Schitterende rondvaart door de grachten van Amsterdam luik een schouwspel beleeft men maar eens RUIMTE MAKEN VOOR RECREATIE Spontane ovaties Dr. Wiardi Beekman-Stichting ~~Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 2 mei 1962 Derde blad no. 30642 Amsterdam zal het nimmer méér beleven: temidden van het raaiste, 17e eeuwse decor van Europa, de geïllumineerde gevel- ijen van de grachten, gleden gisteravond drie rondvaartboten vol keizerlijke en Koninklijke hoogheden, Prinsen en Prinsessen, iraven en gravinnen, baronnen en baronessen, gestoken in de neest kostbare en sprookjesachtige avondtoiletten, die sinds lang n ons land op één feest bijeen zijn geweest; naar het hoogtepunt ran deze in het teken van het buitenlands bezoek staande dag, iet grote galabal in het Koninklijk Paleis op de Dam. Oorverdovend gejuich Véle tienduizenden hadden zich angs de grachten geschaard om tan dit twintig minuten durende Spectaculaire schouwspel getuige te fijn. Vooral bij het passeren van de ïerde boot, de gloednieuwe „Konin gin Fabiöla", waarin o.a. het Kei zerlijke echtpaar van Perzië, het Britse Koningspaar, de Noorse Koning en onze vier Prinsessen baren gezeten, ontstond een oor verdovend gejuichdat op vele plaatsen gepaard ging met een toe- Verkeersstagnaties De aankomst van de vorstelijke jezoekers in Amsterdam heeft in het ivondspitsuur een groot aantal ern- »tige verkeersstagnaties gegeven in het oostelijk en zuidelijk deel van de Stad. Met name werd dit veroorzaakt floor het afzetten van de kruispunten »m een snelle autorit van Schiphol naar het Amstelhotel mogelijk te maken voor Prins Philip en Prins Michael van Griekenland, juist op het ogenblik dat de gebruikelijke stroom auto's rond vijf uur de bin nenstad wil verlaten. Do verkeersop stoppingen, die het hevigst optraden bij de bruggen over de Amstel, duur den tot na zeven uur. Prins Philip arriveerde een half tiur nadat Koningin Elizabeth met een viermotorige Brittannia was pangekomen met een vuurrood He- ron-vliegtuig op Schiphol. Dit ge schiedde kort na half vijf. Nauwe lijks een half uur later kwam Prins Michael van Griekenland op de luchthaven aan. De Groothertogin, prins Felix, de Erfgroothertog, de Erfgroothertogin en Prins Charles van Luxemburg kwamen in de na middag per auto in Amsterdam aan. In de binnenstad was het gister avond bijzonder druk. Een merkwaar- jdige tegenstelling was dat toen de rondvaart van het vorstelijk gezel schap een aanvang nam, en duizen den zich verdrongen om deel te heb ben aan dit sprookje, in een ander 'deel van de stad een 1 mei-optocht van de C.P.N. door de straten trok, met spandoeken als „de regering-De Quay moet aftreden". De vaartocht en de politieke mars eindigden op slechts enkele tientallen meters van elkaar: de koninklijke feestgangers I ontscheepten aan het Rokin, en de communisten betrokken het verga derlokaal „De Brakke Grond" in de 'daarachter liggende Nes. terconcert van langs de waterkant geparkeerd staande auto's, die bovendien met hun schijnwerpers de hoge gasten in de duistere boot dui delijk probeerden te onderscheiden. Verrassing Een verrassend ogenblik brak aan, toen het met bloemen versierde ko ninklijke schip in een rustig deel van de statige Herengracht naar rechts onder een uiterst smal brug getje voer en vervolgens in de slechts weinig meters brede Beu- lingsloot terecht kvyam. Hier barstte een onbeschrijflijk lawaai los van honderden van toe ters en vlaggen luide stemmen voor ziene jongelui, die