KENNEDY PLEEGDE OVERLEG MET PREMIER MACMILLAN H.K.H. Prinses Wilhelmina kreeg paarden van Arabische heersers Dc Ondanks nuances intensiever samenbundeling van krachten Spaanse mijnwerkers blijven staken Ouders met waardebesef gaan voor de kleding van hun iongens regelrecht naar VERHULST. Vijf merries ontroerden profeet Mohammed LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 1 MEI 196* (Van onze correspondent in Washington) President Kennedy van de Verenigde Staten en de Britse premier Macmillan hebben het afgelopen weekeinde in Wash ington uitvoerig van gedachten gewisseld over de betrekkingen tussen Oost en West, over de ontwapening en bovenal over een hervorming van de economische betrekkingen in het niet-com- munistische deel van de wereld. Het was geen crisisbijeenkomst en sensationeel nieuws valt niet te melden, maar meer en meer wordt duidelijk, dat Kennedy, ondanks de nuanceverschillen die tussen Amerika en Engeland bestaan, in de samenwerking met Londen de extra kracht hoopt te vinden, waardoor hij de vrije wereld, zowel economischv als politiek, tot een intensieve samen bundeling van krachten kan leiden. Informaties over gesprekken van Rusk met Dobrinin Dat Macmillan kennelijk zulke be trekkingen tussen hemzelf en Ame- rika's jonge president heeft weten te ontwikkelen, kan hem ten goede komen, nu hy het intern in Engeland moeilijker schynt te krijgen. Macmillan is voldaan over het slot communiqué, dat onderstreept hoe be langrijk het is contactkanalen tussen Oost en West open te houden. Inte ressant is dat hetzelfde communi qué over topconferenties-in-meervoud 6preekt. Blijkbaar houdt Macmillan aan zijn idee van 1959 vast om een serie topconferenties te organiseren. Kennedy en Macmillan voelen daar echter alleen voor, indien positieve resultaten kunnen worden verwacht. Chroesjtjsow heeft zich kort geleden bij die zienswijze aangesloten en top- overleg wordt in de naaste toekomst niet verwacht. Adenauer begin juli naar Parijs De Westduitse Bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, zal op uitnodiging van president De Gaulle van 1 tot 6 juli een officieel bezoek brengen aan Frankrijk. Officiële kringen in Parijs zeiden dat president De Gaulle tijdens dit bezoek wil trachten de Westduitse regeringsleider ervan te doordringen, dat de mislukking van het tot stand brengen van een Europese politieke eenheid op het psychologische ogen blik waarop Frankrijk zijn laatste koloniale banden verbreekt en een nieuw Afrika naar hechte banden met Europa als geheel uitziet, zal kunnen betekenen dat de kans daar op gedurende vele generaties lang verloren zal gaan. President De Gaulle zal dr. Adenauer voorhouden, dat de politieke eenheid van Europa hoewel niet uitsluitend, dan toch in essentiële mate afhankelijk is van Frans-Duitse samenwerking en dat aan deze samenwerking in de nabije toekomst concrete en institutionele uitdrukking moet worden gegeven. President De Gaulle is vastbeslo ten, aldus genoemde Franse officiële kringen, in de naaste toekomst een Europese politieke eenheid in een of andere vorm tot stand te brengen. Olie onder de Waddenzee? De Nederlandse Aardolie Maat schappij zal volgende maand begin nen met een seismisch verkennings- onderzoek naar het verloop van de aardlagen in de Waddenzee. Het onderzoek zal zich uitstrekken in het zeegebied bezuiden de Waddeneilan den Ameland, Vlieland een een ge deelte van Terschelling. Ten behoeve van het onderzoek zal gebruik wor den gemaakt van zg. amfibievaartui gen, de z.g. ducks. Het seimisch on derzoek zal dienen om de structuur te bepalen van de ondergrond van de Waddenzee, waaruit conclusies kun nen worden getrokken omtrent de mogelijke aanwezigheid van olie of aardgas. Kennedy kon Macmillan inlichten over drie gesprekken, die de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rusk, kort geleden met de Russische ambassadeur in Washing ton, Dobrinin, heeft gevoerd over Berlijn. Engeland en Amerika zijn het erover eens, dat naar een modus Vi vendi moet worden gestreefd, doch beseffen dat tussen Oost en West nog steeds een principieel meningsverschil