Geen versterkingen meer naar Nieuw-Guinea" VOOR DERDE KEER RUSK-DOBRININ Neger gezin uit hotel of anders bomaanslag Zodra stabilisatie akkoord verzekerd is Prof. Guardini door Prins Bernhard geëerd Na rede van Soekarno: V.N. waarnemers? Verstandig NIET TEVEEL PUBLICITEIT ROND PRINS CHARLES Soekarno: ,,Deur staat nog open Gelukwensen van overzee KWESTIES DUITSLAND EN BERLIJN Gesprek niet vruchtbaar FLIM Erasmusprijs uitgereikt Vreemde praktijken in N.-\ork en N.-Orleans Sidi-bel-Abbes 'n in tweeën gedeelde stad BANANEN (§ud ^ÏCteuws gericht 1 maart 1860 ZATERDAG 28 APRIL 1962 No. 30640 LEIDSCH Directeur. LAL van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOIM j-EIDEN EN OMSTREKEN f 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. .Vitte Smgel 1. Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 „De Nederlandse regering heeft kennisgenomen van de verkla ring van de president van Indonesië te Medan op 26 april j.l„ dat Indonesië het overleg met Nederland slechts zal hervatten, indien Nederland geen versterkingen meer naar Nieuw-Gumea zal zen den. De Nederlandse regering stelt er prijs op harerzijds de ver zekering te geven, dat zij geheel bereid is mede te werken tot het bereiken van een akkoord, waarbij van beide zijden de militaire situatie zou worden gestabiliseerd. Daarbij zullen uiteraard onpar tijdige derden als waarnemers, bij oorkeur van de zijde der V.N., vvenals zulks op andere plaatsen ter wereld geschiedt, tegen schen ding der overeenkomst moeten waken. De regering zal terzake stappen ondernemen bij de waarnemend secretaris-generaal der V.N. Zodra nik een akkoord is bereikt, zullen geen versterkingen meer gezonden worden". Aldus luidt een verklaring, die gisteravond door de Nederlandse regering is bekendgemaakt na af loop van de Kabinetszitting, die gisterochtend om elf uur is begon nen. Politieke waarnemers in Den Haag achten de houding van de Neder landse regering zeer verstandig. Zij meenden niet. dat de kritische hou ding van enige KVP-leden in de Eerste Kamer aanleiding heeft ge geven tot het uitgeven van dit com muniqué. „Veeleer moet men dit zien", zo werd ons gezegd, „als een onmiddelijke reactie, die voorkomen kan, dat president Soekarno ook maar de schijn van enigerlei agres sie kan wekken van Nederlandse zijde. Tegenover de vele, vaak uiterst agressieve uitingen van Soe karno heeft Nederland eigenlijk een veel te lijdzame houding aange nomen". i- Koningin Elizabeth van Engeland en de Hertog van Edinburgh hebben gisteren de Britse bladen verzocht niet te veel publiciteit te geven aan de activiteit van Prins Charles na dat deze zijn intrek heeft genomen in de school te Gordonstoun in Schotland. In een brief aan de bladen, gete kend door Richard Colvilla, de pers secretaris van de Koningin, wordt gezegd, dat alle ouders zullen kunnen begrijpen dat een jongen van de leef tijd van Prins Charles de Prins is 13 jaar onder extra spanning zal komen te staan door de publiciteit rond zijn entree in een „public school". De Koningin en de Hertog, aldus de brief, begrijpen volkomen dat men belangstelling heeft voor de opvoe ding van Prins Charles, maar zijn niettemin van mening dat hij slechts volledig profijt kan trekken van zijn schooltijd als hij niet het middelpunt wordt van een bijzondere aandacht. Andere waarnemers achten het mogelijk, dat Soekarno via diploma tieke kanalen de Nederlandse rege ring reeds eerder op de hoogte heeft weten te brengen van wat hij nu heeft uitgesproken. Als zodanig was het voor de Nederlandse regering wel degelük mogelijk te reageren op Sockarno's woorden zonder zich daarbij op „persberichten" te ba seren. President Soekarno heeft gisteren op een massabijeenkomst in Kota- radja op Noord-Sumatra verklaard dal de Indonesische strijd „voor de bevrijding van West-Irian" een „rechtvaardige en eerlijke eis van de geschiedenis is. Soekarno zei dat vele landen het eens zijn met de*e strijd om West-Irian te