ieuwe luchtlandingen ij Fak Fak (N.-Guinea) Parachutisten in 2 golven gedaald Wj Regering aanvaardt advies compensatie IN HEEL FRANKRIJK REDEN VANDAAG GEEN TREINEN.... Naamloze tanker gaat in nacht te water bij Verolme te Rozenburg Onder vuur gelegd Na aanslag: WEERBERICHT Nieuwe krachtproef tussen de regering en de vakbonden Wraakactie van moslims in Algiers ÉW ^Jlïèitws (pgericht 1 maart 1860 DINSDAG 15 MEI 1962 No. 30653 EIDSCH DAGBLAD jirecteui h, A h van Uisnoeck jofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOüi^ -LiDEN EN OMSTREKEN f 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1. Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Het Gouvernements voorlichtingsbureau te Hollandia heeft ïjmeegedeeld, dat vanmorgen te half zeven plaatselijke tijd in de *3omgeving van Fak Fak Indonesische parachutisten wederom een ïjluchtlanding hebben ondernomen. De operatie werd uitgevoerd ldoor minstens vier Dakota's en geschiedde in twee golven. Een golf vloog ten noorden van Fak Fak en wierp daar zijn lading uit, de tweede golf vloog ten zuiden van Fak Fak. Waargenomen lis, dat deze laatste golf een veertigtal parachutisten vlak ten oosten van Fak Fak uitgooide. De Nederlandse strijdkrachten hebben twee Indonesische Mitchell- vliegtuigen, die tot dekking van de luchtvloot dienden, onder vuur ge nomen en verdreven. De commandant der strijdkrach ten in Nieuw-Guinea heeft geëigen de maatregelen genomen en ver sterkingen aangevoerd om deze Indonesische troepen te vernietigen. Washington—Bonn Onenigheid l (Van onze correspondent in Bonn) De onenigheid tussen West-Duits- land en de Verenigde Staten is op alle wezenlijke punten bijgelegd. Dat is het resultaat van het bezoek gis termiddag van de Amerikaanse am- 1 bassadeur in Bonn, Dowling, aan kanselier Adenauer. Volgens het na afloop van het gesprek uitgegeven communiqué is er openhartig gespro ken over de kwesties Duitsland, Ber lijn en de Europese eenwording. Slechts over een aantal detailkwesties ral het overleg langs de normale di plomatieke kanalen worden voortge- iet. In het communiqué wordt niet ge- I rept over Westduitse tegenvoorstellen op het Amerikaanse plan een contro le-orgaan met 13 leden de toegang tot West-Berlijn te laten regelen. Toch neemt men in Bonn aan, dat Adenauer aan Dowling heeft uiteen gezet, dat hij met het plan van 13 weinig op heeft en dat hem een or gaan van de grote vier beter lijkt. Op die manier zal zowel de Bondsre- I publiek als Oost-Duitsland buiten schot blijven, zo redeneert Adenauer, en is er dus geen kans op een ver kapte erkenning van het Oostduitse bewind door deelneming aan het controle-orgaan. In Bonn maakt men zich overigens geen illusies dat een nieuw controle-orgaan ook be voegdheid zou krijgen de 95 procent van het verkeer op West-Berlijn. die nu al door de Oostduitsers wordt ge controleerd, te gaan beheren. Men denkt echter aan de oude „agenten theorie" van wijlen de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles, die enige jaren geleden opperde eventueel Oostduitse controleurs op de wegen naar West- Berlijn te beschouwen als „agenten van de Russen". Dode bij botsing Een botsing tussen een personen auto en een bus met 30 pendelaars heeft gisteravond in Rotterdam-Zuid het leven gekost aan de 47-jarige controleur N. van de Wetering uit de Maasstad. De bestuurder en enige inzittenden van de personenauto werden gewond. Het ongeluk gebeurde tijdens het spitsuur op het kruispunt Olden- gaarde-Zuiderpkrkweg. De heer Van de Wetering liep een schedelbasis- fractuur op, aan de gevolgen waar van hij enkele uren later in het Zui derziekenhuis overleed. Doordat na de botsing de brandstoftank van de bus lek raakte is het verkeer op de