i a h van de hbs-er een weerprofeet eerlijk, mag naar de Anthony Fokker Robot selecteert 4000 leerlingen maakt de Luchtmacht Wordt eens een jaar „Putjes"... SCHOOL? leergierig en vlot van begrip is... School forser*^ k t no- bezit plank al in Met zak! van! Het spec- eei Toen ze van school kwam, vroeg ze zich af welke weg ze zou inslaan. Heel lang hield LS STRAKS, de- de vraag: „Wat moet ze zomer, de ik nu doen?" haar be zig. Tót ze de circulai re zag: „Geef één jaar van je leven voor de KERK, wordt DIAH..." jreld-r""^"" Vooiflg zijn, worden in d4el het land weer e beinduizenden meis- te d«js voor een vraag paarJPlaatst: WAT 10ET MIJN BE- rv°htfOEP WORDEN De is voorbij, dat er voor haar maar een mogelijkheden was: verpleegster, "auiderwijzeres, huisvrouw... Tientallen beroe- en liggen er nu voor haar klaar. Ze hoeft r maar in te stappen. En onder al die ancties neemt de DIAH een heel bijzondere laats in. Een „beroep", waarbij het loon- akje maar heel karig gevuld is en waar en achturige werkdag tot de laatste mi- uut nuttig gemaakt wordt. Ook een „be- oep", waarbij ontslag onmogelijk is. Bijna een jaar kent men nu in Den Haag, in na- Dlging van andere steden, in binnen- en buiten- ind het diaconale jaar, dat jongeren vraagt een aar van hun leven in dienst te stellen van de [ERK. Zeventien meisjes meldden zich aan. Voor (en is het jaar bijna ten einde. Na de zomermaan- jen maken zij plaats voor nieuwe DIAH's zoals dia- onale helpsters in de wandeling heten en keren ij terug naar hun oorspronkelijk beroep, of...naar en nieuw. Want ruim 80 procent van de DIAH's naakt van een jaar dienstbetoon aan de ander iaar dagtaak en gaat een verpleegstersopleiding i een dergelijke studie volgen. EN TOCH is het diaconale jaar geen beroeps keuze en geen middel om het verpleegsterste- jort op te heffen. Hoewel het daar oorspronkelijk rel uit is voortgekomen. In Duitsland (Neuendet- èlsau, Beieren) kampte men reeds geruime tijd [iet een groot tekort aan verpleeghulpen. Een aan- al ziekenhuizen dreigde zelfs gesloten te moeten rorden. De medische staf zag geen oplossing. Toen ferd het diaconale jaar geboren. En hand over jand veroverde dit idee eerst ons buurland en toen Nederland. In Utrecht begon het, daarna volgden Rotterdam en Haarlem. Verleden jaar maakte ook )en Haag er een begin mee. 7EN AFFICHE aan de deur van de deelne- i mende kerken (aangesloten bij de Wereldraad i de Gereformeerde Kerken) was veelal het be- „Geef een jaar van je leven voor de kerk", ijitond er op. En sommigen gaven dat jaar. Lieten werk in de steek, hun opleiding onafgemaakt, promotiekansen tijdelijk onbenut. Anderen kwa- inen juist van school en grepen deze kans tot hel- n met beide handen aan. Zij meldden zich. Bij geestelijke van hun kerk. Bij een diaken. Bij n kerkelijk bureau. Een gesprek met de leidster Van het kerkelijk jaar (voor Den Haag mejuffrouw ±Van Lynden) volgde. „Stel je er niet te veel van Itoor. Span je verwachtingen niet te hoog", waren I waarschuwingen, die men wel moest doorgeven. I Toen kwam de week van voorbereiding en kennis- 1 making op het kasteel „Oud Poelgeest". Onder deskundige leiding bereidden de zeventien Haagse pieisjes zich voor op hun taak in ziekenhuizen, kin dertehuizen, inrichtingen voor bejaarden en andere Instellingen. Aan het eind van deze week volgde paar aanstelling in de Bronovokapel, waar de insig nes, die o.m. een herkenningsfunctie vervullen, fcerden opgespeld. Nu glanzen druiventros-insignes pp schortebanden en fel gekleurde truitjes. Toen begon voor deze DIAH's het diaconale jaar te le ven. Nog diezelfde avond gingen zij met haar direc trices mee en reeds de volgende morgen wachtte B een taak, die een jaar van haar leven zou vragen. TIET ALLEEN meisjes kunnen zich aanmelden. Ook jongens kunnen hun taak in het kader van [iet diaconaal jaar vinden. In Utrecht heeft men er (Vijf, die allen in inrichtingen zijn te werk gesteld. Onder hen is Dick Burda, een jongeman uit Hol lywood, Amerika. Ruim 190 Diah's, de „oudejaars" meegeteld, telt Ons land nu. Bijna tweehonderd jongelui van 17 tot BO jaar (voor de jongens is de minimumleeftijd 18 jaar) verrichten 12 maanden charitatieve arbeid. Diaconaal jaar, „praktijk-catechisatie", daarom !