bestaat. Men acht het echter bemoe digend, dat de Sowjet-Unie deson danks door wil gaan met confereren. Minder inspectie Engeland en Amerika willen on danks de moeilijkheden, blijven stre ven naar ontwapening en een verbod tot proefexplosies. Wat dat laatste betreft, blijft een nuanceverschil tus sen Amerika en Engeland bestaan. Engeland schijnt nog steeds bereid een grotere mate van risico te aan vaarden bij een verbod tot proefex plosies dan Amerika verantwoord acht, met andere woorden: Engeland zou de Westerse eisen ten aanzien van inspectie nog meer willen beper ken dan Amerika. Veel tijd heeft de discussie over de gemeenschappelijke markt en aan verwante problemen ingenomen. En geland bepleitte de belangen van het Britse Gemenebest en de neutrale Europese staten, zoals Zweden, Zwit serland en Oostenrijk, Engeland is, wat die Europese neutralen betreft, voorstander van economische asso ciatie bij de gemeenschappelijke markt. Amerika legtechter de nadruk op Dolitieke associatie. Kennedy bracht verslag uit over zijn wetsvoor stel tot uitbreiding van de handel en bepleitte algemene verlaging van in voerrechten, waarvan alle niet-com- munistische landen tenslotte zouden profiteren, ook de Zuidamerikaanse. De belangen van Zuid-Amerika wor den in Washington beslist niet ver geten. Kennedy schijnt ook te willen nagaan of de Europese landen bereid zijn leningen met een lage rentevoet voor lange termijn aan Zuid-Amerika te verstrekken. De ongeveer 70.00 Spaanse mijn werkers in Asturlë, die sinds 24 april in staking zijn, hebben gistermorgen het werk nog niet hervat, ondanks toegezegde loonsverhogingen. Het werk bij de steenkolenmijnen ligt voor naar schatting negentig procent stil. Naast de verkregen loonsverhogin gen eisen de mijnwerkers nog verho ging van de produktiepremie en bete re pensioenvoorzieningen. „WIJ zijn beloften beu en willen nu daden zien", aldus verklaarden de stakers. Het Internationale Verbond van Vrije Vakverenigingen en het Inter nationaal Verbond van Christelijke Vakverenigingen hebben de Interna tionale Arbeidsorganisatie in Genève verzocht, een commissie naar Spanje te sturen om onmiddellijk een onder zoek in te stellen naar „onderdruk kingsmaatregelen" tegen de stakende Asturische mijnwerkers. De interna tionale verbonden zeggen, dat vol gens officiële inlichtingen 47 mijn werkers zijn gearresteerd en dat een grote troepen- en politiemacht naar het gebied van de staking is gezon den om de stakers te intimideren. Noorse parlement pro Euromarkt Het Noorse parlement heeft za terdag met 113 tegen 37 stemmen zich uitgesproken voor de indiening van een Noors verzoek tot volledig lidmaatschap van de gemeenschap pelijke markt. Verwacht wordt, dat het Noorse verzoek morgen bij de ministerraad van de E.E.G. zal worden ingediend. Mevrouw Polak had weer conflict Mevrouw Polak-Moor uit Boekelo is zaterdag gewond op een dieren markt in Tilburg. Zü kwam destijds in het nieuws doordat zij de Duitse hondenhandelaar Heinz Vleten, die regelmatig op de Nederlandse hon- denmarkten verschijnt, een klap gaf. Mevrouw Polak begaf zich in Til burg tussen de handelaren, die er hun handel bedrijven op particuliere grond in en om een café aan de Bredaseweg. Men stelde geen prijs op haar aanwezigheid en zij kreeg het verzoek het terrein te verlaten. Toen zij zich hiertegen verzette en daarom uit het café werd gezet, slingerde zij de handelaren naar het hoofd: „jullie zijn allemaal honden moordenaars". Als repliek kreeg zy toen van een omstander een schop tegen het been. Mevrouw Polak heeft bij de politie proces-verbaal laten opmaken. De hondenhandelaren hebben echter een aanklacht ingediend wegens be lediging. Het laatste woord is thans aan de officier van Justitie. MARKTBERICHTEN AAU3MEER, 27 april Seringen Mad. Stepman 4 kop 90-140, ld. 2 kop 70-90, Marle Legray 4 kop 85-145, ld. 2 kop 65-100, Prunus serrulate 100-220, Gerbera 45-70, Clematis 65-100 p. tak, Amaryllis 35-58 per kelk, Fresia 90- 190, Iris 175-345, Lathyrus 190-300 p bos ROTTERDAM. 