LEXINGTON Films vun week in Leiden Een eenvouclige(r) ULO-opleicling bepleit door Rijksinspecteur L.O. Overrompelende AUDREY in Diamanten bij het ontbijt s Gero-casselfe N U: 298.- MEERPOEL'S NAAIMACHINEBEDRIJF CATENA VIERT KOMENDE WEEK TWEEDE LUSTRUM Zeer groot percentage breekt opleiding te voortijdig af pgericht 1 maart 1860 Zaterdag 5 mei 1962 Tweede blad no. 30645 Advertentie pro' pril Van de Holly die de Amerikaanse i7iteur Truman Capote is zijn JieuSt-seller .Breakfast at Tiffa- OöO's" (Nederlandse vertaling: i M)iamanten bij het ontbijt") ge- Ws8këerd heeft, is in Blake gelijknamige film niet se bar veel overqebleven. .45 ?at was eigenlijk ook niet te ver- \fchten, toen Edwards het oog op Hepburn liet vallen om de 22>fdrol te vertolken. Immers, haar 22 ronde, hoog beschaafde persoon- „sp^heid past in het geheel niet bij 23/ vlodderig persoontje, dat Capote -24ltalte gaf. Edwards heeft de lerpste puntjes er dan ook gron- afgeveild. l Vlindertje hij overliet was een aller- mantst vlindertje. Wispelturig, thartig, emotioneel, maar voor beminnelijk en zeker niet slecht. in die vorm was de figuur van Golighty als het ware voor vge|drey Hepburn geschreven. Met i onnavolgbare gratie en een "fjfembenemende charme fladdert zij nti[ door het wonderlijke verhaaltje, Sy^els stoeiend met de gevoelens van Sai sterke geslacht, pikant specule- id op zijn vrijgevigheid en over- gd van de onfeilbaarheid van de ^delen, waarmee zij haar doel huwelijk met een miljonair b Zoekt een t I van f40.— of f400.—. '«v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. De Gero.specialist. „Het meedogenloze oog" Keihard STUDIO De film „Het meedo genloze oog" is geprolongeerd. Wie behoefte gevoelt kennis te maken, met toestanden en mensen zoals de- werkelijk in Amerika bestaan, kan deze film gaan zien. Zij bevat 'n meesterlijke en suggestieve repor tage van 's levens „zelfkant" waarin niets en niemand gespaard- of be spaard wordt. Men moet sterke ze nuwen hebben om dit alles te ver dragen. 'n Keiharde, tragische, wan. hopige wereld gaat voor u open. Geen wereld van schijn, maar een welhaast onvoorstelbare, verschrikke lijke realiteit. |tezers schrijven titel voetbal-, I geen speelterrein .jDoor middel van dit ingezonden „jukje ben ik zo vrij nu de zomer per zijn intrede doet de gemeente 15.it „probleem" in herinnering te •eïengen van de speelterreinen van idunum aan de Haarlemmertrek- irt. die in de afgelopen jaren re- latig door de bewoners van het bij gelegen woonwagenkamp wer- L misbruikt. iou het niet mogelijk zijn dit kamp r elders te verplaatsen of meer trole uit te oefenen ©n tegen over- ers strengere maatregelen te en? Dit zal de sport zeker ten goede en. Een Lugdunumlid. :14 KARL BARTH EN DE OECUMENE het vormingscentrum „Oud- wordt op 12 en 13 mei een ['{eekeinde belegd, gewijd aan de 'rote theoloog Karl Barth. Ditmaal lillen de gedachten, die Karl Barth J/er de oecumene heeft, besproken Hforden. Prof. dr. G. C. van Niftrik iifil zaterdag twee inleidingen hou- pen; dr. W. Nijenhuis uit Den Haag Tidt de nabespreking op zondag middag. „BAL EN ZIJN GROEP" Zaterdag 12 mei wordt in „De La- snhal" de tentoonstelling „Bal en groep" geopend. Onder deze im exposeren de volgende kunste. lars: Annelies, A. G. H. Bachrach, [eleen v. d. Bergh-van Leeuwen, Jan Broekman, Nel Diepeveen-Boo- lerdt, Regien van Eeden-Van der (erf, Bunny Englebert, Marlou, W. I. Nagel en Luuk Thijssen. De expo. fti wordt ingeleid door de heer J. Hoekstra en blijft tot 18 juni ge ïnd. jj WERNINK 