Prins wilde tafel dertien Tweede Kamer akkoord met de AOW-verhoging ongeren kwamen in Jmuiden aan boord Krediet voor nieuw type vuilnisauto Met frisse moed voort met mammoet Senaat aanvaardt ook Nieuw-Guineabeleid "MEENKÏ Geleide projectielen voor Indonesië? MET DE „ORANJE" DOOR DE NACHT Los Volgend jaar premie 1% Hele KVP-fractie stemt voor omhoog? Staatsmijnen erg vrijgevig ;Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 3 mei 1962 Vierde blad no. 30643 De tachtig glanzende auto's, waarmee de aan de Koninklijke party aan boord van het schip deelnemende gasten van het Koninklijk paleis en het Amstel hotel gisteravond op de Sumatra- kade aankwamen, reden over groene lopers door de grote Celebesloods, die normaal bij de Stoomvaartmaatschappij Neder land als aankomsthal in gebruik is. De 148 gasten, die hier aan fboord gingen, behoefden slechts de trap naar de eerste verdieping |te bestijgen en konden vervolgens via een overdekte loopbrug piet promenadedek van het lichtgrijze passagiersschip bereiken. Voor deze loopbrug stond een erehaag van het korps zeecadetten opgesteld, terwijl de Marinierskapel vrolijke marsen speelde. Onder de kreet „Leve het zilveren Bruidspaal" en een driewerf .„Hoezee" arriveerde het Koninklijk paar enkele minuten voor half zeven. De Koningin was gekleed inleen avondmantel van zwart taft, een japon van witte broderie en witte kanten schoentjes, de Prins droeg een smoking. JSadat verscheidene gastengroeps- yewijze waren aangekomen, kwam het keizerlijke echtpaar van Per- zie om tien over half zeven in de Celebesloods aan. De stralende Keizerin Farah Dïba verborg haar avondtoilet onder een langharige bontjas, had het haar hoog opge stoken en droeg een turkoise col lier met bijpassende oorhangers. Enkele minuten later zagen wij het Britse koningspaar, van wie Koningin Elizabeth een mantel van goudbrokaat droeg. De vier Prinsessen kwamen tege lijk aan: Prinses Beatrix in een mantel van lichtblauw brokaat. Prinses Irene in een geel toilet met dito stola, Prinses Margriet in een zwartfluwelen mantel en Prinses Marijke in een goudge- nopte witte japon. Het Belgische vorstenpaar arri veerde kort voor zeven uur. Ko ningin Fabiola droeg een beeld schone japon van paarse satijn en een diamanten collier. Om twee minuten over zeven pre cies had de „Oranje" zich van de Su- Op eerste rang? De grootste attractie voor de koninklijke en adellijke gasten bij het embarkeren aan boord van de „Oranje" was blijkens hun recaties waarschijnlijk wel de „pers- bak", een soort houten aan de bovenkant schuin aflo pende kist, die de Maat schappij „Nederland" voor het eerst gebruikte tijdens het bezoek van het Zweedse vorstenpaar aan Nederland Vanuit deze bak konden toen en ook nu 13 schrijvende en filmende journalisten de em- karkatie gadeslaan. De persbak hing aan de havenzijde op een afstand van een meter van de railing van het promenadedek aan een 61 meter hoge kraan. „Kijk daar de pers nou eens", riep Prinses Irene schaterend, toen zij in de voetsporen van Koningin Elizabeth en Prins Philip samen met haar zusters aan boord was gekomen. „Laat em niet in het water zakken, jongens", riep de breedlachende Prins Bern- hard chef-kraandrijver Ane Molter en zijn drie helpers toe. Ook Koningin Juliana genoot kennelijk van deze ivonderlijke stunt, die overi gens ook de lachlust van an dere passerende vorstelijke en adellijke gasten opwekte. Prins Bertil van Zweden kon zich niet voorstellen hoe die bak daar zomaar los naast de railing kon hangen. Hij wilde het naadje van de kous weten en boog zich ver buiten de railing om omhoog kijkend het antwoord te zien. Lachend ging hij daarop naar binnen. De Sjah van Perzië en Keizerin Farah genoten ook van deze niet alledaagse gebeurtenis, nadat zij tevoren over de railing kijkend een blik op het havenpaiiorama hadden geworpen. De Sjah zette