Slagvaardige Adenauer is optimistisch over Berlijn OAS schiet nu ook op Algerijnse vrouwen Nicolaas Jouwe brengt verslag uit aan de V.N. Von Eckardt naar BerlijnKroll: ziek, Grewe keert terug Opper-Volta steunt Nederlandse visie (9ud Wraakneming door moslims nog net belet ÉT*** Kki WEERBERICHT Geruchten rond minister VISSER leuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 8 MEI 1962 No. 30647 LEIDSCH DAGBLAD Directeur. a E van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1. Leiden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer is van mening, dat de politieke toe- stand rondom Berlijn op het ogenblik aanzienlijk beter is dan enige weken of maanden geleden. Dit optimisme, waarvan de kanselier gisteren getuigenis aflegde op een persconferentie in West-Berlijn bij het begin van zijn tweedaags bezoek aan dit stadsdeel, motiveerde Adenauer met het resaltaat van de confe rentie van de Noordatlantische Verdragsorganisatie in Athene. Daar heeft het Westen laten zien, dat het een onverbreekbare eenheid vormt, aldus de Bondskanselier, die zich ook zeer voldaan toonde over de besprekingen van de christendemocratische frac tievoorzitter Von Brentano, die juist een bezoek achter de rug heeft aan de Verenigde Staten, waar hij sprak met president Kennedy en andere politici. zijn vakantie terug is, was zeer open hartig, ook over personeelszaken. Ambassadeur Kroll in Moskou waar deer ik zeer, zo zei hij, maar ik ge loof dat de man ziek is. Voor ambassadeur Grewe in Wash ington heb ik eveneens veel waarde ring, maar dat neemt niet weg, dat hij binnenkort moet worden terug geroepen naar Bonn. Het is nu een maal zo, dat iemand die helemaal geen schuld heeft, wel eens moet lij den onder complicaties, die om hem heen ontstaan zjjn, aldus Adenauer in een toespeling op de wrijving van de laatste tijd tussen Washington en Bonn. Al enige tijd was duidelijk dat de Amerikanen Grewe niet erg meer vertrouwden en hem zelfs op zettelijk buiten de informaties over het Oost-Westoverleg hielden. Inmid dels is in Bonn bevestigd, dat Grewe binnenkort ter rapportering naar de Westduitse hoofdstad zal komen. De kanselier maakte verder offi cieel bekend, dat zijn trouwe schild knaap Von Eckardt, de soms wat al te kwieke leider van bet departe ment van Voorlichting, Bonn zal gaan verlaten en speciaal gevol machtigde van de Bondsregering in West-Berlijn zal worden. Bondskanselier maakt nog altijd de dienst uit Minder heil zag Adenauer overi gens in de Amerikaans-Russische be sprekingen. De eis van Moskou Oost- Duitsland op de een of andere ma nier te erkennen, is volmaakt on aanvaardbaar voor het Westen, even als de eis dat de Westelijke troepen Berlijn zouden moeten verlaten. „Daar is geen sprake van en dat wordt niet eens overwogen". Adenau er zei verder, dat de telegrammen die hjj maar steeds over de Oost-West contacten moet lezen hem oneindig Tervelen. Het wordt toch niets en dan lal er wel weer een pauze in de kwestie intreden, zo meende hij. Over het voorstel om een controle organisatie te vormen voor het be heer van de toegangswegen naar West-Berlijn, waarin zowel Oost- als Westduitsers zitting zouden moeten hebben, zei Adenauer, dat hij vreest daarin toch een indirecte erken ning van Oost-Duitsland opgesloten zou liggen. Wij zouden daarom liever aan deze organisatie niet deelnemen, als wij daardoor zouden kunnen be werkstelligen dat ook de Oostduitsers verstekk laten gaan, aldus de kanse lier, die overigens toegaf, dat het bestaan van een Oostduitse staat als bloot feit moet worden erkend. De kanselier, die voor het eerst de pers te woord stond sinds hij van Niet te veel leden Adenauer wijdde verder