IN AMSTELHOTEL iROOTS GALADINER lulde tijdens rondvaart twin! Peblisciet in N.-Guiiiea 11a de overdracht Labour wint en niet zuinig in Schotland Z°%zmh\. emtvklvezHtire! Oiuler controle van de V.N. (9tsc/ Qlt teuws Tante Patent WEERBERICHT ;ericht 1 maart 1860 WOENSDAG 2 MEI 1962 No, 306*2 Zeven «loden bij verkeersongeluk in Vlaanderen Twee bussen met een honderdtal musici en plaatselijke voormannen van de Belgische socialistische partij zjjn gisteravond in Waasten nabij leper in West-Vlaanderen tegen elkaar gereden. De botsing was zeer hevig. Zeven personen zijn om het leven gekomen en een zestigtal werd gewond. Ongeveer dertig gewonden zijn in een ziekenhuis opgenomen. De toestand van een vijftal, onder wie een der bestuurders, is ernstig. De bussen kwamen terug uit Ploegsteert-Bizet, waar 1 mei-plech tigheden waren gehouden. Buur en vrienden De „Times" schreef vanoch tend onder het opschrift Buren en vriendendat van alle buiten landers de Britten zich speciaal verheugen over de feestelijkheden wegens Koningin Juliana's zilve ren huwelijk. Engeland bezit de Jiauivst mogelijke banden met het Kuis van Oranje. De geschiedenis van beide naties toont vele paral lellen en niet veel conflicten. Het blad herinnert er nog eens aan, dat toen Engeland in moeilijkhe den verkeerde. Koning-Stadhou der Willem III het bewind over nam, hoe een Hollandse admiraal 'De Ruyter) het respect van de Engels afdwong en hoe Neder land en Engeland sinds Willem de Zwijger en Elizabeth I samen de aanvallen van Spanje, Frankrijk en Duitsland hebben afgeslagen. De Nederlandse Koninklijke fa milie handhaafde de dappere tra ditie, toen de laatste van deze aanvallen in 1940 kwam. Prinses Juliana, in Canada met haar kinderen (één werd geboren in een voor de gelegenheid spe- (Van onze Haagse correspondent) Politieke kringen in Den Haag deelden ons gisteren mede, dat in de afgelopen dagen in Washington nieuwe gedachten zijn ontwikkeld rond het plan-Bunker. De Nederlandse suggestie om de troepenzendingen te staken zodra een stabilisatie-akkoord zou zijn bereikt met Indonesië, zou aanleiding zijn geweest een nadere toelichting te geven op de Nederlandse amenderinq van het plan- Bunker. In het plan van de Amerikaan, die als derde party de geheime voorbe sprekingen tussen de Nederlandse en de Indonesische delegatie heeft bijge woond, is slechts zeer vaag het zelf- ciaal door de wet geschapen Ne derlandse enclaveen haar moe der, de Koningin in ballingschap, in Londen, waren symbolisch voor een hechte alliantie welke de oude vriendschap heeft versterkt. Prins Bernhard's actieve dienst herinnerde aan de rol, die de bet overgrootvader van zijn vrouw, die aide-de-camp was van Wel lington in Spanje en de eerste Koning van de Nederlanden werd de Napoleontische oorlogen, heeft gespeeld. Engeland en Nederland hadden reeds meer dan de meeste landen bijgedragen zowel tot de formule ring van het internationale recht als tot de ontwikkeling van vrije instellingen in eigen land. Sinds 1945 zijn de banden nauwer aan gehaald Beide landen hebben met eer grote imperia opgegeven en zoeken een plaats in een Europa, verenigd uit vrije wil en niet door dwang. beschikkingsrecht van de Papoea's genoemd. Van Nederlandse zijde, aldus genoemde kringen, zou de ge dachte naar voren zyn gekomen om met Indonesië gezamenlijk het ver zoek aan de V.N. te doen om in Nieuw-Guinea een plebisciet te laten houden op dezelfde wijze als dit is geschied in de beide Kameroens en in West-Samoa