KONINKLIJK HUIS BRON VAN RECHT EN VRIJHEID Ned. Antillen: ORANJE IS DE HECHTSTE BAND IN HET KONINKRIJK Nieuw-Guinea: Suriname: Oranje gaf levende inhoud aan staatsrechtelijke hand V' LE»SCH DAGBLAD ZATERDAG 2S APRIL IM! van overzee Op deze pagina vindt U, gegroepeerd om een foto van het Koninklijk Gezin, korte bijdragen van vertegen- ivoordigers van de Rijksdelen overzee, Nieuw-Guinea. de Nederlandse Antillen en Suriname. Deze bijdragen zijn van de hand van de voorzitter van de Nieuw Guinea Raad de heer J. H. F. Sollewijn Gelpke, de gevol machtigd minister van de Nederlandse Antillen in ons land excellentie W. F. M. Lampe, en de gevolmachtigd minister van Suriname in ons land mr. R. H. Pos. wier foto's wij bij de bijdragen afdrukken. Zij waren bereid hun visie te belichten op de betekenis van het Oranjehuis voor de samenlevingen in deze Rijksdelen en de banden die deze delen in het Koninkrijk samenhouden. Deze groepsfoto van het Koninklijk Gezin werd ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest gemaakt door de fotograaf J. Hamelberg. WIE op Nieuw-Guinea rondreist, wordt getrof fen door het feit dat zelfs in af gelegen dorpen foto's van Ko ningin Juliana in de huizen han gen, dikwijls naast een portret van Koningin Wilhelmina. Men vraagt zich allicht af. waarom het Nederlandse Vorstenhuis voor de Papoea's zo'n grote be tekenis heeft, zelfs in streken, die eerst kort onder geregeld bestuur zijn gebracht. Sinds in 1898 de eerste be stuursposten te Manokwari en Fakfak werden opgericht, is in de meeste streken allengs een einde gemaakt aan de bloedige oorlogen, het koppensnellen en 'het recht van de sterkste. De ze kerheid van recht en vrede is daardoor vergroeid met Neder land en zijn beide Vorstinnen. Vele Papoea's zien graag meer dan toeval in het feit. dat de openlegging van hun land aan ving in het kroningsjaar van Ko ningin Wilhelmina. Koninginnedag iS dan ook met goede reden elk jaar een feestdag voor de in woners van dit Rijksdeel. De vie ring van het zilveren huwelijk van het Koninklijk Paar geeft dit feestvreugde. Meer nog dan an dere jaren is ditmaal het gehele Koninklijke Gezin in onze ge dachten. Dit is niet slechts een frase. Koningin Juliana heeft de laatste jaren vele Papoea's in audiëntie ontvangen. Ieder van hen heeft daarover in eigen om geving herhaaldelijk moeten ver tellen, zodat duizenden daarover uit de eerste hand hebben ge hoord en er zich persoonlijk be trokken bij gevoelen. OOR de Indonesische drei gingen met agressie onder streept door infiltratiepogingen, is de feestvreugde ditmaal niet onbewolkt. Maar juist ook door deze jarenlange dreiging zijn de Papoea's zich steeds sterker be wust geworden, tezamen een volk te zijn met een gemeen schappelijk lot in een eigen land. De Nieuw Guinea Raad heeft er in zijn advies inzake de han tering van het zelfbeschikkings recht geen twijfel aan gelaten, dat hij de voortzetting van de ontwikkeling onder Nederlandse leiding als de meest gewenste toekomst ziet. Geen land heeft meer belang bij een vreedzame oplossing van het conflict dan West-Papoea, en geen middel daartoe mag on beproefd blijven, ook al zou de band met Nederland losser wor den of zelfs door internationaal beheer worden vervangen. Maar geen oplossing is voor de Papoea aanvaardbaar, die niet de waarborgen bevat, dat hij op democratische wijze en in volle vrijheid over zijn eigen staatkundige toekomst zal kun nen beslissen. EGEN de achtergrond van deze ontwikkelingen is op Nieuw Guinea het besef verdiept welk een kostbaar goed het is te leven in een rechtsstaat, waar de oprechte overtuiging van een ieder wordt gerespecteerd en waar men in vrede aan de toe komst kan bouwen. Zo goed als in Nederland zijn deze beginselen op Nieuw Gui nea moeizaam verworven onder van Oranje en daarmede Ver weven. Juist op deze dag zijn wij ons daarvan temeer bewust, om dat Koningin Wilhelmina en Ko ningin Juliana niet alleen als soevereine Vorstinnen krachtens de Grondwet deze