30 april Veemarkt: totale aanvoer 1352, vette koelen en ossen 1352 stuks. Hazewind regenjasje Kwiek regenjasje met-capuchon in uitstekend poplin. Door zeer praktische sluiting zowel voor jongens als meisjes geschikt. Geheel gevoerd. Leeftyd 4 jaar: 25.25 KI. st. p. maat. Vraag naar de kaart- die-spaart: een volle kaart geeft f 20.- con tant op Uw handt LEIDEN - BREESTR A AT T/O STADHUIS Prijzen (resp. Ie, 2e en 3e kwal.): vette koelen (In ets per kg) 305-340. 280-300, 250-275. Handelaanvoer vette koelen als vo rige week, handel redelijk, prijzen pri ma's boven notering. Aangenomen naar Geneve (Ned. Prot. Gem.), ds. H. Beker te Wassenaar. (Bijzondere medewerking) Een brokje valse romantiek om te beginnen: „De verdwaal de reiziger zijgt neer in het zand. Hij versmacht van dorst. Zijn ogen staren over de woestijn. Na een poosje verliest hij het bewustzijn. Aasvogels, kringend in de ijle lucht, wachten op het einde. De nood is zeer hoog. Redding schijnt onmogelijk. Eens klaps verbreken een gierend gehinnik en luide mannenstemmen de verzengende stilte. Gehuld in een stofwolk galoppeert een horde ruiters aan. Elk hunner is gezeten op een koolzwarte Arabische hengst. De reiziger herwint het bewustzijn, als stoere handen hem optillen. De aasgieren verdwijnen. Zij gaan elders een prooi zoeken Betoging tegen Castro in Havanna Tijdens een generale repetitie voor de 1 mei-parade heeft de geheime politie in Havanna zondag een anti- Castrodemonstratie verspreid. Zeven personen werden aangehouden. On geveer vijftig mensen, merendeels vrouwen, wisten tijdens de proef- parade door het politiekordon te bre ken en ontplooiden banieren met leu zen tegen premier Castro. Een vliegtuig van de luchtmacht van Guatemala heeft een Cubaans schip met wapens en munitie voor Guatemala tot zinken gebracht. Het schip heeft vrijdag op het vliegtuig geschoten nadat dit aan het schip had gevraagd zich bekend te maken Later deelde A.F.P. mede, dat pre sident Fuentes gezegd had, dat het Cubaanse schip niet is aangevallen, door de Guatemalteekse luchtmacht of de marine. Hij veronderstelde dat het schip door sabotage van de be manning is ondergegaan. Proces tegen Djilas Binnenkort zal voor een recht bank ln Belgrado het proces begin nen tegen de voormalige communis tische leider Milovan Djilas, die op 7 april werd aangehouden. Ruim een jaar tevoren was hij voorlopig op vrije voeten gesteld. Naar verluidt zal hem ten laste worden gelegd, dat hij „de belangen van zijn land heeft benadeeld" en door politieke pamfletten in het bui tenland uit te geven „zich er toe heeft geleend instrument van de koude oorlog te zijn". Voorts zou hy I worden beschuldigd van het bekend maken van gegevens, welke hem in officiële functies ter kennis waren gekomen. Dit laatste zou slaan op zijn nieuwste boek, „Gesprekken met Stalin", waarvan reeds stukken in Amerikaanse en Britse bladen zyn verschenen. Deze soort woestijn romantiek rovers en haremvrouwen, sheiks en zwarte hengsten vindt men in tal van Jongensboe ken. Maar bevatten die verhalen louter waarheid? Het antwoord luidt: Neen, want al zijn ze aardig om te lezen, toch berusten zij meer op fantasie dan op werkelijkheid. De vele ontembare koolzwarte Arabische hengsten", die we in die boeken ontmoeten, kunnen wij ge rust wegbergen op de rommelzol der der verbeelding. Een (Arabi sche) Bedoeien berijdt namelijk bij voorkeur een merrie. En ontembaar is zijn paard beslist niet! Het Ara bische paard heeft ln het algemeen een nobel en vriendelijk karakter. Een werkelijk koolzwarte Arabier is een vermogen waard, want kool zwarte Arabische paarden zijn uiterst zeldzaam. Het zU verre van ons om afbreuk te willen doen aan de glorie en de romantiek, welke het Arabische paard beroemd hebben gemaakt. Wij beogen echter wél die roem en romantiek zoveel mogelijk te plaat sen op de hechte bodem van de waarheid en de werkelijkheid. Edelste bloed oor de eeuwen heen is een Arabisch paard een vorstelijk, ja, een koninklijk geschenk geweest. Toen de beroemde kallef Haroen-el-Radsjik omstreeks 800 contact opnam met keizer Karei de Grote, zond hij deze Westerse vorst een prachtig Arabisch paard als geschenk. In de jaren