Rode Kruis beroep op doet een burgerij Avyentura: Antonioni meesterlijk cineast Films van deze week in Leiden Ruime aanvoer met lagere prijzen Komende week jaarlijkse collecte in Sleutelstad Langzaam tempo zwakke zijde GAST VRIJ HEID? Gero-cassette Oo»ericht 1 maart 1860 Zaterdag 19 mei 1962 Tweede blad no. 30657 In de komende week zal de afdeling Leiden van het Ned. Roode Kruis weer een beroep doen op het hart en de beurs van de Leidse burgerij. Er zal die week n.l. een huis-aan-huiscollecte in alle delen van de stad worden gehouden; een inzameling, waarop a.s. zaterdag de grote straal- eoilecte volgt. Deze-actie wordt in de tot de afdeling behorende „buiten gemeenten" eerst van 28 mei t.e.m. 9 juni gevoerd. Onder de vele sympa thieke instanties, die jaarlijks een beroep op de offerzin van de ingezetenen doen, mag zeker het Rode Kruis worden gerekend, temeer daar men zich in deze kring op het standpunt stelt om geheel onafhankelijk te werken en niet tegen overheidssubsidies „aan te leunen". Het Rode Kruiswerk draait uitsluitend op de inkomsten, welke verkregen zijn uit vrijwillige bijdragen. I. Film in Volkenkunde 1 ..Het filmprogramma voor zondag middag in het Rijksmuseum voor Volkenkunde vermeldt de film „Mat- jemosj maakt een trom". Dr. A. A. Gerbrands, onderdirecteur van het museum, heeft deze kleurenfilm zelf opgenomen tijdens zijn onderzoek in het. Asmat-gebied, aan de Zuidwest kust van Nederlands Nieuw-Guinea. Matjemosj is een van de vooraan staande kunstenaars in het dorpje Amanamkai. Hoewel de film hoofd zakelijk laat zien hoe Matjemosj uit hout een prachtige trom snijdt, wordt ook iets getoond van het leven van de Asmat. De film zal door dr. Gerbrands zelf worden ingeleid en toegelicht." Zij, die in de komende week bereid zijn om zich voor dit sympathieke doel enkele uren in te zetten by huis-aan-huis-inzameling en straat- collecte kunnen dit opgeven bij het plaatselijk bureau Rapenburg 35, telefoon 21705. Het is bekend, doch het kan geen kwaad dit hier nog eens te eggen, dat iedereen, zo dit nodig s, een beroep kan doen op een rnn de vele diensten van het Rode Kruis. En dit zijn vele dien- ten Het zou te ver voeren %alle taken er zijn er ruim zes- tftig van dit „leger der mens- klievendheid" op te sommen, zodat P wij ons zullen beperken tot en- i kele zeer in het ooglopende fa- cetten van het werk. De hulpver- lening op grote schaal bij rampen in binnen- of buitenland, de ma teriële steun aan gebieden waar door oorlog, onlusten of rampen veelal kinderen, het slachtoffer dreigen te worden door gebrek aan voedsel en medicamenten, zijn genoegzaam bekend. Uw bloed kan een leven redden Maar weet wel iedereen, dat het de door het Rode Kruis georganiseer de. in standgehouden en de steeds uitbreidende bloedtransfusiediensten zijn waardoor jaarlijks het leven van zeer veel mensen, na ongelukken of bij operaties, wordt gered? Dat het Rode Kruis er voor zorgt, dat vele duizenden bloedgevers, geregistreerd volgens hun bloedgroep, belangeloos dag en nacht ter beschikking zijn om het leven van een medemens te redden? Alleen de afdeling Leiden e.o. reeds beschikte ultimo 1961 over 6646 bloedgevers en het aantal bloedafne- mingen bedroeg in 1961 9235. Trombosedienst Weet wel iedereen, dat de Trombo sedienst van de Leidse afdeling het mogelijk maakt trombosepatiënten, die voorheen in ziekenhuizen moesten doorbrengen, thuis te behandelen? Dit geschiedde het vorig jaar met 1765 patiënten. Het grote belang hiervan (tekort aan personeel in zie kenhuizen en de kostenbesparende factor) zal een ieder inzien. Weet men dat de Hoornvliesinstan