Een klemmend beroep van prof. De Quay op Oe Tliaiit Bezoek aan Hofburg en receptie in Schönbrnnn V.N.-waarnemers met grote nadruk verzocht Actie bij Teminaboean is nog in volle gang Poging tot moord op De Ganlle ontdekt Bewondering voor Wenens schoonheid Ernstige bezorgdheid Agressie JulianaJuliana Indonesiërs gedood Nieuw vuurgevecht bij Onin WEERBERICHT „De vrijheid is ons hoogste goed'' Massagraf in Algiers met 13 Europeanen Voortzetting der evaeuatie Schoten in kerk of auto niet explosieven tegen tribune <§ud teuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 22 MEI 1962 No. 30659 LEIDSCH DAGBLAD Directeur. E A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOK ^EIDEN EN OMSÏriEKEN 1 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Minister-president prof. dr. J. E. de Quay, heeft op 16 mei j.l. een brief aan de waarnemend secretaris-generaal Oe Thant ge schreven, die vrijdag 18 mei door de permanente vertegenwoor diger bij de V.N., mr. C. W. A. Schürmann, werd overhandigd. De officiële vertaling van de in het Engels gestelde brief laten wij hier volgen. Excellentie, In de ochtend van 15 mei 1962 vond nabij Fak Fak een tweede serie Indonesische parachu tisten droppings plaats nadat de eerste Indonesische parachutisten op 27 april in hetzelfde gebied waren geland. Een naar schatting tezelf dertijd ondernomen poging om in hetzelfde gebied vanuit een boot on geveer 20 infiltranten aan land te zetten, met geweren en pistolen be wapend, kon worden verhinderd, daar het schip onderschept werd. De manschappen in het schip, die bij hun arrestatie verklaarden, dat zij orders hadden ontvangen nabij Fak Fak te infiltreren, werden in hechtenis genomen. Deze acties maken deel uit van een duidelijk door de bevoegde ver antwoordelijke regerings- en leger- autoriteiten te Djakarta als zodanig voorbereide en bedoelde daad van agressie. Dit blijkt o.m. uit de uit latingen van respectievelijk A) President Soekarno, die volgens een Antara AFP bericht van 12 mei 1962 zijn vertrouwen heeft uitge- I sproken, dat de kwestie West-Irian dankzij de nieuwe wapenaankopen in Rusland binnen de kortst mogelij ke tijd zou kunnen worden gere geld. B) Generaal Nasoetion, die vol- I gcns een Reutcrbericht van 15 mei 1962 op een die dag te Djakarta ge houden bijeenkomst van de interna tionale unie van studenten heeft verklaard: Indonesische jongelie den worden met behulp van de strijdkrachten over Nieuw-Guinea uitgestort over zee en door de lucht. Wij zullen voortgaan vrijwilligers op het hoofdeiland van West-Irian neer te laten en als dat niet voldoende is, zullen onze strijdkrachten het land binnengaan". C) Minister Soebandrio, die volgens AFP-bericht van 16 mei j.l. ver klaarde, dat „de Indonesiërs ten strijde zullen trekken als de Neder landers de voorkeur eraan geven het geschil over West-Irian op die wijze op te lossen". Veron hvaa rd iging De Nederlandse regering heeft met ernstige bezorgdheid en met veront waardiging kennis genomen van de ze nieuwe door niets te rechtvaar digen agressieve daden en voor de naaste toekomst geuite bedreigingen van Indonesische zijde tegen het niet-zelfbesturend gebied van Wes telijk Nieuw-Guinea, hetwelk Neder land tijdelijk beheerst op basis van artikel 73 van het Handvest van de V.N. De regering betreurt deze da den te meer omdat zij, ondanks voorafgaande overeenkom stige agressieve daden en uitlatin gen gericht tegen de inwoners van Westelijk Nieuw Guinea, zich op uw hernieuwd inititatief en persoonlijk dringend verzoek van 17 januari zich niet slechts onmiddellijk op 18 januari d.a.v. heeft bereid verklaard een vreedzame