Mogelijk Amerikaanse interventie in LAOS Foucliet pakt Fransen in Algerije harder aan Spanje heeft nu 100.000 stakers Val van Hoei Sai is van grote betekenis Vijftigtal notabelen het land uitgezet Na VS nu Engeland boos op Adenauer (Ducf ^Jlt e DE ACHTSTE AARDBEVING IN MEXICO 'ÜIESL: WEERBERICHT Chroesjtsjow lucht z\i hart Definitief geen groene haring zetiws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 12 MEI 1962 No. 30651 LEIDSCH DAGBLAD Directeur. E A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2151 (Van onze correspondent in Washington) i De communistische opstandelingen in Laos hebben nu het gehele noorden van het land, met uitzondering van de koninklijke residentie Loeang Prabang en omgeving, in handen en nog is hun opmars niet gestuit. Gistermiddag is de strategisch belangrijke plaats Hoei Sai bij de grens met Thailand gevallen. Washington spreekt weer over de mogelijkheid van Ameri- I kaanse militaire interventie in Laos. Hedenochtend zou president Kennedy de toestand uitvoerig bespreken met zijn topadviseurs die juist uit Azië en Australië zijn teruggekeerd. McNamara, de minister van De fensie. en Lemnitzer, voorzitter van I de commissie van stafchefs, hebben juist een bezoek gebracht aan Zuid- Vietnam en het buurland Laos. Zij lijn voor vandaag in het Witte Huis ontboden, samen met Rusk, de mi nister van Buitenlandse Zaken, die pas terug is uit Australië. Een jaar geleden, toen de com munisten ook opdrongen in Laos, heeft Amerika duizenden soldaten in de richting van Laos verscheept. Tot ontscheping is het echter nooit geko men. De Russen, die in Laos aan de communistische touwtjes trokken, wensten het op dat moment kenne lijk niet tot een strijd op grote schaal te laten komen. Men vraagt zich thans in Washington af of de Russen nu opnieuw een dergelijke waarschu wing nodig hebben. De Amerikanen hopen nog steeds, dat de communistische opmars weer tot staan zal komen. In dat geval rou men willen doorgaan met de po gingen om een neutrale regering te vormen. Krijgt men echter de in druk dat de communisten hun offen sief zullen voortzetten, dan zou in terventie van buitenaf mogelijk worden. Behalve Amerika zouden ook andere landen kunnen ingrijpen, Thailand bijvoorbeeld. Amerika heeft op het ogenblik een militaire missie in Laos van onge veer duizend man. Bovendien hebben de Amerikanen ervoor gezorgd, dat De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft meegedeeld dat de Verenigde Staten gisteren in het Stille-Oceaangebied hun achtste kernproef in de dampkring hebben genomen sedert de hervatting van de proeven op 25 april. De bom, die door een vliegtuig in de omgeving van het eiland Christ mas werd losgelaten, was van het middelzware type. De Amerikanen hebben gisteren ook in de Stille Oceaan een kleine kernbom onder water laten ontplof fen. In Mexico heeft zich gisteren een krachtige aardbeving voorgedaan, die meer dan een halve minuut aanhield. In de hoofdstad Mexico werden ten minste 45 personen gewond, terwijl de telefoonverbindgen en de elek triciteitsvoorziening werden ge stoord. Eén persoon overleed ten gevolge van een hartverlamming. In Acapulco, dat ongeveer 240 kilo meter ten zuiden van Mexico, is ge legen, werd een in aanbouw 'zijnde tunnel zwaar beschadigd. Drie ar beiders werden gewond. In Chilapa, in de provincie Guerrero, verloren drie personen tengevolge van de aardbeving het leven, ter wijl een onbekend aantal werd ge wond. In de stad zelf .is grote schade aangericht. Kerktorens zijn ingestort. in dit deel van de wereld voorraden wapenen aanwezig zijn. Niettemin blijft ingrijpen in Laos een hachelijke zaak en de Ameri kaanse regering zou er stellig de voorkeur aan geven opnieuw een wa penstilstand te bereiken met de hoop dat men eindelijk een neutrale re gering kan vormen. Thailand Waarnemers in de Laotische hoofdstad Vientiane hechten grote politieke en militaire betekenis aan de val van Hoei Sai. Zij wijzen erop, dat hierdoor nu, na de val van Moeng Sing en Nam Tha. het gehele noorden van Laos, dat zich uitstrekt