ties van het Rode Kruis het mogelijk maken door hoornsvliestransplanta- tie jaarlijks aan vele praktisch blin den het gezichtsvermogen terug te geven? Rode Kruis en snelverkeer Is het wel voldoende bekend, voor al aan de tienduizenden deelnemers aan het snelverkeer, dat het grote aantal hulpposten lang:; de wegen, nu reeds bijna duizend in Nederland, waar telefoon, verbandkist en EHBO aanwezig zijn, geheel worden geor ganiseerd en in stand gehouden door het Rode Kruis? In 1960 werd van deze Rode Kruis posten langs de weg plm 7000 maal gebruik gemaakt. Bovendien werd circa 750 maal medische hulp ver leend door wegenwachters. Een hulp; waartoe deze wegenwachters in staat werden gesteld door het Rode Kruis. Het Rode Kruis verzorgt voorts Jaarlijks boottochten voor langdurig bedlegerigen. vakantieweken voor in valide jongeren, de radio-medische dienst voor schepen op zee, lectuur - depots voor ziekenhuizen en sanato ria, enz, enz.en heeft verder in zeer veel plaatsen in Nederland een ko- lonne van het Rode Kruis Korps, bestaande uit goed opgeleide en ge trainde vrouwen en mannen, gereed om bij daardoor in aanmerking ko mende gebeurtenissen deskundige hulp te verlenen. Een nieuwe wereld gaat open Vooral de boottochten met de J. Henry Dunant zijn de laatste jaren zeer populair geworden. Een week per jaar wordt de zie kenkamer met haar sleur en nooit veranderend uitzicht verwisseld voor het wijde landschap langs onze wa terwegen. Ook de thuisblyvendcn hebben dan een paar dagen vakan tie. Het Rode Kruis heeft een hospi taalschip waarmede in het gunstige seizoen per week ongeveer zeventig aan hun bed gebonden zieken een tocht door ons land kunnen maken. Voor hen gaat dan een nieuwe we reld open! Voor het in stand houden en het uitbreiden van al dit Rode Kruis werk. waarover wij gisteren ook reeds schreven, is uiteraard geld nodig en het Rode Kruis heeft het recht dit te vragen aan allen, die daarvan de ze genrijke gevolgen reeds hebben on dervonden, nog ondervinden of in de toekomst zouden kunnen ondervin den. met andere woorden aan de ge- Vioio hur<r*>ri1 De J. Henry Dunant. het hospitaalschip ran het Rode Kruis, waarmede in de zomermaanden tal ran tochten worden gemaakt. Advertentie Vergeet niet uw sloffenmee te nemen wereldmerk - from America's BEST TOBACCOS Studio De veelbesproken Italiaanse filmregisseur Michelan- chelo Antonioni, wiens „La Notte" men zich ongetwijfeld her innert, geeft thans in „L'avventura" wederom een proeve van zijn cinematografisch meesterschap. De fotografie is subliem, de filmische vondsten zijn in hoge mate orginieel, de subtiele en ge raffineerde behandeling van het onderwerp is echter naar ons persoonlijk 'gevoel al te zeer uitgesponnen, waarbij komt dat het uiterst langzame tempo op den duur bepaald enerverend gaat werden. Hier speelt zich de tragedie af van de vrouw, die zich door de man van wie zij houdt terwijl hij beweert óók van haar te hou den infaam bedrogen ziet. onweerlegbaar met het oog van de waarachtige kunstenaar zijn gezien In dit opzicht speciaal mag men deze film tot een der belangrijkste der laatste jaren rekenen. Het valt dan ook niet te verwon deren, dat deze opmerkelijke Anto- nioni-film enkele waardevolle prijzen ten deel viel op het Internationale Film Festival te Cannes in 1960. Mo nica Vitti (Claudia), Gabnël Ferzetti (Sandro) en Lea Massari (Anna) spe len er de hoofdrollen in. Daarbij reiken wij graag de ere palm aan de eerste, wier teder, ge voelig en ontroerend spel een uitzon derlijke impressie nalaat. Wij kunnen ons indenken, dat deze film zowel waardering als tegenstand heeft