Genoeglijk bruiloftsfeest n noordelijke provincies Loon- en arbeidsvoorwaarden in de visserij gewijzigd Friesland spande de kroon Recepties op straten en pleinen Peek kloppenburg VELE VERBETERINGEN VOOR OPVARENDEN N.V.M. TEGEN VROEGERE VERKOOP VAN VERS BROOD Kunstgebitten "gericht 1 maart 1860 Dinsdag 8 mei 1962 Derde blad no. 30647 e Sinj 7. an, n Anka; cialltt Wltt 1. 23 ma >ut e* 12 m: n bui 451 k, b„ 12 V up. I nu i- Gerinkel Het avondlijk bezoek lag in Dren te. Assen bood het zilveren bruids paar de gelegenheid te recipiëren te midden van tienduizenden Drenten. Reeds bij de aankomst op het sta tion overstemde het glasgerinkel van stationsruiten die het begaven, doordat nieuwsgierige mensen er te zwaar tegenaan leunden de wel- komstmuziek van de Johan Willem Friso Kapel. Misschien kwam het, doordat de koninklijke trein twee mi nuten te vroeg binnenliep, maar vast staat, dat de wachtkamerdeur van het Asser station nog op slot zat en de vijf meisjes, die bloemen moesten aanbieden noodzaakte door het raam (e kruipen om tijdig de Koningin en Prinsessen hun bloemenhulde te pre senteren. Overigens was het leuk ln Assen, Dat gold zowel voor de zanghulde, die honderden Asser schoolkinderen brachten, als voor het défilé, waar industrie, recreatie en sport mani festeerden. Intiem was het slotfeest dat de koninklijke familie bijwoon de in de garnizoenskantine. Muziek en spel wisselden elkaar hier af. Het was al erg donker in Assen, toen de koninklijke familie met de koninklij ke trein naar Baarn vertrok om daar na een korte nachtrust zich gereed te maken voor de volgende etappe in de Koninklijke marathon: vandaag naar Middelburg, Den Bosch en Maastricht. Tegenslag bij grootste sluis van West-Europa (Van onze Brusselse correspondent) Tot de uitbreidingswerken voor de Antwerpse haven behoort o.a. 't bou wen van een sluis te Zandvliet, vlak bij de Nederlands-Belgische grens. Deze sluis, die de grootste van West- Europa zal worden, wordt met de havens van Antwerpen verbonden door middel van een kanaalhaven evenwijdig aan de Schelde. Deze laatste wordt thans gegraven en daarbij zijn de uitvoerders op een zeer uitgebreide modderbank gestuit. Dat betekent een grote vertraging van de werken, terwijl men veron derstelt dat ook het tracé van de nieuwe kanaal-haven zal moeten worden gewijzigd. Secretaris van Prins moet rust houden Dr. F. A. de Graaff, particulier secretaris van Prins Bernhard, heeft in tegenstelling met wat men oorspronkelijk dacht toch nog kwade gevolgen ondervonden van het autoongeluk, dat hem op 12 april overkwam. In verband hier mee zal hij op doktersadvies enige weken rust moeten houden. Voor de duur van de ziekte van de heer de Graaff zullen diens werk zaamheden op het secretariaat van de Prins worden waargenomen door mr. H. Fock. «jC .."-I.::!! elke woensdag Jongensmarkt KLEUTER JACKETS Zorgzamëmoedersweten hoe warm en sterk Nino-poplins zijn. Ideaél voor zo'n Eeuter van een kleutéri a coat en de capuchon zijn geheel <in?„ de voering is gedessineerd met Nino Kiddy strepen. U kunt kiezen uit 6 zonnige kleuren. Speciaal \er!aogdo J.Mprijs kleine nijging per maat een dringende reden, eindigt het dienstverband wanneer de teelt is af gelopen. iant«t tweede dag van het bezoek, dat het Koninklijk gezin aan y- 'ovinciale hoofdsteden brengt, was bestemd voor het noorden, nenb Leeuwarden, Groningen en Assen bezocht werden. Eigen- ,tafwamen de provincies naar de Koninklijke familie als brui- nbasjasten. Straten en pleinen waren receptieplaatsen. Tef e?i£ waren er zoveel mensen op de been. Vit de kleinste gehuchten men naar de -provinciale hoofdsteden getrokken. En wie meent, dat 82 in het noorden niet uitbundig kan feestvieren, kwam in ieder geval Fe?