10% DIVIDEND u In de gisteren gehouden jaarlijkse vergadering van aandeel van Wernink's Beton- en Aanneming-Maatschappij N.V. is het vastgesteld op 10%. iP Drs. J. F. Posthuma werd als com missaris herkozen. AUDREY tijdens de onstuimige party in haar woning. Het brandje in de hoed wordt geblust met een pit tig drankje. wil bereiken. In haar verrassende naieviteit doorziet ze de wijze niet, waarop een gangster misbruik maakt van haar goedgelovigheid. En be- 5? grijpt ze ook niet, dat de jonge schrijver, die boven haar woont méér wil zijn dan alleen haar goede vriend en toeverlaat. Verbeterd Regisseur Edwards heeft in zijn voor ons gevoel verbeterde versie van „Breakfast at Tiffany's" gezorgd voor het gelukkige slot. dat Truman Capote zyn lezers ontzegde. Dat past trouwens geheel in de sfeer van aan passing, die deze film kenmerkt. Want het is op zichzelf geen opval lend filmwerk. Een glad, maar wat simpel gemaakte komedie met enkele kostelijke fragmenten, zoals het on stuimige feestje in Holly's huis. Voorts hebben wij ook met- zeer veel genoegen gekeken naar het prachtig dwaze rolletje van Mickey Rooney als een Japanse fotograaf. Maar deze incidentele pluspunten zouden het geheel toch niet goedma ken als Audrey Hepburn er niet was. Haar veelzijdig talent, haar ontwa pende charme en haar aanstekelijke, vrolijke onbezorgdheid dragen deze anderhalf uur prettige ontspanning. ■J De zwarte monocle Grimmig en grappig LID O „De zwarte monocle" is een film, die niet al te veel van de toeschouwer vraagt. De zenuwen wor den niet blootgesteld aan wurgende spanning, er worden geen diepzinni ge grapjes gemaakt, maar wel kan men een beetje griezelen en af en toe glimlachen. Dat laatste geldt dan het parodie- ërend karakter van het verhaal, want verder is het nogal een grimmige ge schiedenis. Een Franse markies heeft op zijn voorvaderlijk kasteel enkele vreemde gasten uitgenodigd, gasten, die geheime agenten van neo-nazi's blijken te zijn. Er sluipt een moorde naar rond die schone vrouwen be laagt en dat alles wordt zo nu en dan gehuld in de fraaie lichteffec ten, die de toeristen naar het kas teel moeten trekken. Terwijl de ge luidsinstallatie op volle toeren Wagner speelt, volgt de ontknoping in de geheime gangen van het slot, waar alle schurken keurig aan hun eind komen. llllllillllilllllllillllllllililllllllllllilllillllllllllililllillillliillilliiilllililliiiiilllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiflininiiiiiiiiiiniiinnill De held van two Jima Ontroerend TRIANON De Amerikanen hebben de filmmarkt in de jaren '40-'45 overvloedig voorzien van oor- logsprodukten, waar het heldendom in een wat kinderlijke vorm dik bo venop lag. Verrassend is het daarom hen dit keer eens met een heel an dere kant van dat heldendom aan het werk te zien. Een jonge, zeer eenvoudige Ameri kaan van Indiaanse bloede gaat bij de mariniers, het „erekorps" van de Verenigde Staten. Met de enige vriend, die hij heeft, wordt hij ge dropt op het eilandje Iwo Jima en samen vechten zij zich een weg om- Op 7 mei 1952 werd, na een vrij duistere periode van nog-niet-echt- bestaan, de Leidse studentenvereniging Catena opgericht. Aanvankelijk was met deze officiële oprichting de duisternis nog niet opgetrokken, want Catena „mocht" er niet zijn en werd dus doodgezwegen en in de natuurlijke obscuriteit gelaten van een ongewenst borelingske dat enig recht van be staan nog niet had aangetoond. Sindsdien is er iets veranderd. Wanneer thans het tweede lustrum van deze studentenvereniging