Hamiibal vond zijn meester in Seipio GROENE KRUIS - LEIDEN - HIELD JAARVERGADERING ORGEL EN TWEE PIANO'S VOOR WIJKGEBOUW PNIEL HAAGS KLEIN VROUWENKOOR Onderling musiceren op niveau in Steenschuur BEURS VAN AMSTERDAM Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 23 mei 1962 Vierde blad no. 30660 Tekort aan consultatiebureaus Onder leiding van dokter Van Alphen werd gisteravond een ledenverga dering van het Groene Kruis gehouden. De voorzitter was ongesteld en de vice-voorzitter sprak de hoop uit dat dokter Meyboom spoedig weer ln staat zal zjjn, zjjn werkzaamheden te hervatten. Het jaarverslag van de afdeling kinderhygiëne was in mineur gesteld. Zowel het aantal onder controle staande zuigelingen als dat der kleuters Is in 1961 vergeleken bü de vorige jaren gedaald. De stad ontwikkelt zich, men schept woonruimte voor jonge gezinnen maar vergeten wordt tydig consultatiebureaus te vestigen. De kruisverenigingen zouden zich dat kunnen aantrekken wanneer het hun mogelijk zou zijn geweest zelf standig iets te ondernemen. Dit is om allerlei redenen echter niet mogelijk. De gemeentesubsidieregeling laat nog steeds op zich wachten; uitbrei ding wordt daardoor moeilijk. In de nieuwe wijken moeten goed bruikba re consultatiebureaus komen. Bestaande woningen, want andere panden zijn er niet, blyken niet ge schikt te zijn, hetgeen de ervaring met Hoflaan 164 heeft geleerd. Een grote toeloop moet op één spreekuur verwerkt kunnen worden; splitsing is niet mogelijk door gebrek aan artsen en zusters. De bestaande consultatie bureaus voldoen veelal niet aan de te stellen eisen. Het verslag van dokter Van Al phen gaf een uitgebreid overzicht van het werk op de bureaus. De penningmeester, dokter Van Wingerden gaf aan de hand van een rekening over 1961 en een balans, een toelichting over het financieel beheer. Hoewel dit beheer zuinig werd ge voerd bedraagt het nadelig slot ruim f31.560 waarvan f20.000 door ge meentesubsidie werd gedekt. De pen ningmeester vertrouwde dat het te kort door een nieuwe subsidierege ling alsnog zal worden overbrugd. Het jaarverslag van de secretaris gaf het gebruikelijk overzicht der werkzaamheden. In het bestuur na men, in plaats van de heren v. Ale- wijk en Elsgeest, de heren De Kier en Zeilstra zitting. Een gevoelig ver lies werd geleden door het overlijden van de heer D. M. van Nes. Een zes tal bestuursvergaderingen werd ge houden. Het aantal uitgeleende ver plegingsartikelen bedroeg 4063 onge veer als vorige jaren. Pater Pire komt naar ons land Spreekt 29 mei in Leiden De Belgische Nobelprijswinnaar voor de vrede, pater Dominique Pire, zal van 27 tot en met 30 mei een be zoek aan Nederland brengen. Hij is daartoe uitgenodigd door een comité van hoogleraren en afgevaardigden van studentenverenigingen van de universiteiten van Nijmegen, Utrecht, Leiden en Amsterdam. In deze vier plaatsen zal pater Pire voor hoog leraren en studenten lezingen hou den. Zondagavond zal hij in de Nijmeegse schouwburg spreken over „Twee hedendaagse wereldrampen: onenigheid en honger", maandag avond zal de Belgische pater in de senaatszaal van de Utrechtse univer siteit een voordracht houden onder de titel „Honger en aarde", dinsdag avond zal hij in het Leidse universi teitsgebouw antwoord geven op de vraag „Hoe de vrede te scheppen in een wereld die honger heeft", waarna de Nederlandse tournee woensdag avond in de Lutherse Kerk in Am sterdam, waar het onderwerp „Vrede aan de mensen van goede wil" zal zyn, wordt besloten. De lezingen van pater Pire zullen in het Frans ge houden worden, een tolk zal zijn woorden echter vertalen. Lift Gemeentelijke Werkplaats Tengevolge van de uitbreiding en de voortschrijdende ontwikkeling, welke het bedrijf van de Gemeente lijke Werkplaats gedurende de laat ste jaren te zien heeft gegeven, doet zich aldaar in steeds