ernstige woorden aan de Europese politiek. De belangrijkste zaak die voor ons staat is wel de politieke eenwording van het Europa van de Zes. Die moet deze zomer haar beslag krijgen en daar bij moeten alle betrokkenen offers brengen. Het is overigens een vergis sing om te denken: als ik maar een maal in de EEG ben, is alles in orde. De gemeenschap mag niet zo dik worden, dat zij uit elkaar spat, de organen moeten efficiënt kunnen blijven werken. Deze laatste over weging moet de voornaamste rol blij ven spelen bij de opneming van nieuwe leden, zo vond dc kanselier. Tenslotte sprak hij nog een paar woorden over de strijd tussen de Bondsregering en de Volkswagenfa- brieken over de prijsverhoging van de 1200-modellen. Het is niet zo belang rijk of de Volkswagen nu een paar honderd mark meer of minder kost, zo zei hij, maar essentieel is dat op dit moment de prijs werd verhoogd. Volgens alle waarnemers maakte de 86-jarige kanselier een ontspan nen en uitgeruste indruk. Hij was slagvaardig als in zyn beste dagen en liet door de superieure en open hartige manier, waarp hjj allerlei delicate problemen behandelde, dui delijk uitkomen, dat hij het nog steeds is, die de dienst uitmaakt. Na dat Adenauer de vragen van de journalisten beantwoord had, werd nog bekendgemaakt, dat de Bondsre gering heeft besloten de Westber- lijnse handel en industrie een hart onder de riem te steken met belas tingfaciliteiten, die in totaal de West duitse schatkist 450 miljoen mark gaan kosten. Gesprek Soebantlrio- Cliroesjtsjow Aan de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken dr. Soebandrio is heden gevraagd naar het Kremlin te komen voor t een onderhoud met Chroesjtsjow Dertig personen zijn gisteren in Algerije door aanslagen om het leven gekomen. Onder de slachtoffers bevinden zich vier vrouwen die in Algiers door Europese terroristen werden neergeschoten. In het Algerijnse drama van bloed en terreur is het doodschieten van vrouwen een nieuwe ontwikkeling. Tot dusver had de OAS nog geen aanslagen op Algerijnse vrouwen gepleegd. Onmiddellijk nadat deze laffe aan slagen gistermiddag bekend waren, liepen in de kasba van Algiers enkele honderden moslims te hoop, gewa pend met stokken, bijlen en ijzeren staven. De prikkeldraadversperringen hielden het niet, toen zij een storm aanval ondernamen op de barricaden die rond de kasba zijn opgeworpen. Even dreigde het gevaar, dat de woe dende moslims de Europese wijken zouden binnen trekken om wraak te In de aangrenzende Europese wij ken ontstond al een begin van pa niek. Overal hoorde men schreeuwen, dat de Arabieren op komst waren. Net op tijd slaagde de veiligheids politie erin de moslims tegen te hou den en te verspreiden. Voor één Europeaan kwam haar ingrijpen echter te laat, hij werd door woeden. WESTELIJKE WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Veranderlijke bewol king met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 9 MEI Zon op: 5.57 uur; onder: 20.16 uur. Maan op: 9.27 uur; onder: 0.48 uur Hoogwater te Katwijk te 6.48 en 19.13 uur; laagwater te 2.26 en 14.50 uur. Dit uummer bestaat uit 14 pagina's Franse kernproef in de Sahara Frankrijk heeft op 1 mei in de Sa hara een licht kernwapen onder gronds tot ontploffing gebracht. Dit is gisteren bevestigd door een woord voerder van het Franse ministerie van Landsverdediging, die overigens geen verdere bijzonderheden wilde geven. In het afgelopen jaar zijn van Franse officiële zijde geen inlichtin gen meer verstrekt over proefnemin gen met kernwapens. Volgens onbe vestigde berichten heelt Frankrijk echter in de herfst van 1961, even eens in de Sahara, ook een onder grondse kernexplosie