Oe Thant doet dringend beroep op beide partijen Amerikaan gestart voor ruimte vlucht Pressie in hoofdzaak op Nederland gericht SALAN HUILT EN LACHT NA VONNIS 'LEVENSLANG' Spanning rond Nieuw-Guinea Nieuwe acties in N.-GUINEA WEERBERICHT Carpenter maakt 3 rondjes om de aarde kinnen 5 uur (Bkc/ tyCie teutvs Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 24 MEI 1962 No. 30661 LEIDSCH DAGBLAD Directeur. LA L. van DisDoecJt Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOk DEN EN OMS w\EKEN 1 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Eedactie: 21507 De waarnemend secretaris-generaal der V.N., Oe Thant, heeft gisteravond een dringend beroep op Nederland en Indonesië gedaan om de besprekingen over een vreedzame oplossing van de kwestie-Nieuw-Guinea te hervatten. In telegrammen aan de Nederlandse en Indonesische leiders verwees Oe Thant naar de „ernstige ontwikkelingen in de afge lopen dagen" en deed hij een beroep om „met spoed de bespre kingen te hervatten die door de goede diensten van ambassadeur Bunker waren begonnen". Bombardement op stellingen Met gebruikmaking van steun van de Luchtmacht hebben Nederlandse eenheden op 21 mei een aanval ingezet op de ongeveer 115 overgebleven In donesische parachutisten die vlakbij Teminaboean waren ge land. De „Neptunes", die zijn uitgerust met raketten, bom bardeerden de stellingen van de Indonesiërs die zich daarna aanvankelijk in zuidelijke rich ting in groepjes terugtrokken maar zich later hergroepeerden. Dit laatste is gebleken uit mel dingen van de bevolking en uit verkenningen. Toen de para chutisten wederom gelokaliseerd waren, werd opnieuw een ge combineerde actie te land en in de lucht ingezet. De resultaten hiervan zullen nader worden bekendqemaakt. Van acties tegen de parachutisten bij Fak Fak en Kaimana hebben de strijdkrachten geen bijzonder heden gepubliceerd. Toestand rustig Het hoofd plaatselijk bestuur van Te minaboean, Polanski, heeft vanoch tend telegrafisch meegedeeld dat de situatie in Teminaboean-stad rustig is. De kantoren werken normaal en Ide winkels zijn weer open. De Papoea's zijn onafgebroken vrijwillig in touw voor opsporings acties en het verkrijgen van infor matie. De stemming onder de burgers en de medewerking met de strijd krachten is uitstekend", zo deelde hij mede. De verkiezingstochten van de districtshoofden voor de streekraad gaan normaal door. De tournees van andere diensten zijn echter gestaakt. :De arbeiders die werken aan de weg tussen Teminaboean en Ajamaroe in het binnenland zijn tijdelijk naar huis gegaan. Dit is ook het geval met de bewoners van de internaten. Inmiddels is vernomen dat niet alle vrouwen uit Fak-Fak en Koko- nao zijn vertrokken. In Kokonao bleven vele missiezusters en onder wijzeressen op haar posten. Zjj heb ben echter altijd de mogelijkheid uit te wijken met twee Cessna-vliegtui- gen van de missieluchtvaartvereni- Iging die aan de Wisselmeren ge stationeerd zijn, een uur vliegen van IKokonao. Marinier bij ongeval gewond In Teminaboean is gisteren de ma rinier J. J. Jansen uit Nijmegen, ver moedelijk bij het ontlanden van een landingsvaartuig de toedracht in bijzonderheden is in Hollandia nog niet bekend een ernstig ongeval overkomen waarbij zijn linkeronder been werd verbrijzeld en hij 'n shock kreeg. Hij werd per helikopter naar Sorong vervoerd waar hij in het zie kenhuis is opgenomen. NOORDWESTENWIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Koud weer met vrij veel bewolking ien plaatselijk enkele buien. Matige 'tot vrij krachtige wind tussen west 'en noord. I (Opgemaakt te 11.15 uur) 25 MEI Zon op: 4.34 uur; onder: 20.40 uur. Maan op: 0.59 uur onder: 10.12 u. Hoogwater te Katwijk te 7.00 en 19.31 uur Laagwater te 2.40 en 15.03 uur. