RUIMTE VLU CHT VERLOOPT PRIMA P.v.d.A. op verkiezingspad P.S.P. VOERT THANS EEN STRUISVOGELPOLITIEK SLOTAVOND EXPOGE Nederland levert Amerika leer uit Verenigde Staten Landing 0111 half zeven BEURS VAN AMSTERDAM LETDSCH PA CRT, AT) DONDERDAG 24 MET 1°fi? P.v.d.A. niet minder vredelievend Zowel de voorzitter van de Federatie Leiden van de P. v. d. A., de heer W. G. den Dubbelden, als het lid der Eerste Kamer, de oud-minister van Justitie, prof. dr. I. Sam kalden, hebben tijdens een gisteravond in de grote zaal van ,,Den Burcht" gehouden verkiezingsbijeenkomst van deze partij de, zoals zij het noemden, struisvogelpolitiek van de P.S.P. in het licht gesteld. Men treedt, aldus de heer Den Dubbelden, de gemeenteraadsver- kiesingen tegemoet met de leuze Socialisme zonder atoombom" Men denkt van de P. v. d. A. toch zeker niet, dat zij een socialisme mèt de atoombom voorstaatProf. dr. Samkalden voegde daaraan later nog toe, dat de P. v. d. A. niet minder vredelievend is dan de P.S.P. Z.i. brengt de leuze van de P.S.P.de ervaring heeft het ge leerd juist de vrede en vrijheid in gevaar. Indien wij de vrijheid niet zouden verdedigen dan was ons hetzelfde lot beschoren als de vol keren achter het ijzeren gordijn, aldus spreker, die de overtuiging wasf toegedaan dat slechts door een gemeenschappelijke krachtsinspan ning van het Westen de tijd in het voordeel van de Westelijke volkeren werkt. Prof. Samkalden merkte verder op, dat bij de a.s. verkiezingen de lands- politiek niet buiten beschouwing kart blijven. De resultaten van deze ver kiezingen en ook die van Prov. Staten zijn een goede graadmeter voor de landspolitiek. Indien wij bij de komende ver kiezingen, met een daverende uitslag uit de bus komen, aldus spreker, zou dit wel eens van invloed kun nen zijn op de tegenwoordige „heil loze" landspolitiek, o.a. die t.a.v. Nieuw Guinea. In dit verband brak spreker nog eens een lans voor snelle onderhandelingen plan Bunker waardoor een vreedzame oplossing van het conflict kan wor den bereikt. Wij zijn niet in staat, aldus prof. Samkalden, in Nieuw Guinea een volledige oorlog te voe ren. Zou de regering hiertoe toch overgaan, dah wordt de Papoea het slachtoffer van onze uiteindelijke nederlaag. Tenslotte wees spreker er op, dat het gemeentebeleid denk b.v. aan de woningbouw in grote mate af hankelijk is van de landspolitiek. De lijstaanvoerder van de P.v.d.A. de heer C. J. Pina, die na de pauze het woord voerde, zette uiteen dat het stemrecht een groot, kostelijk goed is en keerde hij zich tegen de nogal eens gehoorde stelling: dat het bij de politiek „lood om oud ijzer is". Om het tegendeel te be wijzen bracht hij in herinnering de crisisellende van voor de tweede we reldoorlog. Leiden telde toen circa 5000 werklozen, die een ondersteu ning ontvingen van f 11,per week, plus het kwartje van Romme. Dank zij politieke activiteiten, waarbij de socialisten in de voorste gelederen stonden, is hierin grote verandering gekomen. Een voorbeeld, dat nog met vele zou zijn te vermeerderen. Meer woningwetwoningen ervolgens brak spreker een lans voor de bouw van meer woningwet woningen. Onder het kabinet De Quay is de woningbouw z.i. wel meer in handen gelegd van mensen, die andere bouw zo veel mogeiyk willen verhogen. Ook zal het noodzakelijk zijn, dat de woningbouw meer wordt gekoppeld aan de inkomstengrens. Daarvan is thans geen sprake, aan gezien niet aan de grote vraag van goedkopere huurwoningen wordt vol daan. Om dit te bewijzen gaf de heer Pina de volgende cijfers. Van het aantal Leidse woningzoekenden zoe ken 1083 ingeschrevenen een woning, met een huurwaarde van niet meer dan f 10,per week, 798 met een huurwaarde van f 10,tot f 13, 1020 met een huurwaarde van f 13, tot f 15,— en 650 met een huurwaar de van f 15,— tot f 