KLAVERBLAD THEE A Exportverbod en prijsstop voor mrdappelen waren noodzakelijk Smerig Duits soldateublad doet een aanval op generaal OSTER VELPON Vervoer in Benelux geliberaliseerd MINISTER MARIJNEN IN EERSTE KAMER Epiloog in de Hfyiak-Stalniann Lnndboimnolc Goudgele geurige afschenk Wetsontwerp wederverkoop van brood bij de Kamer ingediend Fanatieke vijand van Hitier gehekeld als een verrader PINDAKAAS van mcmillan Koningin Wilhelminafonds wil breken met „Radio Veronica" Een nieuwe moderne kijk op smakelijk eten! pgerlcKf T maart 1860 Derde blad no. 30660 r jjn do ld'. l( et pt Brle\r 374 k. nd igavoi me derw ioht Idag :g ra C. I ken. ai of (Van onze parlementaire redacteur) Het exportverbond en de prijsstop voor aardappelen zijn vol ha ens de minister van Landbouw, mr. V. G. M. Marijnen, maat- N\?' sgelen geweest, die hij beslist moest nemen om de voorziening an de binnenlandse markt geen gevaar te laten lopen. Het is bepaald niet zo, dat de producenten in belangrijke mate finan and eel van de huidige schaarste aan aardappelen hebben geprofiteerd. Dit zou Igbaai ilgens de heer Marijnen „slechts in geringe mate" het geval geweest zyn. Deze geruststellende woorden sprak de bewindsman gisteren in de Eerste iamer, waar hy zijn begroting voor dit jaar verdedigde. deze de beloofde spoedige stappen bij de Europese commissie, om voor de Nederlandse visserij een behoorlijke concurrentiepositie te verwerkelijken, vergezeld zou doen gaan van een stap dichter bij huis: bij het Vis serijschap. Mr. Marijnen beloofde dit. Hij was verontrust door de subsidiëringspoli- tiek in de diverse EEG-landen. Het gestelde doel: gelijke concurrentie verhoudingen bereikt men niet door een subsidiëringswedloop. Het ministeriële beleid is er op gericht, om aan de Nederlandse visserij een gelijke start met die van de overige leden-landen te verzekeren. De mi nister vond, dat er in Nederland veel vissersschepen worden gebouwd, vooral kotters. Het verlenen van slooppremie zou volgens hem de nieuwbouw niet sterk bevorderen. 1 De minister richtte zich voorna- koors fiijk tot de senatoren Mertens VP), Geuze (CHU) en Haken iitCPN)die er niet direct van over- igd waren, dat de winsten van de cfoducenten aan de geringe kant zijn veest. ,We" Over de noodzaak van exportver- 364 z.\ u >mti UJ b en prijsstop bestond in de Eerste imer over het algemeen geen ver- il van mening. Minister Marijnen lyndl opt. dat de situatie zich zo gunstig - -"Vwikkelt, dat hij beide maatrege- zo spoedig mogelijk kan intrek- de tragedie met de Duitse amb- èiaar dr. Stalmann, die er van werd ichuldigd steekpenningen te heb- aangenomen, om de invoer in van Nederlandse groenten fruit wat te vergemakkelijken, •eft mr. Marijnen (een der hoofd spelers) gisteravond de epiloog wel loven sproken. De bewindsman beweerde, dat hij Lellen beschuldigingen heeft gericht n welke Duitse ambtenaar dan Hij heeft slechts de Duitse re- jing ingelicht, zo verzekerde hij de ep erale afgevaardigde ir. Baas. die lrf h bezorgd had afgevraagd of de nister in zijn brief aan dr. Stal- inn, waarin stond dat hij de hele faire betreurt, de Duitser wel hele- x -n lal i-echt heeft gedaan. De be- Haj ndsman vond van wel. Uit diverse Kat iprekken met de heer Stalmann, riannu van de op hem geworpen «emde smetten vrij mag worden schouwd, was hem bovendien ge- eken dat deze Duitse ambtenaar lledig begrip heeft gehad voor zijn kam tuii k. ige? Ou Iet menselijke aspect, dat ir. Baas de zaak-Stalmann zo graag het Hot |]e pond had willen geven, kwam ;el. P >ranj zorgi