Vis wordt liet voedsel van de toekomst Diamanten bruiloft in Woubrugge PIKEUR 1 ZEISS IKON laflwM Verolme wil schepen dokken tot 200000ton Beter betaald werh voor gedetineerden sterk... prachtig Gouden echtpaar in Alphen Hij mikt op de toekomst Prof. Diepenhorst he pleit Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 11 mei 1962 Vierde blad no. 30650 Door de FAO (Food and Agricul ture Organisation) werd aan het ein de van vorig jaar een tijdschrift uit gegeven onder de titel „Le poisson, aliment de l'avenir" of in het Neder lands: ..De vis het voedsel van de toekomst". In dit boekje wordt o.a. behandeld: de toeneming van de wereld vangsten. Men heeft berekend dat minder dan 1 van het menselijke voedsel wordt •ingenomen door vis, welke gevangen wordt, in zeeën ©n oceanen. Deze zeeën en oceanen bedekken 70% van onze aardbol, bijna 240.000.000 km2. De reusachtige uitgestrektheid van de oceanen en zeeën geeft ter over weging dat deze toch wel iets meer zouden kunnen opleveren van de menselijke voeding. Men is bijvoor beeld de mening toegedaan dat het mogelijk moet zijn om uit iedere hec tare oceaan jaarlijks 2,5 tot 7.5 ton organisch gedroogde materie, afkom stig van dierlijke of plantaardige be standdelen te trekken, geschikt voor menselijke voeding. Op het moment bestaat het voedsel dat geschikt is voor menselijk ver bruik en afkomstig uit de oceaan, (hoofdzakelijk uit vissoorten, schelp en weekdieren. Een gedeelte hiervan is bestemd voor de produktie van vis meel en visolle. geschikt voor dieren- voedsel. Zo blijft ©r voor menselijke voeding ongeveer 10 kg per hoofd en per jaar over. De industriële verwer kingsinstellingen verminderen dit cijfer dan tot ongeveer 5 kg. De vergelijking tussen verschillen de delen van de wereld toont, dat het vlsverbruik in Europa het grootst is en wel 13.6 kg per hoofd en per Jaar. Hierop volgt het Verre Oosten met 6.0 kg. Afrika 2.4 kg. LatUns Amerika 4.9 kg en Noord-Amerika en Oceanië 5.2 kg. De wereldproduktie van vis heeft fn de laatste jaren een aanzienlijke r erhoging ondergaan en benadert .lans de 34.000.000 ton per jaar. het- een neerkomt op 14 miljoen ton aeer dan in 1938. De wereldproduktie f> >edroeg in 1938 20 *,2 miljoen ton en fcn 1958 bijna 34 miljoen ton. Noord- Amerika onderging een kleine verho ging van 3.15 miljoen tot 3.90 mil joen ton in 1958. Azië steeg van 9.36 miljoen ton in 1938 tot 16.27 miljoen ton in 1958. De stijging in Europa was circa 40% en wel van 5.59 mil joen ton tot 7.49 miljoen ton. Rus land van 1.55 miljoen ton tot 2.62 miljoen ton in 1958. Uit, het bovenstaande blijkt, dat de grootste vooruitgangen geboekt wer den in de landen met de grootste technische evolutie. Dit feit is teke nend want het laat de redenen door schemeren waarom de wereldvang sten merkbare stijgingen dienen toe geschreven te worden, althans voor een groot gedeelte aan het gebruik van aangepaste vaartuigen, toestel len en uitrustingen. Heel in het bij zonder aan het gebruiken van elek tronische merktoestellen alsmede de perfectionering van de vissery tech- miefcen. De meeste ontwikkelde landen kwa men aan het hoofd van deze vooruit gang. Bepaalde verhogingen van eer der spectaculaire aard dienen ook toegeschreven aan een