5ÜRINAME: trefpunt van velerlei rassen om; Theater au der Wien: een nieuwe attractie van Weense Festival Het is een boeiend maar moeilijk land EN Resta u ra tiekosten bedragen minder dan twaalf miljoen Leiderdorp gaat Oranjefeest op grootse wijze vieren gericht 1 maart 1860 Zaterdag 28 april 1962 Derde blad no. 30640 145*11 WASSENAAR De in Wassenaar gehouden Em- mabloemcollecte ten bate van de TBC-bestrijding, zoals die plaatselijk wordt uitgevoerd door de beide kruis verenigingen heeft een bedrag van f 1365.18 opgebracht. i wor. Iminlj >lledij jaai 2f jreai trits-1 (Van onze correspondent in Paramaribo) 'ANUIT de lucht lijkt Suriname een onafzienbare vlakte, begroeid met boerenkool. Een groene zee, gevormd door ouden, savannen en zwampen, hier en daar doorsneden door grillig kronkelende linten van rivieren en kreken. Meer in binnenland rijst soms plotseling een kale rots als een verloren boven het groen uit. Daar ook doet de rotsachtige bodem en stroomversnellingen in de heldere rivieren Istaan. Kaar het noorden worden de rivieren breder en bruiner, om jh tenslotte op te lossen in een chocolade bruine oceaan. Een hkend wit strand aan diep blauw water met een paar wuivende ntb.'men op de achtergrond, het plaatje dat het op een toeristen- Ier zo goed doet, is in Suriname nergens te vinden. Meer dan n hjekwart van ^an<^ ^9* er no9- zoals het daar al vele duizen- lekeh jaren heeft gelegen, ontkomen aan de ontwikkelingsdrang aro$i werkgrage mensenhanden. bevolking van dit vrijwel O jerepte land heeft zich voorname- an<l in de kuststreek gevestigd en alle plaatsen van enige bete- lis zijn daar te vinden. Met opzet 0 eken wij van „de bevolking" en t van „het volk" van Suriname, laatste bestaat namelijk niet. üfe land wordt bewoond door een !mi(ital zeer verschillende rassen en nuel er ernstig naar wordt ge- ',efd dit bevolkingsconglomeraat één natie te vormen is hiervan op heden weinig terecht e-C ge- men. De verschillende bevolkings oepen hebben hun eigen taal, let len en gewoonten grotendeels be- iden. Het Nederlands is de iciële taal en men kan er vrijwel eral mee terecht, maar véle Jn rinamers kunnen zich gemakke ker uiten in hun eigen oorsproti- taal. Heterogeen e negers, of Creolen zoals men in Suriname liever zegt. de af stammelingen van de vroegere ven, die tot in de 19e eeuw van- 1 Afrika zijn aangevoerd, vormen grootste bevolkingsgroep. Bijna ■j'fen sterk in aantal zijn de Hindo- nen, afkomstig uit het voorma re Brits-Indië en na de afschaffing n de slavernij in 1863 als vrije con- ïia^ct arbeiders in Suriname aangeko- n. Creolen en Hindostanen te- k< nen maken ongeveer viervijfde van r' totale bevolking uit. De derde grote wordt gevormd door de Ja- '6< nen, die eveneens als vrije arbei- v(rs voor het werk op de plantages ;w n aangeworven. Daarnaast bestaat bevolking uit enkele kleinere groe- iezoals de Europeanen en Chine- i en in mindere mate Amerikanen, ien en Libanezen. In de schier on- t ordringbare wouden wonen de bos- e. gers of boslandcreolen, wier voor- ders tijdens de slavernij kans heb- gezien de plantages te ontvluch- n en zich in de bossen hebben ver- rgen en de Indianen de oorspron- 3. ilijke bewoners van het land. De heterogeniteit van de bevolking xordt gesymboliseerd in de nationa- v vlag van Suriname, die bestaat uit n wit veld, waarin vijf sterren n 'or een zwarte ellips met elkaar zijn o rbonden. Er is een zwarte ster voor i Creolen, een bruine voor de Hin- «tanen en Indonesiërs, een rode ior de Indianen, een gele voor de hinezen en tenslotte een witte voor t Europeanen. 