Met dr. Wilterdink op reis door de „States" Brute SS-moordenaar Filbert (56) doet sentimenteel voor rechter „Tweede versnelling" in de E.E.G. aanvaard Verder afbraak van de douanetarieven Balans van Vrouwe Justitia in evenwicht vrijspraak Onze woensdag tip Duizend Amerikanen aan grens met Laos JONGENS WEEK ENDER Met vijf anderen voor 11.000 moorden verantwoordelijk V.S. samen met Siam paraat Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 15 mei 1962 no. 30653 oor de Leidse kantonrechter In de verdachtenbank namen gisteren naast elkaar twee man nen plaats voor de kantonrech ter, mr. R. de Bruijn, en zij keken elkaar allerminst vrien delijk aan. De een, een 42-jarige kolenhandelaar uit Leiden be schuldigde de ander, een 42- jarige kruidenier uit Leiden, dat hij en niemand anders de schuld droeg van de botsing, die zich destijds tussen hun auto's op de Haagweg voordeed en de nodige materiële schade ver oorzaakte. „Juist op het moment dat ik hem wilde inhalen, draaide hij zonder richting aan te geven naar links met de bedoeling de Rijn- en Schiekade op te rijden. Ik kwam dus met hem in botsing en de klap kwam flink aan", aldus de kolenhandelaar. De kruidenier wees elke beschuldi ging van de hand. Hij was helemaal niet van plan de Rijn en Schiekade in te draaien. „Ik ging wel naar links, maar met de bedoeling een voor mij rijdende auto in te halen". „Hij wilde er toen perse nog net even langs en omdat dat net niet ging zit ik met de brokken", was de lezing, die de kruidenier van het geval gaf. Beschuldigingen klonken over en weer en daar er geen getuigen waren, woog het „ja" van de een even zwaar als het „neen" van de ander. Daar zich hier het uitzonderlijke geval voordeed, dat de weegschaal van Vrouwe Justitia precies in even wicht hing, kon de ware schuldige niet worden aangewezen De officier, mr. E. v. d. Schans, aarzelde dan ook geen moment om wegens gebrek aan bewijs voor beide verdachten een vrij sprekend vonnis te eisen. De kanton rechter was het hiermee volkomen eens en vonniste conform. Niets gemerkt „Ik heb van het hele geval niets gemerkt en hoorde er pas wat van toen een van de getuigen bij mij aan de deur kwam", aldus een 42-jarige groentehandelaar uit Leiden, die op de Morsweg met zijn bestelauto twee wielrijders wat al te krap had inge haald tengevolge waarvan een der wielrijders een klap van de bestel auto kreeg en bij de valpartij een schouderfractuur opliep. Verdachte kon zich wel herinne ren, dat hij twee wielrijders had in gehaald, doch kon zich moeilijk voor stellen, dat hij niet voldoende afstand had bewaard. Toen hij van het ongeval hoorde had hij zich di rect bij de politie gemeld en haar ervan overtuigd, dat hij niet opzet telijk was doorgereden. Gezien de ge- tuigenverklaringen had de officier geen moeite met de levering van het wettig en overtuigend bewijs van ver- dachtes schuld, dus eiste hij f. 50 boete subs 10 dagen. Daar de kan tonrechter enkele verzachtende om standigheden niet wilde uitsluiten, vonniste hij met f. 35 boete subs. 7 dagen. Brom-dame Onder de vele bromfietsers, die weer tegen de voorrangsregels of ma ximum-snelheidsbepalingen hadden gezondigd, bevond zicli o.m. 