langs de grenzen van communistisch- China en Birma, in handen van de pro-communistische Pathet Lao is gevallen. Bovendien hebben de com munistische eenheden thans de Me kong bereikt, die de grens vormt tussen Laos en Thailand en de re gering van Thailand heeft zich steeds uiterst gevoelig betoond voor het ver schijnen van de communisten aan haar noordoost-grens. Gisteren reeds heeft Thailand de 14-landeneonferentie in Genève over Laos verzocht de inneming van Nam Tha en het oprukken van linkse troepen naar de grens van Thailand i te veroordelen als „de meest flagran te en ernstige schending van het bestand". De minister van Buiten landse Zaken, Thanat Khoman, zou tegenover de Engelsman Mcdonald hebben verklaard, dat de verovering i van Nam Tha het gevolg is van een l zorgvuldig voorbereide militaire actie. gesteund door Noord-Vietnam en Rood-China. Thanat zei eraan te twijfelen of de Sowjet-Unle bereid of in staat is de communistische bondgenoten in de hand te houden. Volgens een Laotische regerings woordvoerder werd de aanval op Hoei Sai uitgevoerd door twee bataljons, in hoofdzaak samengesteld uit Chi nezen. Comité schrootfraude A.s. week commentaar Het Comité „schrootfraude" stelt /ich voor midden volgende week commentaar te leveren on de nota van de minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman, aan de Eerste Ka mer. waarin de minister zegt dat ln Nederland van weinig of geen schrootfraude sprake is geweest, zo vernemen wij van de secretaris van het comité, de heer .1. Noordam jr. De nota is op het ogenblik in stu die. Dit commentaar staat los van eventuele verdere publikaties, welke het comité in de toekomst nog over dc schrootfraude denkt te doen. mm Op het voormalige Maliebaan station te Utrecht, waar het Spoorwegmuseum is gevestigd, is een nieuwe overkapping ge bouwd. Tijdens de verbouwing waren de oude locomotiefjes (Van onze Parijse correspondent) Christian Fouchet, de Franse hoge commissaris in Algerije, heeft gisteren nieuwe maatregelen bekendgemaakt en ook uitge voerd. met de bedoeling nu eindelijk definitief af te rekenen met de OAS. ,,Het is mijn plicht", aldus Fouchet op een perscon ferentie. ,,de bevolking van Algiers en Oran van deze pest te red den". En na die veelbelovende aanhef maakte hij toen zijn nieuwe beslissingen bekend. Een vijftigtal Franse notabelen, o.w. de direc teur van de Air France, de voorzitter van de oud-gedienden en verscheidene industriëlen die zich tot dusver altijd zonder moeite buiten schot hadden weten te houden, is Algerije uitgezet. Andere bekende Fransen werden geïnterneerd. KOUD De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: De temperaturen blij ven ook morgen beneden normaal. In de polaire lucht komt aanvan kelijk nog veel bewolking voor. Mor gen wordt de wind echter iets meer noordoostelijk, waardoor de kans op opklaringen wordt vergroot. (Opgemaakt te 10 uur) ZONDAG 13 MEI Zon op: 4.50 uur; onder: 20.23 uur Maan op: 13.38 uur; onder: 2.57 u. Hoogwater te Katwyk: 10.04 en 23.34 uur; laagwater te 6.05 en 18.58 uur. MAANDAG 14 MEI Zon po: 4.49 uur, onder: 20.24 uur, Maan op: 14.42 uur, onder: 3.19 u. Hoogwater en 12.07 uur, laag water te 7.21 en 20.11 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's en een Bijvoegsel De studentenvereniging, die als vanouds de spits van de Franse ter reur placht af te bijten, is ontbon den. terwijl een nieuwe lichting jonge „colons" onder de wapens is geroepen. Voorts zullen verschillen de niet al te betrouwbare politie diensten met gendarmes uit Frank rijk worden bezet. „Het moment is nu voor ieder onzer gekomen", zo heeft Fouchet aangekondigd, „kleur te bekennen tussen de gangsters en de moordenaars aan de ene en het wettig gezag aan de andere kant". Er zijn ook weer verschillende ar restaties uitgevoerd, waarbij een jongeman kon worden gegrepen, die bekende de hand in tweehonderd moordaanslagen op moslims, man nen en vrouwen, te hebben gehad. De voormalige leider van de OAS, ex-generaal Raoul Salan, heeft in zijn cel in de Parijse Sante-gevan- genis