>ok geen arbeidsbemiddeling en geen hoog salaris, maar een bescheiden zakgeld. Voor velen zal dat j laatste een grote handicap lijken. Niet het volle salaris in handen te krijgen, maar een zoveelste I ervan maandelijks in je portemonnee te vinden... Ook de verplichting, die aan het begin van het jaar (Wordt gesteld, dat men het diaconale jaar niet mag onderbreken, lijkt een struikelblok te zijn. iMaar tachtig procent van de DIAH's vindt via het diaconale jaar in de sociaal-maatschappelijke sec tor haar roeping en een antwoord voor het leven op de vraag: Wat moet ik worden...? geslaagde verwachting van. Ge deeltelijk is de juiste verwachting in zijn eigen belang, want op de negen Nederlandse bases komen 's morgens de vliegers naar het weerpraatje van de forecaster luisteren. „Een vak apart" vindt kapitein Kei zer, „want de tragiek van ons vak is nu eenmaal dat we voor spellen met een aan zekerheid grenzende nauwkeurigheid. Zeg gen we dat de mist om elf uur wel is opgetrokken, dan moet de mist ook zo vriendelijk zijn om die tijd weg te zijn. Want anders komen de vliegers vast en zeker vragen precies om elf uur of we ze voortaan goed willen inlichten". De vliegers komen de volgende ochtend altijd weer luisteren, want zonder meteo-man kunnen ze niet. Maar ze grijnzen wel altijd. Ook in dit deel van hun taak wor den de jonge meteo-officieren ge traind. Voor de klas, die zijn best doet zoveel mogelijk te lijken op kritisch grijnzende vliegers, hou den de cursisten hun weerpraat je, óók in het Engels. Ze spreken er over „putjes", grensgebieden, randstoringen, gescheiden syste men en geven ten slotte de ver wachting onder voorbehoud. Zij leggen klasgenoten geduldig uit dat een voorspelling-op-lange- termijn niet kan worden gegeven en zij maken fouten in het En gels. Die worden dan wel verbe terd. Een half jaar duurt de op leiding. Dan is de rekruut een Meteo-assistenten zorgen voor de informaties, waarop de forecasters steunen bij het ma ken van verwachtingen. Eigen waarnemingen spelen ook een rol; het overgrote deel komt echter uit alle delen van Euro pa, ook vanachter het IJzeren Gordijn binnen. weerdienst-officier geworden en de burger mag naar de weerkamer van het KNMI, of naar de burgerluchthavens. Zij zijn ambtenaren van Verkeer en Waterstaat en beginnen, (óók de afzwaaiende weer- dienstofficieren) met een aar dig salaris, hun meestal jonge leeftijd in aanmerking geno men. DE schoolkinderen die zijn uitver koren om dit jaar naar gymnasia in Birmingham te gaan, zullen door een elektronisch brein worden ge selecteerd. Ongeveer 16000 school kinderen hebben dezer dagen examen gedaan en er zijn slechts 4000 plaatsen op de gymnasia. De elektronische rekenmachine zal 64000 Hollerith kaarten te verwer ken krijgen en er de 4000 beste uit kiezen. Niet alleen geeft het elek tronische brein de resultaten eerder, maar hij vervangt ook negen autori teiten en zes man administratief personeel i AAN de Bincklwrstlaan, hier in onze eigen stad, staat een school, zó uniek, dat het onbegrijpelijk lijkt dat er nog elke dag een bus met vijftig scholieren uit Amsterdam moet komen om hem te vullen. Maar die Amsterdamse jongens komen graag, evenals de tientallen leerlingen die dagelijks per trein uit Rotterdam en Dordrecht hier heen reizen. En de school zelf, ten slotte, ziet ze natuurlijk graag komen. Directeur R. Fehres heeft een zwak voor alle opgroeiende jon gens, niet voor Hagenaars alléén. Hoe die unieke