'n 18-ja- rige jongedame uit Leiden, die al brommende op het kruispunt Hoge- woerd-Rijnstraat geen voorrang had verleend aan een van rechts komen de auto. Hoewel de botsing ook door haar veel te hoge snelheid nogal flink aan kwam, liep zij slechts enkele lichte verwondingen op. Nadat de getuige- bestuurder had verklaard, dat ver dachte vanwege haar snelheid onmo gelijk tijdig genoeg had kunnen af remmen, gaf verdachte de tenlaste legging grif toe. Naast een ernstig vermaan voor een dergelijk grif toegegeven weg- misbruik, eiste de officier f. 40 boe te subs. 8 dagen. Gezien het feit, dat verdachte er zelf niet zonder kleer scheuren af was gekomen, liet de kantonrechter het ditmaal bij f. 30 subs. 6 dagen. Kampioen De kampioen onder de bromfiets racers bleek een 18-jarige monteur uit Leiden te zijn. Als race-baan koos hij de bochtige Zoeterwoudesesingel vanwege het Jekker-moeilijke boch tenwerk", In een zeer scherp gesteld requisitoir hekelde de officier ver- dachtes gemis aan verantwoordelijk heidsgevoel, waarvan de gevolgen zeer ernstig hadden kunnen zijn. Hij eiste in dit geval dan ook niet minder dan f. 60 boete subs. 12 da gen. Verdachte had niets tot zijn verdediging aan te voeren. Het von nis werd f. 50 boete subs. 10 dagen. Een 41-jarige chauffeur uit Lei den stond terecht voor een maar al te vaak voorkomende overtreding: het openen van het linkerportier op het moment, dat een bromfietser of wielrijder reeds op zeer geringe af stand is genaderd. Verdachte deed dit met het linkerportier van zijn op het Levendaal staande bestelauto en het slachtoffer was een bromfietser die onzacht tegen het wijdgeopende portier reed. Wonder bo\en wonder liep het in dit geval nog vrij goed af en bleef de schade beperkt tot enige lichte verwondingen en wat deuken in portier en bromfiets „Ik keek eerst in mijn spiegel ei: zag niets aankomen. Toen ik het portier open de reed hij plotseling naast mijn be stelauto", was verdachtes excuus. Dit gebruikelijke excuus klonk de kan tonrechter dan ook niet vreemd in de oren en het gaf de officier weer aanleiding op te merken, dat die bromfietser echt niet „uit de lucht was komen vallen". De eis luidde f. 40 boete subs. 8 dagen. Het vonnis werd f. 30 subs. 6 dagen. Onderscheiding voor prof. dr. H. W. Siemens Prof. dr. H. W. Siemens, Leids hoogleraar in de dermatologie, is door de Gesellschaft der Arzte in We nen tot erelid benoemd. J. W. Cornelisse verlaat na 40 jaar padvinderij De onder-districtscommissaris van de Nederlandse Padvinders voor Lei den, de heer J. W. Cornelisse, viert op 25 mei zijn 40-jarig jubileum als padvinder. Hij heeft de wens te ken nen gegeven dan tevens de beweging te verlaten. Overuigd, dat zeer velen de be hoefte zullen gevoelen om de heer Cornelisse met dit jubileum geluk te wensen, hem dank te zeggen voor hetgeen hij in veertig jaar voor deze jeugdbeweging heeft gedaan en om hem vaarwel te zeggen, wordt daar toe de gelegenheid geboden op een receptie, welke zal worden gehouden zaterdag 26 mei van 4 tot 5.30 uur in het districtshoofdkwartier, Eerste Binnenvestgracht 20. Advertentie Zoekt U een GOED ANKER HORLOGE voor f30.- en f40- of het allerbeste van f 200- en f 300.-. v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. Am a ten r-fotogra fei i „Wie verre reizen doet, kan veel verhalen". Uitgaande van dit gezeg de behoeft het geen betoog, dat wie per auto een rondreis van 6 weken door de U.S.A. maakt achteraf heel veel kan verhalen temeer als de rei ziger zich bovendien ontpopt als een vlot en gezellig verteller. Een vertel ler, die zijn gehoor als het ware mee kan nemen op zijn ruim 13.000 km lange tocht dwars door de „States" mede dank zjj het feit, dat zijn ca mera mee op reis ging en hjj onder weg tal van bezienswaardigheden op de kleurenfilm vastlegde. De verteller van het reisverhaal, dat visueel toegelicht werd met een schat van fraaie zelfvervaardigde kleurendia's, was gisteravond in de bovenzaal van restaurant -X>e Doe len" dr. J. B. Wilterdink, die gedu rende een jaar werkzaam was in een kinderziekenhuis te Cincinnati (Ohio) ter bestudering van de pro blemen rond het poliovirus, speciaal in verband met de vaccinatie tegen kinderverlamming. Hij vond een zeer Lezers schrijven. Geen