*olitieleger van 1300 man voor vlot verloop koninklijke rijtoer uLb Lodaline MATZE uk fcfch Amstelhotel bewaakt door 45 rechercheurs Dominee wil groter traktement hebben AMSTERDAM treft laatste voorbereidingen Route 12 km. Steek de vlag uit! Maar...- sfunc ZO ZACHT EN ZUIVER TOONKAMERS maakt alles lekker vlug schoon bijzondere kwaliteit zuinig u doet er veel langer mee BIJ LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 25 APRIL 1962 (Van onze Amsterdamse correspondent) Het feest kan beginnen. Bij de Rijksvoorlichtingsdienst, bij de fdeling representatie van de gemeente Amsterdam en in het ïoofdbureau van de Amsterdamse politie liggen de draaiboeken icreed, volgens welke de dagen 29 april tot en met 2 mei wat letreft het zilveren huwelijksfeest van het Koninklijk paar, zich 'an minuut tot minuut zullen ontwikkelen. Het hoofd van de uitvoerende dienst van de Amsterdamse politie, oofdinspecteur mr. F. van Ingen Schenau, heeft ons gisteren een korte lik in dat draaiboek gegund. Het is een programma van de werkzaam- eden, die tijdens de feestdagen achter de schermen moeten worden erricht en dat in nauxoe samenwerking met véle overheidsdiensten is pgesteld. Tijdens de grote rijtoer op de 30- e april bijvoorbeeld, zal een route an 12 kilometer zijn afgezet en daar Ij mooi weer misschien wel een mil- ien mensen of meer op de been zul- n zijn, zal het voor brandweer en ,G.D. haast onmogelijk zijn om in Dodgevallen uit te rukken. Er zal dus in spreiding van brandweerwagens jn, zodat eventueel af te leggen af- anden zo kort mogelijk zullen zijn. G.G.D. zal op diverse plaatsen ambulance stationeren, die zo- jende direct bij de hand kan zijn. itgebreide maatregelen zijn nodig n de rijroosters van trams en bus- n aan te passen op de tijden, waar- bepaalde weggedeeltes voor alle rkeer zullen zijn afgesloten. Met scheepvaart ls een regeling getrof- die moet voorkomen, dat de ko- inklijke stoet voor een geopende ■ug zal moeten wachten. Krachtsexplosie Voor de politie wordt 30 april de gaarste dag sinds jaren. Het onder zette politie-apparaat staat voor de ak de afzettingen tijdens de rijtoer verzorgen en daarnaast de ver- iersstromen in goede banen te lei- in. Hiervoor zijn 1050 geuniformeer- i politiemannen nodig, onder wie 0 leden van de reserve-politie. Mr. vjtn Ingen Schenau noemde het op been brengen van dit leger poli emannen 'n „krachtsexplosie", maar irheelde niet dat alle andere poli- ieposten tijdens deze rijtoer zeer on- prbezet zullen zijn. Bij die 1050 penten kan men nog 250 politiefunc- pnarissen tellen aan kaderleden en p rechercheurs, die in de stoet zul- Un meerijden. Op de tweede mei, nnneer het koninklijk paar en de ininklijke gasten een bezoek zullen engen aan de Keukenhof, ziet de ilitie zich voor de volgende proble- len geplaatst: de koninklijke stoet iert in Amsterdam terug als het fondspitsuur begint. Vervolgens zul- n de hoge gasten zich van het pa lis en van het Amstelhotel naar de iaven begeven voor de party aan bord van de „Oranje" op een mo- lent, dat het spitsuur afloopt, maar >k de enorme verkeersdrukte begint lor de voetbalwedstrijd Real Ma- id-Benfica in het Olympisch Sta- ion. Die avond zullen er 1000 poli- ;mannen op de been zijn, van ie zich 650 geheel tot de koninklij- stoet en de voetbalwedstrijd zul- bepalen. Bescherming Het spreekt vanzelf dat de gasten e van 1 tot 3 mei in het Amstel- ötel zullen logeren onder wie en- ïle regerende vorsten speciale be- herming zullen genieten. In het mstelhotel zullen de inspecteurs A. H. Hoegee, C. J. de Dood en H. Kooistra met een detachement in 45 rechercheurs de veiligheid van koninklijke gasten waarborgen, aarenboven zullen de regerende vor- hun eigen lijfwachten in de iiurt hebben. Buiten het hotel is er nslotte nog de bewaking door de uniformeerde politie. Tijdens de rij- ier worden speciale veiligheidsmaat- igelen getroffen. De meeste buiten- indse gasten zullen echter op de 30- e april nog niet zijn gearriveerd en die er wel zullen zijn, nemen geen eel aan deze rijtoer. Voor het vlot erlopen van het vervoer van de ho- gasten op de avond van de 2de iel, namelijk tussen Amstelhotel en et Oostelijk havengebied, waar de Oranje" ligt afgemeerd, zijn 80 uto's beschikbaar