2 Uit hoeveel zielen de bevolking be- laat weet geen mens. De schattln- en lope» uiteen van 300.000 tot 80.000, van wie ongeveer 40% opeen epakt woont in de hoofdstad Para- laribo. Wanneer men bedenkt dat uriname ruim vier maal groter is an Nederland is het begrijpelijk dat öen er niet wat men noemt „bij lkaar op schoot zit". Het houden van een volkstelling tuit vooral in de wouden op grote loeiiykheden. Sommige Indianen ijvt orbeeld kennen geen grenzen en soms in Suriname en een keer in de ervan ondoordring wouden van de buurlanden Brazilië of Brits- Ook schijnen in de bossen enkele kleine stammen te leven, ieder contact met anderen ver Politiek verdeeld In het binnenland van Surina me komen in de heldere rivieren vele stroomversnellingen en watervallen voor. eens het geval Is. De Creolen hebben jarenlang qua aantal en intellectue len de boventoon gevoerd, dooh de Hindostanen zijn hard bezig hun achterstand op beider gebied in te lopen. De bevolking groeit zeer snel en statistieken wijzen uit dat over enkele jaren de kinderen beneden 14 jaar de helft van de bevolking zullen uitmaken. De politieke partijen zijn meren deels ook op raciale leest geschoeid. De nationale partij Suriname, de grootste regeringspartij is «oorname- lük Creools, de Hindostanen hebben zich verenigd in de Verenigde Hin- dostaanse Partij, die ook mede re geert, terwijl de Kaum Tani Persa- tuan Indonesia de partij van de Ja vanen is. De katholieke progressieve Surinaamse Volkspartij, eveneens re geringspartij vormt een uitzondering in deze raciale indeling. De kleinere bevolkingsgroepen houden zich over het algemeen afzijdig van het poli tieke leven. Kapitaal nodig voor ontwikkeling Hoewel het grootste deel van Su riname nog maagdelijk gebied is en er nog bij ligt, zoals de natuur het heeft gevormd, is de mens zijn aanval begonnen. Met zware machines als bulldozers en draglines is aanval op de wouden, zwampen en savannen ingezet. Nieuwe land bouwgebieden en wegen worden aan gelegd en naar natuurlijke hulpbron nen wordt ijverig gespeurd. In het binnenland is onder de toepasselijke naam ..Operatie sprinkhaan" een ke ten van vliegvelden aangelegd, die voor de geologen als bases dienen. Reeds schijnt dit project zijn vruch ten te gaan afwerpen omdat een nieuw belangrijk bauxietgebied is ont dekt. De bauxietwinning vormt de kurk waarop de Surinames economie drijft. De Amerikaanse onderneming Sural - co en de Ned. Billiton Mij houden zich met de winning van het rode erts bezig en de rechten die zij beta len maken ongeveer 80 van de to tale uitvoer uit. Surinam? behoeft voor zjjn verde re ontwikkeling enorme kapitalen. In het ka der van het zgn. „tien ja- renplnn" wordt van Nederland aan zienlijke financiële steun ontvangen. „Maar dat is niet genoeg", zeggen een aantal Surinaamse politici. „We hebben meer nodig en dat is een van de voornaamste redenen waarom wij zelfstandige behartiging van onze buitenlandse betrekkingen wensen, die nu nog een Koninkrijksaangele genheid zjjn, opdat wy zelfstandig leningen in het buitenland kunnen afsluiten en kunnen profiteren van de mogelijkheden, die internationale organisaties op het gebied van hulp verlening bieden". Een boeiend en bruisend land dit Suriname, maar daarnaast ook een bijzonder moeilijk land. De Boslandcreolen zijn zeer bedreven in de houtsnijkunst. Deze kunstig uitgesneden pa nelen zijn er een bewijs van. Me zal in Suriname nergens rassendiscriminatie ontdekken. Overal ziet men de verschil lende rassen broederlijk samengaan en samenwerken. Toch heersen er in de politiek duidelijke verschillen tus sen de diverse bevolkingsgroepen, dit is vooral in de laatste tijd duidelijk naar voren gekomen. In de onafhan