kleintjes! Op de voorpagina van het L.D. d.d. 12 mei j.l. trof ik een foto aan, van een aantal Nederlandse stoomloco motieven welke zich in het Spoor wegmuseum te Utrecht bevinden. In het onderschrift worden deze machines „locomotiefjes" genoemd! Dat het echter geenszins lilliputters zijn, blijkt wel uit de afmetingen en gewichten. Zo is b.v. de derde loco motief in de rij op de foto, een ma- une met een gewicht van 105.000 kg; ze is (inclusief tender) 18 meter lang en 4,37 meter hoog! Wat haar prestatie betreft, deed de stoomlocomotief óók niet onder voor haar elektrische collega's. Er waren n.l. „stoompaarden" die een snelheid konden bereiken van 120 km per uur. M.C.S. TH. BARNARD Verlaat na 44 jaar gemeentedienst In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zal de heer Th. Barnard, hoofdcommies A ter gemeente-secretarie, op 1 juni de gemeentedienst met pensioen verlaten. De heer Barnard heeft de gemeen te Leiden gedurende een lange reeks van jaren gediend. Op 1 februari 1918 trad hij, komende uit Rotter dam, als commies 3e kl. in dienst der gemeente. Na aanvankelijk belast te zijn ge weest met onderwijszaken op de af deling Algemene Zaken, heeft hij van 1921 af tot heden de werkzaam heden betreffende de volkshuisves ting verricht, eerst op de afdelingen financiën en volkshuisvesting, later op de huidige afdeling Openbare Werken. Bij velen in Leiden is de heer Barnard als zodanig bekend ge worden. Hij was een vraagbaak voor velen, die zich met de vooral sinds 1945 gecompliceerd geworden mate rie van de volkswoningbouw bezig houden. Na de verschillende com- miezenrangen te hebben doorlopen, werd hij met ingang van 1 januari 1949 tot hoofdcommies benoemd en met ingang van 1 januari 1958 be vorderd tot hoofdcommies A, zijn huidige rang. Op 1 februari 1958 herdacht de heer Barnard onder grote belangstelling de dag, waarop hij 40 jaren in dienst van de ge meente Leiden was. Naast zijn functie ter secretarie, is de heer Barnard onder meer secretaris van de Vrouwen-Advies commissie inzake woningbouwaan- gelegenheden, secretaris van de Slaagh- of Stadspolder en admini strateur van de Leidsche Hout. Niet tegenstaande zijn drukke werkkring, ziet de heer Barnard nog kans deel te nemen aan het culturele leven. Jarenlang heeft hij als bestuurslid en als actief zanger zijn krachten gegeven aan de Chr. Oratorium vereniging „Con Amore". Ook de 3- Octobervereeniging heeft aan hem een toegewijd lid van verschillende commissies. Dinsdag 29 mei zal de heer Bar nard afscheid nemen van het amb telijk leven, tijdens een bijeenkomst ten Stadhuize. Om kwart voor vijf zullen belangstellenden in de gele genheid zijn hem de hand te druk ken. Ongetwijfeld zal het de heer Barnard die dag niet aan belang stelling ontbreken. aandachtig en dankbaar gehoor in de leden van de Leidse Amateurfotogra. fenvereniging, die uiteraard eveneens zeer veel belangstelling hadden voor zijn „kleurenkiekjes" gemaakt zonder bindende compositieregels, gebonden onderwerpen en jury-beïnvloedende effecten, kortom alleen voor zijn ple zier en zijn verzameling van kostbare reisherinneringen. Ter inleiding ver. telde dr. Wilterdink een en ander over zijn heenreis in mei 1960 per m.s. „Rotterdam" van de H.A.L. met als voorlopig einddoel de bijwoning van een vierdaags congres over po liomyelitis te Washington. Vandaar ging de reis per „Greyhoundbus" naar Cincinnati waar hij tot mei 1961 in een ziekenhuis werkzaam was. In een tweedehands „auto" en vergezeld van zijn echtgenote startte hij vanuit Cincinnati voor de zesweekse rond reis, die het eigenlijke onderwerp van zijn interessant en leerzaam reisver. haal vormde. Hij voerde zijn gehoor mee op zijn tocht door Cleveland langs de