Mening over subsidie kerkenbouw verdeeld levenslust heeft een naam...Hero! ARTISTIEKE SMAAK POTTERIE RAVELLI Dr. Paardekooper mag naar België komen Tegen inmenging van Staatswege Tweede Kamer Minister Vermeylen over de maatregel tegen Nederlander gem. zif-slaapkamer EEN AFGEMAT GEVOEL? centerdraaiers revolverdraaiers radiaalboorders coördinatenboorders/kotteraars rond- en vlakslijpers bekwame machinemonteurs Dagbladreclame is niei te vervangen 1 Jonge vrl. cdminislr. kracht IEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 23 MEI 1962 (Van onze parlementaire redacteur) Het wetsontwerp Premie Kerkenbouw" heeft gisteren in de Tweede Kamer bepaald geen algemene instemming geoogst. Zelfs binnen een aantal fracties bestaat er geen eenstemmigheid over. Het voorstel,-dat vandaag door minister Van Aartsen zal worden verdedigd, beoogt uitkering van een eenmalige Rijksbijdrage van 25% ter grootte van de stichtingskosten van een kerkgebouw. Verder wordt subsidiëring van de bouw van bezinningscentra van niet-kerkelijke genootschappen mogelijk gemaakt. De heer Scheps (PvdA) kon wel net de gedachte van subsidiëring neegaan, maar achtte het ontwerp p een aantal punten vooralsnog niet levredigend. Hij wilde nog iets dui- lelijker tot ui'drukking zien ge- racht, dat het niet alleen is te doen m net verstrekken van premie aan erkgenootsehappen, maar ook aan iet-kerkelijke genootschappen op eestelijke grondslag. Daarom heb- en hij en een aantal van zün geest erwanten een amendement inge- liend. De stem van de heer Scheps n zjjn geestverwanten zou worden «paald door wat de minister zou eggen over de vraag hoe willekeur ai het maken van onderscheid bij ubsidiëring zouden kunnen worden oorkonten. Ander geluid Uit de fractie van de PvdA kwam chter ook een ander geluid. De heer lommer had grote bezwaren tegen echtstreekse geldelijke bijdragen an de staat aan de kerkgenoot- chappen, omdat elke subsidiëring ?idt tot het gevaar van inmenging 3 de interne aangelegenheden van egeen die de subsidie ontvangt. Bij e voorgestelde regeling zou dus in- lenging van Staatswege in kerkelij- zaken kunnen ontstaan. De Staat „a de kerken echter wel indirect innen helpen, bijv. door soepeler ielastingbepalingen betreffende bij lragen die door particulieren zijn ge- chonken. Een dergelijke opvatting huldigden iok mr. Van Dijk (VVD) en mr. lantjes (AR). De AR-spreker was etwat verbaasd, dat zijn geestver- rant minister Zijlstra ook zijn hand- ekening onder dit wetsontwerp had ezet. Immers: de heer Zijlstra heeft ndertijd opgemerkt, dat als er iets is rat op eigen kracht, zonder over- leidshulp. tot stand moet worden ge- racht, dit kerkbouw en eredienst loeten zijn. Als de leden van een erk onvoldoende bijdragen, dan zal verheidssteun toch niet werkelijk helpen. Mr. Aantjes dacht aan en kele versregels van de dichter Jan Greshoff „Al wie goud laat regenen uit de kassa behaagt de souvereine massa". Vrijwillig Het wezen van de kerk vraagt het brengen van vrijwillige offers. Prof. Versteeg (AR) kon het waarderen dat het wetsontwerp uitging van een centrale regeling, die te verkiezen is boven uiteenlopende provinciale en gemeentelijke uitkeringen. Hij achtte steun van de volksgemeenschap aan de kerken niet verwerpelijk, al is het wel nodig dat deze steun een beperkt karakter draagt. In de eerste plaats zullen de leden van kerkgenootschap pen zelf offers moeten bren gen. Overheidssteun is evenwel aan vaardbaar in bepaalde feitelijke om standigheden, zoals watersnood, snel le uitbreiding van steden enz. „De KVP heeft het ontwerp