toegespitste vissery op enkel een of twee bepaalde vissoorten. Zo kan bijvoorbeeld ver meld worden dat de Deense en Noor se haring produktie sedert 1938 ver dubbeld is. om de eenvoudige reden, dat zowel de Deense als de Noorse vissers zich meer en meer toegespitst hebbên op de vangst van winterha- ring. In 1938 werd door de Deense vissers ongeveer 150 000 ton haring, sardien, ansjovis etc. aangevoerd. In 1957 be droeg deze aanvoer reeds 225.000 ton. Overeenkomstige cyfers voor Noorwe gen zün 662.500 ton in 1938 en 1.019.800 ton in 1957. In IJsland onderging de kabeljauw visserij een grote uitbreiding. De vangsten die in 1938 ongeveer 90.000 ton bedroegen, hebben In de daarop volgende jaren een belangrijke stjj- Barbara Moore vast „tot de dood toe" Dr. Barbara Moore, de 58-jarige Brit se langeafstandswandelaarster, is een „vasten tot de dood toe" be gonnen. Zy was dinsdag in Londen gevangen gezet omdat zy weigerde gehoor te geven aan een uitspraak van een rechter om bloempotten, stenen en een bord met „verboden toegang", die zy voor de achter deur van een buurman had gezet, te verwyderen. De buurman, die samen met de Moo- res een landhuis bewoont, had recht van doorgang via de achterzyde van het door hem bewoonde ge deelte geëist. Dit komt uit op het voorplein van de door de Moores bewoonde helft. De echtgenoot van de opgesloten wandelaarster, de beeldhouwer Henry Moore, verklaarde zeer on gerust over haar besluit om te vas ten te zyn. omdat zy „gewoonlyk uitvoert wat zy besluit". „Zy denkt dat het haar uit' deze situatie zal halen waarin zy zichzelf heeft ge bracht. zy denkt dat zy geiyk heeft", aldus haar echtgenoot. Ontvoerde „spion" in Oost-Duitsland veroordeeld Het Oostduitse hooggerechtshof heeft gisteren de Westduitse vak bondsjournalist Heinz Brandt tot der tien jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens spionage voor West-Duits- land en de Amerikaanse geheime dienst. Volgens het Oostduitse pers bureau A.D.N. was Brandt schuldig bevonden aan het doorgeven van in lichtingen, die met het oog op de politieke, economische en militaire veiligheid van Oost-Duitsland ge heim hadden moeten biyven. Twee Oostduitsers kregen 12 en 7% jaar op een soortgeiyke beschuldi- ging. Het proces heeft acht dagen ge duurd. Volgens de Westberlynse po litie is Brandt, hoofdredacteur van het maandblad „Metaal" van de Westduitse Bond van Metaalarbei ders. in 1958 van Oost-naar West- Duitsland uitgeweken, In juni van het vorige jaar werd hy in Berlyn door Oostduitse agenten ontvoerd. De twee andere beklaagden zyn in juli 1960 in Oost-Duitsland aangehouden. ging ondergaan om ln 1957 tot 245.000 ton uit te groeien. De Verenigde Staten vormen het voorbeeld van een land dat in hoofd zaak de tonynenvissery uitbreidde. Voor de oorlog had deze vissery wei nig te betekenen. Heden is de tonijn uitgegroeid tot een belangrijk han delsartikel van de Verenigde Staten. Deze ontwikkeling heeft grote inves teringen gevraagd voor de bouw van vissersvaartuigen en conservenfa- brieken. Een andere belangrijke stijging kon worden geconstateerd in de Unie van Zuid-Afrika. In 1938 had de pilchard- visserij niets te betekenen, terwijl deze vangsten in 1957 en 1958 resp. 300.000 en 400.000 ton