Vier r.-k. organisaties in Spanje eisen o.a. een betere beloning AGENDA Dagloon van landarbeiders in Cadiz iverd VERDUBBELD Ze hebben mij laatst gezegd, dat je het rookgenot verzacht, als je de as aan je sigaar rustig laat zit ten. Ik heb vastge steld, dat het waar is, Ook al aan de sigaar? Shorts Peek&Cloppenburg MET EEN ENKEL WOORD LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 15 MEI 1962 .Werkhervatting in Bilbao Vier rooms-katholieke arbeiders- en Jeugdorganisaties in Spanje heb ben stelling genomen ten aanzien van de arbeidsconflicten, die zich op het ogenblik in verscheidene Spaan se provincies voordoen. In een gemeenschappelijke verkla ring zeggen de vier groeperingen al lereerst, dat zij niet aan de kant kunnen blijven staan en hun solida riteit moeten uitspreken met de mannen en de gezinnen die lijden. De vier organisaties stellen, dat de arbeiders een loon moeten krijgen, dat toereikend is om te leven op een peil, dat overeenstemt met de levens omstandigheden in een moderne maatschappij. De vier organisaties eisen voorts verscheidene rechten voor de arbei ders op, o.m. het recht van vrije vereniging en actieve deelneming aan en deelhebbing in gemeenschap pelijke taken en de winsten en het eigendom van de ondernemingen. De organisaties zijn van oordeel, dat in beginsel de staking Riet veroordeeld moet worden „in het licht van het moet worde n„in het licht van het algemeen belang". De wetgever, aldus de verklaring, heeft de plicht, waarborgen te bieden die de oplossing van arbeidsgeschil len verzekeren. Volgens de verklaring kunnen de arbeidsbetrekkingen en de maatschappelijke samenleving niet gebaseerd zijn op dwang en geweld. De vier organisaties verzoeken de overheid het evenwicht tussen lonen en prijzen te bewaren en de ont plooiing van de minst ontwikkelde gebieden in Spanje te bevorderen. Uit Bilbao en omgeving, waar on geveer 28.000 man van scheepswer ven en fabrieken in staking zijn, wordt een neiging tot werkhervatting gemeld, voornamelijk onder het ad ministratieve personeel. Zesduizend Tegen smokkelaars een jaar geëist De officier van Justitie te Breda heeft gisteren zowel tegen de 41- jarige Bele J- T. uit Putte als tegen de 26-jarlg*. J. P. uit Baarle-Hertog een jaar gevangenisstraf met aftrek igeëist. Beiden stonden terecht op be schuldiging van overtreding van het deviezenbesluit 1945. Beide Belgen waren op 10 februari in Woensdrecht betrapt, toen zij op de boerderij van de 61-Jarige J. J. bezig waren 2697 kilogram roomboter in een gepant serde vrachtauto te laden. De doua niers lagen in hinderlaae en overvie len de smokkelaars. T. greep toen in de rechterzak van zijn jasje, zijn arm werd beetgepakt en toen bleek, dat hij een zogenaamde Molotofcock- tail in zijn hand had. De smokkelaars hadden twee van deze levensgevaarlijke benzinebom men bij zich. alsmede een rookbom, De vrachtauto een voormalige Bel gische legerauto, was naast de zittin gen in de cabine gepantserd. Achter in de auto was een compleet fort ge bouwd met een kijkspleet erin. Achter de stalen platen stond een bak met kraaiepoten. Er lag een grote schijn werper gereed om eventuele achter volgers te verblinden. De verdachten ontkenden hun da den voor de rechtbank. Op alle vra gen was hun antwoord „Ik weet van niks". P. beweerde stomdronken te ztJn geweest. T. dat een onbekende man hem 's morgens om half vijf was komen halen voor een karwei en dRt hij maar was meegegaan, P. wist niet hoe hij op het erf van de boer derij terecht was gekomen. „Jullie kwamen allebei zo maar 's morgens om half vijf op 70 km af stand van je bed op dat boerenerf een beetje staan kijken", zei de pre sident van de rechtbank, mr. F. Hol leman. De verdachten knikten maar eens, zij wisten van nietsDe boer ont kende al even hardnekkig. Hij zou de (hele nacht hebben geslapen. Maar de drie douaniers als getuigen gehoord, wisten wel een en ander. Beide ver dachten staan in België bekend als smokkelaars. De officier van Justitie mr. J. Peij- nenburg achtte na het getuigenver hoor het bewijs geleverd. Htf nam het de verdachten zeer kwalijk, dat zij aich van levensgevaarlijke en crimi nele afweermiddelen hadden voorzien en sprak zelfs van moordwerktuigen. De officier achtte de boer niet ver antwoordelijk voor de aanwezigheid van de moordwerktuigen. De verde digers. mr. P. Lap uit Bergen op Zoom en mr. A. Overmars uit Val- kenswaard, trachtten beiden de on wetendheid van hun clienten aanne melijk te