Stijging bouwkosten niet onze schuld Tweede Kamer stemt in met ADOPTIE SALANS verdedigers poogden vergeefs uitstel te krijgen Felle aanvallen op het weeldetarief Proceduregevecht op eerste dag van liistoriseli proces IS Bijeenkomst in Herent (B.) zonder dr. P. C. Paardekooper AKKERTJE (gericht 1 maart 1860 Woensdag 16 mei 1962 Derde blad no. 30654 (Van onze Parijse correspondent) be eerste dag van het proces-Salan is gistermiddag in Parijs [t een proseduregevecht tussen de verdediging en het bijzonder [litaire tribunaal begonnen en besloten. De score was om zeven r, toen de zitting werd geschorst, 30 voor president Gavalda. argumenten, die Salans advocaten naar voren brachten het proces te doen stoppen of te doen onderbreken, werden (o. or de gemengde civiel-militaire jury en bloc van de hand 2! wezen. h ie argumenten bestonden hieruit kt ie president der republiek geen bevoegdheid meer zou hebben ver dachten voor een bijzondere rechtbank te dagen; njitwee leden van de rechtbank orfcioesten uittreden, aangezien zij dook op de lijst der 136 getuigen toyan de verdediging prijkten. ^je instructie, in de enkele dagen jjr'die daarvoor waren gereserveerd, 'onvoldoende was om als grondslag ij* roor een proces van deze histori- sche draagwijdte te dienen, et Paleis van Justitie was gister- 'nt gen vroeg al in een verhoogde it van verdediging gebracht. Ge iende gardisten hadden zich op dak genesteld en in een wijde rek rond het gerechtsgebouw nt ht geen auto meer parkeren, be 300 journalisten en 40 advoca- die een plaats op de tribunes ek den weten te bemachtigen, wer- i twee, drie keer gecontroleerd en 1 s gefouilleerd, alvorens zij hun kenk onden bereiken. alan, die 's morgens om half zes is vanuit de gevangenis in Frès- was overgebracht, moest zich gis- tn met de rol van lijdend voor- i rp vergenoegen. Salan, die zich als er van de O.A.S. verschool achter Q bescheiden pseudoniem van m", heeft gisteren zijn mond al ii open gedaan om op verzoek van nl president zijn naam en leeftijd ut jaar) op te geven. Bij de opgave v i ziln beroep, noemde hij zichzelf generaal, met een zware nadruk iekleed in een uitstekend gesne- Advertentie Ook Juffrouw Mies, uw welsprekend® telefoniste, zegt... 'Iedereen zijn eigen, wasserij-frisse handdoek met LlnMij-Towelmaster' De LlnMij-Towelmaster... Ideale ver vanger van de „ontoonbare" bedrijfs- handdoek (altijd nat, vies, onsmakelijk!). De LinMij-Towetmaster werkt makkelijk, hygiënisch, prettig ieder trekt zijn eigen stukje handdoek.schoon, droog, wasserij-fris I Wat een verbetering I Bovendienhet apparaat krijgt u tn bruik leen (dus geen investering). Uw enige kosten: een gering bedrag per week voor iedere gebruikte rol met 41 meter doek van sterk-absorberend en plezierig zacht weelsel. Halen en brengen prompt op afgesproken tijd door de JJnMij- Towelmaster servicedienst. Geïnteres seerd? Vraag omgaand inlichtingen aan: Aan LlnMij-Towelmaster Herengracht 586 Amsterdam zend mij voorv/aarden kom demonstreren firmanaam: adres: woonplaats: LinMij Towelmaster HERENGRACHT 586 - AMSTERDAM TÊLEFOON 242664-24 2035 een actieve hoofdrol zou willen spe len. Het is mogelijk dat Salan zich door ex-maarschalk Petain wil laten inspireren en slechts met een min achtend zwijgen zal antwoorden op de opzienbarende akte van beschuldi ging. waarin hem persoonlijk 415 do den en 1145 gewonden ten laste wor den gelegd. Aan zijn advocaten, en aan de voormalige Vichy-minister Tixier- Vignancourt in het bijzonder, kan Salan