Procureur-generaal eist levenslang tegen dr. O. Geen verlies is onherstelbaar Laat niet tot dank:*.-. Pleiter: Hof moet vrijspreken Modieuze had- en strandmode bij De Koning - Goemaat ZO ZACHT EN ZUIVER Castella Schoonheidszeep Fel pleidooi na fel requisitoir in Leeuwarden Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 23 mei 1962 Tweede blad no. 30660 Mr. TF. F. Geertsema (VVD) in Leiden Behalve als men zijn zelfvertrouwen en de achting voor zichzelf verliest by bepaalde persorganen, die ener- zUds nooit hebben nagelaten om kri tiek uit te oefenen op het beleid van minister Visser en anderzijds schan de schreven over het jongste optre den van mr. van Riel. Na afhandeling van deze actuele zaken had het forum zich uit te spre ken over het peil van de (Leidse) raadsdebatten. Mr. Portheine zou deze debatten graag wat. levendiger willen hebben, want ze zijn volgens hem over het algemeen wel heel erg mat. Hij toonde zich in dit verband een liefhebber van. zoals hy het zelf noemde, „vuurwerk". Mr. Geertsema was van oordeel, dat in het algemeen gesteld veel af hangt van degeen, die de raadsver gadering leidt. „Er wordt naar mijn gevoelen wel eens te veel gehamerd". De afdeling Leiden van de V.V.D. werd tijdens een gisteravond in de grote bovenzaal van „Het Gulden Vlies" gehouden propagandabyeen- komst geconfronteerd met een fo rum, dat afgezien van de voorzitter uit twee leden van de Tweede Kamer en twee gemeenteraadsleden bestond. In dit forum hadden namelijk zitting genomen mevrouw G. V. van Some- ren-Downer, mr. W. F. Geertsema. dr. J. P. Duyverman en mr. F. Port heine, terwijl prof. mr. C. H. F. Po lak bereid werd gevonden om als ge spreksleider te fungeren. GESCHOKT De voorzitter van de Leidse afde ling, prof. mr. J. E. Jonkers, hield een korte inleiding, waarin hij als zijn mening uitsprak, dat de V.V.D. in het recente verleden te weinig heeft vastgehouden aan de typische liberale beginselen. Dit zou volgens hem het stemmenverlies bij de jong ste Statenverkiezingen in de hand hebben gewerkt. Prof. Jonkers toon de zich verder geschokt door de hou ding. van de V.V.D.-fractie bij de be handeling van de defensiebegroting verleden week in de Eerste Kamer, tijdens welke het vertrouwen in mi nister Visser, althans van deze zijde, is opgezegd. „Het optreden van mr. van Riel was bepaald geen liberaal optreden", zei hij. Het forum kreeg hierna gelegen heid om op deze punten nader in te gaan. Het kwam daarbij tot de con clusie, dat de V.V.D. als regerings partij in sommige gevallen niet trouw aan haar beginselen kan blij ven omdat er dan concessies gedaan moeten worden. OPPOSITIE Mevrouw van Someren legde er wat het stemmenverlies betreft de nadruk op. dat een grote partij als de P.v.d.A. veel meer gelegenheid heeft om haar beginselen uit te dragen, o.m. door middel van pers «Het Vrije Volk» en radio (Vara). „Zelfs tijdens de uitzending van de ochtendgym nastiek wordt tegenwoordig al oppo sitie gevoerd", aldus dit Tweede Ka merlid. Mr. Geertsema merkte nog op. dat geen verlies onherstelbaar is behalve als men zijn zelfvertrouwen en de achting voor zich zelf verliest. Sprekende over hetgeen zich on langs in de Eerste Kamer heeft afge speeld zei mr. Geertsema, dat „we hier moeilijk kunnen zeggen of we geschokt zijn of niet, omdat prof. Oud als voorzitter van de Tweede Kamerfractie morgenmiddag (lees hedenmiddag, red.) een verklaring zal afleggen" ONDERSCHEID Mr. Geertsema was wel bereid om zowel de kwestie-Van der Putten als de zaak-Visser hij maakte hier een duidelijk onderscheid in het kort en objectief te belichten. Hij legde er de nadruk op, dat. ook al zou de V.V.D.