met militaire hauffeurs. De auto's, die met het op de avondspits en de toeloop an de voetbalwedstrijd langs rus- ige wegen o.a. via Kattenburg aar de haven rijden worden voor tgegaan door twee motorrijders per uto. Voor dit traject circa 9 mi- uten rijden heeft de politie de «schikking gekregen over een apart adiokanaal en speciale apparatuur, daardoor het mogelijk is alle kruis- mnten bijtijds af te sluiten en op en centraal punt de bewegingen van ie auto's na te gaan. Meer ruimte Inmiddels is de omlijsting van het eest de versieringen en de illu- ninaties nagenoeg gereed. Vrij- agavond zal de illuminatie op de lerengracht en omgeving proef iranden. Langs dit traject zullen de koninklijke gasten op de avond van Ie eerste mei van het Amstelhotel laar het Rok in varen om, na van lieraf per auto naar het paleis te lijn gereden, aan te zitten aan het irote banket. Er zullen drie rond- 'aartboten in gereedheid worden ge bracht en omdat er vrijwel uitslui- end vorstelijke personen in zullen titten, zullen de zitbanken tot de helft 'orden teruggebracht, zodat iedereen ie benen zal kunnen strekken. Van mr .P. J. Mljksenaar, hoofd ifdeling representatie en voorlich ting van de gemeente Amsterdam, vernamen wij dat van het feest, dat grammapunt bekend mag worden ge maakt, namelijk het aanbieden van het nationale huldeblijk door de voorzitter van het Nationaal Comité mr. G. van Hall. De Koningin heeft verzocht haar het overig program ma niet te vertellen, opdat het een verrassing zal blijven. Het feest krijgt het karakter van een „genoeglijk" avondje, waarvoor 200 gasten door het hof en 600 door het gemeentebestuur worden uitgeno digd. De gasten van de gemeente zul len uit alle delen van het land ko men. Onder hen zijn burgemeesters, leden van Kamer van Koophan del, enz. Van het Concertgebouw wordt uit sluitend de benedenverdieping benut. Er komt namelijk een verlaagd pla fond ter hoogte van de balkons, zo dat een intieme ruimte ontstaat, die door kaarsen kan worden verlicht. Deze ingreep maakte het onmogelijk het aantal aanwezigen groter te ma ken, dan circa 800. Na de aanbieding van het hulde blijk volgt een licht programma van een uur. Hierna zal het koninklijk paar naar het paleis terugkeren en zullen de gasten voor een souper en een bal bijeenblijven. Vlaggen en vanen Bij nader inzien is besloten niet alle 1200 vlaggemasten, die langs de route van de rijtoer staan, te voorzien van vlaggen. Het ligt in de bedoeling de versiering een week te laten staan dus tot na de vijfde mei en dat betekent dat de vlaggen 's morgens moeten wor den gehesen en 's avonds moeten worden gestreken. En dat is in de ze tijd van personeelsgebrek voor een zo groot aantal vlaggen niet op te brengen. Een vernuftig idee was dan ook zich tot 250 vlaggen te beperken en de rest van de mas ten te tooien met vanen. Een vaan behoeft namelijk niet te worden ge streken bij zonsondergang De gemeente Amsterdam heeft voor de versieringen f. 120.000- uitgetrok ken, maar gemeente-architect C. Feit man, die de ontwerpen heeft gemaakt hoopt dat dit bedrag niet te klein zal blijken. De versiering van de Europahal van de R.A.I. waar de koninklijke stoet op 30 april zal binnenrijden, heeft problemen gegeven wat betreft de bomen, die men hier wil plaat sen. Aanvankelijk zouden honderd beuken en berken uit het Amsterdam se Bos naar de R.A.I. worden over gebracht. Helaas heeft de natuur niet meegewerkt en zijn de takken nog kaal. En wat is een boom zonder bla deren? Op de stadskwekerij is men thans bezig een partij bomen met kunst- en vliegwerk „op te fokken' opdat zij maandag in blad zullen staan. Zij zullen in de R.A.I. wor den geflankeerd door sparren, die im mers altijd groen zijn en door kren- tenbomen, die uit Dwingelo zullen worden aangevoerd. Zodra de koninklijke stoet op 30 april de R.A.I. heeft verlaten, zullen vorkheftrucks de Europahal binnen rijden om bomen, planten en bloe men op te pakken en naar de Zuid hal te rijden, waar deze zelfde ver siering het grote Oranjebal van 's avonds moet omlijsten. Wat versie ringen en illuminatie betreft, hoopt het Amsterdamse gemeentebestuur ook op het particulier initiatief. De winkeliers van de Kalverstraat