OAS besluit tot politiek van „verschroeide aarde" Hervatting der besprekingen Plan Bunker als basis V erkeer sonv eiligheid is enorme schadepost Groot gat in de muur in Berlijn na serie nachtelijke explosies De uitslag van de haringprij s vraag Twee- a driehonderd arrestaties in de wijk Bab-el-Oued WEERBERICHT „Kosmos V" gelanceerd Jongen iveer bij bewustzijn KW 167 met 75 kantjes als eerste in IJmuiden binnen tref Qh leutvs Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 28 MEI 1962 No. 30664 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR lEIDEN EN OMSTREKEN 18.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) Ex-generaal Salan, die in de gevangenis van Fresnes bij Parijs voor levenslang is opgeborgen, heeft boodschappen kunnen richten tot zijn volgelingen van de OAS in Algerije. Een van zijn brieven werd gevonden op André Canal, een agent van de OAS, die op 5 mei j.l. werd aangehouden. Hierin gaf de voormalige generaal zijn volgelingen opdracht grote sommen ter hand te stellen van een aantal personen, onder wie oud-premier Georges Bidault, die wegens zijn sympathie voor de OAS thans in het buitenland verblijft. De uittocht uit Algerije duurt intussen onverminderd voort. Gisteren arriveerden vier tot vijfduizend mensen per schip of vliegtuig in Frankrijk. De OAS richtte vele aanslagen tegen scholen en andere open bare gebouwen, in het bijzonder die welke waarschijnlijk bij de komende volksstemming zullen worden gebruikt. In totaal vielen 22 slachtoffers, vrijwel allen mohammedanen. Zaterdag bedroeg het aantal slachtoffers 35, van wie 28 Algerijnen. Salan opnieuw voor rechters? Naar het schijnt wil de OAS een politiek van verschroeide aarde vol gen. Het vernielen van achttien scholen door explosies of brand op zaterdag zou een eerste stap in die richting zijn. Vanochtend vroeg wa ren in het gebied van Algiers reeds negen aanslagen gepleegd, waardoor acht mensen om het leven kwamen, aldus een bericht, dat om 10 uur Vermiste kostbare oorring Koningin teruggevonden De Oostenrijkse politie heeft taterdag meegedeeld dat tien mannen van de politie drie uur lang naar een kostbare oorring hebben gezocht die Koningin Juliana tijdens het staatsbezoek had verloren. De Koningin had, toen zij na het programma van woensdag avond in haar hotel terugkeerde gemerkt dat de oorring, die vol gens de politie ongeveer f. 3000 waard zou zijn, zoek was. De politie reconstrueerde onmid dellijk de gebeurtenissen van de avond een galadiner en een Weens wijnfeest in de openlucht. Allen haalden opgelucht adem toen de oorring eindelijk werd terug gevonden in het grint van een laan die naar de plaats leidde waar het Weense wijnfeest is gehouden. Advertentie a Dez« week Vakantie voordeel JONGENS JACKETS „Hazewind" geheel gevoerd 4 jaar I9.7S 8 jaar 24.75 12 jaar 29." ENIGE VERANDERING De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien. Weinig wind, de zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur). 29 MEI Zon op: 4.29 uur; onder: 20.46 uur. Maan op: 2.56 uur; onder: 15.25 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.39 uur, laagwater te 7.04 en 19.53 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's bekend werd. De politie in Algiers heeft gistermiddag bij huiszoeking in de wijk Bab-el Oued, het bolwerk van de OAS, twee- tot driehonderd arrestaties verricht. De bijzondere militaire recht bank, die vorig jaar werd opgericht speciaal om OAS-misdaden te be rechten, is zaterdag door de presi dent De Gaulle, weer opgeheven. Die opheffing is zijn antwoord aan het tribunaal, dat vorige week het hoofd van ex-generaal Salan, de voormalige leider van de OAS, meen de te moeten redden. Ofschoon het vonnis tegen Salan niet voor cassatie in aanmerking