DE TURK DIT JAAR IN SCHUTTERSHOF 4 t re KANSTEEG'S Het meedogenloze oog Films vttn deze week in Leiden NA ZESTIG JAAR AAN BREESTRAAT: SNELLE De a.s. DODENHERDENKING WEER SOBER en WAARDIG Jaarlijkse collecte voor militaire slachtoffers NU: 298- MEERPOEl'J HAAIMACHINEBEDRfJF Leidse N.O.-leraren werden vierde in volleybaltoernooi rnmimmiimnii Huiveringwekkend realistisch Gero-casseffe Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 28 april 1962 Tweede blad no. 30640 Graanconferentie te Rotterdam Aan boord van het vracht- en passagiersschip „Prinses Irene", in de IJsselhaven te Rotterdam, wordt thans een inter-Europese graancon ferentie gehouden, waaraan 30 af gevaardigden uit België, Frankrijk, de Scandinavische landen. Engeland, Ierland en Duitsland en 30 afgevaar digden uit de Nederlandse graanhan del deelnemen. Voorzitter van de conferentie is de Rotterdamse hoogleraar prof. dr. L M. Koijck. Inleiders zijn de heren H. J. de Koster, P. den Hollander en A. P. van Solk Czn., die spreken over graan en overheid en over transport en opslag van en handel in granen Het thema van de conferentie is „Toekomstige ontwikkeling van de graanhandel in Europa". Men kwam tot de conclusie, dat een liberale handelspolitiek noodza kelijk zal zjjn en dat het prijsniveau niet te hoog mag worden, omdat dit zou leiden tot overproduktie zoals in de V.S. is ontstaan. Zoals bekend bestaan er reeds lang plannen om het bekende café-restaurant „In den Vergul den Turk" aan de Breestraat naar elders te verplaatsen en het pand aan V. en D. te ver huren. Thans vernemen wij uit goede brondat „De Turk" nog dit jaar uit de Breestraat zal verdwijnen en opnieuw zal worden ingericht in het tegenwoordige „'t Schuttershof" aan de Steenstraat, dat dan op zal houden te bestaan. De op de eerste verdieping van dit pand ge legen Sociëteit „Amicitia"die dit perceel in in eigendom bezit, blijft daar gevestigd. Gelijk vloers zullen ingrijpende veranderingen plaats vinden, teneinde weer zo veel mogelijk tegemoet te komen aan de oude, bekende sfeer van de huidige Turk, welke ruim zestig jaar aan de Breestraat gevestigd is. Sinds 1894 is op deze plaats een café-restaurant gevestigd. In dat jaar werd het toen door prof. dr. Bierens de Haan bewoonde pand ingericht als restaurant „Suis se". dat in 1900 werd aangekocht door de heer Van Waveren. die in Leiden reeds de Bier brouwerij „De Posthoorn" exploiteerde. Van dit jaar af draagt dit café-restaurantbedrijf ook de naam „In den Vergulden Turk". In 1910 kwam „De Turk" in handen van de heer W. Gouwen- berg, wiens zoon, de heer WA. A. Couwen- berg. het bedrijf sinds 1934 exploiteert en onder wiens directie dit besluit van verplaatsing valt. Hoewel wij gisteren van de heer Couwen- berg geen bevestiging over deze a.s. verplaatsing konden verkrijgen, wilde hij ook niet ontkennen, dat dit bericht op waarheid berust. Zodra het pand aan de Breestraat is ont ruimd hetgeen volgens onze inlichtingen ver moedelijk in november het geval zal zijn ligt het in de bedoeling van de directie V. en D. om hier verkoop- en magazijnruimten onder te brengen. Daarbij zal evenwel rekening moeten worden gehouden met het feit. dat het pand onder monumentenzorg valt, zodat aan een ver bouwing bepaalde voorschriften zijn verbonden. Van andere zijde vernamen wij. dat. in tegen stelling met voorgaande afspraken. Het Gulden Vlies", waarin tijdelijk de Studentensociëteit „Minerva" wordt ondergebracht, reeds 1 juli a.s. zal worden gesloten. Inval in Cubaans persbureau in VS Zes Cubaanse jongelieden die tegen het regime van Castro zijn, zijn gis teren de