„Portugese" Oranjeploeg overklast Noord Ierland Van der Kuil in briljante vorm Belgische auto stort in een diep ravijn Sporttoto Wïersma: „Ik kneep "cm.." Verrassing in schaars bezet Feijenoord Stadion Overtuigende meerderheid Amateurelftal klopt Saarland(2-0) Engeland versloeg sterk Zwitserland NIEUW BRUNHILDE en VVS II hebben goede kans op promotie maart 1860 Donderdag 10 mei 1962 Vijfde blad no. 30649 In de kleedkamers De stemming in de Neder landse kleedkamer was na tuurlijk opperbest. Elek Schwartz liep als een ge lukkige vader zijn jongens complimentjes te maken voor hun spél en vooral voor hun vechtlust om door te gaan tot de laatste minuut. Maar naast de vreugde en tevre denheid bleek er toch ook be grip te zijn voor de betrek kelijke ivaarde van deze on- verwachte 40 zege. Dit was geen tegenstander geweest, die alles voor de volle honderd procent en ne gentig minuten lang had ge geven. Dit had verdacht veel geleken op het vakantievoet bal dat zovele Engelse ploe gen om deze tijd van het jaar plegen te demonstreren. „Ik dacht wij krijgen dat doelpunt nooit", vertelde Roel Wiersma. „Jongens, jongens wat hebben wij in die eerste helft een kansen gehad. Ik hein 'm voor rust echt gekne pen, dat de Ieren een geluk kig doelpuntje zouden maken. Want hoe vaak gebeurt dat niet, je eigen partij alle kan sen en de tegenstander een overwinning door een mazzel balletje". Peter van der Merwe, de debutant in de ploeg, vond dat het allemaal nogal was meegevallen. „Ik ivas erg ner veus in het begin" vertrouwde hij ons toe. De eerste uittrap pen, ja, daar schrok ik zelf ook van. Ik heb er nooit zo'n moeite mee, maar ik ivïlde het allemaal te vlug doen. Ik had anders wel venvacht wat meer te doen te krijgen, van al die grote heren". Elek Schwartz kwam er even bij staan „en nu biefstuk eten, Peter, niet meer van die sta pels brood, maar een lekkere sappige biefstuk". Veel com mentaar op de wedstrijd had Schwartz niet. „De jongens hebben hun best gedaan, dat had ik ook verwacht. Het is bovendien gelukt een flinke overwinning te behalen en dat had ik niet kunnen dro men. Wij hebben gespeeld zo als de Ieren hadden moeten spelen". De Ieren vatten hun neder laag nogal laconiek op. Deze gelegenheids-combina tie was nauwelijks teleur gesteld, hoogstens verbaasd over de onverwachte tegen stand van het Nederlands elftal. „Wij hadden een slechte avond en uw ploeg had er echt zin in. Dat is ge loof ik alles ivat ik ervan zeggen kan", zei aanvoerder Danny Blanch flower, die en kele dagen geleden de fel be geerde FA cup uit handen van Koningin Elizabeth had mogen ontvangen en dat feit uiteraard heel wat belangrij ker vond, dan de strijd met Noord-Ierland in Rotterdam. Advertentie Halverwege de tweede helft van de wedstrijd Nederlands Noord Ierland schreeuwde een oranje-supporter op de voor interlandvoetbal schaars bezette F eijenoord-tribunes (25.000 toeschouwers) „Hup Benfica Overdreven, die kreet, waarin deze voetbal kijker al zijn bewondering en vreugde samen balde voor dit in „Portugese stijl" spelende Nederlands elftal? (Van onze sportredacteur) Misschien Maar zelden hebben wij een oranjeteam zo verrukkelijk zien combineren en met zoveel overtuiging zien spelen als deze ploeg