MIJN MAN IS MINISTER Kat bezorgt Joep een hondeleven 3 UIT en THUIS I Verkeer en Waterstaat is eiiig'\ vinclt enige Leidse vrouw die kan eggen Feestelijke koekjes M MENU VAN DE WEEK r|; Sportieve vrouwen niet in trek beauty products Verkrijgbaar bij: Parfumerie Suringar Zaterdag 19 mei 1962 Pagina 3 „Nu rijd ik heel anders door het land dan vroeger. Ik kijk met andere ogen naar verkeerswegen en praat uitsluitend over „rijksweg 4 A". Dat zijn dingen, waardoor anderen zich soms afvragen: is ze gek ge worden?" Mevrouw Korthals, echtgenote van de minister van Verkeer en Waterstaat, lacht genoeglijk. „Het hele departement van mijn man vind ik enig. Ik denk en praat ook vaak mee; er luistert wel niemand naar, maar dat geeft niet". Een beetje verschrikt: „Denkt u vooral niet, dat iemand zich iets aantrekt van wat ik zeg, ik ben ook maar publiek en ik doe enthousiast De Britse minister van Verkeer, Ernest Marples. is een hartstochte lijk wielrijder. Onlangs maakte de minister met vrienden een tocht door de Groombridge Rocks, 's mid dags rustte het gezelschap uit in de Albert Peb in Hartfield. Marples ging met zijn bier in de chique bar zitten. Britse cafees hebben nl. togen voor chique en voor „gewone" bezoekers De vrouw van de café houder stapte naar de minister en zei: „Ik wil geen vuile stoelen in de salonbar. u moet naar de andere af deling verhuizen". En Marples. moe en zonder strijdlust, gehoorzaamde. De waardin zei later, dat ze niet had geweten, dat de stoffige figuur een minister was. „Overigens zou da,t geen enkel verschil hebben gie- maakt". meende ze. - ZONDAG: aspergesoep, biefstuk, gegrati neerde bloemkool, aardappelen, rabarbercompote met schuinkop. MAANDAG: bloemkoolsoep met geraspte kaas, wentelteefjes, fruit. DINSDAG: varkenskoteletten, spinazie, aard appelen, B.B.-beschuitjes. WOENSDAG: spinaziesoep met croutons, krui denomelet, gemengde sla, gebak ken aardappelen. DONDERDAG: stamppot rauwe andijvie of raap stelen met hamblokjes, karne- melkpudding met vanillesaus. VRIJDAG: spaghetti met t omaten-kaasra- goüt en gestoofde uien of papri ka of spaghetti met lamshachee en geraspte kaas en tomatensla, gemarmerde vla. ZATERDAG: trommelkoek, fruit. B.B.-beschuitjes Besmeer beschuiten dik met bo ter en bosbessenjam: maak er een Pen ecg paar rfcceptic-s van cei voi diqrs a iTiO*' ncih'r;.i pn. Zïn 1 r:-_- befi'f.kJ.èlijk wejjtig mop.it kujit LI va tea rimpel boc.v;c cca Led ice^téiijk aaaciea geven. De crème wordt op de koekjes aange bracht met een spuit. Het staat heel aardig, twee kleuren crème op één koekje te spuiten. rand van plakjes banaan op en leg de beschuiten op yoghurt, die in platte schaaltjes is gedaan. Botercrème Roer 100 gr roomboter zacht, voeg een gelijke hoeveelheid poedersui- Het pad van een ministers- vrouw gaat soms over rode lopers, maar lang niet altijd over rozen. ,.Je hebt zware verplichtingen en zorgen", zegt mevrouw Korthals. „Kijk, het heeft eigenlijk twee kanten. Voor de vrouw, los van alle verdere contacten, is het niet onaardig, maar ik vind het een bijzondere zware functie voor de man, die min of meer voor het ge zin is uitgeschakeld. Er zijn lichte kanten, heel erg lichte kanten en vreselijke schaduwkanten. Je moet maar niet tg. zwaar op de hand zijn, anders maak je je teveel zor- -Ms era re.?.n. fn cic.cgp'jiv1 p a-r.i, fc«.C!3 .1? i'.si- gsraa.j iu n. inir.n ker en 1 pakje vanillesuiker of een paar druppels vanille-essence toe, roer alles goed dooreer. en meng er al roerend een lepel melk door. Mokkacrème Mokkacrème wordt op dezelfde manier