20,—. Voortsz ijn er 560 gegadigden, die een woning zoeken in de huurklasse van f 70, tot f 110,per maand en slechts 160, die een woning prefereren met een huurwaarde, welke boven de f 110, per maand ligt. Afgaande op deze gegevens, kwam spreker tot de con clusie, dat 70% van de burgerij is ge diend met een woningwetwoning. Uitvoerig lichtte de heer Pina de aanwezigen in over de Leidse plan nen t.a.v. de stadssanering en het wegenschema, die z.i. eerst dan goed tot hun recht kunnen komen indien de grenswijziging een feit is. Dat zal evenens het geval zijn met. de aanleg van de sport- recreatievelden, waar voor binnen de huidige grenzen geen plaats meer is. Voorts schonk spreker aandacht aan de nuttiee werking van het sttu- diefonds dat beoogt de jeugd gelijke ontwikkelingskansen te geven, waar- van zijn partij een grote voorstander is. evenals van de culturele ontplooi ing. de jeugd, en bejaardenzorg en de Volksgezondheid. Het is de PvdA, die aan al deze facetten van ge- meentelijqk beleid uitvoerig aandacht besteed en daaraan uitbreiding wenst te geven. Naar een linkse meerderheid? Na. gewezen te hebben op de gun stige activiteiten van de beide socia listische wethouders in het Leidse stadsbestuur indien zij in hun plannen werden geremd lag dit veel al aan ,.eDn Haag" wekte hij de aanwezigen op hun stem a.s. woens dag op lijst. 1 uit te brengen. Hoewel hij er zich van bewust was, dat de verhoudingen bij de a.s. verkiezing anders kunnen liegen zit. er z.i, een mogelijkheid in. dat. de PvdA-fractie van 14 naar 16 leden grooit. Zou de CPN zich bij de komende verkiezing knnen handhaven en de PSP één zetel in de wacht sleept, dan bete kent dit. dat de Leidse raad voor het eerst in zijn geschiedenis een linkse meerderheid oplevert. De heer Van der Putten en de weduwe van de in Indonesië omgekomen vaandrig Aernouts op de publieke tribune van de Tweede Kamer tijdens de be sprekingen over de nota Van der Putten. Merkwaardige geruchten (Van onze correspondent in Bonn) In Bonn doet het werkwaardige gerucht de ronde, dat de Oostduitse regering belangstelling zou hebben voor economische hulp van West- Duitsland. In dit verband worden kredieten genoemd van 1 tot 2.5 miljard over een periode van vyf jaar. Officieel weigerde de Bondsrege ring echter iets over deze geruchten mede te delen. Zy schijnen gelan ceerd te zijn door de Oostduitsers zelf, waarschijnlijk als proefballon. Bericht werd ook, dat het verlenen van kredieten aan Oost-Duitsland geopperd zou zijn door de Bonner regering in haar memorandum aan Washington, dat eergisteren aan de Amerikaanse ambassadeur in Bonn werd overhandigd. Bekend is, dat het de laatste tijd moeizaam gaat met de handel tussen Oost- en West-Duitsland. Wegens deviezengebrek hebben de Oostduit sers de laatste tijd meer geleverd dan gekocht in de Bondsrepubliek, n.l. voor 917.3 miljoen mark tegen 911 miljoen. Daardoor is een saldo ten gunste van de Oostduitsers ont staan van 35 miljoen mark. SOEKARMO NEEMT RUST OP BALI President Soekarno Is vanochtend per vliegtuig naar Bali vertrokken om enkele dagen rust te nemen. Clubhuis voetbal is begonnen Onder niet al te gunstige weersom standigheden, een gure wind en zo nu en dar en regenbuitje, werd gis teren een aanvang gemaakt met het voetbaltoernooi voor de Leidse Club hulzen, géspeeld op beide velden van het Pomona-terrein aan de Nachte gaallaan. 