kelijkheidskwestie, die de gemoederen enige maanden geleden nogal heeft bezig gehouden, bleken de Creolen merendeels voorstander van algehele zelfstandigheid op korte termijn, ter wijl de Hindostanen en Indonesiërs zich daar samen tegen verzetten. Hier traden duidelijk raciale tegen stellingen aan de dag. de Aziaten zijn bang door de Creolen overheerst te worden, terwijl omgekeerd even- Interieur in wit, gou<l en rood (Van onze Weense correspondent) Niet-ingcwjjden mogen nog geen kykje nemen in het theater an der Wien, de bjjna vervallen barokke schouwburg, die door het Weense gemeentebestuur is aangekocht en nu wordt gerestaureerd. Uiterlijk wordt dit theater geheel in de oorspronkelijke styl hersteld, maar tevens zorgt men ervoor, dat alle hedendaagse veiligheidsvoorschriften in acht worden genomen en dat er een zeer moderne toneelinstallatie wordt aangebracht. De restauratie is reeds zover gevorderd, dat de Weners de voor- en achter pui in oorspronkelijke vorm en kleur kunnen bewonderen. Van binnen lijkt het nog op een wanordelijke werkplaats, maar toch legt men reeds de laatste hand aan beschildering en belichting. schouwburg, die een grote rol heeft gespeeld in de geschiedenis van het Weense toneel en vooral van de mu ziek. Dit theater werd namelijk ge bouwd door Schikaneder, die een vriend en begunstiger van Mozart was en die het tekstboek voor diens „Zauberflöte" heeft geschreven. Bo vendien werd Beethoven's „Fidelio" hier voor het eerst opgevoerd. In de tweede helft van de vorige eeuw werd deze schouwburg het mid delpunt van de Weense operette, om dat hier veel premières van Johann Strauss, Lehar, Kalman en anderen hebben plaats gehad. In die tijd kwam het theater in het bezit van de familie Marischka, die hier een tweede bloei van de operette mogelijk maakte. Aan Marischka is het te danken, dat dit juweeltje niet aan een filmmaatschappij of aan een ga rage-onderneming werd verkocht, of schoon er veel geld voor werd ge boden. De kans tot overname werd aan het gemeentebestuur van Wenen gegeven, dat dit bouwvallige gebouw inderdaad aankocht. De openings plechtigheid is op 28 mei a.s. 's avonds om 8 uur, waarbij alleen genodigde gasten aanwezig zijn. On der leiding van Fricsay zal 't Ween se Symfonie-orkest werken van Mo zart. Schubert en Beethoven ten ge hore brengen. Deze plechtigheid zal door de Oostenrijkse t v. worden uit- i gezonden. Daags arop zal hier de j „Zauberflöte" van Mozart worden opgevoerd, waarschijnlijk onder lei ding van Von Karajan. Reprises I volgen op 8 en 26 juni. Het interieur is in de oorspronke lijke stijl hersteld met veel wit en goud, dat goed contrasteert met het diepe rood van de gordijnen en de bekleding van de zitplaatsen. Ook de drie galerijen zijn bewaard gebleven, maar de architecten hebben de con structie moeten versterken en stut ten, omdat het geheel reeds zeer bouwvallig was geworden. Er zijn in deze schouwburg nu 1165 zitplaatsen en 70 staanplaatsen. Daar de brand weer een woordje mee te spreken had. werden de in- en uitgangen verbreed en kon ook de foyer worden ver groot. Dat alles valt echter niet zozeer in het oog, evenmin als het feit dat de toneelinstallatie en vooral de be lichting geheel werden gemoderni seerd. Zodoende beschikt dit theater niet alleen over een draaibaar toneel, maar ook over een gecompliceerde toneelopbouw, die op rails werd ge monteerd en die geheel automatisch wordt bediend evenals de belichting. Groots verleden De totale kosten bedroegen tot nu toe ongeveer 80 miljoen schilling, dat is meer dan 12 miljoen gulden. In Wenen en in geheel Oostenrijk is er I niemand, die dit verkwisting noemt. De