I* LEIDSCH m DAGBLAD MANNEQUIN! ALS SOLLICITANT OP BEZOEK door dr. Joh. H. Scheurer VOORLICHTINGSNUMMER VAN HET GROTE vraag naar GROTE maten LUISTER EN r _>w.-yr Dat was het dan, zeg je tegen el kaar, maar dat is na tuurlijk de grote leu gen van de schoolban ken. Vier, vijf, zes jaar k 1 a s z n draai je niet weg als een min derende gloeilamp. Deuren, die een heel schoolleven openston den, vallen nu dicht. De klas zinkt weg in een mist van handdruk ken. beste wensen, raadgevingen op de valreep. De laatste schooldag maakt van ieder lokaal een kerk hof, waar examinandi vreugdeloos hun illu sies bijzetten. Dat was het dan, zegt iemand weer. Voor het laatst draag je de boekentas over het plein. Een vol geschreven agenda steekt uit een jaszak. Schoolbank uit, schoolbank in? Wordt het dét, na de vakantie? Voor wie dat nog de vraag is de vraag dus die dit speciaal- nummer van het Leidsch Dagblad stelt: Wat moet ik worden? het de partement van O., IC en W. kan hier de hel pende hand reiken. De even overzichtelijke als waardevolle gids „Na het eindexamen studeren" geeft een volledig overzicht van de studiemogelijkhe den. Wat moet ik worden," dat de Redactie van het Leidsch Dagblad ook dit jaar weer als padde stoel zet op de weg van school naar school of van school naar werk kring, wil mee op weg helpen. Het gaat hier natuur lijk niet om een beroe pengids, nog minder om een studiegids. Daarvoor zorgt dus O., K. en W. En wat de beroepenvoorlich- ting betreft, op de scholen zelf zijn reeds tal van informatiebij eenkomsten gehouden. Wat moet ik worden heeft uit de veelheid van studie- en beroepsmogelijkheden een aantal extra be licht. Het moest een selectie worden, een keuze, waarbij meer beroepen niet dan wel aan de orde kwamen. Maar misschien wekt het in het middelpunt plaatsen van één be paald beroep belang stelling op voor een aanverwant ander. Van de tienduizenden jonge Nederlanders, die dit jaar de school banken verlaten, zal een groot deel al de keuze bepaald hebben. Misschien is de aan stelling in de eerste functie in het bedrijfs leven er zelfs al. En als voortgezette studie voorlopig nog op het programma staat dan zijn daarvoor al alle voorbereidingen ge troffen. Wat moet ik worden? schijnt dan geen vraag meer. Toch kan het nuttig zijn, niettemin, de ge dachten nog eens over de hier gegeven mo gelijkheden te laten gaan, en...grondig ken nis te nemen van ande re studie- of beroeps kansen. Wat moet ik worden? kan een vraag zijn, ook al schijnt het antwoord al lang gevonden te zijn. Want de ervaring leert dat er vrij veel jonge- HAAR TELEFOON staat niet stil en de post bode heeft dagwerk bij haar. Examentijd, zegt ze, dat is ieder jaar zo. Reeksen aanmeldingen, tal rijke gegadigden, want na stewardess is man nequin het meest gewilde beroep bij Neder landse vrouwen en meisjes. Maar Suzette Nibbelink, zelf al twintig jaar in het vak, zegtIk begrijp dat niet zo goed. Menig 'meisje zou zich nog eens moeten bedenken, voor dat ze toegaf aan deze „roeping". Als teenagers eens wisten welke schaduwzijden er aan zitten! Een goede mannequin wordt geboren, maar dat betekent niet dat ze niet gemaakt kan wor den, vindt deze directrice van een Opleidingsinsti tuut voor mannequins in Amsterdam. Aantrekkelijk? Natuurlijk, zegt ze (zelf was Suzette Nibbe- Unk jarenlang een van Nederlands bekendste man nequins), natuurlijk is het een aantrekkelijke werkkring. Want wat is er eigenlijk meer vrouwe lijk dan een dagtaak in een branche, die tegemoet komt aan charme en smaakontwikkeling van de vrouw? Maar zo mooi als het lijkt, nee. Financi eel al, wie aan de top staat kan per show f 100 verdienen, maar voordat het zover is. Noodzakelijke stap op de weg daarheen, het volgen van een cursus aan een instituut, zoals Su zette Nibbelink er een heeft. Na de eerste