bevrijden uit de klauwen van de Nederlanders die de loop van de geschiedenis niet be grijpen." Alleen de duivel en impe rialisten zeggen dat onze strijd niet rechtvaardig en eerlijk is, zo zei hij onder een enorm applaus van de menigte." Soekarno herhaalde, dat de deur voor besprekingen „nog open staat" maar hij gaf Nederland de raad met te vergeten dat de kwestie-Nieuw Guinea nog dit jaar op vreedzame wijze of met geweld zou moeien worden geregeld. Ook herhaalde hij nog eens, dat de Indonesische rege ring had besloten, geen besprekin gen met Nederland te vocicn zolang versterkingen naar Nieuw-Guinea worden gestuurd. Hij zei dat het In donesische volk het wachten op de overdracht van het gebied moe wordt, wat te wijten is aan de Ne derlandse „halsstarrigheid". In verband met het zilveren huwelijksfeest van Hare Majesteit Koningin Juliana en Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard heeft onze Redactie tot de Gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, dr. P. J. Platteel zomede tot de gevolmachtigde ministers voor Suriname en de Nederlandse Antillen, Hunne Excellenties mr. R. H. Pos en W. F. M. Lampe, het verzoek gericht om ter gelegenheid van dit hoog tepunt in het leven van ons Koninklijk Gezin, namens het gebiedsdeel, dat zij bestieren, respectievelijk vertegenwoor digen, een korte gelukwens te formuleren. De beide gevolmachtigde ministers verklaarden zich spon taan bereid aan ons verzoek te voldoen. Dr. Platteel daar entegen hoezeer het denkbeeld toejuichende meende daaraan in verband met de delicate politieke toestand geen gevolg te moeten geven. Wij prijzen ons gelukkig de voorzitter van de Nieuw- Guinea-raad, de heer J. H. F. Sollewijji Gelpke, die wij even eens om een bijdrage hadden gevraagd, wèl bereid te hebben -vonden deze gelukwens op te stellen, zodat in overzeese gebiedsdelen toch alle stemmen weerklinken. Voor de tekst van hun goede wensen verwijzen wij naar elders in dit Blad. Op de Amstel in Amsterdam i de Koningssloep, waarmee Ko- I hard dezer dagen een werd gisteren druk geoefend met ningin Juliana en Prins Bern- tocht zullen maken. korte De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Dean Rusk, en de Russische ambassadeur in de V.S., Dobrinin, zijn gisteren voor de derde maal bijeen ge weest om de verkennende be sprekingen over de kwesties Berlijn en Duitsland voort te zetten. Het gesprek duurde anderhalf uur. Na afloop zei Dobrinin tegen journalisten: ,,Ik heb niets te zeggen." Maar de Russische ambassadeur die Dobrinin vergezelde,, antwoord de met een krachtig ..neeri" op de vraag of hij het jongste Amerikaans-Russische gesprek „vruchtbaar" zou wïllen noe- Volgens het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken „is er van gedachten gewisseld over vele Advertentie PHILIPS TELEVISIE v.a. f 645.—. Persoonlijke service LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betaling. WEERBERICHT AANHOUDEND KOUD De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond; De kans op regen van enige beteke nis blijft klein. De aanvoer van koude lucht houdt onverminderd aan. In deze lucht komen nog steeds veel wolkenvelden en maar weinig opkla ringen voor. (Opgemaakt te 10 uur) 29 april Zon op: 5.16 uur; onder: 20.00 uur. Maan op: 3.30 uur; onder: 13.41 uur. Hoogwater te Katwijk te 10 47 en 23.33 uur. laagwater te 5.58 en 18.59 uur (30/4 hoogwater te 12.09 uur. laagwater te 7.25 en 20.21 uur). Dit nummer bestaat uit 18 pagina's en een Bijvoegsel onderwerpen. Het overleg kan wor den beschouwd als een voortzetting van de beraadslagingen die eerder in Genève hebben plaatsgevonden." Vol gens een woordvoerder van het State Department waren de besprekingen „in goede geest" gevoerd. Van welingelichte zijde in Wash ington heeft het persbureau „Reuter" vernomen, dat Rusk onder meer de nadruk heeft gelegd op de vastbeslo tenheid van het Westen om in Ber lijn te blijven. Gemeld wordt, dat de Amerikaanse