Kennedy: derde macht zou samenwerking bedreigen Algerije klaagt over Frans bombardement Aardappelen zijn niet noodzakelijk in menn KOKEN KOELEN Adenauer:Zonder VS zijn wij verloren Spoedige invoering bromfietsvergunning <9uJ Ofte WEERBERICHT RUSSISCHE ZORGEN OVER AANWAS TOP-GELEERDEN Ernstige incidenten zonder vuurgevecht en slachtoffers parachutisten Consumenten Contact Orgaan: Ruimtevlucht uitgesteld M. DE VRIES op één plekje! ROCOCO Halve gebr. kip *1.95 Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 Service vakman teuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 18 MEI 1962 No. 30656 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN l 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Lelden Oiro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie; 21507 (Van onze correspondent in Washington) President Kennedy heeft gisteren op zijn persconferentie gezin speeld op „de derde macht", waarvan president De Gaulle een voorstander is. Met die derde macht wordt een krachtig potentieel bedoeld, dat een bastion zou zijn tussen Amerika ener- en de Sowjet-Unie anderzijds. Kennedy verklaarde nog eens, dat hij niet geloofde in de afschrikwekkende macht in handen van afzon derlijke naties. Hij ziet daarin een gevaar, daar zulke afzonderlijke machten het bondgenootschap zouden kunnen verzwakken. Hoe wel president De Gaulle op een zekere zelfstandigheid schijnt aan te sturen, is Kennedy er toch zeker van, dat het heel lang zal duren voordat Europa het zal kunnen stellen zonder Amerikaanse troepen en andere militaire steun. De Amerikanen willen echter niet langer in Europa blijven dan zij er gewenst zijn. bevredigende internationale overeen komst is bereikt om niet alleen de kernwapens, maar ook de middelen om ze naar hun plaats van bestem ming te brengen, af te schaffen. Onze Parijse correspondent telefo neerde hedenochtend: Het politieke onbehagen over de hooghartige eigenzinnigheid van de president der republiek strekt zich nu ook tot andere partijen dan de Maai* De Gaiille houdt vast aan eigen kernmacht Teneinde elk misverstand over laatstgenoemde opmerking te vermij den, greep Kennedy de gelegenheid aan, die hem geboden werd door een vraag van een der journalisten. Met nadruk verklaarde hij, dat hijzelf ze ker geen voorstander is van Ameri kaans isolationisme. Hij toonde zich opnieuw en men mag zeggen: ten overvloede tegen pogingen om Amerika en Europa uiteen te drij ven. „Wij zullen", zei hij, „nooit ons zelf opdringen, maar wij zijn in Europa om gemeenschappelijke ver plichtingen na te komen". Hij zag nergens een serieus blijk van enig verlangen, dat de Amerikanen uit Europa zouden moeten vertrekken. Amerika is voorstander van een Europese Economische Gemeenschap inclusief Engeland, maar ziet die ge meenschap graag binnen de NAVO. Tot zover onze correspondent in Washington. In Bonn heeft de Westduitse Bondskanselier dr. Adenauer een ge luid laten horen, dat volkomen over eenkomt met de opvattingen van president Kennedy. In een vraagge sprek met ..Die Welt" en „Münche- ner Merkur" zei de kanselier, dat de Verenigde Staten niet uit de ver dedigingsgemeenschap mogen treden. Want „zonder de Verenigde Staten zijn wij verloren". In antwoord op vragen over een gemeenschappelijk politiek ten aanzien van Berlijn be pleitte Adenauer een sterk Europa aan de zijde van de Verenigde Sta ten. „In Europa zijn geen grote mo gendheden meer. De Verenigde Sta ten, de Sowjet-Unie en morgen, mis schien vandaag al, ook het rode Chi na, zijn de grote mogendheden. Des ondanks moet de Europese invloed gewaarborgd worden omdat wy an ders een prooi van de Sowjet-Unie worden", aldus de Bondskanselier. Naar aanleiding van zijn scep tische opmerkingen op 8 mei over de Amerikaans—Russische contacten over Berlijn, zei Adenauer thans; „De Bondsregering zal verder medewer king verlenen aan dp Russisch— Amerikaanse gesprekken Hy had in Berlijn alleen maar gezegd dat na een mislukking van de verkennende gesprekken een pauze zou intreden. Een pauze is niet hetzelfde als het einde, voegde hij eraan toe. De Gaulle onbuigzaam „President Kennedy's, negatieve houding tegenover een Franse kern bewapening zal Frankrijks plannen hiervoor niet beinvloeden", aldus ver luidt in de omgeving van president De Gaulle. Frankrijk heeft herhaaldelijk verklaard, dat het niet van zijn kern bewapening zal afzien voordat een „ROUTINEVLUCHT" VAN DAKOTA De Indonesische Dakota, die door de Nederlanders in de buurt van Fak Fak is neergeschoten, „maakte een routinevlucht',, zo meldt radio-Dja karta Generaal-majoor Jani heeft verklaard „dat de Nederlanders hier bij de territoriale rechten van Indo nesië hebben genegeerd". WISSELVALLIG De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Half tot zwaarbewolkt met tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidoost, later ruimend naar zuidwest of west. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur (Opgemaakt te 11.15 uur) "on op: 4.41 uur: onder: 20 32 uur. Maan op: 20.16 uur: onder: 5.08 uur. Hoogwater te Katwijk te 313 en 15.35 Uur. laagwater te 11.17 en 23.39 uur. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's MRP uit, die tot dusver nog niet officieel in de oppositie waren ge treden. Zo heeft het partijbestuur van de conservatieven gisteren bekend ge maakt, dat zij het toetreden van het kamerlid Marcellin, die minister van Volksgezondheid in de regering is ge worden, niet kunnen goedkeuren. Praktisch steunt de regering dus nu alleen op de gaullistische partij, die weliswaar met de numeriek sterkste fractie in de Kamer vertegenwoor digd is, doch geen meerderheid op kan brengen. In Paryse politieke kringen blijft men dan ook ernstig rekening hou den met de waarschijnlijkheid van een nieuw referendum, ditmaal over Europa, en met de kans dat het staatshoofd het parlement misschien toen spoedig zal kunnen ontbinden. In het Sowjetrussische regeringsblad Izwestia zijn besluiten van partij en regering ten aanzien van de wetenschappelijke opleiding in de Sowjet-Unie gepubliceerd. Er zijn veranderingen in de opleiding aangebracht om de Sowjetrussische geleerden aan de top te brengen wanneer zij nog jong zijn. Een van de besluiten is om leidende wetenschappelijke posten in het land niet door personen die ouder zijn 65 jaar te laten bezetten, behoudens uitzonderingen. Er zijn nu meer dan 400.000 „we tenschappelijke werkers" in de Sow jet-Unie. aldus Izwestia. In de laat ste jaren echter zijn de „theoreti- Het is voor de tweede maal in de afgelopen 13 maanden aat de weten schappelijke opleiding in de Sowjet- Unie wordt herzien. In april vorig sche standaard en de praktische jaar werd een staatscommissie inge- waarde van wetenschappelijk derzoek" gegroeid en de snelheid waarmee de wetenschappelijke wer kers worden opgeleid wordt niet groot genoeg geacht1 steld om het wetenschappelijk on derzoek te coördineren. Sindsdien hebben verscheidene vooraanstaande Sowjetrussische geleerden hun be zorgdheid over de huidige weten schappelijke opleiding uitgesproken. Algerije gelast: „Evian" naleven Aan de Oostalgerijnse grens hebben zich ernstige incidenten voorgedaan. Franse troepen hebben een Algerijnse legerstel- lir.g gebombardeerd en andere Algerijnse eenheden omsingeld, aldus een klacht van de Algerijn se Voorlopige regering bij de FransAlgerijnse wapenstil standscommissie. De incidenten deden zich volgens het Algerijn se ministerie van Voorlichting tussen de Tunes'sche grens en de geëlektrificeerde verdedi gingsversperring op Algerijns gebied voor. Het tijdstip was woensdagnacht en donderdag. Een Algerijnse militaire woord voerder verklaarde, dat er geen vuurgevecht is geweest en dat er ook geen slachtoffers zijn gevallen. De Voorlopige Algerijnse regering heeft een onderzoek naar de inci denten geëist. Zij heeft haar strijd krachten gelast de bestandsovereen komst van Evian. „die in gevaar wordt gebracht door „de agressieve actie van de Franse troepen", te blijven naleven. Militaire functionarissen in Al giers hebben meegedeeld, dat giste ren in Algerije 21 mensen door ge welddaden om het leven zijn ge bracht; 14 slachtoffers waren mo hammedanen. Verder werden 29 mensen gewond, van wie 18 moham medanen. In Tunis heeft Mohammed Jazid, de minister van Voorlichting der Algerijnse regering verklaard, dat de Algerijnse bevolking thans maatre gelen als zelfverdediging tegen de terroristische aanvallen van de OAS dient te nemen. Mohammed Jazid meende, dat de Algerijnse bevolking thans van het stadium van „groene banden en in signes' moet overgaan naar het tref fen van meer afdoende maatregelen. In de komende nacht zal het grootste schip, dat ooit in Euro pa te water werd gelaten, uit het Koningin Wilhelminadok van Verolme gevaren worden en aan