-fractie in de Tweede Ka mer het voorbeeld van de Eerste Ka merfractie volgen, minister Visser niet genoodzaakt is om af te treden. De minister immers heeft geen en kele verbintenis met de Kamerfrac tie. hy maakt deel uit van een extra parlementair kabinet. Mevrouw van Someren. die even eens aandacht wydde aan de ge beurtenissen in de Eerste Kamer, keerde zich fel tegen de hypocrisie Verder werd op deze vrij drukbe zochte bijeenkomst gevraagd of het sociaal gerechtvaardigd is, dat de ryken steeds rijker worden de V.V.D. is wel voor bezitsvorming, maar tegen bezitsspreiding en of dienstplicht voor meisjes wenselijk is. een vraag, die door mevrouw van Someren ontkennend werd beant woord. Advertentie •want Akkertjes zijn instant cachets met 4-voudig werkend micropoeder. Ontdek óók de wel daad van Akkertjes 6 stuks 50 ct. Enige zoon van Oe Tliant om het leven gekomen De enige zoon van de waarnemende secretaris-generaal der V.N., Thin Maoeng Thant. is in Rangoon door een val van een bus om het leven ge komen. De 21-jarige Thant viel van de bus toen deze om een hoek reed. Hij werd ijlings naar een ziekenhuis ge bracht maar overleed aan zijn hoofd wonden. De zoon van Oe Thant was verle den maand uit New York in Rangoon gearriveerd. Hij was van plan ge weest zijn studie aan de universiteit van Rangoon te hervatten Weersatellieten Amerika en Rusland hebben ge zamenlijk een plan ingediend voor de bestudering van de weersomstandig heden over de gehele Wereld met ge bruikmaking van aardsatellieten. Het plan waarmee 400 miljoen gulden is gemoeid, werd ingediend op de studie-conferentie van de wereld- meteorologische organisatie die in Genève wordt gehouden. De uitvoe ring zal vijf tot tien jaar in beslag nemen. Advertentie Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor f 70.en f 100.—. Of f 300 en f 400.—. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Grote keuze ln alle prijzen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Leuntje, dr van J. C. van der Plas en C. van Beelen; Leendert Johannes René, zn van T. J. C. de Ruyter en J. L. Noordervllet; Robertus Wilhelmus Adrianus, zn van J. A. van Vliet en M. J. Habraken; Elisabeth H., dr van H. de Bolster en P. Gulf); Ingrld Ger trude Theodora, dr van C. P. Provlly en G. A. Verberg; Jakob, zn van C. van der Rejjden en J. C. Fasseur; Tessa Ernesta, dr van D. L. Westbroek en Y. V. E. H. Noordenbos; Elisabeth Maria, dr van J. W. de Groot en W. M. A Hakkenberg van Gaasbeek; Men- no. zn van D. A. Smit en N. Oppelaar. OVERLEDEN A. W. M. Voskuil, 5 maanden, zoon; J. Bourgeois, 81 jr. vrouw; D. Berg man. 65 jr, man; M. Groen, 80 Jr, w.v. G. Slootweg; C. J. Opdam, 76 jr, w.v. G. Zwetsloot. Liefdadigheidsconcert „Lyra Academica" Het koor en orkest van de Leidse Universiteit „Lyra Academica" geeft woensdae as. in de Zuiderkerk een ooncert. waarvan de opbrengst ten goede komt aan het werk van het Ned. Roode Kruis. Het program ma. dat zal worden uitgevoerd onder leiding van Dick Blokbergen en Thom Bollen, omvat de navolgende werken: Ricercara van Hendrik An- driessen de kleine orkest-suite ..Jeux d'enfants". van Georges Bizet, varia ties op een Rococo-thema van Tsjai- kowski en het Magnificat van J. S. Bach. Als solisten zullen optreden Anner Bijlsma «cello Betty Schwarz-van Woerden en Martha Zandvliet «so praan». Annelies Wemelsfelder (alt). Georges Groeneveld (tenor) en Henk Smit (bas) Lezers schrijven Walgelijk Naar aanleiding van het bericht in het L.D. inzake Ria Kuyken. die een beet. van een beer heeft gekregen wilde ik U het volgende schrijven. Wat doet een zangeresje in een beren, kooi? Is het persé nodig om voor een goed doel deze onwijze dingen te doen? Waarom blijven deze mensen niet op hun eigen terrein? Is het al niet erg genoee dat er een vak be staat als beren en leeuwentemmer. Waarom moet dit? Alleen om de sensatielust van het