het in elk geval met een ge rust hart overlaten te pogen alle propagandistische munt te slaan uit dit proces, waaruit hij zijn hoofd toch niet meer zal kunnen redden. Honderdjarige in Bergen op Zoom Er was gisteren grote belangstel ling voor de oudste inwoner van Bergen op Zoom. de heer Camiel j Bleyenbergh. die zijn 100 ste verjaar- j dag vierde. Rond zijn woning aan de Bagijnhofstraat werd druk gevlagd en velen zijn de 100-jarige en zijn \touw en kinderen de hand komen drukken. Ook burgemeester ir. L. A. H. Pe ters kwam deze nog in blakende ge zondheid verkerende jarige namens het gemeentebestuur gelukwensen. Namens het gemeentebestuur werd een taart bezorgd met het gemeente wapen erop. De leerlingen van het dr. Mollerlyceum brachten de heer Bleyenbergh een attentie, omdat hij een overbuur van het lyceum is. .Voorts ontving de jarige vele bloe men en geschenken en schriftelijke gelukwensen. Ook uit Zeeuws-Vlaan- deren, waar de heer Bleyenbergh is geboren en waar hij tot zijn 68ste jaar heeft gewoond, was de belang stelling groot. den grijsblauw kostuum, leek hij nu weer meer op de foto's, die van hem gemaakt waren voordat hij was on dergedoken. Zijn camouflageshor was verdwenen en zijn tamelijk schaarse haren beginnen hun na tuurlijke grijze tint weer aan te ne men. Kalm De indruk van zyn persoon? Zijn massieve kop doet soms, in de verte, wel even aan die van Mussolihi den ken, ofschoon zijn gelaatsuitdrukking eerder meditatief dan martiaal ge noemd mag worden. Kalm, zonder een uitdagende indruk te maken, keek hij in het rond. En by de voor lezing van de twee lange aktes van beschuldiging één tegen de voor trekker van de mislukte generaal- putsch van vorig jaar en één tegen het opperhoofd van de O.A.S. scheen zijn blik onweerstaanbaar door de allegorische schilderingen op - het plafond te worden aangetrokken. 'n Z1-m Jaarrede voor de leden ver ga- Nadat Salan gisteren het woord derlnS Y?n dezc organisatie te Eind- dus vrijwel uitsluitend aan zijn advo- hoven De heer Blok noemde de sili caten overliet, zou vandaag moeten va,n de grondprijzen en bouw- blijken welke strategie de v^rmahge ^r^^rr.i^'ïïf^o bevelvoerder, die eens vier sterren op zijn mouw droeg, voor zijn persoon- lijke verdediging heeft uitgekozen. PA Men weet. dat hij een uiteenzetting gen en de arbeidstijdverkorting. Voorzitter clir. bouwpatroons (Van onze correspondent) „Ik acht het onjuist dat er van bepaalde kanten zo'n sterk verband wordt gelegd tussen huurverhoging en staging der bouwkosten. Het getuigt van een ontstellende naïeviteit, om vlot de aannemers en patroons van de verhoogde bouwkosten de schuld te geven. De oorzaak moet voornamelijk, zo niet uitsluitend, worden gezocht in andere sectoren dan het bouw bedrijf". Aldus vanmorgen de heer J. Blok voorzitter van de Ned. christelijke aannemers- en bouwvakpatroonsbond nen aan het wonen voor eigen reke ning of dat het de zegeningen van de welvaart wil genieten in een wo ning. die ten laste van anderen kunstmatig goedkoop wordt gehou den. Ho-v— N.C.A.B. zal zich opnieuw be- naast de verbetering der lonen en se- raden over haar houding ten opzieh- arbeidsvoorwaarden. Hii te van de P.B.O. hoewel zij zich tien jaar geleden met de r.k. aannemers reeds heeft uitgesproken vóór een be- op schrift heeft gesteld, voor het le zen waarvan men minstens twee uren nodig heeft. drijfsschap in de bouwwereld. (Vori- Kernölint ge week heeft de voorzitter van de Algemene Nederlandse Aannemers en De heer Blok zag als