Leidse raadsverkiezing honderd jaar voor RANG dedrOgist hééft meer...wéét meer! Ze dachten dat het zomer was de Gouden feest rond de Leidse Sleuteltjes DS. J. DE WIT LEIDS JAARBOEKJE DOET HISTORIE HERLEVEN Kandidaten soms door alle kiesverenigingen aanbevolen Officiële publikatie sempra OUDERS WEEST VERSTANDIG Laat uw kind inenten niet „cocktail"-vaccin Vele waardevolle bijdragen Landsteiner plaquettes en -penningen uitgereikt Zonnige dit is Prof. dr. L. de Klerk TWEE KLOMPJES Verwen Uw baby bqqh Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 25 mei 1962 Tweede blad no. 30662 Gaat zich geheel wijden aan Diaconessenwerk In het Tijdschrift voor Overheidsadministratie is van de hand van het raadslid, dr. J. P. Duyverman, een artikel verschenen, waarin deze zich bezighoudt met een Leidse gemeenteraadsver kiezing uit het jaar 1863, waarvoor hij ook stof vond in enkele artikelen van ond Blad. Wij laten hieronder het artikel in zijn geheel volgen: Wanneer straks juist voor Hemel vaartsdag, de raad wordt gekozen, geschiedt dat als honderd jaar ge leden rechtstreeks, schriftelijk, door op de kiezerslijst geplaatsten, zijn de aftredende leden herkiesbaar en werkt de evenredige verte genwoordiging (waarvoor van 1897 1917 in de gemeenten het districten stelsel kwam). „Toen" kwam met „nu" ln deze punten overeen; het aantal verschil len is veel groter. De toenmalige kiesbevoegden, al leen mannen van vijfentwintig jaar tenminste, door de census beperkt tot circa 3.8% (thans 56%) van de be volking, door opkomstplicht niet ge prest, door kandidaatstelling in hun keuzen niet beperkt, door aanbeve lingen alleen gegidst, gingen elke twee jaar ter stembus, om dan slechts een derde van de zittende leden te vernieuwen. Zij be paalden hun keuzen door namen in te vullen op blanco stembriefjes (niet door vakjes op lijsten te roden), keu zen, meer dan thans gericht op per sonen dan op partijbeginselen. Zo niet alle kandidaten de vereiste vol strekte meerderheid hadden verwor ven, kwamen zij opnieuw, nu voor herstemming, naar het stembureau. Liep men voor de plaatselijke ver kiezingen warm? Het mag niet wor den gezegd. Was de belangstelling el ders zo „groot" als in Leiden, dan was het bij het groene hout der cen suskiezers daarmee droef gesteld en verminderde het meeleven met de plaatselijke vertegenwoordiging zien derogen. De tabel behoeft geen com mentaar. zen konden worden geleverd, dat zij nu hete ene, dan weder het andere, steeds van elkander verschillend pro gramma hadden aangenomen of on dertekend." De schuld van de geringe belang stelling lag niet aan de kieswet maar aan de kiezers, die misschien in dwa ling geraakten, doch zeker zich ont hielden van deelneming aan de voor bereidende werkzaamheden. Aldus het Dagblad. In de week voor de verkiezing, die in 1863 op 21 juli werd gehouden, komt het Leidsch Dagblad op de 15e, 18e en 21e met een serie hoofdartike len. Eerst wordt tot deelneming aan de verkiezing opgewekt. Het is als wil de krant zeggen: Dat hebben de raads leden toch wel aan de kiezers ver diend. „De betrekking van raadslid geeft niet het minste voordeel. Vroeger wa ren daar aan nog eenige voorrechten verbonden, zooals vrijdom van poort geld en tollen, zitplaats in het eerge stoelte van sommige kerken, een pre sentiegeld enz. En hoe staat het met de vereering en onderscheiding, die den raadsle den te beurt valt? Gewis, niets meer van de reverentie, die den leden dei- Vroedschap in het openbaar en in het bijzonder werd betoond, dat laat zich begrijpen: maar ook weinig van dien eerbied, die zich in