publiek! Laten de mensen tooh wijzer wezen om warm te lopen voor een circus of dierentuin. Ik vind het ten hemel schreiend als je die arme beesten door hun hok of kooi heen en weer ziet lopen. Zou het werkelyk de bedoeline geweest zijn toen deze besten geschapen werden ze voor dei- gelijke doeleinden te gebruiken? Ria Kuyken zal deze beet wei weer te bo. ven komen, maar de beer moest dood geschoten worden. Ik heb er maar één woord voor: ..Walgelijk". Hoogachtend. J. DeeWaasdorp, Bij dorpstraa t 65, Voorschoten. De dure aardappelen „Dure aardappelen", dit is momen teel het gesprek van de dag. Door allerlei berichten en bewerin gen van prijsopdrijving etc. heeft het publiek veelal hierover een verkeerde indruk. Zo wordt b.v. de oorzaak van de huidige buitengewoon hoge aardap pelprijzen door een bepaalde catego rie consumenten de detaillisten in de schoenen geschoven. Verschillende kleinhandelaren op hun beurt trekken zien deze mening van hun clientèle aan. Het is voor een bona fide groentehandelaar niet prettig, wanneer hy als goede distri- buant al de zorgen en risico's op zich neemt en goede kwaliteit tegen een redelijke prijs aanbiedt om dan door de consumenten de goeden niet te na gesproken smalend te moeten horen zeggen; „Jullie verdienen zeker nog niet genoeg, sla maar op!!" Uit bovengenoemde gedachten- gang blijkt, dat veel mensen geen notie hebben hoe de hoge prijzen, in dit geval van de aardappelen, ont staan. Daarom een korte toelichting. Als in het najaar de aardappels ge rooid zijn, is de handel in het begin rustig. Men kan kopen wat men wenst, zoals kwaliteit en maat van de aardappelen. Doch als het januari gaat worden, komen de zaken anders te staan. De boer, die de aardappels heeft ingekuild of opgeborgen in een koelinrichting en niet direct om zijn geld verlegen zit, miniseert de ver koop en kijkt nog even de kat uit de boom. De consumptie gaat echter door, dus ook de handel vindt door gang. Door deze handelswijze van de producent ontstaat meestal de eerste prijsstijging, al is dit bij de detail handelaar nog nauwelijks merkbaar. Een opleving in de export volgt, welke dit seizoen nogal de moeite waard is geweest. Grote partijen aardappelen worden op de beurs verhandeld. Het merkwaardige is. dat dezelfde partyen meerdere malen van eige naar verwiselen met het gevolg dat de aardappelen steeds duurder wor den. Of u dit al of niet gemotiveerd vindt: dit is eenmaal de gang van zaken bij de handel. De kleinhandelaar is de laatste schakel in de kring producent-con sument. dus deze betaalt uiteindelijk de winstmarges van de tussenperso nen. Hieruit blijkt duidelijk, dat niet de detaillist de aardappelprijs opdrijft, doch de tussenhandel, waarbij de ex port een belangrijke rol speelt. Dit voorjaar is bijzonder nadelig geweest voor de consument, reden: aanhoudend koud weer waardoor trage groei van de gewassen. Tevens is dit de oorzaak dat de nieuwe aard appels dit jaar drie weken later op de markt verschijnen. Wij, als bona-fide groentehande laren spreken hierbij de hoop uit, dat als dc nieuwe aardappels in grote hoeveelheden in de handel komen, door de bevoegde instanties een sta biele prys wordt gehandhaafd. W. C. SCHRAMA. Groentehandelaar (Van een bijzondere medewerker) Al duurt het dit jaar bijzonder lang, toch komt de tijd dat de vrouw in een modieus bad of zonnepak, gecombineerd met een leuke tas en zonnehoek over het strand of de boulevard kan flaneren. Het is daarom van belang nu reeds een keuze te doen uit de grote collectie badortikelen, die dit seizoen gebracht wordt. Om deze keuze te vergemakkelij- van helanca garens. Dit laatste ma ken toonde de firma B. de Koning teriaal, waarvan met veel succes een modeshow in „Casino", te Noord wyk aan Zee, die door 5 manne quins