Volkswagen handhaaft zijn prijsverhogingen PA AGENDA Erhard is woedend MET EEN ENKEL WOORD LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 1 MEI 196? Vreemde toestanden (Van onze t.v.-medewerker) Het amusement gedurende het weekeinde vertoont, doet ons grijpen naar het woord, dat in t.v.-kringen te pas en te onpas wordt gebruikt, met name het woord „cliché". De toestanden, die Dorus met een fikse greep uit Walt Disney's recente werkje wist te bewerkstelligen, waren bepaald verbluffend, want het. was niet zo. dat nien het zich gemakkelijk had gemaakt. Wat er technisch met inlassen was bereikt, grensde aan het ongelofelijke en mag met ©rond ver rassend worden geheten. Er was om de luchtreis naar Amerika met. het oude Fordje nog wat variété gespon nen. waarbij de schaarse kledij van de vuurvreetster functioneel was. maar van de messenwerpster meer doel in zichzelf leek. De wat lang gerekte inleiding deed de slotverras- sing nog fraaier uitkomen. Bij de quiz .Willens en Wetens" wordt nogai eens gestruikeld en wer kelijk niet alleen door de slachtoffers. Nu moest er weer een mevrouw, die afgevlagd was terugkomen, omdat het eerst afgekeurde antwoord toch goed was. Nu is vergissen menselijk, maar het lijkt toch wel aanbeveling te verdienen als de produktieafdeling de door deskundigen opgestelde vra gen en antwoorden noe eens grondig door nog deskundiger lieden laat verifiëren. Vrucht van de radiocursus Openbaar Kunstbezit was een goed figuur dat een jeugdige hobbyist maakte met de Franse impressionis ten. Een bijbelkenner bleek tegen de o.i. nogal bizarre vragen niet opge wassen, Nieuw was het tegenover el kaar stellen van twee mensen, die dezelfde stokpaardjes bereden. Dat ze bovendien no? dezelfde vragen kozen, was opmerkelijk en maakte de zaak wel spannend. Ook de zondag leverde iets opmer kelijks op. We doelen speciaal op het korte Franse spelletje, dat in een uit nemende bezetting gebracht werd en ook voortreffelijk geregisseerd werd door Frits Butzelaar. Her. spel was van een verrassende losheid. We had- den het draaiboek gelezen en hoewel de mogelijkheden tot een zwierig spel daarin wel aanwezig leken, wa ren we niet verrukt over de intrige. Tot ons genoegen bleek echter de tekst door het aanbrengen van enige ondergeschikte wijzigingen aanzien lijk te zijn verbeterd. Het bleef welis waar een wat wrang werkstukje maar de ingreep door de deskundige hand had het onheil tot aanvaardbaarder proporties teruggebracht. Het kon zioh nu gemakkelijk handhaven aan dP top van de verder nogal teleur stellende uitzending. De toespraak van Romano Guardini was met alle respect een t.v.-misluldking. Zoiets is voor een zo kleine kring consumabel. dat het hoogstens in een derde pro- gramma op zijn plaats is. hoewel de toespraak toch feitelijk alleen in ge- I schrifte tot recht kon komen. Lieve Koningin en beste Prins (Van onze t.v.-medewerker) We zullen chronologisch tewerk gaan bij het verslaan van de feeste lijke t.v.-dag van gisteren, maar moe ten dat met zevenmijlslaarzen doen om niet te veel plaats in te nemen. De uitzending opendé met een ge lukwens van het t.v.-personeel bij monde van Tanja Koen. die in een goed afgeronde volzin, met juiste ac centen en goede rustpauzes haar zegje deed. Direct daarop verscheen professor De Quay om namens het volk te spreken, een eer, die de t.v. en niet de radio beschoren was. Het was kortweg gezegd een prachtige toespraak, die eenvoudig van opbouw v/as en oprecht van klank. We hebben de minister-president, die de t.v. toch bepaald nooit uit de weg ging, nim mer zo goed horen vertolken wat zijn en veler bedoeling moet zijn geweest. De rijdende en varende receptie, een technisch meesterstuk van de gehele vaceriandse t.v.