bedroegen. Vooral ln ZW-Afrika zijn grote vis- conservenfabrieken opgericht. Advertentie l/erf Van i/ettewinkel Advertentie Ontwapeningsoverleg Russen verwerpen voorstel van VS De Sowjet-Unie heeft gisteren in Genève een Amerikaans voorstel ver worpen, dat voorzag in gebiedsgewy- ze internationale inspectie, om nale ving van een overeenkomst tot het verbieden van kernwapenproeven te verzekeren. De Sowjetrussische ver tegenwoordiger Zorin verklaarde dat het voorstel „nutteloos en schadelyk" was. Onderminister Zorin heeft op de gisteren gehouden besloten bijeen komst van de ontwapeningsconferen tie zijn eerder gedane voorstel om het overleg, met ingang van één juni, voor twee maanden te schorsen, om de besprekingen vervolgens in New York voort te zetten, ingetrokken. Hij verklaarde het. met het oog op bepaalde persberichten, duidelijk te willen maken dat de Sowjet-Unie be reid is de onderhandelingen zonder bnderbreking voort te zetten. Sommige waarnemers zien in Zo- rins mededeling een overwinning van het standpunt van de afvaardigingen Saoedi-Arabië weigert geschenk van Egypte De regering van Saoedi-Arabië heeft het traditionele jaarlykse ge schenk van Egypte voor de ...kaaba" de heilige steen in Mekka, geweigerd te aanvaarden. Dit geschenk, dat jaariyks door mohammedaanse bede vaartgangers naar de „heilige stad Mekka wordt meegenomen, bestaat uit een met gouddraad bestikt fluwe len kleed, „kissoea" genaamd. Het wordt in Egypte speciaal gemaakt om aan het gebouw waarin de kaaba wordt bewaard te worden gehangen. Voordat het naar Mekka wordt ge stuurd is de kissoea voorwerp van verering door Egyptische gelovigen in een moskee in Cairo. Daarna wordt het kleed plechtig op de rug van een kameel naar de uiterste grens van de Egyptische hoofdstad vervoerd, waar het aan boord van het schip gebracht wordt waarmee de pelgrims naar Mekka varen. Radio-Mekka heeft ln een officieel regeringscommuniqué gezegd dat de kissoea van Egypte geweigerd is om dat de in voorgaande jaren geschon ken tapijten van zeer slechte kwali teit waren, zy scheuren vlug en ver schieten van kleur, aldus het com muniqué. De pelgrims, die met het geschenk al onderweg naar Mekka waren, wei geren hun reis voort te zetten en hebben gevraagd te mogen terugke ren. der Westerse en neutrale landen, n.l. dat het ontwapeningsoverleg buiten de vaak door politieke tegenstellingen geladen sfeer van het hoofdkwartier der Ver. Naties in New York moet worden gehouden. Deze delegaties menen ook dat een langdurige op schorting der besprekingen moet worden vermeden. Wel en Wee der Visserij Prijzen laag Nu ook in dozen van 10 stuks 1.25 Ritmeester licht en geurig Twee en dertig vaartuigen zorgden donderdag in IJmuiden voor een aanvoer van 4.432 kisten vis. Er wa ren 165 kisten schelvis. 150 kisten wy ting, 110 kisten gul en kabeljauw, 10 kisten koolvis, 10 kisten haring, 2.60 kisten makreel. 