Grote bezorgdheid over steun aan visserij in nabuurlanden KLEUR- SPOELING THUIS ZELF DOEN Minister Butler voor beraad naar Rhodesië Vader vecht tegen Schots huwelijk Miami \0IT/ Met werk aan Scheveningse buitenhaven niet wachten UW HAAR: POLY-COLOR Ineke (17) in Gretna Green: „Ik ga niet F' - Moederdag moet anders zijn... shmc ZO ZACHT EN ZUIVER Dringend probleem: dreigende afscheiding van Njassaland Eindles en diploma-uitreiking R.-K. Tuinbouwschool Ter Aar Amerika stuurt over twee jaar instrumenten naar Mars NESTOP "map Tin LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 11 MEI 1962 Minister Marijnen in memorie van antivoord Minister Marijnen heeft zo deelt hij o.m. mee in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer bij de landbouwbegro ting 1962 met grote zorg ken nis genomen van de ontwikke ling van de subsidiepolitiek tot een element in het visserijbeleid van België (slooppremies) en West-Duitsland (sloop- en vangstpremies). Dergelijke vis serijsteunmaatregelen in de EEG staten kunnen van dien aard zijn, dat daardoor de gelijke concur rentieverhoudingen, uitgangs punt van een gemeenschappe lijke politiek, worden aangetast in een voor ons land ongunstige zin. Aan dit facet zal de minister alle aandacht schenken. Hij staat juist daarom een spoedig op gang komen van het visserijoverleg in EEG-ver- band voor, omdat het zeer noodza kelijk is dat in een markt, waar invoerrechten en contingenteringen een steeds geringere rol spelen, zo spoedig mogelijk een gemeenschap pelijk en gecoördineerd beleid tot stand komt. De gezamenlijke oplossing van de vissery vraagstukken in de EEG kan niet worden gevonden door in con currentie met en volgens het voor beeld van anderen nationale steun maatregelen te introduceren, die de tendens hebben de vrije handel te belemmeren. De inzet van het vis serijbeleid van minister Marijnen zal er opgericht zijn, dat voor Neder land de concurrentiemogelijkheden niet minder gunstig zullen liggen dan voor de partners. De Europese commissie poogt in de komende maanden de grote lijnen van een gemeenschappelijke visserij politiek te ontwikkelen. De minister staat op het stand punt in het verleden ook door zijn ambtsvoorgangers ingenomen dat het niet op de weg van de over heid ligt door middel van slooppre mies te bevorderen, dat visserijvaar tuigen, die mede als gevolg van ge wijzigde economische en sociale om standigheden sterk verouderd zijn, uit de vaart worden genomen. De vrees, dat door het niet toekennen van slooppremies een achterstand zal onstaan t.o.v. de EEG-partners, acht de bewindsman ongegrond. Het bouwtempo, b.v. van de kotters, is van dien aard, dat er zelfs gevaar van overbouw aanwezig is. Een beslissing over een financiële overheidsbijdrage voor een proef door het bedrijfsleven met de uitoefening van de verre visserij, waarover het beraad nog niet is afgesloten, zal spoedig ter kennis van de belang hebbenden worden gebracht. Over de Scheveningse buitenha ven wordt gezegd, dat de ministers van Landbouw en Visserij en van Verkeer en Waterstaat bii dit vraag stuk niet kunnen voorbijgaan aan het feit, dat thans langs onze kust _r een drietal havenwerken moeten van de werken in IJmuidcn. worden uitgevoerd, t.w. in IJmuiden, Scheveningen en de Europoort. Aan vaard zal moeten worden, dat het technisch en fiancieel onverantwoord is deze werken tegelijk uit te voeren. De ervaringen te IJmuiden opge daan, zullen tot voordeel van de vol gende werken moeten