-organisatie, was een boeiende aangelegenheid, waarover de aanwezige vertegenwoor digers van de pers voldoende schrij ven zullen. De kijker zal ervaren, dat we de toespraak aan het slot van burgemeester Van Hali's gelukwens, als titel boven dit artikeltje doen prijken. Het leek ons in alle eerbie dige gemeenzaamheid karakteristiek voor de stemming en sfeer van de hele feestviering. Het oponthoud in het RAI-gebouw was trouwens toch één der hoogte punten. met draaiorgel over de Am sterdamse grachten en Tulpen uit Amsterdam, coor Willem Duys mee gezongen incluis. Een fraaie afslui ting vormde de tocht met de konings sloep. waarbij de adelborsten aange vuurd werden door aan de kant staande Nereusleden. Eerst bij de af kondiging van de reportage bleek ons dat België had meegekeken en -ge luisterd. Wat nog over de avond te zeggen? Zowel het amusements- als het do cumentaire programma waren af wisselend. evenwichtig en aangenaam om te bekijken. Vooral de veelheid van voorkeuren bij het amusement was boeiend .terwijl er toch een goed gecomponeerd geheel uit de bus kwam, waarschijnlijk mede door het tot uiting komen van een echt Ne derlandse smaarc. Het is misschien een beetje vreem de karakteristiek, maar we kunnen toch niet beter ons oordeel vertol ken: de bijeenkomst in het Concert gebouw was van een hartverwarmen de plechtigheid. Amsterdams burge meester was geheel zijn vriendelijke zelf en Koningin en Prins straalden. Het was een lange en een grote dag. Vorstenhuis en volk waren door de ether met veel draadloze banden verbonden en leken zich dat terdege bewust. Willem Duys sloot met de Nordhoff legt advies commissarissen naast zich neer (Van onze correspondent in Bonn) Tegen alle verwachtingen in heeft gisteren de directie van de Volkswagenfabrieken bekendgemaakt, dat zij vast zal houden aan de prijsverhogingen van de modellen Standaard, Export en Cabriolet die op 1 maart j.l. werden aangekondigd. Daarmee stapte de directie niet alleen heen over alle maningen van minister van Economische Zaken Erhard, maar ook over de aanbeveling van de raad van commissarissen van het Volkswagenconcern om de prijsverhoging geheel of gedeeltelijk weer terug te nemen. geen echter moeilijk zal zijn. Wel bezit de regering 20 procent van de Volkswagenaandelen, maar zij heeft niet meer dan twee van de achttien stemmen in de raad van commissa rissen. Alle drie in het parlement ver tegenwoordigde politieke partijen, christen-Democratische Unie, socia listische partij en de liberale partij, hebben verder gisteren laten weten dat zij het besluit van de Volkswagen een slag vinden in het gezicht van minister Erhard zowel als van het parlement. Minister Erhard, die na de aanbe veling van de commissarissen had gedacht dat de zaak in kannen en kruiken was en de prijzen weer ver laagd zouden worden, was gisteren woedend toen hij van het besluit van de Volkswagendirectie hoorde. „Na mijn gesprek met volkswagen mores te leren. Zoals bekend denkt men hierbij aan een verlaging van de invoerrechten op auto's uit de andere landen van de Europese Economische Gemeenschap, hetgeen de Duitse fabrikanten tot meer concurrerende prijzen zou dwingen. Aan de andere kant hebben waar- I nemers er al op gewezen, dat een president-directeur Nordhoff had ik dergelijke verlaging niet meteen kan reden een ander besluit te verwach- leiden tot een overstroomd worden ten", aldus Erhard. die zei zich bij de neus genomen te voelen. „Nordhoffs gedrag is ongehoord", verklaarde hij verder. In de bekendmaking van de directie over het doorgaan van de prijsverhogingen wordt nog gesteld, dat dit besluit na hernieuwde, diep gaande studie is genomen. De plich ten en de verantwoordelijkheid voor de aandeelhouders, werknemers en het algemeen welzijn hebben evenwel geen ander besluit mogelijk gemaakt, aldus de directieverklaring, die erop wijst, dat de prijs van de Volks wagens ondanks alle vooruitgang in kwaliteit nog altijd ligt onder die van ,- 11949. De weg der rationalisering om titel van dit kroniekje en draaide de de hogere kosten van lonen en mate- aandacht van het gezellige dansen na het wat teleurstellende vuurwerk weer terug naar hen, die in ons aller feest vreugde centraal stonden. De Russische ruimtevaarder Gherman Titow (links) en zijn echtgenotedie een tournee door de Verenigde Staten maken, worden begroet door de secreta ris-generaal van de V.N.. de heer Oe Thant. riaal op te vangen is niet langer begaanbaar, wij moeten wel andere wegen inslaan, aldus de directie. Minister Erhard vond dat deze redenering vol tegenstrijdigheden zat. „Als de Volkswagendirectie geweten heeft, dat haar laatste