INSEL-BUECHEREI IN HET GOUD Vissers wachten op wijziging van c.a.o. Ombuiging naar links in ITALIË gaat door „van Dalen NOG GEEN LAGERE DUITSE INVOERRECHTEN OP AUTO'S Zeevisserij moet steun van regering krijgen Donckeyman gedood in brandende Heelsum karel i haarcrème GAZA wordt „voorlopig onafhankelijk" i Artikel in partijblad maakt een zeer gunstige indruk kredieten Adenauer en Erhard gaan met leiders auto-industrie praten Reder D. Kwakkelstein: Subsidies en SPECIALE VERKEERSDIENST VOOR STEDEN GEWENST Taakverdeling is noodzaak Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 10 mei 1962 Vierde blad no. 30649 I (Van onze correspondent in Bonn) Deze maand is het vijftig jaar geleden dat de beroemde Duitse uit geverij Insel Verlag via een advertentie in het toen gloednieuwe Börsen- blatt filr den Deutschen Buchhandel" aankondigde een nieuwe serie kleine boekjes uit te gaan geven, die vijftig pfennig per stuk zouden kosten. „Ons doel is niet de al bestaande series te beconcurreren"aldus de advertentie, „en evenmin zijn wij van plan voor de honderdste maal de Faust, Wilhelm Tell, Iphigeneia, Hermann und Dorothea en Minna van Bamhelm te drukken. Onze bedoeling is kleinere werken, gedichten, novellen, essays, redevoeringen, volksboeken en dramatische gedichten in de reeks op te nemen, die óf door de wet op het auteursrecht be schermd zijn óf stammen uit vroegere tijden, maar ten onrechte in het vergeetboek zijn geraakt". Het duurde nog tot begin juni 1912 voordat de eerste twaalf deeltjes van de nieuwe Insel-Blicherei het licht zagen. Nummer één wa» Die Weise von Liebe un Tod des Cor nets Christoph Rilke, een voltreffer in de uitgeversroos, want het boekje bereikte een oplage van een miljoen, een record voor de Duitse boeken markt. De titels, die op Rilkes Cor net volgden, gaven meteen weer hoe breed de scala was van de nieuwe reeks: een novelle van Cervantes, het credo van de Belgische architect Henry van de Velde: Arno, vier rede voeringen van Bismarck over de bui tenlandse politiek, gedichten van Emil Verhaeren, Hofmannsthals „Der Tor und der Tod", Plato's verdedi ging van Socrates, brieven van Goe the, novellen van Jens Peter Jacob- sen en Flaubert. Van het begin af aan was de serie een succes. Na nog twee jaar waren al meer dan 110 bandjes uitgekomen en had de reeks al een totale oplage van een miljoen bereikt. De kleine boekjes leenden zich in de oorlog ook goed voor het meenemen in de krijg en het is wel zeker dat duizenden soldaten en jonge officieren in de eer ste wereldoorlog niet zozeer de maar schalksstaf als wel het romantisch- poëtische epos over de Cornet Rilke in hun ransel droegen. In 1917 kwam het eerste boek je met uitsluitend reprodukties in de reeks uit, namelijk Holbeins hout sneden over de dood, een onderwerp dat maar al te goed paste bij het jaar, waarin het deeltje uitkwam. In dit genre volgden in de loop der ja ren bandjes gewijd aan grafiek, schilderkunst en plastiek, deels zwart wit, deels in kleuren. Onder de kleurrijke deeltjes in de boekenrij neemt de serie der minne zangers met reprodukties uit het handschrift, gebaseerd op de liede ren- en miniaturenverzameling van de Zürichter ridder Manesse, een aparte plaats in. In het jaar dat Hitiers barbarij definitief Duitsland knevelde, 1933, kwam dit bandje uit en werd het ronduit een modesucces. Op dit moment is de totale opla ge van de Insel-Bücherei al boven de vijftig miljoen gestegen; 66 titels bereikten een oplage van meer dan 100.000 en kunnen dus als bestsellers worden aangemerkt. Ter gelegenheid van het gouden jubileum is een bi bliografisch bandje in voorbereiding, waarin alle ongeveer 750 titels uit de reeks worden vermeld. Dit jubileumbandje is overigens helemaal niet bedoeld als een soort grafmonument voor de serie. De In sel-Bücherei is nog springlevend en laat geregeld nieuwe deeltjes ver schijnen. die het begin van vijftig jaar geleden niet verloochenen en nog altijd oorspronkelijk, gevarieerd en hoog van kwaliteit zijn. Advertentie TUSSEN NEUS EN LIPPEN CHARMANT 20 X KWALITEIT VOOR F I.