j td« Menselijk nog eens om de hoek kijken bij bespreken van de reorganisatie de voorlichting in de land- Mfiw. Deze nieuwe opzet houdt in, it de technisch-economische voor- hting bij de landbouworganisaties blijven, en dat de agrarisch-socia- voorlichting voortaan door de fpIkslandbouwvoorlichtingsdienst zal schieden. Ir. Baas was bang voor verzuiling, ist op die punten van de voorlich- 1 ïg, waarbij de mens betrokken is. iar zou volgens de AR-afgevaar- icc&de Elfferich echter juist voor de ^"-^rzuilde organisaties een taak lig- n. De AR-senator wilde bij de heer 25 ^as (VVD) zeer zeker begrip voor menselijke factor veronderstellen. Dat belooft dan nog wat voor mi- ster Visser", was de snedige inter- 12 le ptie van ir. Geuze (CHU). De enige 10 edige, overigens op het vrij grote ntal, dat hij gisteren als een hou- ime tser, luid en abrupt-, de zaal in- hoot). De heer Elfferich meende, t men van een ambtelijke voor- ihtingsdienst niet mag vergen, dat ij menselijke aspecten volledig tot ruim Un recht doe i doet komen. Visserij Dezelfde afgevaardigde had er bij minister op aangedrongen, dat Prins Pliilip als fotograaf Het voorbeeld van zijn zwager, flrd Snowdon, schijnt voor de Her- if van Edinburgh een prikkel te zijn iweest ook eens een stap te wagen het gebied van de fotografie, dat de Britse koninklijke familie het ogenblik twee fotografen telt, e hun werk met succes zagen be- oond. Dezer dagen is namelijk in inden een boek over vogels versche- tn van de hand van Prins Philip, ïarvoor hij zelf ook de foto's ver- irgde. Het boek „Birds from the Britta- a", dat de Prins schreef na enige ereldreizen met het koninklijke cht Brittania, waarbij hij in ver- lullende landen het vogelleven be- udeerde, is met geestdrift door de ritse pers ontvangen. De Britse aden voorspellen niet alleen, dat ft boek een bestseller zal worden, aar ook dat Prins Philip uitgeroe- :n zou worden tot „de beste foto raaf van 1962". rlfs de „Sunday Times", het blad it Lord Snowdon onder zijn mede erkers telt, gaf toe, dat deze eerste jging van de Hertog op het gebied an de vogelfotografie „een uitge- iroken succes" genoemd kon wor- en. De Hertog heeft zijn voorliefde oor jagen in de verdrukking laten omen door zijn belangstelling voor e vogelkunde en de fotografie der ogels. Voor zijn boek heeft hij 80 o's genomen, waarvan vele van flden gefotografeerde soorten. De ito's gaan vergezeld van een weten- thappelijk juiste, maar luchtig ge- ouden tekst. Nieuwe Zwitserse ambassadeur Naar het Franse persbureau AFP eet te melden, heeft de Zwitserse ondsraad tot Zwitsers ambassadeur ons land benoemd de heer Jean lerminod. Deze wordt de opvolger an de heer Edouard de Halier, die pensioen zal gaan. heer Marijnen bij de memorie van antwoord op de begroting voor 1963 een overzicht zal geven van teelt vergunningen en erkenningen in de bloembollenteelt. De Senaat heeft de begroting van Landbouw en Visserij tenslotte zon der hoofdelijke stemming aanvaard. De begroting van het Landbouwega- lisatiefonds werd eveneens zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Met bewonderenswaardig elan heeft de Eerste Kamer gisteren er een groot aantal wets ontwerpen „doorgejaagd". Onder meer werd een wijziging van de algemene weduwen- en wezenwet goedgekeurd. Voorts werd ook een wijziging van de AOW en de wet op de zieken fondsverzekering voor bejaarden aanvaard. Hierin zijn opgenomen een verhoging van pensioenbedragen, een uitkeringsregeling voor gemoedsbe zwaarden en een verhoging van de inkomensgrenzen voor de zieken