Antonio SEGNI gekozen tot president van Italië Hoop op een spoedige hervatting van contact Twee kinderen door handgranaat gedood Voorzichtig optimisme WEER STRIJD IN NOORD-KATANGA Fascistische steun gaf de doorslag bij de laatste stemming (9ud Ofte WEERBERICHT INDIA vreest Chinese inval Tien doden bij vliegtuigramp Ontzettende ontploffing Oorzaak is nog onbekend Na onderhoud Rush-Luns: DRIE doden bij botsing leuws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 7 MEI 1962 No. 30646 LEIDSCH Directeur: E A E. van Disiioeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f8.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f 0.65 per week. DAGBLAD Witte Singel 1. Leiden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 en dat een hoge magistraat. Senator Azara, op deze wijze stemde zonder zijn persoonlijke mening te kennen te geven. Voor de laatste, negende, stem ming is daarop een geheel ander type stembriefjes van een gele kleur ge bruikt. Waarschijnlijk is dit gedaan om te vermijden dat sommige per sonen zich van twee stembriefjes voorzagen: een voor de controle van hun collega's en een werkelijk, dat zij in de stembus deponeerden. Nu kreeg men dus gele stembriefjes en voordat zij deze in de stembus deden, werd de Senatoren verzocht het biljet even te laten zien, zodat de voorzitter kon constateren, dat het inderdaad een geel biljet was. Of nu de verkiezing van Segni een grote invloed zal hebben op de nieuwe (Van onze Romeinse correspondent) Italië heeft na zeer veel moeilijkheden een nieuwe president en dit is de 71-jarige Antonio Segni, die bij de negende stemming 443 stemmen heeft gekregen tegen Saragat 334. Deze 443 stemmen betekenen 15 meer dan het vereiste quorum van 428, maar men dient te bedenken, dat de fascistische stemmen 32 en tezamen met die van de verwante royalisten 38 bedragen, zodat de doorslag in zekere zin werd gegeven door de fascistische stemmen. Dat wil nog allerminst zeggen dat men nu in Segni een tot het fascisme geneigde president moet zien. Integendeel, een paar jaar geleden was hij eerste minister en toen hij op een ogenblik bemerkte, dat zijn kabinet nog alleen stand hield dankzij de steun van fascistische zijde, heeft hij zondermeer dat kabinet ontbonden, zeggende dat de steun van bepaalde zijde ongevraagd en ongewenst was. In Rome viel de elektriciteit uit Het zou misschien heel verstandig zijn geweest wanneer Segni ook van nacht op een dergelijke wijze had ge reageerd, hoewel ny bij een tiende stemming vermoedelijk ook van links een zeer groot aantal stemmen zou hebben verworven. Niemand heeft namelijk iets tegen Segni, die als een van de meest integere mensen -ran Italië kan worden beschouwd en die een uiterst voorkomende, vriendelijke en zeer vrome man is. Men moet zeggen dat de linkse par tijen hun verlies zeer goed opgenomen hebben. Saragat heeft president Segni onmiddellijk een telegram van geluk wensen gezonden namens de socialis tische party en haar afgevaardigden en hem een gelukkige regering toege wenst. Nenni. voorzichtiger maar ook zeer menselijk, heeft aan de journa listen de volgende verklaring afge legd: „Wij socialisten hebben aller minst een strijd van een persoon tegen een andere persoon gevoerd en daarom kunnen wij met alle rust en sereniteit aan de nieuwe president de beste gelukwensen aanbieden. Wij verwachten, dat hij zijn hoge taak zal vervullen door zich alleen te be schouwen als vertegenwoordiger van de nationaal eenheid". Incident Er heeft zich bij de stemmingen een uiterst onaangenaam incident voorgedaan, toen éen der stemopne- mers op een zeker ogenblik aan één van de senatoren, die moest stem men, een biljet overhandigde, dat deze Senator zonder het zelfs te bekijken in de stembus liet glijden. Daarover is heel wat te doen geweest. ENIGE REGEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Veranderlijke bewol king met plaatselijk enige regen. Overwegend matige wind tussen zuid en west. