Nederlanders kunnen nu in gevecht komen Angst bracht jonge Italiaanse fabrieksarbeider tot doodslag Minister Visser neemt afstand van mr. v. Riel Hotel „De Gouden Lantaern te Oegstgeest werd geopend Plannen in voorbereiding voor bouw van een motel Stichting van een nieuw bankgebouw in Oegstgeest Gesloten thuisfront nodig Maatregelen van EEG tegen A merika 's ta riefsverhoging? Requisitoir als een pleidooi Zivare en ondankbare taak BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 16 MEI 1962 55 De Gouden Lantaern. Dat is de naam geworden van het vroegere dorpscafé Zomerrust aan de Rhijngeesterstraatweg te Oegstgeest. De nieuwe eigenaar de heer H. Meyer, die Ook de scepter zwaait in het restaurant op de Renbaan Duindigt in Den Haag. heeft het pand inwendig grondig laten verbouwen en van dit horeca-bedrijf een zeer intiem hotel-café-restaurant ge maakt. De heropening geschied de gisteren onder zeer grote belangstelling van vrienden en zakenrelaties. Meer dan vyftlg jaar heeft de naam Zomerrust een bekende klank gehad In Oegstgeest en ongeveer dertig Jaar was dit café gevestigd in het pand Rhijngeesterstraatweg 31. Het was de heer A. J. Knjjnenbure. die er gedurende een halve eeuw de leiding aan heeft gegeven. Vorig jaar november deed hij het bedrijf over aan de heer Meyer. Deze heeft 't interieur grondig la ten vernieuwen en een geheel andere opzet aan het bedrijf gegeven. Meer dan zes maanden is men met deze verbouwing bezig geweest. Het resul taat is verbluffend. Hoofdzakeiyk heeft de heer Meyer zijn eigen ideeën by deze restauratie gestalte laten geven. Het vroegere café is smaakvol ingericht met een sfeervolle bar. ge zellig aandoende zitjes en een bil jard met een rood. in plaats van een groen laken. Het restaurant is in de serre ondergebracht. Zowel de stoffe ring als het meubilair doen voor naam aan. Men heeft de beschikking over twee vergaderzalen en voorts zyn er veertien hotelkamers, die aan in to taal 28 gasten een slaapplaats bie den. De heer Meyer wil de hotel ruimte uitbreiden tot vijftig kamers. Dat zal geschieden door het bouwen Aandelenpakket Nemafi overgenomen door A.B. Het aandelenpakket van de aan de Rijnsburgerweg gevestigde N.V. Ned. Maatschappij tot Financiering van huurkooptransacties „Nemafi" is overgenomen door de N.V. Amster- damsche Bank. De financierings maatschappij, welke in 1954 door de heer J. A. van Zanten werd opge richt. zal haar werkzaamheden onder de huidige directie normaal blijven voortzetten. Het personeel blijft dan ook in dienst van „Nemafi". De werkzaamheden zullen echter worden gecoördineerd met de doch teronderneming van Je A.B. de N.V. Financieringsmaatschappij „Mahu- ko". Evenals deze maatschappij zal Nemafi zich in de toekomst ook bezig gaan houden met het verstrek ken van persoonlijke leningen. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 15 mei Seringen: Gerbera 70-90. Bouvardla 45-70, Calla 50-79, Clematis 70-125 oer tak. Ama ryllis -25-45 per kelk. Fresia 110-245. Iris 275-400. Lathyrus 100-205 p. bos. ROTTERDAM. 15 mei Veemarkt: totale aanvoer 4293, weekaanvoer 5628, vette koelen en ossen 320, gebruiks- vee 1008. vette kalveren 640, graskal veren 153, nuchtere kalveren 1025. 'aarden 75, veulens 3, schapen of ammeren 134. weide/zuiglamm. 288, bokken of gelten 47 stuks. Prijzen (resp. Ie. 2e en 3e kwal): vette koelen (In ets per kg) 305-340, 280-300, 250-275; vette kalveren (ld.) 260-270. 230-260. 200-230: graskalveren (ln gids per stuk) 475, 375, 250; nuch tere kalveren (ld.) 145, 125. 