die het thuisgebleven Rotterdam (de Feijen- oord-kwestie zit de Maasstedelingen nog altijd zeer hoog) op een wel bijzonder aansprekende wijze van repliek heeft gediend Doelpunten Intussen wachtte het Nederlands elftal nog steeds op de dik verdien de doelpunten. Zij kwamen direct na de hervatting. In de tweede minuut tikte doelman Irvine een prachtig schot van Piet van der Kuil over de lat. Uit de hoekschop nam Sjaak Swart het leer ineens op zijn schoen. Van de rand van het strafschopge bied af vloog de bal kogelhard via de onderkant van de lat in de Ierse touwen. Een meesterlijk doelpunt: 1—0. Het eerste schaap was over de dam en het tweede zou spoedig volgen. Twee minuten later lanceerde Tonny van der Linden Sjaak Swart. die twee, drie Ieren liet staan en in een prachtige rush op het Ierse doel af trok. Doelman Irvine rekende op een schot, maar dat kwam niet. Wel een uitgekookt passje naar de vrijgelopen Piet van der Kuil, die slechts zijn schoen tegen de bal behoefde te plaatsen om deze fantastisch fraaie actie met een treffer af te ronden: 2—0. Van het begin tot het einde van de ontmoeting heeft het Neder lands elfal de Noordierse ploeg op vrijwel alle onderdelen van het spel de loef afgestoken. Het lichte veldoverwicht van het eerste kwartier groeide allengs uit naar een zeer overtuigende meerder heid en in de tweede helft zelfs naar een totaal overklassen van deze in het Britse leaguevoetbal geharde en ervaren profs. De man die voor Nederland de keer overkwam. Het was een voort- 1 durend komen en gaan van Neder landers in het Ierse doelgebied. wedstrijd gemaakt heeft, heet Piet van der Kuil. De frêle PSV'er stak in briljante vorm. Zijn rushes waren onnavolgbaar, zijn passes in de mees te gevallen feilloos op maat. Hij was voor de door Danny Blanchflower (Tottenham Hotspur) geleide Ierse defensie, die, dat moet worden toe gegeven, geen straffe mandekking toepaste, ongrijpbaar. Dit excelleren van Pietje van dei- Kuil moet vooral bondscoach Elek Schwartz deugd hebben gedaan. Men had hem halsstarrigheid verweten. Het opstellen van de kleine PSV'er op de linksbuitenplaats moest een mislukking worden. De praktijk had dat geleerd Oom Elek heeft gisteravond beslist in zijn vuistje gelachen. Pietje van der Kuil overtrof een Coen Moulijn in zijn beste vorm. Misfortuin Tonny v. d. Linden, die twee doelpunten voor zijn rekening nam, in duel met de befaamde Dat het voortreffelijk positiespel het plaatsen vooral geschiedde op vallend zuiver in de eerste helft niet tot een duidelijke voorsprong van de in maisgele pakjes spelende Nederlanders leidde, was voor een belangrijk deel te wijten aan het misfortuin van aanvalsleider Tonny van der Linden. Tweemaal lanceerde Henk Groot, door voorzetten van Piet van der Kuil terug te koppen, hem prachtig, maar in beide gevallen vermorste het Stichtse kanon, dat zich in de tweede helft voortreffelijk zou herstellen, de doelrijpe kansen door hoog over te schieten. Twee maal bovendien raakte Tonny van der Linden het houtwerk, wat ook Sjaak Swart, evenals Piet van der Kuil in een glanzende vorm, een Danny Blanchflower die zijn handen vol had aan de Neder landse aanvalsleider. Geen zacht eitje In het elftal van de Britse sterren wilde