zijn element worden toever trouwd. Het is deze tanker van 86.000 ton, de nieuwste aanwinst van de rederij Standard Tankers Cy. Ltd. De spanning is buitengewoon groot en er kan zelfs aan bovenmenselijke zelfbeheersing een einde komen. De minister onderstreepte overi gen. dat de Voorlopige regering on danks de dramatische gebeurtenissen van de laatste dagen, al het moge lijke zal blijven doen tot naleving van de overeenkomsten van Evian. In Nieuw-Guinea: totnutoe 150 Het gouvernementsvoorlich tingsbureau te Hollandia heeft vandaag het volgende bekend gemaakt: Uit de verhoren der 7 geredde militairen van de gisteren neer geschoten Indonesische Dakota is gebleken, dat dit vliegtuig behoorde tot een groep van twee Dakota's die, begeleid door een Mitchell-bommenwerper, up on geveer 25 km ten n.o. van Kai- mana, elk een 15-tal parachutis ten had uitgeworpen. Bedoelde Dakota werd op de terugweg neergeschoten. Uit meldingen van de bevolking is bovendien gebleken dat reeds eerder, ver ten noorden van Kaimana, een tot nu onbekend gebleven landing van parachutisten is geschied, waar bij een 30-tal parachutisten was be trokken. Deze groep is afgeworpen ver in het oerwoud en trekt sedert dien door volkomen onbewoond ge bied. Ook tegen deze groep zijn ge- eigende maatregelen getroffen om haar in te sluiten en tot overgave te dwingen. Kaimana is gelegen aan de zuid kust van Nieuw-Guinea ten westen van de Etnabaai, waarop in januari de toen verijdelde Indonesische in vasiepoging met 3 motortorpedoboten was gericht). Tot dusver zyn binnen een periode van drie weken, vier Indonesische parachutistenlandingen in Nieuw- Guinea geweest, waarbij een totaal van omstreeks 150 man waren be trokken. Dezen bevinden zich op zeer verschillende plaatsen in een onher bergzaam en zwaar bebost gebied. Dat de Indonesische militairen toch in deze, voor een parachutist on verbiddelijk lijkende, streken ztfn ge land, bewijst een gedegen training en een hoge graad van geoefendheid. Men vraagt zich intussen te Hol landia in ambtelijke kringen wel af gezien het feit, dat Dakota's wor den gebruikt van de Indonesische luchtmacht, die geregelde parachu tistencommando's afwerpen waar de grens ligt tussen agressie en een openlijke oorlogsdaad. Ter gelegenheid van het hon derdjarig bestaan van het Inter nationale Rode Kruis zullen alle aangesloten landen dit affiche uitgeven. Het werd uit 78 ont werpen uit 19 landen gekozen en werd vervaardigd door de Minister Korthals van Verkeer en Waterstaat zal de invoering van een bromfietsvergunning bevorderen. Hij deelt dit mede aan de Eerste Kamer in zijn memorie van ant woord op de begroting voor 1962. Deze vergunning zal geleidelijk worden ingevoerd, te beginnen met 16- en 17-jarigen en met de 60-ja- rigen en ouderen. Deze vergunning wordt afgegeven zonder voorafgaand examen. Zij wordt niet afgegeven aan hen, die als bijkomende straf de bevoegd heid motorrijtuigen te besturen is ontzegd, gedurende de ontzeggings periode. Voor de groep van 60 jaar en ouder is overlegging van een verkla ring van een medicus vereist, waar- Ontsnapte jongen weer aangehouden „Had jij niet in het Frankenhuis in Rotterdam moeten zitten," vroeg een Haagse rechercheur aan een 17- jarige bakker, toen deze bij een Haagse bioscoop een kaartje kocht. De jongen kon niet ontkennen dat hij niet op vrye voeten had behoren te zijn. Hy gaf toe de vorige dag uit de Rotterdamse inrichting te zijn weggelopen. Hij was echter vast van plan zijn vrijheid te verlengen, want hij ontliep de rechercheur prompt. Een agent zag de rechercheur ach ter de jongen aanhollen en met be hulp van een militaire motorordon- nance wist hij de jongen binnen 100 meter toch in handen van de politie te brengen. De jongen is terugge bracht naar Rotterdam. Sinds zijn ontsnapping bleek hij in Den Haag een bromfiets te hebben gestolen en verkocht. Betaal toch niet méér voor aardappelen dan de prijs, die de leverancier woensdag nog reken de. Aardappelen zijn niet noodzake lijk. In het menu kunnen zij ge heel of gedeeltelijk worden ver vangen door andere voedings middelen. Deze punten willen het Consumen ten Contact Orgaan en de Neder landse Huishoudraad met de grootst mogelijk nadruk onder de aandacht van het publiek brengen. De beide organisaties hebben tij dens een gesprek met de ministers van Economische Zaken en Land bouw en Visserij hun voldoening