eveneens nog een nederlaag moeten incasseren. Zijn beroep op de hoge constitutionele raad is afge wezen, zodat het nu zeker is, dat Salan dinsdag voor het bijzondere militaire gerechtshof in Parijs zal moeten verschijnen. Het is intussen ook bekend gewor den, dat de oud-premier Georges Bidault, die ruim een maand geleden in Parijs met de noorderzon ver dween, de plaats van Salan aan het hoofd van de moordenaarsorga nisatie heeft ingenomen. Een brief, die indertijd door Salan persoonlijk ondertekend was en waarin Bidault tot zijn „kroonprins" werd uitgeroe pen, is woensdag in de ministerraad van hand tot hand gegaan. Het commentaar van generaal De Gaulle moet even kort als bijtend sarcas tisch zijn geweest. „Ik geloof", aldus de president, die Bidault indertijd als zijn eigen minister van Buiten landse Zaken van nabij heeft mee gemaakt, „dat deze benoeming voor ons een element van grote gerust stelling bevat". In Algerije hebben de Fransen op de nieuwe maatregelen tegen de OAS gereageerd met een algemene staking, 's Morgens had de FLN een vlugschrift verspreid waarin de Franse autorititeten nadrukkelijk aansprakelijk werden gesteld voor alle gevolgen, die uit de OAS-ter- reur nog voort zouden kunnen vloei en. Gisteren hebben 35 aanslagen in geheel Algerije aan dertig personen het leven gekost onder wie vijf vrou wen. Het aantal gewonden was ne gentien. In Algiers vielen 21 doden, onder wie één Europeaan en vier Algerijnse vrouwen. In Oran kwa men zeven Algerijnen, een Algerijn se vrouw en een Europeaan om het leven. Minuteman slaagde De Amerikanen hebben gisteren met goed gevolg van de raketbasis van Cape Canaveral een „Minute man" raket gelanceerd die 5.800 km verder in de Atlantische Oceaan is terechtgekomen. Volgens een woord voerder van de luchtmacht, die spak over een volledig succes, was het doel van de proef de werking van de ra ket in het algemeen, het geleidings- stelsel en het gedrag van de kop in het bijzonder na te gaan. De vorige proef die met deze vaste-brandstof- raket werd genomen, mislukte. van het museum elders onder- opgeduwd door een moderns gebracht. Gisteren reden de j rangeerlocomotief, weer naar overblijfselen uit het verleden. hun plaats terug. De stakingsbeweging in noord- Spanje, die twee weken geleden is begonnen, breidt zich nog steeds uit. Volgens betrouwbare kringen in Madrid zijn in Astu- rië ongeveer 20.000 mijnwerkers die eerder het werk hadden her vat, gisteravond weer in sta king gegaan; in dit gebied zijn thans ongeveer 35.000 stakers. In geheel Spanje zouden hon derdduizend man staken. De reden voor de nieuwe uitbrei ding van de stakingsbeweging zou zijn dat de mijnwerkers erop staan dat de nieuwe loonovereenkomsten eerst officieel worden gepubliceerd. De autoriteiten willen zelfs geen overeenkomsten ondertekenen voor dat alle arbeiders weer aan het werk zijn gegaan. Naar verluidt zyn in het dorp Vil lamartin in de zuidelijke provincie Cadiz ongeveer 2.500 landarbeiders voor hogere lonen in staking gegaan. In de provincie Ciudad Real zouden voorts ongeveer 1.400 mijnwerkers donderdag het werk hebben neerge legd. Uit Barcelona wordt gemeld dat 22 studenten zijn gearresteerd nadat een honderdtal studenten in de univer siteit een demonstratie ten gunste van de stakende mijnwerkers had ge houden. De betogers riepen „Lang leven de mijnwerkers van Asturië" en „weg met Franco!" Het Internationale Verbond van Vrije Vakverenigingen in Brussel heeft gisteravond meegedeeld dat het de stakende mijnwerkers in Span je financiële hulp zal geven. Een eerste bijdrage is reeds gezonden. Het verbond doet een beroep op alle arbeiders solidariteit te tonen omdat nog meer geld nodig is. In Lissabon zijn gisterochtend ongeveer duizend arrestaties verricht. De meeste arrestanten studenten, hoogleraren en familieleden zyn inmiddels weer vrijgelaten. Er worden er nu nog ongeveer tachtig vastge houden, onder wie enkele leden van de groep van 86 studenten die in de kantine van de universiteit woensdag in hongerstaking ging. De studenten in de