Amerikaanse proeven in de dampkring zijn hervat in dichte mist Ik geef voorkeur aan vreedzame oplossing Dertig explosies in de komende maanden Macmillan zal met Kennedy reeks problemen bespreken Soekarno te Meel an: Bij koppigheid volgt geweld WEERBERICHT Britse premier, op verkenningin Amerika Bemanning van Liberiaan aan boord van U.K. 235 (9ud teuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 26 APRIL 1962 No. 30638 LEIDSCH DAGBLAD Directeur; E A van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Voor het eerst sinds het najaar van 1958 hebben de Verenigde Staten gisteren weer een kernproef in de dampkring genomen Gistermiddag om kwart voor vijf Ned. tijd werd een bom „van middelbare kracht" in de omgeving van het Britse eiland Christmas door een vliegtuig losgelaten. De hoeveelheid radio actief stof zou véél geringer geweest zijn dan die welke bij de Russische proeven in de herfst van vorig jaar is ontstaan. Alle proeven in de nieuwe Amerikaanse serie zullen worden bekend gemaakt. De krachtigste bom van deze reeks zal een kracht van tien megaton hebben (de zwaarste Russische was 57 megaton, d.i. 57 miljoen ton TNT). Het aantal ontploffingen in de komende twee of drie maanden wordt op dertig geschat. AtUai Stevenson doet beroep op leden van V.N. De permanente Amerikaanse af gevaardigde bü de V.N., Adlai Ste venson heeft gisteravond een beroep gedaan op alle leden van de volke renorganisatie om te pogen de Sow jet-Unie te overreden tot een doel matige overeenkomst met de Ver. Staten tot beëindiging van de proef nemingen met kernwapens. De vooruitzichten van een wedloop zijn duidelijk en onheilspellend, aldus Stevenson. De feiten tonen echter aan, dat de Russen de wedloop zün begonnen en het is ook de Sowjet- Unie die haar bestendigt door het niet willen aangaan van door waar borgen omgeven akkoorden. Overigens heeft de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington, White, giste ren medegedeeld, dat de Ameri kaanse proeven in het gebied van de Stille Oceaan zullen doorgaan, zelfs indien de Sowjet-Unie nu zou verklaren bereid te zijn tot een ver drag over beëindiging. De reden hiervan is, dat er tussen de aan kondiging van hun bereidheid en het uitwerken van de bijzonderhe den een opschorting zonder toezicht zou zijn. „En wij hebben het van het begin af duidelijk gezegd, dat wü ervaring hebben opgedaan met een dergelijke opschorting-zonder- toezicht en dat die ervaring niet erg prettig is geweest". Een commentator van het Sow- jetrussische persbureau Tass zei gis teren over de hervatting van de Amerikaanse proeven dat „de Ame rikaanse afgevaardigde naar de ont wapeningsconferentie in Genève was gegaan, terwijl reeds besloten was om, onverschillig wat er in Genève zou geschieden, kernproeven te hou den". Van Indiase. Zweedse. Noorse Japanse zijde verklaarde men de hervatting van de kernproeven zeer te betreuren. De Japanse minister van Buitenlandse Zaken, Kosaka, heeft bij de Amerikaanse ambassa deur krachtig geprotesteerd. In Westduitse regeringskringen zei men gisteravond, dat de hervatting nood zakelijk was geworden doordat de Sowjet-Unie enige tijd geleden de af spraak geen proeven meer te hou den, had geschonden. De Canadese premier Diefenbaker verklaarde, dat de ontwapeningsbesprekingen in Ge nève nu met verdubbelde energie moeten worden gevoerd. In Wenen verklaarden kringen, die in nauw contact staan met de Oostenrijkse regering, dat Amerika blijkbaar zijn achterstand op de Sowjet-Unie wil inhalen nadat de Russen door hun serie een voorsprong hadden geno men. Heer, erbarm u" 99- Dr. W. A. Visser 't Hooft, de N e- derlandse secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken in Genève, onderbrak gisteren een le zing in het theologisch seminarium nen alleen maar smeken", aldus dr. Visser 't Hooft, „Heer, erbarm U over ons". De kerken, aldus de