minister de Russische ambassadeur heeft verzocht zijn regering te vragen, hoe zij denkt over een regeling van het Berlynse vraag stuk die zou voorzien in voortgezette aanwezigheid der Westerse verbon denen in de stad. Dobrinin heeft tegenover journalis ten wel te kennen gegeven, dat het Amerikaans-Russische gesprek hervat zou worden na de terugkeer van Rusk midden mei van internationale conferenties in Londen, Athene en Canberra. Generaal Lucius Clay, president Kennedy's speciale vertegenwoordiger in Berljjn, heeft gisteren in een Eerste kassnijbonen Door de tuinder Th. Egberts Hz. zijn gisteren aan de Coöp. Tuinbouw veiling Ter Aar de eerste kassnij bonen aangevoerd. Koper was de groentehandel Cor Bos te Nieuw koop voor de prys van f 4,40 per kg. Het vorig jaar werden de eerste snij bonen op 19 april aangevoerd. De eerste bospeen werd aange voerd door de tuinder Nic. Pieterse. Er waren diverse kooplieden die de partij kochten voor 92 cent per bos. De eerste bospeen kwam vorig jaar op 24 april aan de veiling. televisievraaggesprek gezegd, „niet gelukkig te zijn met het vooruitzicht van Oost-Duitslands deelneming aan een internationaal lichaam voor toe zicht op de toegangswegen naar Ber lijn. Maar een dergelijk voorstel zou zeer zorgvuldig overwogen moeten worden. De V.S. waren niet bereid Oost- Duitsland diplomatieke erkenning te verlenen. Wat een de facto-erken- ning betreft zei Clay, dat er nu een maal feiten zijn waarmee men moet leven. Overigens was de Westelijke paraatheid in Berlijn nog nooit zo groot geweest. De Westelijke troepen zouden niet teruggetrokken worden. De 110.000 reservisten van het Amerikaanse leger die tijdens de crisis om Berlijn in de afgelopen herfst waren opgeroepen, zullen tus sen 1 en 11 augustus afzwaaien. De marine had al meegedeeld dat haar 8.000 reservisten voor 1 augustus in het burgerleven terugkeren. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihi^ Het eerstvolgende nummer van ons Blad zal verschijnen op dinsdag 1 mei. Maandag, de ver jaardag van H.M. de Koningin zullen onze bureaus gesloten zijn. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiii (Van onze Brusselse correspondent Romano Guardini is in leven en werk een waardig navolger van Erasmus. Hij heeft zich uitnemende verdiensten verworven door zijn veelzijdige bijdragen tot het behoud, de vorming, de verdieping en waar nodig de herfundering en vernieuwing van het Europese geestes leven. Gelijk in zijn tijd Erasmus, zo mag heden ten dage Guardini gelden als een der voornaamste christen-humanisten. Zijn arbeid conoentreert zich in twee onderling verbonden brandpunten. Enerzijds de religieuze heerlijkheid, alle duistere geschiedgebeuren der laatste twintig eeuwen met haar helder licht overgietend, sedert de komst van Jezus Christus op aarde. Anderzijds de pre-occupatie met de existen tiële noden van de mens van vandaag, geplaatst in de crisis der christe- lijkrhumanistische cultuurwaarde. De heer A. G. de Vries, plaatsvervangend hoofddirecteur van de posterijen, heeft gisteren in het Frans Halsmuseum in Haarlem de eerste zomerzegels verkocht aan een paar Haar lemse bloemenmeisjes. Dat zyn de belangrijkste gronden waarop aan de grijze professor Ro mano Guardini de Erasmusprijs ten Tweede kernproef VS in dampkring De Verenigde Staten hebben gis teren weer een kernproef in de dampkring genomen. Het was de tweecfe in de lopende serie kern proeven in het gebied van de Stille Oceaan. Dit heeft de Amerikaanse commissie voor kernenergie bekend gemaakt. De proef vond plaats omstreeks vijf uur 's middags Nederlandse tijd in de buurt van het Christmas- eiland. De explosie was van middel matige kraent. Het kernwapen was uit een vliegtuig uitgeworpen. Gisteren is ook een kernwapen van geringe kracht ondergronds in de woestijn van Nevada tot ontplof fing gebracht. Een tien leden tellend negerge zin heeft donderdagavond een hotel in New York moeten verlaten omdat de