«<7 bedrogen uit. Vooral de Prinsessen waren overrompeld door de bad]enzee, die samengestroomd was ter ere van hen en hun ouders. simpel voorbijtrekken van groeperin- Koningin Juliana en Prins Bernhard bekijken in Leeuwar den het programma van de fees telijkheden. welke de Friese hoofdstad had georganiseerd ter viering van het zilveren huwe lijk. Met een Braun shaver is scheren een genoegen. Adressen, van handelaren voor 1 week gratis proef en Interessante voorlichtingsfolder 1472 en 126t bij Braun RV„ Amsterdam-C* tel. 63957. In verschillende sectoren van het visserijbedrijf zijn de laatste maanden onderhandelingen ge voerd over verbetering van de loon- en arbeidsvoorwaarden voor de opvarenden. Enige be langrijke wijzigingen zijn aan gebracht in de c.a.o. voor de treilvisserij. De loon- en arbeids voorwaarden van de haringdrijf- alie is weer een dag van defilé's «rbiyen. De drie provincies deden op ei&en wijze, island spande de kroon met een F dat een lust was voor het oog. gdi^zag er letterlijk alles. De pro- iame heeft het koninklijk gezin een lat Bitekaartje gepresenteerd, waar- ierei organisatoren met recht trots irkt»n zijn. nne- Friese koffietafel, het besluit Fefe receptie in Friesland, was door jenvoud en hartelijke sfeer een mpëen- dat de koninklijke familie, 49. een lid van de hofhouding gis- hanond zei, bijzonder goed heeft ge- lems Men heeft tijdens deze eenvou- loterham kunnen spreken met Fe^enwoordigers uit vrijwel alle :happelijke groeperingen. Het iet recht een genoeglijk boeren- .oucjft-eten. 50- loa1 Pronkjuweel rooi i«T^r was 00k Groningen, dat zich- ,p q-.een pronkjuweel in gouden iieri v noemde. Voornamelijk de Ark was hier aan het woord. Het m«trde niet alleen in de Stads- •Mwburg, waar het spel „Een me- "o^onder grenzen" werd opgevoerd nnlr in Ha cfoH 7Alf waar al gen uit elke Groninger gemeente. Aan het hoofd van iedere groep de burgemeester met naast zich een wet houder, een dominee, een groene- Kruiszuster, maar ook een landbou wer. een smid of een schoenmaker. Dit défilé zonder pretenties heeft niet nagelaten grote Indruk op het koninklijk gezin te maken door zijn nuchtere hartelijkheid. Het gebeur de maar zelden, dat zo'n deputatie bij het voorbijtrekken langs het po dium, waarop de hoge gasten geze ten waren, een gejuich aanhief. Soms heel aarzelend kwam de hand omhoog werd een hoed of pet gelicht, maar de hartelijke glimlach, die men de Koningin en Prins en de Prinsessen schonk, was gemeend en oprecht. „Groningen is een lied" zong een Groninger advocaat op de Grote Markt voor het zilveren bruidspaar. Een lied, dat begeleid werd door ca rillonklanken van de stadsbeiaardier Jacob Everts. Meisjes in Groninger kostuum ge stoken, namen de witte hyacinten in ontvangst van de defilerende ge meenten en schikten die tot een spreuk, die de tienduizenden Gronin gers op dat moment op de lippen lag. „Trouw blijkt". Een simpele spreuk maar puur Gronings. ook in de stad zelf, waar al- al 35.000 schoolkinderen de au }n en pleinen markeerden. Een Krjder hoogtepunt vormde wel de irocjngst op de Grote Markt aan de ■n. van de „Olie Griezezoals men •aag in Groningen de Martini- N noemt. Hier geen défilé met wagens en dergelijke maar een de achtergrond de Martinitoren. De vier Prinsessen op de Gro te Markt in Groningen met op m Gevaar voor nachtarbeid „Het instellen van een vroeger ver koopuur voor vers brood zal tot ge volg hebben, dat de concurrentiever houdingen ernstig worden scheef ge trokken ten nadele van de onderne mers in het midden, en kleinbedrijf. Tevens zal de deur wagenwijd wor den opengezet voor overtredingen met betrekking tot het aanvangsuur in de bakkerijen, hetgeen een ernstig gevaar inhoudt voor het terugvoeren naar de zo verfoeide nachtarbeid in deze bedrijfstak". Dit zegt het Ne derlands Verbond van Middenstands verenigingen o.m. in een brief, ge richt aan alle fractievoorzitters van de in de Tweede Kamer vertegen- woordige politieke partijen. Zoals be. kend, komt het wetsvoorstel tot wij ziging van de bakkerijparagraaf van de Arbeidswet 1919 binnenkort in de Tweede Kamer in behandeling. Het NVM zegt in zijn brief voorts: „Het argument in het adres van de Nederlandse Vereniging van Werk gevers in het bakkerijbedrijf (dit zijn