gepresenteerd werd. De getoonde badkostuums waren vervaardigd uit popeline, pantalons worden gemaakt, zeer favoriet voor badkostuums. Het voordeel hiervan is dat het snel droogt en door de soepele valling ver- lastex en I werkt kan worden tot kostuums die i perfect van coupe zyn. knUiMTinn De modellen vertonen die ruguit- unwaaraige Denuizing f snijdingen, die fraai van lijn zijn Advertentie OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Achter onze Pieterskerk staat een zeer oud gebouw; gaat men naar binnen en beklimt men de krakende trap. dan komt men op de le etage in een gangetje, waarop 3 deuren uit komen. Doet men deze deuren open. dan ziet men 3 lokalen, waarin ternau wernood enige ventilatie is en waar in de zon nooit schijnt. In deze oude hokken worden dagelijks onze gees telijk gestoorde ofwel debiele kinde ren opgeborgen. Van 's morgens 9 tot 's middags plm. 15 uur zitten de ze kinderen aan een tafeltje te spe len of te plakken en plaatjes te kij ken, dag in dag uit. Van buiten spe len, voetballen of krijgertje in een tuin of op een speelplein, iets wat deze kinderen net zo graag doen als normale kinderen, kan geen sprake zijn. Kunt U zich voorstellen, lezers, hoe een moeder zich voelt, die dagelijks haar kind. waarvan zij zielsveel houdt en waarvoor zij zich grote op- j favoriet. Deze werden gebracht De meeste zyn voorzien van vrij brede banden, die elastisch of ver stelbaar zijn. Een badpak met een korte mouw is zeer modieus. De ka toenen in prachtige kleurencombina ties bedrukte badpakken zijn vaak asymmetrisch verwerkt. Een leuke combinatie was een bruin groen pak met een badjasje in dezelfde kleuren. Veel succes oogstte een zwart/wit ge ruit pak met zwarte banden. Ook toonde men orlon, soms met lurex verwerkte badpakken in mooie pas teltinten. Een grote collectie bikini's deed ons verlangen naar een hittegolf of een vakantie in het zonnige zuiden. Men toonde deze in zowel bedrukte dessins als in effen kleuren, soms met kant voorzien. Van een geraf fineerde eenvoud was een zwart pak je geheel met franje gegarneerd. Meestal waren deze pakjes gecom- pletteerd door een blouson of rok. Ook de zonnepakjes zijn nog steeds offeringen getroost, daar moet afle veren Overal, ook hier in Leiden, worden scholen gebouwd, modern, ruim en luchtig met grote lokalen en speel velden. Voor de normale kinderen wel te verstaan, maar voor onze de bielen is tot op heden niets in deze zin gedaan. Zij worden jaar in jaar uit opgeborgen achter de Pieterskerk. Het hoofd van de Dr van Voorthuy- senschool en zijn staf hebben jaren lang moeten vechten om recht voor deze kinderen te verkrijgen. Na enorm veel praten en nog eens pra ten hadden zij eindelijk succes en werkvergunning voor de bouw van 'n nieuwe school verkregen. Maar nu is 't weer wachten en nog eens wachten of het gemeentebestuur het behaagt om bouwplannen enz. volledig af te werken. Wekelijks worden bouwplan nen, doorbraken, enz. besproken en afgehandeld, straten aangelegd en subsidies uitgereikt. Maar tijd om de bouw van een school voor debielen snel af te handelen is er blijkbaar niet. Dit doet het bezoek van mevr. Kennedy aan de Dr. Voorthuysen- school volkomen te niet. Met dank voor plaatsing, A. C. de Lezenne. Pieter Bothstraat 24, Leiden. Naschrift van de Redactie: Na eigen waarneming en verder door informatie te bevoegder plaatse is ons gebleken, dat de schrijver zijn gevoelens te zeer laat spreken en daardoor de situatie niet in alle op zichten juist weergeeft. 