Portugese hoofdstad hebben gisteren tot volledige „academische rouw" besloten, wat inhoudt dat zy geen colleges lopen en geen examens doen. (Van onze correspondent in Bonn) De Westdultse perschef Felix von Eckardt heeft het niet gemakkelijk, moest hij woensdag de woorden van zijn broodheer, Adenauer, in Berlijn zo wringen, dat de onenigheid tussen Bonn en Washington werd opgelost, nu had hij weer alle moeite om de rimpels glad te strijken, die tussen Bonn en Londen waren ontstaan. Pers en overheid in Engeland wa ren onthutst over uitlatingen van Adenauer in Berlijn, die neer zou den zijn gekomen op de volgende punten: Engeland heeft andere po litieke interessen dan de landen van de „Zes"; het heeft bindingen met het Gemenebest, die niet ingebracht kunnen worden in de gemeenschap pelijke markt; 't is daarom beter als Engeland alleen een associatie met de E.E.G. aangaat; de politieke unie van de „Zes" kan dan ongestoord de ze zomer haar beslag krygen. Volgens Von Eckardt heeft de kan selier dit allemaal nooit gezegd. Bonn staat nog steeds pal voor volledige toetreding van Engeland tot de E.E.G. zo zei hy en zijn collega van Bui tenlandse Zaken vulde dat nog aan Commissaris voor <le recreatie? Een regeringscommissaris voor de recreatie, die interdepartementale activiteiten zal coördineren, lijkt de voorzitter van de P. v. d. A., de heer J. C. Suurhoff, de goede oplossing voor de aanpak van recreatievraag stukken. De heer Suurhoff zou die rege ringscommissaris, net als die bijvoor beeld voor de emigratie, onderge bracht willen zien bij het Departe ment van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Dit zei de heer Suurhoff op een conferentie van de „Wiardi Beekman Stichting" over „Recreatie en ruim telijke ordening" in „De Roef" in Oud-Loosdrecht De heer Suurhoff acht uitbreiding van de recreatiemogelijkheden, zowel voor dagelijks gebruik als voor weekend- en voor vakantiegebruik, dringend noodzakelijk. Deze eisen moeten worden gesteld vanwege de stijgende welvaart en de groeiende verkeersmogelijkheden, alsook van wege de toenemende bevolking, het toenemende vreemdelingenverkeer en de toenemende spanningen, waaraan de mens vooral in de stedelijke be drijven bij het werk wordt blootge steld. Dezer dagen werd deze drie delige boot in Californië te wa ter gelaten. Een aantal pacifis ten gaat binnenkort met deze boot naar de plaats in de Grote Oceaan, waar Amerika atoom- bomproeven houdt. Zij willen met deze demonstratie de proe ven bemoeilijken. Terwijl wij de maan bereikt heb ben, ontbreekt oris de verbeel dingskracht en de energie om een machine te scheppen die arbeiders kan vervangen, spe ciaal vrouwen als die aan de spoorwegen werken", zo heeft de Sowjetrussische premier Chroesjtsjow in een toespraak in Moskou voor spoorwegarbei ders verklaard. Chroesjtsjow drong aan op vergroting van de arbeidsproduktiviteit om de economische wedstrijd met het kapitalisme te winnen. Hij kritiseerde de bureaucra tische zorgeloosheid" en gaf daarbij als voorbeeld dat de spoorwegen in het noorden van de Kaukasus vorig jaar niet minder dan 140.000 telegra fische instructies hadden ont vangen. „De duivel zelf zou er niet meer uit wijs kunnen wor den", aldus de premier, spre kend over gebrek aan samen werking tussen b.v. de ministe ries van Vervoer en van Buiten landse Handel waardoor het kon gebeuren dat een Russische boot leeg uit Cuba terugkwam terwijl de voorziene vracht aan een buitenlands schip was toe gewezen. Een van de dingen die Chroesj tsjow zou wensen, was o.a. zo zei hij, een kaartjes-automaat voor de lokale spoorlijnen die vals geld weigert en dat verge zeld zou doen gaan van een „hartig ivoordjeaan het adres van de bedrieger. Drie gewonden bij autobotsing Aan het begin van de Rijksweg Amsterdam-Utrecht te Amsterdam had gisteravond een ernstige aanrij ding plaats, als gevolg waarvan drie personen in zwaargewonde toestand naar een ziekenhuis moesten worden gebracht. Het verkeer van en naar de Rijksweg was geruime tyd gestag neerd. Om kwart voor acht wilde de heer H. P. Oudhuyse uit Amsterdam met een kleine personenauto vanuit de Rijnstraat de Ryksweg op ryden. Hij gaf daarbij echter geen voorrang aan een van rechts komende bestelauto van het gemeente vervoerbedrijf. Bei de auto's botsten zo hevig, dat zij kantelden. Drie passagiers van de personenauto de ouders van de bestuurder. 