NDIOOS DINER EN RAL BESLOTEN [FEESTELIJKHEDEN OP DE „ORANJE Een onvergetelijke avond in intieme en stijlvolle sfeer Vertrek vorstelijke gasten van Schiphol Luisterrijk WEERBERICHT Halve gebr. kip f 1.95 De MAAN is radio-actief Proces-SALAN begint 15 mei Alles-er-in koelkast Service vakman teuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 3 MEI 1962 No. 30643 LEIDSCH Directeur. LAL van Dishoeck t Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOüri -»iiD£N EN OMSTREKEN f 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. DAGBLAD Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 9 9 de Als eerste Koninklijke gasten, die het huwelijksfeest van ons Koningspaar hebben bijgewoond, is vanmorgen om acht uur Koning Olav van Noorwegen naar zijn land teruggekeerd. Hij vertrok van Schiphol met een DC-3 van de Noorse luchtmacht naar Oslo. Of elf uur precies arriveerde de Britse vorstin met haar gemaal op Schiphol. In een tweede wagen werd het vorstelijk paar ge volgd door de vroegere Hertogin van Kent, Prinses Marina, en haar dochter Prinses Alexandra. Op het platform namen de Koninklijke gasten afscheid van de ambassadeurs van Groot-Brittannië, Canada. Australië. India en van nog enkele hoge vertegenwoordigers van het Gemenebest. Na een laatste wuivende groet tot de achterblijvers te hebben gericht verdween om tien over elf Prins Philip achter Koningin Elizabeth en de beide Prinsessen in het grote Brittanniavliegtuig, hetzelfde waar mee de Britse vorstin eergisteren op Schiphol was aangekomen. Terwijl de Britse vorstin instapte wandelde de 23-jarige Prins Michael van Griekenland naar de Comet van de Olympic Airways. Hij keerde samen met andere passagiers in dit normale lynvliegtuig terug naar Athene. Te zijner ere stond ditmaal bij de ingang een erepost van vier leden der marachaussee in ceremo nieel tenue. Nauwelijks was de Brittannia van Koningin Elizabeth van het platform weggereden, of de zilvergrijze Vis count van de Sjah van Perzië rolde voor de dubbele erehaag der Kon. Marechaussee. De Sjah arriveerde per hofauto uit Amsterdam met zijn gemalin .Keizerin Farah. Het afscheid duurde slechts enkele ogenblikken. In de deuropening van 't vliegtuig wuifden beiden nog even waarna de motoren van de Viscount aansloegen en de machine naar Teheran vertrok. Tegen kwart voor twaalf arriveer den Koning Boudewijn met Konin gin Fabiola op de luchthaven. Intus sen was de DC-6 machine van de Gisteravond is het voor de „Oranjes" de onvergete lijke avond van de „Oranje" geweest! Een grandioos slot van een uitbundig gevierde zilve ren bruiloft dat was het feest aan boord van het m.s. „Oranje", dat zich afspeelde in de intimiteit van familie-, vrienden- en kennissenkring van 't Koninklijk Bruidspaar, een feest dat begon met een diner in de zeer stijlvolle Nassaulounge, welk evenement werd opgeluisterd door een ware guirlande van belangstel lenden, die zich te land en te water langs IJ en Noord- zeekanaal slingerde doch in de statige salon van de voorbij glijdende „Oranje" slechts werd opgemerkt door de luide toeterconcerten van automobilisten. De knipogende koplichten van de auto's die hun stralen bundels bij wijze van groet naar het voor deze gelegen heid vers-geschilderde grijze vlaggeschip zonden, trok ken echter slechts de aandacht van de onder bijzondere spanning werkende bemanning. Een luisterrijk diner, waaraan 148 gasten deelnamen gevolgd door een bal, waar de sfeer met het verstrij ken van de tijd steeg lot die van een uitbundige bruiloft van vrolijke mensen, die hun blijheid uitten over de mijlpaal die een gelukkig gezin heeft bereikt. Zo is het in de een voudigste gezinnen, zo is het ook in de Koninklijke families, waar men zo zelden de gelegenheid heeft zich on gedwongen en ongezien te uiten. RUSTIG WEER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavondOp de meeste plaatsen droog weer met opklaringen en wei nig wind. Vannacht hier en