Carthago: Tunesisch van 3000 zielen Amerika bezorgd over toestand in Laos Oudheid herleeft in Punische dodenstad „Onvergetelijk er onvergelijkelijk. - Slaking bij BEA geëindigd Expoge herdacht de gevallenen PTT vrijdag 11 mei telefooncentrale te Oegstgeest Koninklijk dankwoord TREINBOTSING IN MOSKOU BRflun EICHMANN heeft GEEN BEROUW sempra s|««v, LUXAFLEX W.J.ZIRKZEE Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 11 mei 1962 Vijfde blad no. 30650 Van een bijzondere medewerker (I) Rome en Carthago, de grote tegenvoeters uit de tijd van de Punische oorlogen, liggen beide dicht bij de route, die de KLM Elektra-2 neemt op weg van Amsterdam naar Tunis. Snelheid: 675 km per uur. Na Wz uur in deze sonoorsuizende vogel is men overgeplaatst van het sappige land schap van Schiphol naar de helgele droogte van de heuvels rondom Tunis. Tussen Rome en Carthago ligt nauwelijks een uur. En terwijl men op de ijle hoogte van 6000 meter gezeten is achter verse kreeft of tomatensalade, denkt men aan Hannibal, die met zijn olifanten van Carthago naar Rome trokniet in een rechte lijn, maar via de omweg van Spanje en de Alpen. Rome heeft de stryd beter over leefd dan Charthago. dat in 2000 Jaren ineenschrompelde van een Pu nische stad van honderdduizenden zielen tot een Tunesisch dorp van misschien 3000 inwoners. Niet meer de moeite waard, zou men denken. Maar zo is het niet. Archeologisch speurwerk heeft verscheidene Carthago's aan het licht gebracht: onderop schaarse stukken van het Punische Carthago, dat in 146 v. Chr volgens Cato's verlangen door Sci- pio Emilius werd vernietigd. Daarbo ven het Romeinse en nog later het Byzantijnse Carthago. Het is een dwarsdoorsnede door de eeuwen, deze Punische dodenstad, de trappen, zuilen, beelden, mozaieken, vooral van die laatste is veel be waard. De gids spreidt wat water ovel de gaaf gebleven kunstwerken om de kleuren fris te doen opglanzen, als waren die ingelegde steentjes van gisteren. Men staat daar, op de heuvels van Carthago temidden der overblijfse len en ziet uit over een Middellandse Zee, die precies zo helder blauw is als de affiches beloven, en over de ronde haven, vanwaar Hannibal uit voer met zijn troepen. Dat is een wonderlijke ervaring: vanaf die hoge positie onder een strakke hemel vol zon een 2500 jaar terug te blikken. Aan de vorm van die haven is al die eeuwen weinig vgranderd, zo luidt de verzekering. Oud en nieuw Carthago is dus zeer klein gewor den, het is een forensendorp van witte blokhuizen, tegen de heuvels aangebouwd en met uitzicht op zee, als zoveel dorpjes langs de Tunesi sche oostkust: La Marsa. Sidi Bou Said, Gammarth. Maar de kust van het mozaiek blijkt daar in Chartha go niet tot de tijden van het Ro meinse en Byzantijnse ryk beperkt gebleven. Zij vond weer toepassing om andere heldenfeiten \oorgoed in kleurige steen vast te leggen, van 1943 na Christus. Op 4]/2 uur afstand vliegen van Nederland ligt een zeer oos ters. Arabisch land. Het paleis Bardo. vroeger een van de resi denties van de bey van Tunis, thans museum, bevat vele kost baarheden uit de oudste tijden van het land. Die mozaieken bevinden zich in de muur bij een Amerikaanse militaire begraafplaats en brengen met veel pijlen op landkaarten het verloop van de strijd tussen de legers der Geallieerden en die van de „as" i Duitsers en Italianen) in beeld. De nieuwe nekropolis ligt niet ver van de oude dodenstad der Charthagers, enkele honderden meters. Hannibal en Scipio wijken voor Montgomery en Rommel. Terwijl putters en wilde kanaries hier een uitbundig lied zin gen stelt men vast. dac grijze oud heid en jong verleden dicht aaneen gesloten liggen, in deze noordwest hoek van Tunesië. Niet alleen daar en niet alleen in het rijk der doden. Dat Charthago was een wonderlijke eerste ervaring, een speurtocht door het land van Bourguiba leert, dat er ook in me nig ander opzicht geringe afstand ligt tussen oud en nieuw, overgele verde vormen en moderne