beleefde bui ging en groeten openbaart en in een onafscheidelijk verband stond met traditiën van aristocratie door ge boorte, talent of vermogen, traditiën in der jeugd ingedrukt, maar in on zen tijd meer en meer uitgewischt zullende worden om de voorkeur, die kiesbevoegden ingeleverde stembriefjes bevolking aantal aantal van de kiesbevoegden 1853 36 039 1417 39 959 67 6 1855 36129 1447 831 57 4 1857 36 366 1435 605 42 2 1859 35 981 1409 483 34 3 1861 37 036 1405 449 319 1873 37 534 1405 37 505 35 9 1) Van de 505 ingeleverde stem briefjes telden 399 de verlangde ne gen namen, d.w.z. slechts 28.4 van de kiezers maakten van hun be voegdheid volledig gebruik. Geringe belangstelling Vanwaar die geringe belang stelling? Zo vroeg men ook destijds. Er waren drie kiesverenigingen die staatkundig genoegzaam verschilden. Zij leidden een kwijnend bestaan. Sinds de aprilbeweging van 1853 kre gen zij aldus het Leidsch Dagblad van 26 februari 1863 een kerkelij ke tint. Men kon onderscheiden: a. een protestants kerkelijk liberale of staatkundig conservatieve; b. een oud-gereformeerde, orthodo xe of anti-revolutionaire; c. een liberale, waarbij de katholie ken zich aansloten en die „de roomsche of thorbeckiaansche 1 werd genoemd". Hoogst opmerkelijk „Hoogst opmerkelijk.ishet feit, dat niet zelden kandidaten door al de kiesvereenigingen werden aan bevolen, ja menigmaal kandidaten nu het eene. dan weder het andere, door gene kiesvereeniging werden ge steld, zonder dat er voldoende bewij- Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten VASTSTELLING UITSLAG VERKIE ZING LEDEN GEMEENTERAAD De voorzitter van het centraal stem bureau ter verkiezing van de leden van de Gemeenteraad brengt ter open bare kennis, dat op vrijdag 1 Juni a.s. te 10.15 uur v.m. in het Stadhuis de uitslag van de op 30 mei daaraan voor afgaande verkiezing van de leden van de Gemeenteraad zal worden bekend gemaakt. LEIDEN, 25 mei 1962. De voorzitter voornoemd, J. G, VAN SCHAIK. VERKIEZING LEDEN GEMEENTERAAD De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat op woensdag 30 mei a.s. van des morgens acht uur tot des namiddags zeven uur de stem ming ter verkiezing van de leden van de Gemeenteraad plaats hebben. De kiezer wordt in herinnering gebracht de verplichting, bedoeld in artikel 19 der kieswet: Hij, die volgens het kle- zersregister bevoegd is tot de keuze mede te werken, is verolicht zich bin nen de voor de stemming bepaalde tijd aan te melden bij het stembureau van het voor hem aangewezen stemdlstrict. Voorts wordt gewezen op het be paalde in artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht: Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift uitge schreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. LEIDEN, 25 mei 1962. De Burgemeester, J. C. VAN SCHAIK. weth. loco-burgemeester. INTREKKING WACHT VERBOD Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten, het wacht- verbod voor de oostzijde van de Ko- revaarstraat, voor zover gelegen tussen het Steenschuur en het Levendaal, ln Afschriften van dit besluit zijn ver zonden aan de Hoofdingenieur-Direc teur van de Rijkswaterstaat in Zuid- Holland, aan dé door de Minister van Verkeer en Waterstaat aangewezen ver enigingen, behartiging van verkeers- belangcn ten doel hebbende, en aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land. de aristocratie van het talent en van zedelijkheid eischt en verkrijgt boven die van geboorte en van het geld. Kritiek en miskenning Die een raadsplaats begeert te be zitten en te behouden, moet zulks niet om het voordeel en