115; 6lachtpaarden (ln ets per kg) 280, 250. 230; schapen (in gids per stuk) 125, 100, 90; lammeren (ld.) 65. 50. 40: kalf- en melkkoeien (ld.) 1275, 1150, 975; vare koelen 890, 750, 675; vaarzen (ld.) 950, 750, 650; pinken (ld.) 625. 525, 450. Handel: aanvoer vette koelen Iets kleiner, handel m,atlg. prijzen onge wijzigd; vette kalveren als vorige week. goed, prijshoudend, prima's boven no tering; gTaskalveren kleiner, kalm. on veranderd; nuchtere kalveren korter, levendig, ruim prijshoudend; slacht- paarden iets meer. stug gedrukt; schapen en lammeren als vorige week, tamelijk, goed prilshoudend; kalf- en melkkoeien gewoon, lui, iets gedrukt; vare koelen korter, slepend, niet hoger; vaarzen en pinken matig, stroef. Iets gedrukt. WOERDEN. 16 mei Kaasmarkt: aanvoer 19 partijen. Noteringen: le kwal. f 1.94-2 05. 2e kwal f 1.80-1 93. extra kwal. f2.10 van een motel ln de ruime tuin, waarvan de plannen worden ont worpen door architect Immerzeel. Wanneer de nodige vergunningen spoedig afkomen hoopt men eind van dit jaar met de bouw te kunnen be ginnen. zodat men bij het begin van het volgende vakantieseizoen in staat zal zijn meerdere gasten te herber gen. Deze uitbreiding van de hotel ruimte is voor Leiden en omgeving van uitermate groot belang. Het interieur van hotel-café restaurant „De Gouden Lan taern" te Oegstgeest. De Gouden Lanlaern heeft een gezellig, groot terras, waarop men het drukke verkeer van Leiden naar de kust op warme dagen kan gade slaan. Twee „gouden" lantaarns zijn reeds bij de ingang geplaatst. Het is de bedoeling van de heer Meyer er nog twee bij te hangen. De nieuwe exploitant en zyn echt genote kwamen handen tekort om tijdens de ongedwongen receptie, die tot laat in de middag duurde, dé gasten de hand te drukken en de geschenken in ontvangst te nemen. Gunstige ontwikkeling De Oegstgeester Boerenleenbank, aangesloten bij de Coöp. Centrale Boerenleenbank te Eindhoven, hield maandagavond haar jaarvergadering in het Witte Huis. De opkomst was zeer be vredigend. De voorzitter, de héér C. M. den Hollander, merkte op dat het verslagjaar een verdere ontwikkeling te zien gaf, hetgeen tot uiting kwam in de toeneming van de toevertrouw de middelen en ln de styging van de uitleningen in de vorm van voor schotten en kredieten in lopende rekening. In voorbereiding is een statutenwijziging waardoor het mo gelijk zal worden de werkingsfeer uit te breiden, zodat naast de land- en tuinbouw grote aandacht geschonken kan worden aan het klein- en mid denbedrijf. In alle opzichten gaf het Jaar 1961 een toeneming te zien. Het spaartegoed overschreed de drie mil joen. De winst over het verslagjaar vóór afschrijvingen en reserveringen bedroeg f. 15.661,21. Na afschrijving op het bankgebouw en inventaris van f. 1.700. reservering voor bouw- reserve f. 5.000, reservering gouden jubileum f. 500 en reservering voor belastingbetaling van f. 3000, bedroeg' de nettowinst f. 5.461,21, welk bedrag aan de statutaire reserve wordt toe gevoegd. De balans- en resultaten rekening 1961 werden goedgekeurd en het voorstel tot winstverdeling werd geaccepteerd. Het aftredende lid van de Raad van Toezicht, de heer A. C. Kea en het aftredende lid van het bestuur, de heer C. H. Juffermans werden met grote stemmenmeerderheid her kozen. Uit de mededelingen bleek, dat er plannen zyn besproken om binnen- een nieuw bankgebouw. Hieraan zou voorkeur worden gegeven boven ver bouw van het leegstaande