toenemende mate de behoefte aan een lift gevoe len. Thans zijn reeds meer dan 100 te- werkgestelden werkzaam op de afde lingen. welk op de 1ste verdieping zijn gevestigd. De aan- en afvoer van materialen naar en van deze af delingen geschiedt thans met man kracht langs de trap. Dit vergt veel energie en tijd, terwijl het aantal te- werkgestelden, dat fysiek in staat is deze zware werkzaamheden te ver richten. beperkt is. Voorts laat de gezondheidstoestand van verscheidene in de Gemeente lijke Werkplaats geplaatsten het niet toe hen op de bovenverdieping te werk te stellen, aangezien zij niet in staat zijn trappen te lopen. Als ge volg hiervan is het in veel gevallen niet mogelijk de hierbedoelde tewerk - gestelden de voor hen meest geschik te arbeid te doen verrichten. Het be hoeft geen betoog, dat dit zowel voor deze tewerkgestelden zelf, als voor het bedrijf nadelig is. Op grond van het voorgaande zijn B. en W. van oordeel, dat het aan brengen van een lift in de Gemeen telijke Werkplaats alleszins verant woord moet worden genoemd. Blij kens een door de Directeur der Ge meentewerken opgestelde becijfering kunnen de totale kosten hiervan, met inbegrip van die van de noodzakelij ke bouwkundige voorzieningen, op f. 35.000,- worden geraamd. MENZIES: „AGRESSIE" De Australische minister-president, Menzies, heeft de landingen van In donesische parachutisten in Ned. Nieuw-Guinea bestempeld als „agres sie". Op een persconferentie zeide hij, dat deze Indonesische daad een in breuk is op de verzekering, door pre sident Soekarno en minister Soeban- drio aan Australië gegeven, dat Indonesië geen geweld zou gebruiken om zijn eisen ten aanzien van West- Papoea kracht bij te zetten. Kind valt van vier meter De anderhalf jaar oude Bennie Waalraven maakte gisterochtend uit het keukenraam van zijn ouderlijke woning een val en kwam vier meter lager op de betonnen tegels terecht. Zijn oudere broertje had het raam opengezet. Het kind liep een schedel- basisfractuur op en werd onmiddel lijk door de EHD naar het Acade misch Ziekenhuis overgebracht. Gasfornuis gestolen In de nacht van maandag op dins dag hebben onbekenden een onge wenst bezoek gebracht aan het ma gazijn van Imenexco. Zij kwamen het magazijn binnen door een ruit te forceren. Er wordt een gasfornuis vermist. W. G. Weijers ridder in Huisorde van Oranje Bij K b. is de heer W. G. Weijers, oud-hoofdinspecteur van Politie, be noemd tot ridder 1ste klasse in de Huisorde van Oranje. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het kand. ex. Engelse taal- en letterkunde, mej. J. A. A. M. van der Lugt (Rotterdam) en mej. C. Begemann (Den Haagt; doet. ex. Engelse taal- en letterkunde mevr. A. A. van der DoesVan der Zwan Wageningen kand. ex. Wijsbegeer te, de heer A. C. M. van der Drift (Koevorden). Het ledental ging met 366 vooruit t bedroeg op 31 december 1961: 9342. Het gebruik der hoogtezontoestel- len in het gebouw Middelweg 38 bleef tot 216 bestralingen beperkt. In plaats van de wijkverpleegsters Ouwehand en zr. Van Egmond werden benoemd zr. N. Bosch en zr. J. Zonhoven. Het aantal wijkverple- gingsbezoeken was 29224 terwijl voor de bureaus en uit anderen hoofde nog 3000 bezoeken werden gebracht. De ingediende begroting voor het jaar 1963 werd door de penningmees ter toegelicht. Op aanstelling van een tiende zuster rekenend, zal de ge meentesubsidie f 40.000 moeten be dragen om tot een sluitende begro ting te komen. Het bestuur bracht dank aan de wijkverpleegsters voor de toewijding bij haar arbeid, terwijl het bestuur voorts het administratief personeel en in het bijzonder de administrateur erkentelijk was voor de wijze waar op allen hun taak hadden vervuld. Aan de beurt van aftreden waren twee bestuursleden terwijl er wegens bedanken nog in twee vacatures moest worden voorzien. Als nieuwe bestuursleden