met ingenomenheid begroet", zo verklaar de dr. Lucas. Hij was evenwel van mening, dat het voorgestelde subsi die-percentage (25) te laag was. Eventueel wilde hij een amendement indienen om de uitkering op tenmin ste 30 van de stichtingskosten te brengen. Ook leek het hem beter de wet terugwerkende kracht te verle nen tot 1956, inplaats van tot 1961 zoals de regering wil. De KVP is ver der van oordeel, dat in de toekomst, als de tegenwoordige problemen van de kerkbouw achter de rug zijn, de materiële basis van de kerkgenoot schappen zou kunnen worden ver breed. door gunstige regelingen in de fiscale sfeer. Mr. Van Dijk. sprekend namens een deel van de liberale fractie, had overwegende bezwaren tegen het wetsontwerp. Hü overwoog de indie ning van een motie, opdat de Kamer haar oordeel zou kunnen geven over de wenselijkheid van belastingvrij stelling voor giften met een kerkelijk doel. Leemten Al vertoonde volgens dr. Diepen horst (CH) het wetsontwerp enige ernstige leemten, met de grondge dachte ervan kon hij akkoord gaan. Voor een aantal leden van de CHU is het grote struikelblok, dat in het ontwerp bepalingen zijn opgenomen over zogenaamde „bezinningscentra". De kerken zün als zodanig uniek, zü kunnen niet met andere organisaties op een lijn worden gesteld. Daarom moet de subsidiëring van niet-kerke- lüke genootschappen buiten het wetsontwerp blijven. Wellicht kan er een aparte regeling voor worden ge troffen. De overheid dient volgens ch-opvatting Gods naam te belijden. Daarom kan van hpar niet worden verwacht dat zij bijv. een organisatie als het Humanistisch Verbond steunt. Ds. Mieras fel Andere sprekers uit de grote con fessionele fracties hadden geen on overkomelijke bezwaren tegen een regeling voor de buiten-kerkelijke or ganisaties. Wie er echter fel tegen van leer trok was ds. Mieras van de SGP, die betoogde dat de deur wordt opengezet voor ongeloof en bijgeloof. Zijn bezwaren tegen het ontwerp waren verder gegrond op de overwe ging, dat de r.-k. kerk er voordelen van zou genieten. Op andere gronden verklaarde de communist Bakker, tegen te zullen stemmen. Volgens hem kwam het voorstel neer op steun aan kerken, die azen op „de centen" van afvalligen. De subsidies komen oorspronkelijk immers uit de beurs van de belastingschuldigen. De heer Lankhorst (PSP) kon evenmin met het ontwerp instemmen. Grote staalfabriek op West-Ja va De Russen helpen President Soekarno heeft opdracht gegeven om te beginnen met de werkzaamheden voor een grote staal fabriek te Tjilegon in West-Java, welke door de Sow jet-Unie gefinan cierd zal worden. Naar verwacht wordt zal de fabriek 20 kunnen leveren van de staalbchoeften van Indonesië. Het bedrijf \an Tjilegon zal zün energie krijgen van warmte bronnen. Bij de bouw zal hulp ver leend worden door 250 Russsche technici. Er zullen 100 Indonesiërs naar de Sowjet-Unie gaan om daar te wor den geschoold. De kosten van 34 mil joen dollar zullen bestreden worden uit een krediet van de Sowjet-Unie. De fabriek zal ijzerschroot en erts van Zuid-Sumatra gebruiken en zal Tweede Kamer Kritiek op brief van mr. Luns (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer is gis teren enige ontstemming gerezen over een brief van minister Luns in verband met de beoogde aan sluiting van het Koninkrijksdeel Suriname bij de Europese Eco nomische Gemeenschap. In die brief werd medegedeeld dat de Kroon machtiging had verleend de Nieuw-Guinearaad advies te vragen over het betrokken wetsontwerp. Naar aanleiding van opmerkingen van Staats secretaris Bot en de Surinaamse gevolgmachtigde