kantoren van Prensa Lati- na, het Cubaanse regeringspersbu reau. in New York binnengedrongen. Zij sloegen vier employés van het bu reau met hun revolvers. Twee moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht, maar hun toestand is klaarblijkelijk niet ernstig. De jongelieden dwongen een 1 employé per telex een boodschap aan i premier Castro te zenden. Voorts sloegen zij een telexmachine stuk en bespatten de kantoren met rode inkt. In de boodschap aan Castro ver klaarden de jongelui onder meer dat de Cubanen tot hun laatste druppel bloed zullen vechten om het regime van ..misdaad en onderdrukking" omver te werpen. „Olympic Thunder" veilig binnen Zwartgeblakerd, met een slagzij van enkele graden, het stuurhuis schuin weggezakt op de gesmolten steunbinten en met een gapende wond van zeker 20 bij 30 meter, is gisteravond om kwart over zeven Onasis' tanker „Olympic Thunder" veilig binnen de pieren van de Nieu we Waterweg gebracht door de zee slepers van Wijsmuller. Doeksen en het Duitse bedrijf Bugsier. die ge zamenlijk met deze prestatie grote triomf behaalden op de zee. Zelfs bij de invallende duisternis konden de tientallen kijkers op de Hoekse pieren een goede indruk krij. gen van het enorme gevecht om het behoud van het tot machteloosheid geramde schip, dat de bemanning van 39 koppen en de bereers hebben moeten leveren. Door het erote gat aan bakboord het srhiD is van de bodem tot. aan het dek ooeneereten stroomde het water in en uit. waardoor de ..Olympic Thunder" met een zware slagzij op de golven la" Orn porror) l-mn rfo rV"T^" TVpiprfPr" J, c-Merl-™ „Qp Ml Wonlcor rvoqplpr, MV ^or V>pt s"hin d"»t In »«»r gereinigd en gerpoarperd zal worden. Advertentie UtCAC 1ÉRVICE AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. Stille Tocht op vrijdag 4 mei Ingevolge een het vorige jaar ge nomen regeringsbesluit zal het heug lijke feit der Bevrijding op 5 mei 1945 voortaan slechts eens in de vijf jaar feestelijk worden gevierd, dus voor het eerst weer op 5 mei 1965. In eerste week van mei wordt aller steun gevraagd Niettegenstaande de vele miljoenen, die jaarlijks aan militaire pensioenen door het rijk worden uitgekeerd, is er een groot aantal gevallen van nooddruft, waarin de Overheid on mogelijk kan voorzien, gebonden als zij is aan wetten en bepalingen. Het zijn juist die gevallen, waarin de Ge zamenlijke Militaire (Steun) Fond sen met ca. een half miljoen per jaar dus bijna het dubbele van de jaar lijkse collecte-opbrengst een hel pende hand kunnen bieden. Het feit, dat de Minister van Oorlog als zeer bijzondere uitzonde ring heeft willen toestaan, dat mili tairen in uniform in het gehele land actief mogen medewerken aan de col lecte der GMF. en de omstandigheid, dat de GMF terzake van zeer vele commandanten in Nederland de grootst mogelijke medewerking mo gen ondervinden bewijst wel hoe van militaire zijde wordt ingezien dat de ze aanvullende steun noodzakelijk is. Enkele cüfers? In het afgelopen jaar werden o.m. de volgende bedra gen uitgekeerd: aan studietoelagen f. 26.500, hulp voor burgerkleding een bedrag van f. 136.500. woninginrich ting f. 20.000. aflossing van schul den f. 23.000, vakantie voor weduwen en wezen f. 11.600 sociale zorg een bedrag van f. 27.800. het zijn slechts enkele facetten van het veelzijdig werk der zes verschillende samen werkende fondsen, welke in de G.M.F. zijn ondergebracht. Van al die hulp komt evenwel niets terecht, indien de bui-gerij in alle la gen en in alle gemeenten niet be reidvaardig financiële hulp verlenen. Daarom wordt in de eerste week van de maand mei. volgende week