werden benoemd de heren J. J. Barnard en A. Crama; de heer Filippo werd her benoemd. De voorzitter bracht in de eerste plaats dank aan prof. dr. A. J. Steen- hauer voor hetgeen zij in de 34 ja ren van haar bestuurslidmaatschap voor de vereniging had gedaan. Voorts werd dank gezegd aan mej. A. J. van Nienes, die wegens drukke werkzaamheden bedankte en aan mr. J. Siderius die naar elders vertrok. Een vacature bleef nog onvervuld. De heer Wilbrink, die zitting heeft in het bestuur namens de vroegere wijkverpleging: Levendaal, gaf de wens te kennen zijn functie neer te leggen. De voorzitter dankte hem voor de degelijke adviezen, die het over zee. De Charthaagse veldheer Groene Kruis mocht ontvangen. was op de hoogte met het feit, dat Nog 5 minuten voor ASC De protestcommissie van de KNVB heeft vanmorgen beslo ten de nog resterende (5) minu ten van de gestaakte wedstrijd Van Nispen—ASC te laten uit spelen bij de stand 02. De laatste minuten van deze nogal incidentrijke match zullen op het terrein van ASC worden ge speeld. Ontruiming volgens vast plan Het gouvernementsvoorlichtings- bureau in Hollandia heeft vandaag medegedeeld, dat het reisschema voor j vrouwen en kinderen uit de tijdelijk te ontruimen gebieden normaal en 1 volgens plan wordt uitgevoerd. De I eerste reizigers uit Teminaboean en Steenkool, zijn reeds te Biak gearri veerd en daar met grote hartelijk heid en hulpvaardigheid door de be volking ontvangen. In de filmzaal van de Doelenka zerne hield luitenant-kolonel b. d. P. J. M. Evers gisteravond een lezing over de Tweede Punische oorlog. Hij deed dit voor een klein aantal be langstellende leden van de afdeling Leiden van de Algemene R.-K. Offi cierenvereniging. Luitenant-kolonel Evers gaf een résumé van de spectaculaire tocht van Hannibal over Pyreneeën, Rhóne en Alpen met zijn reusachtige leger. De vraag werpt zich op, waarom Hannibal de gevaarlijke en moei lijke weg over land verkoos boven die Sinds lang verkeerden het orgel en de piano van het hervormd wyk- gebouw „Pniël" aan de Middelstegracht in een erbarmelijk slechte toestand. Bij deze instrumenten, die niet meer „op stem waren te brengen", viel niet te zingen. Dit deed bij de heer N. Jasperse de gedachte rijpen om de wjjk- kerkeraad t.z.t. een nieuw orgel en een piano aan te bieden. Met de wjjkpredikant, ds. J. Groot, waren alle Pniëlvrienden enthousiast voor dit plan, waartoe een orgel- en pianofonds in het leven werd geroepen. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 22 mei Gerbera 55- 70. Bouvaxdia 40-58, Calla 20-32, Cle matis 90-130 per tak. Amaryllis per kelk 10-23, Fresia 80-155. Iris 75-150, Lathyrus 90-155, Pyretrum 100-215, Ornithogalum 75-115, Colvillei 90-195 per bos. WOERDEN. 23 mei Kaasmarkt: Aanvoer 23 partijen. Noteringen: le kwal f 2.05-2.12. 2e kwal. f 1.93-2.04. extra kwal. tot f2.24. Handel matig. Rome een zeer sterke vloot had en dat de Charthagers tegen die vloot het onderspit zouden moeten delven. De Romeinse infanterie en cavalerie waren minder sterk. Dat laatste bleek wel. toen Hannibal zonder erg veel moeite Saguntum kon veroveren. Bo vendien was zijn krijgskas zo goed gevuld, dat hij de bevolking van de landen waar hij doorheen trok ge makkelijk kon omkopen. Hannibal speculeerde op het feit, dat Rome niet onmiddellijk Charthago zou be legeren, omdat een dergelijk beleg jaren zou duren en enorm veel geld zou kosten. Een opstand van de Kel ten weerhield Rome ervan het leger van Hannibal direct te bestrijden. Na de slag by Cannae in 216 v. Chr. leek het ideaal van Hannibal om ge heel Italië te veroveren bijna ver wezenlijkt. Toen sneuvelden de gebrs. Seipio in Spanje. De jonge Sei pio was een legeraanvoerder van minstens hetzelfde kaliber als Han nibal. De Charthager wist nog elf jaar de Romeinse gladius te ontwij ken. Toen Seipio echter