strekken. Om te voorkomen, dat Schevenin gen een minder doelmatig scheeps- type zou moeten bouwen, bepleit mi nister Marijnen bij zijn ambtgenoot de uitvoering van deze havenwer ken zodanig te coördineren, dat met de werkzaamheden in de Schevening se buitenhaven niet behoeft te «or den gewacht op het gereed komen AMERIKA WERFT EUROPESE TOERISTEN De Amerikaanse ambassadeur in Den Haag, de heer Rice heeft gister avond in zjjn ambassade de inzet aangekondigd van een werving van Europese toeristen naar de V.S. in Nederland. Ons land is een van de laatste Europese landen, waar deze werving begint. „Het is de eerste keer in de geschie denis", zo zeide hij, „dat de V.S. een dergelijke actie ondernemen, om de dollaarbalans van ex- en import van toeristen in evenwicht te bren gen". De heer John. E. Wason, directeur van het Amerikaanse Rijksbureau voor vreemdelingenverkeer voor Europa in Parijs, bewees dat een vakantiereis naar zijn land niet meer 100 dollar per week per persoon be hoeft te kosten. Hij kondigde een Intensieve wer vingscampagne voor Europese toe risten aan. „De 88 miljoen bedden van de Amerikaanse hotels zullen Europese reizigers gastvrij herber gen", zo verklaarde de heer Wason. Advertentie TUBE 1.95 Geen verruiming uitvoer aardappels Het ministerie van Landbouw en Visserij heeft thans officieel bevestigd, dat minister Marijnen de sedert 16 april j.l. gecontin- genteerde uitvoer van de aardap- len onder de tegenwoordige om standigheden niet zal ver ruimen. Dit standpunt zal slechts voor herziening in aanmerking komen bij herstel van normaler verhou dingen op de binnenlandse aard- appelmarkt bij een aanzienlijk lager prijsniveau. Wel heeft de minister van Land bouw en Visserij een besluit van het Produktschap voor aardappelen goedgekeurd op grond waarvan bij wijze van hoge uitzondering met uit voervergunningen gedeeltelijk kan worden tegemoetgekomen dit ter beoordeling van het Produktschap voor aardappelen aan enkele be paalde, bijzondere gevallen van ex portverplichtingen, aldus de mede deling van het ministerie van Land bouw en Visserij. Zoals bekend heeft minister Marij nen de hoeveelheid consumptieaard appelen die na 15 april nog mag wor den uitgevoerd gesteld op 15.000 ton. Op overweg door trein gedood (Van onze correspondent) Op de enige nu nog onbewaakte overweg in Prinsenbeek. in de Grindweg, is gisteren de 27-jarige B. Vincente om het leven gekomen. Het slachtoffer was gehuwd. Omstreeks vier uur naderde uit beide richtingen een trein de over weg. De heer Vincente liet er een voorbij gaan en fietste toen de over weg over. Hfj werd door de tweede trein gegrepen en gedood. In de loop van de jaren hebben de overwe gen in Prinsenbeek tientallen slacht offers geëist. Verscheidene overwe gen zijn buiten gebruik gesteld, an dere werden beveiligd. Alleen bij die in de Grindweg was dit nog niet het geval, omdat deze zou verdwijnen als het tweede viaduct in Prinsen beek gereed zou zijn. De perschef van Kennedy, Pierre Salinger heeft gisteren in Den Haag een voordracht ge- De heer Salinger tijdens het de- houden voor het Nederlands Ge nootschap voor Public Relations bat. Rechts de voorzitter van het genootschap, de heer d'Artillac Brill. 