er zijn bril voor op. Kort voor zeven uur zette de kraan zijnm last weer veilig op de kadegr'ond aan de an dere kant van het schip, na dat de fotografen vanuit hun eerst-rangs-plaatsje nog en kele unieke opnamen hoog uit de lucht hadden kunnen maken. EER VOOR FRED KAPS J Een grote eer was vanavond weggelegd voor de goochelaar Fred Kaps. die als enige artiest f was uitgenodigd om op te treden l voor het vorstelijk gezelschap op i de Oranje. a Voor de moegedanste gasten J betekende de show van de we- reldkampioen goochelen niet al- leen een welkome rustpauze tij- f dens het bal, maar ook een eve- r nement van de eerste orde. Wat Fred Kaps presteerde grensde aan het ongelofelijke, i De goochelaar oogstte voor zijn a onbegrijpelijke prestaties een warm Koninklijk applaus. J matrakade losgemaakt. Van het pro menadedek af keken de bruiloftsgas ten van tien meter hoogte omlaag op honderden gepavoiseerde bedrjjfs- en pleziervaartuigen, die in het IJ dreven en hulde brachten aan het enorme schip met zijn vorstelijke passagiers, waar de pavoiseHng was neergehaald en de koninklijke stan daard was gehesen. De wegens ziekte van de „Oranje"-kapitein even uit zijn pensioen overgestapte gezagvoer der J. H. Schutting koerste het door sleepboten geleide en door vaartuigen van de Rijkspolitie geëscorteerde schip naar het midden van het IJ. In de Nassaulounge waar de gasten zich achter de grote ramen aan de voorzijde verdrongen, was duidelijk het concert van scheepsfluiten te ho ren, afkomstig van schepen uit de havenbekkens, en de Amsterdamse droogdokmaatschappij. De oevers van de haven boden een feestelijk aanzien: de daar gevestigde bedrijven hadden pavoiseringen en vlaggen langs de waterkant aange bracht. Vele honderden toeschouwers hadden zich op de steigers achter het centraal station verzameld om de „Oranje" te zien passeren. Een vro lijk schouwspel was het opstijgen van een grote hoeveelheid Oranje ballonnen. De Nassaulounge, fraai met teak hout betimmerd, was in de hoeken opgesierd met de wapens van het Huis van Oranje Nassau. Op de 26 voor het diner gedekte tafeltjes ston den vaasjes met lathyrus. Langs de wanden waren boeketten gele rozen aangebracht. Bij kaarslicht Om klokke acht, een minuut na dat de Hembrug was gepasseerd, ving het diner aan dat bij kaarslicht werd gehouden. Grote bewondering toon den de gasten voor het uit suiker vervaardigde model van het Paleis Soestdijk, een kunstwerk van de eer ste patiseur van de „Oranje", de heer H. Ket. De Koningin had rechts aan tafel naast zich Koning Olav V en links Prins Karei van Luxemburg. Aan deze tafel, die iets groter was dan de overige, zaten voorts aan de Sjah van Perzië, Koningin Elizabeth. Ko ningin Fabiola, de Groothertogin van Luxemburg en Prins Armin von Lippe. Prins Bernhard had zijn voor keur uitgesproken voor tafel num mer dertien. Hij werd geflankeerd door Prinses von Lippe en Prinses Brigitte van Pruisen. Koning Boudewjjn zat naast Prinses Beatrix. Aan deze ta fel zag men voorts Prinses Marina van Kent, Prinses Margaretha van Zweden, Prins Max van Beieren cn Prins Frederik van Pruisen. Prin ses Irene zat tussen Prins Philip, de Hertog van Edinburgh en Erfhertog Jan Luxemburg. Ook Keizerin Farah zat aan haar tafel. Bij Prinses Mar griet zag men o.m. de Prins de Li- nange, Prinses Anne van Frankrijk en Erfhertogin Josephine Charlotte van Luxemburg. Prinses Marijke ten slotte had plaatsgenomen tussen Prins Michael van Pruisen en Prin ses Feodora Reuss. De eerste gang van het menu be stond uit kaviaar ook wel genoemd „zwarte parels uit Perzië" en ge schonken door de Sjah maar voor degenen die hierop niet waren ge steld, was er ook gerookte zalm. Ver volgens werd een oxtail-soep geser veerd, als hoofdgerecht tamme gans en het diner werd besloten met een ware ijsshow: op de tonen van de „Persian Market" kwamen de hof meesters