maken. Een verzoek tot in vrijheidstelling van P werd afgewe zen. De rechtbank zal op 28 mei uit spraak doen. GEEN PRIJSVERHOGING MELK. PAP EN YOGHURT Het verhogen van de verrekenprijs gepaard gaande met een afschaffing van de omzetbelasting op room, koffiemelk, vla en chocolademelk en met gelijkblijvende consumenten prijzen voor deze produkten, zal tot gevolg hebben, dat de consumenten prijzen voor die produkten, die thans de verrekenprijs opb—ngen en reeds zijn vrijgesteld van omzetbelasting (consumptiemelk, pap en yoghurt) zouden moeten worden verhoogd. Onder de huidige omstandigheden is een prijsstijging van deze produk ten niet gewenst. Dat heeft de Staatssecretaris van Financiën, dr. W. H. van den Berge, medegedeeld in een nota naar aan leiding van het verslag van de Twee de Kamer inzake de wijziging van de omzetbelasting. Het invoeren van een differentiatie in de verre kenprijs voor enerzijds die produk ten welke reeds zijn vrijgesteld van omzetbelasting en anderzijds de pro dukten waarvoor dit thans niet het geval is, is blijkens van de minister van Landbouw en Visserij verkre gen inlichtingen de praktijk niet uitvoerbaar, zo deelt de Staatssecre taris verder mede. mijnwerkers te Puertollano in mld- den-Spanje, die donderdag besloten beneden te blijven, hebben maandag de mijn verlaten, maar willen nog niet aan het werk. De 2500 landarbeiders van Villi- martin in de provincie Cadiz hebben het werk hervat nadat hun dagloon van 35 peseta was verdubbeld! Maandagochtend is eveneens het werk hervat in de kopermijnen van Rio Tinto in het zuiden van het land. Daar hebben sinds vorige week woensdag 7.000 man gestaakt. In de kolenmijnen van Asturië, waar de actie begonnen is, staken nog ongeveer 40.000 man. en ook, dat zo'n askegel steviger is dan je verwachten zou. Maar tenslotte komt toch onherroepelijk het mo ment, dat hij tuimelt. Daarop dien je verdacht te zijn, anders kan hij op je pak vallen. Dat kan hij beter doen op 't tapijt, want dat geeft veel minder omslag. Dan is het alleen maar een kwestie van even uitwrijven met de voet. Wèg as, en u hebt meteen een stukje van het tapijt motvrij gemaakt. Ik geloof, dat een sigaar 'n mens ook motvrij maakt. Hij kan van die gedachten heb ben, nietwaar, die als motten zijn. Die verjaagt hij met 'n sigaar. Een sigaar houdt 'n mens optimistisch en dat is gezond! Protesten tegen Veit Harlan als regisseur in Aken (Van onze correspondent in Bonn) De stad Aken, zojuist bekomen van alle ellende van de pokkenepidemie, heeft de laatste dagen op haar grond vesten geschud door een cultuur schandaal, dat volgde op het bericht dat de Akense Kamertheaterregis seur Veit Harlan het openingsstuk van het volgende seizoen wilde laten regisseren. Dit stuk zou Strindbergs „Droomspel" zijn en de hoofdrol er in zou Harlans vrouw Kristine Sö- derbaum spelen. Het bericht lokte een stroom van protesten uit omdat Veit nu niet be paald goed bekend staat, sinds hü in de nazi-tijd de antisemitische hetze film "Jud Stiss" maakte. Vooral de Joodse gemeente ln Aken en de jood se studenten aan de Akense hoge school lieten weten dat zjj voor Har lan geen goed woord over hadden. Overigens dachten twee theaters ln het Roergebied er ook zo over. Zij zegden gastenvoorstellingen van het Akense Kamertheater af, daar zij niets te doen wilden hebben met het theater, dat Harlan in dienst heeft. In het nauw gedrongen verklaarde de Akense theaterdirecteur Sieder hierop, dat hü ondanks alle kritiek juist had gevonden een man in dienst te nemen, die zulk een groot kunstenaar is. „En anders gaat hij kapot", zo voegde hij er kernachtig aan toe. Het ziet er evenwel naar uit dat de tegenstanders van Harlan ge wonnen hebben. Inmiddels werd zón der opgaaf van redenen in Aken be kend gemaakt dat de uitvoering van Strindbergs Droomspel niet door zal gaan. Gestrande tanker in Perzische Golf nog niet vlot Het gaat niet zo vlot met het af brengen van de in het noorden van de Perzische Golf gestrande Noorse tanker Hoegh Galleon. Drie krach tige sleepboten van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst, tezamen 10.200 paardekrachten opbrengend, hebben tot nu toe tweemaal per dag bfj hoogtij aan de tanker liggen trek ken. Echter zonder resultaat. Men heeft nu besloten een deel van de olielading van deze 31.000 tons tan ker te lossen. Zaterdag heeft de sleepboot Elbe <4000 pk) aan de tanker getrokken maar deze bleef muurvast op de zee bodem zitten. Zondag kwam de sleepboot