400 kisten schol, 10 kisten tarbot, 295 kisten diversen, 740 stuks stijve kabeljauwen en 80.000 kilo tong. De prijzen bleven aan de lage kant. Vangsten niet best Op 59 graden noorderbreedte wa ren de vangsten niet best. Elke trek werd wel wat haring scheep gehaald, maar bijna geen andere vis. Ook de makreelvissery op 57 graden noor derbreedte was, op een enkele uitzon dering na, niet breed. De Jan senior VL 84 deed donderdagmorgen een trek van 4 pakjes, maar had 's nachts in twee trekken niet meer dan 60 manden makreel en 40 stuks ka beljauwen gevangen. Dc Onderne ming I SCH 261 deed een goede trek van 6 pakjes, maar voor de meeste schepen zwemt de makreel te hoog. De resultaten van de kustvissers wa- NEDERLANDSE IN ITALIË OMGEKOMEN Een Nederlandse toeriste, de 61- jarlge mevrouw M. Klerk-Stam uit Alkmaar, die met haar man op va kantie was in Italië, is gisteren by Cogoleto aan de Italiaanse Riviera om het leven gekomen. De door haar bestuurde wagen stortte van een 25 meter hoge bergwandzy v/erd opslag gedood. Haar man. de heer J. Klerk werd tydens de val uit de wagen ge slingerd. Hy bleef ongedeerd. Van 't Haring- en Visfront IJMUIDEN. 11 mei Prijzen per kg:heilbot 3.50-2.90, gr. tong 3.80-3 50. grm .tong 3-2.70. kim. tong 2.40-2.20. kl. tong 1 2.30-2.10, ld. 2 1.40-1.24, tarbot 1 4.40-3.90. Per 50 kg kim. schol 22.. kl .schol 1 27-26, ld. 2 30-8. schar 18-9. v. ha ring 27-21, makreel 27-9, gr. schelvis 16, grm .schelvis 19, kim. schelvis 30- 25. kl. schelvis 1 45-44. ld. 2 31-25. wijting 32-18. gr. gul 43-31, mid. gul 40-24. kl. gul 32-22, poontjes 24-20, kl. koolvis wit 36 Per 125 kg: gr kabeljauw 166-78,, gr .koolvis zw. 81-77 Totale aanvoer 6520 kisten, waarvan 71 haring. Besommingen: KW. 8 f 12.600. 107 f6110. 172 f6850, 194 f4180, IJM. 7 f5320, VL. 153 f 13.700. ren 45 tot 60 kilo tong met 2 tot 3 manden andere vis per trek. Voor de vrijdagmarkt stonden o.a. genoteerd de Rotterdam IJM 82 met 1.100 kisten vis en de Nicolaas sr. KW 42 met 1.235 kisten vis en 500 stuks styve kabeljauwen. Op 22 mei a.s. hopen de echtelie den Gerrit Verkade en Harme Ver kadeFeenstra in Woubrugge de dag te gedenken waarop zy 60 jaar ge leden in het huweiyk traden. Gerrit Verkade werd 25 september 1870 in deze gemeente geboren. Hij is dus 83 jaar. Harmke Feenstra zag 17 februari 1879 te Wonseradeel in Friesland het levenslicht. De bruidegom heeft het grootste gedeelte van zyn leven in het boe- renbedryf gewerkt. Hy heeft ook ge durende twaalf jaar een petroleum - handel gedreven. Hij was vroeger een liefhebber van vissen. Niet met de hengel, maar met netten trok hy er dikwyis op uit. De bruid kwam op Jeugdige leeftyd naar deze gemeente, Zy was voor haar huweiyk op da boerderij werkzaam. Uit dit huweiyk werden 5 kinderen 2 zoons en 3 dochters geboren, die allen nog in leven zyn. Waren er bij het gouden huweiyksfeest 14 klein en 2 achterkleinkinderen, dit laatsta aantal is uitgebreid tot 14 achter kleinkinderen. Advertentie camera van klasse PRINS OPENT NIEUW A.N.W.B.-GEBOUW Prins Bernhard zal, ln zijn kwa liteit van erq-voorzitter van de A.N.W.B.het nieuwe gebouw van de Kon. Ned. Toeristenbond aan de Wassenaarseweg in Den Haag, woens dagmorgen 16 mei officieel openen. 