en gerechtvaardigde oplossing na te streven van het be staande geschil met Indonesië inza ke de verdere ontwikkeling en toe- Slot pag. 2 komstige status van de bewoners I trokken gebied te plegen. Dit kan van dit gebied, doch eveneens zich niet in het belang worden geacht voortdurend en strikt in woord en van de vrede in dat deel van de we- daad heeft onthouden van elk vijan- reld, welks handhaving tenslotte de delijk optreden jegens Indonesië. primaire taak van de VN is. Plan Bunker De vreedzame en constructieve bena dering van het Nieuw-Guinea- geschil door de Nederlandse regering is onlangs nogmaals duidelijk geble ken uit de positieve Nederlandse re actie op de voorstellen van de onder uw auspiciën optredende mediator, de heer Bunker, toen zij zich be reid verklaarde, ondanks het feit dat Indonesië de besprekingen had on derbroken, alle aspecten van deze voorstellen mitsgaders te willen be spreken. Alhoewel de Nederlandse regering op het ogenblik nog niet weet of de Indonesische regering u eveneens een positieve reactie op deze voor stellen heeft gegeven, vraagt zij zich intussen wel in oprechte bezorgd heid af of thans deze gedachtenwis- seling over een vreedzame oplossing van het geschil kan worden voort gezet alsof er niets gebeurd was, ter wijl Indonesië in flagrante strjjd met de eerste beginselen van zijn lidmaatschap van de organisatie van de V.N. voortgaat bij voortduring en bovendien openlijk, door haar ook als zodanig geafficheerde agressieve daden en handelingen tegen het be- Nederlandse marinier gewond De Marine Voorlichtingsdienst heeft meegedeeld, dat bij opsporings acties naar infiitranten in Ned. Nieuw-Guinea de marinier der eer- steklasse H. E. Hercules gewond is door een schot in zijn dij. Betrokkene is inmiddels overgebracht naar het gouvernementsziekenhuis te Sorong. Marinier Hercules is 22 jaar oud, on gehuwd en afkomstig uit Eist (Gld). Soekarno contra U.P.I. President Soekarno heeft „tot na der order" sluiting bevolen van het Amerikaanse persbureau „United Press International" in Indonesië. De correspondent moet binnen acht da gen het land verlaten. Deze maatregel is genomen omdat UPI op 14 mei het bericht verspreid de. dat Soekarno bij een aanslag het leven had gelaten. 9* f' Van de zijde der Nederlandse strijdkrachten in Nieuw-Guinea werd vanmorgen meegedeeld, dat er over de strijd tegen Indone sische parachutisten ten zuiden van Teminaboean op de „Vogel kop" nog geen bijzonderheden kunnen worden meegedeeld omdat de acties daar nog in volle gang zijn. Volgens ooggetuigen is daar gisteren een luchtaanval uitgevoerd op Indonesische parachutisten die eerder waren gelocaliseerd. Prinses Beatrix: oorontsteking Prinses Beatrix, die in Wenen verblijft in verband met het be zoek dat het Nederlandse vor stelijke paar en de oudste twee Prinsessen aan Oostenrijk bren gen, heeft een lichte oorontste king. De Prinses werd 's avonds dermate door oorpijn geplaagd, dat zij niet aan de gala-ont vangst in het slot Schönbrunn kon deelnemen. Zij bleef in haar hotel in gezelschap van haar zuster, Prinses Irene. Een 's avonds geraadpleegde spe cialist stelde een lichte ooront steking vast.