vette loons verhogingen tot prijsstijgingen zou den leiden, waarom heeft zij die dan gegeven?" zei hij grommend. Hij kon digde aan dat het kabinet zich van daag meteen zou beraden over stap pen om de auto-industrie (die nu wel in haar geheel aan de aangekondigde prijsverhogingen zal vasthouden) Party en 8. P.S.P. van de Westduitse markt door bui tenlandse wagens, omdat daarvoor eerst een net van verkoopafdelingen en reparatiestations van deze buiten landse merken zou moeten worden opgericht. In politieke kringen In Bonn wordt de hele zaak hoog opgenomen. Juist omdat men na de aanbeveling van de Volkswagencommissarissen de vlag al had uitgestoken, is men nu extra teleurgesteld. Men kan al horen, dat de regering pogingen wil doen direc teur Nordhoff te laten ontslaan, het- Nummering kandidatenlijsten Leidse raadsverkiezing Vandaag vond in het Stadhuis de nummering plaats van de lijsten van de partijen, welke in Leiden aan de gemeenteraadsverkiezing deelnemen. Lijst 1. P. v. d. A., 2. K.V.P., 3. Prot. Chr. groep, 4. V.V.D., 5. C.P.N., 6. S.G.P., 7. Radicaal Democratische Amerikaans-Duitse vriendschap rust op solide basis In een gesprek met een vertegen woordiger van de „Kölnische Rund schau" heeft de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Schroder verklaard, dat de vriendschap tussen de Verenigde Staten en West-Duits- land op solide basis berust en dat het niet nodig is „dagelijks verzeke ringen van loyaliteit van de V.S. te ontvangen". Minister Schroder, die zondag avond naar Cadenabbia vertrok voor besprekingen met Bondskanselier Adenauer (die daar met vakantie is), verklaarde dat er in beginsel over eenstemming bestaat tussen Bonn en Washington, „hetgeen uiteraard niet betekent dat wij er af en toe over bepaalde vraagstukken geen verschil lende inzichten op na houden". Als voornaamste punten der West duitse buitenlandse politiek noemde minister Schroder: 1. Oost-Duitsland zal niet als een wettige Duitse staat worden erkend; 2. Berlijn kan niet van West-Duitsland worden ge scheiden; 3. het recht van zelfbe schikkingsrecht moet voor geheel Duitsland worden toegepast; 4. de uiteindelijke vaststelling van de Duitse grenzen moet wachten tot een vredesverdrag met een herenigd Duitsland zal zijn gesloten. De voorganger van minister Schroder. Von Brentano, thans leider der CDU-fractie in de West duitse Bondsdag is nu in Wash ington aangekomen voor besprekin gen met Amerikaanse functionaris sen. Bij zijn aankomst verklaarde Von Brentano in antwoord op vragen van de pers, dat er in de Verenigde Sta ten mogelijk enige misverstanden hebben bestaan over de houding van West-Duitsland. doch dat deze slechts van tactische aard waren. Over belangrijke vraagstukken be staat alleen maar een volledig en wederzijds vertrouwen tussen beide landen, aldus Von Brentano. Von Brentano verklaarde verder, dat er geen sprake zal zijn van erkenning van Oost-Duitsland. De burgemeester van West-Bcrlijn. Brandt, heeft zondagavond in een radiotoespraak verklaard, dat de zaak van West-Berlyn bij de rege- ring-Kennedy in goede handen is. „Wij hebben de garanties van onze geallieerden vrienden, dat onze vitale belangen bij onderhandelingen niet zullen worden verwaarloosd", aldus de burgemeester. VOOU HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Metropole-orkest. en zangsolist. 18.45 Anthropolis, hymne, uitgevoerd door Omroepork -koor. Baarns Jongeren koor en solisten. 19 30 Amus. muziek. 20 00 Nws. 20.05 Klankbeeld over Leek. 20.15 1-m.el-bijeenkomst: gevar. progr. 21.30 We maken een 1-mei-progr.. po litiek cabaret. 22.00 Amus. ork en so listen. 22.30 Nws. 22.40 Roemeens ork. 23.05 Reportages van de 1-meivieringen in het buitenland, afgewisseld met gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: V d Jeugd. 18 20 Lichte gram. 18.30 Concoursmuz. 1962. 19.00 Nws. 19.10 Oranje in het zilver, repor tage cocktail party en diner in Amster dam. 19 20 Gram. 19.30 Lof. 20.15 Weet e weetje!! tips voor wie een leerboek te geleerd is. 20.35 Utrechts stedelijk orkest: Moderne muziek. 21.25 Gram mof oonmuziek en reportage boottocht Koninklijk Paar over Amstel in Am sterdam. 21.65 Wlntertoer. 22.15???? 