fondsverzekering voor bejaarden. Advertentie MET EEN KIP KAMPEERWAGEN EEN UNIEKE VAKANTIE! Aan een landbouwnnta, waarin de toekomstige ontwikkeling van de landbouw zal worden uitgestippeld, wordt op het ogenblik hard gewerkt, zei de bewindsman. Een groter budget voor cultuur technische werken was bepleit dooi de senatoren Geuze CHU en Mer tens KVP iProfessor Samkalden (PvdA), die de minister enige juri- i dische aspecten van enkele artikelen uit het EEG-verdrag voorhield, had i ook nog wel oog voor de, meer poëti- j sche, bloembollen. Hij hoopte, dat de STRUCTUURPLAN HILVERSUM: 150 4 200 miljoen (Van onze correspondent) B. en W. van Hilversum hebben de raad een door de stedebouwkun dig adviseur jhr. ir. J. de Ranitz op gesteld structuurplan ter vaststelling voorgelegd. In het plan, met de uitvoering waarvan volgens een zeer globale schatting 150 a 200 miljoen gulden zal zijn gemoeid, is een nieuwe kern ontworpen, omsloten door vier stede lijke hoofdaders, die het verkeer tot dicht bij de kern brengen doch te vens een functie hebben voor het doorgaande verkeer en een goede aansluiting bieden op de bestaande of ontworpen grote verbindingen met Utrecht, Amsterdam, Flevoland en Haarlem. Het is de bedoeling om nog dit najaar het eerste partiële plan (om geving Kerkbrink) aan de orde te stellen. De uitvoeringskosten zijn op 24 miljoen geraamd. aSm «Za ÉZa OZA OZA AZA •TV VTV VIV PTV VTV VTV VTV 1 THEEHANDEL HET KLAVERBLAD SIMDI*- ITM LEIDEN VAN DER GUN'S AUTOBEDRIJF N.V. Den HaagLange Stede 4-6 tel. 66.83.83 (zijstraat Hengelolaan) Amsterdam: Bronckhorststraat 26-28 tel. 73.80.22* (zijstraat Roelof Hartplein) Bjj de Tweede Kamer is ingediend vergunning om op te treden als we- het wetsontwerp Avederverkoop van derverkoper van brood o.m. worden brood. Dit wetsontwerp beoogt een I verkregen door ondernemingen, regeling voor de wederverkoop van j waarin een breed ïevensmiddelenas- brood te treffen, die noodzakelijk is sortiment wordt gevoerd, zoals bijv. om na het vervallen van het „Er- die. waarin naast het kruideniersbe- kenningsreglement Avederverkopers drijf, de kleinhandel in. aardappelen, bakkersartikelen" te voorkomen groenten en fruit en de kleinhandel dat een te plotselinge uitbreiding in vlees in één winkel wordt uitge- A-an het aantal verkoopplaatsen van oefend. Bij algemene maatregel van brood zou kunnen ontstaan. Wan- bestuur kan worden bepaald dat te neer namelijk geen verdere wette- zijner tijd ook bij een minder breed lijke voorzieningen zouden worden j levensmiddelenassortiment een ver getroffen, zou in de gehele levens middelensector alleen het Vestigings- besluit Levensmiddelenbedrijven 1961 gelden, waardoor alle levensmidde- lenAvinkels brood zouden kunnen gaan verkopen. Indien overeenkom stig de hieromtrent bestaande ver- Avachting op grote schaal van die mogelijkheid zal Avorden gebruik ge maakt, zou dit funeste gevolgen heb (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse pers neemt de „Soldatenzeitung" een unieke plaats in: niemand weet precies waar dit halfmaandelijkse blad, dat zichzelf het grootste tijdschrift van Duitsland noemt, het geld vandaag haalt om zijn lezers tweewekelijks zijn ultra-nationalis tische, vaak neo-nazistische artikelen voor te schotelen. In num mer 15 van de 12-de jaargang van dit weinig verheffende blad is men nu een artikelenreeks begonnen, waarin generaal-majoor Hans von Oster, van 1937 tot 1944 rechterhand van de leider der Duitse contraspionage admiraal Canaris, als „een van de grootste landverraders der Duitse