grote attractie van het ko- mende festival zal dan ook bestaan lin de plechtige heropening van deze Aantrekkelijk voor toeristen in de zomer Voor de eerste voorstelling zullen geen vrijkaarten ter beschikking worden gesteld, doch moet iedere ge gadigde een vrij hoog bedrag voor een zitplaats betalen. Zelfs de burgemees ter van Wenen, die als gastheer op treedt. moet geld voor zijn kaartje neertellen. Maar ook daarover klaagt niemand. Het huidige festival brengt in deze schouwburg nog de volgende attrac ties: vooreerst de nieuwe enscenering van de opera „Lulu" met de tekst van Wedekind en de muziek van Alban Berg. Dat zal niet alleen een attractie, maar waarschijnlijk een grote sensatie worden. Vervolgens zal hier het Burgtheater optreden met het typisch Weense blijspel „Madel aus der Vorstadt" van Nestroy uit de eerste helft van de vorige eeuw. Na het festival zal deze schouw burg vooral in de zomermaanden een rol spelen, wanneer de meeste thea ters in Wenen gesloten zijn, maar veel buitenlanders graag een goede operette zouden willen zien. Het zo- merprogramma omvat o.a. de „Vle- dermaus" alsmede een aantal avon den waarop door het jeugdtheater zal worden gespeeld. Naar verluidt heeft Von Karajan reeds voor 30 avonden in de loop van dit jaar be slag gelegd op deze schouwburg en Walt Disney wil hier een film over het leven van Johann Strauss draai en. Forum in Leiden De liefde en standsverschil „Wat moeten wij als ouders doen, wanneer onze dochter verliefd dreigt te worden op een jongen uit een maatschappelijk eenvoudiger milieu". Dit was het probleem, dat het bestuur van de Contact-commissie Kinder bescherming Leiden en Omstreken de talrijke aanwezigen in de filmzaal van de Universiteit gisteravond voor legde. Voordat over dit onderwerp met een forum van gedachten kon wor den gewisseld, werd 'n film vertoond, waarin deze delicate vraag werd ge steld Een jonge ongeschoolde arbei der komt in contact met. een meisje uit. een gegoede familie. Er zijn vol doende raakvlakken zodat 'n hechte basis voor de opbloeiende liefde aan wezig schijnt te zijn. Bovendien wordt in de film gesuggereerd, dat de twee partners over voldoende aanpassings vermogen beschikken om over de maatschappelijke verschillen ont staan door opvoeding en milieu heen te stappen. Toch loopt de ver houding in de film dood. doordat de vader van het meisje de arbeiders jongen de deur wyst Aan het forum bestaande uit dr. R. Agema jeugdpsychiater. mevrouw L. P. J. Koekkebakker-Bellaart, ir. A. van Driel. directeur van de Sikkens Lakfabrieken, de heer L. van der Sijs. jeugd-maatschappelijk werker en de heer C, M. Westerman. con-rector van het R.-K. Lyceum was nu de lang niet eenvoudige taak om dieper op dit. onderwerp in te gaan. Zoals te verwachten was konden ook zij geen afdoend antwoord geven op het ge stelde probleem. Zij waren echter wel unaniem van mening, dat. er geen drecte bezwaren bestaan tegen een ongedwongen omgang van jongens en meisjes uit verschillende maat schappelijke klassen. Vager lieten zij zich uit, toen ge vraagd werd wat zij zouden doen wanneer hun dochter met een jonge man uit een zogeheten „lagere klasse" zou thuis komen. Opvallend en enigszins merkwaardig was, dat tij dens de discussie die zich toen ont spon, geen enkele maal het woord „liefde" viel. doch uitsluitend gespro ken werd over „een verbetering van de maatschappelijke positie van de jongen" en „een vrij harde pil voor de ouders". Prijs verleend door het Legatum Visserionum „Het Legatum Visseriaaum heeft in 1957 een prijsvraag uitgeschreven waarin gevraagd werd om een kri tische bespreking van de antwoorden in wetten en