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22 40 Gehuwd en ongehuwd, lezing. 22.55 Vreemd..., een keuze uit woord Vier gewonden bij botsing Vier personen werden zaterdag avond gewond bij een botsing die zich ter hoogte van de 5 Meilaan op de Churchilllaan voordeed. Een perso nenauto die om de rotonde op de Churchilllaan heengereden was en de 5 Meilaan opreed werd door een uit de richting Voorschoten komende personenauto in de flank gegrepen. Een 15-jarige Leidse' verkoopster liep een beenfractuur op. Een 16-jarig meisje moest met een schedelbasis- fractuur naar het Academisch Zie kenhuis overgebracht worden. Zij verkeert niet in levensgevaar. Twee inzittenden van de andere personen auto, de 27-jarige bestuurder uit Was senaar en een 26-jarige vrouw uit Lisse liepen lichte verwondingen op. De twee auto's werden volkomen ver nield. Bonaventura Lyceum won basketbaltoernooi Acht scholen namen deel aan het i scholierenbasketbaltoernooi dat op I Koninginnedag door de heer Callen- I berg werd georganiseerd. Geheel vol- I gens de verwachtingen legde het Bo- naventura Lyceum beslag op de eer ste plaats. Een schitterende prestatie verrich te de ULO-Pieterskerk die van het uit byna allemaal geoefende spelers bestaande Bonaventura Lyceum met slechts 1825 verloor. De finale werd gespeeld tussen het Bonaventura Ly ceum en het Rembrandt Lyceum. Aan spanning was geen gebrek zoals de eindstand duidelijk aangaf: 29—27 voor Bonaventura. Het winnende team bestond uit: Blommenstein. Wallaard, Hug, Kouter, La Rivière, Van Mame ren, Stol, Barik, Ouwerkerk en v. d. Poel. De heer Adriaansen verzorgde daarna de prijsuitreiking. Uit ons grote assortiment sportkombinaties; Terlenka pantalon met kolbert in home spun tweed. Zorgvuldig op elkaar afgestemde kleuren. Kolbert 58. Pantalon 39.75 Hoogstraat - Lelden BINNENLAND Zatermiddag heeft de Indone sische danser Imra Kamdjojo aan de kunstcriticus W. A. Wagener de Pierre Bayllé-prijs 1962 uitgereikt voor de kri tische arbeid, die aeze heeft verricht op het gebied van de dans. Bij een poging een elektrische wa terpomp in werking te stellen op een kampeerboerderij te Seters in de ge meente Oosterhout is de 15-jarige Wil lem van Gelder uit Rotterdam daarbij waarschijnlijk met de elektrische stroom in aanraking gekomen. Hij was op slag dood. De Jeugdige kampeerder maakte deel uit van een groepje, dat op de kampeerboerderij verbleef. Zaterdagmiddag is het 3-Jarlg zoontje van de familie Vinken in de vijver van de Plantage te Tiel te water geraakt en verdronken Het jongetje zou over een hek geklommen zijn om zodoende de waterkant te bereiken. Toepassing van kunstmatige ademha ling mocht niet meer baten. De 28-jarige, ongehuwde D. J. H. Brull uit Holterhoek is zatermiddag om het leven gekomen nadat hij met zijn motorfiets in botsing was geko men met een uit tegenovergestelde richting komende personenauto. Het ongeval geschiedde op de Rekkense- weg te Eibergen, waar de personen auto plotseling naar links uitweek. De bestuurder van de auto. een woon wagenbewoner, zou verkeerd hebben onder invloed van sterke drank. De heer Bruil is op weg naar een zieken huis overleden. Jasperina de Jong heeft het con cours voor Jonge cabaretiers gewon nen. dat vrijdag en zaterdag door het Internationaal Cultureel Centrum in Amsterdam in het Nieuwe de La Mar Theater werd gehouden. Hieraan heb ben 19 Jongelui tussen 20 en 28 Jaar deelgenomen. Guus Oster overhandigde Jasperina een bedrag van f 1000, be schikbaar gesteld door het Prins Bern- hardfonds. Marijke Morley ontving uit handen van de Amsterdamse wethou der van Publieke Werken, mr. G. van 't Huil. de tweede prijs (een bedrag van f 600, die beschikbaar was gesteld door de gemeente Amsterdam). De voorzitter van de VARA, mr J. A. W. Burger, heeft op de in Hil versum gehouden vergadering van de verenigingsraad van de VARA medege deeld. dat de secretaris-penningmees ter van de VARA. de heer J W. Lebon. over enige tijd zijn functie zal neer leggen, ln verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftfjd. De Rotterdamse politie heelt op nieuw twee arrestaties verricht in de zaak van de illegale wapenhandel, waarbij verschillenuc Rotterdammers zijn betrokken. Aangehouden werden een 35-Jarlge bankbeambte en een 18- Jarlge verkoper. Bij hen thuis werden zes geweren, drie machinegeweren en stenguns. vier llchtkogelpistolen en een raketpistool gevonden. B!