de grootwerkgevers), dat door een vroeger verkoopuur van vers brood en de daardoor verkregen verruiming van de voor de distributie beschik bare tijd een ontkoppeling van de functie-bakker/verkoper kan worden verkregen, moet in zijn algemeen heid, gezien de structuur van het broodbakkerijbedrijf en de daarmede verband houdende bedrijfs-economi- sche en technische mogelijkheden, uiterst dubieus worden genoemd". „De structuur van het broodbakke rijbedrijf in ons land wordt overwe gend bepaald door het midden- cn kleinbedrijf met een gemiddelde be zetting in de produktiesector van 2,6 werkzame personen per bedrijf. Bedrijfseconomisch on ook tech nisch zijn deze bedrijven aange wezen op de functie bakker/verkoper. Voor de werknemers in deze bedrij ven is dan ook een ontkoppeling van de functie bakker/verkoper door het instellen van een vroeger verkoopuur niet mogelijk." „Ook in verband met het sinds een aantal jaren op gang zijnde sane ringsproces in het broodbakkersbe drijf verdient het o.i. geen aanbeve ling om door een radicale ingreep van de wetgever het streven van het bedrijfsleven zelf om tot gezonde verhoudingen te komen, te door kruisen. „Niet alleen n.l. verminderde in de laatste jaren het aantal vestigingen in het bakkerijbedrijf met ongeveer 15% maar zijn er ook belangrijke be. Een praalwagen van de ge meente Gieten trekt voorbij tij dens het défilé, dat in Assen werd gehouden voor de Konink lijke Familie tijdens het bezoek aan de Drentse hoofdstad. drijfstechnische verbeteringen tot stand gekomen". Aan het slot van zijn adres ver zoekt het NVM to willen bevorderen, dat aan het wetsvoorstel in ieder ge. val geen wijdere strekking wordt ge geven en dat de huidige bepalingen van vervoer en verkoop van vers brood gehandhaafd blijven. Nieuw station in Den Haag (Nog) geen leerplicht voor De Nederlandse Spoorwegen wil len zo spoedig mogelijk overgaan tot de bouw van een nieuw station in Den Haag en wel in het Bezuiden- houtkwartier. Allereerst zal de aanleg van een nieuw stationsemplacement nodig zijn, in verband waarmede de Haagse Gemeenteraad in zijn gis termiddag gehouden vergadering be sloten heeft tot onteigening van een groot aantal percelen in het weder- opbouwplan Bezuidenhout C (Schenkweg en omgeving). Al die panden zullen moeten worden afge broken. EUROPESE WIMPEL VOOR ALKMAAR EN LOPIK Nadat de Europese wimpel van de Raad van Europa zaterdag aan de stad Alkmaar was uitgereikt viel de ze onderscheiding gistermiddag aan de landelijke gemeente Lopik te beurt. Lopik heeft deze wimpel met twaalf gouden sterren op een azuren- veld gekregen als beloning voor zijn verdiensten op *t gebied van de be vordering der Europese saamhorig heid. Het heeft deze onder meer be toond door de u. wisseling, die het heeft onderhouden met de Franse gemeente Lezoux en de Italiaanse plaats Sarsina. De wimpel werd aan de burgemeester van Lopik, de heer L. Schuman, overhandigd tijdens een buitengewone zitting van de ge meenteraad. De aanbieding ge schiedde door de plaatsvervangende burgemeester van Straatsburg, de heer M. Radius. schipperskind „Invoering van een leerplicht, waarbij schipperskinderen gedwon gen worden voor het volgen van on derwijs aan wal te gaan. is een zeer ingrijpende maatregel". Dit zegt de minister van O., K. en W., mr. J. M. L. T. Cals o.m. in zijn ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer F. H. van de Wetering (CHU). De minis ter wil zich daarom eerst een duide lijk beeld vormen van de situatie bij het schippersonderwjjs, alvorens tot het nemen van maatregelen over te gaan. „De kern van het vraagstuk is goed onderwijs voor het schippers kind. Uit de volkstellingsgegevens zal kunnen blijken, wat aan het on derwijs van schipperskinderen ont breekt en in hoeverre de deelnemers aan de binnenvaart zich in een uit zonderingspositie bevinden, die wij ziging behoeft". De bewindsman is van oordeel, dat een systeem met drie schooltijden per dag niet ongewenst behoeft te zijn, wanneer een