Wie rijtoer wil zien, moet er vroeg bij zijn Bonn is beducht voor Amerikaanse slapheid Ontzaglijke drukte wordt verwacht Hoogtepunt van feestviering WERKTIJDVERKORTING EN WINKELSLUITING Oranje Bitter ELSHOF PHILIPS voor goede huisveriichting Dr. Adenauer roept minister Schroder naar vakantieoord Kerkelijk Leven Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 26 april 1962 Tweede blad no. 30638 i (Van onze Amsterdamse correspondent) Van alle feestelijkheden, die rond de zilveren bruiloft van Koningin Juliana en Prins Bernhard in het land plaatshebben, zijn er 2 programmapunten,' die de hoogtepunten van de feestviering kunnen worden genoemd: de rijtoer van het Koninklijk gezin op maandag a.s. door Amsterdam en de vaartocht met de vorstelijke gasten van de .Oranje" op de 2e mei. De party aan boord van dit schip zal men zie elders een intiem karakter dragen en ont trekt zich geheel aan het oog van het publiek. Anders is het ge steld met de rijtoer, waarvoor tienduizenden belangstellenden uit binnen- en buitenland naar Amsterdam zullen stromen. Het belooft ongelofelijk druk te worden in de hoofdstad. De rij toer begint om drie uur bij het paleis op de Dam en inclusief de vaartocht der Koninklijke sloep door de Amstel is de route 12 kilo meter lang. Velen zullen zich tijdig van een plaatsje trachten te verzekeren. De stoet is als volgt samengesteld: een groep motorryders, een door twee bereden agenten geflankeerd rijtuig met de hoofdcommissaris van poli tie, een eveneens door twee ruiters vergezelde koets met de burgemees ter, een groep van vijftien politierui ters in nieuwe gala-uniformen, een voorrijder te paard, 'n door zes paar den getrokken calèche met het ko ninklijk bruidspaar, met palfreniers achterop en links en rechts bereden ordonnans-officieren, opnieuw een voorrijder te paard, een voor vier paarden getrokken rijtuig met de vier prinsessen, een aantal rijtuigen met het gevolg en tot besluit opnieuw vijftien politieruiters. Zanghulde op Leidseplein De rijtoer krijgt het karakter van een „rijdende en varende receptie" langs de route zullen tal van delega ties zijn opgesteld, die het koninklijk paar hulde brengen en het receptie boek tekenen, dat langs deze groepen circuleren. Koningin en Prins zullen bij het vertrek op de Dam een hand leiding ontvangen, waarop deze de legaties met hun standplaatsen staan vermeld. Op het Leidseplein zal er een kort oponthoud zijn, om het honderd per sonen sterke operakoor de gelegen heid te geven het bruidslied uit Lo hengrin te zingen. De volgende stop heeft plaats in 't RAI-gebouw, waar de gehele stoet binnenrijdt. Tenslot te vindt naast de Berlagebrug de in scheping in de Koninklijke sloep plaats. Nadat het Koninklijk gezin bij het Amstelhotel is aangekomen, wordt de rijtoer vrijwel onmiddellijk hervat. Wie naar Amsterdam komt, doet er goed aan te bedenken, dat de gehele binnenstad en een deel van Amsterdam-Zuid voor auto's door de grote drukte onbereikbaar zal zijn. Voorts moet er rekening mee worden gehouden, dat 's middags de meeste tram- en buslijnen ernstige stagnatie zullen ondervinden. Wie in de och tenduren arriveert, vindt tijd om de versiering te bekijken en desnoods op de kermis op de Nieuwmarkt in de feeststemming te komen, alvorens een plaatsje langs de route te zoe ken. Wie tegen de middag komt, zal zijn auto in de buitenwijken moeten parkeren. Treinreizigers doen verstan dig zo mogelijk uit te stappen op Amstel- of Muiderpoortstation. Zij zullen immers te laat zjjn om op Dam of Rokin of elders in de over volle binnenstad nog een goed staan- plaatsje te vinden. Waar te staan? Waar moet men gaan staan om de stoet goed te zien? Het zal niet meevallen om een gunstig punt te bemachtigen. Wie er urenlang wach ten voor over heeft, kan een gezel lig punt opzoeken, namelijk waar in afwachting van