Israëlisch hof verwerpt het beroep van Eichmann Bij vuurgevecht vijf Indonesiërs gedood VS beginnen nieuwe serie kernproeven Enige mogelijkheid: gratieverzoek aan president Ben Zivi Sterke koersdaling op Newyorkse beurs Twee Voorschotenaren bij een botsing in Wassenaar gedood Vier doden in bejaardenhuis Jaap Daniels Café-Resl. „Marina" Aardappelen veertig cent Herhaling van 1929 is niet waarschijnlijk te achten Parachutisten opgejaagd WEERBERICHT Nieuw soort brood valt in de smaak Geen kortere diensttijd ©tic/ 'TJlïe temvs Opgericht 1 maart I860 DINSDAG 29 MEI 1962 No. 30665 LEIDSCH DAGBLAD Directeur; E A E van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR 1 3.25 per kwartaal. BEIDEN EN OMS'I REKEN f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041. Redactie: 21507 Het Israëlische Hooggerechtshof in Jeruzalem heeft vanochtend het beroep van Adolf Eichmann tegen zijn doodvonnis verworpen. In december van het vorig jaar werd de doodstraf tegen Eichmann uitgesproken. Sindsdien had hij in een gesprek met zijn vrouw gezegd niet te kunnen begrijpen, dat zij nog altijd hoop had. Na deze uitspraak van het Hooggerechtshof blijft er voor advocaat Servatius niets anders over dan het indienen van een gratieverzoek aan de Israëlische president Ben Zwi. Eichmann betrad hedenochtend zijn kogelvrije glazen kooi enige minuten voordat de vijf rechters hun plaatsen innamen. Hij zag er bleek en gespannen uit toen hij door twee bewakers in uniform werd binnengebracht. Hij was gekleed in hetzelfde donkergrijze pak, dat hij tijdens de rechtszitting had gedragen. Argumenten van advocaat van de hand gewezen Rechter Agranat, die het eerste deel van het vonnis voorlas, ver klaarde: ,.Dr. Servatius heeft twee argumenten voor het beroep inge diend: de Israëlische rechtbank zou woorden te formuleren". Deze zinnen hielden de verwerping van het be roep in. Het vonnis van het Hooggerechts hof zegt, dat de argumenten van de verdediging voornamelijk gericht zijn tegen de bevoegdheid van de recht bank om de beklaagde te berechten. De rechtbank zou hiermee tegen de beginselen van het internationale recht hebben gehandeld. „Wij ver werpen al deze argumenten". Even als de rechtbank is het hof van oor deel dat de Israëlsche wet niet in strijd is met het internationale recht. Over een ander argument zegt het vonnis: „Men kan toegeven dat het rechtsgevoel in het algemeen bestraf fing van een persoon voor een daad, bedreven op een tijdstip waarop deze nog niet bjj de wet verboden was, af wijst. Maar noodzakelijkerwijze moet het rechtsgevoel nog meer het onge straft blijven van iemand, die aan zulke wandaden heeft meegedaan, afwijzen, want hij kan niet stellen dat hij er zich ten tijde van zijn daden niet van bewust was dat hij diep gewortelde universele morele waarden schond". DE RAADS VERKIEZINGEN In verband met de ruime aan dacht. welke radio en televisie besteden aan de gemeenteraads verkiezingen, zullen wij de ge bruikelijke publikaties op de borden voor ons Bureau morgen- avond achterwege laten. Wel hopen wij de uitslag van f de stad Leiden met de aantallen f stemmen, zetelverdeling en per- f centages in vergelijking met vo- l rige verkiezingen, per bulletin bekend te maken. i Kolendamp Vier personen zjjn in de afgelopen nacht in het bejaardencentrum in Almkerk overleden. Twee anderen zjjn in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis in Gorinchem overge bracht. De oorzaak van het over lijden der slachtoffers staat nog niet vast. Men denkt aan kolendamp of voedselvergiftiging. De slachtoffers zijn: de 77-jarige mej. J. H. W. Bergmann en de heren C. J. Duinhouwer, 79 jaar, G. x W. Heuschen, 71 jaar en J. van Tilburg, 82 jaar. Van de man en de vrouw, die in een ziekenhuis in Gorkum zijn op genomen, is de man er ernstig aan toe. In het bejaardencentrum „Huize Antonia" te Almkerk bevinden zich ongeveer vijftig mensen. Bejaarden van alle gezindten worden hier opge nomen. Het ongeluk werd vanmorgen ont dekt. Het onderzoek Is in handen van de recherche. Advertentie De internationaal bekende RADIO- EN T.V.