Bedrijvigheid industrie handhaaft zich goed GASTEN BIJ KONINKLIJK ZILVEREN HUWELIJK Kerkdiensten Leiden en omgeving Kredietverlening is aan banden gelegd T Sir Roy „wint" Rliodesische verkiezingen Gevoelige daling obligaties; aandelen houden zich goed Fa. Boekkooi LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 28 APRIL 1962 Zondag 29 april Lelden Herv. Gem., Pieterskerk: 10 uur ds. H. Bouter; 7 uur ds M Ottevanger (Afscheid). Hooglandse Kerk: 10.30 uur da P Kloek. Marekerk: 10.30 uur ds. J. M. D. van den Berg. Oosterkerk: 10 uur ds J. Groot. Bethlehemkerk: 10 uur ds H Per dok, te Oegstgeest. Maranathakerk10.30 uur H. J. van Achterberg. Bevrijdingskerk: 9 uur ds. A. J. Lam- ,„I2irv- ^-school. Asserstraat: 9 en 10.30 uur ds. D. J. Vossers. Atila school Marnlxstraat: 10 uur dr P. L. Schoonhelm. Ver. van Vrljz. Herv. (Leldse Volks huls) 10.30 uur ds. J. H. Kater, te Amsterdam. Egliso Wallone: 1050 uur ds R Blommaert. Acad. Ziekenhuis: 10 uur ds. M Ot tevanger. Dlaconessenhuls: 10.30 uur ds. Mln- nema, te Leiderdorp. Jeugdkerk (In de uur de heer P. p. de Koning. Moriaan)10.30 Zulderkerk (Ingang Bloemistenlaan): 8 uur Kerkdienst voor doven Geref. Kerk. Zulderkerk: lf) uur dr. Westerink; 5 uur ds. W. Griffioen te NUkerk. Petrakerk, Surlnamestraat: 10 uur ds. Haverkamp: 5 uur dr. Westerink. Kerk Oude Vest: 10 uur ds. R A. Flinterman te Den Haag; 5 uur dr. Dronkert; 7 uur ds. R. A. Fllnterman. Maranathakerk: 9 uur dr. Dronkert: 8 uur ds. Heule. Bevrijdingskerk. Aerent Bruunstraat: 10.30 uur ds. Heule; 5 uur ds. Haver kamp. Groenhoven: 10 uur ds. W. Grif fioen. Geref. Kerk (vrljgem.): 10 en 5 uur ds W. G. de Vries. Chr. Geref. Kerk: 10 uur dienst des woords; 7 uur ds. Blesma te Aalsmeer. Geref. Gem.: 10 en 6 uur leesdlenst. Evang. Chr. GemeenschaD (Mlddel- 6te«rracht 3)10 en 5 uur dhr. Dikken. Baptistengem.: 10 uur de heer H. Schouten 1r.: 5.30 uur ds. Cohen te Aiohen a/d Rijn. Doopsgezinde Gem.: 10.30 uur ds. H. J. de Wilde te Steenwiik. Evang. Luth. Gem.: 10.15 uur ds. K. Berveling te Rotterdam. Rem. Gem.: 10.30 uur dhr. H. J. Hoering te Den Haag. Christian Science (Steenschuur 4) 10.30 uur dienst Oud KathKerk (Zw. Singel 50): 9A5 uur Hoogmis- 7 uur paasvespers. Vrije Kath. Kerk (Vr®*w1Jkstr. 19): 10 30 uur gezoncren H Mis. Leper des Hells: 10 uur Helllelnes- dienst: 6.45 uur ooenluchtsamenknmst Gan petje: 7.30 uur opwekkin essam en - komst, (alle diensten o.l.v. kapt. Van Eneoien). *Meuw Apostolische Kerk (Hoee FHndlik 24)9.45 en 4 uur dienst (donderdag 7 45 uur idem). Aarlanderveen Herv. Gem.: ds. M. H. Boogert: 7 uur ds. H. J van Heer den te Schevenlngen (Jeugddienst). Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. R. Bak ker te Rotterdam. Chr Geref. Kerk: 9 30 en 6 30 uur ds. R. Slofstra te Harderwijk. Alphen aan den R(Jn Herv Gem.: Jullanastraat: 9.30 uur ds. H. Talsma te Den Haag: 6.30 uur d6. G. Lans te Amsterdam (Jeugddienst). Aula Im- manuelschool, Anna van Burenlaan: 9.30 uur ds. W. Verweij. Gebouw Jo nathan: 9.30 uur ds. M. Hanemaaller. Kapel Gouwsluls: 6 30 uur ds. C. Vos te Bennekom. Kapel Hooftstraat: 9.30 uur ds. M. Ottevanger te Lelden; 6.30 uur de heer J. A. Kruithof te Mon ster. Oudshoornseweg: 10 uur dr. P. Glas te Den Haag; 7 uur ds A. Noor man te Zaandam (Jeugddienst). Mar- tha-Stlchting: 10.30 uur ds. A. v. d. Bovenkamp te Alkmaar. Gereformeerde Kerk. Maranathakerk. Raadhuisstraat: 10 uur ds .K H. Schuring: 6.30 uur ds, C. Chr. Griffioen te Woerden. Sal ve, torlkerk, W. de Zwllgerlaan: 10.30 uur ds. S. Eringa te Den Haag: 6.30 uur ds. W. Tom. Hooftstraat: 10 uur ds. W. Tom: 6 30 uur ds K. H. Schu ring. Geref. Kerk (vrlleem.): 10.30 en 3 uur ds. C. Bill te Hoogezand. Chr. Geref. Kerk. Jeruzalemkerk. Grtloer»- stelnstraat: 8.30 en 4.30 uur ds. R. Kok Oud Geref. Gem.. Van Mander- sloostraat,: 9.30 en 4 uur leesdlenst. Fern. Geref Gem Van Mandersloo- straat: 7 uur ds J Th Mackenzie te Lelden. Baptistengem.. LTscluv""»bnuw: 10 uur Eredienst: 6 uur dhr. Schouten te Lelden. Benthuizen Herv. Gem 9.30 uur dhr. J. Vroeglndeweilte Blelswllk; 6 uur ds. W. A. S. Laurense. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdlenst (woens dag 7.30 uur ds. L. Rljksen, Rotter dam-W.). Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur dr. C. Graafland te Woerden; 6.30 uur ds. A. den Hartogh. Nleuwerbrug: 6.30 uur ds. Groenenboom te Loplkerkapel. Herv. Evang.: 9 uur ds. P. C. de Vey Mesdagh te Den Haag; 7 uur ds. C. M van Ede te Windesheim. Gerei. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. L. Loosman. Nleuwerbrug: 9.30 en 6.30 uur ds. C. J. Tlsslnk. Geref. Gem.: 10 en 6 uur Leesdlenst (woensdag 7.15 uur ds. Chr. van Dam te Rotterdam). Geref. Kerk (vrljgem.)9 uur C. Beijl te Hooge zand; 3 uur ds. C. Beijl. Evang. Luth. Gem.: 10.30 uur ds. A. Jense. Evang. Kring: 10 uur Eredienst; 7 uur Jb. Klein Haneveld. Boskoop Herv. Gem.: 8.30 uur ln Geref. Kerk, ds. W. L. Hefjmans: 6.30 uur ln Geref. Kerk, ds. A. de Leeuw. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. E. J. Ploeger, em. pred. te Apeldoorn. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P. J de Bruljn. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdlenst. Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 en 6 30 uur ds Chr. v. d. Leeden. Geref. Kerk: 9.30 én 6.30 uur ds. Groencwe- gen te Den Haag. HlUegom Herv. Gem.: 10 uur ds. J. Veenendaal; 7 uur ds. F. Brouwer. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds B. de Valk te Heerenveen. Chr. Geref. Kerk. 10 en 5 uur ds. E. Blesma te Llsse. Ned. Prot. Bond: geen dienst. Evange lisatie-bijeenkomst (Gebouw Haven 50) 3 uur evangelist v. d. Berg uit Wasse naar (donderdag 8 uur. Gebouw Ha ven 50. spr. ev. v. d. Berg). Marana- tha-samenkomst: woensdag 8 uur ln het Nutsgebouw, v. d. Edelaan 52, spr. ds. Agtereek van Amsterdam. Hoogmade Herv. Gem.: 10 mu ds. J. H. de Vree. KatwUk aan den RUn Herv. Gem.: 9.30 en 6 uur ds. A. Makkenze. Kapel Nieuwe Duinweg: 9.30 uur ds. H. L. Boonstra te Warmond. Gymnastiek lokaal school Narcisstraat: 10 30 uur dhr. J. Vink te Katwijk aan Zee. Ge ref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. P. de Ruig te Haarlem. KatwUk aan Zee Herv. Gem.. Oude Kerk: 8.30 uur ds. De Vos; 10 uur ds. Bouman; 6 uur ds. M. J. ten Brugge- cate te Rotterdam (H.D.). Kapel: 10 en 5 uur ds. Hagen. Gr. v. Prlnsterer- school: 10 uur ds. Moerenhout (Jeugd dienst) ds. De Vos. Aula Nieuwe taegr. plaats: 10 uur ds. Offerlnga. Zeenos- pltlum6.45 uur ds. Offerlnga Geref. Kerk: 9 en 10.30 uur ds. G Toorn vliet te Bloemendaal: 5 uur ds. I Meijer te Oegstgeest. Chr. Geref Kerk: 10 en 5 uur leesdlenst. Geref. Kerk (vrljgem.)8.30 en 3 uur ds. J. Bos; 10 30 en 5 uur ds. Breen. Geref Gem.: 10 en 5 uur stud. C. Harlnck van Goes. Geref. Gem. In Ned: 10 en 5 uur lees dlenst. Koudekerk aan den RUn Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. Koerselman. Ge ref. Kerk: 10 en 7 uur d6. K. Smit te Voorschoten. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur dhr J. v. d. Hoek; 6.30 uur ds. J. P. Honnef. Kerkzaal Zijlkwartier: 10.30 uur ds. J. P. Honnef. Geref. Kerk: 10 uur ds J. Banga; 6.30 uur ds. F. Min- nema. Kerkzaal ZIJlkwartler9 uur ds. F. Mlnnema; 5 uur ds. J. Banga. Ver VrUz. Herv. (Gebouw Lindelaan 12a): 10 30 uur ds. P. J. van, Ouwerkerk te Lelnialden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D. H. GIJsbers. Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. H. J. Koffrle. Llsse Herv. Gem.: 9 uur dhr. J. van Ham: 10.30 uur ds. Jac. Pop; 7 uur ds. G. Pettlnga. Geref. Kerk: 10 uur ds. I. Meijer te Oegstgeest; 5 uur ds. H. J. Koffrle te Leimulden. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 uur ds. Bles ma. Geref. Gem.: 10 en 4 uur lees dlenst. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur leesdlenst. Ned. Prot. Bond: geen dienst. Geref. Kerk (vrijgemaakt): 10 en 4.30 uur ds. J. J. Verleur. Nieuw Vennep Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. J. C. J. Bronsgeest (H.D.). Bethelkapel: 9.45 uur ds. H. v. d. Linde. Linde. Rapenburgkerk9.30 uur ds. v. d. Linde; 5 uur ds. P. D. Kuiper te Sassenhelm. Maranathakerk: 9.30 uur ds. H. v. d. Berg te Sassenhelm; 5 uur ds. BIJleveld. Geref Kerk (vrUgem.) 10 en 5 uur ds. J. Douma. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Kampman. Sassenhelm Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. J. Veenendaal te Hllle- fom; 5 uur ds. W. H. Walvaart. Geref. lerk: 9.30 uur ds J. Dekker te Noord- wijk Blnner 5 uur Th. Ferwerda te Noordwijk aan Zee. Chr O- Kerk: 10.30 en o uur ds. W. de Joode te Den Haag. Ter Aar Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. de Bruyn uit Ernst. Geref. Kerk: 10 en 6 30 uur ds. Heyner. In de Rhodeslsche federatie, die Noord- en Zuid-Rhodesië en Njas- saland omvat, zijn gisteren algeme ne verkiezingen gehouden voor het federale parlement. De party van j premier Welensky, de Verenigde Fe derale Partij, behaalde overwinning, hetgeen iedereen al verwacht had omdat alle oppositiepartijen op een Nieuwkoop Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. H. de Jong; 6.30 uur de heer J. van den Hoek te Leiderdorp (jeugd dienst). Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. C. Seegers te Gouda. Chr. Geref. Kerk: 9 30 uur Dienst des Woords; 2 uur ds. P. op den Velde te Mijdrecht. Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. J. Th. Mackenzie te Lelden. Oegstgeest Herv. Gem., Groene- of Willlbrordkerk: 10.30 uur ds. G. F. Callenbach. Pauluskerk: 10 uur ds. B. C. Visser: 7 uur ds. J. M. Hoekstra. Ver. v. Vryz. Herv., W. de Zwijgerkerk: 10.30 uur prof. dr A. J. Rasker. Geref. Kerk, Maurltslaan: 9 uur Dulse dienst; 10.30 en 5 uxir ds. Kappers. Ger. Kerk (vrljgem.), W. de Zwijgerkerk: 8 30 u'ir ds. W. G. de Vrees te Leiden; 3 uur ds. A. J. Moggré te Rijswijk. Oude Wetering Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. A. M. Knottnerus. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. A. G. Kornet; 6.30 uur ds. G. W. J. van Bleek te Wou brugge. Rem. Geref. Gem.: geen dienst. RiJnsaterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. C. J. Baart: 7 uur kand. Duls- terhof te Meteren. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 2 30 uur ds. R. Kok te Alphen a/d Rijn. RlJnsburg Herv. Gem.: Grote Kerk: 10 uur ds. M. C. Groene woud (H.D.): 5 uur ds. J. H. Bogers te Al phen (Jeugddienst). Bethelkerk: 10 uur ds. H. van Gosliga; 5 uur ds. M. C. Groenewoud. Geref. Kerk. Petrakerk: 9.30 uur ds. Bijleveld; 5 uur ds. v. d. Valkenburg Herv. Gem.: 10 uur ds. W. G. Meljerlng te Voorschoten; 6.30 uur ds. D. Lekkerkerker. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Langeler. Gerei". Kerk (vrijgem.): 8.45 en 3 uur ds. C. J. Breen. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. J. W. de Jong. Waddinxveen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. R. Cuperus; 6 30 uur ds. D. v. d. Ent Braat te Monster. Es doornlaan: 9.30 xiur ds. H. Stolk te Scheveningen; 6.30 xiur ds J. R. Cupe rus. Stationsstraat: 9 30 uur ds. W. F. v. d. Staat te Zevenhuizen: 7 uxir ds. E. H. Kalkman. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. Snoell. Rem Geif-r. Gem 10 uur ds. Röslng te Oegst geest. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5 uxxr ds. A. P. Verloop. Warmond Herv. Gem.: 10 uur ds. G. Pettlnga te Llsse; 7 uur ds. H. L. Boonstra. Wassenaar Herv. Gem., Dorpskerk: 10 uxir ds J. T. Wiersma; 7 uur jeugd dienst, ds. M. N. Schrale 'te Delfs- haven. Kievletkerk: 10 uur ds. H. Be ker. Devlerhuls: 10.15 uur dr. Th. C. Frederikse. Dorpscentrum10 uur Jeugdkerk. Geref. Kerk, Bloemcamp- laan: 10 en 5 uur ds. E. Pijlman. z,yl- laan: 10 en 5 uur dr. D. K. Wlelenga. Ned. Prot. Bond. Lange Kerkdam: 10.35 uur prof. dr. G. J Sirks te Voorscho ten. NPB/Rem. Gem./Doopsgez. Gem., Johannahuls: 10.30 uur ds. G. J. Ble- rlnga te Delft. Soefibeweging, Wald. Pyrmontlaan 6: 11 uur universele ere- En na acht dagen waren zijn discipelen weer in het huis en Thomas met hen. Jezus kwam, terwijl de deuren gesloten wa ren, en Hij stond in hun midden en zeide: Vrede zij li!'' (Foto Will Eiselln) dienst. Herv. Evang., Dorpshuls: 10 en 5 uur ds. C. Wolthers te Bunnik. Zie kenhuizen, Dorestad: 10 uur; St.-Ur- sulakllnlek: 11 uxir ds. J. G. Hooyer, Wassenaar. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 uxir ds. G. F. Övefgaauw; 6.30 uur ds. v. d. Broek te Zwaramerdam. Geref. Kerk: 9.30 en 630 uur ds. G. W. J. van Bleek (maandag Interkerkelijke dienst in de Geref. Kerk. 9 uur voorgangers: ds. G. W. J. van Bleek en ds. G. F. Overgaauw). Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uxxr kand. Kwakelsteln te Rotterdam: 7 uur ds M. H. Boogert te Aarlanderveen. Geref. Kerk: 9.30 en 7 uxxr ds. J. Wa genaar te Zwammerdam. Zoeterwoude Herv. Gem.: 2 30 uur ds. G. J. van Embden (Afscheid). Zwanunerdam Herv. Gem.: 10 uur ds. C. L. v. d. Broeck; 6.30 uur ds. G. F. Overgaauw te Woubrugge. Geref. Kerk: 10 en 6 30 uur ds W. Wlersinga te Emmen. Rem. Geref. Gem.: geen dienst. Honderdnegentien gasten zullen gelijk gemeld de feeste lijkheden rond de zilveren bruiloft van Koningin Juliana en Prins Bernhard op de eerste en tweede mei bijwonen. Onder de gasten bevinden zich drie regerende vorsten, drie Koninginnen. 20 Prinsen en 20 Prinsessen, van wie een aantal in 1937 bruidsmeisje of bruidsjonker was. De volgende gasten zullen aanzit ten aan het diner dat Koningin Juliana en Prins Bernhard op de eerste mei in de Spiegelzaal van Am- stelhotel zullen aanbieden: De heer en mevrouw Richard Abel Smith. Mevrouw AbelSmit is een dochter van Prinses Allee, gravin van Athlone, een tante van Koningin Juliana. De moeder van Prinses Alice was een zuster van Koningin Emma; Klaus graaf von Ahlefeldt-Laurvig; mevrouw Alam, dame du palais van keizerin Farah Diba van Perzië: lui tenant-generaal Abdol-Karim Ayadi, lijfarts van de Sjah van Perzië; Prinses Maria-Christina van Aosta, een dochter van ex-Koning Umber- to; de heer en mevrouw De Baath; Erfprins Frans van Beieren; Prins Max van Beieren; jhr. en mevrouw G. Beelaerts van Blokland; Koning Boudexvijn en Koningin Fabiola der Belgen; Graaf Bertil Bernadotte; baron C. W. Th. Baron van Boetze- laer, kamerheer in buitengewone dienst, kamerheer toegevoegd aan Koningin Elizabeth van Engeland; baron en barones van Bogaerde van Terbrugge; kolonel O. Borlind, hof maarschalk van Prins Bertil, Hertog van Halland; jhr. J. H. de Brauw, kamerheer in buitengewone dienst, kamerheer toegevoegd aan de Groot- Hertogin Charlotte van Luxemburg; baron Aschwin en barones Jutta von Cramm, (baron von Cramm was in 1937 bruidsionker)mevr. Auguste Collar t, eredame van Groot-Hertogin Charlotte van Luxemburg; kolonel vlieger A. Debèche, verbindingsoffi cier van Koning Boudewijn van Bel gië; Fabian graaf Von Dohna; Do- rnthoo orovin Von DnhnoKaren gravin Von Dohna; de heer en me vrouw H. F. Feaver; mevrouw Fea- ver geboren jonkvrouwe Feith, die in Montreal woont, was in de oorlogs jaren de verzorgster van de