Zwarte Zee <4200 pk) de Elbe assisteren. De op weg naar Suez zijnde, maar teruggeroepen sleepboot Oceaan <2000 pk), nam toen het werk van de Zwarte Zee over, die as sistentie verleende aan twee boor eilanden ongeveer 50 mijl van de strandingsplaats. Gisteren werd de Oceaan ook nog naar de strandings plaats geroepen en gedrieën hebben de sleepboten gedurende twee hoog- watert.ijen aan de Hoegh Galleon ge trokken. De tanker kwam echter niet vlot. Vandaag zou een andere tanker bij het gestrande schip aangekomen en een begin maken met het, lossen van 6000 ton olie. Men hoopt hier door het schip anderhalve meter te kunnen hchten. Wellicht lukt het dan de Hoegh Galleon vlot te bren gen Drijfnetvisserij economisch niet verantwoord De heer D. A. den Duik, voorzitter van de Redersvereniging Schevenin- gen heeft verklaard, dat er een ten dentie valt waar te nemen, dat de treilvisserfj de drjjfnetvisserij gaat overschaduwen. Hoewel de reders trachten de drijfnetvisserü te hand haven. daar de vleetharing vooral in het buitenland zeer gewaardeerd is, is dit vooral economisch niet meer verantwoord. Nederlands is binnen de EEG. zo vervolgde hij, het enige land waai de visserij vloot geen subsidie ont vangt. Als de situatie zo blijft zal de concurrentie met de andere EEG- landen nooit zfjn vol te houden. In 1961 werden er in totaal 579.000 kantjes gezouten haring aangevoerd, waarvan 285.000 kantjes via de drijf- netloggers en meer dan de helft, 294.000" kantjes, met treilloggers. Dit jaar zal waarschijnlijk nog meer treilharing aangevoerd worden. Sweelinck-herdenking te Deventer In de Lebuinus kerk heeft gister avond het officiële openingsconcert plaats gevonden van de serie concer ten. welke ter gelegenheid van de na tionale Sweelinck-herdenkine tot 13 oktober in verschillende plaatsen van ons land zullen worden gegeven. De Commissaris van de Koningin in Overijssel, ir. J. B. Ridder de van der Schueren gaf een kort overzicht van het leven en de werken van de in Deventer geboren Jan Pieterszn Sweelinck. die hij een der grootste Nederlandse kunstenaars uit de Gou den Eeuw noemde. Tijdens het concert, verzorgd door het, J- P. Sweelinckkoor uit Deventer, onder leiding van A- van Opstal, het Twents Kamerkoor onder leiding van August Vörding en de organisten A. van Opstal. Helmut en Bernard Bar- tellnk die werken van Sweelinck of aan hem gewijde werken zongen en speelden, heeft dr. M. A. Vente. we tenschappelijk hoofdambtenaar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, ge sproken over ..Sweelinck en de tradi tie". Onder de aanwezigen was de secretaris-generaal van het ministerie van O K en W. dr. J. H. Wesselings. Roofoverval van Duitsers te Heerlen (Van onze correspondent) De Heerlense politie stelt een on derzoek in naar de ontvoering en de mishandeling van een 22-jarige in woner van Geleen. Deze jongeman, Jan H. Franssen. handlanger van be roep, werd gistermorgen in alle vroegte bewustlloos aangetroffen na bij de bongerd te Heerlen. Hij heeft tegenover de politie verklaard dat hij zondagavond laat door twee Duitsers werd aangesproken, die hem de weg maar de Duitse grens vroegen. Toen hij het tweetal de weg had gewezen, werd hem een sigaret aan geboden. Terwijl Franssen de sigaret aannam, grepen de Duitsers hem plotseling vast en trokken hem in de auto. Nog voordat de jongeman zich kon verzetten, reed de wagen vol gas weg. In de auto werd Franssen zijn por temonnee afhandig gemaakt deze bevatte slechts een klein bedrag aan geld. Even voor Heerlen hebben de Duitsers hem uit de rijdende auto geduwd. Franssen is daarbij op zijn hoofd terecht gekomen en bewuste loos blijven liggen. Omstreeks half vier gistermorgen troffen vroege voorbijgangers hem langs de weg lig gend aan. Hoewel de signalementen bekend zijn, ontbreekt van de Duit sers tot nu toe elk spoor. Segni president van alle Italianen Ofschoon er in Italië een zeker ge voel van onbehagen bestaat over het feit, dat de nieuwe president Segni zijn meerderheid van stemmen heeft bereikt niet. behulp van de fascisten, heeft, 's lands hoogste funotionaris vorige week vrijdag bij zijn inhuldi ging zeer duidelijk laten merken dat zijn sympathieën allerminst naar uiterst-rechts uitgaan. Opvallend was o.m., dat Segni met zeer veel nadruk en tamelijk langdurig in zijn toe spraak van 25 minuten heeft gespro ken over de Europese eenheidsge dachte. Hij wees erop hoe deze ge dachte is ontstaan in een der grote geesten van ons „Risorgimento" (Ita liaans streven naar eenheid en be vrijding van vreemde overheersing in de negentiende eeuw). Dat was Giu seppe Mazzini. En in meer recente tijden werd met de verwezenlijking ervan begonnen door twee grote af gestorvenen: Alcide de Gasperi en Carlo Sforza. Het eigenaardige daar bij is. dat Mazzini en Sforza beiden republikeinen waren 'Sforza is de op richter van de Republikeinse partij) en beiden allerminst rooms-katho- liek. Het noemen van deze drie namen de enige die hü heeft genoemd werd door de fascisten niet bijzonder op prfjs gesteld Een ander ogen blik. dat voor de fascisten weinig ple- zierig was, kwam wat later, toen de I president zei een diepgevoeld en be- j «ogen eerbetoon te willen uiten aan I die Italianen, die In de strijdmacht j of in de verzetsbeweging gestreden en geleden hebben opdat de vrijheid en onafhankelijkheid van het land 1 bewaard zou blijven. Ook deze toe speling op de verzetsbeweging wekte in uiterstrechtse kringen bepaald geen geestdrift! Deze zinsneden wa ren overigens zeer geschikt om Segni te maken tot een president voor alle Italianen. OORLOGSMONUMENT TE SITTARD (Van onze correspondent) In de Limburgse stad Sittard zal een oorlogsmonument worden opge richt ter nagedachtenis aan de ge vallen mariniers in de tweede we reldoorlog en in de politionele strijd in Indonesië. Het monument, dat zes meter hoog wordt, zal de marinier te land, ter zee en in de lucht uit beelden. Door het contact-oud-mari- niers Limburg is aan de kunstenaar Hermans uit Nuth <Lb.) reeds op dracht gegeven tot het vervaardigen van het monument, waarmede een bedrag van f 60.000.gemoeid zal zijn. Het gemeentebestuur van Sit tard heeft toegezegd het plein, waar op het. monument komt te staan, om te zullen dopen in „Mariniersplein". VOOR DINSDAG 15 MEI Hilversum I, 402 in. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Pianospel. 18.30 Radio-Volksuniversi teit: Van Bach tot Boulez - V, door Hans Citroen. 19.00 V. d. kinderen. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Bel Can to. 20.00 Nws. 20.05 Klank-omrankte levens: muzikale biografie, 21.00 't Is maar een weet, licht progr. 22.00 Pia norecital. 22.30 Nws. 22 40 Act. 23.00 Venster op de hedendaagse muz., mu zikale lezing. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 18.00 V. d. Jeugd. 18.20 Me- tropole orkest. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Licht te verteren. 20.10 Weet je weetje, fotocursus. 20.30 Belgisch symf. ork. en zangsoliste. 21.30 Klass. gram. 21.45 Ballade van Maastricht, klank beeld. 22.15 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws 22.40 Gehuwd en ongehuwd, lezing. 22.55 Vreemd..., literatuur en f-i elke woensdag Jcngensmarkt Sterke fantasie denim. Extra praktische: ..No-iron - niet strijken" kwaliteit. 4 Leuke longenskleuren: blauw, bruin, groen. rood. Speciaal verlaagde M. prijs leeftijd 6 iaar 4s° met kleine stijging per meat 5 90 DINSDAG Hogewoerd 175: Dlcnstvergaderlng Jehovah's Getuigen. 7.25 uur n.m. Prediker: Volle Evang. Zending. Spr. Maasbach. 8 uur n.m. Rest. Van der Hefjden. Kath. Ke- classeringsver. Spr. dhr. C. A. Arnoldus over „Onder toezicht gestelden en hun benadering". 8.15 uur n.m. WOENSDAG Den Burcht: Installatie Jeugdna tuurwachters. 3 uur n.m. Doezastraat 2a: Voorlichting over emigratie naar Australië. 8 uur n.m. Wel gecomponeerd (Van onze t.v.-medewerker) Het komt niet zo erg vaax voor. dat een uitzending een eenheid vormt. Gisteren is het de KRO ge lukt om een goede compositie af te leveren. Het wonderlijke daarbij was, dat de onderdelen niets met elkaar te maken hadden. Er waren verder in het programma een paar zaken, die op een andere wijze niet tot ons ge komen zouden zijn. De kijker was getuige van het hu welijksfeest in Atnene, maar daar voor had de NTS gezorgd. De KRO opende met een reportage „Wij en zij". Ze heeft ons te denken gegeven. Het ging erover, dat van Katholieke zijde het vakverenigings wezen in achtergebleven gebieden wordt gestimuleerd. Men praatte er met veel enthousiasme over, doch de vraag in hoeverre dat streven ge wenst en nuttig is. bleef liggen. Men kan waardering hebben voor hetgeen door vakverenigingen in onze Wes terse samenleving is tot stand go- bracht, maar dan toch door de vraag bekropen worden of een instelling, die hier langzaam en met veel ba renswee tot stand is gekomen, zonder meer moet worden overgeplant naar elders. Het systeem vraagt immers een bepaalde rijpheid