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's „Ik ben er zeker van dat U het met mij eens zult zijn dat het bijzonder te betreuren zou zijn als men de situatie verder zou laten achteruitgaan, vooral daar ik vast geloof dat voor de kwestie spoedig een aanvaardbare oplossing kan worden gevonden op basis van de voorstellen die door ambassadeur Bunker reeds aan Uwe Excellentie zijn meegedeeld"Aldus Oe Thant in zijn telegrammen aan prof. De Quay en president Soekarno. Hij zei „bijzonder dankbaar te zullen zijn voor een zeer dringende overweging van dit beroep door Uwe Excellentie en voor een spoe dig antwoord". Oe Thant liet elke geadresseerde weten dat hij een gelijkluidend be roep op de andere partij gedaan had. Kennedy bezorgd Onze correspondent te Washington meldt: Eisworth Bunker heeft gisteirm te New-York met V.N.-autoriteiten overleg gepleegd over de ernstige toestand op Nieuw-Guinea. Dit deel de president Kennedy op zijn pers conferentie gisteren mede. De presi dent verklaarde dat Amerika zich zeer ingespannen heeft om tot een oplossing te geraken, maar tot dus verre zonder succes. Kennedy toonde er zich bezorgd over, dat de toestand zou ontaarden in een volledig mili tair conflict. Ook in de brief, die premier De Quay op 16 mei aan de wnd-secreta- ris-generaal van de V.N. heeft ge zonden, wordt de V.N.-organisatie genoemd. Voorlopig zou Nederland zich volgens die brief nog van actie onthouden, doch de Nederlandse re gering overwoog toch welke actie zij zou kunnen ondernemen in het ka der van de V.N Het feit dat tot tweemaal toe ge zinspeeld wordt op de mogelijkheid via de V.N. een oplossing te zoeken, zal wellicht bij de Nederlanders, die zich zorgen maken over de toestand, enige hoop wekken. En men mag na tuurlijk niet geheel uitsluiten dat de V.N. invloed ten goede kunnen heb ben. Een waarschuwing is echter wel op zijn plaats. Het is lang niet zeker, dat het standpunt van de Ne derlandse regering grote steun zal vinden in de V.N. Vooral te Wash ington beseft men duidelijk dat Nederland in deze periode onder zware druk staat. Officieel zeggen de Amerikanen pressie uit te oefenen, zowel op In donesië als op Nederland. Maar daar zowel Amerika als Indonesië het plan-Bunker heeft aanvaard als basis voor een nieuwe discussie, is de druk hoofdzakelijk op Nederland gericht teneinde te bereiken dat ook Nederland deze basis zal accepteren. Zelfbeschikking De Amerikanen schijnen het niet zo belangrijk te achten of de Pa poea's het recht op zelfbeschikking mogen uitoefenen alvorens of pas nadat Indonesië het bestuur heeft overgenomen. De Nederlandse rege ring is echter van mening, dat het hier kan gaan over het verschil tus sen schijn en wezen van het begrip zelfbeschikkingsrecht. Vandaar dat de Nederlandse regering voor dat zelfbeschikkingsrecht een grotere ga rantie wenst dan het plan-Bunker biedt. Daar Amerika voor alles wil voorkomen dat de communisten meer invloed krijgen in Indonesië, probeert de Amerikaanse regering met alle kracht een vreedzame oplossing te bereiken. Hoemeer er gevochten wordt, hoe- meer Indonesië afhankelijk wordt van militaire steun der communisten, zo redeneert Washington. De Ameri kanen zouden wensen dat Nederland meer meewerkte aan wat zij als hoofddoel zien, te weten het voor komen van een grotere communis tische penetratie in Zuid-Oost Azië. Vervolg op pag. 2 Hedenmiddag om kwart voor twee werd van Cape Canaveral in Florida een 125 ton zware Atlasraket gelanceerd met in het topje een bemande ruimtecapsule van het Mercury-type. In de capsule bevond zich de 27-jarige Malcolm Scott Carpenter, de tweede Amerikaanse ruimtevaarder. De