ondervonden en nog onder vindt. Doch dat Antonioni een regisseur en cineast van enorme kwaliteiten, bezield met een op het filmdoek zel den waargenomen verbeeldingskracht is, Iykt boven iedere twijfel verheven. NIIIIIIIIII[lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltll||||l||||||||||||||||||[||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||[||||||||||||||||||||||||||||||||||l||||t||||||||||||||||||D|||||||||||||||||u iiiliiiliiiiiiiiillUiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirniiiiinininiiiiiniiiiiniiiii le" Eddie Felson is volkomen bezeten van het spel met de ivoren ballen en wil niet rusten voor hij „Mimesota Fats", de dikke, ongekroonde biljart- koning van het nachtelijk New York een nederlaag heeft toegebracht. In zijn jeugdige overmoed en onbezon nenheid moet hij echter ervaren dat nog sterkere krachten in het spel meetellen. Meedogenloze aasgieren, die talent als het zijne exploiteren. Zij regeren dat leven aan de zelfkant met ijzeren wetten en beschikken over de macht om een ieder naar hun pypen te laten dansen. Het is een spijkerhard wereldje, waarin alleen het recht van de sterkste telt. En in die wereld leidt Robert Rossen ons binnen. Zonder enige terughoudend heid toont hij de mensonterende fa cetten van dit duistere leven en stelt hij ons voor aan de laaghartige in dividuen. die het beheersen. Hard, maar eerlijk. Schokkend, maar niet schrijnend. Spectaculair, maar niet sensationeel. Hij moraliseert niet. maar geeft nuchtere en wellicht juist daardoor indringende feiten. Weinig verheffend is de figuur, die hy in Eddie Felson «Paul Newman» schetst: briljant op het groene laken, maar daarnaast in alle opzichten een mislukking. Zelfs de liefde van een weliswaar drankzuchtig en lichame lijk gehandicapt, maar eerlijk meisje iPiper Laurie» kan hem niet genezen van zijn wanstaltige droombeelden. Maar nog onplezieriger doen de pro fiteur Bert Gordon (George C. Scott) en diens vazal Minnesota Fats" (Jackie Gleason» aan door de gena deloze wijze, waarop ze zo scherp om lijnd zijn getekend. Wellicht had Rossen hier en daaf wat minder uit voerig kunnen zijn. Het zou de pun tigheid van zijn nu reeds boeiende sfeerbepaling nog meer ten goede zijn gekomen Monica Vitti en Gabriël Ferzetti in ,.L'AVENTURA" Wat voor hem een „avontuur" is, is dat geenszins voor haar. Of is het niet zo simpel? Antonioni stelt de toeschouwer ten slotte voor een gróót raadsel; man en vrouw vinden elkaar aan het eind van deze zéér langdurige film terug en zy schijnt hem alles te vergeven. Doch waar zal dit op uitlopen? Een inhoudsbeschrijving van het geen zich afspeelt is nauwelijks te geven: daartoe zyn de gebeurtenissen te gecompliceerd, te verwarrend ook. Men kan bewondering hebben voor de wijze waarop Antonioni dit alles met een wonderbaarlijke fantasie en een treffende gevoelsdiepte realiseert: de liefde dezer beide mensen voor elkaar, elkaar vindend in een nauwe lijks te beschrijven innigheid, doch onmiddellijk daarna is het de man, die zich weer aan een andere vrouw geeft, waarbij blijkbaar ól het voor gaande plotseling vergeten is. Poëtisch, pittoresk dan wel monu mentaal is de rijkdom aan prachtige en zuivere opnamen uit Italië, welke Rimboevechters van Birma Slopende strijd LIDO De geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog heeft reeds aan een grote reeks producenten stof voor films gegeven. Een aantal daar van was vertekend en uiterst matig, een deel kwam de werkelijkheid vrij getrouw nabij. „Rimboevechters van Birma" ligt tussen deze uitersten in. Het is een film, die degelijk vakwerk toont en