's Middags was het een strijd tus sen de pupillen en 's avonds werden de wedstrijden voortgezet voor de ju nioren 1. De uitslagen waren als volgt: Pupillen B Poule A: Mierennest- de Mirt 3-3, Mierennest—Kajuit 0-0, De Mirt—Kajuit 0-0. Pupillen B Poule B: In de Vro- lijcke Arke—Spreewpot 1-2, In de Vrolijcke Arke—Kraaiennest 0-0, Spreewpot—Kraaiennest 0-2. Pupillen B. Finale: Mierennest- Kraaiennest 2-1. Mierennest kampioen. Pupillen A. Poule A: In de Vro lijcke ArkeKraaiennest 2-1, Kraai ennest—Kajuit 1-2, In de Vrolijcke ArkeKajuit 1-0. Pupillen A. Poule B: Mierennest- de Mirt 2-0, de Mirt—Spreewpot 0-5 SpreewpotMierennest 1-1. Pupillen A. Finale: In de Vrolijcke Arke—Spreewpot 1-2. Spreewpot kampioen. Junioren I. Poule A: Mierennest Kraaiennest 0-3, de Mirt—Spreew pot 0-4, Mierennest-^Spreewpot 0-0. Juniorei I. Poule B: Sperwers— Leidse Volkshuis 1-2, Leidse Volks huis—Leger des Heils 0-2, Sperwers- Leger des Heils 1-2. Als afsluiting van het wintersei zoen 1961/62 heeft de lederfabriek Gebr. Theeuwes te Rijen (N.B.) voor het district Leiden vande Ned. Ver. van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd gisteravond in de bo venzaal van café-restaurant „Old Dutch" een filmavond verzorgd. Onder de zeer vele belangstellen den, die de voorzitter de heer L. Questro ook ditmaal weer welkom kon heten, bevond zich de voorzitter van het hoofdbestuur, mr. G. Ch. Aalders uit Dordrecht, wiens aanwe zigheid uiteraard op zeer hoge prijs werd gesteld. Een bijzonder woord van welkom richtte de voorzitter eveneens tot de heer W. de Graaf, bedrijfsleiden van de fabriek, die de vertoonde en in opdracht van de Ned. Ledenwarenindustrie vervaardigde film „Van Huid tot leder" van com mentaar voorzag. Tijdens een kort voorafgaand huishoudelijk gedeelte wijdde de voorzitter enkele gevoelvol- lewoorden aan de spanningen in Nieuw-Guinea, waarbij zijn gedach ten in het bijzonder uitgingen naar de Ned. militairen, die in dit overeese gebiedsdeel thans een zeer gevaarvol le taak moeten verrichten. Met na druk sprak hij aan het slot van zijn betoog de hoop uit, dat allen t.z.t. behouden naar Nederland zullen mo gen terugkeren. Visueel toegelicht met genoemde film, omvatte de cau serie van de heer De Graaf tal van interessante en leerzame bijzonder heden over de bewerkingen die de (Amerikaanse) koehuiden moeten ondergaan alvorens het eindproduct Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn geslaagd voor het kand.ex. geschie denis mej. A. M. C. Deelen te Rotter dam en de heer G. P. de Lange te Noord wijk. Promoties Aan de Leidse Universiteit promo veerde tot doctor in de wis- en natuurkunde, op een proefschrift, getiteld: „The sedimentary and structural history of the vailsurvio dome", de heer B. W. Koopmans,. geboren te De Bilt in 1933 en thans wonend te Leiden. Promotor was prof. dr. L. U. de Sitter. Voorts promoveerde tot doctor in de letteren en wijsbegeerte, op een proefschrift getiteld: „Chronologie en redactie van Anstoteles' Politica", de heer P. A. Meijer, geboren te Rot terdam in 1932 en thans wonend te Leiden. Promotor was prof. dr. F. L. R. Sassen. Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift „Studies on the contant of haemagglutination inhibiting antibody for swine in- fuenza virus A" de heer N. Masu- rel, geboren en wonende te Leiden. Promotor was prof. dr. J. Mulder. Zilveren besteller bij P.T.T. Het was dinsdag 25 jaar geleden, dat de heer P. Huisman, thans be steller eersteklasse, bij de PTT in dienst trad als hulpbesfceller. Na mens het bedrijf kwam de directeur de heer E. J. Bongers de jubilaris gelukwensen en de gebruikelijke gra tificatie overhandigen. De directeur sprak zijn waardering uit over de goede opvatting, die de heer Huisman van zijn taak had. De jubilaris een populaire figuur in het verenigingsleven, ontving veel bloe men en geschenken. Onder de bezoe kers bevond zich de oud-directeur, de heer J. H, Habermehl met zi.in echt genote. Vele reeds gepensioneerde collega's en in dienst, zijnden kwa men jubilaris en zijn echtgenote hun felicitaties aanbieden. CORRESPONDENTIE F. V. te L. De kiesdeler wordt verkregen door het aantal uitge brachte geldige stemmen te