gebouw. Enkele vragen werden beantwoord in verband met het gouden jubileum, dat volgend jaar gevierd wordt. Aan de kassier werd vanuit de vergadering dank gebracht voor de accuratie wijze waarop de bankzaken door hem worden behandeld. Inbraak in woning van minister Cals (Van onze Haagse correspondent) Mevrouw Cals was even weg gister middag. maar de twee uren van haar afwezigheid waren voldoende voor een onverlaat om de ministeriële wo ning te Den Haag binnen te dringen en zjjn slag te slaan. Het huis ligt op de hoek van de van Alkemade- en van Soutelande- laan. Achterom kwam de indringer bij de keukendeur, waar hy een ruit je insloeg, groot genoeg om er een hand doorheen te kunnen steken en de op een kozyn liggende sleutel van de deur te kunnen grijpen. Binnen werd eerst de eetkamer doorzocht. Zonder resultaat. Toen de werkkamer van de minister op de eerste etage. Buit uit het bureau: f 60. Tenslotte de slaapkamer, waar in een toilettafel gouden en zilveren sieraden voor een waarde van onge veer f 2000 werden gevonden. Meegenomen werden een gouden broche met bijpassende oorbellen, twee gouden en twee zilveren arm banden, een zilveren ketting, een an tieke Zeeuwse ketting met gouden slot, een zilveren broche, een an tieke gouden munt. negen gouden tientjes en een gouden oorbel. Oud - internationals tegen ASC-team Het elftal van de oud-internatio nals, dat zaterdagmiddag a.s. om 4 uur tegen een versterkt ASC-elftal speelt, is als volgt samengesteld: Van der Lee, Schaap, Van Stoffe- len. Van Schyndel, Terlouw, Styger, Angement, Biesbrouck, Appel, Roo- Prins Bernhard opende A.N.W.B. - gebouw (Van onze Haagse correspondent) „De ANWB kan pas bevredigend functioneren wanneer hjj zyn leden behoorlijk kan ontvangen en voor lichten. Ik spreek hier weliswaar over leden, maar u zult mij ten goede houden, dat ik uw organisatie in groter verband wens te iden: als een nuttig instrument voor onze ge hele natie. Welnu, uw doelstellingen en uw werk strekken inderdaad de gehele maatschappij tot voordeel en dat wy ons vandaag eens een ogen blik verdiepen ln de veelomvattende taak van de ANWB". Deze woorden sprak vanmorgen Prins Bernhard. toen hij als ere voorzitter van de ANWB het nieuwe gebouwen complex van deze toeris tenbond aan de Wassenaarseweg ln Den Haag opende. De waarnemend voorzitter van de ANWB, de heer P. F. Zimmerman, had tevoren de gasten, o.w. zich be vonden de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals, de secretaris-generaal van dit ministe rie, mr. A. H. C. Gieben, mr. G. van de Flier secretaris-generaal van volkshuisvesting en bouwnijverheid, ir. J. v. d. Kerk. directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, de heer C. H. P. W. v. d. Oever, loco-burge meester van Den Haag en mr. W. J. Geertsema. burgemeester van Was senaar, welkom geheten. senburg en Groeneveld. Het is niet uitgesloten, dat ook Abe Lenstra van de party zal zyn. In bevoegde kringen te Hollandia wordt erop gewezen dat men er zich zeer wel van bewust is» dat de Nederlandse strijdkrachten thans in gevechten zullen raken met goed geoefende Indonesische troepen. De mogelijkheid dat in deze gevechten Nederlandse soldaten kunnen worden gewond of zelfs kunnen sneuvelen, wordt daarbij zeer wel voor ogen gehouden. Welke reactie? De grote vraag die velen in Nieuw. Guinea thans bezighoudt is: hoe zal het publiek in Nederland daarop rea geren. In feite zo zegt men verder is het reeds een wonder dat tot dusver geen enikele van de