uit alle ramen, lui ken en gaten van de eeuwenoude pakhuisjes en magazijnen hingen, en zich zelfs langs de uit het wa ter oprijzende gevels hadden laten zakken om de vorstelijke gasten maar zo dicht mogelijk te kunnen benaderen. Even was men sprake loos van verbazing in de boot. maar toen werd de uitbundige hulde met spontane ovaties beantwoord door geestdriftige bruiloftsgangers. De rondvaartboten, geëscorteerd door Rijkspolitie te water die zich voor deze gelegenheid o.m. van snel le speedboats bediende, vertrokken met tussen pozen van bijna een kwartier. De „Koningin Fa biola" met de belangrijkste gasten aan boord maakte zich om 22.14 uur los van de steiger. Uit de reacties van het juichende publiek bleken de beeldschone Keizerin Fa- rah Dibah of zoals zij thans of ficieel heet Keizerin Farah de Sha- banou en Prins Philip door de Amsterdamse burgerij tot de popu lairste bezoekers te zijn uitgeroepen. Zij waren naast elkaar gezeten en trokken duidelijk de grootste belang stelling. Fascinerend Via het rimpeloze water van de Amstel, van waar de gasten een prachtig gezicht hadden op de ver lichte gevels en de geïllumineerde magere brug, ging de route door de Herengracht ,de voornaamste gracht van Amsterdam. Vele bewoners van grachtenhuizen en directies van daar gevestigde kantoren hadden hun uiterste best gedaan, om door de binnenverlichting te ontsteken een kijkje te geven in de vaak roman tische interieurs. De brandende kroonluchters, de door schijnwerpers belichte, beschilderde binnenmuren en de door wapperend kaarslicht verlichte gebeeldhouwde trappenhui zen boden vanuit de boten een fas cinerend schouwspel. Vanaf het balkon van zijn ambts woning aan deze gracht zwaaide burgemeester, mr. G. van Hall. de hoge gasten een joviaal welkom toe. Niet minder feestelijk was de vaart door het Singel langs de met hon derden lampjes getooide schepen van de bloemenmarkt en de verlich te Munttoren. Van dit punt zetten de boten koers naar het Rokin, waar 60 zwart-glanzende auto's gereed stonden om de vorstelijke personen van de aanlegsteiger in auto's Inaar het Koninklijk Paleis te bren- Igen voor het grootse galabal. De staatsiefoto, welke giste ren in het Amstelhotel gemaakt werd van de gasten, die het diner en de rondvaart meemaak ten. In dit unieke gezelschap van vorstelijke personen uit Europa en Azië zien wij op de eerste rij ter weerszijden van het Koninklijk Paar o.a. Koningin Elizabeth en Prins Philip van Engeland, de Sjah en Keizerin Farah van Perzië, Grootherto gin Charlotte. Prins Felix en Prins Jean van Luxemburg, en Prinses Armgard. Op de twee de rij o.a. de Prinsessen Bea-1 rix. Irene en Margriet (Prinses Marijke gaat op deze foto ach ter Prins Bemhard schuil), Ko ning Olav van Noorwegen Prins Bertil van Zweden. Prin ses Josephine Charlotte van Lu xemburg en Prins Aschwin. De Dr. Wiardi Beekman-Stichting heeft een rapport uitgebracht onder de welsprekende titel „Ruimte voor recreatie". Er is behoefte aan ruimte voor recreatie in de open lucht, zegt het rapport, en de grote bevolkings dichtheid in ons land maakt het vol doen aan deze behoefte tot een maat schappelijk probleem van hoge orde. Tal van belangen botsen. Zonder or denend en stimulerend optreden van de overheid dreigt een persoonlijke beleving van de vrije tijd buitenshuis in gedrang te komen. Temeer daar het toch al geringe areaal aan na- tuur- en recreatiegebied in ons land nog voortdurend afneemt. De commissie, die het rapport heeft