| deze mannen werd geen munitie aangetrof fen. Tijdens de in Deventer gehouden algemene vergadering van de „Neder landse vereniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken" is het rap port van de plenaire fusie-commissie, dat beoogt de eenwording van een aan tal Nederlandse drankbestrijders-orga nisaties. aanvaard. De vergadering heeft zich voorts uitgesproken voor het voorstel om deel te nemen aan een nieuw op te richten landelijke ver eniging. De politie in Alkmaar heeft een 45-Jarlge veehandelaar uit Alkmaar aangehouden en ln bewaring gesteld. Hij wordt ervan verdacht een bedrag van f50.000 gulden te hebben verduis terd ten nadele van de Amsterdamse firma Richter, voor wie hij vee kocht en verkocht. Gisteren heeft de zweefvlieger Rob Vulling een nieuw Nederlands record gevestigd. Hij steeg van het vliegveld Teuge in zijn Skylight 2 zweefvliegtuig en landde vele uren later op een plek die 120 kilometer ten zuiden van Orleans in het cen trum van Frankrijk ligt. In totaal had hij toen een afstand van 680 kilome ter afgelegd. BUITENLAND Generaal Paul R. Freeman jr. heeft gisteren de legerleiding overge nomen van het in Heidelberg, in West- Duitsland. gevestigde hoofdkwartier van het Amerikaanse leger in Europa. Hij volgt als zodanig generaal Bruce C. Clarke op, die na 44 dienstjaren de militaire dienst met pensioen gaat ver laten. Vera Eichmann, de echtgenote van de In Israel terdoodveroordeelde vroegere SS-kolonel Adolf Eichmann, heeft zondag een bezoek van anderhalf uur aan haar man gebracht. Zij was eerder op de dag ln Israël aangekomen en is gisterochtend weer uit Israël vertrokken. De christendemocratische afge vaardigden in Italië hebben gisteren prof. Antonio Segni, de 71-jarige mi nister van Buitenlandse Zaken, geko zen als hun kandidaat, voor het pre sidentschap van de Italiaanse repu bliek. De Kamer van Afgevaardigden en de Senaat zullen morgen een nieuwe president kiezen. De zevenjarige ambtstermijn van president Giovanni Gronchi loopt 11 mei af Het is moge lijk dat hi) wordt herkozen De so ciaal-democraten kozen hun partij leider Saragat als kandidaat. Saragat krijgt ook de steun van de republi keinen. In Tunis zijn zaterdag drie Franse militairen vrijgelaten, die door het Al gerijnse bevrijdingsleger (FLN) werden gevangen gehouden. Zij zijn aan de Tunesische rode-halvemaanvereniging overgedragen. Zaterdag zijn bij een botsing in Los Angeles tussen aanhangers van een pseudo-rellgieuze negerorganisatie en de politic een neger doodgeschoten en vier andere negers gewond. De or ganisatie heeft veel van de symboliek van de islam overgenomen en haar leiders zijn anti-blank en ook tegen rassenmenging. Een boot met 19 personen aan boord, onder wie 16 scholieren, is za terdag tijdens een hevige storm bij het eiland Rab. in de Adrlatlsche Zee, ge zonken. Zestien opvarenden van het vaartuig worden vermist. Bij een botsing tussen demon stranten en de republikeinse garde in AJustrel, een mijnstadje in de Por tugese provincie Alentejo, werden za terdagavond volgens ln Lissabon ont vangen berichten, twee personen ge dood en enkelen gewond. De demon stranten betoogden tegen de arrestatie van twee mannen die beschuldigd werden van het organiseren van sta kingen Er werden vijftien arrestaties verricht. Een Jonk met 23 Chinese vluch telingen uit communistisch-China, die naar Hongkong wilden uitwijken, is einde vorige week ongeveer twintig kilometer uit de Chinese kust omge slagen en gezonken. Tweeëntwintig van hen verdronken De enige overlevende werd na twintig uur te hebben rond gedreven. door een Zweeds schip op gepikt. In een fabriek voor het vervaar digen van vuurwerk te Sao Paulo (Bra zilië) heeft zich een ontploffing voor gedaan die aan 20 personen het leven heeft gekost. Hogewoerd 175: Dienstvergadering Jehovah's Getuigen. 7.25 uur n.m. SchouwburgAbonnementsvoorstel ling Haagse Comedle. „De Vader". 