wereldberoemde Niagara Falls via Canada naar Detroit en Chicago om na een flinke tocht door de „graanschuren" Iowa en Nebras- ka en de besneeuwde Rocky Moun tains een bezoek te brengen aan het Yellowstone Park. Na dit bezoek Een beeld uit de kerk in Athe ne tijdens de huwelijksplechtig heid van Prinses Sophia en Prins Don Juan Carlos. Duidelijk is de lange sleep van de bruids japon te zien. werd de reis voortgezet door de Mor- monenstaat Utah en de beruchte ste den Reno en Las Vegas in Nevada om over de Sierra Nevada naar Cali- fornië, San Francisco en Los Angelos te reizen met uiteindelijk vanzelf sprekend een kijkje in de filmstad Hollywood. Na Hollywood werd ge start voor het laatste traject, dat hem door de droge woestijnstaat Ari zona voerde, langs de indrukwekken de Grand Canyon en dwars door de ndianenreservaten naar de Spaans- Mexicaanse steden Alberquerque en Santé Fé ging. Na een lange rit langs de Mexicaanse grens en dwars door Texas kwam na een 13000 km lange reis uiteindelijk het einddoel in zicht: New Orleans aan de Mississip pi in de staat Louisiana, het echte zuiden, waar de discriminatie tussen blank en bruin nog zeer actueel is. Tot slot vertelde dr. Wilterdink nog een aantal bijzonderheden over de terugreis van New Orleans naar Am sterdam, die per Nederlandse vracht boot werd gemaakt. Tijdens het voorafgaande huishou delijke gedeelte werd in verband met het 40-jarig bestaan van de LAFV in november 1963 een jubileumcommis sie benoemd, die tot taak kreeg een jubileumprogramma samen te stel len. De jubileumcommissie bestaat uit dr. J. Versteeg (voorzitter), mevr. W. B. Wayon-Stroethoff (secretares se) en de heren R. Singerling, F. Eradus, J. Wondergem, P. F. v. d. Kleij, en W. Ziegelaar (leden). A. A. van Sandick 63 overleden President-directeur Ned. Handel Mij Te Amsterdam is gisterochtend overleden de heer A. A. van Sandick, president directeur van de Ned. Han del Maatschappij. De heer Van San dick is geboren te Amsterdam op 21 oktober 1898. Na het lyceum doorlopen te heb ben is hij adelborst geweest bij de Kon. Marine. Van 1917 tot 1925 was de heer Van Sandick werkzaam bij R. Mees en zn te Rotterdam, van 1917 tot 1925 was hij chef bij de Ja- vasche Bank te Amsterdam, van 1929 tot 1942 secretaris van de Robaver te Rotterdam en sinds 1946 was hij als directeur, later als president di recteur verbonden aan de Ned. Han- del-Maatschappij. Voorts was de heer Van Sandick commissaris van diver se maatschappijen. In de jaren 1929- 1945 was hij schrijver van de finan ciële kroniek in de Economist, in 1945 verscheen van zijn hand: „Her stel der maatschappij". De overlede ne heeft zich ook op politiek terrein bewogen. Van juli 1950 tot septem ber 1958 had de zeer van Sandick zitting in de Amsterdamse gemeente raad. Morgen wordt in Italië de wet van kracht die reclame voor sigaretten verbiedt. Op elke overtreding staat een boete van 20.000 tot 2 miljoen lire. Advertentie PMMHiMMMljNIMtl alleen geldig 16 mei a.s. 7 tot 16 jaar; no-iron, diverse dessins, 8 jaar HAARLEMMERSTRAAT 143 LEIDEN Heb medelijden met mijn vrouw en kinderen Dr. Albert Filbert, die tezamen met vijf anderen als oud-SS-officieren beschuldigd wordt van verantwoor delijkheid voor het vermoorden van joden en Russen 21 jaar geleden, heeft gisteren voor zijn rechter op de vraag of hij zich schuldig gevoel de, geantwoord: „Neen, ik wil mijzelf verdedigen". En later zei hij: „Ik was echt een overtuigd nationaal-socia- list, waarom zou ik dat verbergen?" De 56-jarige Filbert, ten tijde van de moordpartij in juli 1941 kolonel van de SS, had het na de oorlog tot bankdirecteur gebracht. Volgens de tenlastelegging van 129 pagina's zijn de zes verantwoordelijk voor elfdui