met de Ijstaarten op, die elektrisch werden verlicht. Alle scho tels waren versierd met het cijfer „25". Dit schouwspel werd nog sprookjesachtiger. toen andere be dienden „koud vuur" ontstaken en hiermee op de mars „Turf in je ran sel" met de vonkenregen de zaal ver lieten. Honderdtachtig waal handschudden Tegen het eind van het diner de „Oranje" had inmiddels het met 1800 lampjes geïllumineerde hotelschip „Arosa Sun" bij de Hoogovens gepas seerd en was de IJmuider sluis bin nengevaren gaf Prins Bernhard een teken aan zijn dochters Beatrix en Irene, die van tafel opstonden, om de 180 jongelui, allen vrienden en vriendinnen van de vier Prinsessen, te verwelkomen die hier aan boord waren gekomen om de bruiloft mee te vieren. Terwijl de gasten na het diner van de koffie genoten, stelden de Prin sessen ieder hun eigen vrienden en vriendinnen aan het bruidspaar voor, dat tot 180 maal toe een hand moest drukken. Onder de Jongelui waren uiteraard vele studievrienden van de twee oudste prinsessen. De plezierige en ongedwongen sfeer, die tijdens het diner heerste, werd niet beinvloed door de komst van de nieuwe bruiloftsgasten, of het moest zijn dat de stemming allengs steeg. Voor het bal had men de gedistin geerde en zacht verlichte Nassau lounge gedacht als dansgelegenheid voor de ouderen, terwijl de jongere gasten in de Cinema-lounge een lich tere en vrolijker entourage hadden gekregen in de vorm van papieren guirlandes en een plafond van ge kleurde waaiertjes. Maar nadat het bal enkele minu ten na tienen was begonnen, duurde het maar kort of de scheiding tussen ouderen en jongeren was weggeval len. Dit typeert de bijzonder opge wekte en ongedwongen sfeer aan boord, waar het protocol er hoege naamd niet meer aan te pas scheen te komen. Als voertaal werd tijdens het feest voornamelijk Engels gebruikt. Leger rechercheurs Behalve de ca. 330 bruiloftsgasten waren er een kleine honderd recher cheurs van veiligheidsdiensten aan boord van de „Oranje". De beman ning bestond uit 450 koppen, van wie 200 Chinese bedienden en 50 man keukenpersoneel, die met name tij dens het diner, onder leiding van chef-kok G. T. Scholten en maitre d'hotel W. Th. van de Wijs, onder hoogspanning hebben gewerkt. Een uur voor het- vertrek van de Oranje werd de gehele bemanning Voorstellen voor Katwijkse raad De gemeenteraad van Katwijk, die hedenavond half acht bijeen komt. toegesproken door de directeur van kryft ecn achttien punten tellende de Stoomvaartmaatschappij Neder- agenda te behandelen. In verband land, de heer P. de Josselin de Jong. j mej ,je invoering van de vijfdaagse Deze uitte zijn waardering voor 't vele en moeilijke werk, dat de opva renden de voorafgaande dagen had den verzet en wenste hen veel succes met hun moeilijke taak, die wachtte. Vandaag is het voor velen, die zich voor de zilveren bruiloft in Amster dam hebben ingespannen, een wel verdiende rustdag. Zij kunnen die rust genieten met de wetenschap, dat het zilveren feest in de hoofdstad is gevierd op een spectaculaire wijze, die lang in herinnering zal blijven! '59 (Van onze parlementaire redacteur) De algemene beschouwingen in de Tweede Kamer over de „mammoet wet", de populaire benaming voor minister Cals' ontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs, nade ren hun einde. Gisteren werden van de zijde der Kamer begonnen met de replieken en minister Cals zou vandaag ant woorden. Daarna zal de Kamer be ginnen met de artikelsgewljze be handeling van het ontwerp, waarop Inmiddels 112 amendementen zijn ingediend. De openbare discussie zal dan enige weken worden onderbro ken, om intern gelegenheid te schep pen tot enige orde in deze ware „rijstebrijberg". Mevrouw Van Someren-Downer (VVD) zei gisteren, dat zij geen verwerping van het ontwerp wenste, maar dat het hele ontwerp beter zou kunnen worden teruggenomen, opdat het zou kunnen