in Afrika landde, keerden de kansen voor Han nibal. By de strijd tussen zijn leger en dat van Seipio gebruikte hij niet de falanx-opstelling, maar een linie opstelling. Het Romeinse leger dat voorheen dagelijks van aanvoerder veranderde, stond bij Zama onder een dictator, in dit geval Seipio, die zijn strategie dus in haai geheel kon uitvoeren. Hannibal werd beslissend bij Zama verslagen. Deze beide grote veldheren zouden even oneervol om het leven komen. Hannibal verkoos de gifbeker boven de strijd en Seipio stierf in ballingschap. Beer valt de lieer Althof aan Bjj het circus Boltini dat gister avond een voorstelling in Den Helder heeft gegeven hebben zich enkele moeilijkheden voorgedaan. Tijdens het tweede nummer van het pro gramma waarin de dompteur Alberto Althof met de beren optrad, werd een der dieren na het nuttigen van suikerklontjes en chocolademelk agressief. De beer viel hem aan en wierp hem op de grond. Althof trachtte het dier weer in het gareel te krijgen, doch toen hij zich half omdraaide (waar schijnlijk om te zien hoever hij van de uitgang verwijderd was» herhaalde de beer zijn aanval en sloeg hem met zijn klauw in de hals. De heer Boltini en enige stalknechts begaven zich in de kooi en wisten de heer Althof te ontzetten. Deze moest zich in het ziekenhuis laten behandelen, doch keerde later terug om zijn pro gramma te vervolgen. Na de voorstelling deelde de heer Althof mede, dat in Haarlem waar schijnlijk de verkeerde beer is ge dood. De beer die gisteravond agres sief was zal ook worden doodgescho ten en het berennummer zal dit seizoen van het programma worden afgevoerd. (Deze pagina is ongecorrigeerd) Tijdens een gisteravond in Pniël gehouden en zeer druk bezochte wijksamenkomst kon de heer Jas perse het resultaat van deze actie niet alleen bekend maken, doch tevens een orgel en twee piano's aanbieden. De heer Jasperse, die het een en ander over de sinds februari 1959 ge voerde actie vertelde, deelde mede. dat de verkoop van speldjes, met een afbeelding van de Hooglandse Kerk. en asbakjes netto f. 1360.heeft op gebracht, waaraan nog een bedrag van f.260.verkregen uit de ver koop van spaarbonnen, kan worden toegevoegd. Voorts bracht spreker in herinne ring, dat de stichter van het wykge- bouw, ds. Gunning, een liefhebber van reizen en zingen was. Wanneer Gunning een antwoord geeft op de vraag wat voor hem eigenlek het heerlijkste van al dat reizen is ge weest, zegt hij: „Het heerlijkste was dat ik overal in de harten der men sen, wier oog voor de onmisbaarheid van de Verlosser geopend of althans toegankelijk is, losse tonen van het hallelujah der eeuwigheid terugvond, korte motieven, motetten, fuga's, brokstukken van de muziek, welke wij straks met de verheerlijkte schepping zullen aanheffen, het altoos nieuwe lied. Ik heb geen hoger ideaal ooit ge kend dan deze hemelse muziek reeds in dit aardse vreemdelingenland te beluisteren en weer tot anderen uit te dragen". Dat was inderdaad het onverwoest baar ideaal van Gunning: de blijde boodschap van God's Verlossingswerk door te geven aan anderen. „Overal, waar ik op mijn reizen kwam", zo Nadat de heer N. Jasperse rechtsds. J. Groot de sleutel van het nieuwe orgel ter hand had gesteld, opende deze het in strument. (Foto L.D./Holvast) vertelt hü, „in Spanje, op Madeira, in Zweden, in Zwitserland, overal heb ik de stemvork van het Evangelie op genomen en heb ik gevraagd: broe ders, zusters, willen wfj samen niet eens .zingen tot eer van onze Ver losser?" Wij mensen, aldus de heer Jas perse, dan ook ln de geest van de stichter van Pniël te handelen door er voor te zorgen, dat er in dit ge bouw goede muziekinstrumenten zijn Moge deze instrumenten ons inspi reren tot het met hart en mond zin gen tot eer van onze Verlosser. Ds. Groot, die namens de wijkkerk- raad dankte voor deze prachtige