secretaris-ge neraal, „hebben zich al jaren tegen kernproeven uitgesproken. Nu wordt ons meegedeeld dat de Verenigde Staten ze hebben hervat. We zyn ons de beperkte invloed van de ker- in Princeto in de Amerikaanse staat ken pijnljjk bewust en betreuren New Jersey om zich in verband met ten zeerste dat niet naar ons is ge- de hervatte Amerikaanse kernproe- luisterd inzake resultaat en aard ven tot God te wenden. „We kun- van dergelijke proeven". Radio-Djakarta heeft de toespraak omgeroepen, die president Soekarno vandaag te Medan heeft gehouden. President Soekarno zeide op deze massa-bijeenkomst o.a. „dat Indonesië er nog altijd de voorkeur aan zal geven om Nieuw- Guinea op een vreedzame wijze te verkrijgen. Maar als de Neder landers koppig blijven zullen wij het met geweld nemen". Hij verzocht de buitenlandse diplomaten er goede nota van te nemen, dat Indonesië de voorkeur geeft aan een vreedzame oplossing van het geschil. In de buurt van Leeuwarden vond gisteren een vreemdsoortig transport plaats. Een molen, die gestaan heeft in het nieuwe in- KOUDER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Wolkenvelden met vanavond of vannacht in bet, noorden van het land plaatselijk wat motregen Matige, aan de kust nu en dan vrij krachtige naar r.oord draaiende Wind Kouder overdag, vooral in het binnenland (Opgemaakt te 11.15 uur) 27 april Zon op: 5.20 uur; onder: 19.56 uur. Maan op: 2.15 uur; onder: 11.10 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.10 en 20.48 uur laagwater te 3.34 en 16.06 uur. Dit blad bestaat alt 20 pagina's dustriegebied, werd op schuiten vervoerd naar een nieuw recrea tieterrein, waar het bouwwerk geheel zal worden gerestaureerd en weer bedrijfsklaar wordt ge maakt. Het transport onderweg. Oostduitse troepen in Oost—Berlijn In Oost-Berlijm zijn gisteren en kele convooien met Oostduitse mili tairen aangekomen, kennelijk met het oog op de komende 1 meiviering. In West-Berlijn zal dichtbij de „muur" op 1 mei ook een grote sa menkomst worden gehouden, waar aan naar men verwacht duizenden mensen zullen deelnemen. De Oostduitse minister van Bin nenlandse Zaken, generaal Maron, heeft burgemeester Brandt van West Berlijn gewaarschuwd, dat de West- berlijnse autoriteiten verantwoorde lijk zullen zijn voor eventuele „com plicaties". Soekarno zeide voorts dat Indo nesië de onderhandelingen met Nederland niet zal hervatten zo lang de Nederlanders het zenden van versterkingen naar Nieuw- Guinea niet staken. Zij gaan door met het zenden van oorlogsvaar tuigen, o.a. onderzeeërs en andere versterkingen, terwijl Indonesië geduldig afwacht tot Nederland het „plan-Bunker" zal aanvaar den voor de overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië. Voordat Soekarno het woord voerde, sprak minister Soebandrio van Buitenlandse Zaken de bij eenkomst toe. Hij waarschuwde de Nederlanders „West Nieuw-Gui nea op vreedzame wijze over te dragen aan Indonesië voordat het te laat zal zijn". „De bevrijding van West-Irian is slechts een onderdeel van onze revolutie. Deze is een totale: een nationale, een sociale en een eco nomische revolutie en deze re volutie wordt thans ondergraven door de Nederlanders", aldus Soe karno. Gesprek Soekardjo- Oe Tliant De Indonesische gedelegeerde bij de V.N., Soekardjo Wirjopranoto, heeft gistermiddag een bepsreking gehad met de waarnemend secretaris-gene raal der V.N., Oe Thant. Volgens be voegde kringen is de kwestie-Nieuw- Guinea een der onderwerpen van ge sprek geweest, maar Soekardjo zou Oe Thant geen reacties van de Indo nesische regering op de voorstellen van de Amerikaan Bunker hebben overgebracht. Leden der V.N. naar N-Guinea? De regering onderzoekt in hoeverre individuele leden van een commissie van de V.N., die een bezoek brengt aan het Australische trustgebied van Nieuw-Guinea, bereid zouden zijn om na afloop van dit bezoek, ook een