start van de raket verliep uitste kend. Ongeveer zes minuien na de start bleek, dat de capsule in de beoogde baan om de aarde was gekomen. Het ligt in de bedoeling, dat Carpenter drie omwentelingen om de aarde zal maken, en ongeveer vier uur en vijftig minuten na de start (na bijna 130.000 km te hebben afgelegd) zijn cabine zal laten landen in de Caraïbische Zee. Evenals bij de vlucht van Glenn volgt men over de gehele wereld via radio- en televisiereportages dit spectaculaire experi ment. De echtgenote van Carpenter was op de lanceerbasis aanwezig. Mevrouw Glenn heeft indertijd de vlucht van haar man via de televisie en niet op de raketbasis gevolgd. zal het ruimtevaartuig volgen tot het op ongeveer twaalfhonderd ki lometer zuidoostelijk van Cape Ca naveral in de Caraibischczee terecht komt. Vierde astronaut Carpenter is de vierde ruimtevaar der. De eerste was de Rus Joeri Gaga rin, die op 12 april 1961 één omwen teling om de aarde maakte in de Wostok I langs een baan waarvan de hoogte varieerde van 175 tot 302 km boven de aarde. Zijn snelheid be droeg 27.800 km per uur, de. vlucht duurde 1 uur en 48 minuten" en hij legde een afstand af van 41.600 km. De tweede ruimtevaarder was weer een Rus. namelijk Gherman Titow, die op 6 en 7 augustus 1961 zeventien omwentelingen om de aarde maakte in de capsule Wostok II. De hoogte van de baan was gelijk aan die van Gagarin. Met een snelheid van 28400 km per uur vloog nij in 25 uur en 18 minuten een afstand van maar liefst 696.000 kilometer. De derde, tevens eerste Ameri kaanse ruimtevaarder, John Glenn startte op 20 feoruari j.l na twaalf keer uitstel van de vlucht in de Mer- curycapsule Vriendschap 7 voor drie omwentelingen om de aarde. Deze vlucht met een snelheid van 28.000 km per uur duurce 4 uur en 56 mi nuten, waarin een afstand van 129.600 km werd afgelegd. De hoogte van de baan was ongeveer 256 km. Vader van vier kinderen (Van onze Parijse correspondent) Ex-generaal Salan is gister avond tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. De open bare aanklager had de doodstraf geëist, maar het Hoog Militair Gerechtshof nam verzachtende omstandigheden in aanmerking. Na het vernemen van de uit spraak barstte Salan in tranen uit. Daarop glimlachte hij om vervolgens in een bijna hyste risch gelach uit te barsten. Toen KORT UITSTEL Elf minuten voor een uur Neder landse tijd werd de lancering van de Atlasraket met de capsule Aurora 7 voor een kwartier, even later voor ruim een half uur uitgesteld in ver band met grondmist op de basis. Men verwachtte echter, dat deze omstreeks half twee Nederlandse tijd zou zijn verdreven door de zon. Carpenter bleef in zijn capsule af wachten wat er verder zou gaan ge beuren. Om kwart voor twee startte de raket zonder enige technische storing. Nieuwe proeven Scott Carpenter was vanochtend vroeg uit de veren om zich voor te bereiden op zijn ruimtereis. Twee uur voor het voorgenomen tijdstip van de lancering nam hij in de cabine, boven op de dertig metei lange At lasraket plaats. Men verwacht, dat Carpenter meer gegevens over zijn waarnemingen van aarde en sterren zal kunnen verstrekken dan zijn voorganger kolonel Glenn. Carpen ter moest twee bijzondere experimen ten uitvoeren. Ten eerste moest hij een veelkleurige ballon afschieten, die gedurende een volle baan om de aarde door de cabine op sleeptouw moet worden genomen. Verder zal hij trachten in een toestand van ge wichtloosheid vast voedsel in plaats van vloeibaar te nuttigen. Als Carpenter boven Australië is, zal hij trachten het licht van dc stad Perth en van het vliegveld van Dar win te zien. Ten gerieve van de ruim tevaarder zal men daar zoveel mo gelijk licht maken. Zijn