dus, opnieuw de jaarlijkse collecte in Lei den en Omgeving gehouden. Daar voor, hebben de leden van het Col lecte-Comité reeds veel werk verzet, daar aan helpen mede. de militairen van de Leidse Koksschool, dank zij Dia-reis naar Tasmanië Het was een hele teleurstelling voor de heer D Scheer toen voor de kust van Harwich (Eng. I geen enkele krijtrots te bekennen bleek om gefo tografeerd te worden. In 1959 maak te hij met zijn echtgenote een reis naar Tasmanië om hun dochter te bezoeken. Van deze reis bracht hU gistermiddag in rest. Het Gulden Vlies verslag uit voor de leden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen. De reis ging via Londen met het passa giersschip „Southern Crosi" naar Las Palmas op de Canarische eilanden naar Kaapstad, Durban, Perth en tenslotte Melbourne in Australië. De he r Scheer draaide een grammo foonplaatje, waarop men een koste lijke legende van de Australische Aboriginals kon beluisteren. Vervol gens vertelde hij iets over zijn ver blijf op Tasmanië. Hij maakte o.a. een uitstapje naar het berucht ge worden Port Arthur waarheen Enge land vroeger zijn misdadigers stuur de. Hij vertelde hoe gevangenen daar een kathedraal ontwierpen en bouw den. De heer Scheer lichtte zijn cau- de welwillende medewerking en toe gewijde steun van de commandant dier school, kolonel Th. Wessels en zi).n helpers uit het kader. Maar al hetgeen aan de collecte voorafgaat is nutteloos werk, indien de burgerij niet klaar staat om de laatste stoot te geven, indien de bur gerij uit Leiden en omgeving niet al les in het werk stelt om de opbrengst- van de collecte nog groter te doen zijn dan vorig jaar. Daarop rekent het Collecte-Comité Leiden en Om streken zonder twijfel en het doet daarom een ernstig beroep op allen tot volledige steun. De data der collecte zijn voor de verschillende gemeenten als volgt: 1-2 mei: Leiden (huis aan huis collecte). 2 mei: Boskoop, Hazerswoude, Moerkapelle, Voorschoten. Waddlnx- veen, Zevenhuizen. 3 mei: Alphen a. d. Rijn, Benthui zen, Hillegom, Katwijk met Valken burg (te verzorgen door de Marine van Valkenburg) Leidschendam, Lis- se, Rijnsburg, Sassenheim, Stomp- wijk, Voorhout, Warmond, Zoeter- meer en Zoeterwoude. 4 mei: Alkemade, Koudekerk, Lei- muiden. Nieuwkoop, Nieuwveen, Noordwijk, Noordwijkerhout. Rijn- saterwoude. Ter Aar. Woubrugge en Zevenhoven 5 mei: Leiden (straatcollecte). Wandeling door Oud-Amsterdam Samen met dr. S. R. van Asperen de Broer maakten de leden van de Ver. Oud Leiden een tocht door Oud- Amsterdam. De heer Van Asperen de Boer werd gisteravond in de Laken hal geïntroduceerd door de voorzitter van de vereniging dr. W. C. Braat. Allereerst hield de inleider een kor te uiteenzetting over de geschiedenis van onze hoofdstad. Van 1200 tot 1300 was het een onbetekenend stadje, dit in tegenstelling tot Leiden. Haarlem, Delft en Dordrecht. Dat waren steden die ruim 10.000 inwo ners telden. In 1610 echter had Am sterdam al 60.000 en in 1930 120.000 inwoners. De oorzaak van die snelle bevolkingsaanwas moet vooral ge zocht worden in detrek van de Vla mingen uit België naar Amsterdam. Zij vonden hier meer handelsmoge lijkheden en een soepeler gemeente bestuur dan in Brussel of Antwerpen. De Romaanse stijl ontbreekt geheel in Amsterdma. De gotiek dateert uit de jaren die liggen tussen 1300 en 1500. Daarna krijgt men een stijl, die men algemeen met de naaam „renais sance" aanduid. De stijl kenmerkt zich evenals de Louis XIV-stijl door een verdoorgevoerde symmetrie. De stijl die daarop volgt is de barok, waarvan de maker van het paleis op de Dam, Jacob van Kampen een vu rig