mariniers en soldaten die in de nacht door het izwaar geaccidenteerde bergterrein ploeteren om het leven is gekomen doordat hij in een afgrond viel. Het ls voor deze jongens hier, die zich thans zien gesteld tegenover een niets ontziend en goed geoefende vyand, juist nu zo belangrijk dat zij weten te vechten met een sterk en niet verbrokkeld thuisfront achter zich.. Niets is voor hen zo demorali serend als wanneer iedereen In Ne derland „moord en brand" zou roe pen bij het verschijnen van de eerste verlieslyst. De jongens zelf gedragen zich fan tastisch. Voor een gevecht hier is geen betere en meer ideale combina tie denkbaar dan de ln rimboege vechten geoefende marinier, die als gidsen Papoeasoldate^ van het vrij willigerskorps heeft, die het bos ken nen als geen ander. Andere vragen dié velen in Hollan dia bezighouden zijn: Waar is de grens tussen een daad van agressie en een oorlogsdaad? en: „Hoe lang biyft- Nederland zelfbeheersing to nen en deze openlijke schendingen onzer soevereiniteit slikken zonder terug te slaan?" Lijst opgesteld van produkten Dat de Europese Economische Ge meenschap nog lang geen gemeen schap der overtuiging en gedachten kan worden genoemd, is gisteren weer eens gebleken toen de raad van mi nisters ln Brussel beraadslaagde over de tegenmaatregelen, welke hy wil nemen wanneer half juni de Ver enigde Staten ondanks de protesten van de E.E.G. toch de invoerrech ten op tapyten en vensterglas zullen verhogen. Deze verhoging treft voor al België, dat dan ook niet heeft na gelaten erby zijn partners in de E.E.G. op aan te dringen represailles op handelspolitlekgebied te nemen. De raad van ministers is het giste ren namelyk helemaal niet eens kun nen worden over de produkten. waar van hij de invoer uit de V.S. wil gaan bemoeilijken. Een lange reeks van produkten is de revue gepasseerd doch telkens bleek dat wanneer som- mme landen tegen verhoging van in kort over te gaan tot stichting van voerrechten of beperking van de in voercontingenten geen bezwaar had den, andere daarentegen des te meer gekant waren tegen zulke maatrege len 1 Zo heeft de Westdultse minister van Landbouw Lahr medegedeeld, dat er voor zjjn land geen sprake van kon zijn landbouwprodukten onder die te genmaatregelen te laten vallen. En hij liet blijken dat Nederland even min bereid zou zijn er tabak of ta- baksprodukten onder te rekenen. Ten slotte is men erin geslaagd een lijstje van produkten op te stellen, welke eventueel wel in aanmerking zouden kunnen komen. Daarop staat 'n aan tal chemische produkten. kunstvezels en damesondergoed. Daarenboven heeft de raad de verstandige beslis sing genomen, dat het lid van de uitvoerende commissie, Rey, contact mag opnemen met de Amerikaanse regering om nog eens aan te drin gen op het herzien van de tariefs verhogingen en het bekijken van eventuele compensaties, welke de Ver enigde Staten hebben beloofd. Dat is zeker beter dan reeds van te voren de Amerikanen tegen de EEG in te nemen door het aankondigen van represailles I „Ik zag de vrouw steeds groter worden. Het was een nachtmerrie. Ik wilde my verdedigen tegen die steeds groter wordende vrouw en greep in myn zak naar het mes. Meer weet ik niet". Zo verdedigde de 25-jarige Itali aanse fabrieksarbeider Tonio Mas- troianni zich gisteren voor de Utrechtse rechtbank. Hy stond daar omdat hij op Goede Vrydag van het vorig jaar in de kantine van de Dem- ka staalfabrieken in Utrecht zyn vriendin, de 30-jarige kantinecheffin met een