kennis making volgt dan een aantal keuringen, waarbij veel kandidaten af vallen! Het figuur wordt nauwkeurig bekeken maat 38 tot 42 is acceptabel. Er wordt gelet op de juiste proporties, juiste verhouding en gewicht (100 tot 120 pond). Er is ook nog een onderzoek naar het intelligentiepeil. Nee, zegt Suzette Nibbelink, we letten niet op de eerste plaats op het leuke gezichtje, want van ieder gezicht is wat te maken. Goed kapsel, goede make-up; niet slordig, gedistingeerd, bescheiden. En vanzelfsprekend: aangeboren gratie en stijl gevoel. Twintig privélessen (kosten f 150) brengen hier de adspirant-mannequin op weg. Wat de meisjes vooral moeten aankweken is zelfvertrouwen en. het wegcijferenvan het eigen leuke gezichtje of goede figuurtje. Want het gaat niet om de mannequin, maar om de kleding Er is aanbod genoeg voor het mannequinvak maar grote behoefte bestaat er aan goede manne quins voor de grote maten. Er zijn er maar heel weinig in Nederland en zij verdienen veel omdat de Hollandse vrouw nu eenmaal gemiddeld een grote maat heeft. ren zijn, die over het beroep of de studie van hun keuze een voor stelling van zaken heb ben, die met de wer kelijkheid niet of nau welijks overeenkomt. Ieder jaar weer bij voorbeeld wordt aan inrichtingen voor we tenschappelijk onder wijs de ervaring opge daan dat er aankomen de studenten zijn, die zich willen laten in schrijven voor een be paalde faculteit, waar van ze bij enige na vraag weinig of niets weten. En hun kennis berust in veel geval len dan nog op ver keerde voorstellingen.. Niet alleen in de sec tor studie en zeker niet alleen bij de uni versitaire studies is dat het geval, ook in de wijde sector „beroeps mogelijkheden" komt het aan op een goede beeldvorming. Dikwijls worden eigen ideeën over een werkkring gesteld op de plaats van de nuchte re feitelijkheid. Wie het beroep van zijn dro men tot een droombe- roep maakt, moet na tuurlijk niet verbaasd zijn als na verloop van tijd teleurstellingen niet uitblijven. Wat moet ik worden is daarom, juist als gids bij het zoeken naar een ant woord, een onderstre ping van de noodzake lijkheid van goede in formatie. Die is, als gezegd, volop te verkrijgen, op de scholen zelf, schrif telijk, bij de beroeps keuzebureaus, bij aller lei onderwijsinrichtin gen. Een goed en blij kens de praktijk niet overbodig advies: loop al die voorlichting niet zonder meer voorbij! Het vorige jaar omstreeks deze tijd deden wij voor het eerst een voorlichtingsnummer voor de beroepskeuze het licht zien, dat beoogde de velen, die in de eerstkomenda maanden met het dilemma der beroeps keuze worden geconfronteerd, tot een leidraad te strekken. Ondanks zijn onvermijdelijke onvolledig* heid is dit nummer een bijzonder gunstig onthaal ten deel gevallen, hetgeen ons tot een herhaling deed besluiten. Ook thans willen wij er de aandacht op vestigen, dat wij slechts een beperkt aantal vak- en be roepsopleidingen in onze bespreking heb ben betrokken en dat zij alle tezamen toch nog slechts een kleine groep vormen uit het bijna oneindig aantal maat schappelijke beroepen. Uit den aard der zaak hebben wij gestreefd naar de gewenste afwisseling, zodat wij ditmaal geheel andere opleidings mogelijkheden onder de loep namen dan het vorige jaar. Wij hopen dat dit tweede voorlichtingsnummer een even goede ont vangst moge vinden als zijn voorganger! WANNEER je straks bent geslaagd voor je eind examen, wacht je als eerstvolgende stap na mis schien even vakantie,.vieren" doorstuderen of een baan zoeken. Om een baan te krijgen zul je in de regel moeten solliciteren. Dat kun je min of meer in het wilde weg doen door aan allerlei instellingen of ondernemingen, die je goed lijken, te schrijven, dat je ter beschikking bent, en te vragen, of ze je willen hebben. Je kunt het ook meer gericht doen