het niet pakken. Misschien zijn zij met de gedachte in het veld ge komen, dat zij aan het Nederlandse team een zacht eitje zouden hebben en dat wat „vakantievoetbal" vol doende zou zjjn om de winst binnen te halen. De Ieren zijn bedrogen uit gekomen. Wiersma c.s. degradeerde hun sterrenformatie spelers als een Danny Blanchflower de Britse voetballer van het jaar Macllroy (Burnley), McParland (Wolverhamp ton Wanderers), Nicholson (Man chester United) om er een paar te noemen zijn toch niet de eerste de besten tot een derde rangsploegje. Toen de „geladen" Nederlandse ploeg eenmaal het initiatief in han den had, stond zij dit niet meer af. En bijna alles lukte, uitgezonderd in de eerste helft althans het ma ken van doelpunten Het leek welhaast een hopeloos gevecht te worden. Niet zozeer tegen de Ierse defensie, die keer op keer opgerold werd, maar tegen zichzelf. Geen vrijheid Van de Ierse voorhoede viel weinig gevaar te duchten. Mc Adams (Leeds United) en zijn mede-aanvallers kre gen geen moment vrijheid van de ge sloten Oranje verdediging. Slechts tweemaal is de jonge, debuterende NACdoelman Van der Merwe in moeilijkheden geraakt. In het begin van de wedstrijd, toen rechtsbinnen Lawther (Blackburn Rovers) van dichtbij een flitsend schot van zijn schoen liet vertrekken de Bredase doelman stopte 't in 'n razendsnelle reactie en later (in de 35ste min.), toen hij over een schot van dezelfde De Ierse doelman Irvine weet op dit moment al dat hij even later de bal uit het net zal moeten halen. Piet v. d. Kuil heeft hem ten tweede male ge passeerd. Lawther heendook in dat geval redde de paal. Hoewel hij dus weinig belangrijk werk kreeg te verrichten, mag het optreden van Van der Merwe ver dienstelijk worden genoemd. Alleen zijn uitschieten van de grond af is bar slecht Verslagen Ierland was verslagen. Het was duidelijk, dat de groenwitten deze achterstand niet meer zouden kun nen inhalen. Danny Blanchflower gaf zijn stopperplaats weliswaar over aan Nicholson en ging zelf aanval lend rechtshalf spelen, maar dat bracht in de voor de Ieren hopeloze situatie hoegenaamd geen verbete ring. Dit Nederlands elftal, dat inder. daad soms met de allure van een Benfica speelde het kon en het lukte ook allemaal was niet meer te houden. In de 25ste en 27ste mi nuut voltrok Tonny van der Linden het vonnis definitief. Eerst schoot de DOS-midvoor uit een vrije trap met een effectvol schot, dat via het muurtje in de uiterste hoek draaide, vol in de roos en daarna verraste hij doelman Irvine met een onverwachte schuiver van zeker 25 meter afstand: 4—0. Daarbij bleef het, maar Irvine mocht zich toch wel gelukkig prijzen, dat hij in het verdere verloop van de ongelijke strijd nog zijn hand tegen een schot van de doorgebroken Swart kon krijgen, dat een loeier van Van der Linden via de onderkant van de lat terug in het veld sprong, dat een doelpunt van Ko Prins terecht door de zeer goed leidende Duitse arbiter Treichel werd afgekeurd, dat hij een schot van Bennie Muller, die kenne lijk ook een graantje mee wilde pik ken, corner kon slaan en dat rechts back Cunningham een kopbal van Henk Groot, die geen opvallende rol speelde, uit. de hoek kon weghalen Een serie gevaarlijke momenten, die