Prinses sen en is een goede vriendin van Koningin Juliana Prinses Anne van Frankrijk, een dochter van de Graaf van Parijs; de heer en mevrouw S. Furber; Prins Frederik Maximiliaan Von Fürstenbergprof. mr. W. F. de Gaay Fortman, kamerheer in bui tengewone dienst, kamerheer toege voegd aan de Sjah van Perzië; lui tenant-kolonel C. C. Geertsema, ad judant van Prins Bernhard; kapitein ter zee A. J. de Graaff, adjudant van Koningin Juliana; Koningin Elisa beth van Engeland; Prins Philip. Hertog van Edinburgh; Prins Mi chael van Griekenland, achterneef van Koning Paul van Griekenland; Prins Bertil, Hertog van Halland; de heer en mevrouw Werner von Han- stein (mevrouw Von Hanstein, geb. baronesse van Oeyenhausen-Sier- storpff, was in 1937 bruidsmeisje); M. J. baronesse van Heemstra; Prin ses Clarissa en Prins Karei von Hes sen .kinderen van de oudste zuster van Prins Philip; Prinses Sophia van Griekenland; Prins Otto von Hessen, zoon van Prinses Mafalda van Ialië, die in de laatste wereldoorlog in het concentratiekamp Buchenwald is omgekomen; de Sjah van Perzië en Keizerin Farah Diba; Prinses Alex andra van Kent; Prinses Marina, Hertogin van Kent; Paul Graaf von Kotzebue; jhr. F. J. E. van Lennep. kamerheer in buitengewone dienst, kamerheer toegevoegd aan Koning Olav van Noorwegen; Prins George von T puchtonhpre: Prins en Prinses de Linange; Prinses Douarière Von Lippe; Prins Armin en Prinses Trau- te Von Lippe; Prinses Armgard Von Lippe-Biesterfeld; Prins Aschwin en Prinses Simone von Lippe-Biester feld; Groot-Hertogin Charlotte van Luxemburg; Prins Felix van Luxem burg; Erfprins Jan en Erfprinses Josephine-Charlotte van Luxemburg, Prins Karei van Luxemburg, een broer van Prins Jan; Thyra, Herto gin van Mecklenburg, een nicht van Koningin Juliana ,die in 1937 bruids meisje was; mej. M. Michelin-Mo- reau, een dochter van de oud-predi kant van de Waalse Kerk in Den Haag en een studievriendin van Ko ningin Juliana uit haar studietijd; de heer en mevrouw De Mier; Ko ning Olav van Noorwegen; Graaf en Gravin Caspar von Oeyenhausen- Sierstorpff, Graaf en Gravin Rabe von Oeyenhausen-SierstorpffKolo nel A. Pantchoulidzew, een bekende figuur uit de wereld van de paarden sport. o.a. leermeester van ritmees ter Gruppelaer, oud-officier van het Keizerlijke Russische Leger. Woont in Nederland; prof. dr. C. L. Patfjn, kamerheer in buitengewone dienst, kamerheer toegevoegd aan Koning Boudewijn van België; Lord Plunket, fungerend Hofmaarschalk van Ko ningin Elisabeth van Engeland; Prins Frederik en Prinses Birgid van Pruisen. Prins Frederik is de vierde zoon van wijlen Keizer Wilhelm; Prins Louis-Ferdinand en Prinses Kira van Pruisen. Prins Louis-Ferdi nand is de tweede zoon van wylen Keizer Wilhelm en het huidige hoofd van het huis Hohenzollern; de Prin sessen Kira-Augusta en Marie-Cecile van Pruisen; Prins Louis-Friederich- Wilhelm van Pruisen. Deze drie zijn kinderen van Prins Louis-Ferdinand en Prinses Kira van Pruisen; Prins Michael van Pruisen; kapitein Nor- bert Prussen, adjudant van Groot- Hertogin Charlotte van Luxemburg; Prinses Tatiana Radziwill; mr. C. J. A. de Ranltz, burgemeester van Utrecht en echtgenoot van mevrouw Dp Ranltz irebnren lonk vrouwe De na de verkiezingen hadden geboy cot. Overigens zijn er op een bevol king van 8 -h miljoen slechts 120.000 stemgerechtigen, van wie 104.000 blanken. 