en zoals ontworpen is voor Roeanda Oeroendi. Meergenoemde kringen meenden, dat het de bedoeling zou zijn, het plebisciet te laten houden na de overdracht van West-Nieuw-Guinea aan Indonesië, echter onder uitdruk kelijke controle van de zijde der V.N. Een bevestiging van deze plannen was in Den Haag niet te verkrijgen. Het Zilveren Bruidspaar be geeft zich naar de Spiegelzaal in het Amstelhotel, waar gister avond een luisterrijk galadiner werd gegeven. Achter het Ko ninklijk Paar Elizabeth van En geland en de Sjah van Per zie die tot de vele vorstelijke per sonen behoorden, die aan het diner aanzaten. Kroll in Moskou De Westduitse ambassadeur in Moskou, Kroll. is gisteren na een verblijf van twee maanden in West- Duitsland, per vliegtuig naar zijn standplaats teruggekeerd, vergezeld door zijn echtgenote. Advertentie vrijetijdsverf kwaliteifsverf EEN PROOUKT VAN DE SIKKENS GROEP Olifantenrennen voor studenten Studenten van een inrichting voor hoger onderwijs in Fullerton in Cali- fornië hebben een vereniging voor olifantenrennen opgericht en meege- 1 deeld dat zij op 11 mei de eerste interacademiale olifantenrennen zul len houden. De organisatoren hebben uitnodigingen gezonden aan achttien universiteiten in verschillende landen. Uit het Leidsch Dagblad van i 1 Mei 1862: De Arrondissementsrecht bank alhier heeft uit de dub beltallen tot leden van de raad van toezigt en discipline zes advocaten benoemd en tot deken van deze orde Mr. H. A. Neeb. LEIDSCH mDAGBLAD cteur. E A is van Dishoect DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1. Lelden - Giro no 5,055 dredacteur: J. Brouwer f8.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f 0.65 per week. Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Nimmer in de geschiedenis heeft isterdam zoveel vorstelijke gasten gen begroeten. Het uitzonderlijk \te aantal arriveerde gistermiddag ier grote belangstelling ter bijwoning i het galadiner in het Amstelhotel igericht ter ere van het zilveren 'oen de gasten in het Amstel- ïl gearriveerd waren, hadden n de vooravond gelegenheid een ogenblik te toeven in de r tientallen Rijksrecher- urs bewaakte hal van het el, waar zij passeerden op j naar het galadiner, dat in Spiegelzaal van dit meest lusieve hotel van Nederland erveerd werd. )m kwart over zeven verliet ningin Juliana de rechtervleu- van de eerste verdieping en |af zich via de trap naar de waar zij door Prins Bern- •d hartelijk werd begroet. De rstin droeg een lavendel- uwe avondjapon van atlas- Ie, met rugdecolleté en een perie aan de rechterschouder. huwelijksfeest van Koningin Juliana en Prins Bernhard. De begroeting had telkenmale een allerhartelijkst verloop onder het oog van de talrijke nieuwsgierigendie zich deze bijzondere gebeurtenis niet wilden laten ontgaan. et zilveren paar begaf zich naar Sarphati-zaal. om daar de hoge ,en te ontvangen, en van de eerste gasten, die hun es verlieten om zich naar deze eangst te begeven, was de Sjah Perzië met zijn gemalin. De 23- fee Keizerin was gekleed in een wsluitend, oranje toilet van zijde- ïsseline, een prachtige creatie met zogenaamde „cold shoulder", ter van de andere schouder in de- de stof een in Griekse stijl ge erde sleep was bevestigd. Keize- Farah droeg het haar eveneens Griekse stijl, hoog opgestoken. Zij l haar eigen kapper mee naar Ne land genomen, de Parijse coiffeur »ou. -uccessievelyk kwamen de ruim gasten naar beneden, de dames vaak oogverblindende toiletten, de en in groot gala of in rok. Twee