In Schoonhoven is Radio of TV: wat er blinkt Historie Lesrooster - Het is altijd moe> ilijk... voornamelijk aangewezen op praktijkopleiding - vak voor mensen met lange adem AL IS HET DAN niet alles, bij wat er blinkt in Schoonhovens unieke school voor edelsmeden is goud. Want goud, en zilver uiteraard, behoren tot het lesmateriaal van de jongens (en meisjes, want ook meisjes vullen er de „schoolbanken") die een van de vier richtingen van de opleiding volgen. QRAVEURS, uurwerkmakers, goudsmeden en juweliers gaan er op school en bereiden zich voor op een werkkring in een sector, waarvan directeur Pauw zegt: ,,Voor goede krachten liggen hier uitstekende mogelijkheden. Er is een grote vraag naar goed geschoold personeel. Voortdurend komen er aanvragen, we kunnen als school nauwelijk aan de behoefte voldoen Een kijkje in de miniatuurstudio in het kasteel Groe- neveld te Baarn, waar de NTS sinds begin van dit jaar opleidingen geeft voor cameraman, onderhoudstechni- cus en T.V.-regis- seur. Vakschool voor edelsmeden, staat er op de deur van de school, de enige uitgebreid technische school in het land, die opleidt voor een toekomst als graveur, uurwerkmaker, goudsmid of ju welier. In het oude stadje, waarvan de buitenstaander niet veel meer weet dan dat het „ergens achter Gouda ligt" en dat het „wat met goud te maken heeft" staat de school. Docenten en leerlingen moeten er met de ruimte woeke ren, want eigenlijk is het gebouw, dat schuil gaat in een smalle achterafstraat, te klein. Vandaar de bouwplannen voor een modern gebouw, aangepast aan eigentijdse eisen, dat ook een internaat zal gaan bevatten. Nu zijn de jongelui, die te veraf wonen om op tijd aanwezig te kunnen zijn, bij het begin van de lessen „ingekwartierd" bij Schoonhovense kamerverhuurders. Ook dat wordt een probleem, zegt directeur Pauw, vroeger waren er aanbiedingen genoeg, maar de stijgende welvaart doet zich ge voelen in het verminderde aantal gegadigden. Bouw van een inter naat, waar de leerlingen kunnen worden ondergebracht, wordt noodzaak. DE radio en vooral de televisie, oefenen op jon ge mensen een bijna magische aantrekkings- kracht uit. Dat blijkt tenminste wel uit de I veelheid van aanbiedingen, welke de omroepen en de NTS uit deze hoek krijgen. De wens, om koste wat het kost voor de t.v.-camera of de microfoon te ko men, inspireert velen tot de soms merkwaardigste voorstellen. In feite wordt men natuurlijk niet van vandaag op morgen „televisie-artiest", commenta tor, radioreporter of „zelfs maar" cameraman. Er is een gedegen opleiding en een vaak langdurige prak tijkervaring voor nodig om „iets" te worden bij ra dio of t.v. HELAAS en dat geldt zowel voor Hilver- sumse omroepen als voor de aspirant werkne mers is men voor de bovengenoemde beroe pen nog voornamelijk op de praktijkervaring aange wezen. Weliswaar bestaat er in Hilversum en Bus- sum behoefte aan vakmensen op bijna alle gebieden: technici, artiesten en regisseurs, doch bij een gebrek aan toerijkende financiële middelen kon er van offi ciële en doorlopende opleidingen tot voor kort nog niet heel veel komen. SINDS enkele jaren worden er vanuit omroep- kringen regelmatig initiatieven genomen in de ze richting, met wisselend succes. De dirigen tencursus van de Federatie van Omroepverenigingen is wereldberoemd geworden en telt telkenjare talrijke cursisten uit vele landen van de wereld. Bernard Hai- tink kwam o.a. hieruit voort. Deze cursus staat ech ter alleen open voor mensen met conservatorium- of gelijkwaardige opleiding, dus doet in dit verband ver der weinig ter zake. VORIG jaar september startte de NRU een kleinkunst opleiding, de enige opleiding wij zeggen het nu maar vast voor buitenstaan ders, d.w.z. voor niet-omroepmensen. Deze opleiding (enkele avonden en op zaterdag) duurt twee jaar; dit jaar is er geen nieuwe leergang en het is onzeker of er volgend jaar een nieuwe cursus van start gaat. Dat zal grotendeels afhangen van de resultaten van deze cursus, die, na een noodzakelijke strenge selec tie, begonnen is met veertien leerlingen van de vele honderden die in eerste instantie belangstelling toon den. ONZE berichten