levensop vattingen, tussen Arabische veel kleurigheid en Westerse eenvormig- De staking van 110 elektriciens van de British European Airways, J die een maand heeft geduurd, is gisteravond geëindigd doordat de stakers met 60 tegen 50 stemmen besloten het werk te hervatten. Een commissie zal nu hun eis six- pence <25 cent) per uur meer bezien. Carthago, voorheen een Pu nische stad van honderdduizend inwoners, nu ineengeschrompeld tot een forensendorp. Boven de oude stad der Phoeniciërs ver rees het Romeinse en daarboven het Byzantijnse Carthago. Veel daarvan is aan het licht ge bracht. zoals deze zuilen, be horend tot het complex van de thermen van Antoninus. De Expogé (de Nederlandse ver- eniging van ex-politieke gevange- I nen uit de bezettingstijd) heeft gis termiddag op de Erebegraafplaats aan de Zeeweg in Overveen haar jaarlijkse herdenkingsbijeenkomst gehouden. De herdenkingsrede werd i i uitgesproken door de burgemeester I van Velsen, mr. J. C. Bührmann. I Spreker vroeg zich af of het nodig is te herdenken en of het nodig was dat velen hun leven gaven, nu de I wereld van vandaag niets verbeterd lijkt te zijn, vergeleken by de ja ren '40-'45. Spreker, die in de oorlogsjaren zelf actief aan het verzet heeft deel genomen, meende, dat de gevallenen niet werkelijk dood zijn, maar voort leven in het hart van familie en vrienden. Het herdenken is voor de levenden hen opnieuw beleven. Het gedenken betreft niet alleen de hier begraven slachtoffers, maar alle do den. Het is een uiting van het ge loof, dat zij zijn gevallen voor het vaderland. Hij besloot met het uit spreken van de wens, dat hij, die wil dat wij 1962 in een „vrij va derland" de gevallenen mogen ge denken, ons vrede moge geven. Op de Erebegraafplaats waren gistermiddag ruim 500 mensen bij eengekomen, een vrij groot aantal voor deze jaarlijkse herdenking. Zij kwamen uit alle delen van het land. Vanaf de Zeeweg maakten zij de stille tocht, voorafgegaan voor de politiekapel. Ook verleende deze ka pel muzikale omlijsting aan de her denking. Mevrouw Enny Mols-De Leeuwe droeg enkele verzen voor. Later werd op de dodenakker na mens de Expogé een krans gelegd door twee leden van het hoofdbe stuur, de voorzitter, mr. G. Ch. Aal- ders uit Dordrecht en de heer J. N. Sagius uit Rotterdam. De bijeenkomst werd ook bijge woond door de gedeputeerde van Noord-Holland, de heer W. Mensink. de burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, in wiens gemeente de begraafplaats is gele gen. en een aantal militaire autori teiten. ADVERTENTIE TUNESIË heid. Tunesië is als land zeer oud, als natie zeer jong, de traditie van eeuwen spreekt er sterker dan het streven naar vernieuwing, dat een man als Bourguiba zozeer beheerst. Toerisme belangrijk Op vier en een half uur afstand van Schiphol begint een andere we reld. Arabisch, Islamitisch, en spreidt voor de Europeanen een schilderach tigheid uit, waaraan hun blikken zich in geen dagen verzadigen kun nen. Men weet: achter de schilder achtigheid schuilt vaak de armoe. Een bedoeienentent met een in gore lap pen gehulde nomade en wat ver kommerde schapen of een dromeda ris is voor de toerist een dankbaar der waarnemingsobject dan een flat woning in een nieuwe stadswijk. Niet temin is de bedoeien straatarm en kan de flatbewoner er behoorlijk van komen. Dit Tunesië, waar het gemid deld jaarinkomen op f 450 ligt. streeft naar een hoger levenspeil. Schaarste aan grondstoffen en ge brek aan geldmiddelen beperken voorlopig de mogelijkheden van in- dustralisering. Maar één industrie neemt men er in ieder geval met kracht ter hand: het toerisme. In de avonduren van zal de in dienst worden gesteld. Ongeveer 2700 abonnees, wonende te Oegstgeest en Leiden zullen dan van de centrale Leiden-Centrum worden overgebracht naar de Wijkcentrale Oegstgeest. Deze abonnees zullen een nieuw telefoonnummer krijgen aanvangende met het cijfer 5. De in de centrale Leiden vrijgekomen telefoonnummers zijn