1 By de rondgang door het nieuwe I hoofdkantoor zal de prins speciale aandacht besteden aan de grote be zoekersrotonde en de ANWB-alarm centrale, van waaruit de hulpverle ning voor Nederlandse toeristen in het buitenland wordt aangepakt. De ze dag treedt ook de, door de alarm centrale geleide, kampeerinformatie- dienst, die kampeerders zal inlichten over de plaatsruimte op de Neder landse kampeerterreinen, in werking. Aan de ingang van het ANWB-ter- rein zal een colonne zyn opgesteld van alle typen voertuigen die de bond ter beschikking staan. In de middag van 21 mei houdt het dagelyks be stuur van de ANWB een ontvangst. (Van onze correspondent) Het geheim bleef bewaard onder twee papieren servetjes over een plattegrond gelegd: scheepsbouwer Cornelis Verolme heeft de plannen klaar liggen voor de bouw van een gegraven dok, dat schepen tot 200.000 ton kan bergen. Berekeningen zijn gemaakt, de grond is gereserveerd. Het wachten is op het moment, dat de noodzaak over dergelijke gigantische dokken te kunnen beschik ken, blijkt. Aldus wil hij het Rotterdamse havengebied in staat stellen, te allen tijde de grootst denkbare schepen ter wereld te kunnen bouwen en repareren. Dit heeft de heer C. Verolme gistermiddag verteld na de inge bruikneming van twee nieuw ge graven dokken, die de minister van Economische Zaken, drs. J. XV. de Pous, heeft laten vollopen en leegpompen. Ook dat zijn reu- i zendokkenhet Koningin Juliana- j dok kan schepen tot 10.000 tori I bergen, het Prinses Beatrix-dok j schepen tot 60.000 ton. Bovendien beschikte de werf al over een ge graven dok waarin schepen tot 130.000 ton kunnen worden ge bouwd, en drijvende dokken, ivaarin schepen tot resp. 6.000, 20.000 en 35.000 ton kunnen wor den gerepareerd. Een vierde drij vend dok, dat tot 20.000 ton kan bergen, is in aanbouw. No, g groter! Waarom de plannen voor een nog groter dok? Verolme heeft met zyn Rozenburgse werf. waarvan de eerste fase van de bouw thans na vyf jaar is voltooid, op de toekomst gemikt en hy wil dat blyven doen. Op het ogen blik zijn de grootste schepen die in de wereld (Japan) worden gebouwd, 130.000 ton. Verolme kan ze dokken. De grootte van tankschepen wordt echter steeds groter en er worden al tonnages berekend van tegen de 200.000 ton, waarmee het ook ren dabel varen zou zyn. Op hetzelfde moment, dat dergelyke giganten zelfs de naam Mammoettanker komt vyf tig jaar geleden om deze tijd waren mej. A. Pels, schippersdochter in Linschoten, en de heer W. den Daas, werkzaam op een steenfabriek in Woerden, in de bruidsdagen om dat zy op 23 mei in Linschoten in het huweiyk wilden treden. Voor ve len was dat beslist geen verrassing, want hy had als 16-jarige knecht al een oogje op de dochter van zyn baas. Toch kwam het pas zeven jaar later tot een huweiyk, toen het meis je Pels 21 jaar was. Het echtpaar trouwde in Linscho ten, vanwaar de bruiloftsgasten per trekschuit naar hun woonplaatsen werden teruggebracht. Beiden hebben negen jaar in Woerden gewoond. Van Woerden kwam het gezin naar Alphen aan den Ryn omdat de man werk had gevonden bij de fa. Oosthoek en een huis toegewezen kreeg in de Mau- ritsstraat, waar het echtpaar thans Het gouden echtpaar Den Daas in Alphen (Foto Leldsch Dagblad) nog woont. Al die jaren was de heer Den Daas handdakpannenvormer, wat een zeer gespecialiseerd beroep is. Er werden zes kinderen geboren, drie meisjes en drie jongens. Het aantal kleinkinderen bedraagt zes tien. Men hoopt het familiefeest op vrij dag 25 mei in het zaaltje van Oost hoek te vieren omdat juist op de trouwdag de bejaardensocieteit van het IJsclubgebouw