11.000 Afrikanen en 5.000 gemengbloedlgen en Aziaten. In totaal brachten 28.000 kiezers hun stem uit wegens het kleine aantal betwiste zetels. Sir Roy Welensky schreef de vo rige maand verkiezingen uit en gaf daarvoor twee redenen op: hy wil ontbinding van de federatie voorko men en een nieuw mandaat hebben voor onderhandelingen met de Brit se regering over de toekomst van de federatie. De oppositiepartijen verklaarden dat de verkiezingen niets zouden bewijzen en oplossen en dat Sir Roy reeds een mandaat voor onderhandelingen heeft. De Afrikanen zijn ontevreden om dat het grootste deel van het kie zerskorps uit blanken bestaat. In Njassaland bijvoorbeeld, waar drie miljoen Afrikanen wonen, mochten slechts 36 Afrikanen stemmen. Volgens de voorlopige uitslag heeft de Verenigde Federale Partij reeds 53 van de 59 zetels, waarvan 42 al automatisch aan dé partij waren toegevallen door de boycot. In het oude parlement had de party 44 ze tels. Advertentie (Van onze financiële medewerker) Uit de mededelingen over de gang van zaken in het eerste kwartaal van het lopende jaar, welke in de meeste tot dusver verschenen jaarverslagen worden gedaan, is duidelyk dat het Nederlandse bedrijfsleven door de stygende bedrijfskosten en de scherpere concurrentie zijn economische slag vaardigheid niet heeft verloren. Het is wat voorbarig om uit de exportcijfers van maart te concluderen dat de ontwikkeling van de buitenlandse handel zich weer ten gunste van ons land keert, een feit is dat de exportorders in maart zijn toegenomen. Zelfs de Nederlandse scheepsbouw, die niet in de laatste plaats met de gevolgen van revaluatie en hogere bedrijfskosten heeft te kampen, had op het eind van het eerste kwartaal 17.500 ton meer in aanbouw dan uit. 1961, een verschijnsel dat ook in enkele andere landen valt te constateren. De afzet van goederen en produkten in het binnenland beweegt zich nog altijd in stijgende richting, terwijl de recente verhoging van lonen en salarissen en de komende belastingverlaging doen verwachten dat aan de toeneming van de particuliere bestedingen vooreerst nog geen eind komt. Men kan dit zonder twijfel als een symptoom van welvaart zien, maar de keerzijde van de medaille is dat expansiemogelijkheid van de Neder landse produktie wordt beperkt door een tekort aan personeel, waardoor het euvel van de zwarte lonen in de hand wordt gewerkt, zomede het ge vaar voor prijsstijging. Hoewel de in 1961 behaalde winsten van vele on dernemingen nog al meevallen, zijn toch algemeen gesproken de winst marges gedaald, waardoor de onder nemingen eerder worden gedwongen de financiering van hun nieuwe in vesteringen buiten het bedrijf te zoe ken. Vandaar dat bij de handelsbanken de debiteurenrekeningen stijgen, het geen ze aan de ene kant niet onwel kom is omdat de handelskredieten de voornaamste bron van inkomsten vormen. Op liet vinketouw Aan de andere kant echter zit de minister van Financiën op het vin- ketouw om te voorkomen dat een nieuwe overspanning van de con junctuur intreedt, met het oog waar op reeds lang beperkende maatrege len voor de banken zijn vastgesteld. Bepaald is o.m. dat de kredietver lening van handels- en landbouw- banken gedurende de eerste vier maanden van 1962 slechts met per maand mag stijgen en anders CHEMISCH REINIGEN VERVEN De heer Hoogendoorn naar Nieuw-Guinea Op 9 mei zal de heer Henri Al- bert Hoogendoorn, hoofd van de af deling pers. en culturele zaken aan I de Nederlandse ambassade te Bonn j naar Nieuw-Guinea vertrekken. Hij zal tijdelijk aan de gouverneur wor- den toegevoegd als voorlichtingsad viseur. Deze uitzending geschiedt in ver band met cle toenemende belangstel ling voor de ontwikkelingen om en in Nieuw-Guinea, die thans bestaat bij publiciteitsorganen in Nederland en in het buitenland. De bedoeling is een versterking van het voorlich tingsapparaat in Nieuw-Guinea. bij de Nederlandsche Bank een ren teloos tegoed van f 110 miljoen moet worden aangehouden. Bovendien moeten de banken dan nog voor een eveneens renteloze kasreserve by de Nederlandsche Bank zorgen tot een wisselend percentage. Dat was ten tijde