gevierd wordt, is zy erkend in landelijk opzicht (sinds 1958 toen toelating werd verkregen tot de landelijke Federatie van Unitates en Bonden) en in de Leidse Universitaire gemeenschap nu een Catenavertegenwoordiger ook in het Concilium is opgenomen. De vereniging telt nu ongeveer 320 leden, verwacht in september ongeveer 120 novieten en beschikt over een (te kleine) eigen sociëteit „Horus" aan het Rapenburg. Deze vereniging Catena viert komende week het tweede lustrum met een niet onverdienstelijk opgezet programma. den wij voorts een voetbalwedstrijd tussen Catenadisputen op woensdag middag 15 uur op het Academisch sportterrein aan het Piet Paaltjens- pad en een excursie naar Marten Toonders filmstudio's in Amsterdam op donderdag. De laatste dag van de lustrumvie ring, vrijdag, brengt onder meer bij eenkomsten voor de reünisten, een muziek- en toneelavond in het Kur- haus en een galabal op de Scheve- ningse Pier. Alleen deze laatstge noemde twee onderdelen van de lus trumviering hebben een gala-cachet: Catena probeert het financieel rustig aan te doen, want op de leden wordt dringend een beroep gedaan om steun te verlenen aan verdere mate riële uitbouw van het gezelschap. Onder meer behoeft de sociëteit uit breiding, of een ruimere behuizing elders. Ook hierover zijn besprekin gen gaande, terwijl het in de bedoe ling ligt om financiële hulp aan te kloppen bij het bedrijfsleven. Gevarieerd programma Eigenlijk is de lustrumviering al begonnen met een bridgedrive in Ho- rus en een schaakwedstrijd tegen Or- baan in het Prytanaeum op donder dagavond jl. Maar dat was een orga nisatorisch noodzakelijk geworden wijziging van het officiële program ma, dat eerst maandag aanvangt met de opening door de praeses van de Catena-senaat mr. J. P. Muller Kobold. De rector magnificus zal hierbij, eveneens het woord voeren en bovendien een eigen vlag van Catena hijsen. Voorts is er die dag een tocht langs de vorige Catena-sociëteiten, een lustrum-oratie in het groot Audi torium. een receptie in Horus om 17 uur, een souper dansant in Avifauna. Dinsdag 8 mei is de eerste mani festatie in de lustrumviering die ook voor niet-leden van Catena toegan kelijk is (afgezien dan natuurlijk van de receptie), namelijk een lezing in het Snouck Hurgronjehuis Ra penburg 61 over de tekenfilm, gege ven door de naaste medewerker van Joop Geesink Bert Kroon. Des avonds worden in de Filmzaal van de Academie, ook voor niet-Catena-le- den, tekenfilms uit verschillende lan. den vertoond. In Horus wordt op dit gebied een kleine tentoonstelling ge opend. Overigens zyn voor het publiek in het algemeen ook georganiseerd een muziekavond in de Waag (woensdag om 20.30 uur) waaraan ook het mu ziekgezelschap van de VVSL mede werking verleent en de tweede film voorstelling op donderdagavond om 21 uur in de Filmzaal van de Acade mie. Van de voor Catenaleden en reü nisten bedoelde festiviteiten vermel- hoog langs een heuvel. Niet als „hel den", maar als mannen die doen wat gedaan moet worden. Hij helpt met het planten van de Amerikaan se vlag op de veroverde top. Op een wat zonderlinge manier wordt hem dan een „heldenpakje" aangemeten Hij moet terug naar de VS om daar op te treden als eregast van diverse comités, die gelden inzamelen voor de oorlogvoering. Simpele figuur, die hij is, weet hij met die „rol" totaal geen raad, want hij beseft veel te goed dat hij geen echte held is. Zijn vriend, die in de slag is gebleven, mist hij bij elke stap die hij doet. Opgejaagd door pers en publiek