9? JONGELUI ACHTERNA GEREISD De 49-jarige Tilburgse fabri kant T. J. Kammann een al veertig jaar in ons land wonende Duitser weet nu, waar zijn knappe, zeventienjarige dochter Ineke is. Dagenlang heeft de familie zich hevig ongerust gemaakt over de jeugdige gymnasiaste. Nu is ge bleken, dat zij met de 23-jarige Herman Kusters uit Tilburg in het Schotse plaatsje Gretna Green zit. De jongelui willen, trouwen. Maar zij zullen volgens de wet daar nog drie weken moe ten wachten. Intussen zal vader Kammann niets onbeproefd laten om zijn dochter terug te brengen. „Desnoods met behulp van de Schotse politie", zei de grimmig vast beraden fabrikant gisteren op Schip hol tegen de talrijke verslaggevers, die hem omringden, toen hij op het punt stond in het vliegtuig naar Lon den te stappen. „Iedereen heeft haar afgeraden met die avonturier in zee te gaan. De pastoor, de politie, mijn vrouw, ik, iedereen. En nu doet ze het toch. Ik heb al een aanklacht tegen Her man wegens schaking ingediend bij de Tilburgse politie", vertelde hij. „De jongen wordt bovendien van diefstal en verduistering verdacht. Zijn 25-jarige broer is in Rotterdam al in de kraag gepakt. Hij verkocht de sportwagen, die Herman voor dit Schotse avontuur in Tilburg had ge huurd". gymnasium zal worden toegelaten, betwijfel ik. Het is jammer. Maar ze nemen haar dit uiterst kwalijk". Herman Kusters woonde in een pension schuin tegenover de achter zijde van het huis van de familie Kammann. Vorige week verdween hij met Ineke en zijn broer uit Til burg met medeneming van enkele koffers van de hospita van Herman. Bovendien liet hij zijn hospita met een schuld van duizend gulden zit ten. Een telegram, dat Ineke aan haar in militaire dienst zijnde oude re broer te Soesterberg heeft ge stuurd, meldende dat zij naar Duits land zou gaan, blijkt een camoufla gepoging van haar werkelijke plan nen te zijn geweest. De politie ver moedt, dat het drietal met de ge huurde sportauto naar Oostende is gereden, waar Herman en Ineke op de boot zijn gestapt. DAAROM IS HET MOEDERDAG Prestaties van de huisvrouw in een gezin met U personen. op zondagen heeft de huisvrouw12%MINDER vrije tijd ter beschik, king dan de man. Duits De heer Kammann spreekt accent loos Nederlands. Maar ondanks de veertig jaar, dat hij in ons land woont, bezit hy nog steeds de Duitse nationaliteit. Ook zijn kinderen zijn Duits. In Edinburgh hoopte vader Kam mann zich vandaag ook van de hulp te kunnen verzekeren van de Duitse consul-generaal. „Ik hoop, dat hij Ineke bij zich zal roepen. Ze is ver plicht te komen. Daarna zal ik haar hopelijk naar Nederland terug kun nen brengen. Maar of ze nog op het Satelliet mislukt Gisteren is van de lanceerbasis te Cape Canaveral de geodetische kunstmaan „Anna" gelanceerd doch niet in een baan om de aarde geko men, aldus is van officiële zijde in Cape Canaveral meegedeeld. De kunstmaan werd met een Thor- Ableraket" afgeschoten. Het was de bedoeling dat de kunst de huisvrouw loopt qem 20-25km.per dag het bed opmaken vraagt van de huisvrouw UT :alorieen per minuut de huisvrouw wast per m iaareen stapel vaat. mmmmm - werk af die hoger is caiorieen oerminuut) dan de dom v.Ul recht Reeds 8 miljoen voor „Wij komen" Miljonairs krijgen verzoek om steun (Van onze correspondent) Binnenkort kunnen alle Ne derlandse miljonairs een brief van de heer M. Reckman uit Naarden verwachten, in diens hoedanigheid van voorzitter van het Nationaal Reis- en Spaar fonds ,,Wij Komen", waarvan onder bijzonder grote belangstel ling gistermorgen binnen de ves ting Naarden in een voormalig militair gebouw, het kantoor of ficieel werd geopend. Voorzitter Reckman deelde dit plan in zijn inleidend woord mede. Onlangs was hij namelijk opgebeld door een vermogend Hilversummer, die informeerde wat het. zou kosten een oude dame, die haar geëmigreer de zoon in 15 jaar niet had gezien, naar Australië te laten reizen, „f. 2000.