de eer, maar om wat hij kan en wil stellen voor een deel ten dienste van het alge meen belang, om wel te doen zon der om te zien, want niet altijd ont gaat hij een scherpe kritiek, veeleer kan hij rekenen op miskenning en tegenwerking, zoo binnen als buiten de raadzaal van hetgeen hij te goe der trouw en met ernst wil." Daarna, op 18 juli, wordt uiteen gezet, op welk ogenblik een kandidaat zich bereid moet verklaren. Dat moet niet voordat hij zeker is door de kies- vergadering te worden gekozen, zelfs niet als die vergadering heeft gespro ken. Men behoort eerst te spreken „als de aanbeveling der kiesvereeni ging de sympathie van het meeren- deel der kiezers verkregen heeft". Men mag geen belemmering in de weg leggen, ook niet door bij voor baat mede te delen niet in aanmer king te willen komen, opdat het oor deel van de kiezers zich vrijelijk kan openbaren. Op de dag der verkiezing staat de krant stil bij de techniek. „Van negen tot vijf uur kunnen de kiezers hun stembriefjes inleveren. Op ieder stembriefje staat aangewezen hoeveel namen daarop moeten wor den ingevuld. Ook die briefjes zijn geldig, die meer of minder namen vermelden, maar op de namen bo ven het vereiste getal wordt geen acht geslagen. De volgende dag, weer om negen uur gaat het bureau de stembriefjes openen, een taak die nu de raadsle den bij beurten naar hun ouderdom vervullen, waarvoor zij geen declara tie tot vergoeding van tijdver lies kunnen indienen en, wanneer zij zoo dwaas waren, om te gehoorza men aan een grillig niets beduidend en ondoeltreffend verbod van den Minister van Binnenlandsche Zaken, hun proviand zelf moeten medebren gen, of aanschaffen, als zij ten min ste gedurende de acht uren op den eersten dag der zitting eenige verver- schingen behoeven. Wij leven wel in een anderen tijd dan vroeger; dat blijkt uit het wonderlijke en soms ongelofelijke, dat men, al zijn won deren onmogelijk, ervaren en waar nemen kan, maar de Minister zal ons toch niet willen terugbrengen tot den tijd, toen men met knap- of reiszak ter dagvaart toog, want daar mede ging toch gepaard het gastereren en pooijen op algemeene kosten." Als de kiezer heeft gesproken, blijkt dat alle negenaftredende leden zijn herkozen. Bovendien werden op de stembriefjes nog 174 andere na men aangetroffen. Van deze verwier ven 124 elk één stem! „Uit deze opgaven blijkt wel, dat een aanmerkelijk deel der stemmen" nl. 527 van de 3974 „in het wa ter is gevallen, zodat het nut der kiesverenigingen, waarbij onderlinge en verstandige zamenspreking hoofd doel uitmaakt, niet mag worden be twijfeld". Uw plafond in één keer ■tfaqe/wit! 'n product van VEVEÖ - Schiedam Ds. DE WIT geen wijkpredikant meer. Ds. J de Wit, de wijkpredikant van de hervormde Rembrandtwijk en reeds gedeeltelijk belast met de geestelijke verzorging in het Diaco- nessenhuis, zal zich met ingang van 1 september geheel aan dit werk gaan wijden en zich los maken van zijn wijkgemeente. Een besluit, dat mede verband houdt met de komende uitbreiding (nieuwbouw aan de Houtlaan) van het Diaconessenhuis. De centrale kerkeraad en de wijk- kerkeraad van de Rembrandtwijk zullen zich beraden op de te nemen maatregelen nu in deze wijkgemeente door dit vertrek een vacature ont staat. Hoewel ds. De Wit door dit besluit een geheel andere „binding" aan de Leidse hervormde gemeente krijgt, zal hij van tijd tot tijd nog wel in een kerkdienst blijven voor gaan. Sinds enkele dagen heeft de G.G. en G.D. Leiden de beschikking over een nieuw vaccin. Daar bij de G.G. en G.D. noemen ze het 't DKTP- vaccin. Het is een vaccin