ge schenken, waarachter het hart van vele Pniëlvrienden schuil gaat. schonk eveneens in het kort aandacht aan zijn onvergetelijke voorganger, ds. Gunning, die het wist, dat het evan gelie de mensen moest „ingezongen worden". Nadat de heer Frans van der Rey- den het orgel op zijn kwaliteiten had beproefd, zongen de aanwezigen: „Dankt, dankt nu allen God". Voor Leo en Koek Hendriks, die zich in de bonnenverkoop zo dapper hadden geweerd, was er deze avond, welke werd afgewisseld met muziek en film, nog een bijzondere verras sing: beiden kregen een boek. OEGSTGEES1 Het land van de kersebloesem Mejuffrouw T. Tusveld uit Den Haag heeft voor de afdeling Oegst- geest van de Ned. Chr. Vrouwen bond gesproken over „Het land van de kersebloesem". Zij werd ingeleid door de presi dente, mevrouw J. C. K. van Veen- den Ouden, die eerst een kort ver slag gaf van de te Utrecht gehou den bondsdag en bijzonderheden me dedeelde over het middagreisje naar Delft op dinsdag 19 juni. waar een bezoek zal worden gebracht aan „De Porceleyne Fles". Daarna heeft mejuffrouw Tusveld, die de Japanse klederdracht droeg, verteld over haar reis naar Japan en over alles wat zij daar heeft mee gemaakt. Zij schetste het familie leven. vertelde over de klederdracht en over de symboliek van de motie ven in de stof, die daarvoor gebruikt wordt, deelde bijzonderheden mede over de woningen, het handschrift, het telraampje het winkelen, de spe len en het nieuwjaarsfeest en ten slotte zong zij het lied van de ker sebloesem. Haar lezing illustreerde zij met het laten zien van voorwerpen, die zü uit Japan had meegebracht. De collecte, welke tijdens deze bij eenkomst gehouden werd voor het Albronda v. d. Nagelfonds bracht f34.50 op. VOORSCHOTEN Koppeling schoot los Gistermiddag kwart over vier schoot een aanhangwagentje, dat achter een personenauto was gekop' peld, los in de bocht bij het gemeen tehuis. De koppelingsstang vloog door de voorruit van een juist uit de rich ting Leiden komende splinternieuwe leswagen. Dokter Swen. die eerste hulp verleende, heeft de bestuurster van de wagen, die o.m. door glas scherven gewond was, voor onder zoek en behandeling per ziekenauto naar een ziekenhuis in Leiden laten vervoeren. De koppeling van het aanhangwagentje zal door de Rijks politie onderzocht worden. Ziekendag in Bondsgebonw In het R.-K. Bondsgebouw werd de jaarlijkse parochiële ziekendag „De Zonnebloem" gehouden. Onge veer 50 zieken en bejaarden zijn s morgens per auto naar het Bonds gebouw gebracht, waar door pastoor J. van Bemmelen een H.-Mis werd opgedragen. Het dameskoor van de Vrouwenbond zong daarbij- Na een gezamenlijk ontbijt werd de ochtend op gezellige wijze doorgebracht. Om 12 uur gaf de pastoor zijn ziekenze gen. De geestelijk adviseur, kap. J. A. Duyvestein hield een toespraak, s Middags werd het lof opgedragen. Na het lof en de thee kregen de zie ken en bejaarden een fruitmandje en bloemen voor ze naar huis terug gebracht werden. VOORSCHOTEN Operette-opvoering tijdens ouderavond Leerkrachten en leerlingen van de i Vlietschool hebben in het Cultureel j Centrum opnieuw de operette opge- j voerd, die zij voor de leerlingen van de lagere scholen op 5 mei al ge bracht hebben. Deze keer waren ech ter de ouders van de leerlingen van deze school uitgenodigd. „Prinses Ro- zelijn" met melodieën van Beetho ven, Schubert en Strauss, werd ook nu weer verdienstelijk opgevoerd on der regie van het hoofd van deze openbare lagere school, de heer J. P. Uittenbogaard. Burgerlijke Stand Geboren: Ronald, zn van H. J. Heij- mans en J. M. van Ginkel; Stephanus W. M zn van A. C. Borst en A. W. Alkemade; Johannes C.. zn van M. C. Bouwmans en J. Th. Freeke; Ronaldus J. J.. zn van A. J. H. van de Crom- mert en G. M. Th. de Vriend; Dlngena M.t dr van A. J. A. WesdlJk en J. Nap; Mary J.. dr van G. J. Jonk