1. Er is naar de le etage een ste vige granieten schooltrap; 2. De twee leslokalen voor tezamen leuke kleuren en vlotte modellen. Shorts waarop blousons werden ge toond waren er te kust en te keur. Voor koudere dagen zijn de katoenen lange pantalons zeer handig. Een leuke combinatie was een abrikozen kleurige pantalon gecompletteerd door een beige vest. Ook werd een collectie rokken ge bracht waarop blouses, vesten en jumpers gedragen werden. De mo dellen van de rokken zyn rechtval lend of voorzien van laag ingezette plooien. Bij de badkostuums werden origi nele hoeden en strandtassen. bad- jasjes en baddoeken in vaak prach tige kleurencombinaties getoond. Hedenavond vindt van deze show in hotel Riche te Katwijk aan Zee, onder auspiciën van de fa. Goemaat te Katwijk en Rijnsburg, een reprise plaats. - Ona landje wordt wel aardig- volgebouwd, vindt; U ook niet? Daarom moeten wij de resteren de rustieke en romantische plekjes extra hoog waarderen! Hebt U gepicknickt onder het ruisende lommer? Een dagja vertoefd op de zonnige hei? Denk dan eteeds aan de be faamde spreuk: „Laat niet tot dank voor 't aangenaam ver pozen, de eigenaar van 't bos de schillen en de dozen." Zo blijft ons Nederlands natnnrschoon schóón, nietwaar? Uw gewaar deerde medewerking verdient een beloning. Trakteer Uzelf en Uw tochtgenoten op een Gladstone! Gladstone - met of zonder filter - de sigaret die ledereen voldoening schenkt! terskerkhof daarvoor niet kan wor den benut. Ook het gemeentebestuur is ervan overtuigd, dat het gebouw ver achter staat bij de Van Voort- huysenschool. Wij vernamen verder, dat, het gemeentebestuur daarom in overleg met het schoolhoofd en de inspectie er naar heeft gestreefd om in 1959 en 1960 een grote verbouwing te doen plaatsvinden, waardoor het gebouw volledig zou worden gemo derniseerd. Het plan kon niet tot uit voering komen doordat de vereniging „Zwakzinnigenzorg", die reeds enkele jaren naar een eigen gebouw streeft, nog geen kans zag dit plan te ver werkelijken. Daardoor strandde ook het gemeentelijk voornemen. Tenslotte besloten burgemeester en 29 leerlingen voldoen aan de wette- lijfce bepalingen; zij zyn niet zonloos I en kunnen voldoende worden geven- wetnouders dan maar naar een meu tileerd. Verder is het meubilair en zyn de leermiddelen up to date, ter wijl het onderwijs door de beste on derwijzeressen zeer goed wordt ver zorgd. Het derde lokaal ie als speel ruimte bedoeld. Helaas ontbreekt buiten voldoende ruimte om te spelen, omdat het Pie- we school toe te werken. Hiervoor kwam in juli 1961 de urgentiever- klaring. Nu zijn de plannen zover, dat een prijsopgave is ontvangen. Wanneer de diverse goedkeuringen zijn verworven, kan men hopen, dat in een niet te ver verschiet een nieuw gebouw zal verrijzen. Advertentie Tijdelijk fer kennismaking 4 stukken voor de prijs van 3 „Lodder, meneer de president, wilde zelfmoord plegen. Dat is de enige conclusie, waartoe de logica en de feiten mij kunnen leiden. Dr. O. is onschuldig aan moord op Lodder. Uw Hof zal hem moeten vrijspreken!". Ziedaar de conclusie, die O s raads man, mr. H. Schootstra, gistermiddag na een rustig, doch krach tig voorgedragen pleidooi trok. Tweeënhalf uur had hij nodig om alles aan te voeren dat twijfel kon zaaien aan O's schuld en kracht kon bijzetten aan het bewijs van O's onschuld. „Uw Hof zal O. moeten vrijspreken! Deze conclusie staat tegenover die van de procureur-generaal, jhr. mr. N. Witsen Elias, die na een twee uur durend requisitoir concludeert: Uw Hof zal O. moeten veroordelen tot levenslange gevangenisstraf. Wat het Hof uiteindelijk zal beslissen, zal O. op dinsdag 5 juni 's mor gens om tien uur vernemen. Veertien dagen van martelen de spanning heeft dr. O dus voor de boeg. Wat betekenen die veertien da gen op de tien jaar, die hij reeds in gevangenschap heeft moeten doorbrengen? En wat betekenen die veertien dagen voor zyn verdediger, die al jaren besteedde aan wat hij stellig meent recht is? Straks zal het Hof beslissen. Of het werk voor