Europees parlement laakt uitstel van politieke unie I Typografen „dreigen"; op zaterdag geen krant Ongunstige werkuren liet grootste gevaar Meer weekeiiidverlof voor parate troepen Koningin staat sprakeloos hij luidruchtig slot „elfstedentocht" Bunker beveelt zijn plan voor vrede aan Niet wachten op de Engelse toetreding (§ud WEERBERICHT De Keukenhof Liberalen en Labour winnen langer open in Engeland Het oorlogsrisico is groot DE ZEVENDE teuws 'Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 10 MEI 1962 No. 30649 LEIDSCH DAGBLAD Directeur. E A L van Disnoeck i Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Eedactie: 21507 f Het Europese parlement in Straatsburg heeft zijn ongeduld laten blijken over het vastlopen van het overleg inzake een politieke unie der zes EEG-landen. Met algemene stemmen is gisteren een resolutie aangenomen, waarin met klem wordt aan gedrongen op spoedige hervatting van het ministerieel beraad op dit punt. Bijna 10 maanden geleden werd op de topconferentie in Bonn een verklaring opgesteld over de politieke samenwerking. Die wekte toen grote verwachtingen, aldus het Europese parlement, maar daaraan is nog steeds geen bevredigend gevolg gegeven. Als de impasse volgende maand nog niet doorbroken is, zal het parlement in zijn juni-zitting het initiatief tot een eigen ontwerp voor een politieke unie nemen. Belg Duvieusart ontwikkelde eigen ontwerp In verscheidene redevoeringen, die bij het debat aan de stemming voor afgingen, werd betoogd, dat in af wijking van wat Nederland en Bel gië willen de politieke plannen niet mogen blijven liggen tot Enge land tot de Zes is toegetreden. Het Europese parlement nam in dit ver band nog een resolutie aan, waarin de verwachting wordt uitgesproken, dat de onderhandelingen ter voorbe reiding van Engelands toetreding op korte termijn tot een goed einde zul len worden gebracht. De Belgische oud-premier Du vieusart (christen-democraat) merk te tijdens de debatten op, dat het Europese parlement niet het recht heeft verdragen te sluiten, maar dat het wel de grondlijnen kan aangeven waarop het gebouw van de politieke unie moet worden opgezet. Hij maak te in dit verband melding van een eigen ontwerp voor politieke samen werking. Duvieusart pleit voor oprichting van een „raad van staten", die de functies van de huidige ministerra den van EEG, Euratom en KSG verkort in zich verenigt en die ook dienst kan doen als een minister raad van politieke unie, die naar een gemeenschappelijke buitenlandse en defensiepolitiek zal moeten streven. Dit echter onder het voorbehoud, dat de NAVO er niet door mag worden verzwakt en dat de bestaande ge meenschappen niet mogen worden aangetast. Het plan de Belgische ex-premier, dat ook voorziet in een samenvoegen van EEG-commissie, Euratom-com- missie en Hoge Autoriteit van de KSG tot een hoge commissie voor de drie gemeenschappen, is naar de politieke commissie verwezen, die het zal betrekken in haar beraadslagin gen met het oog op de juni-zitting. Amerika en de EEG De Amerikaanse minister van Landbouw, Freeman, heeft meege deeld, dat een speciale commissie naar Europa zal worden gezonden om zich op de hoogte te stellen van de landbouwpolitiek der Europese Economische Gemeenschap en om aanbevelingen der Amerikaanse re gering over te brengen. Amerika zal bij de EEG in Brussel een landbouw- attaché plaatsen. CAO-problemen in grafisch bedrijf (Van onze Amsterdamse correspondent) Het Centraal Bureau voor de grafische industrie heeft gistermiddag be sloten opnieuw een beroep te doen op het College van Rijksbemiddelaars om goedkeuring te krijgen van de nieuwe C.A.O. Het Centraal Bureau is een orgaan van overleg tussen de bonden van werkgevers en werknemers, die eerder overeenstemming bereikten over een nieuwe C.A.O., waartegen het College echter bezwaar maakte. Het college is het niet eens met de dering van de personeelscommissies punten in deze