van geest, die BINNENLAND - In het ziekenhuis te Tilburg ls gisteren overleden de 32-Jarige heer A. Smulders uit Heore. Hij werd zon dag zwaar gewond, toen hij met zijn motor op een scooter botste. De be rijder van de scooter kwam ter plaatse om het leven. - De entomologische afdeling van het Zoölogisch Museum in Amsterdam ls verrijkt met een bijzondere kever verzameling afkomstig van de in Ja nuari overleden Amsterdamse schil derspatroon P. van der Wiel, die een ?rote faam had als amateur-entomo- oog. De enkele honderdduizenden exemplaren omvattende collectie, die de heer Van der Wiel ln ongeveer 50 Jaar bljeebracht. wordt uniek genoemd. Er zijn enkele bijzondere soorten bfj, w.ó. een zeer zeldzaam mierkevertje. De Groninger kunstschilder Jan G. Jordens is op 79-Jarlge leeftijd plot seling te zijnen huize te Groningen overleden. Deze vitale kunstenaar heeft tot aan zijn dood gewerkt en verkreeg bekendheid als schilder, graficus en aquarellist. De „Nederlandse vereniging van tweelingen ten dienste van wetenschap en volksgezondheid" houdt van 9 tot en met 11 Juni haar vlerlandencongre6 van tweelingen ln Nijmegen. De Nederlandse vrijgezellenbond houdt zijn „wereldvrljgezellendag" op Hemelvaartsdag - 31 ntel - ln het ge meentelijk Concertgebouw ln Haarlem. Het programma omvat een officieel ge deelte. waarin sprekers de doelstellin gen van de bond zullen toelichten, en een feestelijk gedeelte. De Nederlandse Organisatie voor voor zuiver-wetenschappelijk onderzoek heeft de Vereniging voor administra tief recht een subsidie verleend voor een onderzoek met betrekking tot de ombudsman in Scandinavië. Genoemde vereniging heeft dit onderzoek in han den gelegd van dr mr, J. G. Steen beek. wetenschappelijk hoofdambtenaar aan de Rijksuniversiteit in Groningen, daar deze niet alleen met de desbe treffende materie op de hoogte is. maar bovendien de Scandinavische talen be heerst. De Nederlandse Kampeerraad heeft een Initiatief genomen dat heeft geleid tot de oprichting van de stich ting Nederlands kampleiders Instituut, dat is gevestigd ln Amersfoort Dit Instituut wil theoretische en prak tische voorlichting en instructie geven over de verscheidene vormen van kam- peeractlvlteiten aan leiders en leid sters van Jeugdkampen. Het beeld van Bartje, het gees teskind van de Drentse schrijver Anne de Vries dat in Assen staat, zal nu ook in Den Haag in de miniatuurstad Madurodam verschijnen. Het zal don derdagmorgen 24 mei om 11.30 uur worden onthuld. Het miniatuurbeeld ls vervaardigd door mevrouw Slmone Cornelia Bosehma-Berkhout. iri Den Haag. de beeldhouwster, die ook het origineel ontwierp. BUITENLAND De 32-Jarige Margherita Cauda heeft ln Cavour bij Turijn de twaalfde Internationale wedstrijd voor dikke mensen gewonnen. De weegschaal wees 208 kilo aan, Een tegelijk gehouden congres werd door de deelnemers af gesloten met een weelderig diner waar bij meer dan 700 liter wijn werd ge dronken. In Miami, Florida, is een firma opgericht die voor 500 dollar per per soon vluchtelingen uit Cuba naar de VS. overbrengt. Mensen die willen vluchten worden op een geheime plaats door een schip opgepikt en naar Miami gebracht. De Caltex Oil Co. heeft medege deeld. dat de regering van Ceylon de Installaties en eigendommen van de Westelijke oliemaatschappijen op Cey lon heeft genaast. Volgens de maat schappij hebben haar installaties en eigendommen, die tot dusverre ln en oni Colombo zijn overgenomen, een waarde van meer dan 1 miljoen dollar. De naasting betreft 30 servicestations, twee grote stookolietanks met pom pen, een olledepot en andere installa ties. Het gevolg is. dat de bunker installatie van Caltex in Colombo moest worden gesloten. De Verenigde Staten zullen Zuld- Vietnam 250.000 transistor-radiotoe stellen verschaffen om de landelijke gemeenten de gelegenheid te geven ln contact met de regering ln Saigon te blijven en tegen communistische acti viteit gewaarschuwd te worden. Politie heeft gisteren ln Salis bury (Rliodesië) een menigte Afri kaanse arbeidsters, die een 24-uurssta- klng hielden met traangas uiteenge jaagd. De staking was uitgeroepen door het Zuidrhodeslsche vakverbond. Vol gens de Zuidrhodeslsche minister van Arbeid staakt ongeveer veertig procent der arbeiders. onderdelen voor de dustric. De gehele produktie van de fabriek, bestaande uit gestandaardi seerde elektronische onderdelen van verschillende soort, zal worden uitge voerd In hoofdzaak naar de landen van de Europese