gemaakt, neem echter in plaats van melk sterk koffieextract naar smaak. Laat de botercrème voor het opspuiten wat opstijven. vrouw uit elkaar4 groeien. Daar moet je voor oppassen". „Aan de andere kant zijn er zoveel gemakken, dat mijn man zegt: het is een karakterbeder- vend beroep. Je moet je er voor hoeden gemakzuchtig te ivorden, want je went er aan altijd op de eerste plaats te komen. Als je uit gaat geen verwaaide haren; de auto staat voor. Dat is heerlijk en ik kan er echt van genieten, maar straks bagger ik weer met evenveel plezier door de modder. Ik gelooj niet, dat het me moeite zal kosten afstand te doen van die gemakken". i lo-ii-iiirlrjl; „s.Ij iiiinistoisvrouw moe: je eigenlijk een keus maken. Als je niet mee gaat naar recepties e.d., ken je ook niemand, wat een be letsel is voor een zeker gemak in de verhoudingen". Mevrouw Korthals heeft haar keus gemaakt. Zij vergezelt haai man zoveel haar mogelijk is. „Ik hou er van in de maatschappij te zijn. Je ontmoet veel mensen en ziet dingen, waar je anders niet aan toe zou zijn gekomen. Er zijn enorm veel spanningen in het mi- Van tijd tot tijd krijgen we uit spraken onder de ogen van mannen, die menen, dat ze een mening hebben over vrouwen. De filmacteur Michael Craig is er een van. Meneer Craig liet zijn werk in de Pinéwood Studios even in de steek, ging er eens lekker voor zitten en begon te vertellen, hoe hij dacht, dat een vrouw moest zijn. Omdat meneer Craig een niet on aantrekkelijk manspersoon is, willen we u zijn wijze woorden niet onlhouden. Hij gaf de vrou wen deze raad: proheer- geen dominerende figuur te zijn. zeg niet zomaar iets, omdat u niets kunt vinden om te zeggen en denk niet, dat u onaantrekkelijk bent. omdat u niet knap bent. ,.Ik zelf", zei de heer Craig glim lachend, „geef helemaal niet om vrouwen met een krachtige per soonlijkheid van het soort, dat je probeert te overheersen. En Ik vind het ook vervelend, als een vrouw te zeer de aandacht trekt door opvallende kleding. Te weinig vrouwen beseffen dat". „Het is erg fijn als een vrouw in telligent is. Ik kan domme men sen niet uitstaan. Iels. dat ik wel met meer mannen gemeen zal hebben, is het feit. dat ik niet houd van het sportieve type. Ik bedoel alletiekkampioenes. wiel- rensters, vrouwelijke voetballers en zo". Tot slot zei meneer Craig: „De ideale vrouw is erg verdraag zaam". En daar kunnen we hel wel weer een weekje mee doen. Kinderen lijken op aiies, behalve op mensen. Mis schien dat zij daarom zo goed met huisdieren kunnen op schieten. Terwijl de volwassenen tamelijk vlug een krab of knauw te pakken hebben, mag de jeugd aan staar ten, oren, poten en haren trekken, aan wollige lijfjes sjorren, zonder dat het hun door de respectieve honden, katten, kanaries of ko nijnen erg kwalijk wordt genomen. Blijkbaar zien de beesten in het kroost óók een soort huisdieren, die er nu eenmaal bij horen en verdra gen moeten worden. In elk geval was Joep juist zo'n hond. die alles toeliet, mits men niet aan zijn mergpijp raakten én zolang er geen katten in de buurt kwamen. Katten waren een nagel aan zijn doodkist, een aanfluiting van de schepping, een aartsvijandelijk die- renras, dat met veel geblaf en ge- blikker van tanden op een afstand moest worden gehouden. Wie beschrijft daarom Joeps on uitsprekelijke ellende toen hij na enige weken tot de ontdekking kwam dat hij zyn nieuwe tehuis moest delen met een kat! We konden er niets aan doen. Het beestje zat plotseling in de tuin, steenkoud, half verhongerd, en het gaf kopjes. Het stormde telkens de tuin was nog