waarmee zuigelingen die na 31 december 1961 werden geboren ingeënt moeten wor den tegen d(yfterie), k(inkhoest), t(etanus) en p(olio). Tot voor kort moesten de ouders zeven maal binnen twee jaar met hun zuigeling naar de dokter om de prikken te halen. Toen werd nog 't DKT-vaccin gebruikt. Nu het nieu we „cocktail---vaccin gebruikt wordt hoeven ze nog maar vier maal langs te komen. De huisartsen ontvangen het vac cin in speciale containers die gedis tribueerd worden door de plaatselijke entgemeenschappen. Bij de Leidse entgemeenschappen zijn aangesloten de gemeentelijke overheid, de huis artsen en de kruisverenigingen. Zij omvat behalve Leiden de dorpen Hil- legom, Lisse, Noordwijkerhout, Noordwijk, Voorhout, Katwijk, Rijns burg, Oegstgeest, Valkenburg, Voor schoten, Zoeterwoude, Leiderdorp, Alkemade, Warmond en Sassenheim. Het vaccin wordt gratis beschik baar gesteld door het Rijk. Voor 1956 lieten de ouders van ongeveer 75 pro cent. van de jonggeborenen hun zui geling met het DKT- en het polio- vaccin inenten. Toen er in 1956 spra ke was van een kleine polio-epidemie in Nederland liep dat percentage op tot rond de negentig. Is het niet vreemd, dat het directe gevaar nodig is om een groot aantal ouders de noodzaak van het inenten te doen inzien? Hoe meer ouders hun zuige lingen laten inenten hoe kleiner de kans op het uitbreken van epide mieën wordt. Het DKTP-vaccin heeft verschei dene voordelen boven de oude vac cins. Volgende week staan de huis artsen van Leiden en omgeving gereed met hun vervaarlijk uitziende maar in wezen zo heilzame injectiespuitjes. De Leidse entgemeenschap rekent erop, dat het percentage weer rond de negentig zal komen te liggen, het percentage verstandige ouders, dat de zuigeling afdoend wil beschermen tegen kwaadaardige ziekten als dyfterie, kinkhoest, tetanus en po lio. Na de jaarverslagen, de met een aantal foto's van actualitei ten geïllustreerde Korte kroniek van Leiden en Omstreken en het levensbericht van mej. F. A. Ie Poole, openen de bijdragen, welke zijn opgenomen in het Jaarboek je 1962 van de Vereniging „Oud- Leiden" met een artikel van de voorzitter der vereniging, dr. W. C. Braat, naar aanleiding van een opgraving van de Oude Hof te Oegstgeest. Ir. A. F. de Graaff schrijft over de Leidse windmolens vóór 1600, waar uit weer blijkt, hoe belangrijk deze op de wallen en vlak buiten de stad ge legen industrie eertijds was, veelal in handen van dezelfde families, waar onder die van Rembrandt. Het kasboek van Jan van Mate- nesse leert ons hoe een jonge bewo ner van het huis de Dever in 1587 zijn eeld heei degelijk uitgaf. Veel wetenswaardigs deelt, de schrijver. A. M. Hulkenberg, die reeds meer over Lisse scheef, ons mee. A. G. van der Steur publiceert zijn vervolgartikel over de Zwanburger- polder te Warmond met vele histori sche en folkloristische gegevens. In het thans nog bestaande bal juwhuis aan het 18e eeuwse Plein te Wassenaar speelt zich het leven af van Joan van Gybelant. een func tionaris die na zijn dood niet alleen zijn baanderheer en de bewoners van Wassenaar bedacht maar ook de kerk van het Drentse dorp Vries. Het huis Vreewijk blijkt vroeger onder de naam Spawijk de buiten plaats van burgemeesters en hoog leraren te zijn geweest. De laat acht tiende eeuwse Lodewijk XVI archi tectuur kan men aan de ingang van dit bekende rusthuis nog terugvinden. Politieke groeperingen van de tweede helft van de 19de eeuw behandelt dr. J. P. Duyverman in een zeer lezens waardig artikel, terwijl dr. H Ph. Mülikowski vertelt over spel en ont spanning in een oude Leidse