minister dr. Pos constateerde mr. Kranen burg (P. v. d. A.) een verschil in opvatting tussen de regerin gen van Nederland en Suri name. Volgens mr. Bot zou Suriname er geen aanstoot aan nemen dat advies was gevraagd. Mi-. Pos zei dat het betreurenswaardig zou zyn als door deze kwestie vertraging zou intreden by de aansluiting van Suriname bü de EEG, die van groot belang wordt geacht. De Surinaamse legering had aanvankelijk niet kunnen inzien waarop het adviesverzoek aan de Nieuw-Guinearaad berustte. Volgens de heer Kranenburg had de regering een politieke fout gemaakt die niet strookte met het statuut voor het Koninkrijk. Dat er een politieke fout zou zijn gemaakt kon mr. Berkhouwer (VVD) met onderschrijven, al betwijfelde hij of alles precies volgens de letter is gegaan. De communist Bakker liet zich zeer misprijzend uit over adviezen van de Nieuw-Guinearaad. Op last van voorzitter Kortenhorst moest hij een „onparlementaire" uitdrukking terugnemen. De brief van minister Luns is ge steld in de handen van de betrokken Kamercommissie. „Laat hij kwestie met mij komen preken besp V) Oefentocht van de Karei Doorman De Marine Voorlichtingsdienst deelt het volgende mede: Begeleid door de onderzeeboten H.M. Zeehond en H.M. Tijgerhaai is het vlicgkampschip Karei Doorman gisteren uit Den Helder vertrokken voor een oefentocht, welke ongeveer 18 dagen zal duren, naar het Noordzeegebied en het Kanaal. Van 25 tot 28 mei a.s. zullen bo vengenoemde bodems een niet-offi- cieel bezoek brengen aan de Engelse havenstad Plymouth. naar verwacht wordt een jaarpro- duktie krijgen van 100.000 ton. Zü zal Indonesië 15 miljoen dollar per jaar aan deviezen besparen. „Dr. Paardekooper mag zich vrij ln België bewegen". Dit deelde de Bel gische minister van Justitie. P. Ver meylen, gistermiddag in de Belgische Kamer mede in antwoord op een In terpellatie over de tegen de Neder landse leraar getroffen maatregelen. De minister voegde hier echter aan toe wederom te kunnen ingrijpen, in dien een lezing van dr Paardekoo per zou worden aangekondigd, waar- !van het vermoeden bestaat dat daar uit moeilijkheden kunnen voort vloeien. Dit is gebaseerd op het tegen hem uitgevaardigde besluit tot uitwijzing, dat naar de minister zei geen rechterlüke of administratieve gevol gen heeft voor een verblijf van dr. Paardekooper in België en alleen „onder bepaalde omstandigheden" wordt toegepast. „Indien dr. Paarde kooper naar Brussel wil komen, mag hij de kwestie met mü komen bespre ken", voegde minister Vermeylen hieraan toe! De minister werd geinterpel- leerd door twee Vlaamse leden van de Kamer. Van Damme van de Christelijke Volkspartij en Vander- elst van de Volksunie. Beiden wer den herhaaldelijk door geroep en in terrupties. vooral door Waalse parle mentsleden. onderbroken. Na de ju ridische achtergronden van de maat regelen tegen dr. Paaidekooper te hebben belicht betoogde minister Vermeylen, dat drie factoren hem tot het nemen daarvan hadden geleid: 1) de „uitdagende" wijze waarop de lezing van dr. Paardekooper in Leuven was aangekondigd, nl. „Er zijn geen Belgen"; 2) de stelling in de brochure van dr. Paardekooper. dat België in feite Zuid-Nederland is. „hetgeen niet an ders kan worden geinterpreteerd. dan dat Vlaanderen en Nederland een en dezelfde Staat moeten worden". 