en E. de Leeuw; Johannes A. H., zn van W. H. van Deursen en C. van Egm-ond. Ondertrouwd: G. M. J Berk en M. G. Wittebrood. Getrouwd: W. P. J. van Houten en A. C. Zonneveld. Overleden: T. G. Visser, 79 jr, w.v. J. Jansen. WARMOND P.V. „Warmond" De postduivenvereniging „Warmond" hield een wedvlucht voor oude dui ven vanaf Tergnier, afstand 295 km. In concours 125 duiven De vogels werden gelost om 7.05 uur met een sterke westen wind. De eerste prijs- duif bereikte haar hok om 10.33.15, de laatste om 10.50.42 uur. De uitslagen luiden: Dr. J. Venker 1, 2, 5; J. Kor- tekaas 3. 9; B. F. Oskam 4, 6, 8; J. de Weerd 7, C. Kortekaas 10. Vissen voor bejaarden Op zaterdag 2 juni organiseert de hengelvereniging De Leede de jaar lijkse viswedstrijd, waarvan de baten bestemd zijn voor de uitgaanskas van de ouden van dagen. Er zal anderhalf uur ln de Leede en de Grote Sloot met 1 hengel en 1 haak en voorgeschreven aas wor den gevist. De prijsuitreiking vindt plaats in 't Trefpunt WASSENAAR Jaarvergadering Groene Kruis In het wykgebouw aan de Hee- renweg heeft gisteravond de afdeling Wassenaar van het Groene Kruis de jaarlijkse algemene vergadering ge houden onder voorzitterschap van dr. H. D. Boer. Het belangrijkste agendapunt was de goedkeuring van de jaarver slagen van de secretaresse, mevrouw A. H. Niemeyer-van Nahuys en van de penningmeester, de heer T. Scha per. Uit deze verslagen bleek.dat het ledental van de afdeling ln het af gelopen jaar ls gegroeid tot 3713. Wat de verschillende activiteiten be treft: de wijkzusters behandelden 596 patiënten en brachten bü deze patiënten 12.299 bezoeken. De afde ling gezinsverzorging strekte zich uit over een 58-tal gezinnen, uit het magazijn werden weer vele artike len geleend, aan de zuigelingen- en kleuterconsultatiebureaus werden en kele duizenden consulten gegeven. Het consultatiebureau voor opvoe dingsmoeilijkheden behandelde 30 kinderen. Verder werd medewerking verleend aan de kleutertandverzor- ging door de vereniging „Het Ivo ren Kruis" en was er in de wijkge- bouwen aan de Heerenweg en in het Kerkehout gelegenheid voor bestra lingen. Voor de vereniging was 1961 een jubileumjaar: het was 50 jaar gele den, dat de plaatselijke afdeling werd opgericht. Dit jubileum is in eigen kring herdacht. Er vormde zich uit de burgerij een comité onder voor zitterschap van de echtgenote van de burgemeester, mevrouw A. Geertse- ma-Schoonenberg, dat een actie in zette om bijdragen bijeen te brengen voor het t.z.t. stichten van een wijk- gebouw in een uitbreidingsplan Zijl- watering. Plannen voor een eenvou dig centrum met zusterwoningen zijn inmiddels bij het gemeentebestuur ingediend. De verlies- en winstrekening over 1961 geeft een totaal aan uitgaven te zien van ruim f. 33.000.- De reke- i ning sloot met een nadelig saldo van I enkele guldens. De bestuursverkiezing had tot re- I sultaat. dat de voorzitter, dr. H D. Boer en de bestuursleden mevrouw B Doelman-Steur en de heer A Mig hout bij acclamatie werden herkozen. By K.b. is benoemd met ingang van 1 juli tot notaris binnen het arrondissement Den Haag ter stand plaats Wassenaar de heer J. S. de I Borst, kandidaat-notaris te Schie- I dam in de plaats van de heer J. Th. 1 Hoving, die eervol is ontslagen. Dilettantisme gerijpt In het Loge-gebouw aan de Steen- schuur heeft Truus Massaar haar „Haags Klein Vrouwenkoor", en haar leerlingen laten optreden. We karak teriseren de sfeer van een zangavond als de onderhavige wellicht het beste door deze voor te stellen als een on derling musiceren op niveau. Het be treft hier een gerüpt dilettantisme. De meeste dezer leerlingen maken deel uit van het koor. Deze omstandig heid evenwel houdt een factor in, dié niet helemaal ten gunste werkt van dat koor. De sopraangroep mist homogeni teit. De op soliëren toegespitste stem men. kunnen