beginselen hebben hooggehouden, maar ook omdat zij die steeds met zo'n diepe overtuiging hebben uitge dragen. OOK in West-Papoea wor den op 30 april overal ge- I lukwensen aangeboden met de verjaardag van Hare Majesteit Koningin Juliana en het zilveren huwelijk van het Koninklijk Paar. Maar in geen ander deel van het Koninkrijk zal daaraan met zoveel innigheid de bede worden verbonden, dat zij nog lang voor land en volk behouden mogen blijven. J. H. F. SOLLEWIJN GELPKE VOORZITTER VAN DE NIEUW GUINEA RAAD OOR de Surinaamse sa menleving was vóór de Tweede Wereldoorlog het Ko ninklijk Huis een ver verwijderd begrip. Hiermede wil ik niet zeggen, dat de Koningin en de Leden van Haar Gezin voor de bevol king vreemde persoonlijkheden waren, die zich buiten haar ge voelswereld bevonden. De gebeurtenissen, welke het Koninklijk Huis betroffen, wer den met aandacht en medege voel gevolgd. Bij geboorten, hu welijken en jubilea van Leden van het Huis was er algemene vreugde, bij hun overlijden heer ste in het land rouw. De viering van de verjaardag der Koningin was het grote jaarlijkse volksfeest, dat een week duurde. - Weliswaar bestond over de Leden van het Koninklijk Huis als levende personen geen dui delijke voorstelling en werd over Utttt gtontlftinrlirre» pn. sitie in het Koninkrijk en ten op zichte van Suriname niet ge dacht, maar men gevoelde een zekere relatie tot Hen, al zou deze door de overgrote meerder heid der bevolking moeilijk on der woorden kunnen worden ge bracht. Slechts enkelen, die in het verre Nederland waren ge weest. hadden Hen gezien. Vóór het standbeeld van Ha re Majesteit Koningin Wilhel mina in het hart van Paramari bo. op het wijde groene Plein aan de Surinamerivier. zongen de schoolkinderen ..Al kwaamt gij nimmer op ons Plein. Uw beeld zal hier altijd zijn. Oranje boven". /N de laatste jaren zijn de Le den van het Koninklijk Huis in nader contact met de Suri naamse samenleving gekomen. Tijdens de laatste Wereldoorlog bezocht Prins Bernhard en na Hem Prinses. Juliana Suriname en werden op ontroerende wijze ontvangen. Later in 1955, nadat het in overleg tussen de vertegenwoor digers der bevolkingen van Ne derland. Suriname en de Neder landse Antillen tot stand ge komen statuut voor het Ko ninkrijk der Nederlanden in werking was getreden, herhaal- len Zij als Koningin en Prins gemaal gezamenlijk Hun bezoek. De Kroonprinses. Hare Ko ninklijke Hoogheid Prinses Bea trix, vertoefde in 1958 in Suri name. Thans worden voorberei dingen getroffen voor de ont vangst in juli van dit jaar van Hare Koninklijke Hoogheden Prinses Irene en Prinses Mar- ZODOENDE zijn de Leden van het Koninklijk Huis en de Surinaamse bevolking ten aanzien van elkander meer be kend en een levende werkelijk heid geworden. Door zijn staat kundige ontwikkeling is Surina me zich duidelijker bewust ge worden van de staatkundige plaats van het Koninklijk Huis. In het eerste artikel van het Statuut voor het Koninkrijk wordt verklaard, dat de Kroon van het Koninkrijk wordt gedragen door Hare Ma jesteit Koningin Juliana en bij erfopvolging door Haar wettige opvolgers. Ingevolge dit Statuut en de Staatsregeling van Suriname is Zij hoofd van de Surinaamse Regering. In een parlementaire democra tie. welke het staatsbestel van het Koninkrijk en van Suriname is. dient de staatsrechtelijke be tekenis dezer geschreven bepa lingen volgens de Constitutie te worden geduid. tt AAR reële inhoud voor de JlI Surinaamse samenleving wordt voor een belangrijk deel bepaald door de persoonlijke eigenschappen van de Koningin in de eerste plaats en van de Leden van Haar Huis. Ziheb ben aan de staatsrechtelijke po sitie, waartoe Zij zijn geroepen, door Hun menselijke waarde een levende inhoud gegeven, die het gevoel der Surinamers aan spreekt. Het Zilveren Huwelijksfeest van het Koninklijk Paar zal daarom voor Suriname een ge beurtenis zijn. waarmede het zich nauw betrokken gevoelt. 