daar mist en plaatselijk nachtvorst. Morgen middag hogere temperaturen dan vandaag (Opgemaakt te 11.15 uur) 4 MEI Zon op: 5.06; onder: 20.08 uur. Maan op: 5.47 uur; onder: 20.28 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.11 en 5.35 uur: laagwater te 11.20 en 23 54 uur. Een bruiloftsbal. Een spontaan feest, waar de heren zich verdrongen om te dansen met de lieftallige Perzische Keizerin Fa rah, die met recht de ster van het feest kon worden genoemd. En het waren niet alleen vorstelijke personen die deze eer te beurt viel. De burge meester van Utrecht b.v. jhr. de Ra- nitz. was één der eersten die de char mante keizerin, in een zilver wit toi let van ingenieus aan elkaar beves tigde stroken lurex. over de met ko per ingelegde dansvloer leidde. Een ongedwongen bal. De Italiaanse band had voor al le zekerheid twistmuziek ingestudeerd en het kwam van pas: onder de twis tende jongelui mengde zich een on vermoeibare Prins Philip. Hertog van Edinburgh, die de modedans uitste- end bleek te beheersen. Het bal, dat door het bruidspaar met een rumba was geopend, gaf ook de Britse vor stin, Koningin Elizabeth, veel ge noegen al begaf zij zich niet tussen de dansenden. En de Sjah, die o.a met Prinses Margaretha van Zwe den danste, bepaalde zich liever tot oe rusuge uanscii waartoe de ixassau lounge gelegenneid booo dan dat hg zien waagde op net parket in de „ci- nemalouugewaar meer op jongelui ingestelde dansmuziek weru gcspeeiu. ivici opzet had men deze scneiding tussen ouueren en jongeren gemaakt maar reeos na een nali uur mengden jong en oud in beide zalen zien uoor- een. net „Oranje"-feest is een bruiloft geweest zuais fseaeriano nimmer neeit gekenu: vanuaou om kwart voor een was de polonaise in voile gang. He gas ten trokken zingend door net genele stuip, waai üe unmanning lil ue orui- lousvreufeue nteeueeiue. ue polonaise werd begeieiui, uoor een itauaans en een Hongaars orkest en einaigde straks op ue plaats, waar de teesie- igk en als ware kunstwerken opge maakte kouae buffetten stonden op gesteld. De stemming bereikte toen naar noogtepunt. in iemand dacht toen aan weggaan, ook de oudere gasten niet! (Men zie ook elders). Zeeziek Bengelend, in een cabine, f die door een hijskraan twee f meter buiten de „Oranje" aan stuurboord werd gehesen, f konden de persfotografen f hun lenzen richten op de f kleurrijke stoet van binnen komende gasten ,in de koude, winderige avond hadden ze het allesbehalve gemakkelijk in hun kooi, doch de meeste gasten beloonden hun ijver met even op de loopplank stil J te staan. Prinses Irene, die aan de arm van Pritises Beatrix binnen kwam had kennelijk met de in hun f hangkooi opgesloten fotogra fen te doen en ze riep hun vriendelijk toe: Worden de heren niet zeeziek?". Het Koninklijk Paar wande lend met de vorstelijk gasten door de Keukenhof, waar allen, ondanks het niet erg gezellige weer, kennelijk bijzonder ge noten hebben van wat het park te bieden heeft. Van links naar rechs Prins Bertil van Zweden (achter de voorste rij), het Ko ninklijk Paar. Keizerin Farah en de Sjah van Perzië en Koningin Elizabeth en Prins Philip van Engeland. (Dit blad bestaat uit 26 pagina's) Alléén: PEtER LEENEN Gangetje 14 OOK OM MEE TE NEMEN Farali, Fabiola op liet balcon l „Farah Diba, Fabiola, op het bal kon". Een spreekkoor van duizenden Amsterdammers probeerde gister avond vergeefs de Perzische Keize rin en de Belgische Koningin op het balkon van hun resp. suite-balkons te krijgen. Dit gebeurde omstreeks half zes, kort nadat de Koninklijke gasten in het hotel waren terugge keerd van de Keukenhof vanwege de verkeersdrukte een half uur ach ter op het schema. De in de loop van de dag bij het gezelschap aangeslo- j ten Koningin Fabiola scheen door de Amsterdammers in populariteit op een hoogte te zyn gebracht met I Keizerin Farah Diba. J De drukte by het Amstelhotel be- I reikte een uur later het hoogtepunt, toen duizenden het