worden om gewerkt, waarbij dan zo veel moge lijk beraad met de onderwijswereld zou kunnen plaatsvinden. Wijzi ging door amendering leek haar niet goed mogelijk. Volgens dr. Tilanus (CH) was het ontwerp niet in strijd met de grond wet dat zou hij niet durven be weren maar wel zou de minister langs de grondwet zijn „hcengewan- deld", onder meer door allerlei nieu we namen voor scholen te introdu ceren. De rede van de bejaarde fractieleider der CHU werd enige Wellicht uitstel van behandeling huren (Van onze parlementaire redacteur) In de vergadering van de Tweede Kamer heeft de heer Andriessen (KVP) gistermiddag bezwaar ge maakt tegen behandeling van het wetsontwerp-huurverhoging aan staande dinsdag, indien er dan nog niets bekend is over de desbetref fende looncompensatie. „De heer An driessen als voorzitter van de com missie is machtiger dan ik", aldus voorzitter Kortenhorst, die erop wees, dat de commissie het tijdstip in de hand heeft, waarop zij eindverslag wil uitbrengen. Het is dus nog niet zeker of de huren inderdaad volgende week aan de orde komen. Het hangt ervan af of de regering nog tijdig met voorstellen over de compensatie komt. INSTEMMING MET A W W- VERBETERING malen onderbroken door een kenne lijk zeer geërgerde minister Cals, die hem vroeg, zijn bezwaren duide lijker te formuleren. De heer Tila nus zei, dat zijn bezwaren waren gericht tegen de opbouw van het wetsontwerp als geheel. Ook daar na was de gespannen sfeer tussen de spreker en de minister niet ver dwenen. Op een gegeven ogenblik, toen hij geen kans zag voor een interruptie, scheen de bewindsman achter de regeringstafel iets te mom pelen van: „Hij zit de zaak om te draaien". werkweek, hetgeen een wijziging van het ophaalschema van de vuilophaal dienst tengevolge had, moet het rij dend materieel van de gemeenterel- niging worden uitgebreid. Thans be schikt men over vier z.g. roltrom- melauto's en één auto met zijbela ding. Thans stellen B. en W. voor om over te gaan tot aanschaffing van een nieuw type vuilnisauto, een z.g. perswagen, waarin het huisvuil tot een kleiner volume wordt samenge perst. Voor de aanschaffing van deze nieuwe wagen wordt een kdedlet ge vraagd van f 54.800. Voor de bouw van een nieuwe openbare kleuterschool aan de Wil lem de Zwijgerlaan verleende de raad op 29 oktober 1959 een krediet van f224.209. Nu het gebouw vrij wel is voltooid, blijkt dat de bouw kosten f257.992 zullen gaan bedra gen. Bovendien is voor de eerste in richting nog een bedrag nodig van f35.217, zodat de totale kosten f 293.209 zullen zijn. Voor het ont brekende bedrag van f 69.000 wordt de raad thans een aanvullend krediet van f 69.000 verzocht. Het bestuur van de hervormde scholen te Katwijk aan Zee heeft medewerking verzocht voor het aan brengen van 'n naadloze vloerbedek king in de lokalen van de onder zijn beheer staande kleuterschool aan het Abeelplein. B. en W. achten, op me- disch-hygiënische gronden deze ver betering noodzakelijk en stellen de raad voor de gevraagde medewerking te verlenen. (Van onze parlementaire redacteur)vo-vergadering in Athene. Nu kon premier De Quay zich. als minister De begroting van Buitenlandse Za ken is gistermiddag door de Eerste Kamer aanvaard met 40 tegen 17 stemmen. Tot de voorstemmers be hoorde opmerkelijk genoeg de KVP- afgevaardigde mr. Regout, die vorige week in de Senaat gedreigd had te gen de begroting te stemmen, omdat het Nieuw-Guineabeleid van minister Luns hem niet progressief genoeg was. Eveneens opmerkelijk was het, dat andere KVP-„rebel", dr .De Gou, ook voor de begroting stemde. De KVP-fractieleider, mr. Krop man, gaf een verklaring voor het sluiten van de KVP-gelederen. Una niem zou worden voorgestemd, omdat de KVP vertrouwt, dat „de regering begrepen zal hebben, dat zij met de ernstige en gewetensvolle kritiek (be. doeld werd die van de groepen Kraay- vanger en Regout) rekening moet houden". De tegenstemmen kwamen van de PvdA en de CPN. De houding van de socialisten werd door ir. Vos nog even verduidelijkt: „De regering mag niet de indruk hebben, dat de PvdA ach ter het N.G.