en dan ingaan op advertenties van instellingen of zaken, die iemand voor een bepaalde func tie zoeken, wanneer je ten minste meent, dat zo'n func tie je wel zou kunnen passen. In elk geval bied je je zelf her en der aan, hopende, dat er weldra iemand is, die je lust en je inpalmt. Maar voor het zover is, ben je in touw met dat sol liciteren. In de regel begint dat schriftelijk. Dat is voor je als beginneling ermee al een probleem op zich zelf. Daarom komen we er nu zijn. Toon dus in je gezicht de belangstelling voor het komende gesprek, welke je toch werkelijk hebt; anders was je niet geko- men. Kijk dus niet als een ver- maar met weer op terug. dachte die vreest, door de mand We gaan nu maar iets meer te vallen. Overtrek je rell niet onze attentie geven aan door een zekere brutaliteit. Doe wat je hoopt, dat er op je gewoon, eerlijk, geïnteresseerd, brief volgt, een oproep tot kleding heb je helemaal in een gesprek; het sollicita- ie hand Je behoeft er heus niet tioho.nr.Ir deft,g uitgedost uit te zien, maar je kleding moet getuigen van Het is natuurlijk al een winst- zorg, van aandacht, welke je er- puntje, dat er zo'n oproep is ge- aan hebt besteed. Een onver- komen. Want dat wil dan toch zorgd uiterlijk heeft altijd iets maar zeggen, dat je sollicitatie serieus is genomen, omdat men in elk geval een mogelijkheid Q Q Q aanwezig acht, dat je de be geerde persoon zou kunnen zijn. Nu moet je dat in de tegen woordige tijd niet te zwaar we gen. Er is een algemeen tekort aan personeel. En vele zaken en instellingen zijn al blij, als er weer eens een sollicitatie binnen komt, welke er niet al te onmo gelijk uitziet. Ze willen dan ook vaak al gauw een gesprek heb ben. IN elk geval is een oprcep tot VRAAG ZELF een gesprek over de sollicita tie altijd een bewijs, dat er aan de andere kant min of meer een verwachting en hoop is ge wekt. Je gesprek straks zal dat dan w w w bevestigen en versterken of het de bodem inslaan. In de eerste plaats wordt dat beïnvloed door je lijfelijk wezen; je gezicht, je figuur, je kieding, je houding, je gedrag; al dade lijk bij je binnenkomen en de eerste ontmoeting, en verder ge durende het gehele gesprek. Ten dele heb je dat in jt hand. Ten dele, want je figuur en je gezicht heb je, zoals je ze hebt. Dat geldt helemaal je figuur, al kun je dat „aankleden" met je kledij, ten gunste of ten kwade. Bij de meeste functies zal het ook niet zo'n grote rol spelen. Misschien zal men voor zeer re presentatieve banen er wat meer rekening mee houden; maar daarmee begin je meestal, als ervan bewust zijn, dat jij gast je pas van school komt, niet, of bent en de ander gastheer of het zou moeten zijn als baliebe- gastvrouw is. Gedraag je dus als diende, hulp bij een public-rela- een wellevende gast. Bovendien tionafdeling, piccolo of zo iets. kom je daar waarschijnlijk voor Je gezicht kun je mee of wat de eerste maal en niet als een tegen hebben, maar dat heb je oude bekende. En zoals je in al iets meer in je macht. Je het algemeen bij een eerste vi- kunt verlegen kijken, soms zelfs site het anders doet dan bij een schuw, of pedant, of nonchalant, vast contact, zo moet je ook nu Kijk in elk geval eerlijk en be- handelen. langstellend; het geval :s im- Om een voorbeeld te noemen: mers interesse waard! Vertrouw je moet tijdens het gesprek niet niet te veel op dadelijk succes, beginnen met te roken en zeker als je meent, dat je een mooie niet je gastheer een sigaret van jongen of jongedame bent. De je zelf te presenteren; ga er niet meeste selecteurs laten zich ,,te gemakkelijk" bij zitten, daardoor heus niet inpalmen; Wacl.t af en laat de ander het dat heeft ervaring hun wel ge- gesprek openen. Luister altijd en leerd. gedurende het gehele gesprek Ze willen weten, wie je in wezen zeer oplettend, wat de ander je bent, niet