kan komen, blijft er niettemin een kleine mogelijkheid bestaan, dat Sa lan toch opnieuw voor een rech- terschaar zal moeten verschijnen. De regering heeft redenen om aan te nemen, dat Salan na zyn arre statie vanuit zyn cel zou zyn voort gegaan, langs mysterieuze wegen, de misdadige activiteiten van de gehei me leger-organisatie te leiden. Heel verheven kan men dit kat- en-muis-spel tussen de uitvoerende macht en de justitie niet noemen en in elk ander geval zou de rege ring zich zeker ook wel enige ma len hebben bedacht alvorens het Twaalf beroemde kunstwerken in Londen gestolen (Van onze Londense correspondent) Gedurende het afgelopen weekeinde werden uit de bekende kunsthan del Lefèvre in Mayfair in Londen twaalf beroemde schilderijen en tekeningen ter waarde van meer dan 300.000 gulden gestolen. Het waren twee schilderijen, namelijk van Matisse en Renoir, en twee tekeningen van Picasso en acht van Degas. Elk werd op deskundige wijze uit de lijst gelicht. De meeste van de ge stolen werken zijtn echter zo be kend, dat zij onmogelijk verkocht zullen kunnen worden. Het is daar om niet onmogelijk dat de diefstal is gepleegd ten behoeve van een of andere verdwaasde verzamelaar. De gestolen Matisse en Renoir zijn landschappen in olieverf. De twee potloodtekeningen vain Picasso zijn „Zittende vrouw" en „Staand naakt", beide van 1903. Negen maanden geleden werd een Goya ter waarde van 1.400.000 gul den uit de National Gallery ge stolen, welke nog steeds niet is op gespoord. In april 1961 werden vijf schilderijen van Reynolds, Gainsborough, Rea- burn en Hudson ter waarde van half miljoen gulden gestolen uit een landgoed in Sommerset. In november verdwenen twee tekenin gen van Gaumier uit het Victoria en Albert-museum in Londen. heilige beginsel van de onafhanke lijkheid der gerechtelijke instanties zo opvallend aan te randen. De cle mentie, waarmee Salan behandeld is, heeft het staatshoofd echter niet alleen als een klap in het eigen ge zicht beschouwd en ervaren: de po litieke gevolgen van dit vonnis zijn nog nauwelijks te overzien, al be ginnen ze zich reeds duidelijker te openbaren. De Algerijnse nationalis ten hebben een nieuw en grondig motief om te twijfelen aan de ernst waarmee de Fransen de OAS zeg gen te bestrijden. De akkoorden van Evian zijn daardoor weer wat ver der op drift geraakt. En in Frank rijk zelf heeft het vonnis het neo- nazisme uiteraard krachtig in de kaart gespeeld. De rechtse extremis ten treden na deze riem, die het uit zonderingsgerecht hen onder het hart heeft gestoken, met verhoogde brutaliteit op. Daarbij komt dan ook nog, dat alle OAS-leden die eerder werden veroordeeld, met ex-generaal Jouhaud voorop, nu de mening ver kondigen, dat hun straffen veel te zwaar zijn uitgevallen, zodat de ver zoeken om revisie van processen bij het ministerie van Justitie binnen stromen. O Slot pag. 2 Vijfenveertig ontslagen hij Emigratiedienst Aan een aantal hogere, mid delbare en lagere ambtenaren van de Nederlandse Emigratie- dienst in Den Haag is ontslag aangezegd. Een aantal andere ambtenaren van deze dienst heeft langere of kortere tijd geleden eigener beweging reeds ontslag genomen. Het totaal van het aantal ambtenaren dat de dienst zal gaan verlaten be draagt 45. De ontslagenen zullen in aanmer king komen voor wachtgeld, waar van de toekenning afhankelijk is van aantal dienstjaren en leeftijd van de betrokkenen. Bij de ontslag aanzegging is een termijn van drie maanden in acht genomen. Op het ogenblik zijn er bij de emi gratiedienst oog 168 ambtenaren werkzaam. Na het vertrek van de 45 blijven er dus nog 123 over. In een tijdsbestek van ongeveer 2 jaar zal het aantal ambtenaren bij genoem de dienst dan teruggebracht zijn van ruim 200 tot 