65 en 64 jaar oud. en de 14-jarige jongen J. Kostense ble ken ernstig gewond. De bestuurder zelf liep slechts enkele schrammen op. De chauffeur van de bestelauto mankeerde niets. Het is nu definitief dat er dit jaar geen groene haring meer zal worden aangevoerd. Voortaan zal Nederland de meer en langer gezouten haring eten, zoals voor de oorlog het geval was. De minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marijnen. heeft namelijk mede namens de staatsse cretaris van Economische Zaken, de nieuwe verordening dat de vloot op 21 mei mag uitvaren, maar dat de eerste maatjes pas op 28 mei (met meer zout) mogen worden verhan deld, goedgekeurd. In deze verordening wordt verder bepaald, dat op 21 mei de helft van de treilers mag uitvaren, waarna de resterende treilers pas op 28 mei naar zee mogen. Hiermee wil men bereiken, dat er in de eerste tijd van de aanvoer een soort van spreiding ontstaat, zodat de prijzen, die toch al lager zullen worden, nog op een behoorlijk peil blyven. Verder zullen de vleetloggers met 75 netten vissen en tot 15 juni geen verse haring aan voeren. Zoals bekend had minister Veld kamp var Sociale Zaken en Volksge zondheid geadviseerd om de haring langer en meer te zouten om nieuwe gevallen van de haringwormziekte, die overigens in vijf jaar tyd maar 16 keer by een mens is voorgekomen, te voorkomen. met te zeggen, dat de Bondsregering wenst dat de politieke unie tot stand komt met Britse deelneming. De verontwaardiging in Londen, waar men nu zegt: „Kyk eens, niet alleen de Fransen willen ons buiten de gemeenschappelijke markt hou den. maar ook de Duitsers", is vol gens Von Eckhardt voltrekt onge rechtvaardigd. In welingelichte kringen in Washing ton is vernomen dat de Am. am bassadeur in Bonn, Dowling, tot taak heeft gekregen de door Adenauer in het openbaar geuite meningsverschil len over de kwestie-Berlyn tussen Bonn en Washington met de West- duitse regering te bespreken, evenals Duitslands houding ten aanzien van Groot-Brittaniës verzoek om toela ting tot de EEG. Koninklijk gezin in Athene Koningin Juliana. Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix, Irene en Margriet zyn gisteren met twee spe ciale vliegtuigen van de Nederland se luchtmacht in Athene aangeko men. waar zij het huwelijk van Prinses Sophie met de Spaanse troonpretendent Don Juan, dat maandag a.s. zal worden voltrokken. Op het laatste gedeelte van de reis werden de Nederlandse toestellen vergezeld door vier Griekse straal jagers. De Nederlandse koninklijke fami lie werd op het vliegveld van Athene begroet door Koning Paul, Koningin Frederica en Kroonprins Constan- tine. Een erewacht presenteerde het geweer, terwijl een muziekkorps het Nederlandse en het Griekse volkslied ten gehore bracht. Op het vliegveld waren de Griekse minister van Buitenlandse Zaken Averoff, de Nederlandse ambassa deur te Athene, de heer A. Merens en leden van diens staf en Griekse functionarissen aanwezig. Koning Paul en Koningin Juliana reden in de voorste auto door Athe ne naar het Koninklijke paleis. Zij werden gevolgd door Prins Bernhard, de Prinsessen, Koningin Frederica en andere leden van de Griekse Konink lijke familie. Advertentie Uit het Leidsch Dagblad van 12 Mei 1862; De Gemeenteraad van Amsterdam heeft benoemd aan Athenaeum lllustre tot hoogelaaraar voor het Staats recht Mr. J. T. Buys, Secre taris van het Hoogheemraad schap van Rijnland. Vrijdagavond had in de Hoogl. kerk de uitvoering plaats van Mendelssohn's Oratorium Elias, door de Vereen, van Leidsche Musici en de leden der Leidsche Zangvereniging. Algemeen was men opgetogen en tevre den over de uitvoering en or ganisatie betreffende het ora torium.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1