kaal en onherberg zaam. maar daar zat de stumper: uitgestoten, verwilderd, bang. „Een poes"! kreet Marian. „Ach mams, mag-ie binnen"? Joep gromde. We stonden al bij de achterdeur, klaar om de zwerver een gastvrij onderdak te bieden. Maar eerst tel de ik de weken af. Hoe lang was het geleden dat onze vorige poezen aan een vuil virus ten offer vielen? „Vooruit maar", zei ik eindelijk. Het diertje, vel over been, was niettemin een schoonheid, diepzwart, met fluwelen poot jes en twee fonkelende smaragden in zijn kop. Het dronk een halve liter melk, at Joeps schaalje leeg. at nog een schaaltje leeg. zette een hoge rug en liep met een prachtige vraagtekenstaart, de kamer binnen. De kinderen juichten: we hadden weer een poes! Het was een katertje on geveer een half jaar oud en vinnig als een oud vrouwtje. Joep kreeg geen schijn van kans om vijandig te zijn. want onmid- delijk flitsten tien messcherpe nageltjes in de lichting van zijn neus. Ontgoocheld zocht hij zijn kussen op en keek mij verwijtend aan Hij had alles verwacht, maar dit „Dit" installeerde zich Intussen op een stoel bij de kachel, likte zijn fluwelen vacht tot die glansde als onyx en rekte zich behaaglijk uit. Zijn gespin was drie huizen verder te horen. Joep Jankte van narigheid. Wat heeft de mens er ooit toe gebracht de kat tot huisdier te ver heffen? Alles pleit er tegen. Een kal is een roofdier en wai voor één! Een kat is ongehoorzaam: Je kunt zo'n dier niets bijbrengen, ze geeft geen pootjes, gaat niet mooizitten, waarschuwt niet tegen onraad, houdt nooit rekening met. ander mans belangen, een kat gaat haar gangetje en is bovendien een nachtdier. De meeste poezen verslapen de lieve dag en komen pas goed tot le ven als iedereen in huis naar bed verlangt en rust wil hebben. Dan rent ze van voor naar achter, breekt de vaasjes, klimt in de gordijnen, knakt de plantjes en zeurt om eten. ^Tïloederlyke overpeinzing gluurde tussen zijn poten naar Joeps bedroefde kop. Lekker, scheen hij te zeggen. Ik wel, jij niet. Het zal je toch gebeu ren. dat je een hond bent. Afschu welijk. Zó zijn katten: demonisch, vals en treiterig. Ontrouw en hoogmoe dig. Ze hebben niets menselijks, je kunt z$ niet begrijpen, niet tem men, met bereiken. Je kunt ze al leen liefhebben. THE A BECKMAX. nistersambt. In zo'n ogenblik van spanning is het plezierig, dat ik een eigen oordeel kan vormen over de mensen om er later met mijn man over te praten. Zo heb ik ook toen mijn man nog Kamerlid was, vele uren op de publieke tribune gezeten. De hele soevereiniteits overdracht heb ik gevolgd, soms wel dertien uur per dag". De verplichtingen, die de functie van haar man voor bei den meebrengt, wegen voor me vrouw Korthals niet zo zwaar. „Ik ben vry avontuurlijk van aard. Eigenlijk moest ik de jong ste (een zoon van 14) vaker hel pen met het huiswerk, maar het schiet er soms bij in. Het is zo'n gehaast voor een diner: naar de kapoer, handixhoe-nen, jurk cn "O. En al Ir; me: je c" dar1 Lï-i toch i-c.: ee:; ?;eru: hart co uluï oe ü»ai: iaten. Ik hoop, dat u mij niet al te non chalant afschildert". Vier Hinderen De heer en mevrouw Korthals hebben vier kinderen (meisjes van 21 en 19 en jongens van 17 en 14) en een hond, een vondeling uit de Leidsche Hout. Eind 1958 is de fa milie van Voorschoten, waar ze achttien jaar woonde, verhuisd naar het ruime oude huis aan de Witte Singel te Leiden. Mevrouw Korthals kwam op haar zesde jaar naar Leiden, waar ze de Eerste Leidse Schoolvereniging en de Meis jes h.b.s. bezocht. In Rotterdam volgde mevrouw Korthals de opleiding voor