J TOERIST IS V.S. GOED IN UIT ZOEKLICHT niet duur) (en Amerikaanse I advertenties en affiches adviseren r praa^e Ook kleuren worden genieten EEN OP DE BOEKENMARKT Kleurencursus (Y) RïSïS-!WOORD VAK BEZINNING I DE SCHAT ONDER DE HAARD N J „Zaterdag 5 mei 1962 Pagina 1 (Van onze correspondent in Washington) jN één opzicht behoorde Amerika tot dusverre tot de onderontwikkelde landen: de Amerikanen schoten beslist tekort in de propaganda, die toeristen naar hun land moesten brengen. Kongo gaf tot voor kort drie maal zoveel uit voor dit doel als Amerika, Engeland vijftig maal zoveel. Maar thans gaan de Amerikanen daar verandering in brengen. Zij weten, dat zij vooral één obstakel moeten overwinnen: de algemeen ver breide opvatting dat Amerika zo duur is. Een stroom van affiches en ad vertenties gaat van nu af aan Amerika prijzen als vakantieland. Speciale bureau's zijn geopend, o.a. in Londen, Parijs, Frankfort en Tokio. Het is interessant om te zien hoe de Amerikanen deze actie aan pakken. De regering van Kennedy is zich zeer bewust van het tekort in de betalingsbalans en het tekort aan buitenlandse toeristen in de Ver enigde Staten is een wezenlijk ele ment in die balans. Per jaar geven Amerikaanse toeristen 2,2 miljard dollar uit voor hun reizen in het buitenland, doch Amerika krijgt nog niet de helft daarvan terug door wat buitenlanders in de Ver enigde Staten uitgeven. Deze dol- lar-klöof wil men dempen. Van daar de propaganda voor Amerika als toeristenlandn. Het is altijd moeilijk om voor anderen uit te maken hoeveel zij nodig hebben voor een vakan tie. Toch moeten de Amerikaanse propagandisten dat wel doen. Want anders kunnen ziji onmogelijk het vooroordeel van velen wegnemen dat kort en krachtig neerkomt op de stelling: Amerika is mij te duur. In de informaties die de Ameri kanen thans aan de buitenlandse toeristen verstrekken, worden aller lei prijzen genoemd. Over die prij zen kan worden gedebatteerd. Reeds nu leest men in Amerikaan se kranten artikelen, waarin wordt betoogd, dat de prijzen erg aan de lage kant berekend zijn. Zelf hebben we de indruk, dat de prijzen reëel zijn, maar dat zij veel Amerikanen laag lijken, om dat zijzelf, wanneer ze vakantie nemen, het niet bepaald op een een koopje willen doen. De meeste Europeanen echter, die hier komen, moeten wel een beetje op hun duiten passen, omdat de wis selkoers nu eenmaal niet in hun voordeel is in de meeste gevallen. Om dan maar enkele prijzen over te nemen: voor 98 dollar per week (een kleine 360 gulden) kan men vakantie houden in Amerika. Daarbij is alles inbegrepen: reizen in Amerika, hotels, .yoedsel enz. Voor 64 dollar kan men een week op een ranch doorbrengen. Een motel (vaak met zwembad) kost 5,60 dollar per persoon. Wat dat laatste bedrag betreft, moet met een worden opgemerkt, dat men nooit alleen voor die prijs in een goed motel terecht kan. Maar wan neer men een kamer met z'n twee- en of drieën neemt, behoeft men per persoon inderdaad niet meer uit te geven. Reis is duur Wat een bezoek aan Amerika duur maakt voor Europeanen is de reis heen en terug over de oceaan. De toekomst: tentoonstelling over de 21ste eeuw in Seattle. Visum Nog altijd heeft men een visum nodig voor de Verenigde Staten. Maar dat kan men thans heel wat gemakkelijker krijgen dan bijvoor beeld tien jaar geleden. Men eist geen vingerafdrukken meer van de toerist (dat gaf velen het gevoel als boeven te worden beschouwd) en aan de dames wordt niet langer de onelegante vraag voorgelegd of zij. ooit geld verdiend hebben met prostitutie. Tachtig procent van de visa zijn thans binnen een half uur gereed. Vooral de Italianen schijnen be ducht voor Amerika's bureaucra tie. Om hen gerust te stellen heeft men affiches gemaakt, waarop naast elkaar een eenvoudig dou aneformulier, een vulpen en een rijbewijs