kernpunt van Patroonsbond verklaard er trots op Het was vanmorgen echter nog on- de kwestie of het Nederlandse volk I te zijn dat zijn organisatie de invoe- bekend of hij ook in zyn eigen proces bereid is een hoge plaats toe te ken- h'hig van een P.B.O. had kunnen te genhouden i. Hoewel de N.C.A.B. haar standpunt niet herroept, wil men thans wel on derzoeken of de mening na tien jaar geen aanvulling of wijziging behoeft. Krachtig streven naar federalisme Zaalliouders hang voor incidenten „Iedere burger moet perplex staan, dat dergelijke omstandigheden in België nog mogelijk zijn". Dit zei gisteravond de Leuvense voorzitter van de Vlaamse Volksbeweging, dr. Lanoy, op een bijeenkomst in Herent bij Leuven, waar de Nederlandse leraar dr. P. C. Paardekoper uit Eindhoven zyn voordracht over het thema „Er bestaan geen Belgen" had willen houden. Het verbod van de Belgische regering aan de Neder landse leraar om naar België te ko- men bleek uit de woorden van dr. Lanoy nog verder te gaan: ook het ten gehore brengen van een op de band opgenomen lezing van hem was door de politie streng verboden. Ondanks de afwezigheid van dr. Paardekoper had men besloten de vergadering, waarop hij het woord zou voeren, te laten doorgaan. In Leuven, voor de bibliotheek van de universiteit, stonden bussen klaar om naar schatting 600 tot 700 Vlaamse studenten naar de tot op het laatste ogenblik geheim gehou den vergaderzaal te brengen. In Leuven zelf was het onmogelijk gebleken een zaal voor de vergade ring te krijgen. Voor zover er geen verbod bestond zalen ter beschik king te stellen, waren de eigenaars bevreesd voor incidenten. Van een j tegenactie door de Waalse studenten was echter bij het vertrek uit Leu ven niets te merken, behalve dan een aantal door hen aangebrachte aanplakbiljetten. De vergadering bleek plaats te hebben in een bio scoopzaal in het nabijgelegen He rent eigendom van een Vlaamse hoogleraar, tevens burgemeester van deze plaats. Tijdens de vergadering in Herent werd een motie voorgelezen door een niet-student, omdat de Vlaamse stu dentenvereniging sancties vreesde van het bestuur van de Leuvense universiteit, indien dit door een van zijn leden werd gedaan. In de mo tie wordt de houding van de Belgi sche regering jegens dr. Paarde kooper „ten zeerste betreurd". Uit de zaal klonken kreten zoals „plastiekbommen" en „schande". Een lid van het hoofdbestuur van de Vlaamse volksvertegenwoordi ging, dr. Daenen, betoogde in een toespraak, dat dr. Paardekoper d< Vlamingen zeker de raad zou heb ben gegeven om het federalisme na Ongerust j De heer Blok toonde zich ongerust over de steeds toenemende maat schappelijke versplintering, ook in de bouwwereld. „Steeds meer en steeds engere groepen gaan zich zelfstandig organiseren ter behartiging van hun I specifiek belang", verklaarde hfj. I „Dit betekent een steeds verdere I concentratie op het materiële, dat het hoogste criterium wordt. Wie dit criterium overneemt, brengt in begin sel de doodsteek toe aan de christe lijke organisatie, die niet alleen het eigen belang dient, maar tevens de rechtmatige plaats van een ander erkent, ook van de werknemer". Verdwijnt schaapskudde te Elspeet De grote Elspeetse schaapskudde van ongeveer 150 dieren zal waar schijnlijk vóór het komende siezoen verdwenen zijn, omdat de heidevel- i den rondom Elspeet door de aanhou- dende militaire oefeningen steeds meer worden verwoest. De schaap herder Jac. Mouw heeft verklaard, de dieren wegens voedselgebrek te moeten opruimen. Onderhandelingen met B. en W. van de gemeente Er- melo. waaronder Elspeet ressorteert, om voederweiden aan te leggen, heb ben nog geen resultaat gehad. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft zich gis teren zonder hoofdelijke stemming verenigd met een wijziging van de wet op het Nederlanderschap en het ingezetenschap. De wijziging houdt verband met de invoering in het Ne derlandse recht van het instituut van adoptie, ontlening van Neder landschap aan geboorte in Suriname en ontlening van onze nationaliteit aan geboorte in het Koninkryk uit een Nederlandse moeder en een niet- Nederlandse vader. De heer Scheps (PvdA) en mr. Van Rijckevorsel «KVP» verlangden een soepeler regeling voor het Ne derlanderschap van kinderen, wier ouders destijds het Indonesische staatsburgerschap hadden verkozen. Minister Beerman voelde echter niet voor een wetswijziging, waardoor kinderen van zg. spijtoptanten op eenvoudige wijze het. Nederlander schap zouden herkrijgen, waarna zij als Nederlanders uit Indonesië kun nen vertrekken. De bewindsman be loofde evenwel, dat hij in heel by- tc streven om hun probleem op te lossen. „U moet dag en nacht aan het federalisme denken", zou de Ne- j derlandse leraar volgens dr. Daenen hebben gezegd. Op de vergadering werd nog meegedeeld, dat dit jaar waarschijnlijk in oktober een tweede „mars op Brussel" zal wor den gehouden ter ondersteuning van de Vlaamse eisen. zondere gevallen een ander stand punt zou huldigen. De minister leed in het debat over dit wetsontwerp nog een nederlaagje, toen tegen zijn zin een amende ment-Berkhouwer «VVD» met 48 te gen 47 stemmen werd aangenomen. Voor waren de PvdA, VVD, CPN en PSP, terwyl de confessionele fracties tegen waren. De uitslag was enigszins verrassend, omdat het amendement in een voltallige Ka mer zou zijn verworpen. Het aantal afwezigen in de gelederen van de voorstanders was nu evenwel min der groot dan bij de tegenstanders. De heer Berkhouwer wilde moge lijk maken, dat een «buitenlands) geadopteerd kind makkelijker de Ne derlandse nationaliteit kan verkrij gen. Voorbeeld: een Duits echtpaar heeft een Grieks kind geadopteerd. Wordt de adoptief-vader genatura liseerd als Nederlander dan wordt het kind als mede-genaturaliseerd beschouwd. De Tweede Kamer heeft verder Tweede Kamer gaat akkoord met Haags Congresgebouw (Van onze parlementaire redacteur) Zonder hoofdelijke stemming heeft de Tweede Kamer de regering ge machtigd, financiële medewerking te verlenen aan de oprichting en exploi tatie van een Congresgebouw in Den Haag. De staat kan tot een bedrag van ten hoofste f. 5,- miljoen deel nemen in het aandelenkapitaal van de betrokken naamloze vennootschap en zal verder de rentebetaling en aflossing garanderen voor de helft van de te sluiten geldleningen, teza men groot f. 30.- miljoen. De totale kosten van het gebouw worden ge schat op f. 40- miljoen. De rijksoverheid wil haar mede werking baseren op de overweging, dat het hier een nationaal project geldt. Daarom zou het in Den Haag. de zetel der regering, moeten worden gevestigd. Hoewel iedereen met het wetsont werp als zodanig akkoord ging, be stond bij enkele sprekers twijfel over de vraag of Den Haag nu wel de eerst aangewezen plaats van vestiging moest zyn. De heer Van de Wete ring (CH) bijvoorbeeld meende, dat Amsterdam of Utrecht eerder in aan- nog z.hs. een wetsontwerp aange- merking had moeten komen. GEHEIM PROCES IN O.