weet hij tenslotte niet meer waar hij het zoeken moet. Hij raakt aan de drank en maakt schandaal. Een opdracht van zijn Indianenstam verknoeit hij. Steeds lager zakt hij weg. Het diep tepunt wordt bereikt als hij wegens ordeverstoring in de gevangenis te rechtkomt. De mariniers zyn hem echter niet vergeten. Het einde geeft nog hoop op een wat betere toekomst voor hem. Tony Curtis speelt de rol van de Indiaanse jongen. Ontroerend en in tens doorleefd. Al met al een bijzon der knap en boeiend stuk werk. Luitenant Brown vogelvrij Actie en spanning REX Nieuw is het thema, waarop deze kleurrijke rolprent is gebaseerd, beslist niet. Luitenant Hemp Brown staat aan het hoofd van een mili taire eenheid, die ter bescherming is meegezonden met een transport, waarmede een fiks geldbedrag wordt verzonden. Onderweg pikt de kolon- ne een lifter op, die zich later ont popt als een lid van de bende, welke het op het geld voorzien heeft. Een lafhartige overval wordt uitgevoerd. Alle levende zielen in de kolonne worden vermoord met uitzondering natuurlijk van Hemp Brown, die slechts bewusteloos raakt. Hem wordt verweten, dat hij zich niet voldoende van zijn taak heeft ge kweten. Van dit moment af draagt hy het stempel van „lafaard", een stempel, dat hij slechts kan uitwis sen met het grijpen van de daders. Vanzelfsprekend gaat hij er achter aan. En even vanzelfsprekend slaagt ook hij in deze verschrikkelijke taak. Het stramien is in de filmische we reld al zo oud, dat verrassingen bijna uitgesloten zijn. Maar voor de echte liefhebbers blijven dergelijke films altijd hun bekoring behouden. Actie, avontuur en spanning. Er wordt flink geschoten en pittig gevochten. Alle ingrediënten dus, die voor velen de filmmaaltijd smakelijk maken. Psstmijn dochter weet er meer van Vrolijk verhaaltje CASINO Voor de derde maal zagen wij het verhaal van de jonge- dochter, die op 17-jarige leeftijd fa milie en kennissen in hevige beroe ring brengt door een bestseller te schrijven. In haar eerste roman plaatst ze haar ouders en andere ge makkelijk te herkennen personen namelijk in niet al te fraaie amou reuze situaties. Iedereen is hevig ge. schokt. Minder door het feit, dat zo iets door zo'n jong meisje geschreven is dan wel door een onprettige her kenning, waarbij „men" de verzon- wereldmerk-from america s BEST TOBACCOS Lezing voor Kamer van Koophandel Voor vertegenwoordigers van het bedrijfsleven in de ruimste betekenis van het woord de leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland - heeft de inspecteur van het Lager Onderwijs in de Inspectie Leiden, de heer A. Boogaard, gistermiddag iets verteld over de ook in de Sleutelstad op enkele openbare ulo-scholen toegepaste „eenvoudige ulo opleiding". De heer Boogaard, die zyn betoog met enkele tot nadenken zettende cyfers over het eindresultaat van deze opleiding en ook die van het V.H.M.O. illustreerde, gaf allereerst een inzicht van de stormachtige ont wikkeling, welke het onderwijs in het algemeen sinds de negentiende eeuw heeft meegemaakt en welke thans uitmondt in de behandeling van de Mam moetwet. Hierna schonk spreker aandacht aan de grote toename van leerlingen bij het voortgezet onderwijs. Volgde in 1930 zes procent van de leerlingen van de lagere school een VHMO-op- leiding, 18 procent een ulo-opleiding en 12 procent een opleiding aan een Nijverheidsschool dus één op de drie kinderen thans zijn deze percentages resp. 16, 38 en 36, waar mede is aangetoond, dat vrywel ieder kind (90% van het totaal) nen dubieuze