blijven helaas negatief: is de voortzetting van de kleinkunstcursus nog onze ker, het staat vast dat de hoorspelcursus voor lopig niet gecontinueerd zal worden. De drie hoor spelcursussen, welke tot nog toe georganiseerd wer den, hebben samen zestien goede nieuwe krachten op geleverd voor de Hoorspel-kern van de NRU, waar uit de omroepverenigingen naar behoefte kunnen put ten voor de realisatie van hoorspelen. Dat is voor lopig voldoende. DAN zijn er ten slotte de pas aangevangen op leidingscursussen van de NTS in het kasteel Groeneveld te Baarn, waarmee op korte termijn hoopt te worden voorzien in de nijpende behoefte aan geschoold televisiepersoneel. De opleidingen tot ca meraman, cameraman-belichter, onderhoudstechnicus en floormanager (nog niet gestart) moeten ook al ge zien worden als interne opleidingen, d.w.z. dat zij al leen openstaan voor NTS-employés, OM voor een dergelijke opleiding in aanmer king te komen dient men zich dus te wenden tot de NTS, gewapend met ten minste een einddiploma middelbare school en voor een techni sche opleiding een HTS-dipIoma (electro-techniek of electronica). Voor een opleiding tot cameraman dient men het einddiploma middelbare school, alsme de ruime ervaring op het gebied van fotografie of film te bezitten. OM in aanmerking te komen voor de twee maandelijkse regisseurscursus, die de NTS even eens in het kasteel Groeneveld geeft, moet men uiteraard de nodige praktische televisie-ervaring heb ben opgedaan. De aspirant-regisseurs worden naar deze opleiding toegestuurd door de omroepen, die hiervoor hun meest talentvolle employés uitzoeken en dit talent blijkt over het algemeen pas in de prak tijk. Zodat camera-grage jongelui hun HBS-diploma ook t.a.v. de regisseurscursus niet als een „Sesam open U" hoeven hopen te gebruiken. Wel dient ge zegd te worden dat alle beschreven NTS-cursussen ge handhaafd en in de toekomst zelfs uitgebreid zullen worden. Sybe Stamm. SCHOONHOVENS school voor edelsmeden dateert uit de vori ge eeuw. In 1895 werd tot de op richting besloten. In de loop der jaren groeide de school uit van een plaatselijke „aangelegenheid" tot een rijksinstelling. Sinds 1955 is de school echter weer in particuliere handen, de stichting Vakopleiding voor Goud- en Zilversmeden, juwe liers, uurwerkmakers en graveurs. Sinds 1956 berust de leiding van de school bij de heer Pauw, in zijn weinige vrije tijd beeldhou wer, die sinds 1936 behalve op ar tistiek terrein op onderwijsgebied werkzaam is. Drie jaar duurt de opleiding, waar bij dan nog als aanvullende af sluiting een praktijkperiode van 12 maanden komt. Vroeger le verde het nog wel eens proble men op voor dat praktijkjaar adressen te vinden, maar het Directeur Pauw: Leerlingen welkom! heersende personeelstekort heeft daar wel verandering in gebracht! In de drie jaar krijgen de leerlin gen voor de helft technisch on derwijs en voor het overige kunstnijverheidsonderwijs. Door het heel eigen karakter van de school neemt „Schoonhoven" in het vaderlandse onderwijsbestel een bijzondere plaats in. De UTS-Schoonhoven heeft ook vrouwelijke scholieren, in toene mende mate stijgt de belangstel ling van vrouwelijke leerlingen. De meeste meisjes komen van kunstnijverheidsscholen. Schoon hoven legt daarbij alle nadruk op de vakbekwaamheid. r)T de vakken die op de school worden onderwezen behoren theorie en praktijk van het goud en zilversmeden, graveren, stem- pelsnijden, uurwerkmaken, Neder lands, Duits en Engels, verkoop- kunde, boekhouden, handelsreke- nen, algebra, meetkunde, natuur kunde, scheikunde, hand- en vakte kenen, edelsteenkunde, emailleren, elektrotechniek, waarborgwetge- ving, legeringsrekenen enz. Scholieren, die in het bezit zijn van een MULO- of HBS (3 jaar)-di- ploma komen voor toelating in aanmerking. Bovendien is een geneeskundige verklaring noodza kelijk. Het schoolgeld bedraagt naar draagkracht 10 tot 200, voor het bekostigen van studie boeken en gereedschappen be- LEERLINGEN van middelbare en andere scholen kunnen zelfs op het idee komen carrière te maken in de politiek. Een gedachte die nog zo absurd niet is, om dat in het politieke be drijf een oermenselijke