dertig onzer eeuw deed de koning van Saoedi-Arabië aan Koningin thans Prinses Wilhelmina der Nederlanden een drietal merries en een hengst van het edelste Ara- Een nog ongetemde Arabische hengst WIJ weten allen, dat Arabi sche paarden edel zijn en mooi. Het Is dus belangwek kend om lets over die vier voeters te vertellen. Het is prettig, dit te doen, want de „Drinkers van de Wind" zoals de Arabieren hun paar den wel noemen hebben een roemvolle en romantische historie en nemen een eigen plaats ln de paardenwereld in. blsche bloed cadeau. De drie merries luisterden naar de welluidende en exotische namen „Al Hamdaniyah", „Koheilet Sabiyah" en „Kohei- let Saoeda". De hengst heette „Ko- heilan Jellabt". Ook een andere Arabische heerser te weten de Imam van Jemen schonk onze toenmalige vorstin edele Arabische paarden, namelijk de beide heng sten „Elmas" en Moedjalli". Oorsprong De vraag, waar de bakermat lag van het Arabische paard, is nog steeds een open vraag. Sommige geleerden hebben omtrent de herkomst van het dlèr theorieën ontwikkeld, welke door andere ge leerden werden verworpen. Men komt de mening tegen, dat het Arabische paard afstamt van de Tarpan, dus van het wilde paard, dat vroeger in Europa leefde. Men hcort ook, dat het dier uit Cen- tra&l-Azie stamt en eveneens, dat het In Arable, toen dat land nog vruchtbaar en met wouden en wei den bedekt was, ls ontstaan. De Bedoeïenen zelf zeggen veelal „De ware bron van het Arabische bloed ligt hoger dan op aarde". In ieder geval is dit een romantische ver klaring. Er zijn weliswaar mensen, die het betwijfelen, maar toch mag men aannemen, dat het Arabische paar denras kan bogen op een zeer hoge ouderdom. In Nedsjd een hoog land ln Midden-Arabië, waar vroe ger veel paarden werden gefokt hebben archeologen rotstekeningen gevonden, die meer dan drie dui zend jaar oud zijn. Men ziet er Arabieren ln afgebeeld van een buitengewoon edel type. In die oude tyden was het Arabische paard dus reeds een paard „op hoog niveau"! Voorts hebben de geleerden vondsten gedaan op grond waarvan zy tot de conclusie kwamen, dat er ln Jemen ongeveer vijf duizend Jaar geleden reeds „rennen" wer den gehouden. Mohammed ontroerd Er schuilt iets waars in de op vatting, dat vele Oosterlingen een ander tijdsbegrip hebben dan de gehaaste Westerlingen. Het ls of het verleden in het Oosten dichter by is dan het Westen. Zo kunt U om terug te keren tot het Arabische paard uit de mond van Bedoeïenen de volgende legen de horen van de profeet Moham med (stichter van de Islam) en zijn honderd „Drinkers van de Wind": Mohammed bezat wel honderd merries van het edelste bloed. Zy waren alle even schoon. Eens op een dag liet de profeet zyn paar den opsluiten in een omheinde ruimte. De zon blakerde de paar den, maar zy kregen geen water. De honger kwelde hen, maar zy kregen geen voeder. Een beek met helder water stroomde juist buiten het bereik der arme dieren. Na eni ge dagen liet Mohammed de hek ken openen. Onmiddellijk stormden de merries in de richting van het koele water. Mohammed echter Liet het hoornsignaal „Verzamelen" blazen. Slechts vyf van de honderd paarden konden de verleiding weer staan om zich eerst aan de beek te laven. Dit vijftal maakte zich los uit de voortstormende kudde. Biyde hinnikend draafden zy naar de profeet. Mohammed, geroerd door zoveel trouw, zegende de die ren. Hy gaf ze elk een naam: „Abayyah", „Saqlawiyah", „Kuhay- lah", „Hamdaniyah" en „Hadbah". Deze vyf merries (ook andere namen worden de dieren wel toe geschreven) zyn volgens de overle vering de stammoeders van de vyf „bloedUjnen", die wy thans nog kennen by het Arabische ras. H©e romantisch de legende van de pro feet en zyn paarden ook is, toch is er reden om aan te nemen, dat die vyf bloediynen reeds bestonden vóór Mohammed's tyd (circa 600 n.C.). Nog heden ten dage bezigt men het woord „keheilan" afge leid van .Kuhaylah"? om aan te duiden, dat een paard „asil", dat wil zeggen van edel bloed is. De Koran het Heilige Boek der Islamieten spreekt over het Arabische paard als over „El Keir". Vermoedelijk betekent dit „de bo ven