in koor hun individuele gerichtheid niet opgeven. In hoge ligging lopen de stemmen parallel en smelten dan niet samen in een on gedeelde, egale toonkleur. Overigens bezitten deze koristen een aanmer kelijk technische bedrevenheid, niet venvonderlyk in een formatie van muzikaal geschoolden, bü wie in disciplinair opzicht alles uitstekend gefundeerd is. Sommigen zouden wel kans zien van een niet te zware opera samen een globaal idee te geven. Onder tussen is er één comparant geweest, die het dunkt ons in zich heeft om op dit gebied zelfs carrière te maken de bariton Loek Krassenburg. Hij heeft daarvoor ook de leeftijd nog meer: we schatten hem op 18 jaar. Krassenburg heeft een Ingescha pen gevoel voor de wetten van de muziek. Het kunstzingen is hem van nature meegegeven, zoals het klank rijke, de draagkracht, het onwrik baar zekere beloop, dat lijnvastheid, het boetserend vermogen en het op- Ernstige kritiek van prof. Oxul Prof. Oud (VVD) heeft van middag in de Tweede Kamer betreffende de zaak v. d. Putten verklaard: De door het Ambtenarenge recht aan zijn uitspraak ten qrondslag gelegde feiten wek ken ook naar onze mening de indruk, dat op kardinale punten fouten zijn begaan van zodanige aard, dat ernstige inbreuken werden qemaakt op de eisen van rechtszekerheid en individuele rechtsbescherming, die een evenwichtig personeelsbeleid behoren te kenmerken. Onze opvattingen omtrent een zoda nig personeelsbeleid doen ons dan ook vooralsnog met grote reserve staan tegenover het be leid, dat hier gevoerd is. Zou het verdere verloop van zaken onze aanvankelijke indruk niet wegnemen, dan zullen wij van dit beleid volstrekt afstand bouwen van een climax. Hem waren aria's van Haydn en Mozart toever trouwd en een aandeel in een terzet* Een tweede mannelüke medewer ker. niet-koorlid dus, was Dick Kui ters. o.a. tenor in een Freischütz» aria. waarin hü overtuigend aanduid de dat zün zangmiddelen zich in heë achterliggend jaar opvallend hebben verruimd, met name in aftekening en volume en waarmaking van het ge zongene. Dit element „waarmaking" was ook ruimschoots aanwezig bij Fletje Dekker, Miily Kisman, Lucia Meeus- sen en Annie Zuurmond, die een greep hadden gedaan uit het oeuvre van Mozart. Weber, Grieg, Verdi en Meyerbeer. Van mej. Dekker menen we in het büzonder de markante profileringen te moeten vermelden, De anderen hadden elk ook hun per- soonlüke prijzenswaardige eigen schappen. tenvül er ook behoorlüke bijdragen tussen liepen van Pop Ver steeg en nievr. Pronk-van Geel. He koor zong fragmenten van Rossini („La Corita" lijkt ons uit zijn Stabat Mater), verder werken van Schubert, d'Ind.y, Joaquin Nin en Wagner. Van Wagner te weten de scène met bijbehorende solo's uit de tweede acte van de „Vliegende Hol lander", waarin het beroemde Spinn- lied van Senta voorkomt. Mevr. Doorn-Blok heeft heel dat byna overdadige programma moeten begeleiden: een respectabele opgave! V. BEURSOVERZICHT Flauw onder invloed van Wall Street Amsterdam, 23 mei. Op het Damrak heerste vandaag voor de internationale waarden een min of meer flauwe stemming. Deze groep aandelen was bij opening 5 tot circa 20 punten lager. De handel had niet veel te betekenen. De Amster damse beurs stond vanmiddag kenne- lük onder de invloed van Wall Street. Daar zette zich gisteren de koersaf- brokkeling in versterkte mate verder voort. De Nederlandse hoofdfondsen lagen er zwak. De beurs opende voor Philips op 775. AKU daalde van 356 tot 351%. Hoogovens zakten in van 650 tot 648 <665%). Unilever opende op f. 152.80, later daalde de koers tot f. 151.20. De stukken verlieten de beurs op circa f. 152,00. De slotkoers van gisteren was f. 156,10. Kon. Olies liepen terug van f. 134,90 tot f. 134,20. De olie waarden daalden op deze prijs circa f4,70 of bijna 25 punten op de oude omrekeningsbasis. Scheepvaart