een niet al te buitenissig verhaal inhoudt. Een groep van 3000 ervaren oer woudvechters vrijwilligers wordt er op uitgezonden om een be paalde plaats op de Japanners te veroveren. Dat lukt de door de strijd zwaar vermoeide mannen inderdaad, maar hiermee is de taak tot hun gro te wanhoop nog niet volbracht. De soldaten moeten dwars door het oer woud naar een ver afgelegen dorp om daar de vijand eveneens te ver drijven. Dan begint hun lijdensweg. Hun bijna hopeloze strijd tegen hitte* dorst, honger, vermoeidheid, ziekte. In een laatste krachtsinspanning, waartoe zij worden aangezet door hun doodzieke generaal en een wils krachtige luitenant, slagen de wei nige nog overgeblevenen er in de op dracht tot een goed einde te hrengen. Er wordt wel eens al te spectacu lair gevuurd en de Japanners worden zo nu en dan wel heel gemakkelijk weggeschoten. De luitenant is een veel te brave jongen aan de andere kant veel te dapper man om hele maal aanvaarbaar te zijn. De half- vriendschappelijke verhouding tussen de generaal en de luitenant blijft een beet je in het duister. Dit zijn dan de punten, waardoor de film niet boven de „middenklasse" uitkomt. The hustler: liarde tekening van 'n genadeloze wereld lux OR Regisseur Rossen is een goed geïnformeerde gids in een ons volslagen onbekende wereld. Maar in Amerika schijnen ze maar al te be kend, de ..hustlers", de genadeloze gokkers, die de onnozele amateurs uit hangen om anderen te verlokken tot een spel met hoge inzet, waarin die „hustler" een virtuoos is. Zo worden argelozen uitgeschud. In deze film betreft het een biljartmaniak. „Snel- Blnnen enkele weken nog deze maand verwacht men bij Rijkswater staat de goedkeuring van de minister op de gehouden openbare aanbesteding waar het aannmersbedrijf Geluk in Invasie uit het heelal Gor en Vol Rex In „Invasie uit het heelal" kan men kennismaken met Gor en Vol. U kent Gor en Vol niet? Wel, dat zijn twee bewoners van de pla neet Arous, die naar onze aarde zijn overgewaaid. Het zijn gevaarten, die men het beste met enorme torren kan vergelijken. Gor is krankzinnig en van zijn eigen planeet gevlucht. Ook daar zijn ze dus blijkbaar niet al te sterk in het goed bewaken van inrichtingen. Gor nu. die zich heel klein kan maken, maakt zich meester van een geleerde. Hij bevindt zich zogezegd in de geleerde en laat dezè enkele heel lelijke streken uithalen. Vliegtuigen in de lucht opblazen door middel van stralen, die uit de brekende ogen van de geleerde komen, en zo. Want daartoe is hij allemaal in staat, die Gor. Vol is een beste Arous-vent, par don: -tor. Hij spoort Gor op om hem weer naar dat gesticht mee to nemen. Een soort Interpoller van Arous dus. Vol kruipt in de hond van de ge leerde om Gor goed gade te slaan. Want dat is het voorlopig. Zolang Gor in de dokter zit, is hy namelyk onkwetsbaar. Na 24 uur moet Gor weer uit de geleerde om zuurstof te verzamelen. Dat. is het moment om toe te slaan. Met wapens kun je niet raken, daar lacht hij om. Alleen een tik op het aöhterhoofd kan redding brengen. Maar Gor mag dan krank* zinnig zijn, op zijn achterhoofd ge vallen is hij niet Enfin, het komt allemaal goed, vooral dank zij de kordate verloofde van de geleerde. Gor krijgt die klap op het achter hoofd. Gorinchem als laagste uit de bus kwaw met bijna 10.4 miljoen zal in het Zuld-Sloe worden begonnen aan een groots project, dat in september 1964 gereed moet zijn: het bouwen van 2 havendammen. die tezamen de nieuwe Sloehaven zullen vormen. Zoek het Met te ver, u vtadt het te Valkenburg-Houthem In mei en funl kan uw Limburgse gastheer de meeste aandacht aan a