alleen wat je lijkt te zegt of vraagt. Want wat jij daar- beledigends voor degene, die je tot een onderhoud heeft uitgeno digd; het zegt zoveel als: ik vond dit gesprek en dus de ontvanger niet zo belangrijk, dat ik me er op heb gekleed. Dat is geen pret tig begin. Een keurige kledij be hoeft er nog geen getuigenis van af te leggen, dat de sollicitant al tijd netjes en verzorgd is; hij of zij kan dat alleen voor bepaalde gelegenheden zijn; maar het be wijst in elk geval, dat zo iemand weet, wat een bepaalde situatie eist; en dat is toch al een plus punt. JE gedrag is van meer bete kenis. Je moet je natuurlijk na gaat zeggen, moet daarop kloppen. Spreek vooral rustig en duidelijk. De ander moet niet tel kens behoeven te vragen: Wat zei u? Probeer datgene, wat je zegt of vraagt, zo uit te druk ken, dat het voor de ander van zelf begrijpelijk is. Daar gaat het in het gesprek immers om! Luisteren wil nog niet zeggen, dat je op je tijd niet ook zelf wat vraagt. Dat wordt zelfs van je verwacht. Neem dus goed op in je gedachten, wat de ander je over de baari meedeelt, en ga dan na, of er nog punten zijn, welke je onduidelijk bleven of waarover je nog niets weet. Vraag die dan. Als de baan je gedurende het gesprek niet meer aanlokkelijk lijkt, zeg ook dat en deel mee, waarom je dat vindt, Dat kan de ander de gelegenheid openen, er nader op in te gaan, waardoor misschien enkele dingen een an der licht voor je krijgen. Als je alles duidelijk genoeg is voor het moment en ook de an der is kennelijk uitgepraat, blijf dan niet aan hem klitten maar sta op of geef op een andere wijze te kennen, Jat je aanneemt, dat het gesprek is afgelopen. Vindt die ander dat niet, dan zal hij je wel uitnodigen, nog niet weg te gaan. Dan kun je het verder aan hem overlaten, het eind vdn het onderhoud te bepalen. Dat geeft een prettige situatie. SCHEP vooral niet over je zelf op, maar doe ook niet on nodig nederig. Gebluf irriteert en kleindoenerij geeft een verkeer de indruk van je werkelijke kwali teiten. Noem de dingen bij hun naam en zoals ze werkelijk be tekenis hebben voor dit gesprek. Let vooral steeds goed op. Dat geldt niet alleen datgene, wat de ander zegt en vraagt, maar dat betreft alles, wat er voor, tij dens en na het gesprek gebeurt. Dat kan soms van grote beteke nis zijn om je een mening te vormen over de instelling of on derneming, waarheen je sollici teert. Om eens enkele dingen te noe men: hoe werd je bij het bin nenkomen door de portier ont vangen; wat gebeurde er daarna met je; wat merkte je op, toen je in de hal of een wachtkamer wachtte tot je werd binnengeroe pen; heb je lang gewacht; hoe ontving de persoon je, die het gesprek met je gaat voeren; wat gebeurde er tijdens dat ge sprek door hem of door anderen, die binnenliepen; wat deed men met je, nadat het onderhoud was afgelopen; heeft men je de reis kosten, als je die hebt moeten maken, vergoed of heb je erom moeten vragen; en wat er zo al meer is op te merken. Al zulke dingen zijn wel niet beslissend, maar ze kunnen je vaak kostba re gegevens verschaffen, Vaak vragen jongemensen, of ze er goed aan doen, te infor meren naar het salaris. Natuur lijk mogen ze dat doen. In het algemeen is cor rect, te wachten tot de ander het tijdens het gesprek te berde brengt en niet er zelf over te be ginnen. Noemt de ander het ech ter niet, dan kun je aan het ein de van het gesprek ernaar vra gen. ^ORG dus, dat het gesprek ^van jouw zijde wordt gevoerd niet als een verdediging of als een uitdaging, maar als een mo ment van serieus overleg over een serieuze zaak. Dat is ten slotte het doel van het onder houd met een sollicitant. En hoe meer deze zelf dat begrijpt en er naar handelt, des te meer komt zo'n ge sprek tot zijn recht. aangeboren gratie

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 15