bestemd voor nieuwe aansluitingen in het gebied van deze centrale. Aangezien vele aanvragers al geruime tijd op telefoonaansluiting wachten, zal de heruitgifte van de vrijgekomen nummers zeer spoedig plaats vinden. Vooral in de eerste tijd zal het nog wel eens gebeuren dat een nieuwe telefoon abonnee wordt opgebeld door een oproeper, die eigenlijk de vorige gebruiker van het zelfde telefoonnummer wilde spreken. In dat geval kan de oproeper verwezen worden naar de nieuwe telefoongids. Nog beter is het aan een derge lijke oproeper het nieuwe nummer van de vorige gebruiker mede te delen. Dit nummer zal bij heruitgifte telefonisch aan de nieuwe gebruiker worden medegedeeld. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben een dank woord tot het Nederlandse volk gericht. „Aan het einde van alle feestelijkheden ter viering van onze zilveren bruiloft zijn wij vol dankbaarheid voor de overweldigende hartelijkheid ons bewezen. Daardoor zijn deze dagen voor ons tot een onvergetelijk en onvergelij kelijk gebeuren in ons leven gemaakt. In het bijzonder betuigen wij onze warme dank voor de vele schriftelijke en telegra fische gelukwensen. Zij wa ren zo talrijk dat het niet mogelijk is daarvoor, noch voor de vele verjaarswensen, afzonderlijk te bedanken. Wij hebben al die felicitaties bij zonder op prijs gesteld. Ook gaat onze grote dank uit naar allen, die zich inge spannen hebben om ons bij onze bezoeken aan Amster dam en aan de provinciale hoofdsteden zo buitengewoon fleurige en hartelijke ont vangst te bereiden, met name ook naar al degenen die hun medewerking hebben ver leend aan de jeugdmanifesta- ties in Arnhem. Groningen, 's-Hertogenbosch en 's-Gra- venhage manifestaties, waardoor wij zeer zijn aange sproken. Het heeft ons bijzonder ge troffen, dat zovélen, zowel uit Nederland als uit Suriname en de Nederlandse Antillen, uit Nederlands Nieuw-Guinea alsook uit den vreemde van hun gevoelens jegens ons hebben doen blijken op een zodanige wijze, dat wij uit handen van het nationale comité een indrukwekkend kapitaal hebben ontvangen. Met uitzondering van de bedragen, die ivij een be stemming zullen geven voor jeugdwerk in Suriname en de Nederlandse Antillen alsmede in Nederlands Nieuw-Guinea, zullen wij dit kapitaal in han stellen van de stichting, die het beheer krijgt over de door ons voor het vormen van jeugdcentra ter beschikking gestelde terreinen en gelden. Vooral na datgene, wat wij van de kant van de jeugd in deze dagen nog eens hebben vernomen, zijn ivij de gevers van dit extra kapitaal dank baar dat daardoor dit werk nu aanmerkelijk zal kunnen worden uitgebreid. Tot dit nationale geschenk behoorde o.m. nog een prach tig servies van Haags porse lein. Wij gevoelen grote er kentelijkheid jegens degenen, die hiertoe het initiatief na men, omdat daardoor dit niet alleen mooie, maar ook kunsthistorisch bijzondere porselein voor Nederland be waard kan worden. Alle bewijzen van hartelijk heid hebben ons eens temeer verbonden aan U allen. Wij zijn gelukkig in uw midden deze 25 jaren samen te héb ben mogen leven en werken en ivij hopen dat ons leven nog lang zo vervuld mag zijn. w.g. Juliana en Bernhard". Naby een station in Moskou zyn gisteren twee treinen een passa giers- en een goederentrein op elkaar gereden. Er zouden tenminste zeven doden en talryke gewonden zijn. Het verkeer werd geruime tyd onderbroken maar kon later worden hervat. Het voorste rytuig van de pas- sagierstrein zou geheel vernield zyn en verscheidene andere beschadigd. Er zyn niet veel byzonderheden over het ongeluk bekend omdat de politie buitenlandse journalisten van de plaats van de botsing verwyderd hield en geen enkele mededeling over het aantal slachtoffers en de toe dracht wilde doen. Braun keukenmachines. Elektrische hulp voor meer gezond1» heid, besparing en plezier In hot dagelijkse keukenwerk. Bezoek één der besloten .demonstratie»^ Vrijblijvend» uitnodiging en folder 414/S met interessante