staan afgebeeld. Men wijst er de Italiaan op, dat het douaneformulier heel simpel is, dat men in Amerika rijden kan op een Europees rijbewijs en dat een pen alles is wat men nodig heeft, wanneer men zich inschrijft in een hotel of motel. (Men be hoeft dus geen pas af te geven of allerlei gegevens uit zjjn pas te vermelden, zoals in vele Europese landen). Australiërs Duizenden Australiërs bezoeken Engeland. Men wysb er thans op, van Amerikaanse kant, dat men voor weinig extra via Ame rika naar Engeland kan reizen. Nu de straalvliegtuigen bestaan, doen zich tal van nieuwe mogelijk heden voor. Vele Zuidamerikanen gaan naar Europa. Ook zij kunnen voor weinig extra hun weg via Amerika nemen. Per straalvlieg tuig is men tegenwoordig in tien uur non stop van Amster dam in Vancouver (westkust van Canada). Het kan een mooie va- kantietocht. zijn om daar vandaan langzaam terug te reizen door de Verenigde Staten. Sommige Europeanen vinden de Amerikanen (die ze alleen als va kantiereizigers kennen) nogal luid ruchtig. Zij; beseffen niet, dat men ook in Amerika rust en stilte kan vinden. Daar kan men de natuur nog in een primitieve staat mee maken, zoals die in Europa (be halve in het hooggebergte) vrijwel niet meer bestaat. Werkelijk, Amerika kan een heerlijk vakantieland zijn. Maar men zal er goed aan doen "iet a 1- e e n naar super toeristen-attrac ties te gaan kijken en men moet zich de tijd gunnen om in contact te komen met Amerika's hartelijke, opgewekte bevolking. Daar is wel reductie op te krijgen wanneer men in groepen reist of in een afgehuurd vliegtuig, maar die overtocht blijft toch een hele som. Een onderzoek heeft echter aangetoond, dat voor veel mensen bulten de Verenigde Staten een reis naar Amerika een lang ge koesterde wens is. Voor velen is het de reis van hun leven en daar hebben zijn dan ook wel iets ex tra's voor over. De leider van Amerika's propa ganda-actie schat, dat voor vijf- dit gebied, raadt het Europeanen wel een reis van drie weken naar Amerika kunnen maken (de over tocht over de oceaan inbegrepen). Lord Mancroft, wellicht de Britse deskundige bij uitnemendheid op dit gebied, raadt het Eruopeanen alleen aan, wanneer zij er zeven honderd dollar voor kunnen uit trekken. Mancroft is de leider van het Britse reisbureau Global en naar zijn zeggen geeft tien procent van zijn cliëntèle 700 dollar uit voor een vakantiereis. Amerikanen reizen in Europa vry vaak in groepen en met auto bussen. Dat geldt ook vbor hen die het niet bepaald goedkoop willen doen. In Amerika is men van plan ook groepsreizen te organiseren voor buitenlanders. De Amerikaan se bussen zijn uitstekend en de kosten kunnen op die manier aan zienlijk verlaagd worden. Busabonnement Er zijn echter heel wat Europe anen die zich kuddedier voelen wanneer zy met een reisgezelschap reizen. Voor hen is het interessant te weten, dat men voor 99 dollar een abonnement op de bekende Greyhound-bussen kan kopen en met dat abonnement kan men 99 dagen lang net zoveel reizen als men wil. Die bussen onderhouden verbindingen in het hele land. Op die manier kan men voor wei nig geld vrijwel overal komen. Voor wie een lange vakantie heeft en niet tegen een beetje moeite op ziet, is zo'n bustocht ideaal. Al gauw zal de buitenlandse toe rist bemerken, dat er allerlei ma nieren zijn om een verblijf niet te duur te maken. Men moet bijivoor- beeld nooit ontbijt op bed laten brengen. Voor een derde van de prijs kan men in de „coffeeshop" of de „drugstore" van het hotel ontbijten. Hoe meer men naar het westen van Amerika komt, des te gast vrijer en geïnteresseerder wordt de bevolking. Wie er de tijd voor heeft zal er veel plezier van beleven, wanneer hij of zij contact zoekt met de Amerikanen in kleinere plaatsen. Hun vriendelijkheid en gastvrijheid zijn heel groot. De ongerepte natuur van alle tijden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii» Kossman. „De Mis- Querido Amsterdam Het toeristische verledent een raderboot op de Mississippi. Alfred daad". 