teweeggebracht De vorige week maandag uitgevoerde proef zou dus de tweede onder grondse en de zesde in het program ma van Franse kernproeven zijn. Koningin Juliana en Prins Bernhard verlaten over een bloe- mentapijt de eretribune op de Grote Markt te Groningen tij dens hun bezoek aan de noorde lijke provinciale hoofdsteden als onderdeel van de elfsteden tochtter gelegenheid van hun zilveren huwelijk. In een op Japan gerichte uitzen ding van Radio-Moskou werd van daag gezegd, dat de Sowjet-Unie het nemen van kernproeven zal her vatten in verband met de hervatting van de Amerikaanse proeven in de Stille Oceaan. Radio-Moskou ver klaarde, dat Rusland vanzelfspre kend het „agressieve optreden" van de V.S. niet onbeantwoord kan laten. de moslims met messteken om het leven gebracht. Elders in de stad moest de politie een vuurgevecht leveren met vier le den van de OAS, die met een auto naar een groep moslims waren ge reden en vlak voor hun voeten het lichaam van een vermoorde Algerijn uit de wagen hadden geworpen, waarna zij het vuur op de moslims hadden geopend, waarbij twee vrou. wen werden gewond. Direct daarna hadden de Algerijnen maatregelen genomen om de OAS-terroristen het wegrijden te beletten. De actie slaag, de en de politie die snel ter plaatse was, trof de auto van de OAS'ers aan op korte afstand van de plaats waar het lijk uit de wagen was ge worpen. Twee van de vier inzitten den, een vrouw en een man, tracht ten te voet te ontkomen, maar de politie schoot hen beide neer. De twee anderen gaven zich over. Van officiële zijde is meegedeeld, dat in het afgelopen weekeinde twintig OAS-commandogroepen in voorsteden van Algiers zijn gear resteerd. Dertien officieren van het Franse leger in West-Duitsland, hoofdzake lijk commandanten, zijn door de Franse veiligheidspolitie gearresteerd. Hun wordt verweten, dat zij ex-kolo nel Argoud, een van de voornaamste leiders van de OAS, tijdens diens klandestiene „inspectiereis" door Duitsland hebben ontmoet of zijn aanwezigheid zonder protest hebben geduld. Tot de dertien officieren, die niet alleen disciplinair zullen worden ge. straft maar ook nog voor een mili taire rechtbank kunnen verschijnen, behoren twee generaals. Namen wor den niet genoemd, doch algemeen neemt men aan, dat tot de beide ge. neraals Moneglia behoort, comman dant in West-Duitsland van een bri. gade-infanterie en chef van een le gerkorps tijdens de militaire opstand in Algerije van april verleden jaar. Ex-kolonel Argoud, een ingenieur van de polytechnische school, is de laatste maanden meer in Frankrijk en West-Europa geweest dan in Al gerije. Men heeft, hem o.a. gesigna leerd in Toulon, Metz en kortgeleden in Straatsburg. Hij moet Bidault, een der civiele leiders van de OAS in Frankrijk, in Genève hebben ont moet. Men zag hem de vorige week zelfs in Parijs. Door deze straffe maatregel tegen een aantal verdachte hoge officieren van het Franse leger wil De Gaulle blijkbaar snel inlopen op Farès. het hoofd van de voorlopige executieve regering Rocher Noir. De voltallige executieve vergadert namelijk van. daag in dit administratieve centrum van Algerije, 50 km buiten Algiers. De Gaulle heeft eveneens haast in Na de lunch te hebben ge bruikt in de Beurs te Leeuwar den zette het Koninklijk Gezin Consortium wil tunnel onder het Kanaal aanleggen (Van onze Londense correspondent) Een consortium van Britse, Fran se en Amerikaanse firma's heeft aangeboden tegen een vaste prjjs en binnen een bepaalde termijn een tunnel onder het Engelse Kanaal aan te leggen. Voorgesteld wordt eerst een „greppel" in de Kanaal bodem te baggeren en daarin dub bele rails aan te brengen. De tunnelbuis zou daarna