bijzonderheden faji BI1U0. N.V., A'dam-C, teL 639 57. De Canadese predikant William Hulle, die Eichmann de laatste twee maanden wekelyks heeft bezocht, heeft gisteren gezegd, dat slechts een wonder Eichmann tot berouw zal kunnen brengen. Hy zal de veroor deelde biyven bezoeken. MARGA GRAF BIJ HOOFDSTADOPERETTE De operettezangeres Marga Graf, die reeds vele jaren een geliefde fi guur by het operetteminnend publiek is. zal ook in het komende seizoen bij Meyer Hamels ..Hoofdstadope rette" geëngageerd zyn. Zy treedt op in „In einer kleine Konditorei" welke operette in de loop van deze zomer voor het voetlicht zal komen. Advertentie Wat het land te bieden heeft? De Romeinse overblyfselen in Chartha go en Utica en Tuburbo Majus om een greep te doen. Maar die niet al leen, want niet iedereen wordt ont- Moskeeëil en soeks roerd by de aanblik van de thermen (warme baden) van Antoninus of het Colosseum van Thysdrus <E1 Djem». Daarnaast zyn er echter ook de moskeeën en de soeks, die over dekte markten met hun geuren van 1 geiteleder, jasmyn en amber, de woestynen in het zuiden en de wel doende koelte van de palmboom oases van Tozeur en Gabes, de olyfboom- gaarden, de flamingo's van het Bahi- ra-meer. Maar bovenal is er die stralend blauwe Middellandse Zee met de prachtige, nog niet door mensenme nigte overwoekerde stranden van Hammameth, Monastir en bovenal het eiland Djerba in het zuiden. De werving van de toeristen is zeer be wust op West-Europa gericht, dat als gevolg van de vliegvakanties geen dagen, doch nog slechts op uren af stand ligt. Deze jonge Tunesische in dustrie komt steeds meer op toeren. Berber-meisjes, ongesluierd, met dromedarissen op weg naar verre doelen. Po seren wilden zij wel. maar niet voor niets en vooruitbetalen! George Ball, waarnemend minister van Buitenlandse Zaken, heeft de Russische ambassadeur in Washing ton, Dobrinin by zich ontboden en gezegd dat de Verenigde Staten ernstig bezorgd zyn over de schen ding van het staken van het vuren 'in Laos. Hy waarschuwde dat de vorming van een coalitieregering voor Laos slechts mogelijk is indien het staken van het vuren wordt gehand- I haafd. Naar verluidt zijn linkse stryd- j krachten tot minder dan ~5 km van Hoei Sai (dertig km van de Thai- landse grens) opgerukt bij de ach tervolging van rechtse troepen die zich hebben teruggetrokken uit de provinciale hoofdstad Nam Tha. De woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld dat de Rus sische minister van Buitenlandse Za ken, Gromiko, en de Britse ambassa deur in Moskou, Roberts, over geen enkel punt overstemming hebben be. reikt, toen zy over Laos spraken. De Russen hebben een Brits voor stel om de internationale commissie van toezicht in Laos een bezoek aan de stad Nam Tha te doen brengen, van de hand gewezen. Volgens de woordvoerder zal het overleg tussen Gromiko en Roberts allicht worden voortgezet. Uit Khang Khay is gemeld dat de Brit Macdonald, die medevoorzitter van de veertien-mogendhedenconfe- rentie over Laos is geweest, woensdag op de Vlakte der Kruiken is aange komen om daar te spreken met neu- tralistische en communistisch-gezin- de leiders. De leider van de Pathet Lao, prins Soevanoevong, zei dat hij het zo druk had dat hy zyn hoofd kwartier in Sam Neua niet kon ver laten. Los van dit bezoek van Macdonald zal de commissie besprekingen over de bezetting van Nam Tha voeren met vertegenwoordigers van prins Soevanoevong en van de neutralis- tische prins Soevanna Phoem^i. Volgens berichten uit Vientiane heeft prins Soevanna Phoema de be zetting van Nam Tha door de Pathet Lao streng afgekeurd. Hi,i beschouwt dit optreden als een inbreuk op het bestand en heeft dit zijn halfbroer Soevanoevong woensdag in 'n bood schap meegedeeld. Advertentie Decoratief - Modern - Voordelig. Gratis plaatsen. Vraag prysopgaaf. Textielhandel en Woninginrichting VAN 'T HOFFSTRAAT 7—7A TELEFOON 24610 MIDZA

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 15