Oldengaarde ruim een uur gestremd geweest. situatie De Indonesische voorlichting, Yman, rustig minister van heeft zich via de radio tot de provincies gericht met een beroep om de kalmte te be waren en eensgezind te blijven in het licht van de pogingen om president Soekarno te vermoorden. In een officiële verklaring werd o.m. gezegd dat men de situatie on der controle heeft. Volgens ooggetuigen vuurde de aanslagpleger van een afstand van ongeveer vijf meter. Na een ogenblik van schrik greep een lid van de veiligheidsdienst de dader bij de arm. Anderen wierpen zich op hem, trokken hem op de grond en sleepten hem het paleis binnen. Behalve de dader werden nog twee personen in hechtenis genomen. Voorts werden 100 mannen en vrou wen voor ondervraging naar het hoofdkwartier van de militaire po litie overgebracht. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, Lincoln White, die op zRn persconferentie verwees naar de po ging om president Soekarno te ver moorden, heeft verklaard: „Dit is zéér, zéér verontrustend nieuws voor ons en wij zijn voldaan dat presi dent Soekarno ongedeerd ontsnapte" Vier Vlamingen in Sowjet-Unie in vrijheid gesteld De Russische ambassade in Brussel heeft meegedeeld, dat vier Vlaamse Oostfrontstrijders binnenkort zullen worden vrijgelaten. Zij werden in de Sowjet-Unie vastgehouden wegens in de oorlog bedreven feiten. De „begin selbeslissing" tot vrijlating van de vier mannen werd namens de Russi sche ambassade meegedeeld aan ver tegenwoordigers van de ..Volksunie", welke Vlaamse organisatie het vorig jaar tot minister Spaak een petitie tot bemiddeling richtte. Het betreft de laatste Belgen, die in de Sowjet-Unie wegens in de oor log bedreven daden zijn vastgehou den. Door Belgische krijgsgerechten werden zij veroordeeld tot gevange nisstraffen van tien jaar tot de dood straf. Bijna negen jaar gevangenisstraf voor DJILAS De voormalige vice-president van Joego-Slavië, Milovan Djilas, is gis teren in Belgrado, „wegens het ont hullen van staatsgeheimen" veroor deeld tot 5 jaar gevangenisstraf. Hier by komen drie jaar en acht maan den die hy van zijn vorige straf niet heeft uitgezeten, Djilas heeft dus nog een straf van acht jaar en acht maanden voor de boeg. Djilas stond terecht wegens zijn boek „Gesprekken met Stalin", dat in Amerika wordt uitgegeven. De be klaagde heeft zich voor de rechtbank niet willen verdedigen als protest te gen het feit dat de zitting niet open baar was. De opbrengst van het boek, voor zover die naar Joego-Slavië wordt overgemaakt, zal in beslag worden genomen. Tenslotte is Djilas veroordeeld tot verlies van burgerrechten tot vijf jaar na afloop van zijn straftijd. Djilas viel in 1954 in ongenade. Op 25 januari 1955 kreeg hij achttien maanden voorwaardelijk wegens een interview met de New York Times. Op 12 december 1956 drie jaar ge vangenisstraf wegens verklaringen te genover journalisten. Op 4 oktober 1957 zeven jaar wegens het verschij nen van zijn boek, „De nieuwe klas se". Op 20 januari 1961 werd Djilas voorlopig in vrijheid gesteld. Op 7 april van dit jaar werd hij weer ge arresteerd. „Bijzonder goed'' Het hoofd van de Amerikaanse af vaardiging op de ontwapeningscon ferentie te Genève, Dean heeft giste ren gezegd dat, na beëindiging van de Amerikaanse en eventuele Russi sche kernproeven in de dampkring in de loop van dit jaar, de kansen op een doelmatig verdrag waarbij proe ven met kernwapens worden verbo den groter worden. Hij zei dit in Washington na een gesprek met president Kennedy. Volgens Dean verloopt de zeven- tien-landenconferentie over ontwape ning „uitzonderlijk goed". Hy moti veerde deze opmerking door te zeg gen dat de Sowjet-Unie de bespre kingen schijnt te willen voortzetten