dan met een laag grind worden afgedekt. Deze methode is niet goedkoper dan het oude plan, om een tunnel door het harde rotsgesteente onder het Kanaal te boren, maar het voor deel is, dat de kosten definitief kun nen worden beraamd, ook omdat er geen risico bestaat dat men voor geologische moeilijkheden zou ko men te staan, die de kosten van een boor-tunnel scherp zouden kunnen verhogen. De Franse spoorwegen hebben voorgesteld elke vier minuten een trein met een snelheid van 96 km. per uur door de tunnel te laten rij den. Het consortium is van mening, dat één spoor in beide richtingen vol doende zal zijn en dat hiermee het Kanaalverkeer van een vol jaar, in de huidige omvang, in de toekomst in vier dagen zou kunnen worden verwerkt. De totale lengte van de tunnel zal ca. 48 km. zijn, 38 km. onder de zee (van een oude mijn in Dover naar een punt ten zuidwesten van Calais) en ruim 9 km onder de En gelse heuvels langs de kust. verband met een aangekondigde radio-rede van Ben Khedda, hoofd van de Algerijnse regering in Tunis, die morgen door alle Arabische zen ders zal worden uitgezonden en vele malen herhaald. gisteren de tocht door Noord- Nederland voort. Bij de uitgang van de Beurs toonde Prinses Irene grote belangstelling voor de klederdrachten van de meis jes, die een erehaag vormden. (Van onze parlementaire redacteur) Men meent in de residentie te weten, dat de positie van de minister van Defensie, ir. Visser zelfs door zijn liberale geestver wanten op het ogenblik zeer zwak wordt geacht. Als oorza ken hiervan worden genoemd: het optreden van de heer Visser in de zaak-v. d. Putten, en het zwakke beleid dat hij zou heb ben getoond bij het tot stand brengen van Nederlands bij drage aan de verdediging van West-Europa. Er worden zelfs namen ge noemd van eventuele opvolgers: de vroegere minister van Defen sie de heer f/dney van den Bergh en de vice-voorzitter van de V.V.D., mr. H. van Riel. Het Nieuw Guinea raadslid Nicolaas Jouwe heeft gisteren in de V.N.-commissie voor inlichtingen over niet autonome gebieden verslag uitgebracht over het werk van de Nieuw Guinea raad. Hij zei: „Wij Papoea's hopen en verwachten dat de ervaring die wij in de Nieuw Guinea raad opdoen ertoe bij zal dragen dat de dag nader zal komen dat wij de volledige verantwoordelijkheid op ons kunnen nemen voor het bestuur van ons land". Hü verklaarde, dat in het eerste jaar van het bestaan van de raad enige moeilijkheden overwonnen had den moeten worden. „Deze waren echter voornamelijk te wijten aan het feit, dat wij niet zo vertrouwd waren me* parlementatire praktijken. In de tussentijd is aanzienlijke vooruitgang geboekt". Jouwe zei. dat de raad tevoren werd geraadpleegd over alle aspecten van de toekomstige politiek betref fende het gebied. „Een van zijn be langrijkste functies was het advise ren der regering over de wijze waar op het recht tot zelfbeschikking uit gevoerd zou kunnen worden." Tijdelijk bestuur beste oplossing „Het vraagstuk-Nieuw-Guinea is niet het weten of de bevolking be hoort tot Nederland of tot Indonesië, maar het weten wat de beste manier is om de Papoea's te brengen op het peil van hun eeuw. Een tijdelijk be stuur door de VN lijkt de beste oplos sing". Dit heeft de VN-afgevaardigde van Opper-Volta Frederic Guirma, die onlangs met de afgevaardigde van Dahomey. Max Zollner. Nieuw- Guinea heeft bezocht, gisteren op een persconferentie in New Vork ver klaard. Guirma acht de stelling, dat de grenzen van een pas onafhankelijk geworden gebied noodzakelijkerwijs moeten overeenkomen met het oude koloniale gebied, gevaarlijk en oor logszuchtig en merkte op dat talloze koloniale grenzen vooral in Afrika kunstmatig