Ongedwongen bruiloft in het Concertgebouw Incident tijdens met de vaart Koningssloep ZEISS IKON Schat van bloemen in \een sprookjespaleis I Sfeer- en stijlvolle 1 dienst in Westerkerk 5.95 Kon. Paar ontving 184 gasten tijdens diner Oran j ebal en vuurwerk besloten liet feest Onze woensdag tip Bij het licht van kaarsen I Ds. Sillevis Smit baseerde zich op Bruiloft van Kana Kreymborg Ook de Prinsessen aanwezig Achtduizend jongeren bijeen Koud oponthoud j sloep door Amsterdam: de Ko- ■«gericht 1 maart 1860 Dinsdag 1 mei 1962 Vierde blad no. 30641 N een met een schat aan bloemen tot sprookjespaleis omgeto verd Concertgebouw heeft Amsterdam gisteravond de Konink- y&e familie een bruiloftsfeest aangeboden, dat zeer spontaan en verliep, precies zoals de ontvangst in het R.A.I.- van gistermiddag. Geen plechtig feest, want, zoals burgemeester mr. G. van Hall een korte toespraak zei ,,zo iets verwacht U immers toch niet Amsterdam". De burgemeester sprak in zijn functie van voor tter van het Nationaal Comité, en bood een oorkonde aan waar- het voorlopig bedrag staat van de inzamelingsactie voor het yttionaal geschenk, dat zoals bekend, door het Zilveren Paar zal bestemd voor recreatiegelegenheden voor de jeugd. De is echter nog gaande en ook alle felicitatiekaarten ijn nog niet bezorgd. Het definitieve bedrag zal dan ook eerst op :-^4n later tijdstip bekend worden gemaakt. Er waren meer geschenken. Twee toilet en droeg een flonkerende ir geleden werd op een zolder er- diadeem. Prinses Beatrix was ge- as in Nederland, een 180 jaar oud in een geei haar zusjes Irene destyds in Den Haag vervaardigd y 1 ig. wies gevonden. De vondst werd ge- im gehouden om te voorkomen dat zeldzame project door buitenland verzamelaars zou worden aange Men achtte het zilveren hu- ilijksfeest de juiste gelegenheid om t servies via het Nationaal Comité ,n de Koninklijke familie aan te eden. Bijna 800 J S genodigden IT2S. O O 396fTenslotte overhandigde mr. Van •23%11 een nieuwe grammofoonplaat in Wim Kan, die ook in de handel ,1 komen en waarvan de opbrengst 22$n goede komt aan een door het 47joninklijk paar nader te bepalen 7ifcel. i7i/7i het door kaarslicht verlichte Concertgebouw waren aanwezig 977O genodigden van het gemeen tebestuur en het gezelschap van 5g$4 vooraanstaande personen, dat 74fi de vooravond aan het diner in ^et Paleis had aangezeten, onder sofie vrijioel de gehele minister raad. 131 Met bazuingeschal van de stads- swerauten werd om half elf de Jfipmst van de Koninklijke familie angekondigd en alle aanwezigen igen uit volle borst het brui De Koningin was voor leze gelegenheid gekleed in een lichtblauw lamé-avond- rs4 '19 en Margriet in respectievelijk een blauwgroen en een witgebloemd toilet. Het meest feestelijk moet zich wel Prinses Maryke hebben gevoeld. Op deze groote dag zat ze voor het eerst in haar leven aan een officieel diner aan. Voor het eerst ook droeg ze een avondjapon, een roze, welk toilet werd gecompeteerd door een kleine dia deem. Aan de zijde van Prinses Margriet begaf onze jongste Prinses zich naar een groepje leeftijdgenoten, die door de aan alles denkende orga nisatoren voor de Prinsessen waren uitgenodigd. Uitbundig Ruim een uur duurde het amuse mentsprogramma dat het bruidspaar werd aangeboden: een jazz-ballet van het Nederlands Danstheater, een voordracht van Georgette Hagen doorn, imitaties van Menno Gronds- ma, een film en het Metrolpole-orkest van Dolf van der Linden. Lang zal nog worden nagepraat over de con ference van Sieto Hoving, die alle in groot gala gestoken autoriteiten in de zaal met fijne grapjes van hun voet stuk stootte. Tegen middernacht won het feest aan uitbundigheid, toen het bal was aangebroken. Ondanks de gala-uni formen en de rüke avondtoiletten kon