buurt, zodat zowel politieke geschiedenis uit de tweede helft van de 19de eeuw als zekere sociale problemen uit een meer recent verleden aan de orde komen. Volkskundig en folkloristisch is het artikel van L. C. J. Roozen over Boerenwijsheid en boerengewoonten in Rijnland waarin deze kenner van het ^Rijnlandse leven talloze door hem verzameld^ gegevens vastlegt. De voormalige buitenplaats Groen- oord. verleden jaa,r geheel gesloopt,, wordt met talrijke illustraties her dacht. In twee artikelen komt de vroegere bewoner, de schilder Floris Verster ter sprake en we kunnen in een van zijn vroegste, tot nu nog on bekende werkjes de tuin van zijn ouderlijke woning aan het Rapen burg herkennen. thans bewoond door prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink. De gebruikelijke monumentenver slagen en de literatuurlijst besluiten dit rijk geïllustreerde en ook nu weer goed verzorgde Jaarboekje, welks in houd opmerkelijk veel over de om streken van Leiden vertelt en de his torie doet herleven. Cursisten kregen EHBO-diploma Aan de cursus EHBO '61-'62, die gegeven werd door Eerste Leidse EHBO-brigade, namen 25 personen deel. Aan 24 van hen kon dezer da gen het diploma worden overhan digd. Eén cursist moest worden af gewezen. Het diploma werd uitgereikt aan de dames J. de Beer-van Rijn, H. H. M. Blonk-Hassel, J. Dekker-Hom burg, H. Pols. D. Verbeek-Doornbos, H. C. E. Visscher-Kloprosse, C. T. M. Tegelaar-Maljo, L. Kreekenheim- Goeter, J. Hoogstraten, A. L. Ruig- rok, R. de Weijer, J. Mollevanger, F. Buma, F. van Loenen, H. Hanne-v. d. Zanden en R. Hanne en de heren E. A. F. de Beer, S. Ouderhoorn, C. Bavelaar, J. J. Vermeulen, E. A. Fa- vier, M. de Mos. W. van Steenbergen en W. van Weeren. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Bergambacht J. Jonger- den te Bruchem en Kerkwijk te Nieuwleusen (vac. W. van Hoogevest) C. Nauta te Ouwsterhaule. Aangeno men naar Sommelsdijk H. C. Bultman te Papendrecht. GEREF. KERKEN Beroepen te Ureterp H. Makklnga te Wilsum (O.) te Suawoude C. van der Woude, kand. te Kampen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Noordscheschut R. Slof- stra te Harderwijk. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te IJsselmulden-Grafhorst H. Stolk te Blokzijl. Prof. dr. P. J. Gaillard, voorzitter Landsteiner-plaquette en de Land- van de afdeling Leiden en Omstreken van het Nederlandse Rode Kruis, reikte gisteravond in de cursuszaal van het Academisch Ziekenhuis te Leiden aan 12 en 131 donores van de Bloedtransfusiedienst van de af deling Leiden e.o respectievelijk de RANG Even dachten we dat het waar was. Dat de zomer toch eindelijk gekomen was. En we waren niet de enigen. Drie jonge mensen zaten giste ren op de Apothekersdijk hun boterhammetje op te eten, terwijl ze zich door de aarzelende zon nestralen lieten koesteren. Vanochtend toen we ons bed uitkwamen was de illusie van de zomer ruw verstoord: een druilerige regen viel onop houdelijk neer uit een asgrauwe hemel en de man van het ANP zei door ons distributie-kast je: regen Nu is er dan opnieuw slechts de hoop overgebleven, de hoop op een zomer vol zon en blauwe luchten. Hoe lang zal het nog duren? Die ene dag hebben we tenminste gehad, al was hij dan nog wat kil. steiner-penning uit. Bij deze gele genheid werden tevens enige toe passelijke films vertoond. De Landsteiner-plaquette is toege kend aan: mevr. M E. Bruggeling- Peereboom, C. J. Koelewijn uit Alphen aan den Rijn; J. de Roo, W. Stikkelorum, J. J. M. Taeijmans, H. A. Verbeek uit Leiden; mevr. E. Klomp-Horsman uit Nieuwe Wete ring; J. de