niets is geweest of niet. Of O gezuiverd, in ieder geval van deze blaam, mag voorleven. Maar één ding wint mr. Schoot stra later. Dat is, dat zyn pleidooi door het Hof welwillend is beluisterd. Een tweede winstpunt is dat hij de procureur-generaal in diens repliek dwong tot twee zij het kleine koers afwijkingen van het requisitoir, dat deze eerder had gehouden. Dat requisitoir liet echter weinig over van dr. O. „Een cynische fan tast", noemde de procureur-generaal hem. „Een handlanger van de dood, één van de meest geraffineerde moordenaars uit de Nederlandse strafrechtspraak van de laatste vijf tig jaar". Volkomen onaanvaardbaar en leu genachtig noemde de procureur-ge neraal het Piet Berger-verhaal. Vol komen onaanvaardbaar, noemde hij de „bekentenisbrief", waarin Lodder toegaf Piet Berger de verleider en moordenaar van O's vrouw te zyn. „Leugen en bedrog, smaad en moord, zijn de wapens waarmee deze verdachte zyn strijd voert", aldus de procureur-generaal. Tragisch noem de hij het, dat er in Nederland jour nalisten zijn die blijkbaar zo rots vast in de onschuld van O. geloven, dat zij door hun geschrijf het werk van de Justitie belemmeren. Hierbij doelde de p.g. met name op de jour nalist L. Uittenbogaard, die al jaren onvermoeid vecht voor zijn overtui ging dat O. onschuldig is. De p.g. schiep een vrijwel ongehoord prece dent door deze journalist met name te noemen. Mr. Schootstra trok daaruit een consequentie: hij begon zijn pleidooi met woorden van lof en achting voor deze journalist op wiens vriendschap hij zei trots te zijn, wiens capacitei ten hij zei niet genoeg te waarderen, zoals overigens ook reeds van andere justitionele zijde dan van de p.g. in dit verband te kennen was gegeven. Merkwaardig Een verdediger begint zyn pleidooi met de verdediging van een „buiten staander", die niet officieel in het geding is. Het is niet het enige merk waardige verschijnsel in deze tweede „moordzaak O". Lodder heeft de dood zelf gezocht, zei mr. Schootstra. Meneer de procureur-generaal ver werpt dit, want Lodder was zo opge wekt. dat zei iedereen. Lekepraat, van iedereen. Ik laat de wetenschap aan het woord", argumenteerde de raadsman. „Het staat wetenschappe lijk vast, dat zelfmoord niet te voor spellen is uit niemands gedrag Het staat vast de wetenschap kent frappante voorbeelden dat labiele en depressieve figuren «en Lodder WAS depressief) mid den in een opgewekte bui zelf moord ploegden!" „Ik heb hier een brief meneer de president, een brief uit mijn „fan mail" i.v.m. deze zaak, van een vrouw, die het volgende schrijft: „Mijn man werd al tweeënhalf jaar verpleegd in een psychiatrische in richting. Op een morgen maakte hij nog grapjes, 's middags hing hy zich op. Zelfs de psychiaters begrepen er niets van". Lodder, zo staat in zyn psychia trisch rapport, had dringend psy chiatrische behandeling nodig we gens zijn depressiviteit. „Toch", aldus mr. Schootstra „Kon hij geen zelf moord plegen. De rechtbank neemt dit in haar vonnis op. Meneer de procureur-generaal neemt het over want „hij was zo opgewekt". Voor mij staat vast, dat Lodder zelfmoord pleegde'. Nog meer De raadsman had meer argumen ten. Lodder werd op de ochtend na zyn dood volkomen ontspannen, de handen gevouwen, op zijn brits ge vonden. Naast hem lag een half op gegeten stuk chocolade. Hét middel om de vieze cyaankalismaak te neu traliseren. Deskundigen hebben ver klaard, dat hij nog een kwartier bij bewustzijn moet zijn geweest na het innemen van het vergif, tyd genoeg dus om alarm te maken als hy zich vergiftigd wist. Maar Lodder maakte geen alarm. „Lodder wilde sterven, hij verkoos de dood boven een gevan- genisbestaan". O. had geen interesse by een moord op Lodder, zo betoog de de raadsman verder. Een ver moorde Lodder