men spreken van een ongedwongen samenzijn, een spontane bruiloft, waar alle gasten zich dansend, kij kend, pratend of etend amuseerden. Dat de Koninklijke familie kort na middernacht reeds huiswaarts keerde, kan een ieder begrijpen die op de hoogte is van het overladen progra- ma. Oranjebal: Negen gewonden Het Oranjebal dat vannacht in het RAI-gebouw in Amsterdam is gehou den. heeft enige duizenden Amster damse jongeren tot diep in de nacht veel plezier verschaft, maar negen anderen raakten bij dit festijn ge wond. Voor het bal goed en wel be gonnen was vielen er by het binnen dringen van de RAI vier jongens door twee der glazen toegangsdeuren. Bij na één miljoen J a De herhaalde waarschuwingen voor de mogelijke invasie van zakkenrollers by de viering van a v het zilveren bruidsfeest van ons f Koninklijk paar hebben blijkbaar t de bevolking van Amsterdam J i wakker geschud. f l Want terwijl er op de eerste f a dag van het grote feest langs de a 12 km lange route van de rijden- j de en varende receptie en a v 's avonds by het vuurwerk naar f schatting in totaal bijna één t miljoen mensen op de been is f geweest, werden slechts enkele f i gevallen van zakkenrollerij bij de f A politie aangegeven. In de bin- (1 a nenstad raakten 's middags drie personen hun portemonnee kwijt. Maar de buit van het be- a f ruchte gilde was slechts gering. f De grootste schade ineens was f een bedrag van f. 25. Ondanks het bijzonder drukke f i verkeer zijn er opmerkelijk wei- a nig aanrijdingen geweest. „Veel a minder dan op een normale drukke dag", aldus een politie- a f functionaris. Bijzonder ernstige f aanrijdingen, die normaal elke dag wel in de hoofdstad voorko- i men, deden zich nu in het ge- f f heel niet voor. Na het begin van a het feest werd in drie gevallen (1 a letsel vermeld, maar de verwon- dingr ~jjj J aard. Alle vier moesten zij met snywonden naar het ziekenhuis worden gebracht. Later op de avond vielen bij een vechtpartij twee jongelui door een der zijdeuren. Van hen moest er een naar het ziekenhuis gebracht worden. Bij esn stoeipartij kreeg een meisje een vleeswond aan haar been door een gebroken bierflesje. Twee jongens die in een vechtpartij verwikkeld raakten, werden resp. met een gebro ken neusbeentje en een lichte her senschudding eveneens naar het zie kenhuis gebracht. alleen geldig 2 mei a.s* KATOENEN PAKJE Blouse met fris streep- dessin, no-iron; broekje uni in contrasterende kleur, 2 jaar nü «tijging p.m. 45ct HAARLEMMERSTRAAT 143 LEIDEN I' N de rijk gebeeldhouwde burgerzaal van het Koninklijk Paleis op de Dam heeft gisteravond het z.g. .autoriteitendiner" plaatsgehad, dat Koningin en Prins ter gelegenheid van hun zil veren huwelijksjubileum aan 184 vooraanstaande personen heb ben aangeboden. Aan de hoofdstafel. die was gedekt met het kost bare Sèvresservies, dat Prinses Wilhelmina bij haar inhuldiging in 1898 van de toenmalige Franse president ten geschenke kreeg werd het bruidspaar geflankeerd door de doyen van corps diplo matique, de Belgische ambassadeur, als enige buitenlander, en mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer. De vier Prinsessen tijdens de rijtoer door Amsterdam. In een open calèche namen zij de toe juichingen van heel Amsterdam en honderdduizenden andere Nederlanders in ontvangst. De vier prinsessen zaten mede aan dit diner aan. In de Burggerzaal, een voername ruimte van 34 bij 17 meter en 28 meter hoog, was gedekt met linnen uit het midden van de vorige eeuw. Het Sèvresservies was voor deze gelegenheid aangevuld met Saksisch en rode handporselein. De tafels, waarop het diffuse licht van de zes grote kroonluchters viel, wa ren opgesierd met antieke kandela ren en fraaie boeketten roze anjers uit Aalsmeer. Het menu luidde als volgt: forel