- Daar zorg ik dan voor!". En de oude dame zat enkele dagen later al in het vliegtuig. De heer Reckman wil nu aan alle mil jonairs in Nederland vragen het voorbeeld van deze Hilversummer te volgen. Wat betekent voor hen nu een dergelijk bedrag? De heer Reck man vertelde nog van enkele andere gevallen uit de nu twee jaar oude praktijk van .Wij komen". Van moe ders, die hun kinderen, die nog maar enkele weken te leven hadden, voor hun dood mochten bezoeken. Van een oude vader, wiens zoon men nog juist op tijd uit Canada kon laten overkomen Het Nationaal Reis- en Spaarfonds „Wü komen" werd ruim twee jaar geleden op initiatief van de heer Reckman opgericht. Op het ogen blik heeft men reeds een kapitaal van ongeveer f. 8 miljoen bijeen ge spaard. 2600 ouders zijn al naar ver schillende emigratielancïen op reis gegaan, waarmede een bedrag van ongeveer f. 3 miljoen gemoeid was. Bovendien is er nog een hulpfonds, dat in noodgevallen bijspringt. Bur gemeester N. J. C. Cramer heeft, na hulde te hebben gebracht aan initiatiefnemer Reckman en zijn me dewerkers, met het hijsen van de na tionale vlag, tenslotte het nieuwe kantoor officieel geopend. Maan kaatste licht terug Geleerden van het technologisch instituut van Massachusetts zijn er gisteren in geslaagd om naar de maan gezonden lichtstralen weer met een telescoop op aarde terug te ont vangen. De lichtstralen werden afgeschoten met behulp van een „Maserinstalla- tie", een nieuwe en revolutionire op tische apparatuur, die krachtig ver sterkte en geconcentreerde lichtstra len in een gewenste richting kan uitzenden. Het teruggekaatste licht werd door een telescoop in Cambridge opgevan gen tweeenhalve seconden nadat der- Advertentie OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE! Ja, Moederdag moet anders zijn* dan andere huiselijke feest dagen. Bij alle feestelijkheden heeft de vrouw des huizes het altijd het drukst! Maar met' Moederdag is het Mar beurt om verwend te worden. Om eens een keertje helemaal niets te hoeven doen. Heerlijk!) Dus, Vader? Dus, kinderen? Doe méér dan een cadeautje kopen. Neem haar Alle werkjes) uit handen geef haar het geschenk van het jaar: een vakantiedag in eigen huisl Dat is attent! Overigens, weetr U wat ook zo attent is? I Gladstone bij U hebben, w&ar U ook bent. Want Gladstone is - met of zonder filter - de sigaret die iedereen voldoening schenkt. Verborgen Herman zou bij zijn vertrek zijn broer hebben opgedragen de auto te rug te brengen naar Tilburg. Maar deze 25-jarige knaap ,die zich voor doctorandus en journalist in dienst der Verenigde Naties pleegt uit te ge ven, werd gearresteerd, toen hij pro beerde de gehuurde wagen aan de man te brengen. Intussen houdt Ineke Kammann zich verborgen voor de pers in Gret na Green. Maar via haar hospita liet zij weten, dat zij er niet over dacht om terug te gaan, voordat zij met „haar Herman" getrouwd was, mogelijk zal z«n elektrische energie over te brengen naar aardsatellie- „ook al zou mijn vader me komen jen (jje zich op grote afstand van halen". de aarde bevinden. (Van onze Londense correspondent) De Britse minister Butler Is gis teren per vliegtuig naar Salisbury De jaarlijkse eindles en diploma- wikkeling van het tuinbouwonderwys uitreiking van de R.