-beleid staat". Minister Luns was niet in de Se naat aanwezig. Hij bezocht een Na- Advertentie (Van onze parlementaire redacteur) Zonder hoofdelijke stemming heeft de Tweede Kamer zich gisteravond akkoord verklaard met het wetsont werp tot verhoging van de pensioen bedragen krachtens de Algemene Ouderdomswet met 15 procent per 1 juli 1962. De aan de voorgestelde verhoging van de AOW verbonden kosten kun nen voor dit jaar op globaal f 100 miljoen worden geraamd. De regering acht een verhoging van het premiepercentage per 1 jan. 1963 nodig ter financiering van de gestegen kosten. Naar voorlopige schatting zal het circa één procent bedragen. Het wetsontwerp bevat verder een uitkeringsregeling voor gemoeds bezwaarden en een verhoging van de inkomensgrenzen voor de zieken fondsverzekering voor bejaarden. Nog een vierde stemming nodig Het Italiaanse parlement heeft gis teren drie keer gestemd voor de ver kiezing van een nieuwe Italiaanse president, maar geen van de kandi daten kon de vereiste meerderheid van twee derden behalen. Vandaag zou voor de vierde maal gester l worden, maar dan zal een gewone meerderheid voldoende zijn. Bij de derde stemming werden gisteren 341 stemmen op de chris tendemocratische kandidaat en mi nister van Buitenlandse Zaken pro fessor Segni uitgebracht, (om geko zen te worden zou hij er 570 nodig gehad hebben). De sociaaldemocra tische kandidaat Saragat kreeg 299 stemmen. Alle sprekers, de heren Corver (VVD), Berger (PvdA), Van Eiber gen (AR), Kikkert (CH), Van der Ploeg (KVP) en Kodde (SGP), juichte de voorgestelde verhoging toe. Evenwel hadden de socialistische en de antirevolutionaire spreker enige bedenkingen tegen de gekozen oplossing voor gewetensbezwaarden, voor wie thans een soort spaarrege ling is voorgesteld, die leidt tot een uitkering ter grootte van het AOW- pensioen. De minister van Sociale Zaken, dr. Veldkamp, verdedigde het ontwerp als een onderdeel van een complex van maatregelen om de positie van de zwakken in een tijd van welvaart te verbeteren. Het is nodig om de ac tuele nood van vele bejaarden te le nigen. Zij mogen niet de dupe worden van de tijd, die is gemoeid met de bestudering van een definitieve vorm van oudedagsvoorziening. Een systematisch doordachte oplos sing voor de toekomst zal worden opengehouden. Deze oplossing zal er steeds toe moeten leiden zoveel mo gelijk een sociaal minimum voor de ouden van dagen te verwezenlijken. Verbazing Minister Veldkamp wekte enige verbazing, met name bij de heren Corver en Berger, door min of meer over de hoofden der Kamerleden heen een scherpe uitval te doen naar het Centraal Sociaal Werkgevers- Verbond, dat het beleid van de mi nister op onjuiste gronden zou heb ben gekritiseerd. Dr. Veldkamp stel de, dat een minister tegen een „ge schrijf", zoals dat voor het CSV is gepubliceerd in het algemeen weinig publiek verweer heeft. Slechts in het parlement bestaat daartoe soms gele genheid. Met klem protesteerde de bewindsman tegen het verwijt van het CSWV, dat hij zou zijn vervuld door een soort onbeheerste daden drang. In antwoord op een vraag van de heer Van der Ploeg, of het niet ge wenst zou zijn van kleine zelfstandi gen en loontrekkenden geen premie te heffen zei dr. Veldkamp nog, dat deze kwestie nader bij een definitieve regeling zou kunnen worden bekeken. ontwerp geeft recht op weduwen pen sioen aan: a) alle weduwen met een eigen ongehuwd of pleegkind, b> we duwen, die invalide waren, toen hun man overleed en c) weduwen, die 40 jaar of ouder waren, toen hun man overleed. 