len in wyngelei, bouillon, ossehaas, voorjaarsgroenten, ys en vruchten. De wijnen waren van het jaar 1937. Het diner werd opgeluisterd door muziek van de Koninklijke Militaire Kapel onder leiding van directeur majoor R. van Yperen. In een ver- Met een sfeer- en stijlvolle kerkdienst in de Westerkerk te Amsterdam, die door 1500 men sen werd bijgewoond, heeft de herdenking van het 25-jarig huwelijksjubileum van Koningin Juliana en Prins Bernhard, zon dagmorgen een aanvang geno- pen. Honderden Amsterdam mers waren op het gebeier van de klokken van de oude Wester toren afgekomen en vormden als het ware een erehaag, toen het Koninklijk gezin om kwart over tien bij de hoofdingang van het kerkgebouw werd welkom igeheten door o.a. ds. J. R. Wol- fensberger als voorzitter van de Centrale Kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente en een commis sie van ontvangst van 25 stu denten. Even later flitsten de honderden lampjes van-de vier koperen luchters aan en betra traden Koningin (bruine bont jas), Prins (bruin kostuum) en de vier Prinsessen (Prinses Beatrix in een blauwgestreepte deux pièces, Prinses Irene in een modieuze blauwe japon) de im mense ruimte van dit sfeervolle 17e eeuwse godshuis. Onder de honderden genodigden zagen wij minister president prof. dr. J. E. de Quay, de ministers mej. dr. M. A. M. Klompé, mr. A. C. W. Beerman en mr. J. van Aartsen, de vice-president van de Raad van Sta te prof. dr. L. J. M. Beel. mr. dr. R. H. Pos en de heer W. F. M. Lampe, gevolmachtigd minister van resp. Suriname en de Ned. Antillen, Staatssecretiaris mr. Y. Scholten, tussen Indonesië en Nederland. De prediking was gebaseerd op het by- belverhaal over de bruiloft van Ka- na. De gezangen werden begeleid door organist Simon Jansen, die bij het uitgaan van de dienst een Toccata van Bach liet horen. Langer dan de tijd, die hiervoor officieel was uitgetrokken, onderhield de Konink lijke familie zich in de consistorie kamer met de voorganger en de le den van de kerkeraad. Om tien voor twaalf verliet zij het kerkgebouw om naar Soestdijk terug te keren. Herinneringsmedaille zilveren feest Het Koninklijk Paar heeft een her- uitgezonden. In het gebed smeekte inneringmedaille doen uitreiken de predikant zegen af voor het Ko- aan verscheidene Amsterdammes, die ninklijk paar, de Prinsessen, Prinses j zich bijzonder verdienstelyk hebben Wilhelmina, Prinses Armgard en gemaakt by de organisatie, voorbe- Prins Aschwin. „Zet ze allen in het reiding en uitvoering van de mani- volle licht van uw liefde". Voorts riep hij de hulp van de Allerhoog ste in voor het behoud van de vrede 55 Eerste Kamer-voorzitter mr. J. A. Jonkman, de commissadis der Ko ningin in Noord-Holland dr. M. J. Prinsen en vertegenwoordigers van de r.k. kerk, de diverse protestantse kerken en kerkgenootschappen, het Leger des Heils en de Joodse Ge meenten. Van de 350 jaar oude kansel af ging ds, J. H. Sillevis Smitt voor in de dienst, die geheel in het teken stond van het huwelijksjubileum en die in zijn geheel via de radio werd festaties, festiviteiten enz. ter gele genheid van de viering van hun zil veren huwelijksfeest. Terwijl Koningin Juliana en Prins Bernhard gisteravond met een groot aantal autoriteiten in het paleis op de Dam het gala-diner gebruikten, spatte boven de hoofdstad een half uur lang een door tienduizenden Amsterdammers gadegeslagen vuurwerk uiteen. Het Oranjecomité en het initiatief comité Amsterdam zorgden, op een terrein achter de nieuwe RAI dat het in de hoofdstad tussen negen uur en half tien bijna voort durend daverde van de luchtsalvo's, pijlen en raketten. O. ADEGESLAGEN door duizenden belangstellen- Amstel-hotel heeft de Koningin den, van wie er velen al enkele uren tevoren de "b"'nn nC*al koude wind