van 1 tot 3 punten lager. Ook de leidende cultures boek ten geringe, koersverliezen. Staats fondsen iets zwakker. Aandelen Lak- en Verffabriek Mo- lün werden op 190 a 200 geadviseerd tegen gisteren 250 laten en een laatstgedane notering op 280. Dit als navolging op het teleurstellende dividendvoorstel. „Frans Beeren" werd lager geadviseerd op het pas seren van het dividend (v.j. 5%). Ook Utermöhlen werd iets lager geadvi seerd niettegenstaande de dividend verhoging in contanten van 11 tot 12%, doch thans geen aandelenbonus (v.j. 5% agio-aandelen). Aandelen Rotterdamsche Bank werden lager geadviseerd. Woensdag 23 mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned '58 4% 100% 100A Ned '59 4% 100% 100 A Ned '60-1 4% 100% 100 A Ned '60 II 4% 100% 100 A Ned '59 4% 99% 99% Ned '60 AVA 99% 99% Ned '61 AVa 99% 99% Ned '53 3% 94% 94% Ned Gb obi 3% 79 Ned '47 3% 88 A 88 A Ned '51 3% 96% 95% Ned '53 i-n 3% 93% 931» Ned '56 3% 93% 93% Ned '48 3Va 87% 87% Ned bel cert 3% 86% Ned '50 I-II 3V4 87% 87% Ned •54 r-n 3% 89% 89% Ned '55 I 3V4 89% 89 Ned '55 II 3% 91 91 B Ned *37 3 92 92 Ned G.b obi '46 3 91 b 91 Ned dol In '47 3 91', 91% Ned Inv cert. 3 98 A 98% Ned 62-64 3 99 98% Indië *37 3 98% 97% Indië -37 3 93 A 93% Ned won bJ '57 6 107 106% Ned w b.l '58 4% 9911 99 11 ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 105 104% Ver. HVA-mü 119% 117 A AKU 359 352% Dell MÜ cert. 146 146 Hoogovens cert. 665% 651% Philips gem bez 791 775 Unilever cert. 156.70 152.30 Dordtse Petr 635 618% *r«n p «soéi f 20> 138 90 134.40 Holl Amer UJn 132% 130 Java China Pak 142 141% KL.M 61 59 50 Kon. Ned. St.boot 154% 150', Kon Paket MU 136% 133 Stoom MÜ Ned 145', 145% Niev Goudr cert 124 5 123 v Ommeren cert 296 292 Kon Rott Lloyd 132% 130% N Scheepv Unie 135% 5 133% NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.l en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 idem 48 (3%) R'dam '52-1 (4%) ld "37 I-n (3%) Z-Holl *55 4% Bankwezen Bb N Gem 58 5V4 ld NWB *52 (4%) BVG rspbr f 500 BVG rspbr -52 Industr Obligaties Philips Doll *51 94 9414 98 94 b 198 139'i 94 94 87 A 198' 139% i 93 VERKLARING DER TEKENS Gedaan en bieden Gedaan en laten g Premieleningen Vorige Slotkoers koers v. heden A'dam '53 3 107 A'dam '51 12% 85% 85% A'dam'56 I 2% 82 82 A'dam '56 n 2% 91% 90 A'dam '56 m 2% 90% 90 Eindhoven '54 82% 82% Enschede '54 2% 84% 84% 1 Den Haag'5212% 91% 91 1 Idem n 2% 96 95 1 R'dam '52 1 2% 91 f Idem n 2% 92% 91 1 Idem '57 2% 87% 87 1 Utrecht *52 2% 92% Z.-Holl. 1957 2% 87% 87% Zuld-Holl. '59 2% 102% 103 j NIET-ACTIEVE AANDELEN 1 Bank- en Credie4instelllngen Interunle f 50.- 192.50 190 50 Robeco222.50 220 Unitas f50.485 481 Ver. Bez. v. '94 f 50 135 134 Amst Bank 372 374 Cultuurbank 29% 29% Holl. Bank U eert. 224 223 Ned. Handelmü- 340% Rott Bank362 360 Twentsche Bank 330 325 l Senembah 375 t Industrie Ondernemingen Albert Heyn 748 750 Berkei's Pat. 258 Borsumü-Wehry 66 65 Calvè Delft eert. 770 761% ElectralasnUJ 368 371 K. Pap. v. Gelder 330 327 K. Ned. Grofsm. 171 168 Holl. Constructie 404 Ing bur v BjifJ. 212 210 Internatio 194 d 192 Int. Kunstst Ind. 65 66% v. Kemp en Beg. 151% 151 Leidse Wolspxü 490 x 470 Müller en Co NB. 420 415 Ned. Kabelfabr. 532 526 Philips pref262 262 Rott. Droogd My. 485 480 Sikkens Groep 764 760 Ver. Touwfabr. 400 399 Walvisvaart 91% 90 B Wemink's Betmü 195% 193 Wilton Feüenoord 300 302 v. Wük - Heringa 91% Zaalberg 132 130% Mijnbouw en petroleum Biliton 2de r469 460 Kon Petr. (f20) 136 134.10 Amerik. fondsen Canad. Paclflo R 24% 24% Intern Nickel 76% 75% Anaconda 44% 44% Bethlehem Steel 38% 38 Cities Service 52% 52 General Motors52A 51A Kennecott 75% 75 Republic Steel 48 46% Shell OU36 35% Union Pacific 31% 30% Un States Steel 57% 56% Bieden b Laten Ex-dJvldend d Exclaim e

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7