99 Ver get en" Alsnog AWW Nadat de AOW-verhoging dus zon der hoofdelijke stemming was aan vaard, zette de Kamer zich op een vergevorderd uur nog aan het wets ontwerp tot wijziging van de Alge mene Weduwen- en Wezenwet. Een der belangrijkste punten is het voor stel, de leeftijdsgrens voor het recht op weduwenpensioen te verlagen. In de Kamer bestond waardering voor deze gedachte, al vroeg bijv. mr. Van Lier (PvdA) zich af, of de voor gestelde verruiming nu niet al te royaal zou uitvallen. Verder ontspon zich een discussie, hoever men zou kunnen gaan met uitkeringen aan gescheiden vrouwen, wier ex-echtge noot is komen te overlijden. Het thans in behandeling zijnde Niettemin blijven er enkele „ver geten" groepen over, nl. de geschei den vrouwen en de ongehuwde vrou wen, die wel premie moeten betalen voor de AWW, maar zelf tot hun 65e jaar in eigen onderhoud moeten voorzien. Zij komen dus in een on gunstige positie ten opzichte van we duwen. Wat de groep van ongehuw- den betreft dachten mejuffrouw Kok (KVP) en de heer Kikkert (CH) en mr. Van Lier (PvdA) aan een ver vroegd AOW-pensioen, dat zou moe ten ingaan op het 60ste jaar. Moet de gescheiden vrouw, van wie de ex-echtgenoot is overleden worden gelijkgesteld met een weduwe? Ja, zeiden de heren Corver (WD) Van Lier. maar dan alleen, indien zij eiseres was in haar scheidingspro ces. Het zou ongewenst zijn aan vrouwen, die gedaagde waren ook een uitkering krachtens de AWW to geven. De minister van Sociale Zaken. dr. Veldkamp, had begrip voor de moei lijke positie van vele zg. quasi-wedu- wen, maar had bezwaar tegen de maatstaf: eiseres-gedaagde. De minst onbillijke oplossing leek hem, derge lijke vrouwen zonder meer met we duwen gelijk te stellen. „Anders", zo zei hij tot hilariteit van de Kamer „Ontstaan er gevallen, waarin het kindmet het badwater wordt wegge gooid". De bewindsman liet overigens de beslissing aan de Kamer over. De Kamer zou vanavond met de behan deling van het wetsontwerp verder gaan. Mr. Van Lier heeft Inmiddels nog enige amendementen ingediend om mogelijk te maken, dat in geval len van bijzondere hardheid van de wet wordt afgeweken en om halfwe- zen, wier moeder uit de ouderlijke I macht is ontzet, gelijk te stollen met I volle wezen. in e(uis_ met 6 een, >men zonder prijsverhoging. MEENK-S POED^ Meenk's Poeders pijn, hoest, griep, rheumatiek. koortsi periodieke pijnen ieders maar ook :n raag uw drogist. helpen! Er zijn A hoofdpijn, kies- Prarrhee. influenza, icid bij gevatte kou, enz. Verknjgbaai in etuis met 6 poeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. MEENK'S POEDERS helpen! Er zijn V^rkmgbaar ijCr lok in [?\TOrtlEEK van Buitenlandse Zaken ad interim, ervan vergewissen, dat het vele KVP- geschreeuw van vorige week weinig wol opleverde. Aan het begin van de vergadering werd de heer J. H. A. Hennekens beëdigd als opvolger van de KVP- afgevaardigde J. H. J. Maenen. Later heeft de Eerste Kamer ook nog ditmaal zonder hoofdelijke stemming haar fiat gegeven aan een drietal wetsontwerpen: het wets voorstel houdende machtiging tot het verlenen van de garantie van Neder land voor de door de Nederlandse Antillen te sluiten leningen ten be hoeve van de versteviging van de economische basis van de eilandge bieden Curasao en Aruba, de begro ting van het Zulderzeefonds voor dit jaar, en een wijziging van de Zui- derzeesteunwet. De garantie aan de Ned. Antillen reikt tot een bedrag van 114 miljoen Antilliaanse guldens. Telefoonnet geheel geautomatiseerd In het Groningse terpdorp Warf- fum zal minister Korthals op 22 mei een automatische telefooncentrale in dienst stellen. Door deze handeling zal na 33 Jaar de volledige automatisering van het landelijke telefoonnet, een feit zijn. Het berei ken van deze mijlpaal in de toepas sing van Bells uitvinding in Neder land zal feestelijk worden gevierd. Voor het aanbrengen van een overdekte verbinding tussen de ge meentelijke sociale werkplaats aan de Rijnstraat en de