beoefenaar is. Dr. Van Asperen de Boer verluchtigde zijn lezing met kleurendia's over de fraaiste huizen n Amsterdam Admiraal Sir Alexander Blngly, geallieerde opperbevelhebben van het „Kanaalcommando", heeft gisteren een bezoek aan de marinebasis ln Den Helder gebracht. De admiraal werd begroet door de Commandant Zee macht Nederland, schout-bij-nacht mr. A. N. baron de Vos van Steenwijk. reeds een elektrische vrije-arm naaimachine compleet in koffer voor: ZWITSERS FABRIKAAT Breestraat 171 - Leiden -Telefoon 0171024815 Zwolle winnaar Freek Filippo en zijn mannen heb ben het laatste kruimeltje zweet te voorschijn getoverd om in het grote volleybaltoernooi voor Nijverheids- onderwüs-leraren, dat gisteren in de LTS aan de Haagweg werd georgani seerd, de erepalm te behalen. Het was niet voldoende. In de halve finale verloor het Leidse A-team van de derde Amsterdamse LTS B en in de daaropvolgende strijd om de derde en vierde plaats bleker! de Leidse leraren geen kruit meer over te hebben. Winnaar van het toernooi werd de evenwichtige Zwolse ploeg. Maar die vierde plaats in dit veld van liefst 32 teams, die uit alle delen van het land kwamen, was toch een zeer eervol resultaat van de Leidena- ren In de poule had het derde A- team. bestaande uit C. Luynenburg, F. Filippo. W. Ouwèrkerk, G. Nas- veld. C. de Graaf f en A. Linschooten. ceen enkele moeite met Amstelveen <15—7, 15—0», Gouda <15—8, 15—11» en Harderwijk (1512. 159» Met Leiden wonnen hun poule: Velzen, de derde en vierde plaats met 20 van Ede. dat dus derde werd. Het tweede Leidse herenteam (De Hart. Arnoldus. v d. Zalm. Maas. Beijnen. Meerkerk. Dletz en De Vriesj was minder succesvol dan het A-team In de poule verloor het B-team van Velsen won van Assen B en speelde gelijk tegen Hilversum. De ploeg was daarmee uitgeschakeld. De wedstrijden werden op zeer rus tig en degelijke wijze door de volley balvereniging „Blijf Fit" georgani seerd. Zwolle A. Amsterdam 3B en 5. Ede. Goes De eerste set schenen de kwamen de Leidenaren uit tegen Goes. D.et eerste set schenen de Zeeuwen met dichte ogen te gaan winnen, maar ineens raakten de Leidse leraren op dreef en slechts met het kleinst mogelijke verschil werd de set verloren! In de tweede set domineerde Leiden van begin tot eind: 156 en een derde set moest dus de beslissing brengen. Kansloos werd Leiden elke keer aan het net verslagen. Tot 10—2 liep Goes uit, toen begon Linschooten aan een bij kans ..omogeiyke" service-beurt. Van 2—10 serveerde hij zijn ploeg regelrecht in de halve finale <1510» Daarin was het langzamerhand ver moeid geraakte Leidse team niet bi) machte Amsterdam 3B te weerstaan Het. smashen was keer op keer niet r:C/nn„h0L™|.Ower,e,lieKt.hee,lJ.T,1 opdracht, gegeven de regeringen te «ensen over. Met 15—6 en 15—11 vragen op welke voorwaarden kwam Amsterdam inde eindstrijd. En u|en van kernbewapening ^?nde Zwolle De VS verklaren thans dat het zich ovei alle linies duidelijk supe- doen rondgaan van de Oostduitse D! fel|ma*hende on knaf ver" brief een verkeerde Indruk zou kun- AmlflSi/ mei lEf? nen geven aangaande de status van Amsterdam met I^r7' 1?Zf® „de zogenaamde „Duitse Democrati- 15—9. Leiden verloor ln de strud omJsche Republiek". Anglo-Amerikaanse kritiek op Tliant De VS hebben gisteren VN-secre- taris-generaal Oe Thant gekritiseerd wegens het doen rondgaan van een brief over kernbewapening van de Oostduitse regering. Groot-Brittan - nië heeft naar verluidt een soortge lijk protest uitgebracht. Zoals bekend had de Algemene vergadering de secretaris-generaal te Studio Een wereld vol wanhoop, ongeluk, ellende wordt