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 8 MEI Zon op: 4.59 uur; onder: 20.15 uur. Maan op: 8.30 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.00 uur en 18.29 uur, laagwater te 1.45 en 14.09 Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Er ontstond een groot tumult en een van de fascistische Senatoren sloeg een socialist tegen de grond. Toen het er naar uit ging zien dat het tot een algemeen handgemeen zou komen onderbrak de voorzitter van de Kamer de stemming. Later is bekend gemaakt dat Senator Cerami van het presidium de schuldige was Officieren en militairen van leger en luchtmacht in India, die met ver lof zijn, hebben opdracht gekregen zich gereed te houden binnen 24 uur naar hun legerplaatsen terug te ke ren. De maatregel zou verband hou den met de vrees van India voor 'n communistisch-Chinese actie tegen twee Indiase grensposten in het ge bied van Ladakh. China had op 30 april de onmid dellijke ontruiming van beide posten geëist, die volgens een Chinees nota op het grondgebied van communis tisch-China liggen. Volgens welingelichte bronnen in de Indiase hoofdstad zou India met de Sowjet-Unie onderhandelen over de levering van tenminste vieren twintig Sowjetrussische straaljagers van het laatste type. De Indiase luchtmacht zou hiertoe overgaan in verband met het feit. dat de Pakis taanse luchtmacht een aantal F-104g straaljagers van de Verenigde Sta ten heeft ontvangen. Een verkeersvliegtuig van de Can- nel Airways is zondag op het eiland Wight aan de zuidkust van Enge land verongelukt. Tien van de zeven tien inzittenden kwamen om het le ven. Het toestel botste in de dich te mist tegen de 250 meter hoge Sint Bonifatiusheuvel, het hoogste Dunt van het eiland, en vloog direct in brand. Twee van de overlevenden danken hun leven aan een landarbeider, die de vlammen trotseerde en hen uit het brandende wrak haalde. De an dere vijf werden uit het toestel ge slingerd, voordat het in brand vloog. Het is zo goed als zeker, dat het vliegtuig te laag vloog en door de mist uit de koers was geraakt. De hoogtemeter, die later werd gevon den, wees een getal aan lager dan de heuvel. (Van onze correspondent) Aan de Carnissesingel te Rotterdam zijn zaterdagmiddag, tegen over de speeltuin ..Charlois". twee kinderen gedood door een uit eenspattende handgranaat, die zij samen aandachtig hadden be keken. Daarbij hebben zij de ontsteking geraakt, met het nood lottige gevolg dat het projectiel met een geweldige knal ontplofte. De uitwerking was verschrikkelijk: de lichamen der kinderen werden totaal uit elkaar gerukt. Een wielrijder, die op hetzelfde moment passeerde, werd door de luchtdruk legen de straat geworpen. Omwonenden en enige voorbijgan gers waren onmiddellijk ter plaatse, maar helaas konden zij geen hulp meer bieden. De 8-jarige Leon Antoine Burghout werd op slag ge dood. Het tweede slachtoffer, de 11-jarige Hendrik Arie Hendrikse, overleed tijdens het transport naar het Zuiderziekenhuis. Door politie en brandweerlieden, die op het alarm „gasontploffing" waren uitgerukt, werd een groot deel van de weg afgezet. Slechts met be hulp van de aan flarden gescheurde kleren is het later mogelijk geweest de stoffelijke overschoten te identi- liceren. Daardoor heeft het ook vrij lang geduurd alvorens men in staat was de ouders op de hoogte te stel len. Honderden belangstellenden In weinige ogenblikken hadden zich achter de afzetting honderden toeschouwers verzameld, die het ge beuren bespraken. Onder nen bevon den zich de vaders van de