aangrenzende materialenloods wordt een krediet van f 1900 gevraagd en voor aankoop van een transportwagentje t.b.v. deze werkplaats f260, Uibreidingsplan De procedure rond het ontwerp- uitbreidingsplan voor de Hoornespol- der is thans zover gevorderd, dat de vaststelling van dit plan vóór 18 mei a.s. zou moeten plaat* vinden. Aan gezien het echter noodzakelijk is ge bleken alsnog enige kleine wijzigingen in het ontwerp aan te brengen, welke niet tijdig gereed kunnen komen, stellen B. en W. de raad thans voor de beslissing op het plan voor ten hoogste drie maanden tm verdagen. Opnieuw wordt een tweetal pan den ter onbewoonbaarverklaring voorgedragen. Het zijn ditmaal de woningen Louwestraat 14o en 16c, Aan de bewoners van de reeds eer der onbewoonbaar verklaarde wo ning Louwestraat 14c, waarvan de ontruiming uiterlijk 3 mei had moe ten plaatsvinden, kon tot dusver nog geen passende woonruimte worden aangeboden. In verband hiermede wordt voorgesteld de tormijn met één jaar te verlengen. Grond transacties De agenda vermeldt wederom een aantal grondtransacties. Van de Staat der Nederlanden (Inspectie der Domeinen) kan worden aangekocht een perceel grond ter grootte van 1.33.55 ha in de Hoornespolder voor f45.974,50, waarbij de gemeente bo vendien verplicht is een afrastering te plaatsen op de grensscheiding van het door de gemeente aan te kopen perceel en het aan de Staat verblij vende terrein. Voorts moet aan een zevental pachters en gebruikers van de aan te kopen grond nog schade loosstellingen worden uitgekeerd tot een totaalbedrag van f31.764. De grensscheiding tussen de nabij de Israëlitische begraafplaats gelegen gronden van de gemeente en de gronden in eigendom bij de Israëli tische Gemeente te Leiden is ondui delijk. Ter verbetering van deze si tuatie stellen B. en W. voor met de Israëlitische Gemeente een grond ruil aan te gaan. B(j deze ruiling zal de gemeente een toegift van f4992 moeten betalen. Voorts wordt nog voorgesteld om, ter verbetering van de trottoirs in de Zuidstraat, het aantal perceeltjes grond om niet over te nemen van de eigenaars van een zevental aangrenzende percelen. Eén van de eigenaren is niet bereid de grond over te dragen doch wil wel om niet een recht van opstal voor on bepaalde tijd verlenen. Ter verbete ring van het kruispunt van de te reconstrueren Zeeweg en de Mr. C. Fockstraat kan om niet een hoekje grond worden verkregen van de heer G. Freke. Wel zal de gemeente op de nieuwe erfscheiding een hekje moeten plaatsen, waarvoor een kre diet van f 1700 nodig is. Tenslotte vermeldt de agenda nog een voorstel tot vervulling van de vacature, ontstaan in de commissie tot wering van schoolverzuim te Kat wijk aan Zee, door het overlijden van de heer D. Parlevliet. De aan beveling van B. en W. vermeldt de he ren D. Parlevliet jr. en D. J. Brou wer. Het resultaa+. van d-e tndienststol- ling zal zijn. dat per 22 mei 1.200 000 Nederlanders automatisch zullen kunnen telefoneren. Na Zwitserland is Nederland hiermee het tweede land in de wereld dat een geheel geauto matiseerd telefoonnet bezit. (in feeststemming) Ter gelegenheid van de viering van het 60-jarig bestaan der Staatsmij nen in Limburg ontvangt het perso neel van dit bedrijf een uitkering ten bedrage van twee weken loon, waarmee een bedrag van ruim twee miljoen gulden is gemoeid. Dit werd gisteren bij de viering van het jubileum in de nieuwe stads schouwburg van Heerlen door de pre sident-directeur van de Staatsmijnen, de heer H. H. Wemmers bekend ge maakt. Hij maakte op deze bubi- leumdag tevens de bestemming be kend van een bedrag van dertien miljoen gulden, dat uit de winst van 1960 was gereserveerd. Dit bedrag zal geheel ten goede komen aan de Mijn streek. Tien miljoen gulden zal wor den bestemd tor verbetering van wat de heer Wemmers noemde het ..sociale leefklimaat" in de woning groepen der mijnen