verdragen, ontwer pen van wetten of verdragen, jurisprudentie en doctrine gegeven op de vrqag naar welke wet in een internationaal geval moet worden be oordeeld, of door rechtshoudingen van een gevolmachtigde, een pseudo- gevolmachtigde of een zaakwaarne mer met een derde de vertegenwoor digde jegens de derde gebonden en gerechtigd is en of aansprakelijkheid van de pseudo-gevolmachtigde of zaakwaarnemer jegens de derde be staat". Eén antwoord is binnengekomen. In dit antwoord leert zich een, in de theorie van het internationaal privaatrecht geoefend, onderzoeker kennen. De brede opzet, de benade ring van de kwesties en de strakke lijn van de beschouwingen vallen op, aldus de juridische faculteit van de Leidse Universiteit. In de rechtsvergelijkende composi tie. waartoe de vraag aanleiding gaf, heeft schrijver niet alleen ook voor de rechtsgeschiedenis een plaats in geruimd maar telkens de interne rechtsstelsels betrokken. Hij heeft daartoe de literatuur en jurispruden tie op degelijke wijze weten te benut ten. Op de basis, die de geslaagde rechtsvergelijking opleverde, ont vouwt hij de conflictenregels. De vraag, die hij centraal plaatste, was of er internationaal privaatrechtelijk van een „autonoom statuut" van de vertegenwoordiging sprake is en zo ja, of daardoor ook de kwesties omtrent de eigen verantwoordelijkheid van de vertegenwoordiger worden omvat. Schrijver laat niet na voortdurend te letten op de behoeften van de praktijk. Voor de waardering daarvan poogt hij maatstaven aan te geven. Tegenover de bijzondere kwalitei ten ran dit ingezonden antwoord leggen een aantal zwakke aspecten weinig gewicht in de schaal. Alles in overweging nemende, heeft de faculteit dit antwoord voor een bekroning vanwege het Legatum Visserianum aanbevolen. Na opening van de gezegelde enve loppe bleek het antwoord te zijn in gezonden door de heer Francois Rl- gout 26 Avenue du General de Gaulle te Brussel. Ook in Leiderdorp zal feest wor- den gevierd. De Algemene Oranje- j vereniging heeft daaroe np verschil- I lende dagen en hopenlijk voor elk wat wils, allerlei wedstrijden en at tracties georganiseerd. Op 5, 7 en 8 mei zal er kermis worden gevierd op het terrein van de ysclub; mocht dit terrein op die datum nog niet te ge- bruiken zijn, dan zal een ander stuk grond aan de Mauritssingel beschik baar worden gesteld. Het programma voor Koninginne dag luidt als volgt: 8 uur Koraalmu- ziek. op het grasveld naast de Herv. Kerk. 8 uur: Start van het „Eerste RIJ VERKEER: Geef vrye doorgang aan voetgan gers op zebrapaden. Sla niet met grote snelheid een hoek om Direct om die hoek kan een zebrapad liggen. Smalfilmliga zag Belgische films Gisteravond beleefde de Leidse Smalfilm Liga een grootse avond. Voor 150 flimamateurs uit Amster dam Haarlem, Noordwij k. Leiden. Gouda en Den Haag draaiden zeven leden van de Antwerpse Filmgroep 58" een elftal bijzondere films. De Belgische amateurs oogstten veel succes met de oorlogsfilm De Kuil. met realistische opnamen. De kleurenfilm Sieraden der Diepte, gaf de pracht van tropische vissen op weergaloze wijze weer. De zawrt-wit film Race was een voortreffelijk ge slaagde impressie van een auto- coureur waarbij het geluid op de j juiste manier het beeld steunde Hol- lywood Speaking was een persiflage op het pompeuze gedoe in de Holly- woodse filmindustrie. De maker Her man Wuyts. die reeds meerdere ma len in Leiden zijn werk vertoonde, heeft voor deze film een enorme hoe veelheid werk verzet Van deze zelfde filmer was de kleu renfilm Raga to a red Rose, een expressionistische zienswijze op de verhouding tussen een man en een vrouw. Dit. werk. dat lang