besteden. Kom dén. Laat u gratis inlichten over Vaikenburg's gast* vrije hotels en pensions. (9000 bedden) V.V.V. Valkenburg (LX Tel. 04406-2048 Rond de Veemarkt Spartacas Pal Joey" en Tweede week „Onzegbare driften" TRIANON Geheel volgens ver wachting is Stanley Kubricks histo rische meesterwerk „Spartacus" ge prolongeerd. De film, die speelt in de Romeinse tijd, geeft, op zeer boeien de wijze het verhaal weer van een ontvluchte slaaf (Spartacus) die dui zenden lotgenoten om zich heen weet te verzamelen en op heldhaftige wijze een poging doet naar het vaderland terug te keren. In deze film is een enorm kapitaal geïnvesteerd (45 mil joen gulden» en alle registers waar over het moderne filmbedrijf kan be schikken. zijn dan ook opengetrok ken. Met figuren als sir Laurence Olivier. Charles Laughton, Peter Us tinov, Kirk Douglas en Jean Sim mons kan men natuurlijk altijd ver zekerd zijn van spel op hoog niveau. Filmisch hoogtepunt is naar onze smaak de beslissende slag tussen het leger van Spartacus en de legioenen van de Romeinse veldheer Crassus De film is in kleuren en duurt drie uur. CASINO Ook het. theater aan de Hoge Woerd schotelt de Leidse bioscoopbezoeker deze week twee films voor. De eerste is een reprise in de vorm van „Pal Joey". De hoofdrol wordt vertolkt door niemand minder dan Frank Sinatra. Hij is de wat cynische play-boy Joey, wiens groot ste ideaal is een eigen nachtclub te exploiteren. In eerste instantie ziet hij dit ideaal verwezenlijkt als hy een compagnon vindt in de schat rijke Vera »Rita Hayworth). Alles gaat goed. totdat het lieve blonde zangeresje Linda, gespeeld door Kim Novak, roet in het eten komt gooien. Dit simpele verhaaltje is uitgewerkt tot een knappe musical, waarin „The Voice" Sinatra alle gelegenheid krijgt zijn liedjes te zingen en zijn noncha lante gezicht te laten zien. Van maandag tot en met donder dag is het griezelen geblazen in Casi no. wanneer de film „Onzegbare drif ten" wordt vertoond. Na een auto- onfp'uV pourpur Alan Cnlhv rtp Zoekt U een van f 40.— of f 400 v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. De Gero.specialist. vreemde neiging, wanneer hij zyn vrouw omhelst, haar te wurgen. Om een moord te voorkomen laat hy zich behandelen door dokter Prade, een bijzonder gluiperige psychiater, die Het niet alleen op Alans geld. doch vooral op zijn lieftallige echtgenote heeft voorzien. Alan moet heel wat moeilijkheden overwinnen voordat hij zijn Denise weer zonder wurgnei- gingen kan omhelzen. We zeiden het reeds: griezelen. De rol van lugubere zielen-dokter bleek geknipt te zijn voor Claude Dauphin. Die van Alan en Denise worden vertolkt door Ro nald T.pwi«: pn Diana Pi'ento (Van een deskundige medewerker) Wat het aanbod op de rundvee markten betreft deze was deze week aan het aflopen, doch voor half mei toch in het algemeen nog ruim te noemen. Er was dan ook in de sector ge- bruiks- en jongvee in verhouding tot de vraag een duidelijk overschot, waardoor natuurlijk de pryzen in de eerste plaats voor de mindere kwali teiten in het gedrang kwamen. Voor mooie courante beesten, hetzij vers gekalfd of een zomerkalfbeest, bleven de pryzen in hoofdzaak goed stand houden, doch voor de rest moest men dikwijls wat verlies nemen. We noteerden voor enkele extra mooie jonge meesten f 1200.- of iets meer. doch dit waren uitzonderingen. In hoofdzaak lag het prijspeil voor het gebruiksvee tussen f. 850.- en f. 1150.- per stuk. Kalfdragende of vers gekalfde vaarzen tussen f. 700,- en f. 950.- pinken f. 450.- f. 575.- en graskalveren f. 275.- f. 425.