Haas, P. J. Hoek, F. A. Kooien uit Noordwijk; M. C. A Driessen uit Sassenheim; J. de Graaf uit Zoeterwoude. De Landsteiner-penning (5 maal bloed gegeven) is toegekend aan: G. Kalshoven uit Ter Aar; N. W. Lauwrier, J. T. Punt uit Alphen aan den Rijn; mej. C. P. Th. Hogenboom uit Roelofarendsveen; A. Mets uit Benthuizen; G. Bremmer, mevr. A. M. v. d. Eijk-Both, mej. A. W. Heijker, mej. E. C. M. Menken; mevr. A. v. Staveren-van Straten, H. Vos uit Hazerswoude; A. M. de Groot, J. L. de Groot; J. Kleyne, Th. J. v. d. Meij. Th. P. Weijers uit Hil- legom; M. van Beelen, W. P. van Paridon, J. v. d. Plas, S. Vermeer, C Zandbergen uit Katwijk; R. S. Bakker, E. Binnendijk Jr., W. H. Brouwer, R. B. Chaudron; C. Chou- four, J. H. Th. Cornelissen, mej. A. van Dalen, M. Eikerbout, Chr. P. de Jager. P. J. Jansen, A. de Jong, J. J. Kettenis, P. Laman, P. Koore man, J. Lancel, I. J. Leemans, mevr. Th. J. Luk-Vreeburg, H. Mie- remet, H. Molman, mej. P. J. de Mooy, E. M. Nikkels, J. J. Overvlïet, mej. A. M. Ras, N. Rengers, G. S. Schoeman, J. A. Serlie, C. Straathof, H. A. Strijk, A. N. Sijtsma, J. H. Vallentgoed, H. J. Veldt, J. F. Ver hoogt. E. Versteeg, mej. M. Winkel, J. H. Wolfs, Th. N. van Zijp, mevr. W. M. van Zijp-van Tongeren uit Leiden; mevr. J. Anker-Meel, mevr. A. v. Bokhorst- v.d. Windt, L. Brug man, C. J. M. Duivenvoorden, A. Hoeks, A. Rijnsburger Jr., mej. C. v. d. Zwan uit Leiderdorp; C. Th. C. Beuk, M. C. van Schie uit Leimui- den; mej. A. J. van Hameren, C. J. J. Jansen uit Nieuwe Wetering; A. Akkerman, J. L. P. Caspers, J. F. Groenendaal, mej. J. B. M. Hiep, A. L. v. d. Meulen; J. H. N. Vahrmeijer J. v. d. Wiel uit NiYrdwijk; N. J. L. Duivenvoorde. W. t\. Duivenvoorde, W. Chr. A. van Schaick, E. J. Vogels uit Noordwijkerhout; E. J. H. Alt, W. T. Hoogendijk, mej W. A. de Jongh, R. W. Passchier, J. J. Zandvliet uit Oegstgeest; H. L. W. van Velzen uit Oude Wetering; A. van Egmond uit Rijnsburg; H. Brouwer, mej. M. M. Th. Driessen, J. W. de Goey Jr.; W. W. Heijns, mevr. C. J. Hoogervorst- v. d. Drift, C. A. Luijk, mej. M. van Nieuwkoop uit Sassenheim; Chr. J. Brouwer, C. Varkevisser, L. Varkevis- ser uit Valkenburg; C. J. Koomen, F. J. de Winter uit Voorhout; J. G. Lekkerkerker, mevr. P. Metz-Wille- boer uit Voorschoten; mej. A. C Het gouden feest" van Henk Franke en zijn ..Leidse Sleutel tjes" voor de verkoop van 100.000 Dikkertjes Daps zal op 30 mei in Leiden gevierd worden. Het begint 's middags om twee uur op het Bevrydingsplein in Zuidwest. Daar verzamelen zich alle Leidse kinderen, die er behoefte aan heb ben, zich te verkleden als Dikkertje Dap. In optocht gaan al die kinderen naar het Pieterskerkplein via He renstraat en Doezastraat. Voorzitter Prov. Jeugdraad Zuid-Holland In de bestuursvergadering van de Provinciale Jeugdraad Zuid-Holland is als opvolger van ds. G. van Veld huizen. herv. predikant te Rotter dam, tot voorzitter geïnstalleerd prof. dr. L. de Klerk hoogleraar in de pedagogiek aan de Leidse Univer siteit. De provinciale Jeugdraad Zuid- Holland is het provinciaal overkoe pelend orgaan voor alle jeugd- en sportorganisaties, waarbij ongeveer 400.000 leden zijn aangesloten. De raad fungeert als adviesorgaan in jeugdzaken voor het. college van Ged. Staten van Zuid-Holland. Voorts is als adviseur geïnstalleerd mr. J. H. Stegeman. referndaris in algemene dienst bij de Prov. Plano logische Dienst, die daartoe door Ged. Staten van Zuid-Holland was aange wezen. Kortgeleden heeft men te i H Washington DC een groot con- s gres gehouden over de ruimte- h vaart en aanverwante proble- 1 