Engelse landadel ontketende revolutie in mannenkleding (LËÏDSCH DAGBLAD Engelse vrouw zocht in Parijs «le dernier cri" VERLANGEN NAAR HET VOLMAAKTE Beau Brummel ontwierp „de perfect en correct geklede mijnheer" WOORD VAN BEZINNING Zaterdag 28 april 1962 Pagina 1 (Bijzondere medewerking) U weet evengoed als wij. dat de Engelse mannenmode thans in vele landen gezocht is. Lang geleden was dat echter niet zo. Omstreeks 1350 klaagde een monnik, dat de Engelsen op kledinggebied zoveel buitenissigheden van het Europese vasteland invoerden. Vier eeuwen geleden jammerden vaderlandslievende mora listen er over, dat de Engelsen wambuizen naar Franse, halskragen naar Spaanse en broe ken naar Duitse trant droegen. Stellig school er enige waarheid in die klachten, maar niet minder waar is het, dat in die oude tijden het Engelse volk, evenals ieder ander Europees volk, een eigen stijl van kleden had. De nationale en regionale „klederdrachten" wer den toen door de gegoeden en welgeborenen niet. althans slechts uiterst zelden als beneden hun waardigheid beschouwd. Wèl gingen zij dat zo zien ten tijde van Lodewijk XIV (16431715). Toen gingen in vele Europese landen de rijken en aanzienlijken zich naar de Franse mode kleden. De glorie, die afstraalde van de Zonnekoning en het Franse hof. was zó groot, dat het voor mannen en vrouwen „bon ton" werd om de Franse hofkledij zo goed mogelijk te imiteren. Zo bleef het tot diep in de achttiende eeuw. De deftige Europeaan droeg toen schoenen met gespen, witte zijden kousen, een nauwsluitende korte broek, een geborduurde jas en een geborduurd vest. Een sierlijke degen, alsmede kant om hals en pols voltooiden zijn elegant voorkomen. En de vrouwenmode? Er was ook vroeger enige Engel se invloed op het terrein der vrouwenmode. De vrouwen en dochters der „country gentlemen" leefden in de regel met haar man nen en vaders op het land. De snit en de stof harer jurken men kijke maar eens naar de werken van schilders als Gainsborough, Reynolds en Romney was een voudiger dan die der Franse vrou wen van gelyke stand. Als kleur kozen de Engelse vrouwen vaak wit. Toen de Fran?aises hoepelrok en brocaat afschaften en zich gin gen steken in Jurken, die geinspi- reerd waren op de gewaden der Griekse en Romeinse vrouwen uit de Oudheid, overtroffen zij de En gelse vrouwen in eenvoud en strak heid van lyn. De Franse neoklas sieke mode echter beinvloedde de Engelse vrouwenmode, zodat de sterke Franse invloed op het gebied der vrouwenkleding bleef bestaan, ook toen Franse mannenmode door de Engelse sportkleding verslagen werd. Er kwam nog bij-, dat in die tyd de eerste modeplaten op de markt verschenen. En de beste mo deplaten werden in Frankrijk ge maakt, mede een reden, waarom de vrouwen in Engeland en andere landen op Parijs bléven wachten op „le dernier cri" uit Parijs. Ruim tien jaren van de Vrede van Amiëns in 1802 tot Napoleon's abdicatie in 1814 was er vrijwel geen contact tussen Londen en Pa rijs. Toen waren de Engelse vrou wen dus, praktisch gesproken, uit sluitend op eigen kracht aangewe- zen. Dit leidde tot creaties, die niet bijzonder fraai waren. Het was daarom met een zucht van verlich ting, dat de Engelse vrouwen (die het zich konden veroorloven) na Napoleon's val naar Parijs gingen om zich eens prettig in de kleren te steken. Zy gingen naar Parijs, keken er rond en waren in korte tijd overwonnen door de Franse mode-kunstenaars en mo distes. De Franse mannen echter waren toen reeds gestoken in En gels dandy-uniform! Twee