zend moorden in de streek van Wil- na-Grodno en Witebsk in West-Rus land. Zij werden in 19591960 gear resteerd als de commandanten van manschappen tegen wie de ver volging in 1960 werd gestaakt toen verklaard werd dat dezen met de dood bedreigd waren wanneer zij weigerden te vuren. De zes zouden vrouwen en kinde ren gedwongen hebben zich te ont kleden en op rijen lijken te gaan staan in executie-kuilen alvorens hun manschappen te bevelen deze mensen dood te schieten. Filbert zei voor de Westberlijnse rechtbank, dat hij voor de oorlog on der de naam van dr. Selbert naar het buitenland was gegaan om te helpen een economisch spionagenet voor de nazi's te organiseren. De naam Sel bert gebruikte hij ook weer na de oorlog. In 1949 ging hij naar Hanno ver en verbond zich daar onder zijn ware naam aan een bank. La ter werd hij directeur van een filiaal van deze bank in West-Berlijn. Toen Filbert te berde bracht dat hij het aan zijn hart, longen en maag had en om mededogen voor zijn „arme vrouw" en zijn kinderen vroeg, werd hij door het publiek uit gelachen. Filbert zei dat zijn vader beroepsmilitair met de rang van feldwebel was geweest en dat hij zijn jeugd in de kazerne had door gebracht. In 1932 was hij tot de SS en de nazi-partij toegetreden. Hij beweerde in zijn hoge functie bij het hoofdbureau voor de rijksvei ligheid waar ook Adolf Eichmann werkte zo geisoleerd geweest te zijn, dat hij pas van de nazi-misda den hoorde toen zijn eigen broer wegens kritische uitlatingen over Hitier tot drie jaar gevangenisstraf werd veroordeeld en later in een concentratiekamp om het leven kwam. In het proces, dat zestien dagen zal duren, zullen ruim honderd ge tuigen gehoord worden. De uitspraak is waarschijnlijk op 18 juni. W. Bloem 25 jaar deurwaarder Groot en bijzonder hartelijk was gisteren de belangstelling, welke zich concentreerde rond de figuur van de heer W. Bloem, die deze dag het feit herdacht, dat hij voor 25 jaar tot deurwaarder werd benoemd. Tijdens een in de middaguren in zijn kantoor (Steenstraat 18) ge houden receptie moet het de heer Bloem, die thans deurwaarder is bij de Arrondissementsrechtbank te 's Gravenhage, met als standplaats Leiden, duidelijk zijn geworden hoe zeer zijn arbeid door velen op prijs wordt gesteld. Zelfs uit zijn vorige standplaats Den Briel waren oud collega's naar de Sleutelstad geko men om felicitaties aan te bieden. Vanzelfsprekend was ook Den Haag deze middag sterk vertegenwoor digd. Voorts verschenen ook de Leidse kantonrechters, mr. R. de Bruyn en mr. J. de Koning, de griffier, mr. J. E. Conradi, bekende figuren uit de Leidse advocatuur, collega's en oud-collega's, een depu tatie van de Ver. van Deurwaarders en vele anderen op dit feestelijk „appèl". Zeer vele geschenken wer den aangeboden. Gevonden in Leiden In de maand april zijn de volgende voorwerpen gevonden: autostep. ket ting. damespolshorloge, dameshand- tasjê, damesportetmonnee, dames laarsje. herenhandschoenen, heren portemonnee, strookjes voor kleding, ondergebit, trouwring sleutels vul pen. zonnebril, colbertjasje, pantof fels, rieten mandje, rijwielpompje, broche akten tas. regenbroek, reken- liniaal. damesvulpen toneelbril. bril. lederen wanten, wollen wanten, be- dieflswmband, Bacosfleutel, muntbil jetten damesbeursje, autowieldop, autoreservewiel, voetbalsohoen. dek zeil, sigarettenaansteker, oorknop, bankbiljet, 3-wielig kinderfietsje, pa raplu, loonzakje portefeuille, diplo- matentas sportschoen rapport, sjaal, slagersmes jeerrycan, televisiekabel, pantalon, kinderschoentje, hakbijl, kinderjasje, motorbuitenband, zak- radio damesjasje luchtbed, jasje, herenbril. kralen, ijzeren hekje, duim stok. contactsleutels, baal veevoeder, overall