een dagje uit gaat en geen van beiden deze dag willen missen. Zowel de bruid als de brui degom genieten nog een uitstekende gezondheid en willen het reisje naar Scheveningen met een bezoek aan de pier beslist meemaken. Eredoctoraat voor Charles Chaplin Een senaatszitting van de universi teit van Oxford, waarop minder dan tien leden aanwezig waren, heeft be sloten een eredoctoraat in de letteren te verlenen aan de 73-jarige Charles Chaplin. Toen de kwestie van een erepro motie voor het eerst ter sprake kwam, gaven enkele leden van de senaat er blyk van dat ze Chaplin niet de uit gezochte kandidaat voor een erebul vonden. Chaplin, wiens moeiiykheden met de Amerikaanse regering by na even legendarisch werd enals zyn filmische typering van de kleine man, had geen commentaar. De in Engeland geboren acteur, regisseur en componist, woont in Vevey in Zwitserland. Hy werkt er aan gedenkschriften. De senaat van Oxford baseert zyn besluit op de draaiboeken die Chap lin voor enkele van zyn films heeft geschreven. dan aan uitdrukkingskracht tekort zullen worden gebouwd of in de vaart komen, wil Verolme op zyn Rozen burgse werf klaar zyn om ze ook te kunnen bouwen en te repareren. De bouwplannen zyn in een vergevorderd stadium. De grond wordt thans al bouwrijp gemaakt. Alleen al de bouw van de drie ge graven dokken die nu in gebruik zyn, de aanleg van twee kilometer kade muur en acht kilometer betonweg, die de werf doorsnijdt, heeft tussen de 50 en 60 miljoen gulden gekost. Voor 99% betaald, voegde de heer Verolme eraan toe, en lachend reagerend op de vele geruchten, die over zijn finan cieringsgeheim de ronde doen: „ge heel uit eigen middelen". Er zyn ban kiers genoeg hier, die kunnen verkla ren, dat we niet werken met geld van Prinses Wilhelmina of Onassis. maar dat we er zelf voor hebben gewerkt", zeide hy. De terugkeer van delinquenten ln de maatschappij wordt zeker niet bevorderd, wanneer we opgescheept blijven zitten met een serie verouder de gevangenissen. Dit is gistermiddag in Utrecht verklaard door prof. mr. I. A. Die penhorst, voorzitter van de Vereni ging van Reclasseringsinstellingen, op de algemene vergadering van de ze organisatie. Prof. Diepenhorst merkte op, dat het niet mogelyk is. in deze ge vangenissen opvoedend werkzaam te zyn. De arbeidsverschaffing en de daaraan verbonden beloningen staan volgens hem, ook niet op het juiste peil. By de huidige tarieven en be loningen kunnen de gedetineerden amper de kantine-artikelen kopen, zo zei hy, en het is wel duidelijk, dat zy onder deze omstandigheden nog niet eens een bescheiden bij drage kunnen leveren om de lasten van hun gezinnen te verlichten. Prof. Diepenhorst meent, dat het voor het reclasseringswerk van gro te betekenis zou zyn als er in elk geval pogingen werden ondernomen om de arbeid in de huizen van be waring meer zin te geven en beter te honoreren. Dit is ook het oordeel van. erkende experts op dit gebied Advertentie Nu nog maar een sehent of 'n steek. Maar straks weet zich geen raat van de slopende Rheam&tische Pijnen. Doe de beroemde Kruschen kuur, de kleine dagelykse dosis, om 't bloed weer zuiver te maken. Duizenden gingen U voor en nog heel velen zullen Uw voorbeeld volgen. Een heerlyke ervaring, reeds na een be- trekkelyk kortstondig gebruik, als vanzelf die pynen te voelen wegval len. Dat gebeurt naarmate het bloed gezuiverd wordt van de pynverwek- kende onzuiverheden, die zich zijn gaan ophopen in spieren en gewrich ten. Kruschen is de natuurlyke stimulans voor de bloedzuiverende organen. Van 't Haring- en Visfront SCHEVENINGEN. 