8 uur n.m. Den Burcht (grote zaal): kindervoor stellingen te 9 en 11 uur v m.; fami liebijeenkomst. Spr. mevr. D. Heroma- Melllnk te 2 30 uur n.m avondbijeen komst. Spr. P. Th. Biersma. 8 uur n.m. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Half uur van Bezinning. 1-1.25 uur n.m. Garenmarkt: K. en O.-excursie „Schoonheid langs Hollands rivieren". 8.30 uur vjix. Gulden Vlies: Zuivelmiddag Ned. Ver. van Huisvrouwen. 2.30 uur n.m. Schouwburg: Kon. Ver. „Lltteris Sa crum" speelt „Kleine kinderen worden groot". 8 uur n.m. DONDERDAG Breestraat 19: Filmavond Vola. 8 uur n.m. Hogewoerd 175: Dienstvergadering Jehovah's Getuigen. 7.25 uur n.m. Schouwburg: Kon. Ver. „Litteris Sa crum" speelt „Kleine kinderen worden groot". 8 uur n.m. VRIJDAG Bevrijdingsmonument: Stille Tocht vanaf 8 uur n.m. Geref. Kerk (Oude Vest 133): Do denherdenking te 7 uur n.m. Prediker: Evangelisatie Chrlstengem. „Ecclesia". 8 uur n.m. Stationsweg 43: Vergadering Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. 2 uur n.m. Doopsgezinde Kerk: Adventkerk, 11 uur v.m„ Bijbelstudie; 11-12 uur, ds K. C. van Óossanen. Schouwburg: Kon. Ver. „Litterls Sa crum" speelt „Kleine kinderen wor den groot". 8 uur n.m. De studenten van de universiteit van Lissabon zullen hun „academische rouw" beeindlgen en de colleges weer gaan bijwonen. Zij waren met hun actie begin maart begonnen, nadat de minister van Onderwijs het houden van een „studentendag" had verboden. De nieuwe regering van Bli-ma heeft gisteren bekendgemaakt dat zij besloten heeft een socialistische poli tiek te gaan voeren. Tijdens een pers conferentie verklaarde generaal Ne Win dat „een sociaal-democratische staat zal worden gevormd om een socialis tische economie te verwezenlijken". Dc revolutionaire raad zegt dat het so' clalisme door de parlementaire demo cratie niet is verwezenlijkt, zodat „een andere vorm van democratie" moet worden gezocht. De voornaamste pro- duktlemiddelen, distributie- en trans portmiddelen. verbindingen en de bui tenlandse handel zullen worden ge nationaliseerd. De president van West-Duitsland, Helnrlch Lübke. heeft gisteren het ereburgerschap van West-Berlljn ge kregen. Een ambtenaar van het Westber- lijnse departement van Justitie, de 57- Jarige Karl Lorenz, is gisteren tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van vijf maanden veroordeeld wegens het beledigen van het Joodse volksdeel. Tegenover collega's had hfj Joden „smokkelaars en klaplopers" genoemd. Als gevolg van zware regenval Is in het Syrische dorp Kbour el Bib een aantal huizen ingestort. Dertig men sen kwamen hierbij om het leven. In een rapport over het veronge lukken. anderhalf Jaar geleden, van een Lockheed Electra-passaglersvllegtuig ln de haven van Boston doordat een vlucht spreeuwen ln de straalmotoren van het toestel werd gezogen, wordt de mogelijkheid geopperd dat de spreeuwen door de motoren werden aangelokt, omdat het lawaai ervan ge lijkt op het getjilp van krekels, waar spreeuwen zo belust op zijn. Bij dit ongeluk kwamen 62 mensen om het leven. Alleen de Electra-motoren ver tonen dit verschijnsel. De commissie van onderzoek adviseert het geluld te veranderen door wijziging van het aantal omwentelingen der motoren. Hogewoerd 175: Jehovah's Getuigen, n.m. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur v.m. MAANDAG Den Burcht (grote zaal): Film voor lichtingsavond Algemeen Ziekenfonds „Leids Onderling Ziekenfonds". 7.30 uur n.m. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Dag. 10-4 uur, zondag 1-4 uur Lakenhal: Tentoonstelling schilderij en en aquarellen van Johan Bunlng. (tot 8 mei). Legermuseum (Pesthuislaan): Met uitzondering van maandag, dag. van 10-4 uur (zondag 1-4 uur). Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie. v d Werfpark 1; tentoonstelling geologie van Nederland Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feest dagen 2-4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Dag 10-5 uur. zondag 1-5 uur. Rijksmuseum van Oudheden: Dage lijks 10-5 uur. zondag 1-5 uur. Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dagelijks 10-4 uur Zondag 1-4 uur. BIOSCOPEN Studio: „Het meedogenloze oog". 18 Jr. Dag. 2.30 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Freddy und der Millionalr". A l. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.3Ö, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: „Mr. Vlubber, de vliegende schoolmeester". A l. Dag. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „De Chaplin Revue". A l. Dag. 7 en 9.15 uur; zat. ook om 2.30 en zond. om 2.30 en 4.45 uur. Van maandag 30 april af dag. van 11-6 uur „Het feest van Soestdijk" Trianon: Eén pyjama voor twee". 14 jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „De dief van Bagdad". A.l. Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 15 en 9.15 uur; donderdag „Hyena's van de grote weg". „Astra-tlieater - Wassenaar: Vrljdaj 8 uur, zat. 7 en 9.15 uur „De vljanc kwam 's nachts". 14 Jr. Zondag 7 en 9.15 uur, maandag en woensdag 8 uur „Middle of the Night". 18 Jr. Donderdag 8 uur „Een vrouwenle ven". 18 jr. Zondag- en woensdag middag 2.30 uur .Shout of the bor der". A.l. Avond- en nachtdienst der Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen Apotheek „Tot Hulp der Menschheld", Hooigracht 48. tel. 21060. De dienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp, wordt eveneens waargenomen door apotheek „Tot Hulp der Menschheld". B() geen gehoor van Uw hnlsarts ot specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. zang en dans van elders en .anders. 23.25 Kamerorkest en soliste. 23.55- 24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 19.30 Internationaal agrarisch nieuws. 20.00 Journaal. 20.20 Uitzendin politieke partijen. VARA: 20.30 Taken te over: Visie op de le mei 1962. 20.45 Anders dan anderen, televisiebiografie. VOOR WOENSDAG 2 MEI Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Lichte gram. 8.00 Nws. 8.15 Progr.- erz. Aansluitend: lichte gram. y.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groente man. 9.15 Klass. gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Boekbespr. VPRO: 10.00 Schoolradio. AVRO: 10.20 Arbeidsvitaminen. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 V. d. zieken. 12.00 Hammond orgelspel en zang. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Lichte muz. en zang 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Zing zon der zorgen: liedjes. 14.00 Lichte gram. 14.30 Met naald en schaar, progr. v. d. vrouw. 15.00 V. d. Jeugd. 16.00 Lichte muz. 16.15 Van mens tot mens, lezing. 16.30 Pianorecital. 17.00 Metropole ork. 17.30 Amateursprogr. 17.50 Regerings- ultz.: Nieuw-Guinea. door drs. C. S. I. J. Lagerberg. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Pianospel: lichte muz. 18.30 Radio- Volksuniversiteit: Mens en wetenschap (V) Filosofie I, door prof. dr. C. A. van Peursen. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Oranje ln het Zilver, rep. vertrek m.s. Oranje. 19.30 Paris vous parle. 19.35 Opera-aria's. 20.00 Nws. 20.05 Oranje in het zilver, rep. aan boord van het m.s. Oranje. 20.10 De Asserkoerier, licht progr. 21.05 Tot Uw orders: gevar. progr. v. d. militairen. 22.00 Oranje ln het zilver, rep. aankomst m.s. Oranje ln IJmuiden. 22.10 Vlooi en piano. 22.30 Nws. en meded. 22.40 Act. 23.00 Klass. muz. 23.30 Oranje ln het zilver, rep. van het m.s. Oranje buitengaats. 23.35 Seml-klass. muz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.13 Lichte gram. 7.30 Te Deum laudamus. 7.50 Het brood des levens, meditatie. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Als de kinderen naar school zijn. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Lichte gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Samenzang. 11.10 Mite- tlch, hoorsp. 11.50 Klanken uit Oos tenrijk. 12.15 Lichte gram. 12.30 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12 33 Licht ens. 12.53 Oranje ln het zilver: Ontvangst door Koninklijk Bruidspaar van zijn hoge gasten op de Keukenhof te Lisse. 13 00 Nws. 13.15 Licht ork. en zangsollste. 13.40 Fil- harm. ork.: klass. muz. 15.15 Inter- scholair Jeugdtoernool Haarlem 1962. 15.45 Vrije tijdwel besteed! 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Negro spirituals. 17.40 Beursber. 17.45 Licht ens. NCRV: 18.10 Geestelijke koorliederen. 18.30 Radiokrant. 18.50 Lichte gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19 15 Leger des Hells- muziek .19.25 Voetbalwedstrijd: FlnRle Europa Cup. en gram. 21.15 Mariniers kapel. 