gedifferentieerde leerstof wordt geboden en de leer lingen zowel creatief als recreatief bezig zijn. De z.g. „commissie van zes" heeft zich daarom in de afge lopen maanden zeer intensief bezig gehouden met een verbetering van het leerprogramma. Nog voor het komende schooljaar zullen nieuwe I richtlijnen van deze commissie het I licht zien. De minister acht het uiter- I aard onwenselijk, dat jonge kinderen 1 in het bedrijf worden ingeschakeld. netregeling zijn opnieuw ver- verbeterd. In de groep kotters van schippers-eigenaren is het nog niet zo ver. Daar zijn van werknemerszijde diverse wensen kenbaar gemaakt, maar tot over eenstemming heeft dit nog niet geleid. BU de trellers is het percentage- geld als aandeel van de opvarenden in de besomming verhoogd met 0,1 procent, met uitzondering van de schipper. Aangezien partijen van me ning waren, dat de stuurman ten op zichte van de andere gediplomeerden te laag was gewaardeerd, ontvangt deze nog een extra verhoging van 0,1 procent. In de vaste gages is geen wijziging gekomen. De huurtoesla- gen van 1957 en 1960 worden ge handhaafd. Ook de lonen bij te werkstelling aan de wal z|jn gewij zigd. Ze zijn met 10 procent verhoogd en ook in deze Ionen zijn de huur- toeslagen 1957 en 1960 niet begrepen. De kledingtoelage is voor iedere op varende verhoogd van f 30 tot f 42 per half jaar. Behoudens goedkeuring van het College van Rijksbemidde laars zijn deze wijzigingen met in gang van 1 januari 1962 van kracht. Enige weken geleden is een nieuwe weercommissie ingesteld en als zoda nig officieel geinstalleerd. De com missie bestaat uit drie deskundigen, terwijl voor ieder lid een plaatsver vanger Is benoemd. Ieder der par tijen van de c.a.o. heeft een lid en een plaatsvervanger aangewezen. De ze leden hebben tezamen een onpar tijdig lid en plaatsvervangend lid aangewezen. De uitspraak van de commissie wordt vastgesteld op de wijze zoals in een daarvoor overeen gekomen reglement is bepaald en is bindend voor rederij en bemanning. Indien in verband met de weersge steldheid een geschil ontstaat tussen eén of meer leden van de beman ning en de schippers, zal laatstge noemde het geschil ter beslechting voorleggen aan de Weercommissie. De commissie behandelt uitsluitend ge schillen, die betrekking hebben op bemanningen van schepen, die ge monsterd zijn op de loon- en ar beidsvoorwaarden van de IJmuider c.a.o. Drij f uetregeli ng Hoewel over enige onderdelen van de haringdrijfnetregeling nog onder handelingen gaande zijn, is op an dere punten overeenstemming be reikt. Het garantieloon wordt ver hoogd van f 77 naar f 85 per week per matrozendeel, de andere rangen naar verhouding en met een maximum van f 127,50 per week voor de schip per. De kledingvergoeding wordt ver hoogd van f 35 naar f 50 per teelt. De opvarenden in de rang van ma troos of lager, in het bezit van een „Bewijs van Bekendheid met de Be palingen ter Voorkoming van .Aan varingen op Zee", ontvangen hier voor een vergoeding van f 5 per maand. Indien een schip na het ver strijken van de voorgeschreven bin- nenligtijd niet kan uitvaren, zal na afloop van die termijn vanaf de eer ste dag na het verstrijken van de vastgestelde binnenligtijd het garan tieloon worden betaald. Punten waarover nog besprekin gen gaande zijn betreffen de gages, incomplete bemanning en graailonen. De werknemersorganisaties hebben voorgesteld de gages voor alle drijf netschepen te stellen op 32,5 procent. Indien verhoging plaats vindt zal de ze tevens worden benut om de delen van stuurman, eerste en tweede monteur en kok te herzien. Verder ls aan de orde gesteld een verho ging van de graailonen en werd voor gesteld de arbeidstijd gedurende graaien en afsnijden te brengen in overeenstemming met de Regeling Schuur- en Erfpersoneel. Laatstge noemde regeling is echter nog in het stadium van onderhandelen, zo dat ook dit punt nog even is uitge steld. Van werknemerszijde is ten aan zien van incomplete bemanning, naast het betalen van het garantie