uit gesproken over de door de bewinds lieden genomen maatregelen. Vol gens haar zullen de ongetwijfeld thans nog aanwezige voorraden aardappelen daardoor sneller naar de consument kunnen doorstromen dan anders wellicht het geval geweest zou zijn. Dit zou gepaard kunnen gaan met een dalende prijsbeweging. Mocht deze gewenste prijsdaling echter niet intreden dan dringen de organisaties aan op verdergaande maatregelen b.v. een maximumprijs op een aanmerkelijk lager peil dan het huidige. De Consumentenorganisaties nemen in deze een geheel ander standpunt in dan het bedrijfschap en de pri vaatrechtelijke organisaties voor de kleinhandel in aardappelen, groen ten en fruit, die gistermiddag laat nog een gesprek hebben gehad met staatssecretaris drs. Gijzels. Voorzit ter J. D. Mol van het Bedrijfschap trad als woordvoerder op. Bij de kleinhandel weet men ook wel, dat er iets moet gebeuren, maar de nu ge nomen maatregel is toch wel erg ri goureus, zo stelde hy. Hij schetste de moeilijkheden, waarvoor de klein handelaren geplaatst worden tenge volge van het prijsverloop en van het feit. dat de meesten geen opslagruim te hebben voor een voorraadje van meer dan drie dagen. De kleinhandel heeft er derhalve alle belang bij, dat de prysstop in de richting van groter aanbod en wat lagere prijzen werkt, zodat verdergaande maatregelen achterwege blijven, had de staats secretaris opgemerkt, die veel begrip had getoond voor de moeilijkheden. Hy meende, dat het resultaat van de ontwikkeling zal zijn, dat men ook over moet gaan tot rassen als Libertas. Noordeling, IJsselster. Meerlander en Bevelander, waar ook heel goed aardappelen bij zijn. De staatssecretaris hoopte op een aan voer van die rassen op de Rotterdam se beurs van maandag as. uit de lichamelijke en geestelijke ge schiktheid tot het besturen van bromfietsen blijkt. Houders van geldige rijbewijzen worden van de verplichting tot het hebben van een brbmfietsvergunning vrijgesteld. Bij intrekking van de vergunning op grond van een rech terlijke uitspraak kan een nieuwe vergunning eerst worden verkregen na afgelegd theoretisch examen. Nieuw beroep is zinloos volgens Engelse premier De Britse premier Macmillan heeft in het Engelse Lagerhuis gezegd dat hij niet gelooft dat een nieuw beroep op Chroesj- tjsow, tot een doelmatige over eenkomst voor een verbod van kernproeven mee te werken, tot een bruikbaar resultaat zal lei den. Een der Labourleden, Henderson, had de Britse premier verzocht deze stap te nemen opdat de komende Amerikaanse proeven op grote hoog te en alle andere proeven kunnen worden afgelast. Macmillan zei dat dit precies het doel van zijn brief aan Chroesjtsjow van 10 april was en dat Chroesjtsjow de daarin gedane voorstellen had ver worpen. Nederlander Rein Dirk sen. In de rand zijn de drie symbolen van de organisatie verwerkt, na melijk het Rode Kruis, de Rode Halve Maan en de Rode Leeuw met de zon van Iran, terwijl ook enkele beelden van het Rode Kruiswerk worden getoond. De wereldomvattende taak wordt gesymboliseerd door de aardbol Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart heeft be kendgemaakt, dat de tweede be mande Amerikaanse. ruimte- vlucht, die aanvankelijk op mor gen was bepaald, nu tot dinsdag is uitgesteld. Er moeten nog ex tra instrumenten in de Mercury- capsule van Carpenter worden aangebracht. MEI-AANBIEDING Gratis overhemd of das by aankoop van KOSTUUM of JAS. KAMGAREN TWEN-KOSTUUMS Italiaanse style, vanaf f 89.75 REGENJAS POPLIN-DRY-SIL vanaf f 37.75 HAARLEMMERSTRAAT 149 t.o. Janvossensteeg Schakelzegels worden in betaling aangenomen. Advertentie Zie het op Leidens grootste koel kastenshow: 135 liter koelkast, daarop viervlams gaskomfoor, prachtig en praktisch geheel van 555.- voor 498.- (of 3.- p.w.)! Wat een oplossing! Al uw vragen, wen sen, problemen, komen tot een oplossing in dit voorlichtingscen trum aan Doezastraat 22 (2 - 6 uur, 's zaterdags 9 - 6 uur). Uw modehuis DONKERSTEEO la LEIDEN OOK OM MEE TE NEMEN. O» voor en na) een Doezastraat 5, Lelden Tel. 26164 (na 6 uur 33878) Uit het Leidsch Dagblad van 16 Mei 1862: De Gemeenteraad van Lei- den heeft besloten dat uit de zich aangemelde sollcitanten de benoeming van een stads- apotheker zal worden gedaan en voorts aangenomen een voorstel om een nieuw tele graafkantoor te bouwen op de Aalmarkt.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1