21.50 Kanttekeningen bij de voorpag. 22.00 Kamerork. en solisten: klass. muz. 22.30 Nws. 22.40 Avond overdenking. 22.55 Platennws. 23.55- 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 17.00 V. d. Jeugd. CVK/ IKOR/RKK: 17.45-18 05 Logboek: pro gramma v. d. Jeugd. NTS: 19.25 Finale Europese Voetbalbeker. 21.15 Journaal en weeroverz. AVRO: TV-fllm. 22.10- 22 40 De Kring, gedachtenwisseling over artistieke zaken. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 in. 12.00 Volksdansen. 12.30 V. d. boe ren. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Licht progr. over de reclamewereld. 13.40 Liederen. 14.00 Schoolradio. 15.00 Hoorsp. 16.00 Koorzang. 16.45 Vocrdr. 17.00 V. d. Jeugd. 17.15 Hoorsp. 17.55 Weerbericht. 18.00 Nws. 18.15 In the South-Eastreg. progr. 19.00 Klass. muz. 19.30 Twintig vragen. 20.00 Fil- harm. ork. en solist. 21.00 Filmkron. 21,15 Filharm. ork. (verv.). 22.00 Nws. 22.10 Pol. lezing. 22.20 Act. problemen. 22.35 Ork. conc. en orgel. 22.45 Parl.- overz. 22.59 Weerber. 23.00 Nws. 23.02 Voordr. 23.15-23.35 Kamermuz. Engeland. BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Popul. gram. 12.31 Popul. muz. 13.15 Cricketuitsl. 13.30 Nieuws. 13.35 Crlcketuitsl. 13 45 V. d. kinderen. 14.00 V. d. vrouw. 15.00 Races. 15.20 Crlcket uitsl. 15.31 Muz. bij het werk. 16.15 The Dales, dagb. 16.31 Uitsl. races. 16.34 Gram. v. d. Jeugd. 17.00 Gevar. progr. 17,31 Gevar. progr. 18.20 Crlcket uitsl. 18 33 Sportprogr. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws. en Journ. 19.25 Sportultsl. 19 31 Gevar. muz. 20.31 Hoorsp. 21.31 Gevar. muz. 22.30 Nws. Soort en act. 22.41 Lichte gram. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12 00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Svmf. conc. 16.00 Walsen. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. gram. 1900 Nws. 19.15 Jazzmuz. 21.25 Oude kamermuz. 21.45 Nws. 22.15 Pianospel. 23.00 Gevar. gram. 24.00 Nws. 0.10 Lichte muziek. 0.30 Filmmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. FrankrUk 3, 280 en 235 m. 12.02 Nws. 12.10 Symf. conc. 14.15 Kamermuz. 15.05 Hedendaagse muz. 18.30 Gevar. gram. 19.00 Nws. 23.10 Lichte gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 Pianomuz. 12.30 Weerber. 12.35 Gevar. gram. 12.50 Beurskron. 13.00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14.00 Dansmuz. 14.55 Finale Europa beker voetbal Amsterdam. 17.00 Nws. 17.15 Kamermuz. 17.50 Boekbespr. 18.00 Amus.muz. 18.10 Lekenmornal en filo sofie. 18 30 V. d. sold. 18.50 Sport- firogr. 19.00 Nws. 19.40 Muziek v. d. eugd. 19.55 Lichte muz. 20.00 Klankb. over de missie. 20.15 Kamermuz. 21 15 De Zeven Kunsten. 21.30 Licht gevar. gram. 22 00 Nws. 22.15 Chansons. 22.55 Nws. 23.00-23.15 V. d. zeelleden. 484 m.: 11.55 Gram. 12.03 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. gram. 14.03 Gram. 15.03 Gram. v. d. Jeugd. 15.30 Gevar. gram. 16.08 Lichte gram. 17.00 Nws. 18.30 Jazzmuz. 19.00 Nws. 20.15 Gevar. gram. 21.15 Denkbeeldig conc. 22.00 Wereldnws. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 nur). o. 5 «O xS 3 S C* a c tr C<M 10 0 Amsterdam half bew. w.stil 2®nJieider zwaar bew nnw 8 10 mist w.stil 10 licht bew nno 1 10 half bew w 2 9 licht bew. w.stil 11 licht bew. w.stil io onbewolkt w.stil 10 S.-Limburg onbewolkt nnw 1 10 Helsinki licht bew. zzo 2 3 half bew. w.stil 5 zwaar bew w 1 12 onbewolkt w.stil onbewolkt n 2 11 onbewolkt w.stil Vpenburg Vllssingen Eelde De Bilt Twenthe Eindhoven Stockholm Oslo Aberdeen Londen Brussel Luxemburg onbewolkt no 3 8 Parhs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürlch Genève Locarno Wenen [nnsbruek Belgrado Rome AJacclo Madrid Mallorca Lissabon onbewolkt no 2 12 onbewolkt ono 3 17 0 onbewolkt w.stll 13 0 zwaar bew nnw 4 17 0 licht bew. wnw 3 8 0 onbewolkt w.stil 10 0 zwaar bew. nnw 2 7 0 mist w.stil 6 0! onbewolkt o 13 12 0 onbewolkt o 1 16 0 zwaar bew nw 5 11 4 zwaar bew w.stil 7 2 licht bew w 3 licht bew. ono 1 0 zwaar bew 110 2 18 0 zwaar bew. w.stil 23 0 zwaar bew no 2 24 0 geh. bew. zw 3 19 13

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2