delen door het aantal beschikbare zetels, met betrekking tot de Leidse ge meenteraad dus 37. Hoe meer kiezers zich dus van stemming onthouden, dan wel hun biljet ongeldig maken hoe lager de kiesdeler en hoe kleiner het aantal stemmen, dat nodig is om een zetel te behalen. Er is evenwel geen sprake van, dat blanco of ongeldige biljetten automatisch aan de groot ste of de kleinste partij zouden toe vallen; ze tellen gewoon niet mee! „leer" de lederverwerkende indu strieën bereikt. Zo vertelde hij b.v. dat de in Amerika gekochte huiden met scheepsladingen van 40.000 stuks tegelyk worden aangevoerd om daarna weer voor een groot percen tage als ..leer" te worden uitgevoerd. Daar Nederland dank zij een door de eeuwen heen verkregen vakken nis een wereldnaam heeft als leve rancier van „kwaliteitsleer" vindt de ze uitvoer naar praktisch elk land ter wereld plaats w.o. ook Amerika, de oorspronkelijke leverancier van de huiden. Waar in vroeger jaren na de ontharing in snel stromende beekjes het looi proces in z.g. looiputten ca. 3 jaar in beslag nam, kon na vele jaren van proefnemin gen met een speciaal procédé wor den bereikt, dat thans de machinaal onthaarde huiden in speciaal-extract bevattende, roterende vaten en via een speciaal droogproces binnen een week als „leer" r.aar de afnemers nummen worden verzonden. Op deze wijze zo vertelde de heer De Graaf worden alleen in Rijen al wekelijks zon uim 120.000 huiden verwerkt tot leer. Naast het kwaliteitsleder w. o. speciaal het zoolleder, verlaat de mindere kwaliteit na een speciale be werking te hebben ondergaan als „echt schildpad- of varkensleder" de lederfabrieken. Tot slot nam de heer De Graaf de aanwezigen nog even mee voor een kort bezoek aan een van de grootste afnemers van de le derfabrikant t.w. een Ned. Schoenfa briek, waar wekelijks zo'n 25 tot 30.000 paar heren- en jongensschoe nen geheel machinaal worden ver vaardigd. Daar alleen de Ned. schoenfabrieken jaarlijks 70 tot 80 miljoen paar schonen op de markt brengen om nog van de overige le derverwerkende industrieën niet te spreken, behoeft het geenbetoog, dat de gezamenlijke Ned. leerlooierijen jaarlijks een bijna onschatbaar aan tal koeien huiden tot leer moeten verwerken. Na de pauze beantwoord de de heer De Graaf een aantal vra gen en verraste hij de aanwezigen tot slot nog met een fraaie kleuren film opgenomen in het bekende „Paul Kruger Park" (Zuid-Afrika). Burgemeester L. de Kool van Voorschoten is vrijdag verhinderd spreekuur te houden. De Emmabloemcollecte heeft in Voorschoten opgebracht f 610,22. De postduivenvereniging „De Zwaluw" te Voorschoten hield een wedvlucht vanaf Tergnier. Afstand 286,5 km. Aankomst eerste prijsduif 10.27.19. Snelheid 1379,73 meter per minuut. Aankomst laatste prijsduif 10.41.14, snelheid 1294,33 meter per minuut. De prijzen werden als volgt behaald: J. P. v. d. Assem 1-2, P. J. d'Haens 3, A. de Graaf 4, P. N. van Wissen 5-6, P. Belt 8, C. Zwaan 7, W. Onstenk 9. WARMOND Raad komt bijeen Dinsdag 29 mei a.s komt de raad van Warmond in openbare vergade ring bijeen. Op de agenda staan de verkoop van enkele percelen bouw terrein in het plan Oost, alsmede een voorstel tot vaststelling van het partiële uitbreidingsplan, regelende de bestemming in onderdelen van gronden gelegen tussen de Endepoel- laan en de spoorbaan, genaamd plan „Endepoel". De ontwerpen hebben de gestelde termijn ter inzage gelegen en er is door zeven adressanten bezwaar ge maakt. Deze bezwaarschriften kun nen naar de mening van B en W niet leiden tot wijziging c.q. doen vervallen van bedoeld ontwerp plan en bebouwingsvoorschriften. WASSENAAR Bij Koninklijk besluit van 17 mei is benoemd met ingang van 1 juli 1962 tot notaris binnen het. ar rondissement 's-Gravenhage, ter standplaats Wassenaar, J. S. de