123. Van de zijde van de Emigratiedienst vernemen wij dat het personeelsbestand op dit peil gehandhaafd zal blijven. Een woordvoerder van het Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekendgemaakt, dat de Nederlandse permanente vertegen woordiger bij de V.N., ambasadeur C. W. A. Schürmann, zaterdag de heer C. V. Narasimhan ingelicht heeft over de besluiten van de Nederlandse regering, zoals die in de Tweede Kamer bekend werden gemaakt door prof. dr. J. E. dé Quay, op donderdag 24 mei met betrekking tot de omstandigheden waaronder de Nederlandse regering bereid is de besprekingen met Indonesië te hervatten. De regering is bereid het voorstel-Bunker te aanvaarden als basis voor verdere onderhandelingen met Indonesië. De heer Schürmann bezocht de heer Narasimhan bij afwezigheid van w.n. secretaris generaal, de heer Oe Thant. De aanvaarding door Nederland itelijk Nieuw Guinea in handen te van het voorstel van de heer Bunker als een basis voor de voortzetting der onderhandelingen met Indonesië over de kwestie Nieuw-Guinea, werd gis teren te Washington zeer toegejuicht. Van het voornemen vooi een nieuwe Het aantal gezinnen dat zich voor i bijeenkomst tussen de Nederlanders emigratie aanmeldt heeft de laatste j en de Indonesiërs was echter totnu- tijd een dieptepunt bereikt. Uit het toe niets bekend. Ook Indonesië heeft gehele land melden zich thans onge- j het voorstel-Bunker „in principe" veer 100 per week voor emigratie i aanvaard als een grondslag voor ver- aan. Van dit aantal komt naar schat- dere besprekingen. ting 40 niet voor emigratie aanmerking. „De verkeersveiligheid is nationaal bezien een enorme econo mische schadepost en het Nederlandse bedrijfsleven dient dan ook het bevorderen van de verkeersveiligheid te zien als een onderdeel van de kostenbewaking". Dit was de conclusie van een betoog, dat de voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer, dr. G. van der Wal, zaterdag in Utrecht hield bij de uitreiking van de prijzen aan de winnaars van de eerste landelijke finale van de bedrijfsverkeerscompetitie, die in deze stad plaatsvond. Toegeven De „New York Herald Tribune" noemt het plan-Bunker iets meer dan een middel om de Nederlanders enigermate hun gezicht te laten red den terwijl gebogen wordt voor de imperialistische neiging van Soekar- no. Het kritiseert de politiek van Amerika en de VN jegens het ge- j bied en zegt dat het plan een slecht precedent zou betekenen voor de toekomstige pogingen om de vre de te bewaren. „De Russen hebben actief een In donesische koloniale oorlog om Wes- Dr. G. van der Wal stelde, dat het verlies aan produktiviteit in het Ne derlandse bedrijfsleven als gevolg van geheel of gedeeltelijke arbeids- ongeschiktheid door aan werknemers overkomen verkeersongevallen niet is te becijferen. Van de 39.000 straatongevallen, welke de sociale Verzekeringsbank in 1959 registreer de, hadden er 27.500 (70 een ar beidsongeschiktheid van meer dan twee dagen tot gevolg. „Dit, tezamen met de schade als gevolg van verkeersongelukken, overkomen aan mensen, die voor hun werk op pad zyn, moet in de honderdduizenden guldens lopen", aldus dr. Van der Wal, die hieraan In de Sowjet-Unïe is vandaag een nieuwe kunstmaan gelanceerd. De omloop van de Spoetnik, de „Kos mos V" is 102.75 minuten. De groot ste afstand van de aarde bedraagt 1600 km en de kleinste 203. De „Kosmos IV" werd op 26 april ge lanceerd en later naar de aarde te ruggebracht. krijgen, bevorderd. India hielp Soe- karno een Nederlandse poging tor pederen om het gebied onder VN- beheer te plaatsen. VN-secretaris-generaal Oe Thant heeft zelfs geweigerd waarnemers naar het strijdtoneel te zenden, be ogend dat het niet neutraal zou zijn dit te doen, tenzij Indonesië