trotseerden, heeft het Koninklijk gezin met de 144 jaar oude Koningssloep de korte tocht over de Amstel, van de Berlagebrug naar het Amsteihotel, ge maakt. Zon en Hollandse wolken speelden stuivertje wisselen, waarbij de wolken soms van hun numerieke meerderheid overvloedig gebruik maakten, zodat veel al het goud van de Neptunus op de voorsteven glanzend opblonk om daarna weer te versomberen tot een mat geel. Niettemin was het een fraaie aanblik, op de wijdheid van de rivier deze oude sloep te zien voortroeien door twintig adelborsten: eenmaal in de drie seconden een bedaarde slag om het ranke, moeilijk manoeuvreerbare vaartuig niet te grote snelheid te geven, daarna de vol strekte bewegingloosheid van evenwijdige roeiriemen. De oh's! en de ah's! van de toe schouwers waren niet van de lucht, vooral als er weer een „stuk" zicht baar werd, zoals: een giraffe op een fiets, een waterval, en het opstijgen van vijf jubileumkronen, die zich wervelend tot hoog in de lucht ver hieven en daarna talloze kleurboe- ketten uitwierpen. Het slotstuk was voor allen een grote verrassing: uit een massa vuur en rook kwamen de portretten van Koningin Juliana en Prins Bernhard te voorschijn met daaronder het getal 25 en de letters P.F. Op de achterplecht de comman dant, ltz 2e kl G. IJzerman, tot in de vingertoppen gespannen om de sloep precies af te meren, waar de vorstelijke inzittenden het hebben wilden: vóór de steiger van het Am steihotel. Langs de Amstel aan de Weesper- zyde kano's, zeilboten en roeiboten. Verder snel heen en weer varende bootjes van de Rijkspolitie om alle infiltraties van ongewenste boten te weren: de traditie wil, dat een Ko ningsloep door schoon water vaart. Konden zij het helpen, dat de tocht zes minuten vertraging kreeg, door dat geheel onverwacht de Ceintuur- baanbrug niet ontruimd bleek? Spanning In stryd met iedere traditie en pro tocollairc bepaling voer toen om vyf Onvermoeibaar waren Lex van Weren en zijn City Theaterorkest en de „Custonians" die afwisselend de muziek op het Oranjebal verzorgden. Maar het uithoudingsvermogen van de Amsterdamse jeugd was nog gro ter. Vol enthousiasme bleef zij tot ver na middernacht dansen. - minuten voor half vyf de Konings- Ecn groot spontaan feest maakten sloep onder een gesloten Ceintuur- zy ervan. Of de orkesten nu een baanbrug door. En dat terwijl de charleston, een tango of een twist sloep nooit een gesloten brug mag speelden, iedereen deed mee. Als de passeren, als zich vorstelijke perso- dansvloer (60 bij 60 meter) vol was. nen aan boord bevinden. Hoe het al- begon men tussen de tafeltjes door ïemaal kwam? Daarover zal in Am- te dansen en als ook daar geen plekje sterdam binnenskamers nog een har- meer vry was op de tafels. Luid tig woordje gesproken worden. In meezingend hoste men tijdens de po- ieder geval gaat deze vaart met de lonaises van de ene naar de andere Koningssloep van de Berlagebrug gebeuren nogal luchtig opgeno men. „Zoiets is my nog nooit over komen", zei zij tegen Prinses Beatrix en zy glimlachte en gebaarde afwe rend toen de Hofmaarschalk, mr. R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann dui delijk wilde maken hoe vermoedelijk de vork in de steel stak. Zij verze kerde het gedurende deze korte vaartocht erg koud te hebben ge had. Een hulpvaardige functionaris schoot toe om de Koningin een glas sherry aan te bieden. trek naast de Burgerzaal stond, zorgvuldig achter kamerschermen verborgen, reeds een grote hoeveel heid bloemen en planten, die 's avonds het bal zouden opluisteren. De personeelssterkte van het Pa leis was uitgebreid met hofpersoneel uit Soestdijk, Den Haag en Het Loo. Voorts werd geassisteerd door een selecte groep hofmeesters van Ma rine en Luchtmacht. Verwarring Tegenover het