Borst, kandidaat-notaris te Schie dam, in de plaats van J. Th. Ho- vingh, die eervol ontslagen is. Komplot tegen Peron in Spanje De Spaanse politie heeft een kom plot ontdekt tegen het leven van ex- president Peron van Argentinië, die, zoals bekend in Spanje verblyft. De aanslag had gisteren of eergisteren moeten plaatsvinden. De politie was echter in gelicht, dat een groep Ar gentijnen onder valse namen Spanje was binnengekomen. Er was ook een aanslag beraamd op een rijke Argen tijnse industrieel, Jorge Antonio, die de peronistische beweging financieel steunt. Ook Antonio verblijft in Spanje. De politie had Peron maandag nacht gewaarschuwd, dat zÜn leven in gevaar was. De ex-president was sedertdien driemaal van verblijf plaats veranderd. Hij werd daarbij door politiewagens begeleid. Zijn hui dige verblijfplaats wordt geheim ge houden. Voor de woning van Anto nio houden gewapende politieman nen de wacht. Regelingen voor maximum snelheid Buiten bebouwde kom In Staatsblad 154 is bekend ge maakt een besluit tot wijziging van het wegenverkeersreglement. Het besluit verklaart de minister van Verkeer en Waterstaat bevoegd om maximumsnelheden voor motor rijtuigen vast te stellen, geldende voor door hem te bepalen dagen of tijdvakken, gedurende welke een meer dan normale verkeersdrukte is te verwachten. Deze maximum snel heden kunnen betrekking hebben op alle of bepaalde soorten van wegen of wegen, gelegen binnen een be paald gebied, dan wel op een afzon derlijke weg, een en ander voor zover deze wegen zjjn gelegen buiten be bouwde kommen. Indien een maximum snelheid is vastgesteld voor een afzonderlijke weg wordt dit kenbaar gemaakt bij het begin van die weg door een bord. Maximum sne'heden, vastgesteld ingevolge dit besluit laten onverlet snelheidsbeperkingen tot een lager maximum, vastgesteld in het wegen verkeersreglement. Daarentegen blij ven snelheidsbeperkingen tot een hoger maximum, vastgesteld in dit reglement, buiten werking gedurende de geldigheidsduur van de maximum snelheden, vastgesteld ingevolge het onderhavige besluit. Het bepaalde ingevolge het onder havige besluit is niet van toepassing op motorrijtuigen ten dienste van de politie of brandweer en motorrijtui gen, welke kennelijk en uitsluitend zijn ingericht voor ziekenvervoer, in dien de overschrijding van de maximum snelheid in het dienstbe lang dan wel in het belang van het vervoer van zieken nodig is. Melkhaiidelareu protesteren (Van onze correspondent) Ruim 500 zelfstandige melk handelaren uit het hele land, die georganiseerd zijn in de Cen trale Melkhandelarenorganisa- tie (C.M.O.), waren gisteren naar Leeuwarden gekomen voor de jaarvergadering. Na het welkomstwoord van de voorzitter van de Friese Bond, de heer C. Boonstra, viel de voorzitter van de C.M.O.. de heer J. P. Aafjes, het prijsbeleid van de overheid aan. ,,Dit prijs beleid wordt ons noodlottig. We schieten niets op met een op merking van de minister, als we hem horen zeggen, dat de zelf standige melkhandelaren niet in zijn prijspolitiek passen". De eerste berichten over het verloop van de ruimtereis van de Amerikaan Carpenter waren uitstekend: de lancering verliep zonder enige moeilijkheden. Carpenter doorstond de beproe ving van de enorme versnelling goed en meldde zich over de radio reeds tijdens deze zware startperiode toen de raketten nog werkten. Nadat de ruimtecabine van de laatste trap was gescheiden, bleef dit raketdeel in zijn nabijheid een baan om de aarde beschrijven. Vermoede lijk zal het geleidelijk verder achter raken en terugvallen in de damp kring. „Goed voor j ven de aarde zou variëren van 158 tot 264 kilometer. Bjj de vlucht van Glenn werd een iets cirkelvormiger baan bereikt met kleine verschillen tussen perigeum en apogcum. zeven rondjes" Handbesturing