bezoek te brengen aan Ned. Nieuw- Guinea. Dit heeft de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, gisteren meegedeeld in ant woord op een schriftelijke vraag van het lid van de Tweede Kamer, de heer Welter (KVP). Uitnodiging van Papare De uit westelijk Nieuw-Guinea af komstige Silas Papare, die lid is van het Indonesische congres voor volks raadpleging en van de Nationale Planraad, heeft gisteren in Djakarta te kennen gegeven dat hy van plan is, de leden van de Nieuw-Guinea- raad uit te nodigen voor een bezoek aan Indonesië, „om hun de levens omstandigheden in het vrije Indone sië te tonen". Papare zei, ervan over tuigd te zijn dat zijn landgenoten „zouden opkijken van de ontwikkeling van het onafhankelijke Indonesië". Koningin Juliana heeft gisteren voor het Paleis Soestdijk een groep invaliden begroet, die in auto's voorbij trokken. De jong ste deelnemer aan de tocht, de dertienjarige Frits Willigen, bood de vorstin voordien een pakje en bloemen aan. (Van onze Londense correspondent) Het nieuwe bezoek dat Macmillan aan de VS, waar hij gister avond is aangekomen, was reeds maandenlang in de pen en had oorspronkelijk slechts ten doel om enkele spreekbeurten te ver vullen, maar vanzelfsprekend grijpt Macmillan deze gelegenheid aan om opnieuw met president Kennedy te confereren. Het is zijn vijfde ontmoeting in iets meer dan een jaar. Verder gaat Mac millan naar Canada voor overleg met premier Diefenbaker, die zoals bekend hdogst ongerust is over Engelands plan om tot de Euromarkt toe te treden. Macmillan en Kennedy zullen zaterdag vijf uur lang formele gesprekken voeren en elkaar verder op lunches en diners ont moeten. Om het zacht uit te drukken staan maakt, dat de president en hij het vele Engelsen kritisch tegenover tal rijke aspecten van de Amerikaanse buitenlandse politiek. Dit is niets nieuws. Het is een gevolg van het feit dat Engeland sinds de oorlog nergens meer de eerste viool kan spelen. Vandaar dat elke reis van Macmillan naar Washington begeleid wordt door stemmen die willen dat Macmillan meer van zich afbijt en niet alleen maar doet wat Kenne dy hem vertelt. De tegenstanders van Engelands lidmaatschap van de Eurcmarkt hui len in het koor mee. Natuurlijk werd er ook aandrang op Macmillan uit geoefend om Kennedy te bewegen de kernproeven uit te stellen. De Brit premier heeft echter al vorige week in het Lagerhuis duidelijk ge- Zaak Van der Putten Minster Visser Op Noordzee100 mijl van IJmuiden zou in beroep gaan r O "Tg Lr De minister van Defensie overweegt j _bL JL _B_JL in beroep te gaan tegen de uitspraak van het Ambtenarengerecht te Arn hem, waarbü het ontslag aan de technisch hoofdambtenaar F- van der Putten nietig werd verklaard. De minister zou reeds aan de Haagse advocaat mr. C. R. Wijckerheld Bisdom hebben verzocht namens hem op te treden als deze beroepszaak voor de Centrale Raad van Beroep te Utrecht voor komt. Ook zou mr. Wijckerheld Bisdom het beroepschrift indienen. Bij de Cen trale Raad van beroep te Utrecht is van het «eit, dat de minister in beroep gaat, nog niets bekend. Ver moedelijk zal het beroepschrift in de eerste helft van mei worden inge diend. Mr. Wijckerheld Bisdom heeft het verzoek van de minister in over weging genomen. Van de zijde van het ministerie van Defensie werd geen enkel commentaar op een en ander verstrekt. Dak stort in: (lode en gewonden Vanmorgen om goed negen uur is een deel van het dak van een in aan bouw zjjnd vrieshuis van de N.V. Koelveen Diepvries aan de dr. Albert Plesmanweg in Rotterdam-Zuid in gestort. Op dat ogenblik bevonden zich vier mensen op het dak, t.w. de 27-jarige ongehuwde timmerman A. J. Leek uit Noordscharwoude. die op slag werd gedood, de 37-jarige timmerman P. Voorthuizen uit Broek op Langendijk, die hoofd- en been wonden opliep, de 17-jarige Dik van Vliet, leerlingmachinist uit Rotter dam, die ook een