CAO, die het werken bij de dagbladen aantrekkelijker trachten te maken, zoals bijvoor beeld met een andere overwerkre- geling. Wèl goedgekeurd zijn enkele incidentele verbeteringen, zoals een uitbreiding van de vakantierechten. Aan het overleg in het Centraal (Kolen- en Staalgemeenschap) on- Bureau is dinsdagavond een verga- Structuurverkenning bakkerij (Van onze correspondent) Kwaliteit, gezetheid, stiptheid, netheid en tijdige bediening zijn de sterke en wel haast onneembare wapenen in de handen van de bakker. Vooral nu de vraag, of brood zich voor fabrieksmatige behandeling leent, niet meer met „neen" kan worden beantwoord. Tot deze conclusie kwam gistermiddag de heer S. W. Huizinga, voorzitter van de Bond van Christelijke Bakkerspatroons in Nederland, in zijn „Structuurverkenning van de bakkerij", tijdens het landelijk congres van de georganiseerde christelijke bakkers in Groningen. De te snelle ontwikkeling van de techniek, ook bij het bakkersbedrijf, lioudt een ernstige waarschuwing in. Vele bakkers is de zaak uit de hand gelopen, omdat hun machines reeds verouderd bleken te zÜn. toen zij nog maar halverwege de voorzichtige uit bouw van hun bedrijf waren. Zij moeten niet te grote risico's ne men bij het investeren. Sprekend over deze grote verantwoordelijkheid van de ondernemer, wees de heer Huizin ga in dit verband ook op de grote schaarste op de arbeidsmarkt, vooral in het westen van het land. Den Haag byv. heeft bp iedere 5000 inwoners één bakker. „In het noorden ligt de zaak heel anders", aldus spreker. Een bakkerij kan hier nog personeel krijgen. Daarom voltrekken structuurwijzigingen in het bakkersbedrijf in het noorden zich veel langzamer. „Bij de industrialisatie in het bak kersbedrijf", aldus de heer Huizin ga, „zal de overheid erop toe moeten zien, dat de boog niet te strak wordt WESTENWIND De Bilt verwacht van heden tot morgenavond: Wisselend bewolkt met in hoofdzaak in het binnenland plaatselijk een bui. Weinig verande ring in temperatuur. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en west. (Opgemaakt te 11.15 uur) 11 MEI Zon op: 0.4.54; onder: 20.20 uur; Maan op: 11.30, onder: 0.2.04 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.33 en 21.08 uur; laagwater te 3.55 en 16.26 uur, i Dit blad bestaat uit 24 pagina's gespannen, daar anders de broodvor- ziening in gevaar kan komen. Het grootste gevaar, dat de bakkerij in de eerste vijf of tien jaar bedreigt acht spreker evenwel de arbeidsvoor waarden van de werknemers. Deze zullen niet achter mogen ra ken bij die van andere bedrijfstak ken. Dit zou voor de toekomst van de bedrijven levensgevaarlijk zijn. Spreker wees in dit verband niet zo zeer op het loonpeil, maar meer op de ongunstige werkuren. „Ook de gemiddelde leeftijd van de broodbezorger ligt veel te hoog", zo ging de heer Huizinga verder. De jeugd vindt dit werk beneden zijn stand, ondanks de hoge lonen. van Amsterdamse dagbladbedrijven voorafgegaan. Deze besloten met in gang van 2 juni a.s. de arbeid op zaterdag stop te zetten, wanneer de CAO voor het grafisch bedrijf niet wordt uitgevoerd zoals deze oorspron kelijk tussen werkgevers en werkne mers was overeengekomen. Deze ty pografen hebben hun vakbonden te vens laten weten, dat zij een cate gorale bond in het leven zouden roe pen, indien de bestaande bonden niet voldoende kracht zouden kun nen opbrengen om goedkeuring van de nieuwe CAO af te dwingen. Het bestuur van de vereniging de „Nederlandse Dagblad Pers", heeft heden de minister-president om een audiëntie verzocht naar aanleiding van de weigering van het College van Rijksbemiddelaars en de gevaren voor de regelmatige verschijning van de dagbladen, die het gevolg zullen zijn van het niet invoeren van de bepalingen van deze CAO, welke be trekking hebben op het verrichten van arbeid op zaterdag in de dag bladondernemingen. Deze maatregelen hebben ten doel de Verenigde Staten in staat te