op de Britse marine geïnspireerde wandelcostuums. Praktisch en eenvoudig De victorie over deze Franse mo de werd op het Engelse plat teland geboren. Hoe was dit mogelijk? In de achttiende eeuw bracht de Franse adel veel tijd zoek met om de troon te fladderen. De meerderheid der Engelse edelen en landheren, der „country gentle men" dus, gedroeg zich evenwel an ders. Zij woonden op hun goederen. Voor velen hunner was de vossen jacht de belangrijkste bezigheid. Zij moesten dus praktische rijJcle- ding hebben. Daarom lieten zij die maken. Inplaats van zijde en bro caat kozen zij eenvoudige stoffen, die tegen een stootje konden. De kant aan hals en pols vervingen zij door linnen. Zij lieten broeken maken, die prettig zaten bij hun rijlaarzen. Zij lieten een stuk uit de jas snijden om vrijer te paard te kunnen zitten. Zij maakten de rand van hun hoofddeksels smaller en de bol hoger. Hierdoor werden zij de uitvinders van de eerste valhelm, een hoofddeksel, dat later uitgroei de tot de top-het of hoge hoed. Kortom, de „country gentlemen" staken zich in sportpakken. Deze sportpakken werden de voorouders van alle latere mannenkledij. Die sportpakken of rij-kleding droegen de „country gentlemen" tot ongeveer 1785 uitsluitend buiten, dus tem plattelande. Toen pas waagden sommige zwierige jonge Engelsen het om in hun sportkle- dij in de steden te verschijnen. Aanvankelijk baarde dit veel op zien maar al spoedig vond het na volging. Niet alleen in Engeland, ook in Frankrijk. Als de mannen, die de Franse Revolutie van 1789 maakten, hun blik op Engeland richtten, ontwaarden zij daar veel dat tot hun vrijheidszin sprak. Ve len hunner bewonderden het indi vidualisme en de geringe vorme lijkheid van het Engelse volk. Ztf meenden, dat in de Engelse land heer hun idee van de gelukkige, vrije mens verwezenlijkt was. En wie enigszins thuis is in de psycho logie, weet, dat bewondering vaak tot nabootsing, ook op het gebied van kleding, kan leiden. Doch wat hier ook van zij, de Engelse „sport- mode" begon na 1789 over te waaien naar Frankrijk. Revolutionair Toen Napoleon tegen 1810 op het toppunt van zijn macht stond, droegen alle Fransen, die meetelden en het konden be talen, pakken naar Engelse trant, al hadden de Franse kleermakers enige kleine veranderingen aange bracht. Deze mode-wijziging was Inderdaad een revolutionair gebeu ren, want nu kon niemand zijn status meer demonstreren door kostbaarheid der stoffen, overdaad aan stiksel en wuftheid van kant. Een man kon zich nog slechts on derscheiden van andere mannen door de snit, „cut" of „coupe" van zijn pakken. De in de jaren na Napoleon's val in Engeland toon aangevende dandies" hechten daarom bijzonder veel waarde aan de Juiste snit. De „Vorst der Dan dies", de vermaarde Beau Brummel, had zelfs drie verschillende kleer makers: één voor zijn broeken, één voor zijn vesten en één voor zijn Jassen. In de achttiende eeuw was de Engelse coupe nog gebrekkig. De jassen pasten niet goed, de mou wen werden slecht ingezet. De kra gen waren klungelig of ontbra ken geheel. Doch toen de negen tiende eeuw met de „dandies" kwam. steeg het peil der Engelse „cut" zienderogen. Dat Beau Brummel en zijn groep zoveel suc ces boeken, dankten zy voor een belangrijk deel aan hun kleerma kers! De bekende dichter Lord Byron zei meer dan eens in zijn leven, dat hU, Napoleon en Beau Brum mel de drie grootste mannen wa ren uit het begin van de negen tiende eeuw. Was Beau Brummel inderdaad een groot man? Neen, althans naar onze mening