avondeten uit stelden om het vertrek van de hoge gasten naar de „Oranje" gade te slaan. Men werd het wachten ni t noe en speurde langs de ramen om 'en glimp van een Keizer, Koningin >f Prinses op te vangen. Vele malen .verd een opkomend gejuich teleur gesteld afgebroken, wanneer een voor 'n raam verschenen hoofd ken nelijk aan een kamermeisje of huis knecht moest worden toegeschreven. Enorme drukte De verkeersdrukte en de opstop pingen op de pleinen en kruispun- ien aie in de eerste dagen van het koninklijk feest tot het oostelijke stadsdeel waren beperkt, strekten zien thans over de genele stad uit, mede als gevolg van de enorme toe loop naar het Olympisch Stadion waar de wedstrijd Real Madrid Beniica ruim 6Ö.U00 mensen trok. Er waren 650 politie-agenten op de been om het verkeer in goede banen te leiden. Dankzij een apart radio kanaal met speciale apparatuur kon de politie de kruispunten van het traject AmstelhoteI-„Oranje" vrij houden voor de door motoragenten geëscorteerde auto's met vorstelijke bruiloftsgasten. Onderscheidingen H.M. de Koningin heeft de heren J. Olyslager en P. de Josselin de Jong, directeuren van de Stoom vaart Maatschappij Nederland, be noemd tot Commandeur in de Huis orde van Oranje. De herinneringsmedaille ter ge legenheid van het zilveren jubileum van het vorstenpaar werd toege kend aan zes personeelsleden van de balorganisatie van deze scheepvaart Maatschappij en aan 14 leden van de staf van het m.s. „Oranje", o.w. de zieke gezagvoerder P. J. Groenland Staking in Spanje breidt zich uit De staking, die tien dagen geleden in het Asturische kolenbekken in noord-Spanje begon, heeft zich gis teren uitgebreid tot een van de be langrijkste scheepswerven van Span je. De 5.800 arbeiders en employés van de „Constructura Naval" te Bil- babo legden het werk neer teneinde kracht by te zetten aan hun eisen voor invoering van een nieuwe c.a.o. binnen tien dagen en een minimum loon van 170 peseta (ongeveer tien gulden per dag). Van welingelichte zijde te Madrid is vernomen dat een fabriek van 1 rollend materieel, de Campania Auxiliar de Ferrocarriles, te Beasain in de provincie Guipuzcoa gisteren op last van de autoriteiten is geslo ten wegens een solidariteitsstaking van de arbeiders in deze fabriek met de stakende mijnwerkers in As- turië. De arbeiders waren zaterdag in staking gegaan. Een aantal arbei ders werd in de afgelopen dagen gearresteerd maar het merendeel is sedert gisteren weer op vrije voe ten. Derde kernproef In Stille Oceaan In het gebied van het eiland Christmas in de Stille Oceaan is op nieuw een kernproef in de damp kring genomen. De bom werd door een vliegtuig uitgeworpen en ontplof te om zeven uur woensdagmiddag. De kracht van de ontploffing stond ge lijk aan die van een miljoen ton TNT wat „Van de lage megaton- klasse werd genoemd. Dit is de derde proef van de lopen de serie. De voorgaande explosies zouden een sterkte van 100.000 en 500.000 ton TNT gehad hebben. Verdwenen meisje in Duitsland? (Van onze correspondent) De Duitse politie heeft het ver moeden van de Rijkspolitie in Nieuwwolda (Gr) bevestigd: de 15- jarige Clara van Anken uit Midwol- da (Oldamt) is in Duitsland ge weest. Vermoedelijk is zy er nog. Het meisje woonde in Groningen, waar zij de christelijke huishoud school bezocht. Op 19 april kreeg zij een lift uit Groningen naar Win schoten. Zij vertelde de chauffeur naar Duitsland te willen. Zij is, zo kwam vast te staan, inderdaad de grens gepasseerd. Zij logeerde een nacht by een Duitse corresponden tievriendin, doch had het plan ver der te liften. De politie vermoedt dat het meis je nu in Duitsland heen en weer lift. Haar opsporing wordt hierdoor zeer bemoeilijkt. Clara heeft, voor zij op 19 april verdween, 14 dagen met haar (slechte» rapport in Gronin- gen rondgelopen. Zij durfde niet naar huis. Clara was al eens bly- ven zitten en haar ouders hadden haar gezegd dat zij thuis moest ko men om te werken