p! men. De Leidse astronoom prof. H Van de Hulst was voorzitter H van dat congres. De „sterren" s van de bijeenkomst waren onge- H twijfeld de ruimtevaarders Titow sj H en Glenn. Voor hen had prof. H H Van de Hulst een speciaal ca- deau meegebracht. Ieder van ÊE hen kreeg een Hollands klomp- H H je. Dat was aardig, maar wat H H prof. Van de Hulst erbij zei, H H was nog het aardigste: „Ik geef U er ieder één. Maar vergeet W. U het niet: ze vormen een paar". Illllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Vanzelfsprekend lopen in de stoet ook de Leidse Sleuteltjes mee en voorts de Tilburgse jeugd- en doe delzakband „De Scotjes". Na afloop vormen de Leidse Sleuteltjes zelf de jury, die moet uitmaken, welk kind de mooiste en echtste Dikkertje Dap was. 's Avonds is er feest in „Den Burcht". Daarbij zal ook de officiële uitreiking van de gouden plaat plaats hebben door de directeur van de grammofoonplatenmaatschappij, de heer C. N. Rood. Als gasten op deze avond zullen optreden het bekende radio-kinderkoor „Jacob Hamel" on der leiding van Herman Broekhuizen, dat ter ere van de gouden plaat een nieuw kinderliedje ten gehore zal- brengen, het zangeresje Henny de Klerk, Pierre van Ostade en vanzelf sprekend ook de Leidse Sleuteltjes onder leiding van hun enthousiaste dirigent Henk Franke. Ter gelegenheid van deze gouden bekroning hebben de Leidse Sleutel tjes een nieuw grammofoonplaatje gemaakt van een vrolijk liedje, dat weer gecomponeerd is door Paul Chr. van Westering en waarvan de tekst opnieuw geschreven werd door Annie M. G. Schmidt. Warmond, P. van Cleeff, mej. C. J. Clement, Th. H. van Eeden, W. G. van Eeden, A. de Geus. J. J. Hillen, mej. G. E. Kretzschmar, G. G. J. Noordover, G. H. Noordover, J. A. Th. Slats, W. C. J. van Vliet, J. J. Voogel uit Wassenaar; S. Couperus, P. H. van Harten uit Woubrugge; P. Anker uit Zoetermeer; mej. A v. d. Akker, A. G. F. Borst, mevr. G. F. Hulsbos-v. d. Loo, C. J. van Leeuwen, mevr. H. A. v. d. Maat-Flinkenfltigel. mevr. G. W. v. d. Ploeg-Helleman, eerw. prior Y. A. Snabel, mevr. H. C. van Spijker-Roest, G. P. van de Berg, J. C. Diemei, G. Veldt uit Velzen uit Zoeterwoude. Gebruik het beste voor de verzorging van het tere babyhuidje. Vasenol baby poeder, -crème, -pasta, -olie en -2eep. Ook verkrijgbaar in complete baby set. BABYVERZORGING STROOIBUS POEDER f. I.- ZAKJE 65 cL BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Edward Marcel, zn van K. van der Putten en W. P. Feenstra; Reglne. dr van W. J. Nleuwenhuljzen en R A. van der Vlist; Petronella, dr van B. J. M. Huntman en P. Querreveld; Jo hanna Wllhelmina Maria, dr van L. J. van der Meer en J, w. J. Werk hoven; Geertruida Martha, dr van P. C. van der Ham en C. A. van Meurs; Adrlanus Wilhelmus, zn van A. W. Be ringen en W. F. de Haas; Madeleine Maria, dr van W. Brussee en S. M. Visser: Fredericus Theodorus, zn van L. H. Driessen en H. T. Steenbergen; Cornells Marinus, zn van C. M Betcke en W. van Poelgeest; Ida Sara Elisa beth. dr van J. P J. Wijnschenk en N. Nieuwkoop; Nicolette Jacqueline, dr van J A van den Ouweelen en A. M. van der Lee. GETROUWD L. van der Pluljm en J. Verver; J P. J. Wouters en A. M. M. Barning; J Velting en L. de Geus; J van dpr Boom en I. Favier; J. Heruer en M. Fakkel; B. M. A. M, te Boekhorst en C. W Nleboer; E. Sinteur en A. P de Vrind; R. van Duuren en E. de Lane; J P L van Houten en H. J. A Vijl - brief; M W Ragut en C. N. van Wei zen; J. C. de Gunst en W. J. E Gal- Jaard. OVERLEDEN W. C. van Heiningen, 54 Jr, man.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3