was hij dat niet. Maar wel was hy een in vloedrijke figuur, want hij dicteerde de richtlijnen der mannenmode van zyn tijd en deze richtlijnen bleven nog tientallen jaren na zijn dood van kracht. Men heeft en niet helemaal ten onrechte wel eens gezegd, dat Brummel „het uiterlijk voorkomen van de gentle man" vastgelegd heeft, dus dat hy „de perfect en correct geklede mijn heer" ontwierp. Streefde de dandy Beau Brummel naar luidruchtig heid of opvallendheid in zyn kle ding? Neen. Integendeel. Van hem is immers het beroemde woord nog steeds artikel 1 van de onge schreven grondwet der Engelse kleermakers afkomstig, dat een man pas werkelijk goed gekleed is, als niets in zijn kleding opvalt. Franse mode omstreeks 1787. Het is moeilijk een definitie te geven van het begrip „hu mor". Oppervlakkig redenerend zou men kunnen zeggen, dat iets humoristisch is. wanneer het aanleiding geeft tot vrolijk heid. Maar dat kan geen vol doende omschrijving zijn, want een volgende vraag zal luiden waarom iets aanleiding geeft tot vrolijkheid. Een betere aanduiding is het te zeggen, dat er van humor sprake is. wanneer er in een be paalde situatie iets gebeurt, wat daar niet past: wanneer er tij dens een plechtige receptie een vieze straathond komt binnen wandelen met een zenuwachtig kelner er achter aan, of wan neer de preekblaadjes van een get je tussen de krotten van een vluchtelingenwijk in Hongkong. Dat leuke jongetje paste eigen lijk niet in die omgeving. En die foto gaf dan ook een humoristi sche situatie weer. maar het was een schrijnende humor en geen mens zal het in zijn hoofd heb ben gehaald er om te lachen. Aan dit voorbeeld kunnen we zien wat er met humor bereikt kan worden. Ieder, die deze foto stoet, voelt op dat moment het verlangen naar een wereld, wgarin geen dood meer zal zijn. Zo kan de achtergrond van echte humor zijn: het verlangen naar het volmaakte. Deze interpretatie van humor speelt een rol in het Christelijke geloof. De bijbel heeft immers verteld, dat er eenmaal een ein de zal komen aan alle moeite en verdriet en narigheid. Een maal zal God Zijn volmaakte Koninkrijk vestigen. Dan zal zo staat het letterlijk in het laatste bijbelboek „God alle tranen van de ogen afwissen, en de dood zal niet meer zijn, noch rouw, noch geklaag, noch moeite Die prachtige toekomst wordt dominee van de kansel af de kedk in dwarrelen, dan zyn dat humoristische situaties. Het Ne derlandse woordenboek geeft dan ook als definitie: „Humor is een gevoel voor vrolijkmaken- de tegenstrijdigheden". Maar als het humoristisch is wanneer er iets gebeurt, dat eigenlijk niet mocht gebeuren, oehoeft dat beslist niet altijd grappig te zijn. Humor kan soms erg pynlijk zijn, zodat er totaal geen reden is om te la chen 'Het Nederlandse woor denboek vult zijn definitie daar om aan met de opmerking: „de vrolijkheid kan met ernst en weemoed vermengd zijn"). On langs stond er in een geïl lustreerd tijdschrift een foto van een leuk klein Chinees jon- onder ogen heeft gekregen, moet scherper dan ooit de ellende in de wereld hebben gezien. Echte humor is in staat plotseling on ze ogen te openen, zodat we zien dat er dingen zijn, die er niet behoren te zijn. Eén opmerking met humor kan eerder de men sen wakker schudden dan vele zedepreken. Misschien zou de stelling ver dedigd kunnen worden, dat uit echte humor een verlangen naar het volmaakte spreekt. Uit die foto van dat leuke jongetje in de Hongkongse vluchtelingen- wijk spreekt het verlangen naar een wereld, waarin geen vluch