1962. Wat is er met Leo Zogt aan de hand? Deze Leo Zogt is een merk waardig gecompliceerde figuur maad dat zijn wij wel gewend bij Alfred Kossmann. Hij toch is de schrijver van de diepzinnige twee zijdigheid; in dit geval het conflict tussen drift en hart. Leo Zogt is een dichter, die op zijn veertigste jaar tegen een jour nalist, die hem een interview af neemt, zegt dat hij zijn laatste bundel verzen wel geschreven zal hebben. Hij is nu conservator van een klein museum in Woudrecht en is van plan de geschiedenis van dat stadje te gaan schrijven. Maar de duivel grijpt in. Op een zeer ver klaarbare manier wordt Zogt ervan beschuldigd een klein meisje ver moord te hebben. De bewyaen van zijn onschuld komen van drie zij den. Ten eerste is er de advocate Cornelia Debuk, die zijn jeugdlief de is geweest. Ten tweede lezen wij wat de journalist Peter Heylot ont dekt, die door zijn hoofdredacteur, Michael Zogt, een broer van Leo, er op uit wordt gestuurd om zoveel mogelijk over het leven van de be schuldigde te weten te komen, even wel niet met het oogmerk een en ander te publiceren zoals begrijpe lijk is. En ten derde uit een lange brief van Leo Zogt zelf, geschreven twee maanden na de rechtzitting. Het wonderlijke is, dat men uit de verklaringen van de diverse mensen, die Zogt kennen, gemak kelijk tot de conclusie zou kunnen komen, dat hij schuldig kan zijn. Doch de schrijver weet deze ver klaringen met grote scherpzinnig heid zó weer te geven, dat er inte gendeel Zogts onschuld uit blijkt, hoewel zij; bijna alle op het eerste gezicht van zeer bezwarende in houd zijn als indicium. Deze Zogt lijdt namelijk aan de storingen in zijn sexuele leven die resp. sadisme en masochisme genoemd worden. Eigenlijk alleen aan de laatste, want het leed, dat hij zichzelf aan doet, heeft de grootste invloed. Een angstwekkende kant van dit ver haal is, dat het lijkt alsof deze Leo binnen een onverbreekbare bancir kel van zijn eigen zwakte moet le ven. Behalve de reeds genoemde Cornelia Debuk, laten de vrouwen met wie hij in aanraking komt, zich leiden en verleiden door zijn ten dens. En dan is er ook nog zijn tegenspeelster, Lydia. Op blz 73 geeft de auteur een verklaring voor de wreedheid, die. zoals hij het stelt, in ieder mens aanwezig is en die niet kan worden uitgeroeid. Deze wreedheid, zo zegt hij, die sedert de negentiende eeuw niet meer in het dagelijkse en maatschappelijke leven geinte- greerd is, omdat men zich is gaan schamen voor het element van wel lust. dat met mishandeling als straf en religieuse boetedoening samen ging, zoekt nu in het geheim „een kans op verwezenlijking". Wij moe ten dat „nu" wel heel letterlijk op nemen, zou ik zeggen, gezien de ge beurtenissen in de laatste wereld oorlog. Hij laat zijn hoofdfiguur verder zeggen: „De mensen weten niet wat ze doen en denken en voe len, dat is het erge, maar een boek over gruwelen in concentratiekam pen, ze lezen het ten dele als sen- satie-lektuur, als pornografie, niet helemaal natuurlijk, maar voor dat kleine, gevaarlijke, geheime deeltje van hen, dat wel beul of martelaar zou willen zijn". Met deze en dergelijke uitspraken legt de schrijver de nadruk op het verschil tussen zijn Leo Zogt, die zich bewust is van zijn afwijkende neigingen en er op zijn persoonlijke wijze met hand en tend tegen vecht en de gemiddelde mens, die zich zijn neigingen ontveinst. De strijd tegen de eigen aard blijkt zeer dui delijk aan het slot van de roman, waar Leo terecht de vlucht neemt als het gevaar hem weer bedreigt. „Here is an abnormality, perhaps as such, worth noting" is een on derdeel van de citaten uit Frank Harris' „My Life and