slacht offers. Zij wisten toen echter nog niet, dat hun kinderen daarbij om het leven waren gekomen. Die zeker heid kregen ze eerst enige uren later. Tot nu toe tast men nog geheel in het duister hoe de kinderen in het bezit zijn gekomen van het gevaar lijke projectiel. Aan de Lepelaars singel, die aan het einde van de Carnissesingel is gelegen, is op onge veer 200 meter afstand van de plaats der ontploffing een zwarte karton nen huls gevonden, die als verpak king van de handgranaat kan heb ben gediend. Dat de granaat, zoals aanvankelijk werd verondersteld, zou zijn opgevist uit de Lepelaarssingel of uit het Waaltje bij de Boergoen- sevliet is niet aannemelijk. De huls, waarin vermoedelijk de granaat ver pakt is geweest, was volkomen droog en onaangetast. Daarop waren dui delijk de woerden "Grenade hand offensive" leesbaar, zowel als de in het Nederlands gestelde waarschu wing „de ontsteker van deze hand granaat geeft bij ontsteking geen geluid of rook". Al zou deze bus bij de granaat behoord hebben, dan nog blyft het de vraag of de kinderen, regeringskoers, zullen we moeten af wachten. In ieder geval verliest Italië in Segni een uitstekende minister van Buitenlandse Zaken en het is nog niet zeker door wie hij zal worden vervangen. Dat er van fascistische zijde en ook van liberale zijde de hoop wordt gekoesterd dat hiermee een einde komt aan de ombuiging naar links, behoeft geen betoog. Onrust in Rome Gisteravond was het in Rome vrij roerig, er waren betogingen, voorna melijk van jonge fascisten, en er zijn ook tegen-betogingen geweest van links. Op het ogenblik waarop de nieuwe president werd aangekondigd, viel plotseling in de gehele stad het elektrische licht uit en van 11 uur tot half een heeft men in het donker ge zeten, hetgeen schijnt te wijzen op een staking bij de elektrische cen trale. Het zou ons niet verwonderen wanneer in de eerstkomende dagen nog verdere stakingen zullen volgen, want dat men algemeen tevreden is met de verkiezing van Segni kan men werkelijk niet zeggen. De Amerikaanse en de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, de heer Dean Rusk en mr. J. M. A. H. Luns, hebben giste ren voor de tweede achtereenvolgende dag te Athene besprekin gen gevoerd. Van doorgaans welingelichte zijde is vernomen dat de twee ministers over de kwestie-Nieuw-Guinea hebben gesproken. Na het gesprek is gezegd dat minister Rusk goede hoop heeft op hervatting van de contacten tussen Nederland en Indonesië met als doel een vreedzame regeling van de kwestie door onder handelingen. Zoals gemeld, heeft minister Luns zich vrijdag in krachtige bewoordin gen over deze kwestie uitgelaten op de bijeenkomst van de ministerraad van de Navo, maar, naar gemeld is, kreeg de Nederlandse minister toen niet de algemene steun van het bondgenootschap. Naar gisteren in welingelichte klingen in de Griekse hoofdstad verluid de, moet men rekening houden met een hervatting op korte termijn van de gesprekken tussen Nederland en Indonesië. In diplomatieke kringen liet men zich voorzichtig optimistisch uit. Nog geen reactie De Indonesische regering heeft za terdag niet gereageerd op de Neder landse klacht bij de V.N. over het neerlaten van parachutisten op Nieuw-Guinea. Dc woordvoerder van het Indonesische ministerie van Bui tenlandse Zaken wilde niet bevesti gen, of tegen de Nederlanders lucht landingstroepen werden gebruikt. Ook wilde hij geen commentaar geven op de stap van Nederland bü de V.N. In een communiqué, dat het Gou- vernements voorlichtingsbureau te Hollandia zaterdagmorgen uitgaf, wordt gemeld: „Bij de opsporing van de groep- Tepi heeft, de politie vrijdagmiddag een actie uitgevoerd in het heuvel terrein, gelegen achter Hollandia- binnen. Daarbij stuitte men