aandriftde geldings drang, xoonderwel hand in hand kan gaan met het meer verheven motief om in samen werking met anderen op deze wereld een voor allen zo leefbaar mogelijke maatschappij tot stand te brengen. Deze laatste gedach te zou eigenlijk de enige reden moeten zijn waarom iemand aan politiek gaat doen. Te mooi om waar te zijn, zegt uf, akkoord, en het is dan ook niet waar. Het duivelse insluipsel van de eer zucht manifesteert zich bij vele politici, bij de een wat meer, bij de ander wat minder. Dat is heel begrijpelijk, want zo is de mens nu eenmaal. Als we het heel somber willen zien, moeten we hier de uitspraak aanha len van een man die in zijn familie vele politici had. Zijn naam doet er in dit verband niet toe. Hij gaf de volgen de definitie van een politicus: „een man die eerst aan zijn eigen belang, dan aan het belang van zijn partij, en vervolgens aan het algemeen belang denkt". Een zeer sombere kenschet sing, die soms niet eens geheel van waarheid ontbloot schijnt. Maar al be hoeft de volgorde dan wel niet zo te zijn als ze hier werd gegeven, een beetje eigenbelang mag er voor de staatsman toch wel bijkomen. Hij moet per slot van rekening leven, en behoeft dat beslist niet te doen als equilibrist op de rand van het bestaan. IN DIT VERBAND zouden we de abituriënten kunnen adviseren: word Tweede-Kamerlid, de schadeloosstelling wordt vermoedelijk binnenkort ver hoogd. Dan zal het naar de mening van velen nog wel geen vetpot zijn, maar een enigszins redelijke leeftocht is dan toch wel verzekerd. Edoch, het is niet zó eenvoudig Tweede-Kamerlid te worden, om nog maar te zwijgen van de hoge ambten van staatssecre taris en minister, voor wier uitverkie zing meestal zeer strenge maatstaven van geschiktheid worden gehanteerd, al zijn toch ook hier wel inflatoire ten densen bespeurd. Laten we het voorlopig maar even houden op het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Dat is al heel wat, zouden we zo denken, en de jongelui die dit jaar met of zonder diploma de scholen verlaten hebben dan nog wat tijd om er naar toe te werken. Men moet immers ten minste dertig jaar oud zijn om in dit college zit ting te kunnen nemen. Er zijn 150 ze tels, en dat is natuurlijk niet zoveel op het totaal aantal „afgestudeerde" scholieren. det opzet hebben we het v/oord afgestudeerd even tussen aanha lingstekens geplaatst. We wilden name lijk duidelijk maken, dat de studie pas begint na de school. Allereerst dan: brede oriëntatie op alle terreinen van het leven. Sommige mensen oriënteren zich, een heel le ven lang, op alle mogelijke terreinen des levens, om aan het eind van hun dagen tot de conclusie te komen, dat de verdieping niet breed, maar smal letjes was. Dit noemen we wijsheid. Ook daarvan kan een politicus nooit te veel bezitten. ALS HET STADIUM van de brede oriëntatie is aangevangen, kan de as pirant-staatsman lid worden van een politieke partij. De meeste partijen hebben organisaties voor jongeren. Het grote voordeel van deze afdelin gen voor jongeren is, dat leeftijdgeno ten er met elkaar van gedachten kun nen wisselen over de meest uiteenlo pende onderwerpen. Dit is zeer leer zaam, de oriëntatie wordt al wat bre der. Het scherpe floret van het idea lisme wordt daar door de jongeren gelukkig nog met enthousiasme ge hanteerd. Zij doorklieven vaak heilige huisjes van sommige ouderen, en dat mag goed werk heten. Bij veel oude ren heeft bovendien de levenservaring het floret van het idealisme uit han den geslagen. Zij hebben zich ver schanst achter een schild van cynisme en fatalisme, en vallen nooit meer eens lekker idealistisch op de proble men aan. Deze doffe berusting willen we hier de jongeren niet graag voorhouden als „wenkend perspectief". Voorals nog dienen zij met heilige verontwaar diging te toornen over alles wat in dit leven onrecht is of er op lijkt. Zij moeten hun mening kunnen geven over de woningbouw, de ambtenaren- salarissen, de Nieuw-Guinëapolitiek, om slechts enkele actuele onderwer pen te noemen. En dat moet geschieden met de ver ve, de jeugd eigen. Den Haag kent bovendien het Haags Jongerenparle- ment, waar men scholing kan opdoen