Carpenter meldde dat de instru menten in zijn capsule perfect werk ten. Kort na het begin van de vrije vlucht heeft hij de capsule ook met de hand bestuurd. Glenn was hier toe indertijd vrijwel zijn gehele ruimtevlucht genoodzaakt omdat er moeilijkheden bij de automatische besturing optraden. Daardoor kon Glenn niet zijn gehele programma van proefnemingen afwerken. Men hoopt dat Carpenter die door meer „vrije tijd" wel zal kunnen doen. Ongeveer een kwartier na de start trad er een korte storing in de ra dioverbinding met Carpenter op, doch enkele minuten later was het contact weer hersteld. VOORRANG: Alleen NEMEN ai& e: zeker van •ent, dat voorrang ook door de ander GEGEVEN wordt Machtsmisbruik „Het noodlot van dit prijsbeleid is" zo klonk door de hele toespraak van voorzitter Aafjes heen, dat de zelf standige melkhandelaren niet profi teren van de heersende welvaart. „Die gaat onze deur voorbij. Maar niet alleen maken de zelfstandige melkhandelaren front tegen het prijsbeleid van de regering. Ook naar de kant van de geconcentreerde detailhandel moeten de zelfstandigen strijden", aldus de heer Aafjes. „Machtsmisbruik" noemde hij de methoden, die door de geconcen treerde melkbedrijven veelal aan de dag worden gelegd. De arbeidstijd verkorting kreeg als aspect van „onze" welvaartsstaat speciale aan dacht. „Dat is niet alleen een zaak voor de melkbezorgers. Ook de melk- detaillist, de ondernemer, dient deze arbeidstijdverkorting te kennen" Een samenspel tussen consument en melkhandelaar acht hij bij de ver wezenlijking van deze arbeidstijdver korting noodzakelijk. „Voor alles moeten we de service aan de con- 'zal staan"van o.a. de sument hoog houden", aldus de heer protestantse gemeente Aafjes. De baan van de capsule klopt zo volledig met de geprojecteerde route, dat de Mercury minstens zeven maal om de aarde zou kunnen wentelen zonder ernstige koersverschillen. Niettemin wilde men slechts drie om wentelingen maken, omdat de cap sule dan niet kan landen in het ge bied, waar de grote bergingsvloot op Carpenter wacht. Bovendien moet men vele uren daglicht speling hou den, om de capsule op zee te kunnen vinden wanneer deze niet in het doel gebied maar elders zou moeten lan den. Kleine afwijkingen bij de lan dingsmanoeuvre kunnen vele honder den kilometers verschil in plaats van neerkomen betekenen. Wanneer alles volgens plan ver loopt, landt Carpenter na drie om wentelingen vanavond omstreeks half zeven in de Caraibische Zee na bij de Bermudaeilanden. De snelheid van de Mercurycapsu- le bedroeg na het afstoten van de laatste rakettrap ongeveer 28.050 km per uur. De hoogte van de baan bo- ZWO subsidieert eclips-expeditie De Nederlandse Organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek heeft de Nederlandse eclips-commis sie van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen, een subsidie verleend voor het treffen van voorbereidingen om de totale zonsverduistering op 20 juli 1963 in Canada te kunnen gaan waarnemen. Deze totale zoneclips, waarvan de gordel van Alaska over midden Ca nada via Quebec naar de oostkust van dit land loopt, zal ongeveer an derhalf twee minuten duren. De leider van Nederlandse expeditie naar Canada zal ook dit keer weer dr. J. Houtgast zijn. In de afgelopen jaren heeft ZWO de Nederlandse eclips-commissie reeds in staat gesteld om zonsver duisteringen te observeren in Khar toem (1952), op Gotland (1954), op Ceylon (1955), op de Canarische ei landen (1959) en op het Joego-Sla- vische eiland Brac (1961). De zonsverduistering, die op 5 fe bruari van dit jaar op Nieuw-Guinea en op de Salomons eilanden te zien was. heeft de Nederlandse eclips commissie niet laten observeren, o.m. vanwege de hoge kosten aan de reis- en de voorbereiding daar aan ver bonden, alsmede wegens de