getoond in de film ,,Het meedogenloze oog" (The savage eye). Èr kan bewondering uitgaan naar de zes cameramannen, die de beelden ener keiharde samenleving kervend-realistisch vastleg den. Een huiveringwekkende wereld, waarin het lelijke, het slechte domineert. Die beelden zijn schokkend, macaber, gruwelijk, ontzettend, ja meermalen zelfs onverdragelijk. Zij maken U soms misselijk Zó is de maatschappij dus óók. Vol tragische slachtoffers zij waren er zich in de meeste gevallen niet van bewust in het beeld te komen verdierlijkt, verliederlijkt, verruwd, pervers. Een wereld vol waanzin en verschrikking, van zonde en schuld, een wereld zonder ..rozegeur en maneschijn Het verhaaltje van de gescheiden vrouw, die plotseling totaal vereen zaamd en volkomen gedesillusioneerd in het leven staat en met deze maat schappij van de zelfkant in contact komt, is er kennelijk met de haren bijgesleept, om dit alles aanschou welijk te maken. Wee degeen, die er in verzeild raakt Deze mensen zoeken vergetelheid in de vreemdste afleidingen. Of trachten heil te zoeken in gebedsge nezing. Het is stuitend, afstotend wat zich hier afspeelt Dit is ook een werkelijke wereld: zij besta&t helaas. Speciaal in Ame rika, waar deze film is opgenomen met een camera-oog, dat waarlijk niets gespaard heeft en nergens doek jes om windt. Indien U deze, overigens meester lijke. indringende filmreportage wilt zien. niemand zal U tegenhouden. Maar wij waarschuwen U: zet U schrap! U wordt in een afgrijselijke af grond gestort. En het zal moeilijk zijn, U er weer uit te werken Tevoren het filmpje „Het Huis" van Louis A. van Gasteren, evenals „Het meedogenloze oog" meermalen bekroond. Tijdens het slopen van een villa doemen talrijke herinneringen op aan al hetgeen zich daar in de loop der jaren afspeelde. Herinneringen: kris-kras door elkaar, zonder enig logisch verband. Originaliteit kan daarbij is ook zijn camerawerk bij zonder knap. Toch vragen wij ons af. of deze deels stomme deels sprekende film door de vele willekeurige grepen uit het verleden, begripsverwarring niet k\ te zeer in de hand werkt. Het doet afbreuk aan de goede be doelingen van Van Gasteren, die on getwijfeld naar nog volstrekt onbe treden filmpaden zoekt. Illllllll Freddy en de miljonair Luchtig niemendalletje LUXOR Wie Freddy Quinn wil horen en zien kan deze week in het theater aan de Stationsweg terecht. Deze sympathieke zanger is de spli, waar het luchtige niemendalletje om draait. Freddy is een hardwerkende kantoorbediende, die alleen op va kantie moet in Italië omdat zijn baas zijn secretarresse tevens Freddy's verloofde niet kan missen. In het zonnige zuiden loopt Freddy toeval lig een excentrieke miljonair tegen het lijf. De man heeft alles, behalve klein geld op zak, dat Freddy hem moet lenen. Deze kleine lening opent voor de vakantieganger de poorten van het inhoudsloze dolce vita. In de weelderige villa is hij eigenlyk de enige normale mens. Vanzelfsprekend huppelt er ook een huwbare dochter rond, die een aanslag doet op Fred dy's gemoedrust. Het is allemaal heel erg oppervlakkig en weinig zeggend, maar het is een kleurrijke en soms qua fotografie aantrekkelijke kap stok. waar Freddy zyn zangtalenten aan kan ophangen. Dat hij daarbij een grandioos gebrek aan accteerta- tent tentoonspreidt, zullen zijn be wonderaars wel voor lief nemen. Het is er zonnig, vrolijk en luchtig maar niet altijd evenveel vaart. De logica is ook soms ver te zoeken, maar daar gaat het niet om. Het draait om Freddy. En die krijgt men heel wat te zien. UIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIII iliillliiuiilliiiilllillllllliiiiiiiiiliiHiuuiiiuiuiililliiiiililiiiiliiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiDiiiiiiiiiiniiTiimiiTininiiuiniiiiiiiniii De dief van Bagdad Amusant spektakel Van Gasteren niet ontzeggen, hen opstelt. Een pyjama voor twee Derde week TRIANON ..Een pyama voor twee", een pendant van de zo suc cesrijke „Slaapkamergeheimpjes", blijft nog een weekje in het theater aan de Breestraat. Doris Day en Rock Hudson, ditmaal beiden als managers van een adverentiebureau, verzinnen leugens en listen om el kaar de advertentie-vliegen af te vangen, maar blijken beiden machte loos voor de hinderlagen die het blote jongetje-met-pijl-en-boog voor REX .De dief van Bagdad" is een kleurrijk spektakel, waarin nu eens niet de sterkste, maar de slim ste wint. En die slimste is natuurlijk de dief alias vrouwenveroveraar Steve Rewes, die zich op beminne lijke wijze en met behulp van een goedaardige magiër, die de eigenaar dige gewoonte heeft dwars door mu ren te lopen, weet op te werken tot sultan van Bagdad. Maar niet voor dat hij tal van avonturen heeft be leefd, die niet zozeer spannend als wel vermakelijk zijn. Kostelijk is bij voorbeeld de „veldslag" aan het slot waarin een leger uit het niets te voorschijn getoverde dubbelgangers van de dief. gewapend met alleen maar houten knuppels, een vij andelijke legermacht op de vlucht jaagt. Een „eastern" die door de iro nische wijze waarop het verhaal wordt verteld, uitsteekt boven de middelmaat. Chaplin schittert in drietal films Anders staat het uiteraard met de Dodenherdenking aan de vooravond van deze dag. Vanzelfsprekend leeft in brede kringen van het Neder landse volk nog altijd de behoefte om jaarlijks op 4 mei hen te gedenken, die als gevolg van het oorlogsgeweld en de bezetting in de jaren 1940-"4S het offer van hun leven braehten. Op uitdrukkelijk verzoek van het ge meentebestuur zal ook deze herden king in onze stad een uitermate sober karakter dragen, hetgeen ove rigens allerminst in strüd behoeft te j zjjn met een waardige herdenking. De organisatie ervan berust als van- ouds bij de Stichting „Dodenherden- king". In verband met de wekelijkse vee markt zal de gebruikelijke bloemleg- ging door leerlingen van alle zesde I klassen van de Leidse openbare en bijzondere scholen nabij het Bevry- 1 dingsmonument tegenover molen ,.de j Valk", ditmaal niet plaats vinden in de morgenuren, doch des middags tussen 3 en 4 uur. I De korte plechtigheid wordt opge luisterd door het Leidsch Politiemu- ziek Gezelschap, dat het Wilhelmus ten gehore zal brengen, waarna de voorzitter van het Stichtingsbestuur, de heer C. Zandbergen de jeugd met een enkel woord zal wijzen op de betekenis van deze dag en dit Ge beuren. Ditzelfde is in uitvoeriger vorm des morgens geschied in de diverse scholen. De burgerij wordt uitgenodigd des avonds 6 uur de vlag halfstok uit te steken. (Eerst in top hijsen, dan hal verwege de mast strijken! Bij zons ondergang dezelfde handeling ver richten; eerst in top hijsen, dan strijken!). Van halfzeven tot zeven uur zullen de klokken van alle Leidse kerken en de Bourdon van het Stad huis oproepen tot een bezoek aan de Gereformeerde Kerk aan de Oude Vest 133, waar om klokke 7 uur een korte herdenkingsdienst begint. Na gemeenschappelijk gezang „Wilt he den nu treden", spreekt de loco burgemeester, wethouder J. C van Schaik een beknopt herdenking s- woord, waarna het Nederlands Ma drigaalkoor met orgelbegeleiding van Chris Hanegraaff. het. geheel onder leiding van Herman Strategier. enige delen van het door de dingent ge componeerde Requiem zal uitvoeren. Het