hoofdwond en snij- wonden en vermoedelijk inwendige kneuzingen opliep en de uitvoerder van het werk, die geen verwondingen kreeg. Het s'achtoffer en de beide gewonden zijn naar het Zuiderzie- kenbuis vervoerd. De arbeidsinspectie stelt een on derzoek in naar de oorzaak van het instorten. Twee tankers zijn vanmorgen omstreeks vier uur op de Noord zee, 100 mijl n.n.w. van IJmui den. met elkaar in aanvaring ge komen .Het zijn de 23.232 ton metende Griek ..Kissavos" en de 17.791 ton groot zijnde Li beriaan "Olympic Thunder". De Griekse tanker is aan de voorzijde zwaar beschadigd en het Liberiaanse schip is mid scheeps geraakt en eveneens zwaar beschadigd. Op beiden schepen is brand uitge broken. De gehele bemanning van de „Olympic Thunder" men schat deze op ongeveer vijftig koppen heeft het schip verlaten. Een deel van de opvarenden, onder wie de kapitein, werd aan boord genomen door de Urker kotter UK 235 „Pieter- tje Maria" De overige bemannings leden bevinden zich in een reddings. boot. Later werden ook zjj opgepikt door de UK 235. De gezagvoerder van de Griek heeft meegedeeld, dat men de brand op het voorschip geblust heeft en dat men nu op eigen kracht op weg is naar Bremerhaven. De aanvaring geschiedde tijdens een dichte mist. Direct werden nood seinen uitgezonden en om sleepboot- assistentie gevraagd. Zes „werkpaar den van de zee" varen op volle kracht naar de plaats van de aanvaring. Het eerst kozen de sleepboten „Hol land" van de rederij Doeksen op Terschelling en de sleper „Titan" van het bureau Wijsmuller te IJmui den zee. Later zijn ook nog de „Sim- son" en de „Nestor" van deze maat schappij vertrokken naar de bran dende tanker. Ook zouden nog twee sleepboten van L. Smits en Co's In ternationale Sleepdienst uit Maas sluis op weg zijn naar de Liberiaan. De „Humber" van Leen Smit heeft de race naar de in nood verkerende „Olympic Thunder" gewonnen. De sleepboot bevindt zich langszij van het schip. De kapitein van Liberi aanse tanker is aan boord van de sleepboot ..Holland" van de rederij Doeksen. Hij wacht op instructies van zijn rederij. Ook de „Holland" en de „Titan" hebben de Liberiaan be reikt. Men is met het blussingswerk begonnen. De berging van de brandende Li beriaanse tanker „Olympic Thunder' is opgedragen aan de rederij Doeksen op Terschelling en aan bureau Wijs muller te IJmuiden. Van eerstgenoemde rederij bevindt zich de „Holland" bij het brandende schip, van Wijsmuller zün de „Titan" de „Friesland", de „Simson" en de „Nestor" ter plaatse. De „Olympic Thunder" zal naar een veilige haven worden gesleept. eens zün over de noodzaak van her vatting van de proeven. Dit betekent niet dat de president en Macmillan niet verder zullen nagaan wat er gedaan kan worden om tot uitban ning van de kernproeven te komen. Eén van de wrijfpunten tussen Engeland en de Verenigde Staten is de Amerikaanse wens dat Engeland zün eigen H.-bom opgeeft. Tot dus verre is dit vooral een diplomatieke bom geweest, namelük een soort toe- gangsbewüs om nog een woordje mee tespreken in de internationale politiek. In Londen ziet nien de Brit se bijdragen tot de nucleaire bewa pening bovendien als het begin van een zelfstandige Europese verdediging welke werkelijkheid kan worden in dien de nieuwe Euromarktlanden on vermijdelijk een soort derde macht gaan vormen. Een speciale Britse grief is de Amerikaanse vlagdiscriminatie in de scheepvaart waardoor Gemenebest- landen in ruil voor Amerikaanse steun Amerikaanse schepen voor hun exporten naar de VS moeten gebrui ken. Berlün wordt na Gromiko's rede van gisteren als het lichtpunt in de ontmoeting tussen Macmillan en Kennedy beschouwd, al zal de Brit se premier proberen Kennedy te be wegen Adenauer en De Gaülle niet al te veel voor het hootd te stoten. Juist met het oog op de Euromarkt- onderhandelingen bepleit Londen be hoedzaamheid. Er is ook geen twijJel