slechte meteorologische omstandigheden, welke in die tijd in dat gebied te verwachten waren. Onze Zweedse ambassade in 17e eeuws paleis Een uit de 17e eeuw daterend pa leis zal de Nederlandse ambassade in Stockholm gaan huisvesten, indien althans de gemeenteraad van de Zweedse hoofdstad hiermee akkoord gaat. Aan de raad is ook verzocht zijn fiat te geven aan een krediet van 4 miljoen Zweedse kronen voor restauratie. Deze restauratie zal om streeks twee jaar duren. Het paleis is in 1640 gebouwd in opdracht van de Nederlander Louis de Geer, di. als de grondlegger van de Zweedse industrie wordt beschouwd. En het is vermoedelijk ontworpen door de Nederlandse ar chitect Pieter Post. Men grondt de ze mening op het feit, dat de bouw stijl gelijkenis vertoont met die van het Mauritshuis in Den Haag, een schepping van Post. De Nederlandse regering is ak koord gegaan met een huur voor 25 jaar tegen een prijs van 90.000 kronen per jaar. In het paleis zullen ook de kan toren van de Nederlandse ambassade worden ondergebracht, terwijl de grote vergaderzaal ter beschikking Nederlandse i de Neder- i landse vereniging in Stockholm. Conservatieven blijven aan De vier conservatieve ministers, wie dinsdag door het partijbestuur gelast werden de regering van Geor ges Pompidou te verlaten, hebben aan dat gebod geen gevolg gegeven. Het Franse kabinet, waaronder vo rige week de vijf volksrepublikeinen een der drie pijlers wegtrokken, zal dus. politiek gesproken, voorlopig op de twee resterende zuilen gaullis ten en conservatieven kunnen blijven rusten Het conservatieve hoofdbestuur heeft van zijn kant voor 14 juni a.s. in Troyes een con gres bijeengeroepen, dat over de houding der ministers een uitspraak zal moeten doen. Het partijbestuur heeft zich daarmede ontheven van de bittere plicht de ministers voor hun ongehoorzaamheid met een royement te straffen. Studexitenorkest schonk 24.500 (Van onze correspondent) Het Nederlands Studenten orkest heeft de voorzitter van het Nederl. Studenten Sanatorium, prof. dr. G. C. Heringa, een cheque aangebo den ter waarde van f. 12.500. Dit bedrag is een deel van de opbrengst van de tournee, die het orkest door ons land heeft gemaakt. Eenzelfde bedrag is kortgeleden ook overgedragen aan het Universitair Asiel Fonds. De aanbieding van het bedrag gebeurde tijdens een samen komst in de Singerzaal te Laren (N.-H.) ter gelegenheid van het 15-jarige bestaan van het Stu denten Sanatorium, welk feit de laatste dagen bescheiden is ge vierd, tegelijk met het tienjarig bestaan van de later aange bouwde hoofdafdeling van het sanatorium. BEURSOYERZICHT INTERNATIONALS WEER FLAUW Amsterdam. 24 mei. Het Damrak heeft zich vanmiddag •bü 'de flauwe tendentie van Wall Street aangepast De internationals boekten bij openine koersverlizen van 10 tot ruim 20 punten De koers van Philips was op 765 circa 10 punten lager dan gisteren. Unilevers op f. 147.50 bijna f. 5,of 23 punten lager. Kon. Olie moest op f. 132,20 circa f. 2,30 prijsgeven. AKU en Hoogovens hielden zich zeer goed. Voor deze fondsen bedroeg het koers verlies slechts 1 punt. Gedurende het. verdere beursver- loop kwamen wat kooporders in de markt waardoor de prijs van Unilever steeg tot f 148,30 die van Kon Olie tot f. 133,40. Philips tot 768% en AKU tor, 353 In de scheepvaartsector be droeg het verlies 1 tot, 2 punten in een zeer dunne markt. De leidende cultures noteerden een kleinigheid lager. Staatsfondsen onveranderd. In de lokale afdelingen werden de aandelen van de chemische industrie aangeboden. Dit als gevolg van de mededelingen van de voorzitter van de Ned. Ver. Chemische Industrie in de gehouden jaarvergadering (men zie elders). Aandelen Brocades werden 35 pun ten lager op 500 geadviseerd niette genstaande de dividendverhoging van 14 tot 