als haar paas- I rapport opnieuw weinig vorderingen aanwees. Kennelijk durfde zij niet I naar huis te gaan. en de gepensioneerde kapitein J. H. Schutting, die g'steravond het bevel voerde over de Oranje tijdens de feestelijke tocht door het Noordzee kanaal. Amerikaanse geleerden hebben voor de eerste maal bewezen, dat de maan radio-actief is. Hierdoor wordt een nieuw vraagstuk gevoegd bij de vele, die in verband met ruimtevaart j nog nader onderzocht moeten wor- i den. Het hoofd van de Amerikaanse commissie voor ruimte-onderzoek, dr. j Richard W. Porter, heeft meegedeeld I dat een raket met een gevoelige gei- I ger-teller zogenaamde secondaire röntgenstraling van de maand heeit opgevangen. Deze straling ontstaat tengevolge van de voortdurende kos mische ultra-straling van de zon en de ver verwijderde sterrenstelsels, die ook de maan treft. Dr. Porter zei verder, dat de Ame rikaanse weersatelliet Tiros 3 meer dan vijftig tropische stormen boven de oceanen ontdekt heeft. Daaronder waren enige pas ontstane orkanen. Bovendien is vastgesteld, dat ten minste drie verschillende sooi ten mi cro-organismen in het luchtledi ge van de kosmische ruimte kunnen blijven leven, waarmee de *heorie. dat het leven zich van de ene pla neet naar de andere kan verplaatsen wordt gesteund. De commissie voor het onderzoek van de ruimte (Cospar) houdt op het ogenblik in Washington haar eerste internationale bijeenkomst. Ge leerden uit 18 landen nemen hieraan deel. Belgische luchtmacht voorgereden. In een tweede auto werd het Koninklijk Paar gevolgd door Erf prins Jean van Luxemburg en diens gemalin Prinses Josephine Charlotte. Koning Boudewijn, gekleed in een bruin kostuum zonder overjas, nam persoonlijk afscheid van de chauf feurs der hof auto's, waarna hij de Belgische ambassadeur in Nederland, F. X. baron van der Straten Waillet de hand drukte. Koningin Fabiola aan de rechter arm steun verlenend wandelde hij naast haar de brede trap van het vliegtuig op. De Koningin was ge kleed in 'n zandkleurig deux-pièces, en droeg een donkerblauwe strohoed met witte bloemen. Prins Jean, in een donkergrijs kos tuum. volgde het Belgisch Paar de trap op met zijn gemalin. Prinses Jo sephine Charlotte droeg een gema- leerd grijs-beige mantelpakje. Bo venaan de trap keerde het viertal zich om en wuifde hartelijk naar de aanwezigen op het platform. Het vliegtuig vertrok om tien minuten voor twaalf. Het proces tegen ex-generaal Ra- oul Salan, de leider van de OAS, zal op 15 mei in Parys beginnen. De voormalige generaal zal terecht staan voor het militaire hoog gerechtshof. Het proces zal worden gevoerd in dezelfde zaal van het Hof van Justi tie, waar vorige maand ex-generaal Jouhaud voor zijn aandeel in de ter reur van de OAS ter dood werd ver oordeeld. Het militaire hooggerechtshof be staat uit negen leden, onder wie vier generaals en admiraals. De president is Charles Bornet van het burgerlijke hooggerechtshof. Intussen gaat het vooronderzoek in de Santé-gevangenis voort. Gisteren beantwoordde Salan voor het eerst alle vragen. Hij betoogde, dat er geen verband mocht worden gelegd tussen zijn aandeel in de mislukte militaire putsch in april van het vorige jaar en het werk van de OAS. Advertentie Gezin van 4 en meer? Koel groot! Alles erin is alle plezier ervan. Welk merk? Teske (voor en na vakman) onthult u de échte ver schillen. Prijs? Valt meer dan mee. Gróótkoelen kan bijnaieder? een: 'n 210 liter begint al bij f 3.- per 'week in spaarkoop. Kom fris de zomer in bij (Is voor en na) een Doezastraat 5, Leiden Tel. 26164 (n<* 6 uur 33878) Uit het Leidsch Dagblad van 2 Mei 1862: J Officieel Nieuws. Ter Gemeente-secretarie ligt l ier inzage, voor allen die er l belang in stellen, het „regle ment der Waarborgmaat schappij Concordia"tegen 1 longziekte, met verpligting, gevestigd te Baarn, onder di- 1 rectie van den heer J, F. Barends.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1