-PIANIST- ENTERTAINER speelt- voor U vanaf 19 uur op Hemelvaartsdag cn vrijdag 1 juni a.s. in Boulevard te Katwijk aan Zee. De MEERMINBAR is geopend tot 0.30 uur. Ruime parkeergelegenheid. niet bevoegd zijn geweest Eichmann te berechten en, ten tweede, Eich mann zou slechts een klein radertje in de moordmachinerie van de nazi's zijn geweest, dat alleen maar blind gehoorzaamde aan de bevelen. Het Hooggerechtshof is het volledig eens met a'le redeneringen en gevolgtrek kingen van het districtsgerechtshof en acht het niet nodig deze gevolg trekkingen opnieuw met onze eigen Maximiunprij s De ministers van Economische Za ken en van Landbouw en Visserij hebben bepaald, dat met ingang van morgen de aardappelen niet duurder zullen mogen zijn dan veertig cent per kilo. Na één week dus met ingang van 6 juni a.s. wordt deze maximumprijs nog ver der teruggebracht. Dan zal de con sument niet meer dan 35 eent mogen neertellen voor een kilo aardappelen. Ook de prijzen voor de verkoop aan kleinhandelaren zijn aan banden gelegd. In de periode van 30 mei tot 6 juni zullen deze niet meer dan 35 cent per kilo mogen beta len en daarna maximaal dertig cent per kilogram. Deze laatste prijzen gelden ook voor de met de kleinhandel gelijk te stellen groot gebruikers. De bewindslieden zijn lot dit besluit gekomen, „omdat ze hebben moe ten vaststellen, dat ondanks de tot dusverre getroffen maatregelen de prijzen voor aardappelen naar hun oordeel op een te hoog niveau zijn blijven liggen en zelfs in een aan tal gevallen nog een verdere stij ging hebben vertoond". Gevaar ligt bij beleggingsfondsen Aan de Newyorkse beurs heeft zich gisteren een koers daling voorgedaan, die de groot ste was sinds de beruchte ..krach" van 1929. Het totale koersverlies werd geraamd op 20.8 miljard dollar, al zijn er ook schattingen van 16 miljard. Het Dow Jones gemiddelde voor de koersen van dertig industrie fondsen daalde met 34.95 tot 576.93, eveneens de sterkste da ling sedert oktober 1929. De ver kopen waren zo omvangrijk, dat de ticker tegen slot een achter stand had van 68 minuten, iets wat sedert september 1930, toen de ticker begon te werken, nog niet was voorgekomen. De liqui datiekoorts is des te verontrus tender, aldus AFP, omdat niets erop wijst, dat de koersdaling niet zal aanhouden. De regeringsautoriteiten in Wash ington zien de daling in de eerste plaats als een reactie op te hoge koersen in verhouding tot de huidige en te verwachten economische toe stand. Overigens wijzen zij op het tamelijk bemoedigende beeld van de economie: zowel werkgelegenheid als produktie zijn groot. In het eerste kwartaal waren de winsten van vele maatschappijen uitstekend en er wer den zelfs records gebroken. Boven dien is dc toestand geheel anders dan in 1929, toen er zich grote kre dietexcessen hadden voorgedaan. De „stabilisators", waaronder de om vangrijke federale begroting en de werkloosheidsverzekering, bestonden in '29 niet, merkt de New York Ti mes op. „Het land en zijn leiders zijn van de ervaring van toen wijzer ge worden met het gevolg, dat wij ongeacht de ups en downs van de ef