en dat de acht neutrale landen ter conferentie „een zeer opbouwende en intelligente rol" spelen. Tijdens de huwelijksplechtigheid \ne worden de kronen boven de van Prinses Sophia van Grie- hoofden van het bruidspaar ge- kenland en Prins Don Juan Car- houden, los in de orthodoze kerk te Athe- De huurverhoging NIEUWE DEPRESriE De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Vannacht enkele opklaringen, mor gen overdag zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen noord west en zuidwest. Iets minder koud. (Opgemaakt te 11.15 uur). Woensdag 16 mei Zon op: 04.06 uur; onder: 20.28 uur. Maan op: 16.53 uur; onder: 03 59 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.29 en 13.50 uur, laagwater te 9.19 en 21.49 uur. Dit Dommer bestaat alt 12 pagina's De regering is bereid het j voorstel van het bestuur van de Stichting van den Arbeid over te nemen inzake de omvang van de looncompensatie voor de voorgenomen huurverhoging per 1 juli 1962. De minister van Volkshuisvesting, mr. J. van Aartsen, en de Staatssecretaris van Sociale Zaken cn Volksge zondheid, de heer B. Roolvink, hebben dit in een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer medegedeeld. Zoals bekend, heeft het bestuur van de Stichting van den Arbeid uitgaan de van het. wetsontwerp inzake de huurverhoging geadviseerd de pro- centuele looncompensatie te stellen op r.2% zulks met een minimum-; compensatie van f 2,25 per week. De j compensatie zou volgens het advies verplicht moeten worden gesteld voor loon. en salaristrekkenden wier in komen niet meer bedraagt dan f. 13.000 per jaar. alsmede voor de genen wier inkomen meer bedraagt, doch wier loon c..q. salaris geregeld is in een CAO of bindend vastgestelde loonregeling. Deze compensatie zou voorts, hangende de adviesaanvrage inzake het vraagstuk van een kost winnersbijslag bij de SER voorlopig in de vorm van een byslag conform die van 1960 moeten worden gegeven i In verband hiermee heeft het be_ j stuur van de Stichting van den Ar- beid tevens gemeend zich op dit mo ment van een nadere uitspraak over de vorm van de byslag alsmede over de vraag omtrent de verwerking van de huurbyslag 1960 te moeten ont houden.. Met betrekking tot de gevolgen, •weflke de voorgenomen huurverho ging zal dienen te hebben voor de sociale verzekeringsuitkeringen, delen de bewindslieden mee, dat het desbe treffende advies van de Stichting van den Arbeid nog niet is ontvan gen. De regering is voornemens om trent de aard en omvang van deze compensatiemaatregelen haar stand punt aan de Kamer kenbaar te ma ken. zodra zij het desbetreffende ad vies ter beschikking heeft. Naar het zich laat aanzien kan de ontvangst hiervan op korte termijn worden te gemoet gezien. Een en ander zal wor den neergelegd in een daartoe strek kend wetsontwerp. Ook een verhoging van Ionen en uitkeringen ingevolge de complemen taire sociale voorzieningen, alsmede van de uitkeringen op grond van de wet buitengewoon pensioen 1940 1945 en de wet buitengewoon pen sioen oorlogsslachtoffers 1947, ligt in het voornemen. Vier Papoea-leden van de Nieuw Guinea-raaddie de af gelopen weken besprekingen in Nederland hebben gevoerd, zijn gisteren van Schiphol naar hun land teruggekeerd. Deze foto werd gemaakt tijdens een pers conferentie op de luchthaven kort voor het vertrek. Van links naar rechts de heren Tanggha- ma, Torey, Kasiepo en Womsi- IN MAART 5234 NIEUWE WONINGEN In maart. 