verwikkelijke maar al I „probeert" voortgezet onderwijs te te graag als realiteit neemt. We hebben amateurs dit stuk op de planken zien zetten. Beroepsac teurs brachten het op de televisie schermen thuis. En nu dan dit En gelse filmpje, waarbij de makers vanzelfsprekend gretig gebruik ge bruik gemaakt hebben van de gro tere mogelijkheden, die zij hadden. Helaas niet altijd met mate. Som mige passages zijn daardoor wel heel breed uitgesponnen en het op zich zelf onschuldige verhaaltje heeft op enkele plaatsen een erg pikant sausje gekregen. Alles bij elkaar een vrolijk ver haaltje, nogal erg simpel en gerouti. neerd in beeld gebracht. Overigens wel een lief rolletje van de jeugdige Julia Lockwood. ZILVEREN DEURWAARDER Maandag 14 mei herdenkt de heer W. Bloem, thans deurwaarder bij de Arrondissementsrechtbank te Den Haag, met standplaats Leiden, het feit, dat hij 25 jaar geleden tot deur waarder werd benoemd. Ter gelegen, heid van dit jubileum vindt die dag van 4.30 tot 6.30 uur in het deur waarderskantoor (Steenstraat 18) een receptie volgen. GUNNING Aan het Aann. Bedr. Schouls N.V. alhier werd gegund door Rijkswater staat 's-Gravenhagehet maken van een parallelweg langs de weg Amster damBurg er veenSassenheim Haagsche Schouw's- Gravenhage met bijkomende werken, onder de ge meenten Wassenaar en Voorschoten voor een bedrae van f- 220.590, De heren Meindert. Herman en Gijb Zaalberg exposeren van 9—13 mei hun pottenbakkerskunst in de A'damse kunsthandel Ina Broerse WIJZIGING KERKDIENST In het Vrijz. herv. weekblad „Klan ken" staat vermeld, dat mr. A. W. Kist zondagochtend in het Leidse Volkshuis zal voorgaan. Aangezien mr Kist verhinderd is, zal deze dienst nu geleid worden door ds. P. J. Mac- kaay te Oegstgeest Leidsche Spaarbank In de maand april 1962 werd bij de Leidsche Spaarbank inge legd f 1.895.842,12 en terugbetaald f 1.752.983,80. Het aantal nieuwe boekjes be droeg 393 en het aantal afbetaalde boekjes 278. Op 6.416 rekeningen van deelnemers aan de Afhaaldienst werd f 169.770.75 bijgeschreven. Er werden 1.072 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een geza menlijke inhoud van f32.729.55. Het tegoed der 50.942 inleggers be droeg aan het einde der maand f 47.658.510.69. reeds een elektrische vrije-arm naaimachine compleet in koffer voor: ZWITSERS FABRIKAAT Breestraat 171 - Leiden - Telefoon 0171024815 „Probeert", want ook over de uit eindelijke resultaten van een oplei ding deelde de heer Boogaard enkele frappante percentages en getallen mede: Zo is b.v. uit een in Den Haag ingesteld onderzoek bij vyf wille keurige ulo-scholen gebleken, dat van de 487 leerlingen, die aanvankelijk dit onderwijs volgden, 315 leerlingen (64.7%) de eindstreep niet konden halen en voortijdig dit onderwijs verlieten. Voor het diploma A slaag den er 65, terwijl 20 werden afge wezen, voor het diploma B slaagden 19 kandidaten (twee afgewezen). Negenenveertig leerlingen doubleer, den in de vierde klas en 17 in de derde. Voor Leiden, zo is spreker gebleken, valt dit resultaat niet gunstiger uit. Als voorbeeld stelde de heer Boo gaard vier niet nader genoemde ulo-scholen. Van de 94 eind examenkandidaten van een school, ontvingen 35 het einddiploma, van een andere school 27 van de 80. van een derde 23 van de 52 en van de vierde 18 van de 33. Ook bij de scholen voor VHMO is het aantal gestrande kandidaten groot. Zo haalt bij een hbs-opleiding in haar totaliteit slechts circa 24 het eindexamen. Leerprogramma van bescheiden omvang Gelet op deze resultaten staat