15%. Het aanbod in dit. fonds kwam van het. buitenland. t Voor de inschrijving op f. 50 mil joen 4' obligaties 1962 Bank voor Ned. Gemeenten tegen 100% bestond een redelijke, voor dit op f. 10 mil joen 5% obligaties Nv Ned. Bankin stelling tegen 100% goed-e belang stelling. WISSELKOERSEN Amsterdam, 24 mei Londen 10.10 IO.IOV2 New York 3.59%—3 59%; Montreal 3.29%—3.30Vs. Parijs 73.32% —73.37%; Brussel 7.21%7.22%; Frankfort 89.93%—89.98%Stockholm 69.82%69.87% ZÜrich 83.21%— 83.26%; Milaan 57.891*57.94'-; Kopenhagen 52.07%— 52.12%Oslo 50.36%50.41%; Wenen 13.92)4 13.93)4; Lissabon 12.59%—12.61V4. Donderdag 24 mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned '58 4% 100 A 100% Ned '59 4% 100 A 100% Ned '60-1 4% 100 A 100% Ned '60 11 4% 100 A 100% Ned '59 4V4 99% 99% Ned '60 4V4 99% 99% Ned '61 4% 99% 99 Vs Nea '53 3% 94% 94fè Ned Gb obi 3% 79 Ned '47 3% 88 A 88% Ned '51 3% 95% 95% Ned '53 I-11 3% 9311 94 Ned '56 3% 93% 93% Ned '48 3V4 87% 87% Ned bel cert 3% 86% Ned '50 i-n 3% 87% 87% Ned '54 I-II 3V4 89% 88% Ned '55 I 3V4 89% 89 Ned '55 II 3 V4 91 B 91 Ned '37 3 92 92 Ned G.b obi '46 3 91 91% Ned dol In '47 3 91% 91% Ned Inv cert 3 98% 98rs Ned 62-64 3 98% 98 H Indië '37 3 97% 98 Tndië "37 e. 3 93% 93% Ned won b.l '57 6 106% 107 Ned w b.l '58 4% 99 H -*■ ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 104% .104% Ver HVA-my 117 A 116% A.KU 352% 352% Deli My cert 146 144.80 Hoogovens cert. 651% 650 Philips gem bez 775 768% Unilever cert. 152.50 148.10 618% 616% fon P (50 A f 20) 134.40 133.70 Holl Amer Rjn 130 12814 Java China Pak 141% 140% KJJM 59.50 58.30 Kon Ned St.boot 150% 148 Kon Paket My 133 135 Stoom My Ned 145% 142% Nlev Goudr cert 123 121% v Ommeren cert 292 285% Kon Rott Lloyd 130% 129 N Scheepv Unie 133% 131% NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.l en Gem. leningen 94 A'dam '47 (3%) 3 tdem 48 (3%) R'dam '52-1 (4%) ld '37 I-I3 (3%) Z -HolJ *55 4% Bankwezen Bb N Gem 58 5)4 ld NWB '52 (4V<) BVG rspbr f 500 BVG rspbr '52 'ndustr Obligaties 'hlllps Doll '51 94 b 97 A 198% 139% 94% 199 140 VERKLARING DER TEKENS Gedaan en bieden Gedaan en laten fi Premieleningen Vorige Slotkoers koers v. heden A'dam '53 3 107 A'dam '51 I 2% 85% 85%h Adam '56 12%.. 82 81% A'dam '56 n 2% 90 91 A'dam '56 m 2% 90 90 Eindhoven '54 82% 82 b Enschede '54 2% 84% Den Haag'5212% 91 Idem II 2% 95 95 R'dam '52 I 2% 91 Idem n 2% 91 91 Idem '57 2% 87 84 Utrecht'52 2% 92% 92% Z.-Holl. 1957 2% 87% 87 Zuid-Holl, '59 2% 103 103 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Interunie f 50.- 190 50 188 5°?,eCO V„220 247.50 Unitas f 50481 470 Ver. Bez v. '94 f 50 134 132.50 Amst Bank 374 370 Cultuurbank 29% 28% Holl Bank U eert. 223% 224 Ned. Handelmy 335% 334 Rott Bank360 350 Twentsche Bank 325 302 Senembah 375 375 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 750 743 Berkei's Pat258 253% Borsumij-Wehry 65 65 Calvè Delft eert. 761% 755 ElectralasmJj 371 K. Pap. v Gelder 327 305 K Ned. Grofsm. 168 166 Holl Constructie 404 304 a Ing bur v. BjU). 210 207 internatio 192 100 Int. Kunstst. Ind. 66% 67 v. Kemp en Beg. 151 151 Leidse Wolspjy 470 465 Müller en Co ND. 415 41? Ned. Kabelfabr. 526 522 Philips pref262 258 Rott. Droogd My. 480 485 Sikkens Groep 760 752 Ver. Touwfabr 399 395 Walvisvaart 90B 90 b Wernink's Betmy 193 193 Wilton Feyenoord 302 295% v. Wyk - Heringa 91% 89 Zaalberg 130% 130 b Mijnbouw en petroleum Billton 2de r460 458 Kon Petr (f20) 134.10 133.10 Amerik. fondsen Canad Pacific R 24% 24% Intern Nickel 75% 74 Anaconda 44% Bethlehem Steel 38 37% Cities Service 52 51% General Motors 51A 50% Kennecott 75 74% Republic Steel 46% 46% Shell OU 35% 35% Union Pacific 30% 29% Un States Steel 56% 55% Bieden Laten z Ex-dividend d Exclaim e

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9