niet altijd te begrijpen viel interesseerde de aanwezigen in he bijzonder vanwege de toegepaste techniek. De voorzitter Herman Kleibrimk dankte de Antwerpse filmers voor de vertoning van hun merendeels avant- gardistische films. De projectie werd wederom voortreffelijk verzorgd door de heer Pieëte. Chr. Vrouwenbond De maandelijkse ledenvergadering van dc Ned. Ohr. Vrouwenbond, afd. Leiden-Centrum die gisteravond in het wijkgebouw Rehoboth werd ge houden. mocht zich weer in een zeer grote belangstelling verheugen. Tot. het. welslagen van de avond droeg in hoge mate bij de heer G. A. Ölff van Rijswijk, die een cau serie hield over zijn bezoek aan het eiland Sicilië: ..De Gouden Schelp" in de Middellandse Zee. Na een 'korte meditatie gebaseerd op Psalm 19 1 ..Het ruime hemel- rood vertelt met. blijde mond Gods Eer en Heerlijkheid". opende de pre sidente. mevr. A. A. v. d. Kwaak v d Berg de avond met een harte lijk woord van welkom, in het bij zonder gericht tot de heer en mevr. Olff alsmede een zestal nieuwe leden, dd espreekster tot haar groot genoegen als lid van de Bondsafde ling mocht, installeren. Na een kort huishoudelijk gedeelte, waarin de presidente om. enkele mededelin gen deed aangaande de komende Bondsdag in Utrecht, nam de heer Olff zijn toehoorsters in gedachten mee op een interessante en tevens zeer leerzame vakantiereis naar het prachtige Italiaanse eiland Sicilië, waarbij hij het gesproken woord met. een schat van fraaie zelfver vaardigde kleurendia's visueel nader toelichtte. Leidse Jeugdorkest en Drumband „De Burcht", van de M. P. Splinterlaan, voor een muzikale rondgang door het Zijlkwartier. 8.30 uur: Opstelling van de schoolkinderen op de Acacia, laan. 9 uur: Aubade aan de (loco) burgemeester. Na de aubade gaan de verschillende klassen naar het Dorps huis en Irene, waar flims zullen worden veroond. De kleuters gaan óf naar de Openbare Kleuterschool óf naar de kleuterschool „Marijke". De harmoniekapel Leiderdorp maakt hierna een muzikale rondwandeling. 9 45 uur: Herdenkingssamenkomst in de Geref. Kerk: 1.30 uur nm.: Ove rige schoolkinderen gaan naar het Dorpshuis en Irene. 2 uur: Puzzel- rit voor fietsers van 12 t.m. 16 Jaar. Start speelplaats Resedastraat. 2.30 uur: Korfbalwedstrijd Velocitas I Fiks I Oegstgeest. Er ls voor deze wedstrijd een bekertje beschikbaar gesteld. 3 uur: Hinderniswedstrya voor auto's op het Burg. Brugplein. 4.30 uur: Rolschaatsenwedstrijd op de rolschaatsenbaan aan de Erica- laan. 8 uur: Konlnginneconcert In de Ned. Herv. Kerk m.m.v. Chr Gem. Zangvereniging Excelsior en het Lei derdorps Chr. Mannenkoor ol.v.. Hans Boelee. Organist W. Snijder. 8 uur: Hosconcert op het terrein aan de Mauritssingel hoek Wilhelmina- straat. Zaterdag 5 mei: 10 uur: Opening Feestterrein: 2 uur: Natuurrit voor fietsers en bromfietsers; 8 uur: Extra attractie op het feestterrein. Poedel duo Riiwielbalans en Acrobatiek: 11.30 uur Sluiting. Maandag 7 mei: 6 tot 12 uur nm.t Vermakelijkheden op het feestterrein. Dinsdag 8 mei: 6 tot 12 uur nm. Feestterrein: nm. 11 uur: Groot vuurwerk. Storing in de lucht Negen en dertig vaartuigen zorg den vrijdag in IJmuiden voor een aanvoer van 3.470 kisten vis. Er wa ren 115 kisten schelvis. 110 kisten wijting, 85 kisten gul en kabeljauw, 10 kisten koolvis, 25 kisten haring, 2.100 kisten makreel, 355 kisten schol 270 kisten diversen. 