was voor hem levens gevaarlijk. De verdenking zou immers onmiddellyk op hem vallen? Een briefje in Lodders cel: „Ik heb ver gif ingenomen. O. heeft het my ge geven", wraakneming van Lodder op O., de man die hem ontmaskerde als Piet Berger. Dat briefje was met potlood geschreven, want Lodder had zijn vulpen weggegeven een paar da gen voor zyn dood. „Vreemd voor een man, die opgewekt „studeerde" om dan zyn enige goede schrijf materiaal, waar hij zeer aan gehecht was, weg te geven". Hoe kwam Lodder aan cyaankali? Via de Belgische fotograaf en Voor burg (de woonplaats van Lodders ouders) is dit in de Leeuwarder ge- Kerkelijk Leven NEP. HEKV. KERK Beroepen te 's-Hertogenbosch (vac. dr. K Strijd) J. W. Mazurel te Heere waarden door de Provinciale Kerk vergadering van Gelderland te Putten (Kring Andreaskerki G. M. Haltjema te Souburg te Zwljndrecht (vac. L. Emmerzaal) T. Langerak te Vlnkeveen. Bedankt voor Sint Annaland Jac. Jon- gerden te Bruchem en Kerkwijk. GEREF. KERKEN Beroepen te Spijk (Gron.) N J. Gorls te Barchem (Geld.) te Roo sendaal P. van der Veen te Slbculo te Mildam en te Vlanen C. van der Woude. kand. te Kampen. Bedankt voor Klazienaveen (vac. M N. de Wolf) D. Barten te Appelscha (Fr Beroepen te Hoogvliet (3de pred.pl G. ter Steege te Amsterdam-Buiksloot. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Rotterdam-West H van Leeuwen te Arnhem. Beroepen te Nieuwe Pekela K J. Velema te Hoogeveen. Bedankt voor Broek op Langend ijk D. H. Biesma te Lisse. BAPTISTEN GEMEENTEN* Aangenomen naar Hoogeveen (vac J H. Blenkers) E. J. Huizing te De venter. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Aangenomen naar Leens (Gron.) B. van Zuijlekom te Wetsinge-Sauwerd. Congres wil: Eenheid onder de Zionisten Het in Amsterdam gehouden con gres van de Wereld Confederatie van vangenis gesmokkeld. De smokke laars (Lodders ouders!). Lodder had er immers zelf om gevraagd in een brief over „het pakje voor Piet". Lod der nam het vergif in het donker in, zo valt te concluderen Doet dat iemand die „medicijn'' slikt, gekre gen van een medegevangene «dr O.), die hij bovendien haat en wan trouwt? Nee, dat doet iemand, die weet wat hij inneemt, die daaren boven weet dat hij daardoor zal ster ven en die sterven wil, zo betoogde mr. Schootstra. Nu eens fel, dan weer rustig beto gend. stukje voor stukje het oude rechtbankvonnis en het requisitoir van de procureur-generaal aanval lend, bouwde mr. Schootstra zijn ver dediging op. Repliek De p.g. had op enkele punten een repliek. In zijn requisitoir had hy Lodders meedoen aan het Berger- verhaal „een spel" genoemd, dat Lodder uit verveling meespeelde. „Lodder zou niet goed wijs zijn als hy aan zo'n spelletje meedeed", oor deelde mr. Schootstra. In zijn repliek zei de p.g. bedoeld te hebben, dat dr. O Lodder dit spel had opgedrongen en dat Lodder het „onder dwang meespeelde". Ook afwijkend was de repliek van de p.g. om het cyaankalibezit van O. In zijn requisitoir had hij gesteld, dat. O's bewering, dat hij die cyaan kali nodig had „voor proeven" onzin was. In de repliek gaf hij toe, dat O. „aanvankelijk best serieus aan die proeven gedacht kon hebben". Mr. Schootstra liet in zijn dupliek dit voor wat het was. Moe en bewogen dankte dr. O. in zijn laatste woord tenslotte zyn raadsman voor alles. Eep snik maak te het laatst gesproken* onverstaan baar. Een wanhopige snik. Een dank bare snik, een ontroerde snik? Dat zal afhangen van het vonnis. Luidt het veroordelend, dat zullen de mensen zeggen: „Zie je wel, allemaal komedie, keihard is die knaap". Luidt het vrijsprekend, dan zal er gezegd worden „Wonder, dat die man ont roerd was". Hoe het vonnis ook zal uitvallen, veel is in het proces mysterie geble ven. Wie is dr. O.? Wat waren zyn daden? Mensen