lerares kinderverzorging en- opvoeding. Vijf jaar is ze daar directrice ge weest van een volkshuis en daarna nog een jaar hoofd van een opvoe dingsinstelling in Amersfoort. Twee dagen voor de oorlog uitbrak trouwde ze met drs. H. A. Korthals in de Lakenhal te Leiden. Ook de vrouw van een minister moet zorgen, dat haar huishouden goed marcheert. Het is moeilijk goede hulp te krijgen, vooral op de tijd, dat mevrouw KorthaJs haar het meest nodig heeft: van vier tot acht. ..Het vervelende van recepties is, dat ze om een uur of zes begin nen. juist de tyd, dat een vrouw eigenlijk (huis zou moeten zijn. De kinderen zijn gelukkig oud genoeg om er begrip voor te kunnen op brengen". De minister, die ook de contac ten met de West onderhoudt, brengt zijn gasten uit de rijksde len over zee vaak mee naar huis, waar zij door een hartelijke gast vrouw in een huiselijke sfeer wor den ontvangen. Erfenis ensen en katten passen niet by elkaar. Tussen hen in staat een muur van onbe grip, gaapt de inmense kloof van ongelijksoortigheid. En toch Toch waren de kinderen met de vinnige Moortje véél gelukkiger dan met Joep, die de goedheid en in schikkelijkheid zelve was. Toch kre ten ze: O, wat een snoes, en ver wenden de zwerver met stukjes worst, brokjes kaas en alle lekkere hapjes, die eigenlijk Joep toekwa men. Toch vochten ze er om het katje mee naar hun kamer te mo gen nemen. ..He. hé. eindelijk weer een poes in huis. 't Werd tijd", zuchtte Hen- kie voldaan. ..Hy is een beetje vals", conclu deerde Marian, starend naar de krabbels op haar hand. Wat niet wegnam dat ze geen kwaad woord over Moortje kon horen. „Dat mormel loopt binnen twee dagen weer weg. wat ik je zeg", voorspelde vader, die medelijden had met Joep Maar hij was even blij als zijn kinderen (oen bleek da t Moort je het gemeend had op het moment dat hij om toegang bedel de. Joep bleef. /OEP was laaiend jaloers. Maar hij mocht niet blaffen legen de kat. dat was 't eerste wat we hem bijbrachten en omdat hij nooit veel lessen nodig had om iets te snappen, bepaalde hij zich tot een enkel dreigend brommetje en liep verder met een wijde boog om het duiveltje heen. Moortje, die wie weet hoe lang had rondgezworven en wel had geleerd zich in een vijandelijke wereld staande te hou den. weigerde hardnekkig vriend schap met de hond te sluiten, zelfs nadat Joep zijn afkeer overwin nend. een zwakke poging in die richting deed. Een en al goedhartigheid kon hij het eenvoudig niet verdragen dat een levend wezen hem niet aardig vond Terwille van de vrede in huis was hij bereid over alle vooroordelen heen te stappen en het schrikwek kend zwarte mormel te accepteren Maar het zwarte mormel had maling aan Joeps kwispelstaart. Het blies fel, hief een poot op en liet even zien, hoeveel kromzwaar den daarin verborgen zaten Joep trok zich terug, keek me hoofdschuddend aan en zuchtte. Intussen sprong Moortje op de stoel, die voor de hond verboden was, rolde zich spinnend op en /hfl/fAuLc nylons naar maat volmaakte pasvorm - uiterst sterk dus voordelig door lange levensduur Londen, mei 1962 Mijn vriendin bezit één rok en drie blouses en daarmee beeft ze zes toiletjes. Dat klinkt misschien vat ongerijmd, maar in deze tijd van separates is 1 6 een rekensommetje, dat uitkomt, als we gebruik maken van accessoires. Want daar mee krijgen de blouses een tweede gezicht. De accessoires zijn niet kostbaar en de vier delige uitzet, die we U van daag voorleggen, is financieel al heel voordelig. We hebben nodig het patroon van een baantjesrok en een pa troon van een bloesende