220 stuks stijve kabeljauwen en 17.500 kilo tong. Hoe de visserij om de noord was werd niet bekend, want er was te veel storing in delucht om de ge sprekken te kunnen volgen. Ver schillende schepen, die tussen 56 en 57 graden noorderbreedte visten, zijn noordelijker gaan stomen, omdat de makreelvissery te wisselvallig was. De Jan sr. VL 84 had de gehele nacht gevist maar niets gevangen. De Cornelia Maria SCH 135, die zich Iets westelijker bevond, deed vrijdagmorgen echter een trek van 50 manden makreel en 30 stuks ka beljauwen. De Johanna Lydik KW 55 meldde om 9 uur 's morgens drie pakken schelvis en wyting scheep- gehaald te hebben. De Robert Wil liam KW 123 moest de reis afbreken wegens motorstoring. De kust vissers deden trekken van 20 tot 60 kilo tong en wat wyting en schol. VOORSCHOTEN Militaire fondsen Op woensdag 2 mei a.s. zal voor de gezamenlijke militaire fondsen een huis-aan-huis collecte worden ge houden. Militairen van de Leidse Kokschool helpen hieraan mee. Deze fondsen stellen zich ten doel de we duwen en wezen van onze gesneu velde militairen, de verminkte mili tairen en hun gezinnen waar nodig steun te verlenen in aanvulling op hun staatspensioen. Bovendien ont vangen velen hulp en bijstand, die tenegvolge van de vervulling van hun diënsplicht bijzonder nadeel hebben ondervonden, eventueel ook hun na gelaten betrekkingen. Predikbeurten Herv. Gem., Dorpskerk: 10 uur ds. Hoek iDoorn); 19 uur ds. Saraber (jeugddienst); Ryndyk: 10 uur ds. Lekkerkerker (.Valkenburg)Hulp en Heil: 10 uur ds. Saraber; Jeugd- kapel: 10 uur dienst. Geref. Kerk: 9, 10.30 en 17 uur da. Modderaar. Geref. Kerk (vrijgem.)10 en 7 uut ds. D. Zemel (Enschede). Gouden Jacobsstaf voor J. de la Beije Ter gelegenheid van het St.-Joris- feest heeft het hoofdkwartier van de Nederlandse Padvinders Vereniging de gouden Jacob staf uitgereikt aan hopman Jac. de la Beye. Hopman De la Beye is sedert 1945 groepsleider van de Prinses Beatrix- groep. De heer De la Beye is in het Voorschotense verenigingsleven een zeer bekende en graag geziene fi guur. Het leeuwendeel van zyn vrije tyd gebruikt hy echter voor de jeugd en buitenstaanders staan veel al verbaasd over datgene wat hy weet te bereiken. Zyn padvinders- groep bezit alles wat maar mogelijk is, onder meer een eigen band ter opluistering van de divers eouder- avonden, een eigen groepskrant en een troephuis, dat ieders bewonde ring oogst dor de fraaie houtsnijwer ken in de balken, welken zyn troep huis steunen. Hopman De la BeBye is ds derde Voorschotense leider, die onderschei den is met de Jacobstaf. De twee andere dragers van de onderschei ding zyn oübaas A. de Groot, ere- onderdistrictscommissaris N.P.V. en hopman H. J. Trel, ere-groepsleidei* van de St.-Laurentiusgroep. Pedologisch Instituut Op dinsdag 8 mei om 3 uur nam. zal de officiële opening plaats vinden van het Gemeentelyk Pedologisch Instituut en de daaraan verbonden school in het pand Langebrug 62. De opening zal verricht worden door dr. E. H. Reerink, president-curator van de Leidse Universiteit. De Britse premier Macmillan is naar Amerika gevlogen voor besprekingen met president Ken nedy. Op het vliegveld van New York werd hij begroet door Ad- lai Stevenson, de Amerikaanse afgevaardigde bij de Verenigde Naties. RIJNSBURG Tentoonstellign oudheid In de voormalige mannenzaal van Avondrust zal maandag 30 april van 10 uur 's morgens tot 5 uur 's mid dags een oudheidstentoonstelling ge houden worden. Deze tentoonstel ling zal officieel om 3 urn- door de burgemeester geopend worden en is gebaseerd op de vondsten van de laatste opgravingen in 1961 van de O. vleugel van de Aby van Ryns- burg. Verder zyn er te zien Romeinse I Fries-Bataafse en Frankische vond- jsten: bi.v. van de Merovingische nederzetting van de tegenwoordige (Narcissestraat en de vóreg-middel- eeuwse nederzetting aan de Vinker- I weg. k

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5