-BERLIJN Forellenvergiftiging in Limburg (Van onze correspondent) Een vergiftiging heeft onder de fo- jjpllenstand in het Limburgse riviertje Gulp, een der weinige plaat- wn r aar deze vissoorten in Neder land voorkomt, een ware slachting Ji aangericht. Honderden dode forellen drjjven aan de oppervlakte. Voor de sportvissers betekent dit «n aanzienlijk verlies. Door hen Worden jaarlijks flinke bedragen uit- 11 «egeven om de snelstromende rivier - Studenten willen Salazar spreken Het merendeel van de studenten in Lissabon die vrijdag zijn gear resteerd, is vrijgelaten. Tijdens een vergadering hebben de studenten onder meer besloten een comité uit de studentenverenigingen te vormen, dat moet trachten in verbinding te komen met premier Salazar. Talrijke hoogleraren in Lissabon hebben in een gemeenschappelijke verklaring intrekking geëist van het besluit van het ministerie van Onder wijs waarbij de leiders van de stu dentenverenigingen zijn geschorst. De vereniging van Portugese art sen heeft een motie goedgekeurd, waarin de geneesheren zich achter de studenten stellen in hun eisen ter handhaving van het universitai re statuut. De studenten van Oporto hebben In Oost-Berlijn is gisteren een proces tegen twee Hamburgse en twee Westberlijnse studenten begon nen dat aldra achter gesloten deu ren werd voortgezet omdat de staatsveiligheid ermee gemoeid zou zijn. De hoofdbeschuldigde, de 23- jarige Rolf Niemann uit Hamburg, zou op de spoorbaan tussen Oost- Paardekoper de i Berlijn en Warnemunde gespioneerd hebben. Hij zou op 22 februari j.l., bij terugkeer van een reis naar Zweden, in Oost-Duitsland zijn ge arresteerd. In Warnemunde zouden toen ook acht studenten zijn aange houden maar over dezen is verder niets bekend geworden. nomen tot tijdelijke verruiming van de mogelijkheid van adoptie in af wijking van sommige bepalingen van het burgerlijk wetboek. Zo wordt ge durende een termijn van twee jaar de mogelijkheid heropend tot adop tie van reeds voor 1 maart 1956 in een gezin opgenomen pleegkinderen, die inmiddels meerderjarig zijn ge worden. Uit de Kamer is er tevens op ge wezen, dat de exploitatie van het Haagse gebouw geen nadelige concur rentie voor soortgelijke instellingen mag betekenen. Staatssecretaris Gijzels (Econ. Za ken» merkte by zijn verdediging o. m. op. dat het tijdstip van de bouw afhangt van de minister van Volks huisvesting en Bouwnyverheid. tjes bevolkt te houden. Volgens een besloten, zich aaP fe _slmtenJ^de ttgaman van de Nederlandse Heide- T 1 HmS maatschappij te Gulpen, staat het nog niet vast wat de oorzaak is van öe vergiftiging. Maar men vermoedt dat zij is veroorzaakt door boeren die chemische afvalstoffen in de ri vier hpbben gestort. studenten van Lissabon en Coimbra. Sinds gisteren geldt in Oporto de „academische rouw" en zal gestaakt worden. De studenten zullen 24 mei weer bijeenkomen. Vandaag zou een „stille mars" door de straten van Oporto worden gehouden. Cubaanse economie in grote moeilijkheden De Cubaanse revolutie ziet zich voor grote moeilijkheden gesteld, zo heeft premier Fidel Castro in de plenaire vergadering van de Cubaanse suiker- coöperaties verklaard Hij voegde eraan toe dat Cuba het hoofd zal moeten bieden aan econo mische moeiiykheden. vooral doordat de vraag de produktiecapaciteit in sterke mate overtreft. ..Alleen een vergroting van de produktie een be tere verkoop en een betere verdeling zal ons doen slagen", aldus Castro. Hii verklaarde o.m. dat. het nodig zal zün aan de Sowjet-Unie levering van consumptiegoederen te vragen en wees erop, dat de