stel len snel en afdoend te handelen om de afzet van hun landbouwprodukten op de Europese gemeenschappelijke markt te beschermen en verder tot ontwikkeling te brengen De com missie zal tussen half mei en half ju ni de EEG-landen en Engeland be zoeken. Het uitzonderlijk koude voorjaar heeft er toe geleid, dat Keukenhof eerst thans zjjn volle schoonheid be gint ten toon te spreiden. Niet al leen moeten de meeste tulpen nog in bloei komen, doch ook bomen en heesters tooien zich eerst nu met het prille groen, hetwelk een zo belang rijke rol speelt in het algehele beeld van Keukenhof. Dit houdt in dat Keukenhof op 15 mei beslist niet gesloten wordt. Een hittegolf voorbehouden, mag aange nomen worden, dat Keukenhof na het corso, dat zaterdag door de bol lenstreek trekt, zeker nog 10 a 14 dagen geopend is. De kleurenpracht in Keukenhof zal in de komende weken haar hoogte punt bereiken. Een lentesprookje, zij het dan ook Avat later dan anders, wordt werkelijkheid. Een woordvoerder van de Engelse liberale partij heeft gisteren ge zegd, dat zijn partij bij de gemeen teraadsverkiezingen, die sinds maandag in Engeland en Wales worden gehouden, 45 zetels hebben gewonnen. De Labourpartij maakte bekend dat tot dusver 45 zetels zijn gewonnen en 19 zijn verloren, zodat zij 26 zetels meer behaald heeft. De vooruitgang van de liberalen en Labour is behaald ten koste van de conservatieve partij, onafhanke- lijken en andere kandidaten. De conservatieven partij had tot gistermiddag 16 zetels verloren. Er bestaat geen centrale organisatie die het aantal zetels telt, dit wordt door de partijen zelf gedaan. Tot nu toe zijn er geen tekenen dat de conservatieve partij, de regerings partij, grote verliezen zal lijden. Dit zou pas vandaag bekend wor den, wanneer meer dan 400 ge meenteraden in grote en kleine steden zijn gekozen. OP SCHIETBAAN DOOR KOGEL GETROFFEN Tijdens schietoefeningen op de grote heide te Venlo is de beheerder van de schietbaan aldaar, een 45-ja- rige sergeant uit Tegelen, door een kogel in zijn rechter bovenbeen ge troffen. Het ongeluk gebeurde, toen de sergeant aan de telefoon werd geroepen en daarvoor de schietbaan overstak. De sergeant is in het zie kenhuis te Venlo opgenomen. Naar de toedracht van het ongeval stelt de Kon. Marechaussee van de brigade Venlo een onderzoek in. Daarom is het mogelijk, dat de be zorger t.z.t. van de straat zal verdwij nen. Daarentegen prijst spreker zich gelukkig, dat nu in verschillende plaatsen in Nederland de vijfdaagse werkweek voor het personeel is aan gevraagd en dat meer dan 2000 jon ge mensen als leerling staan inge schreven, om de taak van de oudere bakker over te nemen. In de ochtendvergadering was ge sproken over de sanering Deze werd zeer heilzaam geacht, ook voor de consument. Kostenbeheersing en rationalisatie zullen daarom de bakker in stand kunnen houden tegenover o.a. super markten. Nader overleg tussen de chef van de Generale Staf en de directie van de Ned. Spoorwegen heeft geresulteerd in een voor lopige nieuwe weekeind-verlofregeling voor de parate troepen. Militairen, die tot deze eenheden behoren, zullen van 1 juni af eenmaal per twee weken bewegingsvrijheid krijgen van vrijdag na 13.00 uur tot maandag 12.00 uur. Dit betekent, vergeleken met de reeds aangekondigde regeling, dat per maand 12 uur meer verlof wordt verleend. Oorspronkelijk zou één maal per maand verlof worden gegeven van vrijdag 13.00 uur tot maandag 12.00 uur en éénmaal van zaterdag 13.00 uur tot maandag 24.00 uur. Om tot deze regeling te kunnen komen zijn zowel de chef van de generale staf als de Ned Spoorwegen bereid geweest enkele daaraan ver bonden nadelen te aanvaarden. Voor de Kon. Landmacht gaat dit ten koste van de oefentijd en voor de Ned. Spoorwegen betekent het een grote piek in het reizigersvervoer op maandagochtend. Voor de nog in de depots dienende I rekruten en de militairen in andere opleidingseenheden