er, dunkt ons, niet om liegt Tulpenrallye Niemand gewond „Piet Nortier heeft goed pra ten", de altijd zo optimistische Oscar Rosenblat zei het bijna met een snik in zijn stem. „Het zou toch veel gemakkelijker worden?" En weg snelde de nog steeds strafpuntloze Simca weer om in deze verschrikkelijke strijd tegen de tijd geen seconde te verspelen. De joviale Amsterdammer had vol komen gelijk. Immers, alle geruststel lende woorden van wedstrijdleider Piet Nortier ten spijt, is het nog steeds bar en boos in de veertiende Internationale Tulpenrallye. Alleen al de 224 km van Monte Carlo naar Chateau Redon leverden een zeven- Voor de sporttoto heeft zich nie mand gemeld, die alle wedstrijden goed had voorspeld. Voor de tweede prijs komen 71 per sonen in aanmerking, van wie twee met twee rijtjes van 12 punten. Zij ontvangen ieder netto f 2.232,10. De extra prijs wordt door 68 deelnemers verdeeld, van wie 2 personen twee series van vijf gelijke spelen hadden voorspeld. Ieder ontvangt netto f 490.—. Het Nederlandse amateur voetbal elftal behaalde gisteravond in The- ley voor 1200 toeschouwers een ver diende 2-0 zege op Saarland, nadat het zondag j.l. in Homburg met een gelijkspel: (3-3) genoegen moest ne- nen. Bij de rust was de stand 1-0 voor Nederland door midvoor Kriesch die in de 35e minuut na een prachtige ianval keihard inschoot. Na de rust vaarin het Nederlandse team tot bij zonder goed spel kwam, was het An- Iré, die in de 70e minuut uit een /rije schop op 18 meter van het Saarlandse doel de stand op 2-0 I bracht. I tal nieuwe uitvallers op, zodat er op dit moment in totaal 32 equipes uit de rallye zijn. In totaal 107 equipes zetten de strijd voort. Hiervan hebben er ten minste een vijftiental al strafpunten. Behalve een Brit, een Belg en de enige Amerikaanse vertegenwoordiger moesten ook vier Nederlandse equipes de strijd staken. De meest onfortuinlijke uitvaller was stellig de sterke Belgische com binatie Harris-Ickx. Haar auto raakte van de weg cn stortte in een tien meter diep ravijn. De wagen werd volkomen vernield, doch het geluk bij een ongeluk was, dat Harris en Ickx ongedeerd uit het wrak konden krui pen. Het heroïsche gevecht tegen de vermoeidheid en de slaap nadert inmiddels het einde. Toen rond het middernachtelijk uur opnieuw Champagnolle werd be reikt, hadden de deelnemers ruim driekwart van de rallye achter de rug. In de nachtelijke uren voerde de route de karavaan opnieuw naar de Vogezen. Vandaag tegen negen uur in de avond wordt de eerste deelnemer in het Tulpenrallye-hoofdkwartier in Noordwijk aan Zee terug verwacht. Een bijster imponerende indruk heeft het Engelse voetbalelftal gister middag op Wembley tegen Zwitser land niet gemaakt. Weliswaar won nen de Britten met 3-1. een stand die reeds bij de rust was bereikt, maar het is vooral het knappe doel- manswerk van Springett geweest die de Zwitsers enige malen zeker schij nende doelpunten ontnam. Verrassend sterk speelden de Zwit sers, die met maar liefst vijf reser ves aantraden en van wie doelman Stettler, back Roesch en linksbuiten Duerr in hun eerste landenwedstrijd uitkwamen. Reeds in de 20ste minuut schoot Ron Flowers uit een vrije schop in (1-0). Nog geen minuut later was het Gerry Hitchens