-K. Tuinbouw-in deze gemeente, school, die plaats had in de gymna- Namens de leerlingen dankte Cor stiekzaal van de huishoudschool te i Baars de staf van leerkrachten. Hij Langeraar, genoot weer veel belang- i bood als blyk van waardering plan stelling van autoriteiten en vooral ook van ouders van de leerlingen. Enkele leerlingen legden op deze bijeenkomst proeve van bekwaam heid af. Wim Tersteeg sprak over de witlofteelt, Adri v. d. Hoorn over de bloementeelt en verder hielden vier leerlingen, Jos Baas, Hans Groene- veld, Gerard Pieterse en Peter Leli- veld, een praatje over financiering in het bedrijf. De inspecteur van het tuinbouw- onderwijs in Zuid-Holland, ir. Doorn bos, reikte hierna de diploma's uit. I Hij wees daarbij op de werkelijke waarde van deze diploma's. Nadat hij de geslaagden op het hart gedrukt had om de verworven kennis in de 1 praktijk toe te passen, reikte hij het I diploma uit aan de volgende ge slaagden: J. J. Zwirs, Th. C. v.d. Hoorn, P. Langelaar, P. C. M. v. d. Weyden, Th. C. H. Versluis, H. W. van Tol, A. M. v. d. Hoorn, P. J. A. Valentijn, A. J. F. Nleuwenhuizen, P. C. L. v. d. Hoorn, Ant. van Lam meren, G. de Lange, C. Versluis, allen j te Ter Aar, W. J. Versteege te Vinke- 1 veen, F. C. G. v. d. Bergen te Aalsmeer, P. J. v. d. Weyden, P. W. Tersteeg, C. W. N. Pietersen. L. M. Baas, J. M. W. Baas met lof, J. J. M. j Groeneveld met lof, P. M. Lelieveld en G. H. Griffioen, allen te Nieuw koop. Th. A. M. Hartveld te I Rijnsaterwoude, C. Th. J. Baars te Reeuwijk met lof en C. H. Kouwen- hoven te Uithoorn. Burgemeester B. J. Hoogenboom sprak als voorzitter van de commis sie van toezicht een woord van ge lukwens tot de geslaagden en hun ouders. Hij wees verder op de ont- tien stoten van rood licht op de maan 1 vertrokken om besprekingen te voe- waren afgevuurd. i ren met Sir Ro.y Welensky en an- Men hoopt het Maser-apparaat zo- dere leiders in Centraal-Afrika. Zijn h,et ftesprek mei Welensky is waarschyn- i..i. i -I.I.* i- vitale betekenis voor de toekomst van de zich in de waag schaal bevindende Rhodesische Fe deratie. Butler verklaarde dinsdag in het Lagerhuis, dat het uiterst moeilijk zal zijn een rechtvaardige oplossing te vinden, hoewel men uit zijn woor den kon opmaken dat hij de mo gelijkheid ertoe wel aanwezig acht. De socialistische oppositie eiste, dat geen pogingen zouden mogen wor den gedaan om de federatie, tegen de wens van de Amerikaanse antio- naliste- in stand te houden. Butler drukte zich voorzichtig uit, toen hij met grote klem de nadruk legde op de voordelen van „enige vorm van associatie" tussen de drie gebieden. Maar de minister is niet bereid bakstenen los te peuteren, waardoor de federatie op den duur zou ineenstorten. Ook moet alles worden gedaan, zo zei hij. om het denkbeeld van de samenwerking tus- ten en bloemen aan. De heer J. C Versluis bracht dank namens de ouders van de leerlingen. Tot slot voerde de directeur van de tuinbouwschool, de heer G. J. H. J. Eibers, nog het woord tot zijn ge slaagde leerlingen. A(lv«Tt<-ntie -.