Sowjet-Unie reeds met de levering van produkten heeft ingestemd. Volgens Castro liggen de moeilijk heden ook in het administratieve vlak. Erop wijzend, dat al deze moei lijkheden overwonnen kunnen wor den deed Castro een beroep op de verantwoordelijke personen om te trachten een reorganisatie te bewerk stelligen. Op de Rijksweg van Roermond naar Venlo is gisteren een auto geslipt en tegen een boom ge slagen met het gevolg, dat de wagen letterlijk in twee stukken brak. Deze foto toont de ver van elkaar terecht gekomen brok stukken. waaruit de chauffeur ernstig gewond te voorschijn werd gehaald. De staatssecretaris van Econo mische Zaken, drs. F. J W, Gijzels. heeft vanochtend in de RAI te Am sterdam een tentoonstelling Internationaal congres van de vereni ging voor oppervlaktetechnieken van metalen (belde duren tot 19 mei) of ficieel geopend. Tentoonstelling over Huygens in 1963 Op 18 juli 1963 bestaat dc Vereni ging Hofwijck. die tot doelstelling heeft het huis Hofwijck te Voorbrrg als Huygensmuseum in stand te hou den, vijftig jaar. Zij is er in deze halve eeuw in geslaagd het huis. dat door de dichter en staatsman Con- stantijn Huygens werd gesticht en door hem en zijn zoon, de natuur kundige Christiaan Huygens, werd bewoond, in eigendom te venverven, te restaureren en als Huygensmu seum in te richten. De vereniging zal in de zomer van ®?,n 1963 in het huis Hofwijck een by- zondere tentoonstelling inrichten, waarin een beeld gegeven zal worden van het leven van Constantyn en (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren een begin gemaakt met de behande- I ling van het wetsontwerp tot wyzi- I ging van de omzetbelasting. Het aantal artikelen, waarvoor het zg. weeldetarief (18 procent) geldt, zal volgens het wetsontwerp worden in- gekrompen. Zo zullen koelkasten, j meubelen en schoenen er niet meer j onder vallen. De heer Van ae Wetering (C.H.) had graag gezien, dat staatssecreta ris Van den Berge nog wat scheu- 'j tiger zou zyn geweest. Het abonor- male tarief van 18 procent is stry- dig met de maatschappelyke ontwik keling. Auto's en televisietoestellen zijn normale gebruiksartikelen ge worden. Ook zij behoren niet door het hoge tarief te worden getroffen. De heer Van de Wetering vond het belachelyk. dat sportvliegtuigen wel uit de weeldetabel zullen verdwynen, maar sigarettenvloeitjes niet. In ver band met de verkeersveiligheid zou het voorts gewenst zijn, dat ook het tarief voor autobanden omlaag gaat. Dr. Lucas «KVP» hield een pleidooi voor grondige herziening van de om zetbelasting. Hoewel hij de huidige voorstellen niet ver genoeg vond gaan, zou hy zich er by neerleggen. De bestaande verschillende tarieven houden geen verband met de ver schillen in draagkracht. Opruiming van het weeldetarief (18 procent» en het tussentarief (10 procent» is gewenst. De heer Kieft «AR» wilde een begin maken met opheffing van het weeldetarief door de betrokken artikelen over te hevelen naar het tienprocentstarief. Het debat zou vandaag worden voortgezet. een helpt V direct Christiaan Huygens op hun geliefd buitenverbiyf. Een commissie van specialisten op verschillende gebieden is reeds gevormd en heeft met de wetenschappelyke voorbereiding een begin gemaakt. De vereniging heeft de gemeente Den Haag om f 1000 gevraagd als bydrage in de kosten van de expo sitie. •want Akkertjes zijn Instant cachets met a-voudig werkend I micropoeder. Ontdek óók de wel daad van Akkertjes

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5