samenzijn wordt besloten met het gezamenlijk zingen van twee coupletten van ons volkslied. De dienst zal prompt om halfacht zijn afgelopen. Van dat ogenblik kunnen de deel nemers aan de Stille Tocht zich op stellen in volgorde van aankomst op de Oude Singel nabij de Lakenhal vanaf de Scheistraat in de richting van de Turfmarktbrug. De enige uit zondering daarop vormt de groep na bestaanden van oorlogsslachtoffers, die het hoofd van de stoet zal vor men, onmiddellijk na de vertegen woordigers van het gemeentebestuur en het Stichtingsbestuur. De deelne mers wordt dringend verzocht hier aan stipt de hand te houden en hier geen aanspraken op grond van pres- tige-overwegingen te doen gelden. Juist door deze volkomen willekeurige opstelling beoogt het bestuur de een heid in het eerbetoon tot uitdrukking te brengen. De stoet vertrekt via de Schei- straat, de Lammermarkt en de vee lading op een zodanig tijdstip naar het Bevrijdingsmonument, dat de kop van de stoet te klokke 8 uur aldaar arriveert. Om klokslag 8 uur wordt overal in de stad de straatverlich ting ontstoken ten teken van de aan vang der 2 minuten stilte, welke al om in den lande wordt betracht. Het ligt in de bedoeling, dat deze stilte ook in acht zal worden genomen door het rijdende verkeer, zowel het open bare als het particuliere. In de om geving van molen .de Valk" zal de plechtige stilte worden ingeleid door „The Last Post", te blazen door trompetters van „Werkmans Wils kracht". Om 8 02 uur betekent het doven van de straatverlichting het einde van de Dodenherdenking. Zoals gebruikelijk bestaat tijdens het voorbijtrekken van de stoet langs het monument, zowel voor afgevaar digden van verenigingen als voor particulieren, gelegenheid tot het neerleggen van een bloemengroet. CASINO Charley Chaplin schit tert in een drietal kleine, maar hoogst amusante films in het thea ter aan de Hogewoerd. Korte tijd geleden was deze zelfde .Chaplin Revue" te zien ir een andere bio scoop te dezer stede. Maar er be hoeft geen twijfel over te bestaan, dat „men" niet genoeg kan krijgen van deze komische kunstenaar in hart en nieren die men hier achter eenvolgens ziet als arme honden vriend. als ontvluchte gevangenis boef, die zich vermomd heeft als do minee en tenslotte als soldaat aan het fron.t De grapjes van "haplin zijn telkens weer verrassend en na zoveel jaren nog altijd even char mant als ze waren toen ze verfilmd werden, met begeleiding van Chap- lins eigen muziek. Liefhebbers van dit onsterfelijke genre en dat is in feite iedereen mogen zich deze kans om nog weer eens een drietal bijzonder aardige films van Chaplin te zien, niet laten ontgaan. Zoekt D een van f 40.— of f 400.—. v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. De Gero_specialist. „Mr. Vlubber", voor de tweede week LIDO Dit speelse werk uit de studio's van Walt Disney vertelt op amusante wijze het spannende ver haal van een verstrooide professor, die een nieuwe ontdekking heeft ge daan; een rubberachtige substantie, waarmee de zwaartekracht kan op geheven worden. De resulaten zijn verrassend: de met „vlubber" inge smeerde schoenen van een baseball- team, dat hopeloos achter staat, wint in de tweede helft dankzij de hoge sprongen van de spelers. En een antiek model Ford (de „T") verheft zich zonder moeite van de aarde. Disney en zUn medewerkers zijn er in geslaagd een film te maken, met tal van komische scenes, die her haaldelijk een smakelijke lach uit lokken. „Mr. Vlubber" is een film, die tot het goede soort ontspanning ge rekend -rag worden-

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3