^ Prinses Beatrix bevond zich van ochtend niet in het Koninklijk ge zelschap. toen de tweede dag van het bezoek aan Oostenrijk begon met een galavoorstelling in de beroemde Spaanse Rijschool. Prinses Irene was wel aanwezig. Ten oosten van Fak Fak op het, j schiereiland Onin heeft zich opnieuw een vuurgevecht voorgedaan tussen Nederlandse militairen en daar ge lande Indonesische parachutisten I waarbij enkele Indonesiërs werden gedood. Ook vielen aan Indonesische zijde een aantal gewonden, die ver moedelijk gevangen zijn genomen. Bij deze actie zijn o.a. een radio zender, noodrantsoenen en munitie waaronder mortiergranaten, in Ne derlandse handen gevallen. Uit be volkingsmeldingen en eigen verken ning valt af te leiden dat deze para chutisten in kleine groepjes uiteen zijn gevallen. Sommige groepen mis sen zelfs overkleding en hebben hun uitrustig weggeworpen. Omdat zij elk vuurcontact vermijden en voor>- durend vluchten is een uitschakeling van deze groepen moeilijk. Weer lag gisteren in de Am sterdamse haven een Duits schip thans de ..Braunschweig"met aan boord een zeewaardig po- litiekruiser voor Indonesië. Voedselgebrek MORGEN OPKLARINGEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Vanavond en vannacht veel bewol king en V'deiyk wat regen of mot regen. Morgen overdag opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en west. Aanhoudend koel weer. (Opgemaakt te 11.15 uur) 23 mei Zon op: 4.36 uur; onder: 20.38 uur. Maan op: 4.00 uur: onder; 7.56 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.31 en 17.59 uur. laagwater te 1.15 en 13.37 uur. Dit nummer bestaat alt 14 pagina's (Van onze Weense correspondent) De Weense bevolking geeft blijk van de grootste sympathie voor de Koninklijke familie. Zowel rond het hotel Imperial als ook voor de Hofburg staan de hele dag honderden, ja duizenden belangstellenden om een glimp van de Koningin op te vangen en de Prinsessen toe te juichen. Wij konden het gezelschap van zeer nabij gadeslaan toen het de Hofburg binnenging om bij president Scharf te lunchen. Eerst liet de Koningin zich uitvoerig inlichten over de vertrekken van Maria Thcresia en bekeek zij oplettend de portretten van de 16 kinderen van deze Keizerin. Daar het publiek buiten het paleis voortdurend „Juliana" bleef roepen, verscheen de Koningin met Prins Bernhard en de twee Prinsessen op het balkon en wuifde de menigte toe. Koningin Juliana en de Oos tenrijkse Bondspresident dr. Scharf in de Hofburg in Wenen, waar de Oostenrijkse regering een galadiner aanbood aan de Nederlandse Koninklijke Familie Toen begon de lunch in de jacht- kamer van de Hofburg, waaraan o.a. werd deelgenomen door groot meesteres mevrouw G. J. van Wickevooi t—Crommelin, de hof maarschalk van Hare Majesteit, minister Luns, de Nederlandse am bassadeur in Wenen alsmede de Oostenrijkse ambassadeur in Den Haag, dr. Afuhs. President Scharf hield een korte toespraak waarop de Koningin kort antwoordde. Het menu vermeldde o.a. soep, rund filet, 'prinsessenboontjes en ijs, bon bons, fruit, koffie en Oostenrijkse wijnen. Intussen stond het voor de Hofburg zwart van de mensen, die bij stralend zomerweer bleven wachten om de koninklijke bezoe kers toe te juichen. Juwelen en schilderijen Toen werd het corps diplomatique aan Hare Majesteit voorgesteld. Dat de Koningin grote belangstelling voor kunst heeft, bleek in de schat kamer. waar de oudste Europese Keizerskroon en de versierselen van het gulden vlies werden bezichtigd. Hare Majesteit interesseerde zich bijzonder voor het fijne middeleeuw se borduurwerk uit Zuid-Nederland, en toen haar grootmeesteres de gro te edelstenen bewonderde, zei ze met een lachje „Dat zijn nog eens ju welen. hè"? Dezelfde toewijding openbaarde zich ook in het Kunst historische Museum, waar de Ko ningin en de Prins de unieke Breu- ghelcollectie bewonderden en vooral een tiental Rembrandts, waaronder drie zelfportretten. Telkens weer wil de de Koningin nadere bijzonderhe den weten. Vooral bij de tentoon stelling van Europese kunst rond het jaar 1400. Terwijl de heren van het protocol op