stiletto had neergestoken. De kantineserveersters waren de voornaamste getuigen tegen de bleke, timide Italiaan, die zich slechts door middel van een tolk verstaanbaar kon maken. Zij vertelden, hoe de jongeman op die bewuste dag was binnengekomen om met de cheffin 'n afspraak te maken voor 's avonds.. De vrouw weigerde, waarna de Ita liaan boos de kantine verliet. Later keerde hij volkomen overstuur terug. Zodra de serveersters toen de hielen lichtten om te gaan afwassen heeft verdachte toegestoken. Acht steken ontving de vrouw, die kort daarop overleed. De Italiaan rende weg, maar werd door fabrieksarbeiders gegrepen. Toen hij naar de kantine werd teruggebracht, viel hy flauw. Uit een door de heer M. Montessorl pitnpHropVit. pwphnlnalsfh r<*nr»nrt. bleek, dat hier geen sprake was van een „crime passionelle". Prof. mr. dr. P. A. Baan. die zijn psychiatrisch rapport toelichtte, was van mening, dat de Italiaan in het algemeen niet leed aan gebrekkige ontwikkeling of ziekelijke stoornis van zyn geestver mogens. Maar in de weken vooraf gaande aan het drama is er volgens prof. Baan sprake geweest van een toenemend sterke ziekelijke stoornis van de geestesvermogens van de ver dachte. Óp het moment van de daad zelf verkeerde verdachte in een ern stige pathologische toestand. Prof. Baan concludeerde, dat de verdachte niet toerekenbaar is. Na een uitvoerig requisitoir eiste de officier van justitie, mr. Van den Berg, gistermiddag ontslag van rcehtsvervolging en ter beschikking stelling van de regering. Moord acht te de officier niet bewezen, wél dood slag. De regering, zo zei de officier, kan zelf bepalen hoelang deze man ln een asiel zal moeten blijven. „Ook als dit geen Jaren zal duren heb ik daar vre de mee", aldus de officier, die hier aan toevoegde, dat deze Jonge Ita liaan reeds 14 maanden vrijheid ont beert in een kil vreemdtalig land. Angst De officier legde er nadruk op. dat nl<l 7011 rün de Italiaan over de grens te zetten Bij de toene mende eenwording van Europa en het wegvallen van grenzen en de controle op deze grenzen is het in het belang van de openbare orde dat men deze man niet zomaar op an dere landen loslaat. In zyn requisi toir schetste de officier de Italiaan als een defensieve figuur, die wan neer hij zich bedreigd voelt in staat is noodlottige daden te verrichten. Hy is iemand met byzonder snel groeiende angstgevoelens, en het ge vaar van herhaling van deze ver- schrikkeiyke daad vooral by vrou wen, die hy begeert, is niet denkbeel dig. zyn liefde voor de getrouwde vrouw, die hy doodde, riep ondraag- ïyke spanningen op. Ook uit verkla ringen van zyn pensionhoudster biykt. dat de verdachte zich als een opgejaagd dier gedroeg. De officier conformeerde zich aan het psycho logisch en psychiatrisch rapport ook voor wat betreft het niet toereke ningsvatbaar zyn van verdachte op het moment van de misdaad. Mr. Quispel, de raadsman van ver dachte meende, dat ook doodslag niet bewezen was en beriep zich op 'n vermeend noodweer van zyn client. Met deze eis van de officier kon deze raadsman het eens zyn. Uit spraak is over veertien dagen be paald. LEIDERDORP BOOTTOCHT BEJAARDEN Vanmorgen om half elf vertrok een salonboot van de Leiderdorpse brug. Het schip voer In de richting Avi fauna. Aan boord bevonden zich le den van de wekehjkse bejaarden sociëteit van de Herv. Kerk. De Hervormde Vrouwendienst heeft zich met de organisatie van deze uitgaansdag belast. De tocht ging naar Amsterdam. De terugreis werd in