die na 'n prach tige manoeuvre hard langs doelman Stettler knalde (2-0). In de dertig ste minuut maakte Vonlanthen zich prachtig vrij, schoof de bal naar linksbinnen Alleman, die zich geen moment bedacht (2-1). Twee minu ten later kopte rechtsbuiten Connel ly in op aangeven van Flowers (3-1) Na de rust speelden de Zwitsers bijzonder goed en hielden het middenveld bezet, maar het sóhieten was slecht. Tweemaal werd een droom van een kans gemist. Over het algemeen maakten de Engelse spelers een matte indruk, hetgeen gezien de achter hun liggende competitie niet verwonderlijk is. Koersen Nootdorp De uitslagen van de gisteren ge houden draverijen luiden: Gilze-prijs: 1. Astrid Hollandia (H. C. ten Hagen) (1.34.2); 2. Zeal Erebus; 3. Zoon van Peterhof. Tot.: wi. f6.50, pl. 1.60, 3.40, 2.20, koppel 37.70, cov. 10.90. Rijen-prys, le heat: 1. Zoranus Axklt (J. Wagenaar sr.) (1.28.8); 2. Zandra H van Sophia; 3. Y Dunst. Tot.: wi. f5.80. pl. 3.70, 2.60, 3.10, koppel 9.10, cov. 14.90. 2e heat: 1. Zoranus Axkit (J. Wa genaar sr.) (1.27.5); 2. Y Nellie; 3. Y Dunst. Tot.: wi. f2.50, pl. 1.80, 4.40, koppel 5.80, cov. 5.30. Ryen-prys, definitieve uitslag: 1. Zoranus Axkit 4.52.6; 2. Y Nellie; 3. Y Dunst. Bavel-prys: 1. Whip Bird van Per mit (J. van Dooyeweerd) (1.28.-): 2. X Ladv Hollandia; 3. Wilma Zora. Tot.: wl f 11.40, pl. 2.60, 1.60, 1.70, koppel 19.70, cov. 4.40. Heusdenhout-prijs1 .Karanos (A. G. Heskes) (1.25.4); 2. VrolUke Frans; 3. Victor Hollandia. Tot.: wi. f6. pl. 1.90, 3.90, koppel 63.20, cov. 12.40. Totalisator-omzet f 53.839,50. Laatste bedrijf volleybalcompetitie In overleg met de Districts Tech nische Commissie heeft het bestuur van het district West III van de NeVoBo besloten de promotie-degra- datiewedstrijden voor de overgangs klasse te laten spelen in een halve competitie. De afdelingen zullen zalen be schikbaar moeten stellen om de af delingskampioenen in de gelegenheid te stellen aan deze competitie deel te nemen. In verband met het grote aantal wedstrijden bestaat de moge lijkheid dat de deelnemende ploegen twee wedstrijden in één week zullen moeten spelen. Voor 1 juli moet de promotie-degradatie competitie zijn afgewerkt. De wedstrijden zullen worden beslist in „best of five". Voor de heren gaat het om drie plaatsen in de districtsklasse, voor de dames om 2 of 3 plaatsen. Dit laatste hangt af van het resultaat van het kampioensteam in de pro motiewedstrijden voor de hoofd- klasse West. J Het programma voor de Leidse kampioenen. Nieuw - Brunhilde en VVS 2, luidt. Dames: 1 juni: Nw-Brunhilde— Jodan Boys (19.30 uur); 8 juni Nw- Brunhilde—De Staart (19.30 uur); 16 juni: AMVJ/Smash—Nw. Brun hilde (20.30 uur). Heren: 26 mei: Celebes/Achilles VVS 2 (19.45 uur): PVC—PW 2 (21 uur i1 juni VVS 2—PVC (21.30 u); PW 2—Vires (20.30 u.)8 juni: WS 2—Torpedo's (20.30 u PW 2—DRL (21.30 u.); 15 juni WS 2 Vires (19.30 u.); 16 juni Torpedo'sPW 2 (20.30 u.). Nw. Brunhilde, VVS 2 en PW 2 hebben een goede kans om zich in deze promotie-degradatie competitie te redden. Bij de dames lijkt ons degradante AMVJ/Smash de enig gevaarlijke tegenstandster voor Nw. Brunhilde. Bij de heren moeten kam pioen VVS 2 en degradatie-kandi daat PW 2 vooral attent zijn op het Goudse Vires en