fectenbeurs de beheersers van ons lot zijn en zullen blijven'. Slot op pag. 2 Frankrijk weer door stakingen geteisterd (Van onze Par ij se correspondent) De Franse kranten adviseerden hun lezers van ochtend opnieuw trouwhartig wat zü vandaag beter niet en wel zouden kunnen doen om nog de minste last van de stakingen te ondervinden, die weer eens op het programma stonden. Gisteravond trouwens werd iedereen reeds aan bevolen alle gaspitjes uit te draaien om eventuele explosies te voorkomen. Het elektrische licht werd van morgen om zes uur precies in de centrales in het hele land uitge draaid en die onderbreking zou pre cies twaalf uren duren! In die twaalf uren konden de ondergrondse treinen in Parijs niet functioneren en radio en televisie stonden noodgedwongen buiten wer king. In de grote magazijnen zou men niettemin pogen de klanten bij kaarslicht en met behulp van carbid- lantaarns te helpen, doch het meren deel der banken hield haar loketten gesloten. Ofschoon vele Parijzenaars en forenzen, die met het oog op al deze vraagtekens en verrassingen, maar liever het zekere voor het onzekere namen door vandaag eens lekker uit te slapen en daarna ook nog thuis te blijven, dreigde het verkeer toch nog erger vast te lopen dan gewoonlijk, want ook alle verkeerslichten vielen uiteraard uit. Op het laatste moment hebben de vakcentrales van metro- en elektri- citeitspersoneel onderling nog een overeenkomst weten te treffen, waar door tegen acht uur vanmorgen een lichte verbetering in de onderaardse treinenloop van Parijs te bespeuren was. Nederlandse militairen tonen een deel van de bij Kaimana op Nieuw-Guinea buitgemaakte In donesische wapens en munitie. Onder het buitgemaakte mate riaal bevonden zich wapens en patronen van Russisch makelij. In Nieuiv-Guinea Tijdens een vuurgevecht in het gebied van Teminaboean zijn 5 Indonesische parachutisten omgekomen nadat 10 Indonesiërs door dorpsbewoners in een hinderlaag waren gelokt, die een eenheid Nederlandse infanterie had aangelegd. Tevoren waren de dorpsbewoners door Indonesische parachutisten bedreigd wegens hulpverlening aan Nederlandse troepen. Boomschors eten Andere meldingen van de be volking tonen aan dat de voedsel nood van de parachutisten die bij Fak-Fak landden, groot is. De in gesloten en geïsoleerde Indone siërs zijn hier begonnen met het eten van boomschors. Een Neder landse patrouille heeft hier een verlaten bivak aangetroffen waar gevluchte parachutisten wapens, springstof, zwemvesten en medi camenten hadden achtergelaten. Het commando van de Nederland- WEINIG VERANDE^NG De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Veel bewolking cn plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. In de kustprovincies later ruimend naar noordwest tot noord. Weinig veran dering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 30 mei Zon op: 4.28 uur: onder: 20 47 uur. MaaP op: 3 21 uur; onder: 16.45 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.10 en 12.43 uur. laag water te 8.12 en 20.54 uur. se strijdkrachten sprak als zijn verwachting uit dat de Indone siërs zich binnenkort zullen over geven. Mede door de grote activiteit die de plaatselijke bevolking van het schiereiland Onin aan de dag legt, ivorden de parachutisten hier in het algemeen voortdurend op gejaagd. Uit verhoren van gevangenen blijkt dat de gelande parachutis ten behoren tot het bataljon „Banteng Raiders 454", dat spe ciaal voor het uitvoeren van luchtlandingen van Java naar Ambon urns overgebracht. Hieruit blijkt dat naast Mahai op Ceram ook Ambon behoort tot de uitvals bases voor het