kinder bril. regencape. reis- wekker grammofoonplaat, judopak. jongensjas, schakelarmband. Medewerking van Den Haag en Bonn De ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap heeft gisteren in Brussel in beginsel beslo ten tot een tweede versnelde afbraak van de onderlinge douanetarieven in de gemeenschap. Een formele beslis sing kon nog niet worden genomen, daar van Italiaanse zijde gisteravond nog geen minister in Brussel aanwe zig was. In aanwezigheid van de Italiaanse minister van Nijverheid en Handel, Colombo, zou vandaag het officiële besluit worden geno- Gouden doctoraten 17 mei a.s. zal het vijftig jaar ge leden zijn, dat mr. E. M. L. Engel- brecht, geboren te Semarang en thans wonende te Den Haag, promo veerde tot doctor in de rechtsweten schap aan deze Universiteit. Op 21 mei d.a.v zal het eveneens vijftig jaar geleden zijn, dat mej. dr. J. Reudler, geboren te Rotterdam en thans wonende te Den Haag, promo veerde tot doctor in de wis- en na tuurkunde aan deze Universiteit. Terug te halen en inlichtingen te verkrijgen aan het bureau van ge vonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8. in gang poort op woensdagmiddag tus sen 2 en 5 uur. Telefonische inlich tingen kunnen niet worden verstrekt. men, waarmee op 1 juli de douane tarieven voor industriële produkten met een extra tien procent omlaag zullen gaan en de tarieven voor een aantal landbouwprodukten met vijf procent. Hiermee zullen sedert het begin van de EEG de douanerechten in het onderlinge handelsverkeer in de ge meenschap met 50 procent zijn afge broken en voor landbouwprodukten van 30 tot 35 procent. De laatste hinderpaal werd giste ren weggenomen door de aanvaar ding door de Duitse Bondsrepubliek van een beperkte lijst van landbouw produkten, waarop de versnelling eveneens wordt toegepast en een Nederlands besluit genoegen te nemen met het feit, dat van deze lijst gras- en klaverzaad door de Duitse delegatie is afgevoerd. ONS LAND BIJNA 12 MILJOEN INWONERS In het eerste kwartaal van dit jaar bedroeg het aantal huwelijken in ons land volgens opgave van het CBS 16.069 tegen 15.330 in het eerste kwar taal van 1961. Het aantal levendge borenen was met 61.421 iets lager dan vorig jaar, toen het aantal 61.672 be droeg. Anderzijds steeg het aantal overledenen van 22.983 in het eerste kwartaal van 1961 tot 25.596 in het eerste kwartaal van dit jaar. Het aantal immigranten van 12.384 tot 13.086 in dit jaar en het aantal emi granten van 12.384 tot 13.173, zodat het emigratie-overschot vorig jaar Engeland keurt maatregelen van Amerika goed Een Amerikaanse gevechts groep van duizend man, die reeds in Siam lag, is naar de Mekong gezonden aan de grens met Laos, aldus is van welinge lichte zijde te Washington ver nomen. Het doel van deze be weging is, zo zei men te Wash ington, te tonen dat de Verenig de Staten paraat zijn om zo nodig mèt Thailand (Siam) te strijden om communisten, die over de rivier de Mekong Thailand binnenkomen, tegen te houden. De gevechtsgroep bevat guerrilla strijders van de 27-ste infanteriedivi sie, die op Hawaii gestationeerd is en in Thailand oefende in het kader van van de ZOAVO Zuidoostazia- tische Verdragsorganisatie). Volgens berichten uit Bangkok is er een bataljon genietroepen van Okinawa naar de grens gezonden. Er is nog niets bekend over plannen voor een landing in Thailand van mariniers van de Amerikaanse Ze vende Vloot, die in de Golf van Siam kruist. Secretaris-generaal Oe Thant heeft gisteravond in New York de afgevaardigden van Cambodja en Thailand ontboden om te spreken over de toestand in Laos. Engeland keurt de militaire voor zorgsmaatregelen van Amerika ten opzichte van Laos goed. Dit is mee gedeeld door