Alphen a.d. Ryn onderbroken voor het gebruiken van een warme maaltyd in Avifauna. Afscheitlsserenade Vanmorgen, al vroeg, stond <te verhuiswagen voor de ambtswoning van burgemeester Van Diepenlngen. Dit betekende het definitieve af scheid van het burgemeestersgezin van deze gemeente. Daarom bracht de harmoniekapel „Leiderdorp" burgemeester en me vrouw Van Diepenlngen gisteravond een afscheidsserenade. De burgemeester en zyn vrouw stonden op het bordes in de tuin, de kapel en de drumband op het gras veld. Namens enkele ingezetenen, ver enigingen en bedrijven, bood de heer W. D. C. van den Wyngaard AJzn., als afscheidscadeau een tuln-schom- melbank aan, hetgeen een grote ver rassing bleek. Hierna werden aan de leden van de kapel versnaperingen aangeboden. VOORSCHOTEN P.V. De Zwaluw De Postduivenvereniging „De Zwa luw" hield een wedvlucht vanaf Tergnier, afstand plm. 287 km. Ge lost 7 uur met n.o. wind. Zeer traag verloop. Aankomst eerste prysduif 12.44.37 uur, snelheid 830.06 meter per minuut. Aankomst laatste prys duif 13.45.07 uur, snelheid 706.33 me ter per minuut. De pryzen werden als volgt behaald: P. J. d' Haens 1-7; P. N. van Wissen 2-4-9; H. v. d. Wal 3; J. J. Heyne 5; P. Belt 6; A. de Graaf 8; C. Zwaan 10. Voor de achtste maal Duivenvoordetocht Onder auspiciën van de wandel sport- en gymnastiekvereniging „De Zwervers" (Lid Wandelkring-Leiden en K.N.G.V.) te Voorschoten zal za terdag 26 mei voor de achtste maal de bekende „Duivenvoordetocht" worden gehouden waarvan de baten ten goede komen aan een liefdadig doel. De afstanden bedragen weer 10, 15 en 25 km over parcoursen die gro tendeels zyn uitgelegd door de Ko- nlnkiyke Landgoederen, de z.g. drie Horsten. De deelnemers, dlê voor de eerste maal deze tocht maken ont vangen een speciaal ontworpen her inneringsmedaille. terwijl de overigen het zilveren Jaarcyfer krygen. Deel nemende groepen zullen onderweg beoordeeld worden door een speciale Jury zodat ze naast de traditionele groepsprys bvendien nog in aanmer king kunnen komen voor een van de vele extra prijzen. De ereprys zal be staan uit een bronzen legpenning die door Prins Bernhard werd geschon ken. De start geschiedt vanuit het gebouw voor Chr. Belangen aan de wyngaardenlaan te Voorschoten tussen 13 en 15 uur. (Van onze parlementaire redacteur) „Ik zal de heer Van Riel kort antwoorden, korter wellicht dan hijzelf vermoedde." Dit zei vanochtend de minister van Defensie» ir. S. H. Visser, in de Eerste Kamer, toen hij zijn beleid in de zaak-v. d. Putten verdedigde. Minister Visser verklaarde, dat hij zich zou neerleggen bij het oordeel van de Kamer als geheel. Daarmee legde hij dus eigenlijk de wenk van zijn geestverwant naast zich neer. Het ts volkomen onjuist, aldus ir. Visser, dat ik op de door my gegeven persconferentie ln november 1961 zou hebben gesproken over een .wonder - ïyke stunt", die wellicht gewenst zou zijn om een eind te maken aan de zaak-Van der Putten. Deze zinsnede heb ik in een geheel ander verband gebruikt De wyze waarop de 'heer van Riel deze zinsnede uit zyn verband heeft gerukt, getuigt van een ernstig ge brek aan zorgvuldigheid zynerzyds. Naar de redenen van dit manco kan men slechts gissen, zo merkte ir Vis ser ironisoh op. Ik meen. aldus d« minister, dat ik het recht heb m^jn beleid in deze zaak te verdedigen, ook de redenen waarom ik in hoger beroep ben ge gaan tegen de uitspraak van het Ambtenarengerecht. Het ontslag van Van der Putten is thans nog een zaak die bij de