1962 zijn, volgens gege vens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, 5234 nieuwe woningen voltooid. In maart 1961 waren het er 6494. In het eerste kwartaal van 1962 kwamen 15.040 woningen gereed, te gen 16.910 in het eerste kwartaal van 1961. Sedert de bevrijding zijn thans in totaal 950.769 nieuwe woningen ge bouwd. En morgen staken de posterijen (Van onze Parijse correspondent) Gisteren is in Frankrijk een week begonnen, waarin een nieuwe krachtproef geleverd dreigt te zullen worden op het sociale plan tussen regering en vakverenigingen. Nadat giste ren door een staking op vijf metro-lijnen en bij de autobus sen het verkeer in Parijs al goeddeels in het honderd liep, werd vanmorgen verwacht dat het vandaag nog veel moeilijker zou worden met behulp van een openbaar middel van vervoer de hoofdstad als plaats van be stemming te bereiken. Zeker was in elk geval, dat buiten Parijs het treinverkeer helemaal lam zou liggen, want alle vakvereni gingen hadden zich gisteren offici eel al aangesloten bij een 24-uursta- king van het spoorwegpersoneel, die vanmorgen om 4 uur begon. Bij de posterijen is de dag van morgen uitgekozen om de regering, eveneens door middel van een sta king, algemene ontevredenheid met de salarissen te betuigen. De mijn werkers zijn van plan zich morgen by die staking aan te sluiten. Ook in andere takken van particuliere en overheidsbedrijven worden voorbe reidingen getroffen het werk voor kortere of langere tijd neer te leg gen. Ofschoon premier Georges Pompi dou, die een iets vooruitstrevender sociale politiek dan zyn voorgan ger Michel Debré wenst te volgen, al enkele stappen in de richting van de misnoegde ambtenaren en arbei ders heeft gedaan, moet uit de sta kingsplannen, die voor deze week dus zqn gesmeed, toch wel worden opgemaakt, dat een overeenkomst tussen beide partijen voorlopig nog niet in zicht is. „Tijd niet rijp" De Sowjetrussische regering acht de tijd nog niet rijp voor een ge zamenlijk televisieprogramma van de president van de Verenigde Staten en premier Chroesjtsjow, dat in beide landen getoond wordt. Dit is aan Pierre Salinger, perschef van Kenne dy, in Moskou meegedeeld. De voor zitter van de Sowjetrussische staats commissie voor radio en televisie Charlamow, zei dat dit zal gebeuren wanneer de sfeer verbeterd is. Wan neer Amerika kernproeven neemt kan dit niet gebeuren, zo zei hij. Charlamow zei. dat op eenreceptie in de Amerikaanse ambassade in Moskou. Ook een t.v. gesprek tussen Salinger en Adzjoebei, de hoofdredac teur van het regeringsblad Izwestia, werd door Charlamow niet mogelijk geacht. Twee «loden bij botsing te Enist Twee personen zijn om het leven gekomen bij een botsing vanmorgen vroeg op de Eper- weg te Ernst tussen een per sonenauto en een autobus. De auto, bestuurd door de heer D. Sloothaak, gemeente raadslid te Drachten, raakte door het natte wekdek aan het slippen, kwam daardoor in bot sing met de bus, die van Apel doorn in de richting Epe reed. In de bus was alleen de bestuur der. De auto van de heer Sloot haak kwam tussen de bus en een boom. Zowel de 53-jarige heer Sloothaak, als zijn mede passagier, de 39-jarige heer R. Lens uit Dokkum, werden op slag gedood. De twee andere inzittenden van de auto, de heer Scheepsbouwer Cor Verolme komt met een nieuwe stunt: de nachtelijke tewaterlating van een naamloos schip. Zonder eni ge feestelijk vertoon zal de op de werf op het eiland Rozenburg 86.000 ton metende tanker in de nacht van vrijdag op zaterdag (omstreeks 4 uur) door 8 sleep boten uit het machtige, 130.000 ton dw. grote, Koningin Wilhel- minadok worden gesleept. Bij een tewaterlating is het gebrui kelijk, dat het schip wordt ge doopt en dat het een naam krijgt. Niet echter bü deze tanker, die ge bouwd wordt in opdracht van de rederü Standard Tankers (Baha mas) Company Ltd Amerika. Die W. Visser en de heer W. Plan- tinga uit Dokkum, werden vrij ernstig gewond naar het Julianaziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. De busbestuurder