de agressor ook een dergelijk verzoek deed. Washington vreest kennelijk dat een oorlog Indonesië beslist binnen de communistische invloedssfeer zou achterlaten. Zodoende krijgt het voorkomen van oorlog de hoogste voorrang en daar Soekarno kenne lijk vastbesloten is te vechten, ala hij niet krijgt wat hij wil, voert men de politiek van hem toe te geven. Dat is precies wat het plan-Bun ker zou doen. De sleutel daarvan is de overdracht van het „bestuur" aan Indonesië na twee jaar Wanneer Soekarno eenmaal zyn vaste greep op het gebied krijgt, heeft het niet veel zin te speculeren over de toekomst van de Papoea's Zij zullen van hèm zijnaldus het blad. Vuurgevecht bij Teminaboean Over de acties van Nederlandse eenheden tegen Indonesische para chutisten in Nieuw-Guinea zijn nog niet veel bijzonderheden bekend geworden. Bij Teminaboean op de „Vogelkop" hebben zich enkele korte vuurgevechten voorgedaan tussen Nederlandse patrouilles en parachu tisten, waarbij een Indonesiër werd gedood. 0 Slot pag. 2 opleiding en training van jonge, veel belovende medewerkers. toevoegde, dat hierbij nog buiten I onX Mmge- ^flp0Unr!|!n,wfviég^laten de .vermin" i houden, bedrijfsverkeerscompetitie, dip tLnr «mari nli h TVt, j waaraan 75 teams met in totaal 225 miiMM n? An e£n a~ personen deelnamen, kwam als eer- ipps nioi overkomen I ste te voorschijn de personeelsver- or' p kunnen werken als eniging van de directe belastingen over^e vèrAïfi ^nvAAriAAnln te Zaandam, die 278 van de in totaal vergeefse investeringen in te kehaien 300 punten bereikte. Honderd nieuwe wachttorens Ooslduitse grenswachten hebben gisteren geschoten op een man, die naar het Westen trachtte te ontko men. Volgens het Oostduitse persbu reau is hij in een Oostberlijns zieken huis overleden. Op een andere plaats aan de muur zijn drie Westberlyners door Oostberlijnse politie beschoten. Zij bleven echter ongedeerd. Sedert 13 augustus van het vorig jaar zyn aan de zonegrens honderd nieuwe wachttorens door de Oost duitsers gebouwd. Voorts is een strook van 120 km met mijnen ver sperd en werd 700 km extra prikkel draadversperring aangebracht. Uit de Elbe is het lichaam van een negentienjarige Oostduitse stu dent opgehaald, gekleed in een ver roest duikkostuum. De student is waarschijnlijk verdronken by een ontsnappingspoging naar het Wes ten. De Oostduitse minister van Bui tenlandse Zaken, Winzer, heeft za terdagavond bij de drie Westelijke militaire commandanten van Berlijn een protest ingediend tegen „de ex plosieve aanslagen tegen de grens van de DDR door Westberlijnse extre misten". De Oostduitse minister van Binnenlandse Zaken, Maron, heeft geprotesteerd bij de burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt. Bei de protesten betreffen de explosie van een springlading aan de ooste lijke zijde van de Berlijnse muur in de nacht van vrijdag op zaterdag. In de muur ontstond een gat van bijna twee meter. Volgens de West berlijnse politie zijn 's nachts vier ontploffingen gehoord. Het Oostduit se persbureau beweert, dat de ont ploffingen zyn veroorzaakt door bommen, die uit West-Berlijn waren geworpen en .het leven van de grens politie en de bevolking in gevaar hadden gebracht". Intussen is de vijftienjarige jon gen, die vorige week op zijn vlucht via een kanaal naar West-Berlyn door de Oostduitse politie werd aan- Onbekenden hebben bij de Bernauerstrasse met een explo sie een gat geslagen in de Ber lijnse muur. Terwijl Vopo's (op de achtergrond) en Westber lijnse politie als kemphanen te genover elkaar staan, herstellen metselaars de schade. geschoten, in het Westberlynse zie kenhuis tot bewustzijn gekomen. Hy verkeert nu niet meer in levensge vaar, aldus hebben de dokters mede gedeeld. De Russen hebben een