het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Londen. Amerika heeft Engeland steeds van alle plan nen op de hoogte gehouden. De mid delen tot een diplomatieke oplossing van het geschil om Laos zijn nog lang niet uitgeput. Eventueel kan de Geneefse conferentie over Laos, die technisch nog steeds in zitting is, op korte termijn worden bijeengeroepen. Engeland heeft alles gedaan wat het kon om de aandacht van de Sowjet- Unie op de ernst van de toestand te vestigen. Van de Sowjetrussischelei- ders mag nu een „opbouwend initia tief" worden verwacht, aldus de Brit se woordvoerder, Prins Boen Oem, de rechtse Laoti- aanse leider, is inmiddels met gene raal Phoemi Nosavan in Taipeh op Formosa aangekomen, naar verluidt om morele steun voor de zaak der Laotiaanse regering te verkrügen. Zij brachten een bezoek aan generalis- R1JVERKEER: Geet vrije doorgang aan voetgan gers op zebrapaden Sla niet met grote snelheid een hoek om Direct om die hoek kan een zebrapad liggen ■■■■■■lEiiiiiRiiaai 1.116 bedroeg en dit jaar slechts 87. Het aantal inwoners van ons land bedroeg op 1 april j.l. 11.756.898. simus Tsjang Kai-sjek. Bjj hun aan komst op Formosa waren negentien saluutschoten afgevuurd. Kerkelijk Leven GEREF. KEUKEN Aangenomen na^p Rotterdam (vac. Joh. P. Boer) A. Reen te Alkmaar. Be roepen te Oosterend op Texel A. O. Poppe te Naarden. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Schiedam G. de Vries te 's-Gravendeel. Benoemd tot hulp- f>rediker te Den Helder ds. J. van Da- en, em. pred. te Slootdorp. Ds. Boer te Utrecht: Geen propaganda maar profetie Studenten, leden van de Societas Studiosorum Reformatoruma afdeling Utrecht, hebben op een forum verga dering gediscussieerd naar aanlei ding van het boekje der 18 predi kanten „Van kerken tot Kerk". Een van de forumleden, ds. Boer uit. Huizen, veroordeelde het werk van de 18 op grond van een gebrek aan kritische instelling bij hen ten aanzien van het kerk-zijn ,het voor op stellen van het apostolaat en de aantasting van de functie der belij denis. Hij wenst geen propaganda maar profetie. Ds. Toornvliet uit Bloemendaal. lid der 18 noemde het een schuld van de Gereformeerde Kerken, dat zij de Hervormde Kerk zo lang al leen had laten ploeteren. Wij heb ben in de vrijzinnigheid teveel een alibi gezocht om onze kritiek op de Hervormde Kerk te spuien en niet met elkaar te spreken, zo zei hij. Dr. Schelhaas uit Amsterdam zag geen mogelijkheid tot eenwording te geraken. De Gereformeerde Kerken vinden hun bestaansrecht in het handhaven van Gods woord en de tucht, hieraan voldoet de Hervorm de Kerk niet, aldus luidt zijn me ning. Dr. Strijd, eveneens uit Amsterdam, legde de nadruk op de opdracht tot eenheid, die in de bijbel is gegeven. Laten wjj niet met theologische pro blemen beginnen, zo zei hij, daar door is het gereformeerde leven in het verleden al te veel gefrustreerd. Wij moeten beginnen met gezamen lijk kerkdiensten te organiseren, daarna kunnen alle andere punten aan de orde komen. R.-K. streven naar een „eenheidskalender" Op het Rooms-Katholiek alge meen concilie, dat op 11 oktober in Vaticaanstad zal beginnen, zal de mogelijkheid besproken worden om met andere kerken tot overeenstem- nJng te komen over de vaststelling van de data voor de viering van het paas- en het kerstfeest. Dit is besloten op een bijeenkomst van de centrale commissie van voor bereiding. De Rooms-Katholieke en andere westerse kerken vieren deze feesten over het algemeen op andere data dan de Oosterse kerken. Een „een heidskalender" werd in een na de vergadering versterkt communiqué „een stap naar een betere verstand houding onder de christelijke ker ken" genoemd.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3