thans het onderwys in al zyn gele dingen voor de opgave niet langer programscholen in het leven te hou den, doch om voor alle leerlingen een vorm van onderwijs te geven, welke bij het kind past. Het is heden reeds een verschijnsel in de school, dat de klas norm voor het onderwijs wordt; de leraar richt zich bij het geven van onderwys reeds naar wat hij met een bepaalde klas kan doen. I Op grond van deze ervaringen wordt nu reeds enige tijd in enkele ulo-scholen een proef genomen met een leerprogramma van enigszins 1 bescheidener omvang. Voorop wordt by dit programma gesteld, dat de leerlingen moeten be_ schikken over een redelijk gebruik van de Nederlandse taal. Zij moeten kort en zakelijk kunnen formuleren waar het omgaat. Verplicht wordt verder gesteld, dat het kind één taal by voorkeur Engels volgt en daarnaast Frans of Duits als bijvak. Voorts kan hy kiezen tussen een op leiding handelskennis of wiskunde, dat mede met het oog op een ver dere studie. Vanzelfsprekend wordt bij deze opleiding ook begrip ge kweekt voor aardrijkskunde, biologie etc., doch hierbij zal de parate ken- I nis iets minder dan normaal mogen zyn. Ontvangen alle leerlingen in de eerste klas hetzelfde onderwijs, in de loop van dit eerste leerjaar kan men zich veelal reeds een duidelijk beeld vormen van de prestatie van de leerling. Is het uitgesloten, dat een leerling naar de tweede klas kan overgaan, dan staan de ouders twee wegen open, t.w. het volgen van een beperkter opleiding of het overdoen van de eerste klas. Is een leerling evenwel beslist niet in staat om één van beide vormen van onderwijs te volgen, dan blykt er slechts één weg open: het staken van de opleiding. Hoewel het personeel aanvankelijk gereserveerd tegenover deze eenvou diger opleiding stond, gaat men thans con amore met deze proef ak koord. „Ik ben mislukt De heer Boogaard verwachtte, dat ook het bedrijfsleven voor deze vorm van onderwijs, waaruit zeer zeker goede krachten kunnen voortkomen, belangstelling zal hebben. Z.i. kan een dergelijke opleiding voor vele kinderen een uitkomst betekenen. Het is zonde welk een kinderleed schuilt daar niet achter als een kind moet zeggen „ik ben mislukt, ik ga maar een baantje zoeken". Aan deze inleiding ging een korte huishoudelijke vergadering vooraf. De voorzitter, ir. J. J. G. van Hoek, vroeg in zijn inleidend woord in het kort aandacht aan de viering van het zilveren huwelijksfeest van het Koninklijk Paar. Eén ding was hem daarbij sterk opgevallen. Het is de wijze waarop het Koninklijk Gezin, geplaatst in de hoogste positie in het land, met zovele duizenden dit feest, dat organisatorisch en formeel on getwijfeld vele voetangels en klem men bevatte, een zo ongedwongen, menselijk en hoewel het een con tradictie is intiem karakter heeft gegeven. Het saamhorigheidselement was er sterk aanwezig en men kon er deel aan hebben. In de vacature van de heer J. W. Heringa werd tot lid van de Kamer gekozen de heer D. J. van Herwaar den te Noordwijk. Op een suggestie van de heer Van der Linden zal het bureau der Kamer overwegen om een commissie detail handel in te stellen. Besloten werd om in het vervolg een prijs van f 50 niet in contanten beschikbaar te stellen voor de beste leerling van een aantal dag en avondscholen (nijverheidsonder wijs) in Leiden en omgeving Scholen, waar een dergelijke beloninc reeds wordt verstrekt door de Ned Maat schappij voor Nijverheid en Handel, vallen hier buiten. UW HAAR CORRECT IN MODEL

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3