gdige prinsen, Prins Michael van lisen en Prins Priedrich Wilhelm len op door hun afwijkende kle- g: rokkostuum in „midnight-blue" t shawl-kraag. Een sprookje Een kleurrijk sprookje vormde het passeren van de gasten, toen deze zich naar de dinerzaal begaven. Voorop ging het zilveren bruidspaar, gevolgd door Koningin Elizabeth van Groot-Britannië aan de arm van de Sjah van Perzië. De Britse vorstin droeg een wit-kanten toilet met éta ge-rok, dat bezet was met honderden flonkerende steentjes. Vervolgens kwamen de groot-hertogin van Luxemburg en Prins Philip, de her tog van Edinburgh. Prins Aschwin von Lippe-Biesterfeld leidde Keizerin Farah naar de dinertafel. Koning Olaf V van Zweden was de tafelheer van Prinses Beatrix, die een ijs-blauw, gedecollecteerd toilet van satin duchesse met broderie droeg, welke japon van een zeer lange sleep was voorzien. Prinses Irene, in een roze avondjapon, liep naast de erf- groothertog van Luxemburg. Prinses Margriet in een zacht-blauwe met wit geappliqueerde japon naast Prins Bertil van Zweden en Prinses Ma rijke in een zacht-roze japon met étage-rok liep aan de arm van Prins Charles van Luxemburg. De door drie kronen verlichte spie gelzaal was met roze tulpen versierd. Op vijf tafels stonden twaalf cande- labres met elk zes kaarsen. Het bedrukte menu droeg op de voorzijde de beeltenis van het bruids paar, de letters J en B en de jaar tallen 1937—1962. Het vermeldde kreeftencocktail, kervelsoep, parelhoen en ijs. In de Amstelzaal, lagen tal van geschenken uitgestald, waaronder een Perzisch tapijt, een fraaie vaas, een kostbaar haardgarnituur, een antiek schrijftafeltje en vele sier voorwerpen. Alle geschenken waren voorzien van persoonlijke wensen, geschreven door de in het hotel reeds aangekomen gasten. Zoveel fraais Het gebeuren in het Amstelhotel onttrok zich uiteraard geheel aan de ogen van het publiek, dat variëren I van enkele honderden tot meer dan duizend belangstellenden achter de hekken tegenover de hoofdingang van het Amstelhotel stond samenge drongen. Eerst bij de rondvaart zou Am sterdam het vorstelijke gezelschap mogen aanschouwen. Bij de aan komstplaats van de rondvaartboten aan het Rokin stonden vele duizen den nieuwsgierigen, die iets probeer- j den te zien van de fraaie toiletten. De ontscheping van het overstappen in de auto's gebeurde echter bijzon der snel. Velen zullen doordat alle dames uit het gezelschap stola's of avond capes tegen de avondkilte hadden omgeslagen, moeite hebben gehad met het herkennen. Een uitzondering hierop maakte Keizerin Farah, die over haar oranje avondtoilet een kostbare avondman tel van sabelbont droeg en het ge juich van de menigte ging dan ook over in een geestdriftig spreekkoor „Farah Diba, Farah Diba". Alle 107 gasten, die aan het diner in het Amstelhotel hadden aange zeten, namen deel aan het bal in het Koninklijk Paleis. De Burgerzaal, de Troonzaal en de aangrezende gale rijen. waar het koudbuffet was opge steld. waren versierd met een bloe- menschat ter waarde van f 35.000. die als geschenk was aangeboden door de Vereniging van Nederlandse bloe misten. Niet minder dan 65 Amster damse bloemisten hebben twee dagen lang gewerkt aan de versiering. Zij voorzagen de 80 tafeltjes van boeket ten en verwerkten voorts 6000 anjers, 4000 rozen. 