ambtenarenrechter (de Centrale Raad van Beroep) aan hangig is. Indien Üc thans op de kri tiek van de heer Van Riel «ou Ingaan, zou ik ingaan <>P een zaak die in een appélprocedure ter sprake moeten ko men. VERDEDIGING Toen de heer Van Riel sprak over de cansequenties die ik zou moeten trekken, was het my niet duideiyk of hy my het recht om myn beleid te verdedigen meende te moeten ont houden, aldus ir. Visser, die verklaar de met verlangen uit te zien naar de behandeling van de door hem inge diende nota in de Tweede Kamer. Voordien had minister Visser om. de volgende opmerkingen gemaakt De Navo heeft ©en gunstig oordeel over de Nederlandse defensie-inspan ning. De vrees van de heer Van Riel over vertraging bij aflevering van Starfighter-vllegtuigen is ongegrond. Over de tyd van aflevering en de prys maakte te minister zich geen grote zorgen. Ir. Visser vond het vanzelfsprekend dat maatregelen waren getroffen voor de verdediging van Nieuw-Gul- nea. een gebiedsdeel waarvoor wy verantwoordeiyk zyn. Deze maatrege len naar aanleiding waarvan de so- sialist Van der Stoel had gezegd, dat de minister niet voor zyn zware taak berekend zou zijn waren nodig voor een afdoende bescherming. ERKENTELIJK In de 24 Jaar van myn ambtspe riode is veel gebeurd, zei minister Visser Er moesten maatregelen wor den genomen die in de persooniyke sfeer niet populair waren. Waar ge- VOETGANGERS: Het ls verbode~ binnen dertig me ter van een zebrapad over te steken. werkt wordt worden fouten gemaakt, ook in het defensiebedrijf. Er is maar één middel om geen fouten te'maken en dat ls: niets doen en stilzitten. De geleverde kritiek was soms niet rechtvaardig, maar onze arbeid ls nu eenmaal niet volmaakt. Myn taak ls Inderdaad zwaar en soms ook ondankbaar", aldus de mi nister. die erkeniyk was voor het be grip dat een aantal kamerleden had den getoond. BEURSOVERZICHT VERDER HERSTEL Amsterdam. 16 mei. Het krachtige koersherstel van gis teren heeft zich vandaag voor de in ternationale waarden verder voort gezet. Philips vormde hierop echter een uitzondering. Dit fonds opende op 806waarna de koers opliep tot 808, tegen een vorige slotkoers van 808%. De stock dividenden werden praktisch onveranderd op f. 403 verhandeld. Wall Street, zette dinsdag het her stel van maandag verder voort. Voor Amsterdam was het vooral gunstig, dat aandelen Kon Olie en de Unile- verwaarden te New York circa een dollar hoger sloten. Op deze gunstige tendentie bouwde men op het Dam rak vanmiddag verder voort ondanks het, feit dat de Westduitse beurzen een weinig lager noteerden. Aku lag wederom goed in de markt, met een koerswinst van circa 4 punten op 366. Unilever daalde van f. 158.90 tot f. 158.50 doch steeg op deze prijs toch altyd no? circa 60 cent vergeleken met de vorige slotprys. Kon Olie liep op van f. 138,10 tot f. 138,70. De vo rige slotkoers was f. 135,30. Hoog ovens tenslotte werden circa 4 pun ten hoger afgedaan op 675 De leidende cultures lagen goed, evenals de Scheepvaartaandelen. In deze sector lagen Kon. Boot 6 punten hoger op 154%. Scheepvaartunie ver beterde 2 punten tot 136%. Van Nie- velt 3 punten hoger op 125. Staats fondsen licht in herstel na de zwak ke tendentie van gisteren. Op last van het beursbestuur werd geen notering opgemaakt in aande len „Vorstenlanden". Op deze aande len. die gisteren 6 7/8% noteerden, wordt een bod uitgebracht van 10%. Enige tyd geleden werd een bod uit gebracht op genoemde aandelen van 5%. WISSELKOERSEN Amsterdam, 16 