de komst van de Koninklijke stoet iets te zien of te horen valt: drumbands op het Spui, muziekkorps Leger des Heils op Leid- se bosjes, 35 drumbands op het Mu seumplein, K.L.M. harmonie tegen over Concertgebouw, de Shell-har- monie op het Roelof Hartplein, het Wittenburgs' fanfare-orkest in de Beethovenstraat, de luchtmachtkapel voor het Rai-gebouw, spuitdemon- straties van brandweer en muziek van de Marinierskapel aan de achter zijde van -het Amstelhotel, de genie kapel in de Sarphatistraat bij het Frederiksplein en het muziekkorps Tuindorps Oostzaan op het Rem- brandtplein. Muziekkorpsen en drum bands zullen hun best doen de tyd voor de wachtenden te doden. Wie de kans krijgt door te drin gen in de smalle Utrechtsestraat of Leidsestraat, heeft in ieder geval de zekerheid het Koninklyk Paar van zeer nabij te zien. De trottoirs zyn er bovendien zo smal, dat de kykers er slechts enkele rijen dik kunnen 6taan en dus allen goed kunnen zien. Vuurwerk en Oranjebal De toegang tot het RAI-gebouw is op deze middag uitsluitend voorbe houden aan de 10.000 genodigden. Ook het souper-dansant dat het ge meentebestuur het Koninklijk Paar op de avond van deze Koninginne dag in het Concertgebouw aanbiedt, zal gereserveerd blijven voor 'n klei ne groep (800) bevoorrechten. Niettemin zal als het weer mee werkt de plezierige stemming ook na de rijtoer in de straten blijven hangen. Het feest is immers niet af gelopen. Tegen de avonduren zullen tienduizenden in de richting van het RAI-gebouw stromen, waar op de daar achter liggende uitgestrekte ter reinen voor iedereen plaats zal zijn om een zeer spectaculair vuurwerk te volgen. Zoekt U een GOUDEN RING voor een dame of heer, v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Ook in briljanten ringen. Ruime keuze in alle prijzen. BENOEMING POSTDIRECTEUR De heer J. Linschoten te Bodegra ven is met ingang van 1 juli benoemd itot directeur van het Postkantoor te Waddinxveen. De heer Linschoten. die in Bodegraven woonachtig is. was de laatste 7 jaa.r commies op het Postkantoor te Leiden, daarvoor werkte hij 15 jaar in Bodegraven als adjunct-commies. Op het vuurwerk sluit het grootste Oranjebal aan, dat Amsterdam ooit heeft gekend. Hiertoe is de reusach tige zuidhal van de RAI met bo men, planten, bloemen, vlaggen en vanen versierd. Er zijn twee dansor- kesten, waaronder het City Theater orkest onder leiding van Lex van Weren, er is een draaiorgel, Ans en Jaap Daniels zingen en er komt 'n twistdemonstratie. De restaurants en snelbuffetten worden voor deze gelegenheid met haring-, zuur- en worstkramen uitgebreid. Rondvaart der Kon. gasten Van de aanwezigheid van de bui tenlandse vorstelijke personen zal het publiek weinig merken. Zij zul len in de loop van de eerste mei en sommige zelfs pas op 2 mei arrive ren in het zwaarbewaakte Amstelho tel. Niettemin zullen duizenden op de avond van de eerste mei een glimp trachten op te vangen van de rege rende vorsten van Engeland, Perzië, Noorwegen, Denemarken, België en Luxemburg, als deze zich 's avonds om half tien bij het Amstelhotel zul len inschepen in drie rondvaartbo ten voor het banket, dat in het pa leis op de Dam wordt gegeven. De boten, geëscorteerd door de politie te water, varen over de Amstel naar de Herengracht, welke gracht tot voorbij het Koningsplein wordt be varen, vanwaar wordt doorgestoken naar het singel. Via de Muntbrug komt men dan weer terug in de Am stel, maar de schepen zullen afme ren aan het Rokin. Hier staan 60 auto's gereeed om de gasten naar het paleis te brengen. Het zal moeilijk zijn de Koninklij ke gasten in de duistere boten te on derscheiden. Het zal verboden zijn zich tijdens de doorvaart op de brug gen te bevinden. Overigens zullen de opvarenden niet erg op grote belang stelling van het publiek zijn gesteld, want deze korte rondvaart is bedoeld