hun horloges keken, stel de de Koningin telkens opnieuw vragen en bezichtigde zij rustige schilderijen, beelden en versierde boekwerken. Daar het tijdschema overschreden was, ging het gezel schap zeer snel naar het hotel te rug om zich voor de avond te ver kleden. De gasten hebben meer dan drie uur nodig gehad om de Ween se kunstschatten te bezichtigen. (MEN ZIE OOK ELDERS Gisteravond is in een wijngaard in Hoessein Dey, een buitenwijk van Algiers een massagraf ontdekt, waar in zich de lichamen van dertien Europeanen bevonden. De wijngaard die door de ordepolitie werd omsin geld, zou vandaag grondig worden doorzocht. Patrouillerende militairen deden de lugubere ontdekking toen zij, na een schietpartij, de boomgaard doorzochten op terroristen. In een bijgebouw ontdekte men twee Euro peanen, die nog in leven waren? Een van hen vertoonde sporen van mis handeling. Het Algerijnse persbureau APS deelde eind vorige week mede, dat sinds het staken van het vuren op 19 maart drieduizend mohammeda nen door de OAS zijn gedood. Geen van de daders is totnutoe terechtge steld. In diezelfde tijd hebben naar schatting tienduizend Fransen Alge- j rije verlaten. Nadat het land onaf hankelijkheid zal hebben verkregen verwacht men het vertrek van nog een half miljoen. De autoriteiten hebben inmiddels verscheidene nieuwe maatregelen ge troffen om een einde te maken aan de terreur van de OAS. Zo zal de Franse gendarmerie in Algiers en Oran met ingang van heden worden versterkt met 1.500 Algerijnse politiemannen. Voorts zijn in dezelfde steden alle Europese jon gelieden van negentien jaar, onge veer 6.000 in totaal, voor onmiddel lijke militaire dienst opgeroepen. Voor het einde van deze maand zul len zij naar Frankrijk worden over gebracht, waar zij hun militaire opleiding zullen ontvangen. De OAS zet haar golf van geweld daden in overminderde mate voort. In Bab el Oued, de Europese wijk van Algiers, hield een OAS-com- mando gisteren een auto met zes Algerijnen aan, van wie er drie wer den gedood. Bij andere aanvallen in het centrum van de stad werden twee Algerijnen gewond. In Oran hebben Europese terroris ten zondag mortiergranaten afge vuurd op een drukbevolkte straat in een Algerijnse wyk. Volgens officiële gegevens zouden hierbij tien per sonen zijn gedood en honderd ge wond. Niet-officiële kringen verklaar den echter, dat het aantal slacht offers veel groter is. Kort na deze aanval kwamen in een andere Alge rijnse woonwijk van Oran meer dan tien bommen tot ontploffing, gevolgd door vuren van automatische wapens. De autoriteiten hebben geweigerd over deze aanval bijzonderheden mede te delen. Ook bij de actie tegen parachutis ten ten noorden van Fak Fak heb ben Nederlandse gevechtseenheden een aanval ingezet waarbij aan In donesische zijde eveneens een aantal doden viel. Enkele gewonde parachu tisten werden gevangen genomen. Wat de Indonesische parachutisten betreft die ver benoorden Kaimana zijn geland en sindsdien door vrijwel onbewoonde streken in zuidelijke richting trekken, is uit bevolkings- meldingen gebleken dat zij groot ge brek aan voedsel hebben. Ook bij de acties tegen deze groep zijn enkele gevangenen gemaakt. Het gouvernemenstvoorliohtings- bureau in Hollandia heeft vandaag meegedeeld, dat gouverneur Platteel, „nu de militaire activiteiten tot af weer van de Indonesische agressie tot volle ontplooiing zullen worden gebracht", bij wijze van tijdelijke voorzorgsmaatregel heeft besloten om, evenals dit te Teminaboean is geschied, thans ook vrouwen en kin deren te Kokonao, Kaimana en Fak Fak (aan de zuidwestkust van Ned. Nieuw-Guinea) en te Steenkool, Inanwatan