vervoer van In donesische luchtlandingstroepen naar Ned. Nieuw-Guinea. Uit Sorong is gisteren een tweede groep vrouwen en kinderen naar Biak vertrokken, waarmee het totale aan tal geëvacueerden uit die stad op 200 is gekomen. Zondag j.l. zijn ook de vrouwen en kinderen van Papoea's uit Sorong naar de eigen woonplaatsen vertrokken. Zondag is de „Kasimbar" van de KPM met ongeveer 400 vrouwen en kinderen uit Fak-Fak. Teminaboean en Sorong in Manokwari aangekomen. Dankzij een goede organisatie en sa menwerking tussen de plaatselijke autoriteiten, de KPM en vrijwilligers verliep de ontvangst bijzonder vlot. De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft gisteren bekendgemaakt, dat er een nieuwe serie kernproeven op het program staat. Deze proeven, die op grote hoogte boven het eiland Johnston in de Stille Oceaan genomen zullen worden, zullen over circa drie dagen beginnen. De eerste proef van deze serie zal genomen worden op een hoogte van „tientallen kilometers De bom zal van de sub-megatonklasse zijn. De explosieve kracht van een bom van de megatonklasse is zoals bekend ge lijk aan die van een bom van een miljoen ton tnt. De commissie zei dat er in totaal drie of vier proeven op grote hoogte genomen zullen wor den. De tweede en derde proef, resp. met bommen van de megaton- en sub-megatonklasse, zullen op een hoogte van honderden kilometers ge nomen worden. voor een hervatting der onderhande lingen veel is verbeterd, moet aan de invasie en het vechten onmiddellijk een halt worden toegeroepen opdat de krachten die streven naar een vreed zame oplossing, hun kans zullen krijgen". „Antara" onder controle Een besluit van president Sockarno om het Indonesische persbureau „An tara" onder overheidscontrole te stel len. is genomen nadat gedurende I twee weken ernstige beroeringen in verband met eisen om salarisverho ging waren opgetreden onder het per soneel van het persbureau, tengevolge waarvan niet alleen de hoofdredac teur Djawoto van zijn post werd ont heven, doch ook de eerste verslag gever. Waloejo. Djawoto is voorzitter van de Ind. journalistenvereniging en lid van het Parlement. Gisteren heeft het legercommando gelast dat het personeel onverwijld verder moet werken in dezelfde sa menstelling als tot nu toe. Volgens Soekarno heeft „Antara" een speciale betekenis als een werktuig van de re volutie en in de campagne voor de bevrijding van West Nieuw-Guinea in het bijzonder. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Gisteravond omstreeks half acht is I ^-jarige heer de Mooij een personenauto op het kruispunt «n 12" cïïmf fbei de n ui Voor - Papelaan—Kijksslraatwefr bij Den 1«raait, beiden Uit V oor- Deyl te Wassenaar door een trekker j wh<*™, "<'rd"" °P sl»S eed»od- met oplegger gegrepen en volkomen Het ongeluk gebeurde kort nadat vernield. Dc inzittenden van de wa-1 om zeven uur de verkeerslichten op dit kruispunt buiten werking gesteld waren. De personenauto, die uit de richting Voorschoten het kruispunt naderde, zou geen voorrang verleend hebben aan de uit Den Haag ko mende trekker met oplegger. Halt! »W In haar bekendmaking verdedigt de commissie het besluit van Wash ington om ondanks protesten van geleerden uit het buitenland, door te gaan met de proeven. Zoals be kend hebben buitenlandse geleerden en met name Britse, verklaard dat proeven op grote hoogten de stra lingsgordels rond de aarde, bekend als de Van Allengordels, zullen aan tasten. Deze geleerden willen deze gordels eerst grondig onderzoeken. Volgens de commissie is het mo gelijk dat een deel van de binnen ste gordel door de proeven