3) de uitlatingen van dr. Paarde kooper, dat de Waalse studenten de katholieke universiteit van Leuven zouden moeten verlaten. „Het is on duldbaar, dat een Nederlander in Leuven zou zeggen, dat de Hoge school moet worden gesplitst en dat de Waalse hoogleraren en studenten zouden moeten vertrekken. Er zou den grote moeilijkheden onder de studenten ontstaan". In het algemeen noemde minister Vermeylen de verklaringen van dr. Paardekooper „heel wat anders dan de geschiedenis van de cultuur: poli tiek". Als een beoswicht De heer Vanderelst had ln zijn in terpellatie de maatregelen tegen dr. Paardekooper. die „als een booswicht en misdadiger de toegang tot ons land is ontzegd". onaanvaard baar genoemd. Zij hadden volgens hem een „werkelüke goll' van ver ontwaardiging in het Vlaamse land" veroorzaakt. Hü herinnerde er aan, dat veertig jaar geleden de Neder landse hoogleraar prof. Geyl onder dezelfde omstandigheden over de grens was gezet en vroeg zich af „of er al die veertig jaar niets is veran derd ln de geestesgesteldheid van de gezaghebbers in Brussel?" De heer Van Damme van de CVP merkt o.m. op, dat de bedoeling was geweest dr. Paardekooper het zwijgen op te leggen. „Door het uitzettingsbevel is hü echter in het brandpunt van de actualiteit komen te staan en zün brochure is een bestseller geworden". Keltische namen in Bretagne niet toegestaan De familie Goarnic in het Breton se dorp Kertelg-en-Moelan-sur-mer heeft van de plaatselijke autoritei ten te verstaan gekregen, dat de vijf kinderen van dit gezin ,,in de ogen van de wet niet bestaanomdat zij ongebruikelijke namen dragen!! Telkens als het echtpaar Goarnic poogde de geboorte van de vijf kin deren Kaiwenn, Gwendall Diwezha, Sklerijen en Adraboran geregistreerd te krijgen werd dit ten gemeentehuize geweigerd. Een functionaris lichtte toe, dat volgens een wet uit de tijd van de Franse revolutie slechts namen die op kalenders voorkomen of van wel bekende historische personen aan vaardbaar zijn. De namen van de vijf kinderen-Goarnic zijn van Kel tische oorsprong. ,,Als deze kinde ren Brutus, of Caesar of Napoleon genoemd werden, zouden wij e niets tegen in te brengen hebben aldus de functionaris. ,,We zouden zelfs akkoord kunnen gaan met De Gaulle, Titow of Kennedy". Inmiddels heeft de familie Goar nic een zijdelings succes geboekt doordat achteraf wel de kindertoe slagen werden toegekend ofschoon voor het aanvragen daarvan het geboortebewijs moet getoond voor den. „PORNOGRAFIE" OF „PIKANT"? (Van onze Haagse correspondent) Een 57-jarige Haagse boek handelaar heeft voor de recht bank te Den Haag een gevan genisstraf van zes weken, waar van vier voorwaardelijk, tegen zich horen eisen wegens het ter verspreiding in voorraad heb ben van pornografische boeken. De eis tegen zijn echtgenote, die voor het zelfde feit terecht stond, was een geldboete van f. 500.— subs. 2 maanden hech tenis. Het ging om negen Franse en En gelse romans met titels als „Les amants sensuels" en ..Houses of joy", die de politie in oktober 1960 in het magazün van de boekhandelaar aan trof. „Het waren pikante boeken, geen pornografie", zei de boekhandelaar voor de rechtbank. „Ik ben princi pieel tegen pornografie De president: „Waar houdt een boek op pikant te zün en begint de pornografie"? Overigens ontkende zowel de boek handelaar als zün echtgenote gewe ten of vermoed te hebben dat de in houd van de boeken „aanstotelijk voor de eerbaarheid" is. ,,De titels hadden een waarschuwing moeten zün", meende de president. „Die kunnen we niet lezen was het antwoord. „U hangt nu wel de nette jongen uit. maar ik geloof cr niets van", zei de president even later, „U ver kocht de boeken voor f15 en wan neer de kopers de boeken later terug brachten. kregen ze de helft van de prijs terug". Nadat de officier zijn els had ge steld. zei