- Aan de vooravond van buisjesdag Moeilijke situatie ZELDZAME GEBOORTE Een hoogst zeldzaam verschijnsel heeft zich voorgedaan in een dieren park nabij het Nationale Oorlogsmu seum te Overloon. Een Duitse berg geit heeft daar namelijk het leven geschonken aan een drieling, t.w. twee bokjes en een geitje. Het geitje is echter bijzonder klein van stuk en zal voorlopig met de fles extra bijvoeding krijgen. In 1948 bezette Egypte in de oorlog one»: Israël de strook van Gaza. Veer tien jaar lang staat dit gebied nu on der Egyptisch toezicht, waarbij de pclitie-troepen va-n de Ver. Naties de grensbewaking op zich hebben geno men. HET GEBIED VAf De strook is niet zo giroot. In haar (grootste lengte meet het gebied 40 tem en de grootste breedte is 12 km. Niettemin is het gebied voor de rust in het Midden-Oosten van uitzon derlijk belang. Herhaaldelijk zijn er incidenten geweest tussen eenheden van Israël en groepen van het Egyp tische leger. Nog steeds is de verhou- dine tussen Israël en de Arabische landen een gloeiende vonk. die maar al te snel kan uitslaan tot een laaiende brand. Niet zonder reden hebben de Ver. Naties hier dan ook hun politietroepen gelegerd. In een decreet heeft Egypte Jit gebied nu als ..voorlopig onafhankelijk" ver klaard en het een door Egypte be noemde gouverneur gegeven. De le geronderdelen in de strook van Gaza blijven echter onder Egyptisch opper bevel. Gelijktijdig werd verklaard, dat de strook van Gaza een „ondeelbaar deel van Palestina" is, waarvan de bevolking tot een Arabische natie be hoort. De nieuwe status voor het ge bied van Gaza zal gelden tot de op richting van de „Staat Palestina". aldus de Egyptische verklaringen Een en and"er toont duidelijk de on verzoenlijkheid aan van de Arabische staten ten aanzien van het erken nen van de staat Israël De nieuwe politieke status van het gebied van Gaza is een duidelijk uitgesproken nieuwe verklaring van het standpunt van de Arabieren. Op 21 mei is het buisjesdag en dan gaan de loggers naar zee. Voor die tijd wil men de CAO. waaronder de vissers werken, gewijzigd hebben. De vakbon den, de rijksbemiddelaars en de Vereniging van de Nederlandse haringvisserij zijn druk doende om voor die datum tot een ver gelijk te komen, maar tot op he den is dit nog maar ten dele ge lukt. Op de laatste vergadering, die en kele dagen geleden werd gehouden, werd over twee punten nog geen overeenstemming bereikt. De vak bonden dienden nl. een voorstel in om de percentages voor de vissers op de vleetvisserij te verhogen (van 29,5 procent van de besomming per schip tot 32,5 procent, die dan door de be manning gedeeld moet, waarbij de stuurlieden en de eerste en tweede machinist meer zullen krijgen dan de andere vissers) en om de ligtijd (die ontstaat door het personeelsgebrek, zodat de schepen niet uit mogen varen), te beperken. Over deze pun ten is de redersvereniging nu aan het vergaderen en waarschijnlijk zal over die wachttijd wel overeenstem ming worden bereikt, maar over het verhogen van de percentages is dat nog onzeker. Het ernstigst By de verhoging van die percen tages is men van de gedachte uitge gaan de functies van stuurman en machinist aantrekkelijker te maken, want juist in die sector is het perso. neelsgebrek het ernstigst. Vele stuur lui gaan als matroos op een treiter varen, omdat zij dan meer verdienen en bo\-endien geen verantwoordelijk, heid hebben. Vanzelfsprekend speelt hierbij ook I het gehalte van de bemanning een rol, omdat op de