1000 amaryllis, 300 tak ken appelbloesem, 200 takken serin gen, 150 takken kers. 3000 tulpen, 750 bloeiende irissen, 20 complete ap pelboompjes, 225 exotische planten, 225 bloeiende planten en 300 meter guirlandes van coniferen. De dansmuziek op dit Gala-bal werd verzorgd door een ensemble uit het bekende radio-orkest „De Zaaiers". Als bijzonder attractie trad voor de vorstelijke gasten het zi geunerorkest van Ta Ta Miranda en zijn zonen op. Tot ver na midder nacht duurde het feest in het hart van het grote paleis. (Men zie ook elders). (Van onze Londense correspondent) VERSIER HET BIOSCOGPJE Speel zélf eens een actieve rol als u naar de bioscoop gaat. Doe het niet afgemeten haastig. Versier het gezellig met vóór of né de film ergens neer te strijken, wat te drinken of iets te eten. Met zo'n initia tief kunt u tegen de grootste ster van het witte doek con curreren. Nóg een tip voor een leuk initiatief: als u een ca deautje moet geven, geef dan Horeca-cheques, waarmee in elk Nederlands Horecabedrijf betaald kan worden. Cheque boekjes a f 10 - of f 25.-. in coupures van f 2.50. kunt u bestellen bij het Bedrijfschap Horeca, Koninginnegracht 58- 59, Den Haag. (giro 63.53.00; vermelden: Cheque boekje). De gemeenteraadsverkiezingen in Schotland voorafgegaan aan die in Engeland, welke volgende week worden gehouden hebben een duidelijke ommezwaai naar Labour te zien gegeven. Deze partij won maar liefst 54 zetels. In 40 van de 78 gemeente raden, welke strikt volgens het partijsysteem worden gekozen, is er thans een Labour-meerderheid. In Edinburgh wonnen de liberalen drie zetels en Labour twee, waardoor de meerderheid van de zogenaamde Progressieve (conservatieve) Partij aldaar verloren ging. George Brown, Labours plaatsver vangende fractievoorzitter in het Lagerhuis, noemde het verkiezings- Nieuwe strip van Annie M. G. Schmidt resultaat sensationeel, omdat Labour in Schotland driemaal zoveel zetels heeft verworven als de partij had ge hoopt. Hieraan kan nog worden toege voegd. dat de aanzienlijke werkloos heid en andere economische moei lijkheden. waarmee Schotland spe ciaal heeft te kampen, hun invloed op het verkiezingsresultaat hebben doen gelden. IV. Tab »kïf»b riek J. Gruno - N ij kerk ZELFDE WEER De Bilt verwacht van heden- tot lorgenavond: Aanvankelijk opkla- Ineen. maar morgen weer veel be volking en hier en daar enige regen, .wakke tot matige wind, in hoofd- aak tussen noord en west. Vannacht ilaatselijk nachtvorst, morgen over lag ongeveer dezelfde temperaturen lis vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 3 MEI Ion op: 5.08 uur; onder; 20_06 uur. laan op: 5.19 uur; onder: 19.08 uur. .loogwater te Katwijk te 2.24 en 14.52 Uur; laagwater te 10.29 en 22.58 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Dit is het portret van Tante Pa tent, getekend door Fiep Westen dorp, de trouwe medewerkster van Annie M. G. Schmidt. Tante Patent is een keurige dame in een keurig huis in een keurige straat. Achter het huis is een keurig tuintje. Wie zou dan ook gedacht hebben, dat er iets Erg Vreemds uit die tuin tevoorschijn zou komen? En wie zou ooit vermoed hebben, dat Tante nog eens een Zonderling In dividu zou herbergen in haar keurige logeerkamer? Nu is Tante Patent niet iemand, die spoedig nerveus wordt, of snel flauwvalt of gemakkelijk buiten zin nen raakt van angst. Integendeel: zij is een evenwichtige vrouw. Haar de vies luidt: „Wat is het leven makke lijk als je maar gewoon doet". Een woord, dat wij ons allemaal kunnen aantrekken, zoals we hier zitten, lieve vrienden. De eerste aflevering van dit ver haal vindt u elders in dit blad.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1