33e Gevolmaohtigde Minister ran Suriname, nVnx) ANNEER op 30 april a.s. alom het Zilveren Huwelijksfeest van Hare Ma jesteit Koningin Juliana en Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard wordt gevierd, zal ook in de Nederlandse Antillen de bevolking met grote vreugde deze dag gedenken. Want hoewel de Koninkrijks- delen in Europa en in het Ca- raibisch gebied op duizenden ki lometers afstand van elkander liggen, is er door de eeuwen heen een gevoel van innige ver bondenheid gegroeid. Deze banden vinden hun oorsprong en kracht in het Koninklijk Huis dat steeds met de warmste ge voelens meegeleefd heeft met onze eilanden. Bij voorspoed en tegenslag wist men zich ver zekerd van de belangstelling van het Huis van Oranje. Toen gedurende de oorlogs jaren de Koninklijke Familie in het buitenland moest vertoeven, bleef deze belangstelling onver minderd. Ondanks de moeilijke tijden en gebrekkige verbindin gen vonden Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana en Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard de gelegenheid om de Nederlandse Antillen te bezoeken. Overweldigend was het enthousiasme van de bevol king voor dit eerste verblijf van het Koninklijk Paar op haar ei landen. Zowel op staatsrechtelijk alsop sociaal-economisch gebied heb ben zich na de oorlogsjaren gro te veranderingen op de Neder landse Antillen voorgedaan. t~\ E inmiddels tot Koningin U uitgeroepen Prinses Julia na kwam de belofte na van Haar Moeder, gedaan in Londen op 7 december 1942. en verleende op 15 december 1954 aan de Nederlandse Antillen zelfstan digheid binnen het Koninkrijk der Nederlanden. Nauwelijks een jaar later, in oktober 1955, uitte Hare Majesteit Koningin Juliana de wens een bezoek te brengen aan de Nederlandse Antillen. Hare Majesteit de Ko ningin vertoefde thans enkele weken op de zes eilanden als Hoofd van de Regering van de Nederlandse Antillen overeen komstig de bepalingen van de nieuwe rechtsorde van het Ko ninkrijk. De Koninklijke Bezoekers maakten kennis met de zes ei landen in al hun facetten. De eenvoud en het ongedwongen samenzijn van de Bezoekers stemden de bevolking tot grote uitbundigheid. Zo groot zijn de liefde en de genegenheid jegens het Koninklijk Huis, dat tot ver in de buitendistricten van ieder der eilanden sociale instellingen, muziekkorpsen en sportvereni gingen namen van de leden van het Huis van Oranje dragen. 7%7"A het bezoek van Prinses 11 Beatrix in februari 1958. zullen zeer binnenkort ook de Prinsessen Irene en Margriet de Nederlandse Antillen bezoeken om er kennis te maken met de U~..rs1l:~<T F-, J'.t „„r soonlijk contact dat de band tussen de Rijksdelen in Europa en in het Caraibisch gebied zo levendig houdt. ANT het is merkwaar dig. dat hoe verschillend geografisch en cultureel onze twee Rijksdelen ook ten opzichte van elkaar mogen liggen, er zich 'n eenheid heeft ontwikkeld, die voorbeeldig is in de geschiedenis en voor de groei der volkeren. Deze eenheid is te danken aan de stimulerende invloed, die er van het Koninklijk Huis uitgaat. Het inspirerende voorbeeld van de leden van het Huis van Oranje is de band die onze lan den bijeenhoudt en die ons naar eensgezindheid bij al onze han delingen doet streven. De bevolking van de Neder landse Antillen is ook trots op de eerbied en de bewondering die ons Koninklijk Echtpaar alle volkeren afdwingt door Zijn nimmer aflatende arbeid in het belang van de wereldvrede en van hen. die door natuur- en oorlogsgeweld in zo hoge mate hulp en bijstand behoeven. ~\f U Hare Majesteit Koningin ■*- Juliana en Zijne Konink lijke Hoogheid Prins Bernhard Hun Zilveren Huwelijksfeest vieren en wij het voorrecht heb ben hieraan deel te rr/^gen nemen zij het mij vergund, mede na mens de bevolking van de Ne derlandse Antillen en haar Regering, de wens uit te spre ken dat God Hen beiden kracht moge geven om nog lang Hun heilzaam werk te blijven verrich ten voor de landen en volkeren van het Koninkrijk der Neder landen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 17