school dan wel heten mag Het is de ...4 nthony Fokkerschool", school voor luchtvaarttcchniek. Jongens met een technische knobbel en niet meer dan één linkerhand leren er sleutelen" aan vliegtuigen en nog wel iets meer dan dat. Want wie directeur Fehres vraagt, wat het belangrijkste vak uit zijn tweejarige cursus is, krijgt het on verwachte antwoord: „leren hoe je moet leren". „Wij hier houden er niet van onze jongens vol te stou wen met uit het hoofd geleerde fei ten en cijfers. Ook moet hun vak kennis niet berusten op aangeleerde handigheidjes, nee, zij moeten le ren door dénken een probleem op te lossen: zij moeten er op ge traind worden vakkennis goed in zich op te nemen, want de lucht vaart evolueert snel en wie na zijn schooltijd geen technisch handboek of tijdschrift meer inkijkt, raakt snel achter". DAAROM leren de knapen van vijftien tot negentien jaar daar aan de Binckhorstlaan in de eerste plaats hun hersens gebruiken naar het voorbeeld van de grote naam gever van hun school. Veiligheid, betrouwbaarheid, eerlijkheid zijn voorts de drie in de ganss lucht vaart geldende wachtwoorden, waar aan ook tijdens het luchtvaarttech nisch onderwijs al grote aandacht wordt besteed. Directeur Fehres zegt het zó: „Wie 's avonds thuis bemerkt, dat hij een vitaal onder deel van een gerepareerde vlieg tuigmotor in de zak van zijn over all heeft zitten, kan mij beter uit mijn bed bellen om me van zijn stommiteit op de hoogte te stellen, dan haar verzwijgen". De Anthony Fokkerschool levert jaarlijks honderd handige, technisch goed onderlegde jongelui aan de Ne derlandse luchtvaart, dat is dan de KLM, Fokker, Avio-Diepen, Avio- landa, de Koninklijke Luchtmacht. Er is voor hen ruimschoots em plooi. Allen vinden zonder uitzonde ring onmiddellijk een plaats en meestal zelfs een goede. In feite komt men er steeds te kort. DE SCHOOL wordt gesubsidieerd door het Rijk en de gemeente 's-Gravenhage volgens artikel 25 van de Nijverheidsonderwijswet. Het onderwijs geeft de leerlingen de grondslag voor de theoretische en praktische kennis van de tech niek, zoals deze wordt toegepast bij de civiele en militaire luchtvaart. Er is dus nogal wat variatie mo gelijk. De jongens tussen vijftien en negentien jaar, die tot de school kunnen worden toegelaten, worden in twee of drie jaar (dat hangt van de vooropleiding af) opgeleid tot vliegtuigmonteur, vliegtuig-elektro- nica-monteur, vliegtuig-elektro-in- strument-monteur en, maar dat al leen voor de allerbesten, vliegtuig werktuigkundige. Het onderwijs duurt twee jaar, voorafgegaan door een schakelklas van één jaar voor kandidaat-leerlin gen, die alleen het eindgetuigschrift van een Lagere Technische School hebben. Om meteen aan de feitelij ke cursus van twee jaar te kunnen beginnen moet men het eindgetuig schrift van een lagere technische school met vierjarige cursus bezit ten, of een ULO-diploma A, mits examen is afgelegd in wiskunde, of een bewijs van onvoorwaardelijke overgang van de vierde klasse van een opleiding voor ULO-diploma B of een bewijs van onvoorwaardelij ke overgang naar de derde klasse van een opleiding voor HBS-diplo- ma B. OM TOT de opleiding voor vlieg tuigwerktuigkundige te kunnen wor den toegelatenJ moet men eerst de tweejarige cursus van de school voltooien en daarna ten minste 300 dagen praktisch in de luchtvaart techniek werkzaam zijn geweest. Hier ligt een mooie kans voor jon gens, die na de tweejarige cursus hun dienstplicht gaan vervullen Zij worden namelijk altijd bij de Kon. Luchtmacht ppgeroepen en de prak tijk daar is meestal ruimschoots voldoende om na de diensttijd tot de opleiding voor vliegtuigwerktuig kundige te kunnen worden toegela ten En twee of drie van elke hon derd leerlingen ontwikkelen zich op de school tot zulke bollebozen, dat zij naar de Hogere Technische bcnool kunnen. Maar dat moet geen doel