in het debatteren. Als de aspirant dan lid is geworden van een politieke partij, enkele jaren heeft meegelopen, veel werk heeft verzet in de partij, en gaandeweg po litiek geschoold is geraakt, kan het wel eens zijn dat de partij voor hem een plaatsje reserveert op de lijst voor de gemeenteraadsverkiezingen. Voorlopig zal dat nog wel een onver kiesbaar plaatsje zijn, maar ach, alle begin is moeilijk, en vier jaar later worden er immers wéér gemeente raadsverkiezingen gehouden ZO IS HET DAN mogelijk, dat onze amateur (hij is nog steeds geen prof) om en nabij zijn vijf en twintigste levensjaar zitting krijgt in de ge meenteraad. In een kleine plaats zal dat misschien wat gemakkelijker kun nen dan in een grote, waar de selec tie en concurrentie scherper zijn. An dermaal zal de partij tegen hem zeg gen: „Laat maar eens zien wat je kunt". En als dan blijkt, dat dat héél héél erg veel is, en hij dat jarenlang kan volhouden buiten zijn normale dagtaak, dan schiet er in het gunstig ste geval een wethouderschap op over. Dan gaat het al wat op semi-profes- sionalisme lijken: er zit een honore ring aan vast. De ervaring neemt weer toe, de semi-prof toont zich steeds meer zijn partij waardig. Hij wordt een „gesle pen" politicus. (We zouden hier graag een ander adjectief dan „geslepen" gebruikt hebben, maar in de politiek schijnt dit het meest treffende te zijn). Hij gaat opvallen. Het besef van de waarde van publiciteit dringt tot hem door, als hij er al niet van doordron gen was. Zijn kleding is onberispelijk, zijn gedrag (zo op het eerste gezicht) ook, kortom: onze man heeft persoon lijkheid, is representatief, en weet op het stuk van de politiek zijn mannetje te staan. Zijn partij keurt hem nu een, onverkiesbare, plaats waardig op de(u raadt het) lijst voor de Tweede-Kamerverkiezingen. Een on verkiesbare plaats. Nou ja, onze man is ook pas 34. En vier jaar later zijn er toch weer verkiezingen. Misschien als het (hem) meezit, zelfs al eerder! Dan, eindelijk is het zover. Hij is inmiddels een hele kei gewor den, en hij heeft ook zijn specia lisme. Hij is Kamerlid, prof dus, en zal zijn lidmaatschap moeten waarmaken. Dit was slechts een oppervlak kige schets hoe het eventueel kan. Vaak gaat het anders, maar altijd is het moeilijk. staat de mogelijkheid een rente loos voorschot aan te vragen voor rijksstudietoelage. NA het met goed succes afgelegd hebben van het eindexamen, wordt door de school een „verkla ring" afgegeven. Indien het daarop volgende praktijkjaar naar genoe gen van de school is voltooid ont vangt de leerling het getuigschrift ingevolge artikel 29 van de Nijver heidsonderwijswet. dat recht geeft op zelfstandige vestiging. Voor gra veurs is de verplichte praktijktijd twee jaar. Aan het einde van het tweede leerjaar nemen de leerlin gen deel aan het examen Algeme ne Handelskennis (Middenstands examen). Schoonhoven is een nationale school ondanks het wat provin vinciale van de ligging. Er zijn leerlingen uit heel Nederland. Zo heeft het plaatsje geen spoorweg- aansluiting, er is geen station en de scholieren en de docenten ondervinden daardoor nogal wat ongemak. Maar de school neemt dat, zoals andere minder gunstige factoren als het ontbreken van een inter naat worden genomen: niet zon der sportiviteit. Want sportiviteit en team-work ken merken de school en de school gemeenschap. Dat komt tot uiting in de goede contacten met oud-leerlingen en tijdens de jaar lijkse tocht naar het buitenland met scholieren, die dan indruk ken kunnen opdoen van vakbe oefening over de grens. De school in Schoonhoven, in een rustieke omgeving gele gen, en vergroeid met het stadje aan de rivier, vaart wel bij de rust van de provincie. Slechts een nadeel ervaart men hierdoor: de betrekkelij ke onbekendheid, die ieder jaar weer blijkt doordat zelfs mensen uit het vak van wei nig kennis van zaken over de ze unieke opleiding blijk geven. Waar mogelijk probeert men van de school uit deze hinder nis te nemen, o.a. met een schoolfilmpje dat voorlichting geeft over „Schoonhoven", de school waar het w e 1 goud is, dat er blinkt

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 21