de verdediger, mr. P. Na gel. dat de grens tussen „Pornogra fie" en „erotisch realisme" büzonder moeilijk te trekken is. „Deskundigen zün het er niet over eens", aldus de raadsman, „hoe zouden deze een voudige mensen het dan wel kunnen weten"? Ook wees de verdediger erop dat er een lüst van verboden boeken be staat van de afdeling büzondere de licten van het ministerie van Justi tie. maar die lüst wordt de boekhan delaren niet toegestuurd. De Recht bank zal op 5 juni vonnis wüzen. Minister Marijnen naar I Tunesië Het oriëntatie bezoek aan Tunesie van de minister van Landbouw en Visserij mr. V. G. M. Marijnen, dat onlangs wegens wüziging in de sa menstelling van het Tunesische ka binet moest worden uitgesteld, zal nu binnenkort plaats hebben. Minister en mevrouw Marünen zul len woensdag 30 mei per vliegtuig via Rome naar Tunesië reizen. De bewindsman zal vergezeld wor den door de plaatsvervangend direc teur-generaal van de landbouw, mr. R. A. van den Wall Bake, en van Rome af door de Nederlandse Land- bouwattaché voor Italië en Tunesië, drs. C. C. I. J. M. Eigenraam. Hier zijn mensen met levenslust, hier zijn mensen met smaak.en Hero is hun favo riete zomerdrank! Veel verrukkelijke vruchten- smaken. Altijd dat unieke fruit-aroma. Tinte lend-fris, nooit te zoet, juist goed. Geniet van Hero, elke dag, uit en thuis, bij werk en vrij-zijn. Met Hero hebt u de smaak te pakken! Het grootste assortiment: Perl - Sinas - Citroen - Cassis - Ananas - -Cerise - Frambozen - Grapefruit. Ook in de gulle Gezinsfiessen: Perl - Sinas - Citroen - Appelsap. Extra voordelig! hélemaal uw smaak! Heer b.b.h.h. zoekt zo spoedig mogelük met kook- en stookgelegen- heid in Leiden. Brieven onder no. 21950 aan het bureau van dit blad. de echte PLEEGZUSTER BL0EDWIJN maakt u weer fit Speciole bloedvormtnde en zenuwsterkende bestanddelen, die aan deze geneeskrachtige wijn zijn toegevoegd, her stellen Uw energie, verhogen Uw weerstand. UITSLUITEND VERKRIJGBAAR BU APOTHEKER EN 0R06IST GEVRAAGD: BANKETBAKKER Of broodbanketbakker JONGEN. In- of extern. H. Hogewoning, NIC. BARNHOORNWEG 12, NOORDWIJK AAN ZEE. CINCINNATI - NEDERLAND N.V. fabriek van gereedschapswerktuigen VLAARDINGEN vraagt in verband met uitbreiding van de produktie en de daarmee verband houdende vergroting van het aantal machines op korte en op langere termijn zowel voor klauwplaat- als voor stangenbanken. Klein seriewerk en enkelfabrikage. Aan de bewerkingen worden in het algemeen hoge eisen van nauwkeurigheid gesteld. Voor hen die geen technische vooropleiding gehad hebben zijn nog enige plaatsen beschikbaar voor omscholing in één van boven genoemde vakken. Verder zoeken wij voor de montage afdeling: Voor een persoonlijk gesprek ontvangen wij U gaarne in ons bedrijf op vrfldag 25 mei a.s„ 's avonds tussen 7 en 8 uur. Schriftelijke sollicitaties kunt U richten aan de afdeling Personeels zaken, Postbus 98 te VIaardingen. TE KOOP beneden- en bovenhuis waarvan benedenhuis vrü van huur Gelegen Bronk- horststraat 47—47a. Koopsom f 11.000. Inlichtingen en brieven Regentesselaan 12 - Den Haag - Tel. 070319023 Als U meer wilt weten over dagblad reclame. geel ons dan even een berichtje ol teleloontje (no. 25041). Onze vertegenwoordigei komt U gaarne :nce: r-nige verplichting volledig inlichten gevraagd, die enige heeft en verantwoordelijkheidsge voel voor zelfstandig werk. VEREIST: m.u.l.o., goed typen en enige kan toorervaring. Leeftijd 1823 jaar. Sollicitaties KATWIJKERWEG 45 - VALKENBURG (Z.-H.) 0 1718—2940.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 11