loon vanaf de eerste dag na het verstrijken van de binnenligtijd. om indien een schip wegens incomplete bemanning niet kan uitvaren, het overblijvende deel van de bemanning het recht toe te kennen het dienst verband te beëindigen. Bij de haring- drijfnetvisserij verbindt men zich voor een bepaalde tijd en behoudens Voor Katwijk Tenslotte zijn van werknemerszU- de vele wijzigingen voorgesteld in de in 1958 afgesloten c.a.o. met de Ver eniging van Schippers-Eigenaren te Katwijk aan Zee. Deze vereniging heeft hierop geantwoord bereid te zijn de c.a.o. te wijzigen, indien de werknemersorganisaties kans zien om een c.a.o. of loonregeling te bewerk stelligen, die alle kotters van diverse rederijen uit de verschillende steden en dorpen omvat. De werknemers organisaties zien hiertoe echter om meer dan een reden geen kans. De voorgestelde wijzigingen zijn: Binnenligtijd verlengen van 36 toé 48 uur. Bemanningsregeling aanvul len met een categorie schepen van 400 PK en hoger. Verhoging van de percentages als aandeel van de be manning in de besomming, waarbij de stuurman en de monteur een ho ger deel ontvangen. Verhoging van het garantieloon van f 73 naar f 85 per week voor de matroos, de andere rangen naar verhouding. Boetgeld verhogen van f5,75 naar f30 per maand, klimgeld van f 10 per jaar naar f2,75 per maand, vergoeding van reisgeld wegens niet uitvaren bij averü, slecht weer of anderzins, in dien de schipper toestemming geeft naar huis te gaan. verhoging van de graailonen conform „De Zuid" en vergoeding van 1/6 van het graaloon per dag wanneer één of meer leden van de bemanning werkzaamheden aan boord moeten verrichten die meer dan 2 uur bedragen. In alle bepalingen waarin de be loning als voor het klaarmaken wordt genoemd, dit wijzigen in garantie loon. De vakantie brengen van 1 dag op 11/4 dag per maand, de vakantie toeslag van \'i dag op een hele dag per maand. Het betalen van een kle dingvergoeding van f 42 per maand. De ziekengelduitkering in overeen stemming brengen met de nieuwe tekst van de artikelen 415 en 452h van het Wetboek van KoophandeL Goed berkht voor de bezitters van Dentofix - een rwevw, ooogenoom en hygiënisch poeder - brengt witkamst voor aUe loswttende of losrokende kunstgebitten. Een weinig Deetofix, 's morgens op de ploat gestrooid, houdt Uw gebit de gehele dog, onder olie omstandigheden, vast en zeker op zijn plaots. Tevredenheid gegorondeerd. Verkrijgbaar in discrete, newtrale plas tic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. Trein vertraging tussen Utrecht en Woerden Gistermiddag omstreeks kwart over een is de bovenleiding van de spoorlijn tussen Utrecht en Woerden beschadigd. Door de herstelwerk, zaamheden. die tot omstreeks half zes in de middag duurden, konden de treinen in plaats van twee, maar van één spoor gebruik maken. Dit had tot gevolg dat de treinen op dit baanvak gedurende de middag ge middeld met een storing van drie kwartier hebben gekampt. Klacht tegen Gizenga De Kongolese Kamer van afge vaardigden heeft Antoine Gizenga, de voormalige linkse vice-premier, zijn parlementaire onschendbaar heid ontnomen en hem ervan be schuldigd opstand tegen de regering voorbereid te hebben. Voor de op heffing van de onschendbaarheid stomden 64 afgevaardigden voor en tegen 22, bij acht onthoudingen. Gizenga, die in januari uit zijn bolwerk Stanleystad naar Leopold, stad terugkeerde, wordt op het eiland Boekemba in de monding van de Kongo gevangen gehouden. Weer wereldreis van de „Oranje" Na de tocht van het m.s. „Oranje" met het Koninklijk Paar en de vele vorstelijke gasten op 2 mei. zal het schip morgen met plm. 375 passa giers aan boord weer de haven van Amsterdam verlaten voor de volgen de reis om de wereld. Op 10 mei zul. len in Southampton nog ongeveer 330 passagiers embarkeren. Kapitein J. J. Verbaan zal het commando over het schip voeren. Oud-gezagvoerder J H. Schulting maakt als adviseur de reis tot Genua mee.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5