meL Londen 10.10%10.11; New York 3.59*—3 59*; Montreal 3.29H— 3.30*; Parijs 73.30%—73.35%; Brus sel 7.21%—7.22%: Frankfort 89.80— 89.85; Stockholm 69.82—69.87; Zürich Milaan 57.86%—57.91%Kopenhagen 52.09—52.14: Oslo 50.37%—50.42%; Wenen 13.92%—13.93% j Lissabon 12,60%12.61%. Woensdag 16 mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden 100% 100% 100% 100% 99 fi 99 100 94% Ned '58 4% Ned '59 4% Ned, '60-1 4% Ned '60 n 4% Ned '59 4% Ned '60 4% Ned '61 4% Ned *53 3% Ned Gb obi 3% Ned '47 3% Ned *51 3% Ned '53 I-n 3% Ned '56 3% Ned '48 3% Ned bel cert. 3% Ned '50 I-n 3% Ned '54 I-n 3% Ned '55 18% Ned '55 n 3% Ned "37 3 Ned G.b. obi. *46 3 Ned dol. In '47 3 Ned. Inv cert. 3 Ned, 62-64 3 Indlë ^7 3 tndlë "37 f. 3 Ned won. b.l. '57 6 Ned. w.bJ. '58 4% 100 H lOOf 2 iooh iooh 99 f| 99tl 100 94% 79% 1 88* 96% 93% 93 87% 85% 87% 89% 89% 91% 90% 90% 92 97fi 98* 97% 93* 107% 100% 88 y8 93% 93% 87% 87% 87% 89% 91% 91 90% b 91% 8ft 97% 93% b 107% 100% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 104 105 8 Ver. HVA-my 122% 124 AK.U 361% 365% Dell My cert 148 150.— Hoogovens oert. 671% 674% Philips gem bez 808% 805' Unilever cert 187.90 157.90 Dordtse Petr 615% 634% Kon P '50 a f20) 135.30 138.40 Holl Amer ÜJn 132% 132% Java China Pak 142% 143 KLM 60.20 60.80 Kon Ned. St.boot 148% 153% Kon Paket My 134 135 Stoom My Ned 142 148 Nlev Ooudr eert 122 134 8 v Ommeren eert 295 299 Kon Rott Lloyd 134 133% N Scheepv Unie 134% b 136% NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.l en Gem. leningen 8 A'dam '47 (3%) idem 48 (3%) R'dam '52-1 (4%) ld *37 I-n '3%) Z.-Holl *55 4% Bankwezen Bb N Gem 58 6% ld NWB'52 (4%) BVG rspbr f 600 BVG rspbr '52 Industr Obligaties Philips Don. *51 93% 93% 98 93% 97% 104 x 99% 197 138 X 93% 94 b 94 b 94 b 103% 99% 197 138 Premlelenlngen A'dam '53 3 A'dam *51 I 2% A'dam *56 I 2% A'dam '56 n 2% A'dam -56 m 2% Eindhoven '54 Enschede '54 2% Den Haag *6212% Idem n 2% R'dam *52 I 2% Idem n 2% Idem *57 2% Utrecht *52 2% Z.-Holl. 1957 2% Zuid-HOU, '59 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstellingen 194 224 491 134.— 370% 30 225 352 363 327 395 X Vorige Slotkoers koers v. heden 105 107 86 86 82% 81% 91% 91% 90% 90% 82% 82% 83b 84% 91% 95% 96 x 92% 91% 92 87 87 92% 92 b 87y4 87% 103 103 Interunie f 50.-192 Robeco222 Unit as f50. Ver. Bez. v. '94 f 50 Amst Bank Cultuurbank Holl Bank U eert. Ned. Handelmy Rott Bank353 Twentsche Bank 323 Senembah 400 Industrie Ondernemingen 747 b 481 132.50 370 30% 224 348% Albert Heyn Berkei's Pat Borsumy-Wehry Calvè Delft eert. Electralasmy K. Pap v Gelder K Ned Grofsm Holl Constructie Ing our v Bny Internatio Int Kunstst Ind v. Kemp en Beg, Leldse WolspriJ Müller en Co NB Ned Kabelfabr. Philips pref Rott Droogd My. Sikkens Groep Ver Touwfabr Walvisvaart Weralnk 's BetmiJ Wilton Feyenoord v. Wyk - Heringa Zaalberg .Mijnbouw en petroleum Biliton 2de r Kon Petr (f 20) Amerik. fondsen Canad. Paciflo R Intern Nickel Anaconda Bethlehem Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Siiell OU Union Pacific Un States Steel 247 68 776 340 b 340 171 415 200 b 200 66 145 b 490 515 543 271 d 485b 755 385 87% 190 287 90 132 450 133 Steel 25 78 45% 38% 53% 51% 76 48% 36% 30% 59% 253 70 780 350 d 147 bd 204 204 65 149% 495 549 267 755 390 91% 195 298 91 135 450 136.— 25% 78% 46% 38% 63% 52% 76% 49% 35% 30% 59% VERKLARING DER TEKENS Oed&an en bieden Gedaan en laten8 Bieden Laten Ex-divldend Exclaim

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9