telingenprobleem meer zal be staan. En wie de humor ziet in het elkaar passeden van een be grafenisstoet en een bruilofts- eenmaal heden. Wanneer? Dat weet God alleen. Maar wie er van overtuigd is, dat die toe komst zeker komt, zal de wereld van nu anders gaan bekijken; die zal de wereld van nu gaan bekijken met humor. Dus: met de humor, die zich niet neer kan leggen bij het verkeerde en gemene, die niet zelfvoldaan kan leven, terwijl medemensen in nood zijn. die als het ware heilig ontevreden is en daarom hartstochtelijk verlangt naar het volmaakte. Naar het volmaakte? Neen. naar het volmaakte Koninkrijk van God. A. J. Lamping, Hervormd Jeugdpredikant te Leiden. Wist U. dat zowel de Engelsen als de Fransen destijds zeer onder de indruk kwamen van de broeken der Kozaxken? Zozeer bewonderden zij die kledingstukken, dat zij ook zelf iets dergelijks om hun benen gingen dragen. Voor de rest werd de Europese mode-oorlog vroeger uitsluitend ge streden tussen Engeland en Frank rijk. De Engelsen zegevierden aan het mannenfront, de Fransen sleepten de zege aan het vrouwen front in de wacht. Jachtkleding werd formeel In de tweede helft der achttiende eeuw veroorzaakte de jagende, rijdénde Engelse landadel zo als wij zagen een revolutie in de mannenmode. Een tweede, zij het iets minder schokkende revo lutie vond plaats in het midden der negentiende eeuw. Toen was namelijk de kledij, die eens sport- of rijkleding was, „gewoon", ja, reeds hard op weg om „officieel" of „formeel" te worden. Er kwam een nieuwe mode, die der „Coun- ge suits", de „colbertpakken". Het werkwoord „to lounge" betekent „slenteren". Welnu, de nieuwe „slenterpakken". waren eigenlyk sportpakken, die men droeg tijdens een vakantie of aan zee. Wij we ten. dat thans een jacquet (cuta way) alleen nog maar bij plechtige gelegenheden (huwelijk, begrafenis, en zo meer) wordt gedragen en dat in deze tijd voor de meeste ont vangsten een lounge suit, als sport pak ongeveer een eeuw geleden be gonnen, een correcte dracht is voor een man. De ontplooiing der sportbeoefe ning in onze eeuw heeft weer nieu- i we en nog losser mannenkleding doen ontstaan. Wij vinden sport- beoefening iets vanzelfsprekends, maar tot vlak na de eerste wereld oorlog was het dat allesbehalve. Een i enkel voorbeeld. Eens wist de En- gelse staatsman Lloyd George de beroemde Franse staatsman Aristid Briand over te halen om golf met hem te spelen. Dit namen het gebeurde in 1920 vele Fransen Briand zeer kwalijk, want naar hun mening behoorde een ernstig man met aan sport te doen. Zoals gezegd: de Engelsen won nen de rnodestrijd aan het man nenfront, de Fransen aan het vrou wenfront. Eerlijkheidshalve dient echter te worden vermeld, dat de Engelsen toch een belangrijke bij- rage geleverd hebben op het terrein van de vrouwenmode, namelijk de „tailor made" of „tailleur". Zo'n wat ruig „buiten-pakje" weten de vrouwen, die veel aan sport doen of ergens buitenwonen, alom in West- Europa te waarderen! Op één punt zijn de Fransen on geslagen kampioenen gebleven: de „robe de style". Als het geldt, een vrouw zo vrouwelijk mogelijk té kle den, zijn de dictators der Parijse haute couture maar heel zelden overtroffen door ontwerpers van andere dan Franse nationaliteit. En naar het. zich laat aanzien, zal het zo voorlopig wel blijven, hoe zeer ook de mode het bleek uit dit artikel aan ingrijpende ver anderingen onderhevig is. Engelse wandelcostuums uit het begin van de vorige eeuw.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 18