om iets te zien van de illuminatie van de grachtenhuizen. K. van K. richt zich tot overheid Voorzichtig met langere sluiting van winkels tijdens weekeinde De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam heeft de staats secretaris van Economische Zaken, mede namens vele andere Kamers, w.o. die te Leiden, een brief geschreven over werktijdverkorting en winkelsluiting. Hierin wordt o.a. gezegd, dat de nog betrekkelijk recente, maar storm achtige ontwikkeling der werktijdverkorting in andere sectoren van het bedrijfsleven dan de detailhandel, aanvankelijk in deze sector enige onge rustheid gewekt. Deze ongerustheid vond haar oorzaak in het vermoeden, dat tengevolge van de krappe arbeidsmarkt de bedrijven die de vijfdaagse werkweek hebben ingevoerd, een grotere aantrekkingskracht op het be schikbare arbeidspotentieel zouden hebben dan de bedrijven die zulks niet hebben gedaan. Dit vermoeden blijkt intussen niet geheel bewaarheid: althans is het be- zettingscijfer van de detailhandel, naar intussen gepubliceerde statistie ken doen zien, in 1961 niet terugge lopen. Mede met het oog daarop zou den wij ten aanzien van eventuele overheidsmaatregelen op dit stuk tot grote voorzichtigheid willen manen, aldus de Kamer van Koophandel. Wij menen ons daartoe te meer gerechtigd, omdat onzes inziens al te vaak ten onrechte de indruk wordt gewekt, dat het probleem uit sluitend wordt beheerst en bepaald door voorshands nog niet duidelijk gebleken verlangens van in de detail handel werkzaam personeel ten aan zien van een vrije zaterdag resp. za terdagmiddag. Een zodanige benade ring van het vraagstuk achten wij principieel onjuist, omdat daarmee te enen male de grondregel, dat niet al le werknemers op dezelfde dagen en uren hun vrije tijd kunnen genieten, wordt miskend. Sluiting tijdens weekeinde Daar deze vaak gesuggereerde be langen van werknemers in 't gehele vraagstuk een belangrijke rol spelen, achten wij het onze plicht te wijzen op de consequenties die een mogelij- handel, gaande in de richting van een verlengd weekeinde, voor onder- ke werktijdverkorting in de detail nemer en consument zouden hebben. Vooral ten aanzien van een lange re sluiting der winkels tijdens het weekeinde zouden wij de uiterste voorzichtigheid willen bepleiten en met name willen stellen, dat het tijd stip voor ingrijpen van de overheid nog niet is aangebroken. Wy worden daartoe mede geleid door de wetenschap, dat de detail handel in al zijn verschijningsvor men en branches zo gevarieerd is, Openbare les (lr. J. de Graeff Op dinsdag 1 mei te 4.15 uur hoopt dr. J. de Graeff benoemd tot lector in de faculteit der geneeskun de om onderwijs te geven in de Pa thologie der electrolyten stofwisseling en der nierziekten, zijn ambt open lijk te aanvaarden door het uitspre ken van een rede in het Groot Audi torium. Verkeersconflict Een 39-jarige winkelier te Leiden zou in de Korevaarstraat met de door hem bestuurde auto een aanrij ding hebben veroorzaakt met een bromfietsberijder, doch uit een inge steld onderzoek bleek, dat laatstge noemde de schuldige was. Na de aan rijding ontstond ruzie, waarbij de bromfietsberijder aan het schelden sloeg en de autobestuurder „snot neus" zei en de bromfietsberijder een draai om de oren toediende. Daar voor had hij zich voor de Haagse politierechter te verantwoorden. De feiten gaven geen moeilijkheden; de bromfietsberijder had zelfs al zijn excuses aangeboden voor diens ge drag. Daarom wilde de officier volstaan met f 20 boete of 4 dagen hechtenis, waartoe de politierechter veroordeel de. Koninginnefeest in Burgemeesterswijk Ook in de Burgemeesterswijk is het met Koninginnedag weer feest. 