direceur van het hotel met een bom aanslag op zijn gebouw was bedreigd. Het gezin was op kosten van een organisatie in New Or leans van aanhangers van de rassenscheiding naar New York gereisd en had zijn in trek genomen in het hotel, waarvan de diretceur het ge zin gratis onderdak had ge geven voor zolang het zou duren dat het hoofd van het gezin, de heer Louis Boyd, andere huisvesting zou krij gen dichter bij zijn werk. De genoemde organisatie in New Orleans is twee weken geleden begonnen met een campagne om negers naar het noorden van de V.S. te zen den. De reiskosen komen voor rekening var de organisatie. Boyd was de eerste neger die gebruik maakte van het aan bod. Hij kreeg voor zich en zijn gezin een enkele reis per bus naar New York plus 50 dollar De organisatie in New Orleans heeft thans zoveel aanvragen van negers, dat nu wordt gedacht aan het zen den van de negers per trein naar het noorden. bedrage van f 100.000 is verleend. Ze stonden gemeld in de fraai gecalli- grafeerde oorkonde welke Prins Bernhard, de regent van de Eras musprijs stichting, vanochtend in een feestelijke zitting van het vijfde congres van de Europese Stichting voor de cultuur aan de laureaat heeft overhandigd. Nadat de Belgi sche premier Theo Lefèvre het woord had gevoerd, heeft Prins Bernhard in een toespraak tot pro fessor Guardini uitvoerig uiteenge zet, waarom hem de prijs van dit jaar werd uitgereikt. „Als Erasmus hier met ons zou zijn geweest", aldus de Prins, „dan ben ik overtuigd dat hfj met de toekenning van deze naar hem genoemde prijs heel gelukkig zou zijn geweest". Daarop heeft Prins Bernhard de drie terreinen aangeduid waarop Guardini zijn betekenis heeft doen gelden: het godsdienstige, het kunst zinnige en het algemeen culturele. Prof. Guardini heeft in 'n boeiende rede bedank voor de hem toegeken de prijs. In een indrukwekkende pe roratie heeft hij gesproken over de „macht". Het zoeken moet gericht zyn op de orde binnen welke het ge bruik van macht zin en betekenis heeft. Voor Europa ziet prof. Guar dini daar een taak. De OAS-terreur heeft gisteren in Al. gerije vijftien mensenlevens geëist. De meeste slachtoffers vielen in Algiers, Oran en Sidi-bel-Abbes, dat ten zuiden van Oran ligt. In Sidi-bel-Abbes is de spanning tus sen Fransen en moslims zo hoog geworden, dat de stad feitelijk in tweeën is verdeeld. De Algerijnse inwoners van de Europese wijk zijn naar elders vertrokken. Elk moment vreest men bloedige con flicten. De autoriteiten van Sidi-bel-Abbes maken zich ook bezorgd over het verschijnen van groepen opstande. Hngen, die zich niet aan de beve len van de FLN-lelders storen. Een dergelijke groep heeft woens dagavond jl. een patrouille van het vreemdelingenlegioen aangevallen hierbij verloren acht aanvallers het leven. Veertig kilometer ten oosten van Geryville, eveneens ten zuiden van Oran, zijn de lijken gevonden van zeven harkl's (Algerijnse soldaten in Franse dienst). Kapitein Bardy, een Franse officier die tot bevelhebber was benoemd van Algerijnse militairen die deel zullen uitmaken van de plaatse lijke macht welke de orde in Alge rije moet handhaven totdat de volksstemming is gehouden, is gisteren in Oran door OAS-leden ontvoerd en vermoord. Ongeveer 150 met ijzeren staven en bijlen bewapende Algerijnen heb ben gistermiddag een arbeiders, kamp te Pecquencourt. nabij Douai in Noord-Frankrijk, aangevallen. De overval werd uitgevoerd door leden van de MNA en was gericht tegen aanhangers van de FLN Deze twee Algerijnse organisaties bestrijden elkaar reeds lang. De aanvallers verwondden vijf perso nen. De tussenbeide gekomen poli tie arresteerde verscheidene MNA. leden. Uit het Leidsch Dagblad van f 29 April 1862: J Nabij Domblans heeft men J de werkers voor den spoor- J weg van Besaqon naar Booy J op een diepte van 3 el. over- a blijfselen gevonden van een J i mammouth (Elephas primi- J i genuis).

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1