bleef ongedeerd. naamgeving zal geschieden bij de overdracht van dit grootste schip, dat ooit in Europa te water is ge laten. Deze naamloze tanker wordt ge bouwd overeenkomstig de voor schriften en onder byzonder toe zicht van American Bureau of Shipping en van Lloyd's Register of Shipping. Het schip heeft een lengte over alles van 261 meter, een lengte tussen le loodlijnen van 250 meter, een breedte naar de mal van 38.10 meter, de diepgang geladen naar de mal is 14.32 meter en de proeftochtsnelheid bedraagt 17 knopen. De kiel voor deze tanker werd ge legd op 18 september 1961, zodat wel van een byzonder snelle bouw mag worden gesproken. Het tankgedeelte bestaat uit 13 mid dentanks en 2 zijden van 13 zij- tanks, waarby dient te worden op gemerkt dat de zijtanks 6 en 7 al leen gebruikt worden voor ballast. De hoofdpompkamer is achter het ladingTSnkgecIeelte gelegen en de voortstuwings-installatie omvat een Pametrada Werkspoor stoomtur- )ine, welke naximaal ee.i vermogen kan ontwikkelen van 26.500 pk bij 108.5 omwentelingen per minuut van de schroef, vervaardigd door Lips in Drunen. (Van onze Parijse correspondent) In de stad Algiers zijn giste ren twintig doden en vijftig gewonden gevallen, maar dit maal waren het in hoofdzaak Europeanen. De moslims schij nen langzamerhand hun geduld te gaan verliezen en de actie van gisteren een wraakneming voor hetgeen hun gemeenschap in de afgelopen maanden van de OAS heeft moeten doorstaan. Op een tiental vrachtauto's reden ze in snelle vaart door de stad en speciaal door de Franse wijken. Met mitrailleurs werd vanaf die vrachtwagens het vuur lukraak op de Europese voorbijgangers geopend. De politie slaagde erin Niet zonder thee Het werk in de grote Fordfabriek te Dagenham in Engeland is maan dag geheel tot stilstand gekomen door een staking onder de serveer sters. Duizenden arbeiders gingen hun kop thee buiten de fabriek ha len, maar bleven soms wel drie kwartier weg in plaats van de toe gestane tien minuten. De directie heeft de arbeiders, toen zij van hun theepauze terugkwamen, naar huis gestuurd. Het gaat om 23.000 man. „De toestand was zo chaotisch, dat wij geen andere keus hadden", al dus een vertegenwoordiger van de fabrieksleiding. een tweetal vrachtauto's tegen te houden, waarbij enige mos lims werden gedood. Men lijkt op net eerste gezicht de keuze te hebben tussen drie moge lijkheden. De daders kunnen ofwel leden van het FLN ofwel van de ri valiserende Algerijnse nationalis tische beweging van Hadj ofwel van de OAS zijn geweest, die ook een handjevol moslims omvat. In die twee laatste gevallen zou men dus met provocateurs te maken hebben gehad. Steeds met hetzelfde doel om het Franse leger tot interventie te dwingen. Veel ernstiger zou het ech ter zyn indien mannen van het FLN in opdracht of uit individueel initia tief. nu het recht in eigen handen zouden hebben genomen voor een operatie tegen de Europeanen als ver gelding tegen de gruwelijke moord partijen van Ge OAS. Over de ware toedracht tastte men vanmorgen in Parijs nog in het duister. Het Fran se opperbevel heeft gisteren in Al giers de avondklok weer vervroegd. i Uit het Leidsch Dagblad van l 14 Mei 1862; J In de zitting van de 2e kamer der St. Generaal is ingekomen een verzoekschrift van het bestuur der N.V. de J Kon. Nederl. Grofsmederij te Leiden, houdende bedenkin gen tegen bepalingen om trent het tarief der rechten van in-, uit- en doorvoer. De hertog van Malakoff is van Algerie teruggeroepen daar hij van tijd tot tijd door waanzin is aangetastZoo is hij onlangs bij een revue te paard en met uitgetogen de- gen verschenen in een och- tendjapon met een slaapmuts op het hoofd.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1