alles goede". Hoe dit zy, het woestynpaard staat hoog genoteerd in dat boek. zoals uit een aantal teksten blykt, by voorbeeld: „Wie een paard onderhoudt voor de hei lige oorlog, verveelvoudigt het aan tal zyner goede werken" en „Elke graankorrel, die Gy U paarden geeft, bezorgt U vergiffenis voor Uw zonden ln de andere wereld". Het wekt dus geen verbazing, dat de Arabieren na hun overgang tot de Islam nog meer zorg aan de paardenfokkery besteed hebben dan hun voorouders uit de tyd vóór Mohammed's optreden. Mooi en taai De schoonheid van een Arabier ligt in zyn economische li chaamsbouw. De voedsel- schraalheid, de grote temperatuurs verschillen en de grote inspannin gen, die het dier in de woestijn moest (en moet) verdragen, lieten het geen andere keus dan onder gaan of alles „overboord gooien", wat niet strikt van node was. Het Arabische paard koos het laatste. Het resultaat was en is een paard van byzonder fraaie lyn, dat zich in menig opzicht onderscheidt van alle andere paardenrassen. Een kenmerkend verschil is, dat een Arabier één ruggewervel minder heeft dan andere rassen. Hier door is zijn rug kort en sterk. Klein als deze taaie woestijnbewoner is, torst hy tcch met gemak een ge wicht van honderd kilogram of meer. Het uithoudingsvermogen van het Arabische paard is legen darisch. Is zyn eigenaar op reis of wat vroeger voorkwam op „ghazu" (rooftocht), dan loopt een paard tot twintig uren per etmaal zonder dat zyn gezondheid schade ïydt. In Polen legde een Arabische merrie eens 280 km in minder dan drie dagen tyds af. Een gemiddelde dus van byna 100 km per dag- In Amerika won een Arabische vol bloed een tocht van 500 km met 111 kg op zijn rug. Deze volbloed was tevens een der heel weinige deel nemende paarden, die van de toch geen nadeel ondervonden! Vlees en vis Wy weten, dat in de woestyn schraalhans maar al te vaak keukenmeester is. Het Arabische paard heeft zich bij die toestand aangepast. Het drinkt weinig. Het eet weinig. Ja, het heeft zich zozeer aangepast, dat een „Drinker van de Wind" er, als de nood aan de man komt, geen „been" in ziet om vlees of vis te Wens vervuld: telefooncel in Zuid-West Een wens van de vele bewoners van het zich sterk uitbreidende zutdwes- telyk stadsdeel van de Sleutelstad gaat binnen afzienbare tyd ln ver vulling. PTT-mannen zyn op het ogenblik bezig op het Bevrij dings- plein een publieke telefooncel te plaatsen. verorberen. De Bedoeïenen geven by voorkeur geen hooi aan hun paarden. De dieren zouden er menen zy maar slap van wor den. Met de verzorging der paarden neemt men het in de woestyn ta melijk gemakkeiyk. De roskam kent men er niet, althans gebruikt men ze weinig en van goed „poet sen" der paarden is dan ook maar hoogst zelden sprake. De Arabische paarden brengen veelal ook de nachten bulten door. U moet hier- by bedenken, dat het in de woestyn overdag weliswaar erg warm is, maar dat het er 's nachts stevig kan vriezen! In Arabië zelf zyn waarschyniyk volstrekte zekerheid bestaat er niet nog maar weinig Ara bische paarden van zuiver bloed over. De moderne wapens, die meer en meer in gebruik kwamen, als het gold, onderlinge geschillen te beslechten, zyn aan de achteruit gang van de paardenstand ln Ara bië voor een belangrijk deel schuld. Zwart was eens de kleur der shelks! Misschien is zwart dat nog wel, maar de zwarte paarden zyn thans vervangen door dure zwarte auto's, betaald met het geld, dat de „Heer sers der Woestyn" van de grote aardolie-maatschappy en ontvan gen. Toch behoeven wfj ons over de toekomst van het Arabische paar denras geen al te grote zorgen te maken. In tal van landen probeert men om dat ras in stand te houden. Ook in Nederland. Hier te lande behartigt namelijk de Nederlandse Arabierenclub de belangen van het Arabische paarden ras. En zulks met recht en met reden, want ede ler en schoner paarden dan de Ara bische bestaan er naar onze me ning niet. Nivano - Nadruk verboden. Drie van zijn grootouders wa ren volbloed Arabieren, het geen voldoende waarborg biedt voor het karakter van deze hengst. -

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7