geschiedenis" wordt voorgesteld Oster: dappere assistent A an admiraal Canaris Om deze stelling te bewijzen pu bliceert het blad allerlei materiaal, gunning kan worden verkregen. Ook kunnen degenen een vergunning krijgen, die op basis van een ver gunning voor het beperkte levens- middelenbedrijf brood gaan verko pen, alsmede degenen die de ambu lante handel in brood uitoefenen. Voorts komen voor een vergun ning in aanmerking levensmiddelen winkeliers in gevallen, oat naar het ben voor het broodbakkerijbedrijf, oordeel van het Produktschap voor aldus de memorie van toelichting op granen, zaden en peulvruchten A'oor het wetsontwerp. De hierin voorgestelde regeling, die bedoeld is voor een periode van ten hoogste vijf jaar, houdt in, dat voor de wederverkoop van brood een ver gunning van het Produktschap voor granen, zaden en peulvruchten nood zakelijk zal zijn. Het verlenen van een vergunning zal echter afhanke lijk zijn van zodanige voorwaarden, dat een geleidelijke uitbreiding van het aantal verkoopplaatsen mogelijk wordt. In afwachting van de even- Ivan brood. Ook voor het verplaat- tuele totstandkoming van deze nieu- [sen van een bedrijf en het voortzet- we wettelijke regeling is het „Er- ten van de bedrijfsuitoefening zijn kenningsreglement" verlengd, uiter- in dit wetsontwerp voorzieningen lijk tot en met 31 december 1962. 'binnen het raam van de vergun- Volgens het wetsontwerp kan een ningsregeling getroffen. particulieren in de naaste omgeving onvoldoende gelegenheid bestaat om brood te kopen in andere winkels dan van aanvrager. Een vergunning ontvangen tevens degenen, die op het tijdstip van de inwerkingtreding van dc wet weder verkoop van brood, beschikken over een erkenning op grond van het „Erkenningsreglement", alsmede zij die hun broodbakkersbedrijf omzet ten in een bedrijf tot wederverkoop C.A.O. Z EEVAART GOEDGEKEURD Het College van Rijksbemiddelaars heeft de wijzigingen in de C.A.O. voor zeevarenden, zoals die door par tijen waren overeengekomen, goed gekeurd. Het College heeft daarbij het advies van de Stichting van den Arbeid gevolgd. Het Koningin Wilhelminafonds heeft de fabrikant A'an de K.W.F.- lucifers verzocht het contract met Radio Veronica zo mogelijk tussen tijds e beëindigen, ondanks het feit, dat de maandelijkse omzet na de re clamecampagne belangrijk steeg. Het Fonds heeft dit besluit genomen naar aanleiding van het antwoord, dat de minister van Verkeer en Wa terstaat drs H. A. Korthals heett gegeven op vragen van een Tweede- Kamerlid. De fabrikant mag in ieder geval het contract op 31 december 1962 niet verlengen. Het Fonds heeft de N.R.U. en de N.T.S., die bekendmaakten geen steun te zullen verlenen aan charita tieve instellingen, die gebruik maken van „illegale zenders" van deze be slissing in kennis gesteld en tevens meegedeeld, dat tot zijn spijt d,e fabrikant niet tussentijds kon over gaan tot verbreken van het. contract. De N.R.U. heeft het Koningin Wil helminafonds bericht, dat de N.R.U. verder zal aandringen op verbreking van het contract, nu dit nog dit jaar afloopt-. Wel heeft de N.R.U. toegezegd, dat Een Frans vlooteskader is in Rotterdam aangekomen voor een bezoek van vijf dagen. Het vlieg kampschip ..Clemenceau", dat deel uitmaakt van het eskader. De 29-jarige schippersvrouw M W. Hoi-Wayers (Amsterdam) is glster- a\'ond in Maastricht overleden, nadat zij aan boord van de „Imelda" werd getroffen door een uitzwaaiende laad boom en daardoor van het dek van het schip werd geslingerd. Zfj kwam op de kade terecht en overleed