belangrijkste taak boven Australië is het waarne men van een reeks zeer krachtige lichtflitsen op het rakelproefterrein van Woomera. Bergingsvleof Het over de gehele wereld versprei de netwerk van zeventien sta lions hij naar de gevangenisafdeling van het Palijs van Justitie werd weggevoerd, moest hij half wor den gedragen door zijn be wakers. Een gedeelte van het publiek hief de Marseillaise aan, verdediger Tixier-Vignan- cour zakte op zijn stoel ineen en de andere verdedigers om helsden elkaar. Salan heeft deze milde uitspraak voor een zeer groot deel te danken aan zijn verdediger, die het pleodooi van zijn leven heeft gehouden. Af wisselend sarcastisch, begrijpend, verzoenend en verontwaardigd trok Tixier-Vignancour alle registers van zijn formidabel redenaarstalent uit om tenslotte te bereiken wat nie mand voor mogelijk had gehouden. Men kan slechts hopen, dat deze uit spraak, die het rechtsgevoel nauwe lijks bevredigt, ertoe zal leiden, dat de hartstochten, waardoor Frankrijk verscheurd dreigt te worden, te be dwingen. Eerste voorwaarde is, dat de OAS dit vonnis niet uitlegt als een bewijs van zwakteDe komende dagen zullen leren of het tribunaal zich in deze verwachting al of niet vergist heeft! De ordetroepen in Oran hebben gisteren een grote hoeveelheid oor logsmateriaal in beslag genomen bij razzia's in de Europese wijk Saint Eugène. Bovendien werden 45 ar restaties verricht. Tot het inbeslag- genomen materiaal behoren o.a. 40.000 patronen, 132 bazooka's, 95 automatische pistolen, 250 granaten, een £rote hoeveelheid ontplofbare stoffen en een aantal auto's en vrachtwagens. Gisteren zijn in geheel Algerië door gewelddaden 31 Algerijenen, onder wie een vrouw, om het leven geko men, benevens zes Europeanen en een lid van de mobiele gendarme. Voorts vielen er 53 gewonden, te we ten 33 Algerijnen, van wie zes vrou wen, 17 Europeanen van wie vijf vrouwen, en drie gendarmes. Alleen al in Algiers vielen 26 doden en 49 gewonden. O Slot pag. 2 Luitenant ter zee eerste klasse Malcolm Scott Carpenter, de tweede Amerikaanse ruimtevaarder die met de Mercury-capsule enige banen om de aarde beschrijft, werd op 1 mei 1925 geboren Zijn vliegeropleiding was nog aan de gang, Loen de twee de wereldoorlog eindigde. Aan de Universiteit van Colorado volgde hij daarna een opleiding tot aeronauti- sche ingenieur, om vervolgens zijn vliegeropleiding te voltooien. Hij vloog patrouillevluchten uoven de wateren van oost-Aziè en werd in 1954 test vlieger op straalvliegtuigen van de Amerikaanse marine. Hij had meer dan 3000 vlieguren op zijn naam staan, toen hij uitver koren werd voor een opleiding tot ruimtevaarder, een van de zeven mannen die getraind werden voor het Mercury-project. Carpenter is gehuwd en vader van vier kinderen. Franse auto's toch goedkoper Ofschoon het aanvankelijk niet waarschijnlijk werd geacht, dat bui tenlandse automerken de verlaging van de Westduitse invoerrechten zouden doorberekenen in de reeds scherp gestelde prijzen, hebben Peu geot en Renault gisteren toch de prijzen voor hun wagens in West- Duitsland verlaagd, resp. met 150 en 430 mark voor Peugeot en 125 en 160 voor Renault. Ook Simca en Fiat zullen hun prijzen verlagen. Malcolm Scott Carpenter Eis in München: levenslang voor Vera Brühne In het proces te München tegen de 52-jarige Vera Brühne en de 48- jarige Johann Ferbach heeft de open bare aanklager gisteren tegen beide beklaagden levenslange gevangenis straf geëist. Hij achtte hen schuldig aan de moord op de Münchense arts dr. Otto Praun en diens huishoudster Elfriede Kloo. Deze dubbele moord, die gepleegd werd op 14 februari 1960 zou ten doel hebben gehad te voor komen, dat dr. Praun een kapitale villa