- per stuk. Er was ook nog vrij veel mager weidevee waarvoor de trek ook niet zo bijzonder was. Het weer blijft ook op deze handel een nadelige invloed uitoefenen. Men zit te krap in het gras om op het moment ook maar iets te veel vee in het land te heb ben. Het aanbod was dan ook ruim vol doende, de handel rustig en de prij zen uitgezonderd voor enkele bij zondere beesten eerder aan de zwakke kant. Noteringen gemiddeld f. 560 - f 900.- per stuk. Luxe exem plaren gingen iets boven deze prijzen uit. Op de .slachtveeafdelingen was het aanbod totaal gezien ook zeer goed; er was in het algemeen een vrij le vendige handel. Er is op het moment veel vraag naar fijn rundvlees voor Frankrilk. waar de pryzen nogal sterk zijn op gelopen, tengevolge waarvan thans vrij kan worden ingevoerd, zonder dat de exporteurs verplicht worden om grof vlees (voorvoeten)uit Frank rijk op te nemen. Van het ingevoerde buitenlandse slachtvee, met name Deense en En gelse runderen, gaat momenteel vrij wel al het fijne vlees naar Frankrijk De voorvoeten worden hier voor zeer matige prijzen bij de slagers ge plaatst. Immers het ligt voor de hand dat door de huidige grote uit voer van achtervlees hier te lande zeer veel voorvlees wordt aangeboden. Ook de vraag naar kalfsvlees is momenteel voor Frankrijk vrij groot. De kalverenmarkt was flink voorzien de handel desondanks heel goed te gen vaste prijzen. We noteerden in hoofdzaak tussen f. 2.20 en f. 2.75 per kg. levend gewicht. Extra of pri ma kwaliteit tot rond f. 3.-; inferieu re soorten beneden notering. Nuchtere kalveren werden ook graag opgenomen tegen f. 1.25 - f. 1.50 per kg. levend gewicht. Fok kers en mooie exemplaren voor de mesterij tot ongeveer f. 2.- per kg. levend gewicht. De wolveemarkt was voor de oude re generatie bij flink aanbod voor de goede kwaliteit prijshoudend gestemd. Magere oude schapen flauw. De lam meren komen meer los. Hiervan de den de zuiglammeren tussen f. 80.- en f. 100.- en weidelammeren f. 60.- f. 80.- gemiddeld per stuk. Licht Fries en Gronings goed tussen f. 45.- en f. 60 - per stuk. In de varkens- prijzen kwam hoegenaamd geen ver andering, doch met de zwaardere soorten ging het allerminst vlot en liep het zowel op beurs als aan de slachthuizen minder af. De paardenmarkt was bij even rui mer aanbod een tikje gedrukt met een stroevere handel Werkpaarden even meer vraag in verhou ding tot de slachters. Notering f. 2.40 f. 2.80 gemiddeld per kg. gesl. ge wicht. Werkpaarden f800 tot f 1100 per stuk. Officiële publikatie VERKEERSMAATREGELEN DOLHIISSTEEG Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat: 1. by besluit van de Raad van 7 mei 1962 de DolhuLssteeg gesloten la verklaard voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee in de richting Vrouwenkerk- steeg; 2. by besluit van hun College van 23 Januari 1962 voor de Dolhuis- steeg een wachtverbod is Ingesteld. Afschriften van deze besluiten zyn gezonden aan de Hoofdingenieur- Directeur van de Rykswaterstaat in Zuid-Holland, aan de door de Minister van Verkeer en Waterstaat aangewezen verenigingen, behartiging van verkeers belangen ten doel hebbende en aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land. TIJDELIJKE VER KEEKSM A AT REGE LING EN BLAUWPOORTSBRl'G EN Tl RFMARKTBRUG Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat zy in verband met de uitvoering van werkzaamheden aan de Blauw- poortsbrug, hebben besloten voor de duur van deze werkzaamheden geslo ten te verklaren voor het verkeer met alle voertuigen, ry- en trekdieren en vee: 1. de Blauwpoortsbrug ln de richting van de Steenstraat;

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3