op PVC. WIELRENNEN Nijdam verliest leiderstrui Henk Nijdam is zijn gele leiders trui in de wegwedstrijd Berlijn Praag Warschau kwijtgeraakt. De zevende etappe, een rit over 220 kilo meter, de eerste bergetappe, van Praag naar Brno, leverde een over winning op voor de Pool Gadza. De Rus Saidchuzin, die als vijfde eindigde, werd de nieuwe leider in het algemeen klassement. De Neder landse ploeg werd door de Russen verdrongen van de eerste plaats in het ploegenklassement. De uitslag van de etappe luidt: 1. Gadza (Polen) 6 uur, 10 minuten en 12 seconden: 2. Megyerdi (Hong.) 3. Moiceanu (Roem.)4. Melichov (Rusl.); 5. Saidchuzin (Rusl.); 15. Jaap de Waard (Ned.) 6.10.56; 19. Henk Nijdam (Ned.) 6.17.29; 72. Cees van Espen (Ned.) 6.18.00; 75. Jean de Vries (Ned.) z.t.; 77. Jan Schroe- der (Ned.) 6.18.30. Na de zevende etappe luidt het algemeen klassement: 1. Saidchuzin (Rusl.) 32.28.54; 2. De Breucker (Belg.) 32.29.00; 3. Zie- linski (Polen) 32.29.34; 4. Melichov (Rusl.) 32.29.35; 5. Henk Nijdam (Ned.) 32.30.42; 6. Jaap de Waard (Ned.) 32.32.18; 42. Cees van Espen (Ned.) 32.56.36; 61. Jean de Vries 33.19.07; 63. Jan Schroeder 33.20.03, Het algemeen ploegenklassement Biet er als volgt uit: 1. Rusland 97.32.52: 2. België 97.33.56: 3. Polen 97.39.32; 4. Neder land 97.40.52; 5. Oost Duitsland 97.43.39. In de loop van de zevende etappe staakte Gerard Wesseling de strijd. Ronde van Spanje Nederlanders weer in eerste gelederen De Fransman Jean Graczyk heeft gisteren de 13e etappe van de Ronde van Spanje gewonnen. Graczyk reed de 190 kilometer van Longrono naar Pamplona in 5 uur 45 min en 14 sec. Zeventien seconden na de winnaar ging een groepje van vijf renners over de eindstreep van wie Annaert (Fr.) de eindsprint won. In de kopgroep zaten ook twee Ne derlanders. Ab Geldermans plaatste zich als vierde en Jan Westdorp ver overde de vijfde plaats. De uitslag luidt: 1. Graczyk (Fr.) 5.44.14 (met 1 min. bon.); 2. Annaert (Fr.) 5.45.01 (met 30 sec. bon.)3. Iturat (Sp 5.45.31; 4. Ab Gelder mans (Ned.); 5. Jan Westdorp. De klasseringen van de Nederlan ders in de dertiende etappe luiden J 24. Stolker 5.47.31; 54. Knops 5.52.27 J 61. Coehorst 6.01.24. Het algemene klassement ziet er als volgt uit: 1. Elliot (Sp.) 60.41.11; 2. Altig (Did) 60.41.33; 3. Stablinski (Fr.) 60.43.12; 4. Stolker (Ned.) z.t.; 5. Anquetil (Fr.) 60.45.54; 12. Gelder mans (Ned.) 60.56.50; 40. Westdorp (Ned.) 61.18.34; 54. Knops (Ned.) 61.34.13; 55. Coehorst (Ned.) 61.38.07. SCHAKEN Fischer boekt zijn derde verliespunt De uitslagen van de partijen ge speeld voor de vijfde ronde van het kandidaten-schaaktoernooi, dat te Willemstad wordt gehouden, luiden: Keres (Rusland) Geiler (Rus land) Fischer (VS)—Kort- snoj (Rusland) 0—1; Filip <Tsj. Slow.)—Tal (Rusland) 0—1; Benkoe (VS)—Petrosjan (Rusland) afg.; De stand luidt nu: 1/2/3. Kortsnoj, Keres en Gelier allen 3 pnt; 4/5 Pe trosjan en Benkoe 2'A pnt en 1 afg. partij; 6. Filip 2 pnt; 7/8 Fischer en Tal beiden 1% pnt. Het Braziliaanse voetbalelftal, houder van de wereldtitel, heeft in Rio de Janeiro de landenwedstrijd teger °ortugal met 1—0 gewonnen. Het *ge doelpunt werd in de twee de helft gescoord door Pele,

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 15