za1 de reeds eer der aangekondigde regeling van kracht blijven. De opleidingstijd in de depots en scholen is om de parate sterkte zo hoog mogelijk op te voeren reeds tot het minimum terugge bracht, zodat een verdere verkorting Van onze Haagse correspondent) Het besluit van de koninklijke elf stedentocht" op het Gevers Deynootplein in Scheveningen is de geschiedenis ingegaan als een over weldigende sympathiebetuiging zon der een spoor van het protocol. Wat een défilé van jeugdvereni gingen had moeten worden, keurig tussen de hekken door is uit gelopen in een onbeschrijflijk ge drang van kinderen, een oorver dovend lawaai van talrijke muziek korpsen, die vergeefs trachtten het gejuich en gejoel te overstemmen. En tussen die opeengepakte menigte vaandels en vlaggen van tientallen jeugdverenigingen. Van voorbijtrekkende vaandels was geen sprake: de vaandeldra- gertjes liepen vast in de menigte en bleven daar het eind van het défilé afwachten. Zo luidruchtig is het slot gewor den dat Koningin Juliana, de opge- De secretaris-generaal der V.N., Oe Thant, heeft gisteren, de laatste dag van zijn bezoek aan Denemarken, in de Deense hoofd stad een persconferentie gehouden. Hierop zei hij. dat hij er „absoluut van overtuigd" was, dat noch de V.S., noch de Sowjet- Unie opzettelijk een kernoorlog zullen beginnen. Het risico van een oorlog die per ongeluk zou ontstaan is echter zeer groot en groeit iedere dag. „Zowel de V.S. als de Sowjet-Unie hebben hun raketten op de lanceerposten gereed staan", aldus Oe Thant, die er de aandacht op vestigde dat kleine naties als brug tussen de grote mogendheden een belangrijke rol kunnen vervullen. Een bedreiging van de vrede ontstond met betrekking tot ives- telijk Nieuiv-Guinea in januari van dit jaar: een persoonlijk be roep resulteerde toen in onder handelingen tussen beide par tijen, Nederland en Indonesië, al dus Oe Thant. Hij besloot met te zeggen dat wanneer de thans plaatsvindende geheime contac ten aanvaarding van het plan- Bunker tot resultaat zouden heb ben. de onderhandelingen tussen beide landen in aanwezigheid van hem in New York zullen worden voortgezet. daarvan onaanvaardbaar moet wor den geacht. Na afloop van de opleiding zal de nieuwe regeling eveneens aan deze militairen ten goede komen, wanneer zij bij de parate troepen worden in gedeeld. Deze regeling is aan de parate troepen bekendgemaakt, waarbjj de militairen werden opgewekt begrip te hebben voor de moeilijkheden van de Ned. Spoorwegen en zoveel mogelijk medewerking te verlenen aan een vlot verloop van de militaire vervoe ren. INDONESIË BETREURT FRANSE HOUDING De Indonesische regering getreurt het, dat Frankrijk aan Nederlandse vliegtuigen met troepen voor Weste lijk Nieuw-Guinea aan boord heeft toegestaan, een tussenlanding te maken op het eiland Nieuw-Cale- donië in de Stille Oceaan. In een verklaring, die het Indone sische ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren uitgaf, wordt gezegd, dat de Franse houding betreurens waardig is, daar dit betekent dat Frankrijk de Nederlanders in feite meer steun verleent in hun opzet, om een oplossing van de kwestie Nieuw-Guinea uit te lokken door ge bruik van geweld". De verklaring gaat verder: „Kennelijk is Frankrijk zich er niet van bewust, hoe gespan nen de kwestie thans is. De Indo nesische ambassadeur in Parijs, Tam- zil, heeft een protest ingediend, maar de Franse regering antwoordde daar op slechts met formele juridische re deneringen. „De Indonesische regering hoopt nog steeds dat Frankrijk de kestie van het verlenen van landingsrech ten aan de Nederlanders opnieuw overweging zal nemen", aldus de ver klaring. De Franse ambassadeur in Djakar ta is verzocht, naar het ministe rie van Buitenlandse Zaken te komen. stelde luidsprekers ten spijt, geen toespraak meer heeft gehouden. Het koninklijk gezin is, nadat het enige minuten op de galerij van het Kur- hauscomplex had