utward Bound ...nam een KASTEEL in Directeur Ranft: geen kolonel-op-kantoor ENGELS BIJ DE HOOFDINGANG: Outward Bound School! Met een fraaie Latijnse volzin: Vir tus post fata virescit. Maar goed Hollands, er onder, „Ver boden Toegang" bij een openhartige verwijzing naar het „Strafwetboek". Typerend, dat meertalige „Welkom" bij de entree? Of alleen maar de strenge facade van een school, die „kweek" wil zijn voor: Ferme jongens, stoere knapen Outward Bound School (bovenste foto boven .°jjlinks) staat er in goed Engels bij het kasteel. En daaronder, in goed vaderlands, een toegangs an verbod. Maar dat gèldt niet voor leerlingen en hu)a.s. leerlingen, die er WELKOM zijn, op het "{kasteel Moermond in Renesse (foto boven mid- Jjden) waar (foto daarnaast) directeur Ranft ne<(„ik wilde geen kolonel op kantoor zijn") lei- iglding geeft d Leiding ook aari deze hard trainende kasteel- 1'ij bewoners, (foto hierbo- ven) die (foto rechts) zelfs niet opzien tegen het aan leggen van wegen. ;e| Een zware taak, die ook rede Tibetaanse filosoof en '3 boeddhist Sangye Tenzin Jongdong (foto hiernaast) wacht. Hij gaat aan de Britse Outward Bound School, Cumberland, les geven. In die vakken, die de kracht uitmaken van zijn bergvolk, en die Brit se jongeren Litraks mee tot mensen van niveau moeten maken. Iedere maand begint op hèt kasteel dè cursus. Hèt kasteel, dat is voor half Schou- wen-Duiveland de oude burcht Moer mond, in Renesse. En de cursus voor heel het kasteel Nederlands enige Outward Bound op leiding. Goed vaderlands schijnt er niet voor te zijn. Of misschien nam niemand ooit de moeite om er eens voor te gaan zit ten. Outward Bound een schip draait de havenhoofden uit. De zee wacht. Het „goede reis" van de wal hangt nog tussen de tuigage. Symboliek van een naam, een jonge man verlaat de school. Het (be drijf s) leven wacht, of een verdere studie. Soms gaat alles naar wens, zonder meer. Goede rapporten, lovende beoordelingen. Maar dan ineens is het er. Er is w a t. Het leren stagneert, promotiekansen lijken bedreigd. Moeilijke gesprekken, eindeloos. Thuis, met 'ouders, die de moed verliezen, met mensen, die het goed menen. Advies van een arts, een geestelijke, een beroeps keuze-adviseur. Totdat ineens iemand zegt: Als hij nu eens Renesse probeerde. Renesse, dat is het dan, de Outward Bound School, waar jongens kerels (kunnen) worden. Krachtstation voor jongeren, aan het begin van hun grote vaart". Ik heb hier een brief uit Zwolle, zegt directeur J. H. Ranft, ex-Com- mando-officier. Een moeder schrijft over haar probleem-zoon. Vraagt in lichtingen. Ik stuur haar de folder met alle verdere informaties. Zo begint het doorgaans. Zó begon het voor de Rotterdamse jonge fabrieksarbeider, voor de student uit het Gooi, de HBS-er uit een plattelandsplaats. Jonge mannen, kinderen soms nog, tussen de 15 en 20, wier ouders besloten dat het Renesse moest worden. Dat na veel corres ponderen, telefoneren en confereren. En dan is er de eerste dag, waarop een jonge man met een weekendtas het stijl vol gerestaureerde kasteel binnengaat. Directeur Ranft zegt: de eerste dag houd ik een praatje. Zeg maar een redevoering. Ik vertel ze waarom het gaat. Dat ze er niet voor mij zijn, voor hun ouders, leraren of chefs. Nee, ik gebruik geen stadhuistaal. Dan begint het dagrooster. 's Morgens vroeg, want Renesse staat om vijf uur op. En hoe kan een kille ochtend beter beginnen dan met een veldloop, goed- soldatesk? Uniformen dragen de bewoners van kas teel Moermond, blauwe uniformen. Er is nog al wat bezwaar gemaakt tegen uniforme ring, zegt directeur Ranft, die zelf nog maar enige maanden geleden de uniform uittrok en de groene baret aflegde om de leiding op zich te nemen van deze unieke school. -Maar ik meen dat het juist is de jongens uniform gekleed te doen gaan. We maken geen onderscheid naar niveau of milieu. Een mijnwerker trekt op met een gymnasiast. Ik wil mijn mensen niet in geld uitgedrukt zien. Daarom uniforme kledij, die door het instituut wordt verstrekt. Uniforme kleding, een uniforme dag indeling. Op het lesrooster: zeezeilen, atletiek, judo, hindernisbaan, redding- werk, brandbestrijding, kamperen, ge forceerde marsen. Midden in de nacht het bed uit voor een dropping. Onverwacht een laconieke opdracht in de middagpauze: een boot ophalen in Holland, een kaartleesoefening. En dan in eens een gewoon spelletje voetbal. Want avontuur en sport zijn in Renesse de spiegels, waarin jonge mannen hun eigen mogelijkheden moe ten leren ontdekken. Lawrence Holt legde er de eerste steen voor, twintig jaar geleden. Reder Holt maak te zich, terwijl Wereldoorlog II op de zeven zeeën in alle felheid werd uitgevochten, ern stig zorgen over het slechte moreel van zijn koopvaardijbemanningen. Jonge schepelin gen raakten in paniek, als hun schip getor pedeerd werd, gaven zonder meer alle weer stand op en verloren het leven, terwijl ze, als ze hun kracht juist hadden gepeild, niet op de dodenlijst waren gekomen. Wie er in slaagt de angst te