vleetvisserij dikwijls geen echte vissers monsteren. Met de schippers is het precies zo. Een aan tal zeer goede Scheveningse vissers heeft voor de eer bedankt en gaat deze teelt niet mee. Zij monsteren als stuurman op een treiler of proberen een kotter te krijgen. Anderen (ou dere schippers) gaan op de zolders van de rederijen werken en krijgen een behoorlijk vast weekgeld. Een andere categorie gaat of naar de grote vaart of naar de binnenvaart. Zo verliest Scheveningen zijn beste schippers, maar of daar Iets aan te doen zal zijn wordt hier en daar be twijfeld of er moeten in de visserij grote veranderingen komen. Verkorting ligtijd Het tweede voorstel van de vak bonden is om de ligtijd te verkorten. Vorig jaar is het herhaaldelijk voor gekomen dat de schepen niet uit kon den varen omdat er een paar beman ningsleden „afstapten" en de sche kregen dan het garantieloon uitbe taald. waardoor zij uiteraard minder verdienden dan wanneer zij hadden gevist. Daar willen de vakbonden een einde aan maken. De reders hebben er alle belang bij voor het uitvaren van de vloot met de vakbonden tot overeenstemming te zijn gekomen, want het ontbreken van veranderingen in de CAO (de schippers weten nog niet wat zij bij het werven van hun bemanningen aan garanties te bieden hebben» speelt een vrij voorname rol hij het zoeken van mensen, die dit jaar met de teelt willen mee gaan. Het is mogelijk, dat er voor de 21ste mei nog geen akkoord is bereikt en dan moeten de vissers zonder dat zij we ten wat zij voor garanties zullen hebben naar zee. Natuurlijk kunnen zij dan steunen op de CAO. zoals die vorig jaar was, maar daarop zijn juist vele vissers weggelopen. Als de reders en de vakbonden tot een akkoord zijn gekomen, dan is het helemaal niet zeker of de nieuwe CAO zal worden goedgekeurd door het College van Rijksbemiddelaars. Het zou wel eens kunnen gebeuren dat in de algehele loonpolitiek de gewijzigde CAO voor. de visserij niet zou passen en dan moet er weer een andere oplossing worden gevonden. Dat zou voor het visserijbedrijf, dat het toch al moeilijk heeft, een on prettige situatie worden. Moeilijke vraag In de Nieuwe Rotterdamse j Courant lazen wij het volgen- de ingezonden stukje van de hand van drs. A. Steenhuizen uit Zeist: Aan 52 leerlingen van een school voor v.g.l.o. werd me dio april van dit jaar de vol gende vraag gesteld: Hoe r heet de vader van koningin t t Juliana?". t t Dertien kinderen wisten i het juiste antwoord. t t Negentien kinderen sloegen t deze vraag over en vulden t dus geen enkel antwoord in. t Bij drie leerlingen luidde t het antwoord: Willem van t Oranjeéén keer luidde het antwoord: Hendrik de derde vijf keer koning Willem III; twee keer Willem IV; één keer prins Hendrik II; drie keer f prins Frederik Hendrik; één J keer van Nassau; één keer J J keizer Willem; één keer ko- J J ning Willem; twee keer prins J J Bernhard. er f DOOFSTOM JONGETJE SPEELDE MET VUUR Doordat een doofstom jongetje met vuur speelde, is gisteren een zeer grote en goed gevulde schuur van de heer j. Verko.yen afgebrand in het Noordlimburgse plaatsje Velden. Toen het kind huilend de ouder lijke woning binnenrende en duide lijk wilde maken wat er aan de hand was, nam dit zoveel tijd in beslag dat de vlammen al uit het dak naar buiten sloegen en de schuur met in houd en al. nog voordat de brand weer aanwezig kon zijn, reddeloos verloren was. De eigenaar was ver zekerd. De schade wordt geschat op vele duizenden guldens. Aanvankelijk veronderstelde niemand dat het kind de brand had gesticht. Toen men echter de broekzakken van de jon gen leegmaakte, trof men een paar doosjes lucifers aan, waarna de jon gen de plaats aanwees waar hij de brand gesticht had. Advertentie Advertentie „De belangrijke overheidssteun in pen binnen