ontwricht wordt. Maar deze storing zal naar men verwacht binnen enkele weken of enkele maanden verdwijnen. Gevaar voor de gezondheid bestaat er niet, aldus de commissie. De commissie verklaarde dat voor aanstaande geleerden, onder wie Ja mes van Allen, tot deze conclusie waren gekomen na grondige studie. Volgens de commissie zullen de proe ven juist de geleerden de gelegen heid geven om belangrijke weten schappelijke gegevens te verkrijgen over het karakter van de bovenste luchtlagen. De commissie vestigde er de aandacht op dat de proeven op grote hoogten de radioverbindingen op bepaalde golflengten voor korte tijd kunnen ontwrichten. Advertentie Op vele ontbijt- en koffietafels staat tegenwoordig een pak Finnbrod. Deze gezonde traktatie uit het hoge Noor den wordt nl. ook in ons land steeds meer gewaardeerd. Geen wonder, dit Finnbrod wordt volgens een speciaal Fins recept in moderne ovens 'van binnen uit' diepdoorbakken en blijft steeds kersvers. Het is krokant en knappend en Alles smaakt er op, zoet of hartig. Finnbrod is lekker en voed zaam en zet toch niet aan. Koop een pak, wit of bruin. 8S ct. Advertentie 99-H De „Washington Post" heeft de noodzakelijkheid betoogd van een spoedige beëindiging der gevechten in Ned. Nieuw-Guinea. In een hoofdartikel zegt het blad: Verleden week heeft Indonesië „in principe" het compromis aanvaard van de heer Bunker, en Nederland heeft zijn voorstel aanvaard als een basis voor verdere onderhandelingen Dit zou voldoende moeten zijn voor een bijlegging van het geschil om Westelijk Nieuw-Guinea als beide partijen in dat geschil te goeder trouw z(jn. Een oplossing wordt echter bemoei lijkt doordat president Soekarno in middels tracht het gebied met geweld te veroveren en dat is iets wat vooral de V.N aangaat De heer Thantzegt. aan Indonesië niet te kunnen ver zoeken, de invasie te beëindigen om dat dit z.i. een partijkiezen zou zijn Maar het Handvest der VN beoogt duidelijk, dat de VN door middel van de Veiligheidsraad of de algemene vergadering wel partij kiest als een staat een oorlog begint tegen een andere staat. „Het morele uitgangspunt is nog steeds hetzelfde en ondergaal geen wijziging als mogelijk de twee mo gendheden. die de politiek van de VN bepalen, klem worden gezet door de huidige situatie. Nu het vooruitzicht 47 kleurslalen EEN PR0DUKT VAlt tO ct in de winkel DE SIKKENS GROEP' De minister van Defensie, ir. S. H Visser, is niet bereid een maatregel te overwegen, die zou leiden tot ver korting van de eerste oefening der dienstplichtige militairen. Dit deelt hij mede in zijn antwoord op schriftelijke vragen, welke het lid van de Tweede Kamer, de heer Wier- da <P. v. d. A.» indertijd stelde. De minister zegt, dat een verkorting der eerste oefening de parate sterkte zou reduceren. De Verenigde Staten, zo zegt de bewindsman, handhaven on verkort de verhoging der parate sterkte, welk ein verband metdeBer- lijn-crisis noodzakelijk was. Voorts stelt hij, dat er geen gevallen bekend zijn, waarin andere N.A.V.O-landen zijn teruggekomen op maatregelen, welke tot datzelfde doel genomen waren. Uit het Leidsch Dagblad van f 31 Mei 1862: t Dezer dagen heeft de mi nister voor de zaken der Herv. Eeredienst afwijzend beschikt op het adres der Leidsche Herv. predikanten, ter beko ming eener verhooging van hunne bezoldiging uit 's Rijks schatkist. De wetenschap in het al gemeen, de Leidsche Hooge- school in het bijzonder, leed loeder een groot verlies door het overlijden van den hoog leeraar J. G. Hulleman, in den leeftijd van 47 jaren.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1