's Ochtends van 9.30 tot 10.30 uur trekt een optocht met muziek, waar aan alle kinderen kunnen deelnemen, door de wijk. Hierna vinden van 11 tot 12 uur kinderspelen plaats, 's Mid dags van 1.30 tot 6 uur worden deze spelen geprolongeerd. In de avond uren van 7 tot 9 uur komt ook de oudere jeugd aan haar trekken. Met spelen, muziek en een rad van avontuur kan zij zich bezig houden. Advertentie Oranje vreugde is er overal. Daarom schenkt U met de feesten de bekende nationale feestdrank Heerlijk geurig van smaak, f 7.50 per liter. Ook per maat verkrijgbaar. HAARLEMMERSTRAAT 139 Telefoon 21023 dat hij voor wat betreft sluiting tij dens het weekeinde bezwaarlijk on der een noemer kan worden gebracht. Hieruit vloeit terstond voort, dat het onjuist geacht moet worden, alle groepen van winkels aan uni forme sluitingsvoorschriften te on derwerpen. Het vraagstuk der werk tijden voor winkelpersoneel ligt in een ander vlak dan het vraagstuk der winkelsluiting. Concluderende, achten wij het niet alleen een primair belang, niaar ook een primaire taak van de betrokken groeperingen, dat deze over sluiting tijdens een weekeinde zelf in volle vrijheid beslissen. Daarnaast hebben wij een open oog voor de wellicht voortschrijdende ontwikkeling van de werktijdverkor ting die zou kunnen gaan in de rich ting van het z.g. verlengde weekein de. Wij zijn te dezen aanzien van oordeel, dat de wetgever, zo te eniger tijd tot een wetswijziging op dit punt aanleiding bestaat, door aanvulling van de winkelsluitingswet slechts de mogelijkheid zou dienen te scheppen om die groepen van winkels, die in meerderheid voortaan de gehele maandag of de gehele zaterdag, dan wel des zaterdagsmiddags (voor zo ver gekoppeld aan sluiting op andere dagen), gesloten wensen te zijn, daartoe gelegenheid te geven. Onzes inziens ware eenzelfde regeling als thans voor halve-dagsluitingen en vakantieregelingen geldt welke de mogelijkheid zou bieden rekening te houden met plaatselijke toestanden en verhoudingen daartoe voldoen de te achten. Bij de Maatschappij „Neder- land" in Amsterdam maken pad- vindsters zich voor de actie „een heitje voor een karweitje" ver dienstelijk bij het gereedmaken van de „Oranje", waar het Ko ninklijk Paar de buitenlandse Vorstelijke gasten zal ontvangen Worgpoging in Prinsenstraat De politie heeft gistermiddag een 18-jarige beroeploze Leidenaar aan gehouden, die in de Prinsenstraat getracht had een juffrouw te worgen. Metalen correctie Argeloze voetgangers, die op het kruispunt NoordeindeRapenburg BreestraatKort Rapenburg klakke loos de zebrapaden oplopen, iets wat maar al te vaak gebeurt, worden sinds gistermiddag met een koude, metalen stem gecorrigeerd. „Wilt u even wachten", klinkt het dan uit twee kleine maar sterke speakers, die op het verkeershuisje gemonteerd zijn. Ook op dit kruispunt dus: dub bel uitkijken. lm Weissen Rössl In een geslaagde toneelbewerking „lm Weissen Rössl" kennen wij van de operette en de film. Gister avond in het Antoniusclubhuis zagen wij dit vrolijke spel, waarbij alles draait om de waarden van „Het Witte Paard" in een toneelbewerking. Het was de toneelclub TOP van de Personeelsvereniging „De Sleutelring" (Leidse Belastingdienst), die met deze opvoering uitkv/am in een landelijke toneelwedstrijd, welke is uitgeschreven voor toneelafdelingen van deze dienst. Aangezien dit luch tige vakantiespel zo algemeen bekend is, achtten wij ons ontslagen van het geven van een inhoudsbeschrijving. Rosita Peters, die het stuk be werkte. heeft alle mogelijkheden be nut om daarvan een aanvaardbaar geheel te maken, al moesten wij het dan ook zonder de meeslepende mu ziek van 'n Benatzky stellen. Hoewel wij niet vooruit willen en ook kunnen lopen op het oordeel van de jury wij weten immers niets af van de toneelprestaties van de andere clubs geloven wij dat TOP met deze uitvoering een goede kans maakt hoog geklasseerd te worden. Over de gehele linie, met uitblinkers als mej. Zekveld (de waardin). Nard de Boer als Wilhelm