Loves", die Kossmann deze roman als motto's meegegeven heeft. Hoewel Alfred Kossmann en Frank Harris weinig gemeen moeten hebben is het toch te begrijpen, dat deze jonge Neder lander voor veel verheldering moet hebben gevonden bij de oude En gelse libertijn. CLARA EGGINK De openingsronde in onze arti kelenserie over kleurenfotografie is nu achter de rug. Daarin werden naast l^leine praktische varianten terwille van de begrijpelijkheid ook enkele offers op theoretisch gebied gebracht. Het zou nuttig zyn nu een kort overzicht te geven van wat een beginnend amateur minimaal moet weten over de schrik niet nu al ver over de dertig verschil lende kleurenfilms, die er op de Nederlandse markt verschijnen. De vraag of een foto-amateur eerst een eerbiedwaardig brok theorie verwerkt moet hebben, voor dat hij zich wagen mag aan de kleuren-fotografie. is al meer ge steld en vooral serieuze zwart-wit- werkers tobben hier nog wel eens over. Want verwoede hobby-men sen zoeken niet meer het spel der liefhebberij, maar alleen de span ningen ervan. Het veel grotere aan tal luchtiger afgestemde foto-lief- hebbers ziet echter het maken van kleurenfoto's soms wat al te sim pel in. Deze amateurs realiseren zich vaak niet wat er precies in hun camera zit. Voor hen is een kleu renfilm een kleurenfilm. Maar uit gaande van een dergelijk stand punt zouden ze kropsla met bak olie klaarmaken en de naaimachi ne met slaolie smeren. teleurstelling achter de rug, maar desondanks was zijn vertrouwen in God niet ge schokt. Op een nacht droomde hij van een schat, die verborgen lag onder een brug in Praag. De volgende morgen ging hij op weg om de lange reis naar Praag te ondernemen. Daar aangekomen vond hij inderdaad de brug, waarvan hij gedroomd had, maar deze werd bewaakt door schildwachten, want 't was de brug die naar het koninklijke paleis voerde. Elke dag zwierf hij rondom die brug, maar hij durfde er niet te gaan graven. de haard en vond de schat en van het geld liet hy een synago ge bouwen, ter ere van God. Deze oude joodse wijsheid wordt ons medegedeeld in een geschrift van de wijsgeer Mar tin Buber en in deze gelijkenis vinden wij ons zelf terug als de mens, die door de tegenslagen en teleurstellingen van zijn le ven gaat dromen van een ver borgen geluk, dat elders begra ven ligt. Ieder mens heeft zo Er zijn drie typen omkeerfilms voor dia's en er is slechts één type negatieffilm voor afdrukken. Let wel: we hebben het hier dus niet over merken en fabrikaten, want die zijn er veel meer. Het kiezen daarvan is een kwestie van uw eigen smaak. De drie typen omkeerfilm zijn: 1. voor daglicht, 2. goor kunst der onze eigen haard. We wor den terug verwezen naar de plek vanwaar we vertrokken zijn, om daar de schat te vinden, waarvan we droomden. De bijbel zegt, dat de grootste schat, die in onze wereld ver borgen is, het Koninkrijk van God is. Ook dat zoeken we vaak op de verkeerde plaats en niet onder onze eigen haard en op onze eigen plaats, waar God het in deze wereld neergelegd Heeft en waar het wacht om ontdekt en opgegraven te worden. De bijbel zegt het aldus: „Het is niet te moeilijk voor u en het is niet ver weg. Het is niet in de hemel, zodat gij moet zeggen: Zijn gedrag trok de aandacht van de wachters en een van hen kwam naar hem toe en vroeg aan rabbi Eisik, of hij naar iets zocht. Toen vertelde de rabbi van zijn droom over de schat die onder de brug verborgen zou liggen. De schildwacht glimlachte: „Merkwaardig", zei hij, „ik heb ook een droom gehad en in die droom werd mij gezegd dat er een schat begraven lag in Kra- kau, onder de haard in de wo ning van een zekere rabbi Eisik". De rabbi dacht na, boog diep V'or de schildwacht en keerde naar zijn woning in Krakau te rug. Daar ging hij graven onder zijn eigen dromen en steeds weer gaan mensen op reis ach ter hun