protest, dat de Britse commandant in Berlyn ten aanzien van de schietparty aan zyn Russische collega had gezonden, niet aanvaard en naar het Britse hoofdkwartier teruggezonden. Twee vijftienjarige jongens uit Oost-Berlijn hebben zaterdagoch tend prikkeldraad versperringen in het noorden van de stad doorgeknipt. Zij wisten in West-Berlijn te gera ken zonder door de Oostduitse grens wachten te worden opgemerkt. Een van hen werd naar zijn vader in West-Berlijn gebracht en de ander naar een jeugdtehuis. De K.W. 167 ..Michiel", schipper Bas Ouwehand van de N.V. Rederij en Haringhandel M. Parlevliet komt de eer toe als eerste Katwijkse logger van de visgronden in IJmui den te zijn teruggekeerd met 75 kantjes Hollands zeebanket. Het schip meerde zondagmorgen half elf aan de Tegeltjes- markt. Een uur later kwam de KW. 41 ,,Aafje Jacoba". schipper A. van Rijn, de haven binnenlopen met 50 kantjes aan boord. Ondanks het feit, dat er dit jaar geen haringrace werd gehouden, hebben toch nog enkele honderden lezers deelgenomen aan de door de directie van het Leidsch Dagblad uitgeschreven prijsvraag. Zoals begrijpelijk liepen de schattingen van het aantal kantjes nogal uit een. Er waren pessimisten, die 16 kantjes hadden ingevuld, maar er waren er ook die 312 geraden hadden. We willen de lezers en lezeressen van het Leidsch Dagblad niet langer in het onzekere laten. Er was één inzender, die op zijn briefje het juiste aantal van 75 had ingevuld. De eerste prijs gaat naar Katwijk aan Zee. De heer C. van Schie, Kon. Wilhelminastraat 16b, is de gelukkige. Van harte proficat! Overigens hebben de Van Schie's het er bijzonder goed afge bracht, want er gingen nog enkele prijzen naar deze familie. Hieronder laten wij de uitslag van de prijsvraag, waarover niet gecorrespondeerd kan worden, volgen: lste prys: C. v. Schie, Kon. Wilhelminastr. 16b, Katwijk aan Zee; 2de prys: J. J. Berkhey, Tijmstraat 17, Katwijk aan Zee. 3de prijs: Mevr. G. van Duyn-Guyt, Hessenstr. 29, Katwijk a. Zee De vijf pryzen van f 10.- vielen ten deel aan: J. de Jong, Meer burgkade 110, Katwijk aan Zee, J. van Duyn, Sluisweg 95, Katwijk aan Zee, mevr. Van Schie-Van Duyn, Kon. Wilhelminastraat 16b, Katwyk aan Zee, mej. M. van Schie, Kon. Wilhelminastraat 16b, Katwyk aan Zee, mej. Zus van Schie, Kon. Wilhelminastraat 16b, Katwyk aan Zee. Voor de 10 pryzen van f5.kwamen in aanmerking: mejuffrouw J. Varkevisser, Jan Kloosstraat 21, Noordwyk-Binnen, N- U Groen, Joubcrtstraat 29a, Leiden; Aric van Duyvenvoorde Jr., Donker- curtiusstraat 29, Katwyk aan Zee; J. Kuyt, Jan Tooropstraat 49, Katwyk aan Zee; J. J. Schaap, Adrianastraat 51, Katwyk aan Zee; V. de Graaf, Lage Rijndijk 33a, Leiden; T. Berkey, Boslaan 257, Katwijk aan Zee: G. van Duyn. Hessenstraat 29, Katwyk aan Zee: A. v. d. Steeg, Rijn- en Schiekade 4a, Leiden; mej. R. van Schie, Kon. Wilhelminastraat 16b, Katwijk aan Zee. Binnen enkele dagen zullen de prijzen aan de gelukkige winnaars en winnaressen worden toegezonden. Advertentie BRIXON Nu ook light-weights In Brixon stijl! Gemaakt van de aller fijnste stoffen in een reeks magnifieke kleuren en dessins. 134.-198.- Brixon keurmerk hoogste onderscheiding in herenkleding Ml j mb Brixon {■7 ZrjitF7 exclusief bij Uit het Leidsch Dagblad van 30 Mei 1862: De Leidsche Gemeenteraad heeft besloten de buitenvest muur aan de Wittepoort, de buitenpoort, benevens het be lastingkantoor aldaar af te breken en een gedeelte van het Galgewater aan te plem pen voor een toegang tot de Kweekschool v. Zeevaart. Tot lid der prov. Staten van Zuid Holland in het kies district Leiderdorp is verko zen jhr. Mr. H. A. C. Basse- cour Caan, Burgemeester van Noordioijk met 287 stemmen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1