Giesecke (fabri kant) en J. W. Knuppe als Otto Siedler (advocaat), werd vlot en aardig spel gebracht, waarmede de vele aanwezigen, o.w. vele hoofden van dienst, zich kostelijk amuseer den, kon het spel onze waardering wegdragen, moeilijker valt het ons enthousiast te zijn over de zang van enkele populaire liedjes, waaraan deze operette toch zo rijk is. Met ge degen studie zou hieraan nog wel wat te verbeteren zijn. De avond, welke met een kort in leidend woord werd geopend door de voorzitter, de heer F. W. ter Schip horst, werd besloten met een gezellig samenzijn, waarbij ..The Rhytme Boys" voor muzikale afwisseling zorg droegen. Microfoon terecht; dief ook De Leidse Sportstichting heeft aangifte gedaan van de diefstal van een microfooninstallatie en 20 meter grijs snoer. De installatie zou tussen 18 maart 19 u. en 19 maart 11 u. ont vreemd zijn uit een der zalen van Den Burcht. Naar aanleiding van deze diefstal heeft de politie een 18- jarige Leidse fabrieksarbeider aan gehouden, die de gestolen voprwerpen in zijn bezit bleek te hebbe^ De fa brieksarbeider heeft echter ver klaard, dat hij de microfoon onge veer zes weken geleden op de Beestenmarkt van een onbekende ge kocht heeft. Nachtelijke brand op Churchilllaan Een gedeelte van de Churchilllaan werd gisteravond om ongeveer elf uur hel verlicht door een brandende scooter, die het eigendom was van de 51-jarige Haagse vertegenwoor diger J. Pauwels. Toen de heer Pau wels aan het begin van de Churchill laan in de richting van de Voor- schoterweg reed, begon de motor van zijn scooter onregelmatig te lopen. Nadat hij een nieuwe bougie in de motor gedraaid had, startte hij de scooter opnieuw, waarop deze in brand vloog De scooter ging geheel verloren. De Haagse vertegenwoor diger was all risk verzekerd. De Lakenhal in de belangstelling Wie 7.ou het museum „De Laken hal" beter kennen dan de directeur ervan, drs. J. N. van Wessem? Voor een groot aantal leden van de Ver eniging van Belangstellenden in de Lakenhal hield hy gisteravond een boeiende lezing over kunstschatten, waarvan de meeste in de Lakenhal een onderkomen gevonden hebben. Het betrof een aantal werken van Leidse schilders als Engelbrecht, Lu cas van Leyden, Gerard Dou en Rem brandt. Drs. Van Wessem noemde ,Het laatste oordeel", dat geschilderd werd door Lucas van Leyden, de trots van de Lakenhal. Van Leyden werd beinvloed door vele beroemde tijdgenoten. Als voorbeeld hiervan noemde spreker Albrecht. Dürer die Lucas van Leyden in België ontmoet te. Drs. Van Wessem lichtte zijn le zing toe met een keur van dia's. Vooraf zette hij uiteen, hoe de La kenhal aan haar schilderijen geko men is. Ongeveer honderd jaar gele den werden schilderijen, die een vas te plaats hadden gevonden in het Stadhuis van Leiden, overgebracht naar het museum. De overige stuk ken werden verkregen door aankoop en via schenkingen. Kynologenver. „Rijnland" had drukbezochte vergadering Het was stampvol gisteravond in de bovenzaal van „Zomerzorg", waai de Kynologenver. „Rijnland" een ledenvergadering hield. Het gedeelte voor de pauze was gewijd aan een gespreking over diverse rassen:' de boxer en bobtail, de Engelse en Ame rikaanse cocker-Spaniel, de Shi-Shu en de Schotse en West Highland white terrier. Na de pauze werd een flim vertoond over de grote West- minster-tentoonstelling in Amerika, welwillend beschikbaar gesteld door de heer Kat uit Den Haag. De vice-voorzitter, de heer F. Alofs uit Wassenaar, sprak een welkomst en slotwoord. Onze stadgenoot, de heer L. J. Wijdeveld is aan de Technische Hogeschool te Delft geslaagd voor het kandidaatsexamen natuurkundig in genieur. Advertentie Vraag uw handelaar naar de grote serie polyester Z ornamenten. Helder f. 9.95 In kleur f. 10.70 Meningsverschil over BERLIJN (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer heeft