aan dat Mac millan nog eens voorzichtig zal trach ten Kennedy tot enige geestdrift te wekken voor een nieuw topgesprek tussen Oost en West, omdat dit waar- schünlük een voorwaarde is voor het maken van vorderingen over Berlijn en de ontwapening. Chroesjtsjow schünt er .namehjk op te staan dat hüzelf en niemand anders onder handelt over deze onderwerpen. Ken nedy wil na zün teleurstellende er varing van Wenen slechts plaatsne men tegenover Chroesjtsjow wanneer tevoren positieve resultaten vaststaan Volgens sommigen zou een ontmoe ting met Chroesjtsjow minder moei- lükheden opleveren naarmate het topgesprek zo weinig mogebjk wordt uitgesteld. Macmillan wil zü'n rol van bemiddelaar blüven vervullen, hoewel minder geaccentueerd als in de periode Eisenho./er toen er in Washington een vacuum bestond dat destijds alleen door Macmillan 'kon worden gevuld. Met Kennedy liggen de zaken anders. Vandaar dat men in Londen bescheiden MacmiUans reis een verkenningstocht noemt. In Noordwijkerhout Monteur gedood bij reparatie zandauto Op de losplaats bü de Ruigenhoek te Noordwükerhout is de 30-jarige monteur R. Smeenge, gehuwd en va der van twee kinderen, om het leven gekomen, toen bü een reparatie wil de verrichten aan een volgeladen zandauto. De man, die als onderhoudsmon teur werkzaam was bü de firma Van Ossel, die het zandvervoer voor Van Herwaarden's Kalkzandsteenfabrie ken van het Duinwaterleidingterrein naar de Ruigenhoek verzorgt, werd te hulp geroepen, toen het hydrauli sche kiepsysteem van een met 5 ton zand geladen vrachtauto stagneerde, waardoor de laadbak bü het lossen halverwege bleef steken. Terwül de monteur, met hoofd en bovenlichaam onder de laadbak, trachtte het man kement te verhelpen, kwam plotse ling de volle bak omlaag. Twee chauffeurs, die belangstellend toeke ken, konden zich nog tüdig terug trekken, maar de monteur werd ver pletterd en was op slag dood. De voorgeschreven veiligheidsteun was onder de laadbak geplaatst, maar stond niet klem, zodat deze werd weggedrukt. Eervol ontslag aan luit. gen. Couzy Bü K.b. is met ingang van 1 mei op het daartoe door hem gedaan ver zoek eervol ontslag uit de militaire dienst verleend aan de luitenant-ge neraal J. H. Couzy van het. wapen der artillerie, onder büzondere dank betuiging voor de uitnemende dien sten, door hem gedurende tal van ja ren in verscheidene gewichtige be trekkingen aan H.M. de Koningin en aan den lande bewezen. Jongen door ijzeren balk getroffen Gistermiddag omstreeks vier uur is bü de bouw van de vuurtorenflat te Noordwijk een ongeval gebeurd waarbü de 12-jarige Gerrit Jan Wil lem Nokkert uit Utrecht ernstig ge wond werd. De jongen was een dag met zün vader, die als verwarmingsmonteur aan de flat werkt, naar Noordwük gekomen. Toen hü bij de werkbank van een monteur stond te Idjken, viel een 2'b meter lange ijzeren balk van een balkonhek naar beneden waarbü de knaap door het uiteinde van de balk aan het hoofd werd ge troffen. In zorgwekkende toestand Is het jeugdige slachtoffer naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden overge- b-acht. Naar wij vernemen was zün toestand hedenmorgen redelük. De politie stelde in samenwerking - „•J.. W V, ouv.uv ill üumvunvittui;, ycOLftC/tO. l/t met de arbeidsinspectie een onder- f aangeboden. zoek in naar de oorzaak van het los. f Uit het Leidsch Dagblad van i 26 April 1862 Hedenmorgen vielen drie f werklieden van een steiger in i de Wolsteeg. Allen werden 1 min of meer ernstig gewond. 1 (Aan het bureau dezer Cou- 1 rant is ten hunnen behoeve 1 een bus geplaatst). Dinsdag 1.1. was het 40 jaar i geleden dat onzen stadgenoot, i den heer H. J. P. F. van Ewijk, i collectant werd der aalmoe zen voor de armen bij de godsdienstoefeningen der Ne- t derl. Herv. Gemeente. Een t geschenk in zilver werd hem t raken van de balk.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1