en voor soortge lijke voorzieningen. Een bedrag van een miljoen wordt verdeeld over 40 projecten. Eveneens een miljoen gulden is toebedacht aan het recreatieschap „Brunssummerheide", dat op het punt staat te worden opgericht. Een bedrag van een kwart miljoen gaat naar de nieuwe schouwburg van Heerlen. Een half miljoen wordt be stemd voor de revalidatie van licha melijk gebrekkigen, het sportcentrum „Limburg" krij.gt 150 duizend gulden, het Limburgs Symphonie Orkest ont. vangt tenslotte 100 duizend gulden. De minister van Economische Za ken, drs. J. W. de Pous, deelde in een rede mede, dat de heer Wem mers, bij bevordering is benoemd tot Grootofficier in de Orde Van Oran- Je-Nassau. Uit Rusland: In verband met de reis van minister Soebandrio naar Moskou wordt in welingelichte kringen gezegd, dat Rusland reeds in februari van dit jaar heeft toegezegd, aan Indonesië geleide projectielen te zullen leveren. Dat was toen een wapenaankoop- commissie onder de sous-chef van de luchtmachtstaf Omar Dan! Moskou bezocht. Volgens deze zegslieden zouden de eerste dezer projectielen in september of oktober in Indonesië aankomen. Over hun soort en aantal waren geen gegevens bekendgemaakt. Van andere zijde te Djakarta werd verklaard, dat Rusland aan de Indonesische marine reeds onderzeeërs leverde met lanceer- inrichtingen voor geleide projectielen. Volgens de directeur van de voor- zieningsdienst van het leger, kolonel Hartono zal Indonesische artillerie worden voorzien met de geleide pro jectielen. Dit .samen met de Mig-19 straalvliegtuigen die Indonesië van Rusland heeft verkregen zou volgens waarnemers de Indonesische aan- valskracht tegen Ned. Nieuw-Guinea aanmerkelijk vergroten. Indonesië heeft reeds tien Mig-19 vliegtuigen en in de komende maanden zouden er nog een tiental bij komen. De bemanning voor deze vliegtuigen wordt thans opgeleid in Rusland en door Russen in Indonesië, zo werd te Djakarta medegedeeld. De Indo nesische luchtmacht heeft reeds een afdeling TU-16 lange afstand bom menwerpers van Rusland. B(j zijn vertrek zei Soebandrio gis teren, dat h(j in Rusland vooral de aandacht zou vestigen op de stroom wapenen en andere versterkingen naar Ned. Nieuw-Guinea, dat ver bonden is met een deelgenoot van de Navo. Deze stroom van „Navo- wapens" zou een der hoofdpunten hebben gevormd op de besprekingen die hebben geleid tot het zenden van de missie naar Moskou. De samenstelling van Soebandrio's gezelschap heeft te Djakarta vragen doen rijzen over de bedoelingen van de missie. Hoewel als doel de aankoop van wapens wordt opgegeven, bestaat de missie grotendeels uit functiona rissen van het ministerie van Buiten, landse Zaken en slechts twee leger officieren. Men vraagt zich af of Soebandrio ook niet om economische hulp zal vragen. STAAT VAN OORLOG President Soekarno heeft gisteren de staat van oorlog afgekondigd voor de kleine Soenda-eilanden en het ge bied gesteld onder het commando van het „Mandala"-commando, het oorlogstoneel voor „YVest-Irian". Dit besluit werd genomen op een verga dering van het Indonesische opper bevel in 't palels te Djakarta. Daar werd ook besloten, dat de staat van oorlog in de Indonesische gebieden rond West Nieuw-Guinea van kracht zal blijven, alsmede in de zee- en lucht zones aldaar. De staat van oor log voor Djakarta en Soerabaja wordt eveneens gehandhaafd. VERSCHEPINGSVERBOD De Indonesische Marine heeft de Shell OU en de Standard Vacuum Oil verboden olie en olieprodukten te verschepen naar „Nederland of zijn bezittingen" totdat de regering ver dere regelingen treft. De maatschappijen hebben op West-Java, in het zuiden van Su matra en in het westen van Borneo raffinaderijen. Het besluit werd ge nomen op gronden van het besluit, waarbij diverse Indonesische havens onder marine-toezicht werden ge plaatst.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7