blouse met glad heupstukje en zevenachtste overhemdmouwen. De rok ls gemaakt van marine blauw linnen en de eerste van de drie blouses, die daar een hoogst moderne deux-pieces mee vormt, is van witte wollen jersey <A>. De blouse heeft een smalle reverskraag en het split middenvoor valt open over een befje van de blauwe rok- stof, terwijl een blauw satijnen lint, onder de kraag doorgehaald, van voren in een strik eindigt. Ter variatie bij dezelfde blouse een befje van gebloemde katoen. De lappendoos biedt hiervoor waar schijnlijk legio mogelijkheden. Van hetzelfde bedrukte materiaal ka.n een ceintuur worden gemaakt ter afwisseling met de zwarte boxcalf- ceintuur, die bij de eerste versie hoort. De tweede blouse, op hetzelfde patroon gesneden, mist een kraag en de boorden van de mouwen zijn iets smaller dan in model A. De blouse is gemaakt van dezelfde stof Tyd om er hobbies op na te houden, heeft mevrouw Korthals niet. „Van huis uit" interesseert zij zich bijzonder voor maat schappelijk werk en zij heeft o.a. de stoot gegeven tot de voorlich ting over zelfbescherming aan Leidse .huisvrouwen. Ver] pl<*i :«r heeft taOVrótW ïföi t- hftls beleefd aau ecu to:.--co .ut- tie met inwoners van ce., £ndiaa dorp in de West. Kinderen uit aan doip hadden geld Ingezameld voor de bewoners van Tuindorp Oost- zaan, toen dat getroifen werd door een overstroming. Het geld stuur den ze naar minister Korthals („lieve minister Bij een reis naar de West bracht de minister voor de kinderen watsnoeperijen mee en zo onstond een hele corres pondentie. Toen het dorp dringend behoefte had aan een ziekenboot, had mevrouw Korthals zitting in het ere-comité, dat zorgde voor een nieuwe boot. „De stammoeder van het dorp heeft mij nu haar ketting vermaakt. Die krijg ik als ze ge storven is". Mevrouw Korthals laat een foto zien van een rimpelig ge zichtje: de Indiaanse stammoeder is 108 jaar oud. „We krijgen nog steeds brieven. Daar staat dan onder: de groe- ten van uw roodhuidje". Voordat we afscheid nemen vertelt mevrouw Korthals nog een klein ministerieel geheimpje, na lang aarzelen weliswaar, want ze denkt heel goed na voor ze iets zegt. „Het was bij de opening van de Staten Generaal. Wc nemen dan kleding voor de hele dag mee en verkleden ons op het de partement. En bij dat verkleden, merkte ik, dat ik de boord van mijn man had vergeten.*lk heb toen gauw een boord van een andere minister geleend. Van minister Van Aartsen". Blouse nummer 3 (C)hetzelfde model, echter niet voorzien van mouwen en uitgevoerd in oranje rood linnen. Ook deze blouse heeft twee mogelijkheden, de eerste met behulp van een smal wit biesje dat in de halsopening en langs het split zichtbaar is, en dat als losse garnering met drukknopen in de blouse bevestigd wordt. Het smalle witte strikje wordt naar moderne trant net naast de sluiting ge plaatst. Ter variatie kan de. rode blouse dienen als overgooier op een witte, zijden of katoenen over- iimitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiniiHimiuiiKiiiiii Ik voel me in deze dagen zó verwant met de vele, vele moe ders van kinderen die bezig zijn eindexamen te doen, dat ik ge woon zin héb een brief te schrij ven aan mijn lotgenoten. Daar gaat ie dus! Beste moeders van kinderen die enz.! Hoe maakt u het allemaal?! Lóópt een en ander nogal, zon der al te grote spanningen en emoties? Ik hoorde van een ken nis, dat zijn dochter, die op de fiets examenwaarts toog, na een kwartier weer voor de deur stond, in alle staten!!! Ze had een lekke band gekregen onder weg. Paniek alom! Gelukkig kon ze met een noodgang achter op de brommer weggebracht ivorden en kwam ze zodoende nog net op tijd. Alleen de be moedigende toespraak met bij behorende vermaningen van te voren, had ze gemist. Nou ja! Misschien heeft ze wel juist doof die trammelant ineens een zet in de goede richting gekre gen. Kei 01 bij ZV>èn nr i°r vc.;i ff* 'bedoel gin r Tiaar pardoes u\ dc.