spoedig. De laadboom was in gebruik voor het los sen van goederen. Avaaruit blijkt, dat Oster regelrech te informaties verstrekte aan de lan den. die op het punt stonden door Hitier te worden overvallen. Zo waarschuAvde hij de Noren en de De nen en later de Nederlanders en Belgen. Een hoofdrol speelden hierbij de Nederlandse militaire at taché in Berlijn van die dagen, ge neraal-majoor Sas, die met Oster bevriend Avas. De verklaringen, die generaal Sas na de oorlog voor de enquêtecommissie aflegde, waaruit blijkt hoe minutieus Oster hem op de hoogte hield van Hitiers plannen eind 1939 en begin 1940, Avorden nu door de Soldatenzeitung vertaald af gedrukt om „de generaal, die het le ger verried te ontmaskeren". Met enig leedvermaak commen tarieert het blad overigens de reac tie van een aantal officieren in de Nederlandse legerleiding, zoals gene raal Reynders, die weinig geloof hechtten aan de informaties van Sas over de aanstaande Duitse aanval. De geloofwaardigheid van Sas werd namelijk in gevaar gebracht door het feit dat Hitier meermalen de over val op Nederland afblies, zodat Sas steeds weer zijn waarschuwingen moest herroepen. Toen het op 10 mei eindelijk zo ver was dat de aan val doorgang vond maakte men van Sas' waarschuwing, die op de avond van 9 mei om negen uur telefonisch werd doorgegeven, niet het gebruik dat mogelijk was geweest. Oster werd er in de meidagen van 1940 door de Gestapo wel van ver dacht de bron te zijn geweest van de informatie van generaal Sas aan Den Haag. Maar Canaris. die van Osters „verraad" wist, hield zijn be schermende hand boven het hoofd van zijn naaste medewerker. Er ge beurde niets met Oster tot na de mislukte aanslag op Hitler van 20 juli 1944. toen hij door een onvoor zichtige handbeweging bij een huis- zoeking in zijn bureau door de Ge stapo (hij probeerde een verzoek tot vrijlating van de predikant Bonhöf- I fer. dat op zijn schrijftafel lag. weg te werken) zich verried en gear- I resteerd werd. Kort voor het einde van de oorlog, op 9 april 1945, werd I Oster in het vernietigingskamp Flos- senburg in de Opper-Palts. tegelijk met Canaris, door de SS opgehangen. Typische landjonker De Soldatenzeitung, haar gebrui kelijke hetzetoon en nationalistische scherpslijperij trouw, laat er geen twijfel aan bestaan dat zij Oster beschouAvt als een schurk. Tot nu toe heeft het blad met geen woord gerept over Osters motieven A-oor zijn informaties aan vijandelijke naties. Deze waren namelijk zonder meer hoogstaand, ingegeven door een ge voel van trouw aan eigen land en volk. hetgeen de ex-nazi's van de Sol- 1 datenzeitung kennelijk boven de pet gaat. Oster, een typische landjonker, I trouw aan de Hohenzollerns, een groot liefhebber van paarden en manlijke sporten, pleegde zijn land- verraad" namelijk omdat hij Hitier zag als een ramp voor het Duitse volk. Alles, wat tot het einde van Hitiers heerschappij zou kunnen lei den. greep Oster aan. Via het Vati- caan trachtte hij nog voor mei 1940 vrede met Engeland te bewerkstelli gen. waarbij Hitler en Von Ribben- I trop uit het zadel zouden moeten worden gewipt. j Bij de aanvallen op Denemarken. Noorwegen. Nederland en België was Oster van mening dat. hoe groter in deze landen de militaire tegen stand zou zijn. hoe eerder men Hitier I kwijt kon raken. Daarom gaf hij zijn voorlichtingen aan Sas. Helaas niet met het gewenste resultaat, want zijn informaties bewerkstelligden niet j de grote militaire tegenstand in de aangevallen landen, die Oster ge hoopt had. de geallieerden, keurde in 1940 Os ters