-! \>w Voor onderzoek naar eventueel leven De Verenigde Staten hopen in 1964 een onbemande ruimtecabine op Mars te laten landen, die op deze planeet met televisiecamera's, micro scopen en andere instrumenten een onderzoek zal instellen naar de aan wezigheid van levende organismen. Dit heeft Edgar Cortright, een functionaris van het Amerikaanse maan gegevens zou verzamelen voor bureau voor lucht- en ruimtevaart, nauwkeurige afstandsmetingen op verklaard in een rede ter gelegenheid zame gebruik van de ruimte, die in Seattle wordt gehouden. Volgens Cortright zal de ruimte cabine, een Mariner-B, ongeveer gelijk zijn aan de Ranger-IV. welke vorige maand op de maan terecht kwam. De Marlner-B zal eohter aan zienlijk zwaarder zijn. Wanneer de cabine op Mars landt zal een tele- scopische camera naar buiten worden geschoven die eventueel aanwezige levensvormen van dichtbij zal kun nen waarnemen. Intussen zal een buis enkele grondmonsters opzuigen, die onder een televisie-microscoop Grand Luxe automatisch 5-vlams gasfornuis HET GASFORNUIS DAT ALUW WENSEN VERVULT... Met oventhermostaat, tijdschakel- klok en irr.rarood-plafondgrill.Ruime oven met glazen venster en verlich ting. 4 Kookbranders en 1 sudder-, brander, tevens centrale aansteek- brander. Royale berglade. „MIAMI GRAND LUXE" f 595.-« ,.M IA MI LU X E" (iets een roudiger uitroe* ring dan „Miami Grand Lute") t 495.-* I van een conferentie over het vreed- worden onderzocht. zijn de andere NESTOR MARTIN modellen! j Vraag uitvoerige inlichtingen en folder bij uw vakhandelaar of bij „EUfftp"(m.contactgriifenthermoat.) f «74.-* Verkoopkantoor v. Nederland: „EUROP (ronder thermostaat) t J49 -' I NELL 4 STUTTERHEIM N.V., *J Alle prijzen inch afdek plaat en braadslede DEN HAAG POSTBUS 1143, TEL. 986760 sen de rassen, waarop de Centraal- afrikaanse Federatie rust, te bevor deren. Inderdaad is de Britse politiek in Rhodesië destijds ontwikkeld als een duidelijk antwoord op de Zuidafri- kaanse apartheid. Erkennende, dat volgens velem in de federatie het tempo van de emanciapatie te lang zaam is. hoopte Butler, dat, men al gemeen zal meewerken om de nieuwe grondwet uit te voeren. Experiment Uit het debat bleek nog eens dui delijk, dat het experiment van een niet op ras gebaseerde politiek alleen kan slagen, indien voorkomen kan worden dat zowel de Afrikaanse als de Europese gematigden het slacht offer worden van intimidatie. Van liberale zijde werd gewaar schuwd dat, Indien de federatie moet worden ontbonden, dit nu zal moeten gebeuren en niet na een tweede „Algerije". De federatie heeft, zo zei Butler, alleen een kans indien er gezorgd wordt voor nationalistische meerder heid in de noordelijke gebieden en voor een drastische verandering in Zuid-Rhodesië, waar Europeanen en Afrikaners een gelijk aantal zetels behoren te krijgen. Het dringende probleem fs op het ogenblik een dreigende afscheiding van de federatie voor Njassaland. Butler hoopte dat dit zich, vooral met het oog op de economische consequenties, nog een keer zal be denken en dat een scheuring kan worden voorkomen. Hij gewaagde ook van mogelijke aansluiting van Njassaland bjj andere gebieden, o.a. bij Tanganjika. Sommigen hopen, dat indien de federatie, welke door de extreme na tionalisten als een symbool van voortgezette blanke overheersing wordt gezien, zou bezwijken, de si tuatie misschien nog kan worden ge red door de oprichting van een eco nomische gemeenschap. Rhodesië is voor Engeland, dat daar enorme kapitalen heeft belegd, vooral als produce it van koper van groot belang. Butlers eerste speech als minister, verantwoordelijk voor Centraal-Afri ka (zijn hoofdfunctie blijft minister van Binnenlandse Zaken), heeft op het Lagerhuis een uitstekende in druk gemaakt. De Noordrhodesische leider Ka- oenda heeft gedreigd een campagne van lijdelijk verzet te beginnen, in dien de besprekingen tussen Butler en Welensky mochten mislukken.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 21