-> oe.' e ■metten ,>door\ Maar 't is wel een paarde- middel, dat geef ik toe, ook voor het bezorgde oudepaar. Horen uw kinderen tot de van zenuwachtigheid niét- of juist véél-eters? De mijne vinden het enige lichtpunt in alle ellende, dat ze een beetje verwend wor den. Een eitje extra, een bief stukje, de lievelingsgroente, een lekker toetje en zo meer. De rest van de familie pikt dan wellicht ook een graantje mee, wat de tendens heeft de algemene stem ming te verhogen en dat kan dan de prestaties van 't slacht offer allicht weer een beetje verhogen. Erg druk na-praten en na-dis- cussiëren over de opgaven doen mijn kinderen meestal niet. Bij u misschien wel, want ik geloof dat de meesten, zodra 't belletje gaat en de tijd dus om is, links en rechts informeren: „wat heb jij er uit? Hoe heb jij dat ver taald?" En dan maar vergelij ken en redeneren met als ge volg: tevredenheid öf paniek stemming. Nee - bij ons is 't meer: tijd om, boeltje bij elkaar pakken, weg wezen! Geen wóórd meer er over! 't Is voorbij - toch niks meer aan te verande ren. Volgende vak! En ach - er zullen ook wel momenten komen van zal ik me maar terugtrekken? 't Wordt toch niets! Reken maar ner gens op hoor!". Er zijn natuurlijk ook de zelf verzekerde zielen, die in onver woestbaar optimisme denken, dat ze alles goed hebben. En he laas, dat kan dan ook wel eens een beetje tegenvallen. Enfin, laten we elkaar in al deze spannende wisselvallighe den maar veel sterkte en veel wijsheid toewensen. We zullen vooral ons gevoel voor humor én onze nuchtere kijk op wat be langrijk en onbelangrijk is. moe ten zien te bewaren. Maar: „als 't éffe kan - ja dan toch graag een goede ofloop voor uw en mijn kroost. Een hartelijke groet, vol me deleven van Hermine G. Advertentie BREESTRAAT 108 - LEIDEN TELEFOON 23401 Vanzelfsprekend kan een derge lijke voordelige uitzet ook op an dere dan de hier aangegeven kleu ren worden gebaseerd, zolang het principe van harmonie maar be waard blijft. De niet meer piepjonge vrouw zou bijvoorbeeld beige als hoofdkleur kunnen kiezen en dit combineren met zachtbruin en eier schaal wit. Zwart is op zijn beurt een uitstekende basiskieur (wat als de rok of van zijde in dezelfde kleur, indien de garderobe om een wat gekleder toiletje vraagt. Een wit strikje garneert het split (B>. Voor een nog gekleder allure een tweede mogelijkheid met dezelfde blauwe blouse: een garnituurtje van witte organza volants langs halsopening en spilt en langs de mouwen bevestigd met druk knoopjes. hemdblouse of. wat minder klas siek. op een mousseline blouse met ruime mouwen. Wie bij dit zestal toiletjes nog een rok van witte jersey kan voe gen (dezelfde jersey als die van blouse A), heeft voor dit voorjaar een deel van de zomer en het ko mende najaar een beknopte, maar handige en modieuze garderobe. minder voorjaarsachtig dan mari neblauw) maar zeker de overweging waard, terwyl bruin als neutrale kleur praktisch en flatteus is en met wit een zeer geslaagde en mo dieuze combinatie vormt, waarnaast oranje, mauve, lavendel, geelgroen en nog vele andere, overwachte tinten het bruin tot zomerkleur kunnen verheffen. J.V.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 19