zijn voor wie naar de Anthony Fokker school gaat. WIE een goed vak wil leren een be roep-m et-toe komst zoals dat in de reclame heet, een vak bovendien dat niggegraat helpt vormen van de altijd dynamische luchtvaart, die is er welkom. Directeur Fehres. tele foon 857750, vertelt er kandidaten graag alles van. WIE WEERMAN WIL WORDEN, worde dat in De Bilt. Dat klinkt logischer dan het is, want niet „ons" De Bilt maakt van de HBS er een weerprofeet, maar de Koninklijke Luchtmacht doet dat. Een half jaar heeft het speciale Meteorologisch Squadron ervoor nodig om de „forecaster" te maken, van wiens voor spellingen de gehele vliegerij afhangt. Tussen het blauw van de uniformen in de Biltse schoolbanken zUn-* twik-j I groteTl mengt zich echter het grijs, groen, blauw of bruin van het burgercolbertje. Want ook burgers kunnen terecht op deze militaire school. Gelukkig wel, want er bestaat geen andere opleiding voor de meteoroloog in ons land. Of het zou de omslachtige ma nier moeten zijn van de universitaire wiskundestudie, met als bijvak meteorologie. Bij het KNMI, op steenworp afstand van de villa van het Meteo-squadron, ziet men deze opleiding als een hechte basis. Sollicitanten voor het KNMI 'worden, als zij gewogen zijn en zwaar genoeg bevonden, naar de militaire school gestuurd vóór zij in de weerkamer worden geplaatst. Wie zich afvraagt of de burger zich wel op zijn ge mak voelt in het militaire milieu, moge deze ont boezeming van één der burger-cursisten ten ant woord dienen: „Ook al ben ik geen militair ik ben zelfs nooit in militaire dienst geweest ik voel mij hier helemaal op mijn plaats. Je merkt het na enige tijd nauwelijks meer dat je in een klas met *aart maken militairen zit. Ik heb hier veel goede vrienden ge- ?*e meteorol°gen maakt". him ™>rspe"in- gen. Die weer kaart hangt ook voor de verza melde vliegers, Van de weer- En dit zegt een cursist, een dienstplichtig aspirant officier: „Van de dienst merken we op school niets. Alleen in het kamp voelen we het uniform weer". Dat kamp is een knusse barakkenformatie aan de die »s morgens landelijke rand van Zeist, dicht bij het Zeister Slot. op de bases de Kapitein J# H. Keizer, het hoofd van de opleidingen informaties over van het Meteo-squadron, voegt hieraan nog toe: het weer komen „Hun militaire vorming hebben de cursisten ten halen. Kapitein slotte al gehad als zij hier komen. Daarom wordt J; H. Keizer staat hier geen zuiver-militaire instructie gegeven. Bur- hier voor de klas gers verdoen dan ook helemaal geen tijd met voor om de aspirant hen overbodige lessen". Kapitein Keizer is voor zijn functie uitzonderlijk jong met zijn 32 jaren. Zelfs verbaast hem dat niet, want als verklaring geeft hij de leeftijd van de jon ge meteo-dienst: 16 jaar. In het algemeen zijn de luchtmachtofficieren vrij jong, bij de meteo-dienst is dat nog sterker het geval", meent hij. Eerst na de oorlog is de meteo-dienst, met de oorlogs ervaring van de geallieerden als basis, flink uit de rij. «In het algemeen kan de taak kluiten gewassen. De vliegtuigen zijn in bepaalde van het personeel van de dienst in opzichten weergevoeliger geworden; vandaar dat tweeën worden gesplitst: het verza- meteo-officieren de kunst van het „weerpraatje" te leren. een goed overzicht van het weer in de komende uren een belangrij ke rol speelt in de militaire vliege- melen van gegevens (meteo-assis tenten, onderofficieren) en het ma ken van de verwachting (meteo-of- ficieren). In het kort komt het erop neer dat de assistenten de razendsnel binnen komende gegevens (van alle Euro pese stations, zelfs achter het IJze ren Gordijn) completeren met eigen waarnemingen. Zij geven die aan in code op een weerkaart. Daar over buigt zich dan de meteo-of- ficier en maakt er een al of niet ig ie r. ocialë| het

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 17