zijn minister van Buitenlandse Za ken, Gerhard Schroder, naar Cade- nabbia aan het meer van Como ge roepen om met hem te praten over de langzamerhand onrustbarende meningsverschillen binnen de rege ring en de Christendemocratische Unie over de kwestie Berlijn. Offi- ciëel heet het dat Schroder naar Cadenabbia vliegt om met Adenauer de Westduitse positie op de komen de conferentie van NAVO-ministers in Athene op 4 mei te bespreken. In feite is evenwel bekend, dat het om Berlijn gaat. Daarover zal Schroder in Athene trouwens ook praten met zijn Amerikaanse colle ga Rusk. Iedereen is ervan overtuigd, dat de meningsverschillen bij de chris ten-democraten over de Westelijke positie bij de onderhandelingen met de Russen over Berlijn groot zijn. Zo is bekend dat CDU-fractievoor- zitter Von Brentano niets op heeft met de Amerikaanse plannen com missies te vormen, waarin Oost en Westduitsers samen zouden werken. Verder staan bijna alle afgevaar- NED. HERV. KERK Beroepen te Gouda (vac. P. P. J. Monster) C. Vos te Bennekom. Aange nomen naar Kuinre (toez.) Th. de Haart, laatstelijk predikant te Djakar ta, woonachtig te Groningen. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam (vac. Joh. P. Boer) A. Reen te Alkmaar. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Zuidhorn L. W. G. Blok huis te Zevenbergen. Aangenomen naar Wagenlngen H. de Jong te Gees (Dr.) naar Twijzel K. van de Belt. kand. te Zwartsluis, die bedankte voor Pernis. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Schiedam G de Vries te 's-Gravendeel te De Krim (O.) D. Henstra te Delft. Bedankt voor Broek onder Akkerwoude en voor Ede J. Kampman te Rijnsburg. BAPTISTEN GEMEENTEN Bedankt voor Hoogeveen S. J. Zijl stra te Eindhoven. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Middelburg A. Hofman te Zeist en A. Vergunst te Rotterdam- Centrum. van wie laatstgenoemde is beroepen. Prof. dr. K. Dijk militante figuur Nam ook afscheid van Schoolraad Tydens de gisteren in Utrecht ge houden algemene vergadering van de „Schoolraad voor de scholen met den Bijbel' heeft de tweede voor zitter. prof. dr. K. Dijk, afscheid ge nomen. Dinsdag had hij reeds af scheid genomen van de Unie „Een school met den Bijbel", waarvan hij voorzitter is geweest. Prof. Dyk heeft 46 jaar als tweede voorzitter zitting gehad in de Schoolraad voor de scholen met den Bijbel. In zijn afscheidswoord zei hij, dat het werken in de schoolwereld een stempel op zijn leven gedrukt heeft. In die wereld heb ik telkens weer mogen ervaren hoe noodzakelijk en wat een voorrecht het is, r'H men de opvoeding mag richten ..aar de bijbel.Ik heb geleerd, dat in samen werking met elkaar, een kracht schuilt-, die voor het persoonlijke le ven van groot belang is, aldus prof. Dijk. Prof. dr. Van Itterzon. die prof. Dijk dinsdag reeds had tóegesproken als bestuurslid van de Unie, richtte ook gistermiddag nog een enkel woord tot prof. Dijk. Spreker noem de hem daarin een militante figuur, een strijder christi voor de school met de bijbel. Voordat prof. Dyk afscheid nam, hield prof. S. D. Fokkema, hoogle raar aan de Vrye Universiteit te Amsterdam, een inleiding over de intelligentie van leerlingen van de lagere" school. Hij stelde, dat de vraag naar ontwikkelde mensen toeneemt. In 1980 zullen er tweemaal zoveel academici nodig zijn als in 1955. De beroepen waarvoor middelbaar of hoger onderwijs vereist is, zullen in de volgende tien jaar sterk toene men. In de stad volgt 33 procent van de jongens na de lagere school middelbaar onderwijs, 25 procent van de jongens gaat naar een ulo school. Op het platteland zijn deze cijfers resp. 8 en 21 procent. digden uit Berlyn en een aantal uit Beieren huiverig tegenover wat zij noemen de „concessiebereidheid van Kennedy". Al te duidelijk werd deze tegenstelling overigens toen prof. Friedensburg uit