gestaan, omstreeks kwart over zeven naar de wachten de auto's in de Palacestraat gewan deld. Daar vertrok het vijf minuten later. Vijf kwartier Een enorme menigte, voornamelijk kinderen, had zich al ruim voor vijf uur 's middags opgesteld rond de ingang van het Circus, waar het koninklijk gezin na een rijtoer van een half uur om kwart voor zes ar riveerde. Wie binnen het Circus geen plaats had kunnen bemachtigen om het jeugddiscours bij te wonen, drong zich naar een plekje achter de hekken van de afzetting op het Ge vers Deynootplein, waarlangs im mers vijf kwartier later de Koningin, de Prins en de vier Prinsessen naar het Kurhaus zouden wandelen. Die vijf kwartier is de jeugd kennelijk te lang gevallen. Zo merkwaardig was dat niet, want de zon kwam la ger en het Gevers Deynootplein lag al gauw in de schaduw. Het werd koud in de kille zeewind voor de sportief en dus schaars geklede kin deren. Padvindertjes rilden in hun korte broeken en overhemden met opgerolde mouwen, leden van gym nastiekverenigingen zagen blauw van de kou en kleine wandelaartjes huiverden in de luchtige kleding. Joelen om een agent op een paard of om een politieauto hield hen niet warm. Het Koninklijk Gezin besloot gisteren de elf stedentocht" langs de provinciale hoofdsteden ter gelegenheid van het zilveren huwelijk met een bezoek aan Haarlem en Den Haag. In Haar- lem waren vanzelfsprekend de bloemenmeisjes present om de Koningin, Prins en Prinsessen bloemen aan te bieden. Om zeven uur verliet het koninklijk gezin het Circus om naar de galerij van het Kurhaus te wandelen, voor afgegaan door de commissaris der Koningin in Zuid-Holland en de Haagse burgemeester gevolgd door de vaandeldragers. Op dat moment sneuvelde het protocol. Hekken vie len om of bleven nutteloos schots en scheef in de dringende menigte staan. Wanhopige padvindersleiders trachtten de horde in bedwang te houden. De politie probeerde dat al lang niet meer en bepaalde zich ertoe een weg te banen voor het koninklijk gezin. Er werd gejuicht en gejoeld en dat hield niet op toen het koninklijk gezin de „leeuwentrap" naar de Kur- hausgalerij had beklommen, hoog boven de deinende massa. Blijkbaar niet goed wetend wat te doen, wendde de Koningin zich tot de commissaris, mr. J. Klaasesz. Prins Bernhard overzag het verzan dend défilé onverstoorbaar, rustig pijprokend. Toen hakte Koningin Juliana de knoop door: zij vermeed de micro foons, ging de trap af zonder een boodschap uit te spreken en wan delde, voorafgegaan door vier agen ten te paard, naar de auto's in de Palacestraat. Daarmee was het be zoek aan Den Haag, waarvan het slot ondanks het onverwachte ver loop een hartverwarmende demon stratie van sympathie was geworden, ten einde. (Men zie ook elders) 47 kleurstalen EEN PR0ÖÜKT VAN 10ct in de winkel DE SIKKENS GROEP- Amerika heeft gisteren in de om geving van het eiland Christmas in de Stille Oceaan de zevende kern proef in de dampkring genomen. De bom was van het middelzware type en werd door een vliegtuig losgelaten. De Sowjet-Unie heeft gisteren in Genève laten weten, dat zij geen verdrag over een verbod van kern proeven zal tekenen als Frankrijk er niet aan deelneemt. De Russische af gevaardigde Zorin zei ook, dat de vaststelling in Amerika van de Fran se ondergrondse kernproef in de Sa hara het Russische standpunt schraagt, dat nationale waarne mingsstelsels voldoende zijn en in ternationaal toezicht onnodig is. i Uit het Leidsch Dagblad van 9 Mei 1862: Tegen vrouw Willemse, voor het Prov. Gerechtshof in i NBrabant te rechtstaande wegens brandstichting, werd i de doodstraf geëist, ivaarop i zij beiousteloos nederviel en i 200 hard op den grond, dat i zij dood was. H.M. de Koningin der Ne- derlanden heeft, in gezel- schap van den keizer, de kei zerin en den keizerlijken Prins, de voorstelling bijge- woond in het Cirque de 1 l'Impércttrice.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1