in Spanje, die hij aan mevr. Brühne had vermaakt, zou verkopen. Toen Vera Brühne uit de zaal ge leid werd, bedekte zij voor de eerste maal haar gezicht. Geheime kunstmaan De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren een kunstmaan gelanceerd op d raketbasis Point Argeuello in Ca- lifornie. Een woordvoerder van de lucht macht heeft geweigerd zich over de aard van de kunstmaan uit te laten en gaf alleen te kennen, dat zij in een baan om de aarde was gebracht met behulp van een „Blue Scout"- raket met vaste brandstof. Uit het Leidsch Dagblad van f 26 Mei 1862: De Japansche gezanten hebben den Zoölogische tuin te Londen bezocht. Men wees hun daar eenige Japansche kippen en ivas benieuwd te weten wat zij daarvan zeiden. Zij antwoordden: „Zulke kip pen bezitten wij ook en wij noemen ze Hollandsche kip pen". AdvertentieSoirée musi- cale door de familie Buziau. Zondag 25 Mei 1862. Room- huis, De Groote Vink. Aan- vang ten 5 ure. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben gisteren een boottocht gemaakt naar het Oostenrijkse plaatsje Dürnstein Meisjes in klederdracht van deze streek boden de Koningin een pop aandie zij op deze foto bewondert. Fantastisch bezoek thans beëindigd (Van onze Weense correspondent) Na het fantastische bezoek van drie dagen is de Koninklijke fa milie vanmorgen om 10 uur uit Oostenrijk vertrokken. Op het vliegveld waren voor het afscheid aanwezig president Scharf, kanselier Gorbach en een groot aantal Oostenrijkse minis ters, voorts de Nederlandse am bassadeur in Wenen en enkele andere diplomaten. Ook nu weer stond een ere- bataljon van het Oostenrijkse leger opgesteld en speelde een muziekkorps het Wilhelmus. Op de open tribunes en in het restaurant waren vele belangstel lenden aanwezig, o.w. vooral Ne derlandse kinderen en Oosten rijkse pleegkinderen, die de Ko ningin ten afscheid toewuifden. Prinses Beatrix is weer hersteld en vloog dus ook mee naar Ne derland. Zij lachte, maar zij had de kraag van haar bontjas hoog opgestoken. Zij nam wegens het winderige weer niet afzonderlijk afscheid van de gastheren, maar stapte onmiddélxjk in het vlieg tuig. De Koningin, de Prins en Prinses Irene namen afscheid van president Scharf en van de andere Oostenrijkse gastheren, waarna Prins Bernhard als eerste het vliegtuig inging, waarmee hij ook nu weer zijn gezin naar Ne derland zou brengen. Er klonken weer 21 saluut schoten. Hiermee eindigde een bezoek, dat niet alleen de sympa thie van onze vorstin in Oosten rijk heeft versterkt, maar ook de waardering voor haar land en haar volk. Scholier zwaar gewond op vlucht naar de vrijheid (Van onze correspondent in Bonn) Een 15-jarige scholier uit de Oostduitse plaats Erfurt is gis- ren levensgevaarlijk gewond, toen Oostduitse politiemannen het vuur op hem openden bij zijn vlucht door het water van een grenskanaal in Berlijn. De jon gen had juist kans gezien de zo genaamde ,,dode strook" langs de Berlijnse sectorengrens over te rennen en hij poogde juist al zwemmend definitief West-Ber- lijn te bereiken, toen de Oost duitsers begonnen te schieten. Westberlijnse politiemannen schoten weliswaar terug, maar konden niet voorkomen dat de jongen werd getroffen. Bij de hele schietpartij werden ook twee Oostduitse vopo's getrof fen. waarschijnlijk werd zelfs één van hen gedood. Met levensgevaar zagen tenslotte twee Westberlijnse burgers en twee politiemannen kans de 15-jarige jon gen in veiligheid te brengen. Onmid dellijk moest hy in een ziekenhuis worden opgenomen en worden ge opereerd, daar zowel ztfn longen, zyn dijbenen als zijn armen door ko gels van de communisten getroffen bleek te zijn.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1