van de storting op de nieuwe staatslening op 6% bepaald, maar per 24 april is het tot 8 verhoogd. Dit wil zeggen dat de banken thans niet minder dan f700 miljoen bij de centrale bank hebben moeten depo neren zonder dat daarover rente wordt vergoed. De kredietnemers trekken zich hiervan weinig aan, omdat de ban ken bninen de grenenz van het toe gestane krediet de toeneming daar van niet kunnen geigeren. Blijkbaar ziet de regering in deze toeneming thans een gevaar, hetgeen de Ned. Bank heeft genoopt tot een verho ging van het sinds half november 1959 niet gewijzigde disconto van 3^ tot 4waardoor de banken wor den gedwongen de enrte voor voor schotten in rekening-courant tot 5'= te verhogen. De bedoeling is uiteraard hierdoor het bedrijfsleven tot matiging van hun kredietopne mingen te nopen en bij de toch reeds versmalde winstmarges zal deze maatregel vermoedelijk wel succes hebben. De verhoogde rente geldt im mers niet alleen voor de nieuwe kre dietopnemingen. maar ook voor de reeds opgenomen gelden en ze bete kent dus een gevoelige verzwaring van de interestlasten bij de onderne mingen. Het feit dat de banken thans een zo groot bedrag renteloos bij de Ned. Bank moeten aanhouden is voor hen ook een prikkel hun kredietnemers tot de uitgifte van aandelen of obli gaties te adviseren, financiële ope raties, die de banken ook geen wind eieren leggen. Vandaar de toeneming van het aantal nieuwe emissies. Zo heeft deze week Simon de Wit tot CHEMISCHE WASSERIJ de uitgifte van f3.3 miljoen aande len besloten tegen een koers van 175%, waardoor aandeelhouders een waardevolle claim kunnen realiseren. Onzekerheid Terwijl enige tjjd geleden de uit gifte van nieuwe aandelen een haus semotief was, is men er thans veelal minder enthousiast over, omdat de vooruitzichten van het bedrijfsleven wat onzeker worden geacht en men zich afvraagt of vergroting van het aandelenkapitaal niet tot een verla ging van het dividend zal leiden. In de meeste gevallen is dat gevaar niet zo groot, vooral niet indien de aandelen boven pari worden uitgege ven en de onderneming dus een deel van de benodigde geldmiddelen ont vangt zonder dat daarover rente of dividend behoeft te worden betaald. Een middel om dividendverlaging te voorkomen is ook de uitgifte van obligaties of converteerbare obliga ties, van welk middel in deze tijd in toenemende mate wordt gebruik ge maakt. Nu de Staat dit jaar reeds f600 miljoen uit de kapitaalmarkt heeft opgenomen, sinds begin van dit Jaar voor rond f 570 miljoen aan buiten landse leningen in ons land werd uitgegeven, en de Ned. Bank nog eens voor f 150 miljoen buitenlandse le ningen vergunning zal verlenen en het disconto is verhoogd, bleven de sporen van al die maatregelen op de geld- en kapitaalmarkt niet uit. De nieuwe 4% staatslening, a 991/4% uitgegeven, was al geen daverend succes, maar in deze week tot 97 bi teruggelopen, de 4staatslenin gen. die begin maart nog 1033 4 noteerden, waren deze week voor 10034 te krijgen en de gehele obligatiemarkt is naar een lager ni veau afgezakt. Bemoedigend Het mag onder deze omstandighe den verwonderen dat de aandelen markt zich zo goed heeft gehouden. Wel is het algemeen indexcijfer voor de aandelen tot beneden 400 gedaald op 5 maart nog ca. 431) maar van een flauwe stemming is doorgaans geen sprake. Zelfs de telkens weer instordende Newyorkse aandelen markt heeft tot dusver op het Dam rak slechts geringe invloed, maar enige prikkel tot een betere tendentie gaan er natuurlijk ook niet van uit, evenmin als van de koersbeweging op de Duitse beurzen, die onder de ban liggen van minister Erhard's po gingen om investeringen en beste dingen binnen bepaalde grenzen te houden. Bij dit alles is het intussen bemoe digend dat