11 mei Besom ming treillogger SCH. 8 met f 13.215, voorts waren aan de markt 24 kust vissers met tezamen f 43.680 aan verse vis. Notering per 50 kgverse haring f 14-16, makreel 19-21.80. Aangevoerd 100 kantjes gezouten makreel. Note ring per kantje: 140-41.20. Verwachte aanvoer voor zaterdagmorgen uit de noord de SCH. 54 en van de kust circa vyftlen kustvissers. en het zou, volgens hem, niet ver standig zyn, hun mening in de wind te slaan. Het zou misschien goed zyn, zo voegde hy hieraan toe, als men zich wat minder op de hoogte stelde van vooruitstrevende en voor Nederland niet realiseerdebare bui tenlandse ideeën, en zyn aandacht wijdde aan wat meer nabygelegen projecten. ANVVVRAAGT RUIMERE STEUN In 1961 werden ln de Nederlands® hotels meer dan anderhalf miljoen buitenlandse gasten geregistreerd. De deviezenopbrengst, ontstaan uit dit buitenlandse bezoek, bedroeg ln to taal 580 miljoen gulden. Deze cyfers vermeldde de voorzit ter van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenver keer (ANVV), de heer J. A. Risseeuw, gistermiddag tydens een lezing, die hy over het onderwerp „Toerisme en reclame" heeft gehouden voor de leden van het „Genootschap voor re clame". De heer Risseuw legde er hiermee de nadruk op dat het toeris me na de oorlog een voorname bron van welvaart geworden ls en tevens is gaan behoren tot onze grootste exportartikelen. „Redenen", aldus de heer Risseuw, „waarom de ANVV recht heeft op een ruime mate van steun, zowel van de overheid als van het bedrijfsleven". (Het huidige bud get bedraagt 1.600.000 gulden, op een ton na afkomstig uit Rykssubsidie). HOOIGRACHT 54 LEIDEN PRINS BERNHARDSTR. 51 NOORD WIJK Koele ontvangst voor Belgische Koningin - moeder De 86-jarige Koningin-moeder van België, Elisabeth, is gistermiddag met een Russisch vliegtuig in Brus sel teruggekeerd. In Moskou heeft zij het Tsjaikowski-concours bezocht en voorts veel opzien gebaard door haar belangstelling voor de 1-mei- viering. Toen de vorstin, getooid met een medaille waarop de leus stond „Vrede voor de wereld", in Brussel arriveerde, was niemand van de Ko ninklijke familie aanwezig. Wel werd zy begroet door de Russische am bassadeur. Aan Journalisten deelde vorstin mede, dat „de mensen in de Sow jet-Unie erg vriendelyk zyn". En zy voegde eraan toe: „Ik ga zo spoe dig mogeiyk naar Rusland terug". Van functionarissen van de Belgi sche luchtvaartmaatschappij Sabe na kreeg de Koningin-moeder een bos rode rozen. Honderd vrouwen en kinderen als sehild gebruikt Drie compagnieën communistische Vietcong-guerrilla-stryders hebben ruim 100 vrouwen en kinderen als schild gebruikt by een aanval op een dorp 80 kilometer ten zuiden van Saigon. Twintig burgersoldaten, die het dorp verdedigden, stonden mach teloos tegenover deze list en konden niet schieten. De soldaten werden met automa tische wapenen onder vuur genomen. Toen het dorp in brand werd gesto ken verlieten de soldaten hun uit- kyk post om hun gezinnen in veilig heid te brengen. Zegslieden verklaarden dat veertig minuten later regeringstroepen te hulp waren gekomen. De euerrilla- stryders werden verdreven en tydens het treffen werden drie leden van de Vietcong gedood. Van de twintig bur gersoldaten, die het dorp hadden ver dedigd, verloren er drie het leven. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 11 mei Kaasmarkt: aan gevoerd 10 partyen Goudse kaas en geen partyen Leldse kaas. Noteringen: Goudse le kwal. f 1.90-2.05. Handel kalm. LEIDEN, 11 mei Veemarkt: aan voer stieren 23, melkkoeien 95. vette koelen 380, vare koelen 175, pinken 40. vette kalveren 100, nuchtere kal veren 227, vette schapen 75, fokscha pen 85. vette lammeren 720, gelten 14, zuig- en weldelamm. 444 stuks. Pry zen: stieren f 5.00-8.00 per kg schoon gew. melkkoeien 1900-1100 p. st., vette koelen f 2.70-3.50 per kg schoon gew.. vare koelen f 500-1050 p. st.. pinken f 325-525 ld., vette kalveren f 2.00-2.50 per kg levend gew., nuch tere kalveren f 1.30-1.60 ld., vette schapen f 35-65 p. st.. fokschapen f 80- 100 ld., fokschapen met 1 lam f140- 170 ld., ld. met 2 lamm. f 190-220 ld., vette lammeren f 105-155 ld. Handel: stieren rustig, meikoeien rustig, vette koelen vlug. vare koelen matig, pinken kalm. vette kalveren traag, nuchtere kalveren willig, vette schapen redeiyk, fokschapen zeer kalm, vette lammeren stug. ROELOFARENDSVEEN, 10 mei Bloemenveiling: Irissen 1.00-1.48, La thyrus 30-85, Fresia's 33-1.16, Anemo nen 23-48. Pyretrum 2.30, Colvlllela 3.20, Doronlcum 15-31, Narcissen 6-28, Tulpen: Piccadilly 40-68, Golden Har vest 55-1.10, Couleur Cardinal 32-55, White Sail 27-44, Wlntergold 38-67, Rose Copland 40-72, Edlth Edd 32-48, Rhelnland 60-83, Patrla 45-51, Kleu renpracht 60-67, Karei Doorman 56-70, Paris 65-72, Tulpen (eenblad) 28-68 per bos, Am. Anjers 21-43, Rozen: Su per Star 42-53, Garnette 11-15, Baby rozen 42-61 per stuk. Aardbelenvelllngaardbeien 1 81- I.01, ld. 2 40-75 per doosje. Rijnsburg, 10 mei Tulpen i Wln tergold 34-47, Vannasse 65-70, Paris 70. RJJnland 75-80. Fllescoplum 115, Golden Harvest 105, Couleur Cardinal 55-65-70. Copland (purper) 105-110, Apeldoorn (gesneden) 49-52. President Roosevelt 180, Gudomlch (gesneden) 59-62, Oxford 120-135, Michigan 80. Blue Parrot 90. Lathyrus 75-85, Le lletjes van Dalen 65-70 per bos. Nar cissen: Cheerfulness yellow 160-180. Doronlcum 180-260. Trolllum 280-320. Anemonen 500-680. Gladiolen 30 tot 34.Anjers: Dusty 30.tot 33. Sim roze 36— tot 39.Sim rood 30 tot 36.—. Sim G.J. 33 tot 37.—. Mac Arthur 36.tot 40 Pyretum II.Violieren wit 10tot 13 gemengd 16 tot 18.—, Fresia: Golden vellow 95-105. White Swan 105-110, Muurbloemen 30-36. Iris- Jeanne d'Arc 145. White Excelsior 90-105, Wedge- wood 90-110-155. KATWIJK AAN DEN RIJN, 10 mei Groenteveiling: waspeen per kist Al 21,40-2670. A2 12 tot 16.—. A2 afw. 4.20-8.50, BI 21.20-26.60, B2 4.00-7.20, spinazie 12 tot 15.radys per 100 bos 14.tot 18.rabarber 5.tot 19.raapstelen per 100 bos 4.20-4.60, selderie per 100 bos 18.prei Al 32.— tot 38.—. BI 20 tot 22.—. I Aanvoer waspeen 37.000 kg, waarvan 19.000 kg voor export werd verkocht.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7