houding niet onverdeeld goed. Latere onderzoekers verschillen ook van mening. De zelf bij de aanslag op Hitler van 20 juli 1944 betrokken Fabian van Schlabrendorff noemt Osters daden „heroïsch". De histori cus Ritter, die een standaardwerk over het verzet in Duitsland tegen Hitier heeft geschreven, heeft bezwa ren tegen Osters optreden, „omdat daardoor meer Duitse soldaten dan nodig het leven hadden kunnen ver liezen". Maar geen serieuze historicus denkt er natuurlijk over Oster dom weg als een landverrader zonder meer af te schilderen. Daarvoor moet men bij de Soldatenzeitung zijn. In een van de laatste nummers van dit blad, kwam overigens nog een interessant artikeltje voor. Avaar- in de Teutoonse oud-militairen wer den geAvaarschuwd voor reizen naar Nederland. Zogenaamd zijn toeristen welkom, schrijft het blad. maar in feite zijn de Hollanders alleen uit op de marken en vindt je plakkaatjes „heim ins Reich" onder de ruitenwis ser van je auto. Klacht over toneel Ook wordt in hetzelfde stuk de staf gebroken over het Nederlandse toneel, dat uit Anti-Duitsheid geen Duitse stukken zou brengen. Behalve werken van de „Bolsjewistische leer stuk-producent" Brecht en van de Zwitsers Durrenmatt en Max Frisch ziet men op de Hollandse planken alleen iets Duits in het stuk van Sartre „De gevangenen van Altona dat in Duitsland speelt Sartres werk noemt het blad „pathologisch-per- verse existentialisten-produktie". een stijlbloem die geplukt lijkt uit Schlei- chers tuin „Der Sturmer". het anti semitische dieptepunt der journali stiek uit de nazitijd. Zo ziet men, artikelen als over Os ter en de Nederlandse anti-Duitsheid laten weer eens zien dat de vroegere nazi's zich nog roeren met hun na tionalistische, militaristische denk beelden. Gelukkig is er slechts een klein percentage der Duitse be volking. die de Soldatenzeitung ver slindt. Men vraagt zich echter af hoe veel miljoenen nog steeds gevoelig zouden zijn voor de knokploeg-stijl en argumentatie van een dergelijk blad. Met zie je er geen barst van Willy Schobben nu dubbel in bet goud Trompettist Willy Schobben wordt wel in het, goud gestoken. Onlangs werd hij na Eddy Calvert de tweede solist, die een gouden trompet ten geschenke kreeg. En nu krijgt hij er morgenmiddag nog een gouden grammofoonplaat bij. Er zijn name lijk 100.000 platen van zijn „Mexico" verkocht en in de grammofoonpla- tenwereld wordt zoiets nu eenmaal met. goud gehonoreerd. Dat, gebeurt donderdagmiddag tijdens een recep tie in Gooiland. Kleine invasie op Cuba De Cubaanse kapitein Carlos Per- tierra heeft vorige week vrijdag aan het hoofd van 26 Cubaanse ballingen een landing op Cuba uitgevoerd, al dus deelde hij gisteren in Miami mede. Een kilometer of dertig van Ha vanna was het tot een treffen ge komen met Cubaanse soldaten, van wie er 75 waren gewond of gesneu veld. Vijf militaire vrachtauto's wa ren vernield. De groep leed zelf geen verliezen. De kapitein verklaarde, dat de groep van een punt buiten de Ver enigde Staten met twee vliegtuigen was vertrokken. In de provincie Pinar del Rio, ten zuidwesten van de Cubaanse hoofdstad, was men met valschermen geland. Er was wat af- weergeschut. maar geen vliegtuigen. Men had grote oppervlakten ver brand suikerriet waargenomen. Des nachts zag men het overal branden. Wit of bruin per pak0.85 In sierlijke, plastic trommel gevuld met pak bruin 1.75 Laddervrije kous niet onrechtmatig (Van onze Haagse correspondent) De advertentie over de „ladder- vrije, naadloze dameskous", die de inzet van een kort geding was, is