de vooruitzichten van het Nederlandse bedrijfsleven op wat langere termen gezien, zeker niet on gunstig zijn en de kapitaalvorming via de gebruikelijke kanalen in be vredigende omvang aanhoudt. Brauw, die ln 1937 bruidsmeisje was; Prinses Feodora Reuss, was in 1937 bruidsmeisje; Prins Heinrich I. Reuss; Prinses Woizlawa Feodora Reuss. Hertogin von Mecklenburg; kolonel E. L. Robbins; Jonkvrouwe C. E. B. Roëll, was in 1937 bruids meisje en is thans particulier secre taresse van Koningin Juliana; mej. M. Rooseboome was ln 1937 bruids meisje en is een studievriendin van Koningin Juliana uit haar Leidse jaren; Prins Ernst-August en Prin ses Maria-Angela von Solms-Braun- fels; generaal en mevrouw E. Du Souzy (generaal Du Souzy was in 1937 bruidsjonker); Prinses Marga- retha van Zweden; kapitein ter zee Odd Tank-Nielsen, adjudant van Koning Olav van Noorwegen; Erf- graaf Hans Velt von Törring-Jetten- bach; generaal en mevrouw W. Vie- blg; dames Svea en Anna-Christlna Vieblg; Karei baron von Vietinghoff Scheel; de heer Stephan vonWatz- dorf; Graaf Johannes B. en Gravin Sigrid von Welzeck; Prins Vincent en Prinses Martha von Windisch- Graetz. Prins Vincent was in 1937 bruidsjonker. Monaco krijgt een nieuwe grondwet Prins Rainier van Monaco heeft zijn 3.800 onderdanen gisteren een niéuwe grondwet beloofd, „die niet opgeschort kan worden". Dit staat in een boodschap van de prins aan het parlement, dat gisteren voor het eerst na drie jaar is samengekomen. Het werd namelijk in januari 1959 geschorst toen het grotere zeggen schap eiste in staatszaken. In zijn boodschap belooft Prins Rainier ook een spoedige hervor ming van Monaco's instellingen. Een en ander zou binnen het bestek moe ten vallen van de verplichtingen krachtens de conventies tussen Frankrijk en Monaco. Frankrijk heeft gedreigd over zes maanden Monaco te zullen behan delen als „buitenland" tenzy het vorstendom zich voegt naar het Franse belastingstc'sel. De voorzitter van de Nationale Raad van Monaco, dr. J. Simon, heeft verklaard dat de raad bereid is elke stap naar verbetering der betrekkingen tussen Frankrijk en Monaco te steunen maar geen maat regelen kan aanvaarden, die Mona co's soevereiniteit en onafhankelijk heid in gevaar brengen. Hfj drong aan op een gezonde verandering in de politiek van Monaco en nieuwe I verkiezingen na ©en liberale herzie ning van de grondwet. Russisch plan in Genève verworpen De VS hebben gisteren' op de Ge- neefse ontwapeningsconferentie een door de Sowjet-Unie voorgestelde verklaring inzake een verbod van oorlogspropaganda verworpen. De Amerikaanse afgevaardigde Dean #as van oordeel, dat de Russische verklaring zelf „een beetje naar pro paganda riekt". In het negen pun- I ten omvattende Russische plan wordt met name gepleit voor rege- ringsmaatreglen om oorlogspropa ganda te verbieden. Volgens Dean is zulks in de VS niet mogelijk we gens de traditionele persvrijheid in dat land. OUDE VEST 189. TEL. 24214 HAARL.STR. 42A - TEL. 21797 NEDERLANDS MEISJE TE AKEN VRIJGELATEN Het 21-jarige Nederlandse meisje Engelina Kist uit Kerkrade is gis termiddag, na 22 dagen in voorar rest te hebben doorgebracht door de Akense rechtbank op vrije voeten gesteld, omdat er geen aanwijzin gen waren van medeplichtigheid aan de geruchtmakende bankroof in Rutgen in de Eifel. Het meisje werd op 5 april gearresteerd, omdat zy daags voor de overval op de bank waarbij 20.000 DM werd buitge maakt, daags na en ook op de dag van de overval was gezien in ge zelschap van de hoofdverdachte, een Duitse jukeboxenhandelaar, een we kere Breuer. Het meisje, dat in een Duits res taurant als serveerster werkte, was door haar werk met hem ln aan raking gekomen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9