Economische Gemeen schap (E.E.G.). we niet overal aanwezig weten. We hadden graag wat meer bezinning en wat minder propaganda gehad. De documentaire over de Jordaan heeft ons hart veroverd. Er is een andere aanpak denkbaar, maar de gevolgde lijn leek zeer bevredigend. We kwamen veel zaken te weten, die niet tot de buitenstaander waren doorgedrongen. Alleen begrepen we niet helemaal, dat bij die wat week hartige mensen destijds zo een groie waardering voor het palingtrekken bestond. Burgemeester Van Hall weerde zich duchtig en Johnny Jor daan had weer eens de dag van zijn leven. Dit werk kon alleen tot stand gebracht worden door iemand, die naast veel kennis ook over liefde voor de buurt beschikt. De Musicbox kwam wat verstrooi ing brengen van redelijk tot goed ni veau en daarna ging de tocht naar Afrika, waar Guinea aan de beurt bleek om door de bekwame Duitse cineasten te worden verfilmd We zagen prachtige beelden in een school een visite bij een commandant en een politieke toespraak. De voortref felijke commentator Neuman had de goede toonhoogte te pakken. In de epiloog werden door aalmoe zenier Groenendijk enige heilige huis jes vernield. Hij was niet mals over de paasviering, zoals die in veel ker ken bedreven schijnt te worden. Hij sprak van een failliet en pleitte voor meer humor. Ze hebben het veelal niet gehaald de Paasboodschap aan de mensen te brengen, zo verweet hij zijn collega's. We vonden het geheel een boeiende uitzending, waarin veel te zien, waar van te leren en waarover te denken viel. MaredUk-Poelgeeststraat: Straatpre- dlking Open Deur-werk. 7.30-8 uur n.m. Rijksherbarium (Nonnensteeg 1): Le denvergadering Kon. Ned. Natuurhist. Ver. 8 uur n.m. Steenschuur 6: Ledenverg. „De Na tuurvriend". 8 uur n.m. Zoeterwoude Stadhouderslaan Excursie Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde naar kwekerij fa. Bruines. 7.15 uur n.m. JEUGDIGE INBREKER TE ARNHEM IN ARREST (Van onze correspondent) Een Arnhemse politiepatrouille heeft een 19-jarige jongeman uit Arnhem aangehouden. Hij bekende deze en de vorige maand, 17 inbraken gepleegd te hebben. Uit het onder zoek bleek dat hij bij zijn nachtelijke tochten vaak was vergezeld van een 14-jarig meisje uit Arnhem, dat ter wijl hü aan het inbreken was op de uitkijk stond, doch ook enkele malen met hem naar binnen ging. Het meisje in inmiddels ook aangehou den. Viermaal werd ingebroken in scho len. waarbij o.a. een filmprojector en twee blokfluiten werden gestolen. Driemaal in clubhuizen van sport verenigingen, waarbij een radiotoe stel, een pick-up, een hoeveelheid sportartikelen en snoepgoederen wer den ontvreemd. Driemaal in kiosken en directieketen, waarbij gereed schappen en sleutels werden gesto len. Voorts kwamen door deze aan houdingen inbraken aan het licht, gepleegd in kantoren en winkels. In j de meeste gevallen werden geld of goederen weggenomen, waaronder een televisietoestel. De verdachte wordt ter beschikking van de officier van Justitie gesteld. DONDERDAG Gebouw voor Clir. Soc, Belangen: Jaarvergadering Leldse Chr. Besturen bond. 8 uur n.m. Hogewoerd 175: Dlenstvergadering Jehovah's Getuigen. 7.25 uur n.m. Pieterskerk: Avondgebed. 7.15 uur n.m. WIJkgebouw 't Boshuis: Ledenverg. Ned. Chr. Vrouwenbond aid. Zuidwest. 8 uur njn. Den Haag (Gebouw K. en W.): K. en O. Ned. Opera „Faust". 8 uur n m, VRIJDAG Prediker: Evangelisatie Christengem. „Ecclesia". 8 uur n.m. Sint-AntonlusclubhulsFeestavond Chr. Bedrijfsbond voor de metaalnij verheid en elektrotechnisch industrie. 8 uur n.m. ZATERDAG Dooppsgezinde Kerk: Adventkerk 10- 11 uur v.m„ Bijbelstudie, 11-12 uur ds. K. C. van Oossanen. Garenmarkt: Excursie K. en O. naar molens in Rijnland. 1.45 uur n.m. Rest. Van der Heijden: Jaarvergade ring CHU Kamerkring Leiden. Spr. dhr. H. Kikkert over „CHU anno 1962". 2.30 uur n.m. Schouwburg: Uitvoering „Tot Ieders Genoegen" van „Het meisje uit het Westen". 8 uur n.m. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jehovah's Getuigen. 4.30 en 6.30 uur n.m. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur v.m. MAANDAG Schouwburg: Operetteclub „Sint Cunera'. Opvoering van „Het Rozen- prinsesje". 8 uur n.m. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Dag 10-4 uur. zondag 1-4 uur Lakenhal: Tentoonstelling „Bal en zyn groep" (tot 18 Juni). Legermuseum .Pesthuislaan): Met uitzondering van maandag, dag van 10-4 uur (zondag 1-4 uur) R(1ksmuseum Geologie en Mineraio gie. v d Werfpurk 1; tentoonstelling geologie van Nederland Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feest dagen 2-4 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde! Dag 10-5 uur. zondag 1-6 uur Rijksmuseum van Oudheden: Dage lijks 10-5 uur zondag 1-5 uur Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dagelijks 10-4 uur Zondag 1-4 uur BIOSCOPEN Trianon: „Spartacus". 14 Jr. Dag. 2 en 7.30 uur. Rev: „From here to eternity". 18 Jr. Werkd 2.30, 7.16 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donder- dagcyclus „La vérlté". Casino: „De hel van Saipan". 18 Jr. Werkd. 230, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Llilo: „Gevaarlijke verhoudingen". 18 jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „FBI afd. moordzaken" 18 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Studio: „Moeder Johanna van de engelen". 18 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; werkd. 10.30 en 11.30 uur rep. zilveren huwelijksfeest Kon. Paar. Astra Theater - Wassenaar: vrijdag. zat„ zond ma. en wo. 7.30 uur „Exodus". 14 Jr. Donderdag 8 uur ..De Wanhoop van Inspecteur Gi deon". Zondagmiddag en woensdag middag half drie „Klopjacht in Hol land". Al. Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Leiden is geopend voor spoed eisende gevallen: Zuider-apotheek. Lammenschansweg 7, tel. 23553. De dienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt eveneens waargenomen door de Zuider-apotheek. RU geen gehoor van Uw huisarts ol specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. muz. ln cabaretvorm. 23.25 De zilt fluit, lichte muz. 23.45 Gram. 23j 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. 20.20 Zendt politieke partijen: VVD. KRO: 20 Verkeer... Verkeerd. 20.45 Omkleedt met onsterfelijkheid, fllmimpres over en rond de 12e eeuwse Noodt van St. Servaas. 21.10 Kinderen r de zon (Don Versuvio und das Hi der Strolche), film. VOOR WOENSDAG 16 MEI Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtend» 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Llci gram. (Om 7.30 Van de voorpagk praatje). 8.00 Nws. 8.18 Lichte grai 8.30 Verkeerswenken. 8.35 Muziki ochtendpost. 8.55 Kookpraatje. 9 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Lichte orke muz. (Om 9.35-9.40 Waterstandei VPRO: 10 00 Schoolradio VARA: 12 V. d .vrouw. 11.00 Speclaliteite theater: gevar. progr. 12.10 Orgelsp 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbon 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lick muz. 13.00 Nws. 13.15 Tango-Rumh ork. 13.45 Gesproken portret. 14; Koorzang. 15.00 Hoe worden we gen geerd?, lezing. 15.10 V. d. Jeugd 17j I Tentoonstellingsagenda. 17.05 Ballé muz. 17 50 Regeringsuitz.: De funct van het Nederlands in Suriname, do dr. J. F. Einaar. VARA: 18.00 Nws. en comm. Act. VPRO: 18.30 V. d. Jeugd. VARj 1900 Rep .Interland voetbalwedstn NoorwegenNederland te Oslo. 0 19.45 Lichte gram. en om 19.55-20J Nws. 20.50 Promenade-ork. 21.20 E< woord voor goede verstaanders, lezln 21.30 Kamerork klass. en moden muziek. 22.15 Zestle jaar levensern rine. lezing. 22.30 Nws. 22.40 Kame muz. 23.15 Jazzmagazine. 23.55-24C Nws. Hilversum II, 298 ni. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Lichte grat 7.30 Gewijde muz. 7.50 Het brood d levens, meditatie. 8.00 Nws. 8.15 Radio krant. 8.35 Lichte gram. 9.00 Voor d zieken. 9.35 Gram. 9 40 V. d. vroui 10 10 Gram. 10.15 Morgendienst. 104 Samenzang: Godsd. liederen. 11.10 D slede-patrouille, hoorspel. 12.05 Llchi ork.muz. 12 30 Meded. t.b.v. land- t tulnb. 12.33 Dansmuz. 12.53 Gram event, act. 13.00 Nws. 13.15 Licht ea 13.45 Kamermuz. 14.00 Bondsdag Ntc Chr. Vrouwenbond. 14.45 PianoreciU 15.15 Amus.muz. 15.15 Interschola! Muziektournooi Haarlem 1962. 15 Vrije tfjdwel besteed. 16.00 V. jeugd. 17 20 Koorzang. 17.40 Beursbe 17.45 Licht ens. en zangsollsten. 19.1 Geestelijke liederen in de Friese taal 18.30 Het Spektrum. 18.45 Lichte ork muz. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 0i de man af, praatje. 19 15 Leger de Hellskwartler. 19 30 Radiokrant. 195; Gram 20.00 Koorzang. 21.30 Kantteto ningen bij de voorpag. 21.40 Plano recital niet comm. 22.30 Nws. en SOS ber. 2.40 Avondoverdenking. 22.55 Pia tennws. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENFROGRAMIII DRAADOMROEP (Over de 4e l(jn van 18-20 uur) Memories of you (Blake), Orkes; Werner Müller; Sunrise serenade (Lawrence), ld.; Deep purple (Rosti id.; Smoke gets in your eyes (Kern) id.; Mathilda (Thomas), Orkest Ar mando de la Trinidad; Mama look i booboo (Melody), Id.; Buenas nocha mi amor (Fontenoy), Orkest Marcd Feijoo; Madre mia (Vic), id.; Trinidad calypso (Salla), Orkest Armando de la Trinidad; Monsieur Big Bamboo (Lam- pertl), id.; Autumn serenade (de Rose), Orkest Werner Muller; Maxicaï rose (Tenney), id.; Trumpet blue (James), id.; Trumpet boogie (Mullen id.; Around the world (Young), The Four Aces; Yearning (Davis), Órkesl Jan Garber; When my sugar walks down the street (Austin), Peggv Lee Opus one (Austin). Orkest Tommy Dorsey; Tammy (Livingstone), Thé Four Aces; Po' boy rag (Macauley), Schönes Madchen Orkest Jan Garber, otuunea macicnen vom Rio Negro (Mösser), Charlie en Co; Dearest darling (Heywood). Eddie Heywood; Aber Nachts in der Bar (Gaze), Bibi Johns; Canadian sunset (Heywood), Eddie Heywood; Banua, The Kingston Trio; I'm saying mysell for you (Heywood). Eddie Heywood; Casetta in Canada (Panzeri), Frank Forster; Lies (Heywood), Eddie Hey wood; Wenn du heut' ausgeht (Oster- wald), Die James Brothers; Satan takei a holiday (Clinton). Orkest Tommy Dorsey: Four or five times (Gray), Peggy Lee; My happiness (Bergantinel, Orkest Jan Garber; True love (Porter), The Four Aces; Lullaby of Birdland (Shearing) Erroll Garner; Caravan (Ellington), id Bv the way (Gordon), Nat Pierce Quintet met Anthony Or- tega. sax: Pizzicato swine (Pierce), id: Hi Fitz (Pierce), id.; Society jumpi (Pierce), Id. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 17.00 V. d. kinderen. NTS: 17.35 Jeugdjournaal. RKK-CVK-IKOR: 17.45-18.05 Progr. over de bijbel v. d. Jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Achter het nws NTS: 20.35 Onbekend talent. VARA: ZD die wij vergeten, documentaire over de po sitie van de mlnder-vallden ln de wel vaartsstaat. 21.55 De Tweeling, TV- film. 22.20 Sport. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC lloine Service, 83(1 111. 12.00 Cricket. 12,10 Volksdansen. 12.30 V. d. boeren. 12.55 Weerbericht. 13.0C Nws. 13.10 Licht progr. over de adver tentiewereld. 13.40 Gram 14.00 School radio. 15.00 Hoorsp. 15.30 Cricket 16.00 Vespers. 16 45 Lezing of voordracht. 17 00 V. d Jeugd 17 55 Weerber. 1800 Nws. 18.16 In the South-East, regio naal progr. 19.00 Planokwartet. 19.30 Twintig vragen. 20.00 Symf. ork. en solist. I. d. pauze: 20.35-20.50 Lezing. 2145 Lezing. 22.00 Nws. en ber. 22 30 Lichte muz. 22.45 Pari -overz 22 59 Weerber. 23 00 Nws. 23 02 Voordracht. 23.15-23.35 Kamermuz. Engeland, BBC' Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Popul. gram. 12 31 Popul. muz. 13.30 Nws. 13.35 Cricketuitsl. 13.45 V. d. kleuters. 14.00 V d. vrouw. 15.00 Lichte muz. 15.31 Muz. bij het werk. 16.15 The Dales. dRgb. 16.31 Uitslagen races. 16.34 Gram v. d. jeugd 17.00 Gevar. progr. 17.31 Gevar. muziek en ber. 18.33 Sportoverz. 18.45 Hoorspel. 19 00 Nws. en Journ. 19.25 Sport 19 31 Gevar. muz. 20.31 Hoorsp. 21.31 Gevar. muz. 22,30 Nws.. sport en act. 22 41 Gevar. muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutsclier Rundfunk, 309 in. 12.00 Lichte muz 13.00 Nws 13.15 Operamuz. 16.00 Balletmuz. 17.00 Nws 17.45 Gevar. gram. 19.00 Nws 19.15 Moderne amus.muz. 21.30 Klass. muz. 21.45 Nws. 22.15 Pianorecital 23 00 Jazzmuz. 23.15 Gevar. gram. 24 00 Nws. 0.10 Lichte muz. 0.30 Amus.orK. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12 02 Nws. 12 10 Orkconc. 13.25 Ka mermuz. 14 15 Kamermuz 18 30 Klass muz. 19.00 Nws. 19.23 Klass. muz. 22.30 Amus.muz. 23 10 Amus.muziek 23 23 Werken van Franse musici. 23.53-24.00 Nws. Brussel. 324 en 481 m. 324 111.: 12.00 Nws. 12.03 Lichte muz. 12.30 Weerber. 12 35 Lichte muz (ver volg). 12.50 Beurskron. 13.00 Nieuws, 13 15 Kamermuziek. 14.00 Schoolradio. 15.00 Liederen. 15.30 Hedendaagse ka mermuz. 16 00 Beursber. 16.06 Engelse les. 16.21 Gevar. gram. 17.00 Nieuws. 17.15 Kamermuziek. 17.50 Boekbespr. 18.10 Filharmonia-ork. 18.20 Voor de sold. 18.50 Sportprogr. 19.00 Nws 19.40 Muz. v. d Jeugd. 19.55 Symf. ork. 20.00 Klankbeeld over de missie. 20 15 Ge var. muz 20.65 De zeven kunsten. 21 10 Lichte ork muz. en solist. 22 00 Nws. 22.15 Chansons. 22.55 Nws. 23.00-23.15 V. d zeelieden. 481 m.: 11.55 Gram. 12.03 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork conc 14.03 Omroopork en solist. 15.03 Muz v, d. Jeugd. 15.30 Gram. 16.08 Gevar. gram, 17.00 Nws. 18.30 Jazzmuz. 19.30 Nws. 20.00 Chansons 20 30 Denkbeeldig conc. 21.45 Gram. 22.00 Wereldnws. 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2