en Sorong (op het schiereiland Vogelkop) in staat te stellen desgewenst naar plaatsen aan de noordkust af te reizen De betrokken plaatselijke autoritei ten hebben hierover instructies ont vangen. In de benodigde reisgeleg^n- heden is voorzien. De betrokkenen zullen hierover in de plaats van in woning nadere bijzonderheden verne men. Op de plaatsen van bestemming zal door de overheid voor accommo datie worden gezorgd. De kosten die verbonden zijn aan deze op vrijwil lige basis aangegane reis alsmede het tijdelijk verblijf elders zullen wan neer het Gouvernemenlspersoneel be treft door het Gouvernement wor den gedragen. I Naar uit verschillende plaatsen van bestemming wordt vernomen, I wordt aldaar door de burgerbevolking in verheugende mate hulp en accom modatie aan de te verwachten reizi- 'gers toegezegd. Verraad OAS -er in Algiers (Van onze Parijse correspondent) Zondagochtend heeft de Franse politie twee mannen en een vrouw gearresteerd, die, als leden van een OAS-commando uit Algiers, in Limoges een aan slag op het leven van president De Gaulle hadden moeten ple gen. Later werden nog meer leden van dit moordenaarsge nootschap gearresteerd, in totaal een vijftiental. De leider is een zekere Blanchi, die eveneens is gepakt. Hij zou in Algiers een bedrag van dertig miljoen oude franken (ongeveer 250.000 gul den) hebben ontvangen om de onkosten van zijn reis en ver blijf in Frankrijk te bestrijden. Blanchi en zyn medemoordenaars zouden zich in Cahors hebben bevon den om daar hun slag te slaan op het ogenblik, dat de president het stadje bezocht. De bijzondere omvang en sterkte van de ordedienst, die het staatshoofd omringde, zou toen de voornaamste reden zijn geweest waarom Blanchi van zijn plannen was afgestapt. In zyn auto werd een grote hoeveelheid ontplofbare stoffen aangetroffen. De politie vermoedt, dat hij zijn auto op de tribune van de I president had willen laten inrijden om aldus een catastrofe te ontkete- I nen. De politie is de aanslagpoging |op het spoor gekomen door medede lingen van een OAS-er die in Al giers werd gearresteerd I Volgens een andere lezing over de voorbereidselen tot een aanslag had deze zondagochtend j.l. in Limoges moeten plaatsvinden, toen de presi dent de mis in de kathedraal van Saint Etienne aldaar bijwoonde. De schutter, die het dodelijk schot had moeten lossen, beschikte over een verdragend geweer, dat was uitgerust met een vizierkijker. Men herinnert zich dat het Fran se staatshoofd vorig jaar op het nip pertje aan de dood ontsnapte, toen activisten op de weg tussen Parys en zyn buitenhuis in Colombey les deux Eglises een bom tot explosie brach- Iten, juist enkele seconden voordat de presidentiële auto ter plaatse was ge passeerd. De daders van deze mis lukte aanslag zullen juist deze week voor het gerecht moeten verschijnen. Met het oog op het proces-Salan en in het algemeen in verband met de politieke moordlusten. die onder de 'rechtse extremisten in Algerije, doch ook in Frankrijk nu zijn opgewekt, verkeerde de politie al enige tyd in staat van alarm vanwege de waar schijnlijkheid van nieuwe aanslagen op het leven van de president. l Uit het Leidsch Dagblad van t 23 Mei 1862: i De Leidsche Gemeenteraad a heeft besloten aan den heer S. van der Paauw een remu- j neratie toe te kennen ter ver- j goeding van gemaakte on- j kosten voor de gazbereiding. Koning Leopold van België heeft Dr. Civiale van Parijs. die Z.M. van den steen heeft geopereerd, begiftigd met a een honorarium van 100.000 a francs en benoemd tot Com- a mandeur der Leopold orde.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1