moesten blijven, omdat I de vorm van subsidies en kredietfa- de vereiste papieren niet aan boord jCiliteiten, die de Nederlandse EEG- waren. De leden van de bemanning partners aan hun visserij verlenen, BIO DOP EEN PRODUKT VAN l'ORÈAL DE PARIS Van Segni wordt een korte rede verwacht (Van onze Romeinse correspondent) De moeilijkheden, die leken te zul len voortvloeien uit de presidentsver kiezingen in Italië, vallen erg mee. Een buitengewoon goede indruk is gemaakt door een artikel, dat ver schenen is in het partijblad van de Christendemocraten, II Popoio. Het artikel is kennelijk geschreven door partij-secretaris Moro zelf. Hü wijst er met grote nadruk op, dat er voor de christendemocratische partij geen sprake van is, dat er enige verande ring zal komen in de tot nu toe ge voerde politiek. De formule, zo staat er, die wij hebben gekozen in Napels en die wij de juiste achten, lijkt ook na deze verkiezing de meest geschikte om de democratische ontwikkeling en de rechtvaardige vernieuwing van de Italiaanse maatschappij tot stand te brengen. Het programma blijft nauw keurig hetzelfde als waartoe wij ons hebben verplicht en dat wij zullen verwezenlijken. Wij zullen dat doen op een geordende wijze, met een groot gevoel voor verantwoordelijk heid en zonder dat wij op enige ma nier zullen trachten het te vertragen of erop te beknibbelen. Dit artikel, waarin dus zeer duide lijk wordt gezegd dat de ombuiging naar links doorgaat, niettegenstaan de de president uit de rechtse groep gekozen is, heeft bij de linkse par tijen een uitstekende indruk gemaakt en de gemoederen zeer bedaard. Het moet trouwens gezegd, dat de linkse pers zelfs de communistische zich in deze dagen uitstekend heeft gedragen en alles heeft gedaan om te vermijden, dat de persoon van de president op enigerlei wijze betrok ken zou worden bij de moeilijkheden die er geweest zijn. Morgen zal de president worden geïnstalleerd en hij zal dan een waarschijnlijk zeer korte toespraak houden. De vorige president, Gron- chi, hield destijds een zeer uitvoeri ge rede, dat een soort regeringspro gramma bevatte, maar Segni is een man, die heel kort van stof is en men moet dus een korte rede ver wachten. Wel is het mogelijk, dat hij daarin op de een of andere manier de verzetsbeweging naar voren brengt en laat uitkomen dat hij op geen en kele wijze vereenzelvigd wil worden met het fascisme. Een ander ding, waar men in linkse kringen op hoopt en dat zeer waarschijnlijk is, is het volgende. De president heeft het recht een vijftal Senatoren voor het leven te benoemen. Het is mogelijk, en het wordt eigenlijk wel ver wacht. dat hij binnenkort een of twee grote figuren uit de verzetsbeweging deze hoge onderscheiding ten deel zal doen vallen. Gistermiddag ls de 65-Jarlge heer H. Laamen uit Eindhoven, bij het oversteken van de Kruisstraat/De Vrlesstraat door een personenauto aan gereden en zwaar gewond naar het Binnenzlekenhuls overgebracht. In de loop van de avond ls hij daar over' leden. Gisteravond ls de 12-Jarlge Maar ten Punt ln de Frans Naereboutstraat te IJmulden-oost bij een verkeersonge val om. het leven gekomen. De Jongen reed per flets langs een aan de rech terzijde van de straat geparkeerde auto, toen hij door een vrachtwagen met aanhanger, bestuurd door een chauf feur uit Amsterdam, werd gegrepen. HIJ kwam onder de aanhanger terecht en was op slag dood. Advertentie Italiaans vlechtwerk V ui na'd(;c/wt'Ms<. Donkersteeg 21, Leiden 4-VLAMS GASFORNUIZEN met centrale aansteekbrander tevens sudderbrander, OCC reeds vanaf f. GÜJ." Bij aanlioop: GRATIS kookboek (700 -..t 360 .eceptew_ Uitvoerige folder bij elke goede installateur of bij Verkoopkantoor voor Nederland NELL STUTTERHEIM N.V. Oen Haag Postbus 1143 Tel. 91(7(0 Ook MALANDO nog niet naar