Berlyn dezer da gen in de V.S. zei, dat hij in op dracht van Adenauer besprekingen in Amerika voerde omdat men in de Bondsrepubliek de indruk heeft dat de regering-Kennedy zelf haar Duitsland-politiek op langere ter- myn niet helder ziet. „Dat was anders, toen minister Dulles er nog was, toen wisten we waar we aan toe waren", aldus prof. Friedensburg, die ook nog zei dat Adenauer hem had opgedragen naar de V.S. te reizen omdat de verhou ding tussen Bonn en Washington niet meer zo vanzelfsprekend vol vertrouwen was als vroeger. In Bonn doet men nu al enige dagen pogingen deze uitlatingen alleen op rekening van de heer Friedensburg te schrijven, en te zeggen dat Ade- nauwer de ontactvolle profesor he lemaal geen opdrachten heeft gege ven. Maar de kwestie is typerend voor de onenigheid, die ook in Ade- nauwers eigen partij tot blokvor ming dreigt te leiden. Slechte samenwerking Een kwestie tenslotte, waarin sinds gisteren enige klaarheid is ge komen, is die van de Westelijke am bassadeurscommissie in Washington. Deze commissie had tot taak het Westelijke standpunt inzake Berlyn te coördineren. Tot voor heel kort werd officieel dan ook steeds be weerd, dat de Westelijke Grote Drie en de Bondsrepubliek via deze com missie werden ingelicht over het verloop van de Amerikaans-Rus sische besprekingen. Gisteren werd echter in Bonn plotseling toegegeven dat de com missie al sinds lange tyd niet meer bijeen is gekomen en dat de infor maties over de gesprekken Rusk- Dobrinin de Bondsregering recht streeks bereiken. Niemand verheelt zich evenwel dat de Westduitsers be nauwd zijn dat de ontwikkeling zal leiden tot een steeds gebrekkiger sa menwerking van de Westelijke par tijen, zodat tenslotte de Amerikanen alleen de dienst uitmaken en slechts via de diplomatieke kanalen de bondgenoten over het gebeuren in formeren. Dividend Nederlanden van 1845 18 procent Het bestuur van de Assurantie maatschappij De Nederlanden van 1845 zal aan de vergadering van aandeelhouders voorstellen het divi dend over 1961 te bepalen op 18 v.j. 16). Spaartegoed groeide 1240 miljoen De groei van het spaartegoed b(j de traditionele spaarinstellingen heeft in 1961 f 1240 miljoen bedragen, tegen f1090 miljoen in I960. Deze stijging van het absolute peil der be sparingen is gepaard gegaan met een toeneming van het aandeel der spaarbanken in het totaal van de nationale besparingen, nl. van 12.3 r'c in 1960 tot 13.7 in 1961, zo ver meldt het jaarverslag 1961 van de Ned. Spaarbankbond. Kardinaal Bea over eenheid der christenen Kardinaal Bea, de voorzitter van het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid der christenen, heeft aan een lunch van de buitenlandse-pers- vereniging in Rome gezegd, dat het aanstaande algemene concilie van de R.-K. Kerk de eenheid van alle chris tenen, ook al zou dat pas op de lange baan zijn, wil voorbereiden. „Stel u eens voor", zo zei hij verder o.m. „wat het voor de mensheid zou be tekenen als alle christenen in vol komen eenheid stappen zouden doen terzake van kwesties als de kernwa pens, ontwapening en vrede". De verklaringen van de tachtigja rige Duitse kardinaal, een Jezuiet, worden door waarnemers als zeer be langrijk beschouwd terzake van de vraag der doelstellingen van het con cilie. De kardinaal zei verder in ant woord op een vraag welke niet-ka- tholieke kerken uitgenodigd zouden worden om waarnemers naar 't con cilie te zenden: „de kerken die uit genodigd wensen te worden". Derge lijke waarnemers zouden de open bare zittingen van het concilie kun nen bijwonen en ook kunnen deel nemen aan de voltallige bijeenkom sten van de kardinalen en bisschop pen wanneer zij de ingediende voor stellen bespreken, maar slechts ln buitengewone gevalen de bijeen komsten van de werkcommissies mo gen bijwonen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3