dromen aan naar el ders: ze menen dat het geluk, dat ze thuis niet konden vin den, hun daar wacht. Uit hun eigen huis, hun eigen huwelijk, hun eigen kerk soms trekken ze weg om de schat op te gra ven. Soms zijn er schildwach ten die hen er van weerhouden, maar in hun gedachten blijven ze cirkelen rondom die andere plaats, onder een brug, waar de schat niet ligt. Het kan soms lang duren en we hebben elkaar nodig voordat we gaan ontdekken, dat de schat die we zoeken verborgen ligt on- wie zal opstijgen ten hemel om het voor ons te halen en het ons te doen horen, opdat wij het volbrengen? En het is niet aan de overkant der zee, zodat gij moet zeggen wie zal oversteken naar de overkant der zee om het voor ons te halen en het ons te doen horen, opdat wij het vol brengen? Maar dit woord is zeer dicht bij u, in uw mond en in uw hart, om het te volbrengen". (Deut. 30:11—20). De schat ligt onder uw haard. A. J. Glazemaker, oud-katholieke pastoor te Leiden. licht, 3. voor blanke flitslampen. En eigenlijk moet er dan ook nog een splitsing in die tweede groep gemaakt worden, omdat er kunstlichtfilms zijn voor lampen met een kleurtemperatuur van 3200 gr en 3400 gr Keivin! Laat u nu vooral niet van de wijs brengen door deze ogenschijn lijke geleerdheid. In negen van de tien gevallen gebruikt u immers daglichtfilm. Die is we gaan opzettelijk nog weer eens even geleerd doen afgestemd op ongeveer 5600 gr. Keivin. (Dit wordt gewoon gelezen: 5600 graden Keivin). Waarom we die graden Keivin erbij halen? De vorige keren hebben we zo in het algemeen al gesproken over bij voorbeeld de rode stralen, die het kunstlicht bevatten en over blau we flitslampjes. Daaruit bleek al dat niet alleen de kleur der din gen, die u wilt fotografen, maar dat ook de kleur van het licht zelf er mee te maken heeft of uw foto slaagt. Zeiden we niet: oppassen, licht aanpassen! Nu worden daglichtkleurenfilms voor dia's gebruikt, zowel bij een blauwe lucht met wat wolken, als bij een strakke blauwe hemel soms ook bij een grijs wolkendek. En het tijdstip waarop de meeste foto's daarmee gemaakt worden, varieert van de vroege ochtend tot aan zonsondergang. De kleur van het daglicht heeft in de loop van al die uren dan ook onderlinge ver schillen. Denk maar eens aan dat fel-witte licht 's middags om twaalf uur aan het stand en aan de zacht-rode tinten bij zons ondergang. Nu kan men die kleuren, dat is dus de samenstelling van het licht meten. Dat drukt men niet in cen timeters of onsjes uit, maar in graden Keivin. Eigenlijk zijn de graden Keivin precies dezelfde als de ons zo bekende huiskamergra den van Celsius, alleen beginnen die Keivin graden wat lager op de thermometer, namelijk bij 273 gra den onder nul. Trekt u van de Kelvingraden dus 273 af, dan krijgt u de temperatuur in Celsius. Niets bijzonders dus, alleen zijn de tem peraturen, die dan tevoorschijn komen wel wat aan de hoge kant, zoals u al gemerkt zult hebben. Omdat die kleurtemperatuur zo belangrijk is. vooral als u eens een vakantiereisje naar het zonnige Zuiden gaat maken, zullen we die de volgende week nog verder uit de doeken doen en u als troost voor al le geleerdheid één heel gemakke lijker egel tot slot geven. Als u foto's in kleur op papier wilt hebben, vraag dan alleen maar om een negatief-kleurenfilm en trek u van type, soort van licht, filters enzovoort voorlopig maar niets aan. Flits binnenshuis rustig met ge wone flitslampjes als u dat wilt, want kleurafwijkingen die ont staan, kunnen weggefilterd wor den. Wat echter ook bi) negatief kleurenfilm nooit mag: twee „te genstrijdige" lichtsoorten tegelij kertijd gebruiken. Bij schemerig daglicht niet een flinke bureau lamp gebruiken voor opheldering en geen blanke flitslampjes zolang er nog daglicht aanwezig is!

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 15