opgesteld, meent, dat de voorzienin gen voor de recreatie in de open lucht zich in de eerste plaats dienen te richten op de minst draagkrach- tigen, hetgeen met zich brengt, dat juist aan de voorzieningen in en rondom de woonplaats grote aan dacht moet worden gegeven. Voor de vakantierecreatie is, gezien ook de grote groei van het buiten lands bezoek aan ons land, een ver dubbeling van de bestaande logies- accommodatie noodzakelijk. Vooral bestaat er behoefte aan goedkope ac commodatie, zoals kampeerterreinen, tentenkampen, bungaloparken en kampeerhuizen enz. De overheid al de totstandkoming door kredietregelin gen moeten bevorderen en in som mige gevallen zelf de exploitatie ter hand moeten nemen. Zij moet er te vens op toe zien dat het logiesver- schaffend bedrijf aan redelijke eisen voldoet. Tenslotte zal zij door middel van een wettelijke regeling van de vakantiespreiding een optimaal ge bruik van de bestaande voorzieningen moeten bevorderen. Het zal, volgens het rapport, nodig zijn landbouwgronden te bestemmen voor de recreatie, vooral rondom de grote steden. Daarnaast is het nood zakelijk dat de ruilverkaveling mede dienstbaar wordt gemaakt aan de re creatie. Men zal niet kunnen volstaan met landschapsverzorging, maar moeten streven naar de ontsluiting van re creatief waardevolle cultuurland schappen met voorzieningen ten be hoeve van watersport, kampeerterrei nen en visplaatsen. De commissie wijst erop, dat een nationaal facetplan voor de recratie onontbeerlijk is. Een Rijksdienst voor de Recreatie dient zorg te dragen voor een gecoördineerd nationaal beleid. Nederlands rol in Europa Het Britse blad ..Daily Telegraph" noemit, „Nederland" in vele opzichten het land, dat het meest geschikt is om Groot-Brittannië pijnloos in de Europese gemeenschap te brengen. „Van vele Nederlanders is Engels de tweede taai en de Nederlanders wijzen onverzettelijk een politiek sa mengaan met hun deelgenoten in de Euromarkt af zolang Groot-Brittan nië nog niet is toegetreden" aldus het blad. Zwitserland eist terugroeping van diplomaat De Zwitserse regering heeft bekend gemaakt de terugroeping te hebben geëist van een functionaris van het Tsjechoslowaakse gezantschap, en voorts „uiterst krachtig te hebben geprotesteerd tegen het optreden van de Tsjechoslowaakse geheime dienst". Het Zwitserse ministerie van Ju stitie heeft in een afzonderlijk com munique bekend gemaakt, dat in Bazel wederom een agent van de Tsjechoslowaakse geheime dienst is gearresteerd. Op 17 april werden in Zwitserland drie Tsjechen tot langdurige gevan genisstraffen veroordeeld wegens spionage tegen Zwitserland. KONINGIN ELIZABETH EN PRINS PHILIP IN RIJKSMUSEUM Koningin Elizabeth van Engeland en haar gemaal Prins Philip hebben vanochtend in gezelschap van een lid van de hofhouding een bezoek ge bracht aan het Rijksmuseum in Amsterdam. De Koningin en Prins Philip arriveerden om twaalf minu ten over tien voor het Rijksmuseum, j Enkele amateurfotografen die kwa men toesnellen toen de hofauto met I de Koninklijke Britse Standaard I voorop kwam voorrijden, kregen geen kans een plaatje te schieten, want Prinses Beatrix verwelkomde RUksrechmheurs dit de auto bepe- qisteren op Schiphol de Sjah leidden, hielden hun hoed voor de n fT lenzen. I uan Perzie en diens echtgenote, Keizerin Farah. De Prinses en de Keizerin begeven zich langs de erewacht van het vliegtuig naar de auto's, welke de gasten naar Amsterdam brachten

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9