op de hoofdgroep die werd overrompeld en naar alle kanten vluchtte. Een der leiders werd gevangen genomen en daarbij licht gewond. De politie ach terhaalde twee vuurwapens. Volgens mededelingen van de gearresteerde is het. moreel van de groep bijzonder laag. Zij beschikt praktisch niet meer over de nodige vuurkracht. De opspo ring wordt met medewerking van de bevolking intensief voortgezet". De gearresteerde, genaamd Hassan Saja, is een beruchte figuur in Hol landia en de rechterhand van de bendeleider Tepi, die bü dc actie van vrijdag niet kon worden gegrepen, evenmin als diens twee zoons. De bende heeft nu nog slechts enkele gladloop-geweren en wellicht ook een die beiden leerlingen waren van een BLO-school, van deze opschriften kennis hebben genomen en of ze in staat zouden zijn geweest de beteke nis ervan te begrijpen. Zaterdagmiddag is de politie met enige jongens uit de omgeving naar een bunker aan de Waalhaven ge weest, die vroeger als munitiedepot werd gebruikt. Dit onderzoek heeft echter geen positief resultaat opge leverd. Veiligheidspen gevonden Inmiddels werd aan de Carnissin- gel de veiligheidspen gevonden met behulp waarvan men misschien zal kunnen vaststellen met welk type projectiel men te doen heeft. Om standers. die in militaire dienst met handgranaten hebben geoefend, be twistten zaterdagmiddag dat dit een gewone handgranaat zou zijn ge weest. Zü hielden het nie. voor mo gelijk dr.t de geweldig, knal, die tot ver in de omgeving werd gehoord, zou zün veroorzaakt door een gewone granaat. Een grote lampionoptocht, die ter gelegenheid van de bevrijdingsdag in Rotterdam-Charlois zou worden ge houden, is direct afgelast. Flaubert buks. Alle wapens waren afkomstig van de wapendiefstal uit het kantoor van het kadaster, enkele maanden geleden. Het achterland van Hollandia-Bin- nen waar de groep zich bevindt, is zwaar bebost. De leden dezer groep zullen nu, om aan voedsel te komen, de bevolkingstuinen moeten gaan be stelen. SOEKARNO GENEZEN Radio-Djakarta heeft gemeld, dat1 een aantal artsen uit communistisch China president Soekarno heeft ge nezen van een nieraandoening en hem heeft behoed voor een ingrij pende operatie. De lijfarts van Soe karno, di-. Soeharto, had de gezond heidstoestand van de Indonesische president nu weer „zeer goed" ge noemd. JOURNALIST UITGEWEZEN Peter Arnett, correspondent van het Amerikaanse nieuwsbureau Asso ciated Press, is uit Indonesië verban nen. Hü was er 14 maanden lang werkzaam geweest. By zijn aankomst te Singapore zei Arnett, een Nieuwzeelander. dat hü uitgewezen was omdat hü eco nomische artikelen had geschreven, die volgens het Indonesische minis terie van Buitenlandse Zaken schade lijk waren voor de Indonesische be langen. De Indonesische regering heeft geen verklaring over de uitwyzing gepubliceerd. De Indonesische minister van Voorlichting, Moh Yamin heeft za terdagmiddag een toespraak gehou den tot Indonesische journalisten en buitenlandse correspondenten in In donesië. Hij heeft daarin o.a. gezegd, dat anti-Indonesische berichten niet moeten worden gepubliceerd. De Indonesische en buitenlandse journalisten „moeten het nieuws in overeenstemming brengen met de In donesische maatregelen en zienswyze op het gebied van de politiek, de eco nomie en cultuur". „Berichten met een contra-revolu tionaire of anti-Indonesische strek king moeten door alle staats-appara- ten worden tegengehouden", al dus Yamin. Een beeld van het bezoek van het Koninklijk Gezin aan Utrecht tijdens de elfsteden tochtter viering van het zilve ren huwelijk. Op het Vreden- burgplein deden meer dan dui zend jongeren zich tegoed aan een bevrijdingsmaaltijd van "meat and vegetables"terwijl het Koninklijk Gezin langs de tafels liep. Twee