zullen het antwoord wel nooit kunnen geven. Kan O. het zelf geven? Een cel is maar een uit zichtloos verblijf. En hoe lang is „le venslang"? Algemene Zionisten heeft zich una niem uitgesproken voor herstel van de eenheid in de Zionistische bewe ging. In 1957 was in deze beweging, zo als gemeld, een scheiding ontstaan omdat één groepering zich wilde ver enigen met een politieke party in Is raël. Een van de voorwaarden waar op het Amsterdamse congres tot een heid wil geraken is dat dit samen gaan met een politieke party verbro ken wordt. Een der woordvoerders van het congres zei maandagavond: „Wij zijn van mening dat de hereni ging goed is voor het Zionisme en voor Israël, maar een samengaan met een politieke party is niet vol gens de Zionistische gedachte van Weizmann. De voorwaarden waaron der de Confederatie tot hereniging wil overgaan, zullen worden vastge legd ln een resolutie, die door een in het leven geroepen commissie zal worden opgesteld". Het congres heeft ook resoluties opgesteld inzake de im migratie en de opvoeding van de jeugd buiten Israël. Ned. Zondagsschool Vereeniging De Nederlandsche Zondagsschool Vereeniging zal dit jaar haar Jaar vergadering op 25 en 26 mei in „Ti- voli" te Utrecht houden. Belangrijke aspecten van de we kelijkse zondagsschooldlenst komen bij deze samenkomsten aan de or de. In de eerste plaats de omgang met „Het kind van vandaag" waar over dr. J. W. van Hulst een refe raat zal houden, terwijl de heer A. Kroese directeur van le Nederland sche Zondagsschool Vereeniging op merkingen zal maken over de nieu we proefbundel onder de titel: „Een nieuwe bundel, een nieuw geluid". De grotere lijnen van het zondags schoolwerk worden benaderd door een referaat van ds. J. ter Schegget, voorzitter van de vereniging, geti teld :„Op weg naar de oecumene", en door prof. dr. S. Strasser, hoogle raar in de Opvoedkunde te Nijme gen, die spreekt over: „Beschouwin gen over de R.-K. godsdienstige op voeding. vergeleken met de reforma torische". Baptistenpredikanten houden conferentie In het Nederlandse Baptisten Cen trum „De Vinkenhof", te Bosch en Doin, is gisteren de 39e conferentie van de Broederschap van Baptisten- voorgangers begonnen. De voorzitter, ds. W. N. J. van Beek uit Alkmaar zei in een openingsrede o.m. dat de roeping tot voorganger vele kanten heeft, maar toch vooral een op de mensen gerichte activiteit inhoudt. Voor de predikant is het nodig ge heel los te staan van de mensen, aan wie hy zich toch geheel moet geven. Voor de confererende predikanten zal een reeks referaten worden ge houden, die voornamelijk de prakti sche arbeid tot onderwerp hebben. Drs. J. Reiling uit Bilthoven zal spre ken over „de voorganger van mor gen", ds. K. Reiling uit Hengelo over „de taak van de voorganger tegen over jeugdigen". Drs. D. Slort uit Apeldoorn heeft „zielzorg" te bespre ken, waarvan een speciaal aspect: „Zielzorg onder bejaarden" door ds. H. van der Werf uit Emmen zal wor den ingeleid. Er staat ook een „tweespraak" op de agenda: ds. F. E. Huizinga uit Hengelo zal het hebben over: „Pre ken is evangeliseren" en ds. J. van Dam uit Sneek over: „Evangeliseren is preken". Dr. J. J. Kiwiet uit Bosch en Duin zal een uiteenzetting geven over plaats en betekenis van de historische theologie". De „domineespreek" wordt door een der jongste voorgangers ge houden namelijk ds. P. van der Werf uit Almelo. Zyn onderwerp zal zijn: „Gij zyt Petrus". Ds. J. W. Weenink uit Haarlem, een der oprichters en oud-voorzitters van de broederschap, zal het slotwoord uitspreken. Tijdens de vergaderingen moet er ook een nieuwe voorzitter van de broederschap gekozen worden, daar ds. Van Beek periodiek aftredend en niet-herkiesbaar is.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3