Argentinië Orkestleider Arie Maasland. Ma. lando. gaat voorlopig niet naar Ar gentinië. Op 1 juni zou hij op uit nodiging van een grammofoonpla tenmaatschappij naar het Zuidame- rikaanse land reizen om als Europese en zelfs als werelderkende expert op het gebied van tango- en rumba- muziek een Zuidamerikaans orkest te leiden. Hiervan zouden enkele lang speelplaten worden uitgebracht. Dezer dagen heeft Malando van zijn Argentijnse contactman bericht ontvangen, dat zijn reis voorlopig is uitgesteld in verband met de poli tieke verwikkelingen in het land. Ma lando zal nu de trip, welke hij reeds intensief had voorbereid, waarschijn lijk over enkele maanden gaan ma ken. Zoals gisteren gemeld gaat ook de reis van de biljarter Henk Scholte naar Argentinië niet door, daar het toernooi om de wereldtitel libre werd afgelast. Ook al in verband met de politieke toestand in dit land. IN ROOK GESTIKT (Van onze correspondent) Waalhaven. Fel joegen de vlammen door de machinekamer van de Heel sum. Met tien lage-druk stralen w I werd het vuur bestreden. In de ver- De 41-jarige donckeyman J. Komijn stikkende rook moest zich nog een van de Schans te Rotterdam is gis- opvarende bevinden. donckeyman termiddag omgekomen in de machir R0mijn. Voorzien van zuurstofmas- nekamer van het motorschip Heel- kerg en persluchtmaskers daalden de sum. Hü kon niet meer wegkomen brandweerlieden af in de machine- uit de machinekamer van het schip t kamer, zoekend naar de vermiste. Op dat bij de stuwadoormaatschappij kade wachtte een ambulance van Swarttouw in de Waalhaven lag terwül een felle brand in die ruimte daarin was uitgebroken. Bij het bunkeren zou olie op een gloeiende ketel zijn gevallen. Twee assistentwerktuigkundigen, de 22- jarige J. J. de Vries uit Joure en de 19-jarige J. C. van den Burg uit Deventer die zich eveneens in de ma chinekamer bevonden, wisten zich nog op het nippertje te redden. Bei. den liepen lichte verwondingen op. De brand brak omstreeks kwart voor twee uit. Brandweer en havendienst stuurden veel blusmaterieel naar de 1 rink. wagen. Toen de brand iets minder werd vond men de heer Romijn. Hü was in de rook gestikt. Men heeft hem nog zuurstof toegediend, maar de donckeyman was reeds dood. Tegen half drie nam de om vang van de brand snel af, al bleef de rookontwikkeling büzonder sterk. Om vijf uur was de blussing afgelo pen. Er was grote schade in de ma chinekamer aangebracht. De kapi. tein van de Heelsum. die uit Cassa- blanca kwam is de heer J. K. Lotge- (Van onze correspondent in Bonn) Het plan van de Westduitse minister van Economische Zaken, prof. Erhard, om door verlaging van de invoerrechten op auto's de Duitse auto-industrie en vooral de Volkswagenfabrieken met hun prijsverhogingen mores te leren, is nog geen werkelijkheid geworden. Het kabinet besloot gisteren nog niet tot verlaging van de rechten over te gaan, maar eerst het initiatief te laten aan Bondskanselier Adenauer, die aankondigde samen met Erhard een dezer dagen te gaan praten met leiders der auto-industrie. Prof. Nordhoff, directeur van de Volkswagenfabriek. die voet bij stuk heeft gehouden met zü'n prijsverho ging, zal bij deze gesprekken niet worden betrokken. Bekend is overi gens, dat de christen-democraten voorstanders zün van een verlaging van de invoerrechten. Zij maakten dat eergisteren bekend. In liberale kring schynen echter bezwaren naar voren te zijn gebracht tegen een dergelyke maatregel. De liberalen vrezen namelijk, dat juist de Volkswagenfabiek het minst getrof fen zal worden door de stijging der concurrentie van buitenlandse auto's, waarbij nog komt dat niemand weet of de buitenlandse producenten een verlaging van de invoerrechten in derdaad ten goede zullen laten ko men aan de verkoopsprijs. Mocht evenwel tot een