personenauto's zijn gisteravond tegen elkaar gebotst op de zuide lijke afrit van de Moerdykbrug. Bü dit ongeluk verloren drie van de vier inzittenden van beide auto's het leven. Omstreeks elf uur reed een personen auto uit Eindhoven met vrü grote snelheid over de afrit. Onver wacht zwenkte de wagen naar links reed door de middenberm en kwam toen frontaal in botsing met een personenauto uit Dordrecht. In deze wagen zaten de 33-jarige bestuurder J. van den Bos en zün 19-jarige verloofde mej. Schouwe naars. Ze werden op slag gedood. Zy keerden terug van een bezoek aan de ouders van de heer Van den Bos die in Sint Philipsland wonen. In de Eindhovense wagen zaten ook twee personen. De bestuurder de 31-jarige heer A. Stulpings uit Eindhoven werd zwaar gewond. De heer de Natris uit Eindhoven, die naast hem zat verloor het le ven De gewonde is in het Sint Ignatiusziekenhuis te Breda opge nomen. Late lente ook in <le Bollenstreek Ondanks het regenachtige en win derige weer was het gisteren druk in de hollenstreek. Velen hebben, indi vidueel of in clubverband, op fietsen en bromfietsen, bollentochten ge maakt. Ook vele automobilisten en gezelschappen per autobus zag men door de Bollenstreek rijden. Keukenhof trok het afgelopen weekeinde 65.000 bezoekers. Het ziet er naar uit. dat het bollenseizoen, in verband met de late lente, aanzienlek langer zal duren dan in normale jaren. De stand van de gewassen is op het ogenblik dezelfde als normaliter op ongeveer 20 april. NAM THA (in Noord-Laos) GEVALLEN Na Moeong Sing is gisteren nog een tweede stad in het noorden van Laos in handen van de communisten gevallen: Nam Tha. Zondagochtend be gon een aanval met zware artil leriebeschieting, waarna infan terie uit verschillende richtingen in actie kwam. In dit gebied be vinden zich twee bataljons van de Vietminh (uit Noord-Viet- nam) en verscheidene eenheden van de Pathet Lao. Een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken deelde mede, dat de Ver enigde Staten al het mogelijke zullen doen om het staken van het vuren, dat door de commu nistische aanval op Nam Tha is geschonden, te herstellen. Advertentie Er wordt in het noorden van Katanga hard gevochten tussen troepen van het nationale Kon golese leger en Katangese gen darmerie, meldt het Kongolese persbureau. In Leopoldstad vindt men de toestand in Katanga verontrustend. De Katangezen hebben twee dor pen in Noord-Katanga veroverd, al dus het Kongolese persbureau. Zij zouden 95 dorpelingen hebben ver moord. De voornaamste gevechten spelen zich af rondom de stad Njoenze. honderd kilometer ten wes ten van Albertstad. In Leopoldstad acht men zelfs Albertstad door de Katangezen bedreigd. De berichten van het persbureau zün door de V.N. bevestigd noch ont kend. Uit Elisabethstad, de Katangese hoofdstad, werd zaterdag bericht, dat president Tsjon.be hoge '-oorts heeft. Het werd daarom weinig waarschyn- lyk geacht, dat hy naar Leopoldstad zou kunnen vertrekken voor bespre kingen met Adoela, de premier van Kongo. Diplomatieke waarnemers brengen de „ziekte" van Tsjombe in verband met de jongste gevechten in Noord-Katanga. Deze week: TRICOT NYLON SHIRTS IOO'/i ventilerend Heren: Nylon de luxe 13.'® Nylon super 16.'® jongens: Nylon de luxe, 6 jaar kleine stijging per maat 9.^ Uit het Leidsch Dagblad van t 5 Mei 1862: f Men verneemt nader, dat t onder de specialiteiten door den Min. van Binnenl. Zaken 1 geraadpleegd omtrent de 1 Delftsche Akademie, ook be- hooren Prof. Rijke te Leiden en de heer Cohen Stuart, Oost-Ind. ambtenaar met verlof hier te lande. Zondag voormiddag hield Ds. D. Chantepie de la Saus- faye zijn afscheidsrede in de 1 Waalse kerk voor een zeer talrijk gehoor.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1