door de president van de Haagse rechtbank, jhr. mr. G. Witsen Elias, niet onrechtmatig bevonden. De pre sident wees de vordering in dit ge ding het nalaten van dergelijke advertenties dan ook af. De president overwoog o.m. dat naar zijn oordeel de omstreden ad vertentie geen onware mededelingen bevatte. Zo hebben de gedaagden aangetoond dat er een „bedrieglijke nabootsing" van hun laddervrije kous op de markt is gebracht. Met eiseressen was de president van oordeel dat zij door deze adver tentie hun produkten wellicht moei lijker zullen kunnen slijten, maar op zichzelf maakt dat de advertentie niet onrechtmatig. Alle omstandig heden in aanmerking genomen acht te de president de advertentie niet onoirbaar. wederom steun aan het K.W.F. zal worden verleend, doch niet. eerder dan begin 1963. Van de N.T.S. heeft het K.W.F. nog niets vernomen. Nog anderen De Soldatenzeitung staat overigens niet alleen in haar afkeuring van Osters optreden. In officierskringen, waar men niet de belangen van het ware Duitseland in volstrekte tegen stelling zag tot die van nazi-Duits- land, is Osters gedrag vaak als land verraad aangemerkt. Zelfs Canaris, die geen gelegenheid liet voorbijgaan om de nazi's afbreuk te doen. joden 1 te redden en contacten te leggen met (Van onze Brusselse correspondent) I Met ingang van 1 oktober 1962 zal het beroepsgoederenvervoer over de weg tussen de drie Beneluxlanden geheel worden geliberaliseerd. Dat is een van de beslissingen, welke gisteren te Brussel zijn geno men door het Benelux-ministers- comité. Het was een van de drie beslissin- 1 gen, die de ministers op het gebied van verkeer hebben genomen. Zo werd ook een beschikking vastge steld. waarbij het Beneluxtarief voor beroepsgoederenvervoer over de weg tussen de drie landen wordt gere geld. Dit tarief is gebaseerd op het gemiddelde van de kostprijzen in de drie landen. Van dit tarief mag naar boven en naar beneden met 15 procent worden afgeAveken. Tenslotte is ook nog een beschik king goedgekeurd over de maximale toegelaten maten en gewichten van bedrijfsvoertuigen in het verkeer tussen de Beneluxlanden. Als voorbeeld kan dienen, dat bij voorbeeld 10 ton wordt toegelaten voor één enkele as, 16 ton voor een dubbele as, 40 ton voor een vracht auto met aanhangAvagen, 36 ton voor trekker met oplegger en voor wat betreft de lengte mag een vrachtauto met aanhangwagen niet langer zijn dan 18 meter en een trekker met oplegger niet langer dan 15 meter. Daarnaast hebben de ministers be sloten om aan de onlangs ingestelde Economische en Sociale Raad van Advies raad te vragen over een twee tal vraagstukken, n.l. over de spoe dige opheffing van de nog resteren de belemmeringen in het onderlinge handelsverkeer tussen de drie lan den, voortvloeiende uit verschillen in wetgeving, en over Benelux- samenwerking ter verbetering van de produktiviteit in de industrie. De heer Reckman treedt af In verband met drukke werkzaam heden heeft de voorzitter van de Stichting „Het leven begint bij 40". de heer M. Reckman besloten zijn functie neer te leggen. Zeven jaar geleden gaf de heer Reckman de stoot voor de oprichting van de stichting. Op zijn initia tief werden tevens opgericht „Het asthmtaisch kind", „Puttens jeugd", „Erefonds oud verpleegsters" en het bekende „Nationaal spaar- en reis fonds „Wij komen", waarvoor reeds ettelijke miljoenen werden gespaard. Het bestuur van de stichting „Het leven begint bij 40" heeft de schei dende voorzitter benoemd tot ere voorzitter.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5