verlaging worden overgegaan, dan zal het gaan om 50 procent van de invoerrechten voor auto's met een cilinderinhoud van meer dan 800 cc. De allerkleinste Duitse auto's zouden daardoor geen grotere concurrentie krijgen. De Franse Renault Dauphine, die meer dan 800 cc heeft, zou echter wel van de verlaging profiteren. In Bonn ls evenwel bekend, dat Adenauer zelf geen groot voorstander is van het chicaneren met invoer rechten om speciale bedrijven het vuur na aan de schenen te leggen. Juist gisteren kwam het jaarverslag van de Volkswagen uit. Daaruit blijkt dat de fabriek in het afgelopen jaar een omzet van 5,2 miljard mark heeft gehad. 600 miljoen meer dan het jaar daarvoor. De winsten zijn echter niet even redig gestegen, aldus het jaarverslag. Daartoe zullen moderniseringen moe ten worden doorgevoerd. De directie hoopt in elk geval aan een dividend van 12 procent te kunnen vasthou den en zelf wellicht over enige tijd nog iets meer te kunnen uitkeren. Het aandeel van de Volkswagens in de Westduitse automarkt bedroeg het afgelopen jaar 44,7 procent. Het nieuwe model 1500 wordt nu met 400 stuks per dag geproduceerd. Eind van dit jaar zullen er dagelüks 800 van deze wagens van de band rollen, hetgeen op den duur nog zal worden opgevoerd tot 1000. aanzienlijk meer dan oorspronkelijk was voorzien. De export der Volks wagens steeg met 9 procent «West- duits gemiddelde 2.4 procent). 53 arocent van de totale Westduitse betekent voor het voortbestaan van de Nederlandse zeevisserü een niet te onderschatten gevaar. Dit gevaar te bestrüden is alleen mogeiyk, wan neer de Nederlandse regering bereid is ten opzichte van de zeevisserij op korte termün soortgelyke steun maatregelen te nemen als in de ons omringende landen reeds zün inge voerd", aldus de heer D. Kwakkel stein, die hedenmiddag via de zender Hilversum-I in de rubriek „Uit het bedrijfsleven" namens de „Reders vereniging voor de Nederlandse Zee visserij" gesproken heeft over de „Noordzeevisserü anno 1962". In zijn causerie schonk de heer Kwakkelstein aandacht aan „Vlag getjesdag" op zaterdag 19 mei en aan de wijze waarop de haringvisserij wordt uitgeoefend. Hij constateerde o.m. dat de resultaten van de drijf netvisserij gedurende de laatste ja ren ongunstiger zün geweest dan die van de treilvisseryHet gevolg is geweest, dat het aantal drijfnetsche- pen sterk terugloopt, zo werd gezegd. Opgemerkt werd dat het te be treuren zou zyn, indien de drijfnet schepen geheel door de treilers ver drongen zouden worden. „In bepaal de tijden van het seizoen kan men de dryfnetschepen niet missen", al dus de heer Kwakkelstein. Serraj in Cairo De vroegere vice-president van de Verenigde Arabische Republiek kolo nel Serraj is gisterochtend in Cairo aangekomen, aldus wordt uit de Egyptische hoofdstad gemeld. Zoals gemeld, ontsnapte Serraj zondag uit het hospitaal van de militaire gevan genis te Mezze bij Damascus en was hij later ten huize van ..een Arabi sche ambassadeur" t® Beiroet automobielexport. Een van de drie uitgevoerde Volkswagens vond een eigenaar in de V.S., twee van de vijf gingen naar landen binnen Europa. Van de dochterondernemingen in het buitenland is men vooral zeer tevre den over Volkswagen do Brasil S.A., die het afgelopen jaar 9 procent van de Brazilaanse markt erbij veroverde. Mond- en klauwzeer teistert N.-Limburg Het mond- en klauwzeer blijft slachtoffers eisen in Noord-Limburg. Gemeenten, die tot nu toe vrü wa ren gebleven, zjjn nu de grootste centra geworden. De laatste week zijn in de gemeente Sevenum 100 bedrij ven besmet. Meer dan 5.000 varkens moesten na geslacht te zün in Son, in St.