hotel bij de hoge sluis de brug bij de Sarphatistraafc lag het brandweerschip „Jan van der Heyden" en legde tijdens een spuitdemonstratie een nogal kil wa tergordijn over de Amstel en de men sen in de omgeving. En overal heK hoge geloei van scheepssirenes. En gejuich van het. publiek, over grote afstand zwaaiend naar de leden van het Koninklijke gezin. Soms wuifde de Koningin terug, sonis ook zag men Prins Bernhard de handen wrijven. Het oponthoud bij de Ceintuur - baanbrug had de inzittenden in hefe grotendeels open paviljoen duidelijk verkild. Maar aan de commandant en de adelborsten heeft het niet ge legen. De zeer gevoelige sloep kwam pre cies te liggen, waar het programma het voorschreef. En dat terwijl de sloep veel wind vangt door het hoge paviljoen en de grote standaard en vlag. Bovendien eist het onwrikbare protocol, dat het „stryken" niet mag worden uitgevoerd, zolang zich nog vorstelyke personen aan boord be vinden. De roeiers brachten by de steigers de riemen in verticale stand en salueerden stram, terwijl het Ko ninklijk gezin uitstapte om zich naar de receptie voor het Corps Consulai re in het hotel te begeven. Na afloop van het vuurwerk werd in de RAI een Oranjebal gehouden, waarop enige duizenden jongeren in de Zuidhal walsden en twistten. Ve len bleven echter nog even rond het terrein staan, omdat zij ook het Mies en Jan Daniëls een demonstra- jflkheden, waarby het ijzeren proto vuurwerk in Amstelveen konden zien. tie gaf. co| tegen wil en dank werd verbro De unieke kans om twee vuurwerken Volgens een schatting van de orga- ken op een avond te zien, lieten ze uiter- j nisatoren hebben ongeveer 8000 jon- aard niet voorbijgaan. gelui aan het bal deelgenomen. nog zwart van de mensen. Ook de trams van lijn 3 reden nog over de Wf'. be.ï0" de Politie haastig met de ontruiming, maar een compacte mensenmenigte komt slechts moeizaam en traag in bewe ging. Midden in deze sfeer van ner veuze spanning zag men opeens, dat de koninklijke standaard op de voor steven van de sloep werd gestreken, evenals de nationale vlag. En zo ging i dan het statievaartuig onder de brug door. enkele minuten later dan in het maandenlang voorbereide program ma stond aangegeven Pas toen het obstakel was genomen gingen standaard en vlag weer in top. En Amsterdam vraagt zich nu af, wie voor het incident de verantwoor delijkheid draagt. Mr. W. Deyll. van de gem. dienst „sluizen en bruggen" heeft laten weten, dat „niemand ons van tevoren heeft gevraagd de brug geopend te houden tijdens de tocht van de Koningssloep. Op het laatste ogenblik heeft de politie nog gepro beerd twee bruggewachters van de Berlagebrug naar de Ceintuurbaan- brug te brengen, maar de politie-auto liep vast in de grote drukte". Volgens een woordvoerder van de RVD moet het de Koningin of de Prins zyn geweest, die besliste, dat de sloep met gestreken standaard en kant van de hal en vol bewondering naar het Amsteihotel de geschiedenis s,p gesireaen sianuaara en waren He imkeren ils hef danwiqrl i gescmeaenis yla_ de gesi0ten brug zou passeren, als het onderdeel van de feesle- 0„J hel"ho„fd van 5, Marlnevonr lichtingsdienst kon niet verklaren. Een pijnlijk moment tijdens de vaart van Koningin Juliana en Prins Bernhard in de Konings- waarom de brug niet was openge- ninklijke Standaard moet worden en b,i de hoofdstedelijke gestreken, omdat door een fout Op het moment, waarop de brug politie heerste verwarring. allang leeg had moeten zijn, was d°ze Volgens waarnemers in de tuin van I m de organisatie de nieuwe A.m- stelbrug niet kon worden ge opend. Koningin Juliana gaf zelf opdracht, de standaard te strij ken toen bleek, dat anders een zeer grote vertraging zou kunnen optreden.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 13