overwinnen, zal zelfvertrouwen behalen, zei de reder, en dat werd het uitgangspunt van de Outward Bound School. Want de Engelse reder ging overleggen met een. .Duitse pedagoog, de in 1933 bij de machtsovername van het continent naar Schotland gevluchte opvoedkundige dr. Kurt Hahn. Dr. Hahn was verbonden aan het Gordonstoun-college, waar Engelands prins gemaal verbleef en waar kroonprins Charles school zal gaan. Geen school voor weekhartigen, Gor- donstoun, want de Duitse dr. Hahn houdt van goed Germaans, goed Spar taans. Lichamelijke harding, karakter vorming door discipline en wilskracht- ontplooiing stelt hij voorop. Er was al wat geëxperimenteerd, maar pa» toe» reder Bolt en zijn Blue Funnel Line financieel bijsprongen kon het komen tot de speciale opleiding, die dr. Hahn al lang voor ogen zweefde en die, begrijpelijk bij deze nautische achtergrond, Outward Bound School ging heten. De oorlog ging over, maar de Outward Bound Schools bleven. In Groot-Brittannië, in Malakka, Nigeria, maar ook in Duitsland. En sinds kort dus ook in Nederland, in het oude kasteel Renesse, ondergelopen bij de Watersnoodramp in 1953, sindsdien voorbeel dig opgeknapt, al werken nu nog Outward Bound-scholieren aan het herstel van de weg. Want dat is een van hun veelzijdige taken, arbeid in de open lucht. Jongens bevolken Renesses Outward Bound School. Geen O.B.S. voor meisjes? -Waarom niet, zegt directeur Ranft, mo derne meisjes hebben een karaktervormen- de opleiding even hard nodig als de manne lijke jeugd van vandaag. Zij zullen een pro gramma, aangepast aan de eigen vrouwe lijke aard, moeten krijgen, uiteraard. En Renesse zal haar niet huisvesten. Maar een Outward Bound school voor meisjes komt er ook, dat staat ook in de statuten. De eerste dag voor de nieuwkomers is de zwaarste. Ze moeten wennen aan hun schoolgenoten, met wie ze vier weken lang in teamgeest moeten leren samenwerken. Veel „comman do's" klinken er niet op het kasteel. Als een opdracht wordt gegeven gebeurt dat kort, kernachtig. Dan gaat de groep aan het werk. Een instructeur de personeelsbe zetting is Renesses probleem nummer een ziet toe. Zwijgend. Wordt er een fout ge maakt, dan grijpt hij alleen in hoognodige gevallen in. Anders laat hij de groep door gaan. Kasteel Moermond is het slot van de blau we plekken. Die lopen, maand op maand, tientallen jongens uit heel het land en uit alle kringen op. Niet alleen lichamelijk, ook geestelijk hebben de cursisten heel wat te verwerken. Maar de lichamelijke prestaties wegen niet licht. Vandaar de zware keuring, die aan iedere toelating voorafgaat. Aan hart, longen, maag en nieren worden hoge eisen gesteld. Wat is het geheim van Renesse? Wat beweegt jongens, die proteste ren als de stadstram op zich wach ten laat, er toe 's nachts in de regen in een modderveld te „shelteren"? Wat doet hen afstandsmarsen maken, waarvoor de Nijmeegse Vierdaagse model kan staan? Moermond is een school voor ferme jon gens, stoere knapen, spotten de cursisten zelf, maar ergens appelleert juist dit karak ter en wat zij ervan ervaren op bun beste eigenschappen. Daarom kunnen de re sultaten ook over het algemeen gunstig zijn, niet alleen een duidelijke verbetering van hun lichamelijke situatie, dat ook, uiter aard, maar ook een merkbaar geestelijk overwicht. Vier weken Renesse doen hen minder snel ergens tegen opzien of een straatje omlopen voor een lastig karwei. Ka meraadschap en team-spirit, sportiviteit en gevoel van eigenwaarde zijn de pluspunten. Het persoonlijk initiatief noodzakelijk in een tijd waarin van wieg tot graf „geregeld** wordt is gestimuleerd, het eigen verant woordelijkheidsgevoel vergroot. Kan dat allemaal in een maand? vragen ouders, die directeur Ranft plaatsing van hun zoon in overweging geven. -Het kan, het hoeft niet. Succes is niet bij voorbaat verzekerd, zegt dan deze oud-offi cier, die zijn carrière bij de Landmacht op gaf om geen kolonel op kantoor te worden. Ik wil met jonge mensen werken, zegt hij. onderwijzer heb ik nooit willen worden, maar tot de vorming van jongeren voel ik me steeds bijzonder aangetrokken. Tienduizenden jonge mensen verlaten de ze zomer honderden scholen in heel het land. Sommigen gaan doorstuderen, anderen vin den werk in het bedrijfsleven. Voor hen geen Outward Bound School? Renesse staat principieel voor iedere jon ge man tussen de 15 en 20, die medisch ge schikt bevonden wordt, open, zegt directeur Ranft. De kosten: 350 voor de hele opleiding. Vanuit het bedrijfsleven wordt kandidaten uit de bedrijven steun verleend. Kasteel Moermond heeft uitbreidings plannen. Binnen niet al te lange tijd zal het slot continu in bedrijf zijn. Leerlingen komen, leerlingen gaan. Maar ze komen er anders dan ze gaan. Anders en als anderen. Waardoor? Door avontuur en sport en spel, door zware inspanning en weinig woorden. Door vier weken lang sjouwen. Hoe? Ergens blijft dat toch het geheim van het Zeeuwse slot, waar jongens kerels worden.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 19