-Antonis worden vernietigd. In de gemeente Meerlo waren ln het zelfde tydvak vyftien bedrijven be smet. Ongeveer 1000 varkens moesten worden afgemaakt. In de gemeente Venray is het aan tal meldingen iets terug gelopen. Vijfhonderd varkens afkomstig van 20 bedrijven werden hier het slacht offer van mond- en klauwzeer. De A.N.W.B. is van mening, dat het tijd wordt wetenschappe lijke verklaringen te verkrijgen voor de vele gevallen, waarin ook goedwillende en zich van hun verantwoordelijkheid bewuste weg gebruikers verklaren „ik heb het écht niet gezien", opdat daaruit conclusies kunnen worden getrokken die tot verbetering van visueel kennelijk onduidelijke situaties kunnen leiden". Dit zei de heer A. G. M. Boost, directeur Wegen en Verkeer van de A.N, W.B. op de door deze verkeersbond georganiseerde zevende politie-verkeersleergang te Utrecht. van de politie kan de stedebouwer bij het ontwerp profiteren", zo stelde hij. De stedebouwer zal nog meer met de visie van de politie rekening moeten houden bü het traceren van stadswegen en bü het functioneel in delen van die wegen. Ook bü de planning van bijzondere gebouwen dient men rekening te houden met de ervaring van de poli. tie, zodat het tot een meer verant woorde verkeersligging daarvan zou kunnen komen. Voor de steden Is er naar de me ning van de heer Van der Sanden de bijna onmiddellüke noodzaak van oprichting van een speciale verkeers. dienst onder leiding van een ver- keersingenieur, welke dienst gelelde, lük aan de verkeerstechnische acti viteiten van de politie zal moeten overnemen. Dan ontstaat een zuivere taakverdeling op het gebied van het gemeentelijke verkeersbeheer. „Is het wel juist als de betekenis van een verkeersbord of verkeerssein in de wet is vastgesteld, daaraan dan de zekerheid te ontlenen dat het on der alle omstandigheden, ook bü slecht zicht, en bü een veelheid van andere tekens door alle weggebrui kers tüdig wordt gezien en wordt be grepen?", zo vroeg de heer Boost zich af. Het menselük oog moet in frac ties van seconden het voortdurend wisselende verkeersbeeld opnemen, ontleden en uitleggen. Het moet kie zen en vervolgens een stroom van in drukken naar de hersens of het rug- gemerg doorgeven, die deze omzetten in betekenis en actie. Vervolgens sprak dr. H. W. Hore man, hoofdassistent bij het instituut voor perceptie-onderzoek te Eind hoven, over perceptie-perikelen in het wegverkeer. In de middagvergadering besprak ir. F. F. Veenstra, directeur van ge meentewerken te Arnhem, de taak van de gemeentepolitie met betrek king tot de verkeerstechniek. STEM DER POLITIE De heer J. van der Sanden. hoofd, inspecteur van politie, te Nümegen, wees erop dat de stem van de politie ontwerpen van een verkeersplan van de stad dient de politie te worden in geschakeld. Dit principe wordt reeds in vele steden, doch helaas nog niet overal gevolgd. De ervaringen van de politie leren byv. dat nog lang niet op alle kruis, punten zowel de veiligheid als de vlotheid is ingebouwd. Bepaalde ver keersongevallen tonen dit aan: een verkeersregelaar ervaart het. gebrek aan ruimte op en nabü kruispunten AMNESTIES in Tsjecho-Slowakije President Antonin Novotv van gelegenheid van de nationale feest dag. amnestie verleend aan hen, die zich volgens Tsjechische wetten schuldig hebben gemaakt aan „tegen de staat gerichte misdaden", aldus meldde het persbureau Ceteka. On der de amnestlebepalingen vallen o.m. degenen die schuldig zün ver klaard aan illegale grensoverschrij ding. laster tegen de staat of mis bruik van religieuze functies. Geen amnestie krijgen ..saboteurs - der socialistische instellingen, agen- zodat hü het verkeer soms maar ge. ten van imperialistische geheime brekking kan verwerken", aldus diensten en zy die met wapens of hoofdinspecteur Van der Sanden. explosieven terroristische aanslagen „Van deze en andere ervaringen I hebben gepleegd".

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7