waren en dat. wat Nieuw. Guinea betreft het verenigen van het westelijk deel met Indonesië, zo als de Indonesische regering eist, misschien tot gevolg zou hebben dat de kunstmatige verdeling van het eiland Nieuw-Guinea wordt gesanc tioneerd. Gunstig reageren Volgens Guirma moeten de VN gunstig reageren op het verzoek van de Nederlandse regering die vraagt de zorg voor westelijk Nieuw-Guinea op zich te nemen tot de bewoners zich voldoende bewust zijn van de po litieke, economische en andere vraag stukken om over hun toekomst te kunnen beslissen. Hjj ziet in die rol voor de interna tionale organisatie een gelegenheid om haar doelmatigheid bjj het vreed zaam regelen van geschillen te bewij zen. Guirma onderstreepte dat hij de uitnodiging van de Nederlandse rege ring voor een bezoek had aanvaard in een sfeer van grote objectiviteit, en dat deze reis in het geheel niet ten doel had de gehechtheid van Nieuw- Guinea aan Nederland te demonstre ren maar gelegenheid tot oriëntering moest bieden. Volgens Guirma is „voor Indonesië het opeisen van Nieuw-Guinea onge veer zo logisch als het opeisen van naburige eilanden. Australië of de Philippijnen zou zijn". In kringen in de omgeving van de A. A.-groep werd gezegd dat de op vattingen van Guirma scherpe me ningsverschillen binnen de machtige groep opriepen. De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Soebandrio, heeft verklaard, dat vandaag tussen de Sowjet-Unie en Indonesië een overeenkomst betreffende nieuwe Russische wapenleveranties is gete kend. Soebandrio gaf geen bijzonderhe den over de nieuwe overeenkomst. Welingelichte kringen zeiden, dat de Indonesische delegatie niet had aan gedrongen op bespoediging van de Russische wapenleveringen maar op grotere hoeveelheden en meer soor ten militaire uitrusting. Wil Rusland geen conflict? Tot algemene verbazing Is in de toespraken tijdens een ontvangst door minister Soebandrio en de eerste- vice-premier Kosigin in het geheel niet rechtstreeks gezinspeeld op Wes telijk Nieuw-Guinea. Kosigin stelde zich tevreden met het formuleren van wensen ..ten gunste van een snelle regeling van de huidige hangende waagstukken". Deze terughoudend heid schijnt in bijzondere tegenstel ling te zijn tot de opmerkingen die van Russische zijde tijdens vroegere bezoeken van generaal Nasoetion en president Soekarno aan Moskou wer den gemaakt. Verscheidene westelijke diplomaten die op de receptie aanwezig waren, vatten dit op als een aanwijzing dat Rusland er op dit moment niet voor voelt dat het geschil tussen Indone sië en Nederland een openlijk militair conflict en aldus een bron voor scher pe crises in het zuidwestelijk deel van de Stille Oceaan wordt. Op de ontvangst waren van Russi sche zijde nog aanwezig minister Gro- miiko (Buitenlandse Zaken), maar schalk Malinovski (Defensie) en een belangrijke groep burgerlijke functio narissen en generaals. De Indonesisohe ambassadeur in Moskou, Malik, die deelnam aan het geheime vooroverleg met Nederland bij Washington, gaf te kennen dat. hij op het ogenblik geen opdracht heeft de Russische hoofdstad opnieuw te verlaten Uit het Leidsch Dagblad van 7 Mei 1862: Prof. Vissering is onver moeid in den strijd, die ge voerd wordt over de onteige ningswet voor den Spoorweg van Leiden naar Woerden; hij strijdt voor handel en nij verheid van Leiden en Rijn land alsof hijzelf industrieel was met de wapens van het recht. Men verneemt, dat Dr. P. de Raadt, onlangs te Voor schoten overleden, hij uiter ste wil heeft bepaald, dat de instituten Northey en Stad wijk zullen blijven bestaan en daartoe de nodige fondsen heeft bestemd.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1