heb- JIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIM ROUTE rijtoer op 30 april Op maandag 30 april zullen Koningin en Prins een rijtoer door Amsterdam maken. De be langstelling voor deze koningin- nestoet is zo groot dat alle ho tels in de hoofdstad reeds zijn besproken voor het merendeel door buitenlanders. In alle de len van het land zijn busonder nemers, die speciale reizen naar Amsterdam organiseren ter ge legenheid van de feestelijkheden. De route, inclusief de vaartocht door de Amstel, is 12 kilometer lang. Met uitzondering van ge reserveerde plaatsen voor dele gaties, die het Koninklijk Paar hulde willen brengen, kan men overal vrij plaats nemen. De rijtoer start om drie uur 's middags bij het Koninklijk paleis op de Dam en neemt de volgende route: Dam (west noordzijde en midden-over) - Rokin - Spui - Singel - Leidse- straat - Leidseplein (oponthoud) - Leidsebosje - Stadhouderskade - Hobbemastraat - Museumplein (middenover) - Van Baerlestr. - J. M. Coenenstraat - Beethoven- straat - Bernard Zweerskade - Diepenbrockstraat - Wielingen straat - Scheldeplein - Europa plein - RAI (oponthoud) Europaplein - scheldeplein - Scheldestraat - Churchilllaan - Victorieplein - Vrfjheldslaan - Berlagebrug - Weesperzjjde - (vaartocht per Koninklijke sloep naar Amstelhotel). Daarna wordt als volgt gereden: Prof. Tulp plein, Sarphatistraat, Frederiks- p.ein (oponthoud) - Utrechtse- straat - Rembrandtplein - Regu liers Breestraat - Muntplein - Rokin - Dam (zuid- en west zijde. ben deze „winkelstraat van Europa" inmiddels al een feestkleed gegeven. Op de Nieuwendijk zijn de voorbe reidingen hiertoe begonnen. Predikants-perikelen Men kan spreken van een groeiende onrust onder de pre dikanten over hun financiële positie in een maatschappij die aan vele groepen verbeterde arbeidsvoorwaarden heeft ge bracht. Dit vermeldt „Het Orgaan" van de Bond van Nederlandse Predikanten in het jaarverslag over 1961. De bond komt maandag 30 april in „Esplanade" te Utrecht bijeen voor de veertigste algemene ledenvergadering. „Het ontbreekt niet aan voorstellen uit de predikantenwereld ter verbete ring van de financiële positie", aldus het jaarverslag. „De een zoekt het in verhoging van de toelage voor trans port- en administratiekosten, de an dere in overheveling van traktement via de centrale kas. Een derde wil de periodieke verhogingen reeds na 15 jaar op het maximum brengen". Er heerst, zo wordt gezegd, bij de hogere kerkelijke colleges een gunstig klimaat ten aanzien van het verlan gen naar verhoging van het trakte ment. De Vereniging van Kerkvoog dijen heeft er bij haar leden op aan gedrongen om toelagen te geven bo ven het verplichte minimum. Helaas zijn er teveel kerkvoogdijen die daar aan geen gehoor geven. Zij beschou wen de synodale voorschriften om trent het minimumtraktement als een salarisregeling, wat deze in het geheel niet zijn. Anderen willen graag een batig saldo kweken wat in het geheel niet nodig is. Hoe drin gend echter de verbetering van de traktementen moge zijn, toch heeft de ledenvergadering in 1961 uitge sproken, dat de pensioenen voorrang dienen te verkrijgen. Op dit terrein is de achterstand het grootst en het is noodzakelijk dat hieraan allereerst aandacht wordt besteed. Jaarlijks zal hiervoor veel geld op tafel moeten komen. onder lijdt slechts spaarzaam voorkomt. Reeds in 1943 heeft de Hervormde Kerk maatregelen genomen om dit te voorkomen. En de vrouwen? Tot slot wordt opgemerkt dat de bevestiging van vrouwelijke pre dikanten in de Hervormde Kerk, an ders dan die van vrouwelijke ouder- College In het jaarverslag wordt voorts op gemerkt: een ambtsdrager, zoals de hervormde predikant, staat bloot aan het gevaar van verlies van voed sel, dak en dek met vrouw en kind door een uitspraak van een synodaal college van vijf man. Hiervan is geen hoger beroep meer mogelijk. Dit col lege wordt ieder jaar benoemd door de generale synode en moet bestaan uit synodeleden. In het afgelopen jaar is argwaan gerezen in de predikantenwereld over de juistheid en billijkheid van de be slissingen van dit tuchtcollege. Men is van mening, dat de samenstelling geen waarborg biedt voor deskundig heid. Bovendien zou er een perma nente kern moeten zijn, waarin de ervaring kan worden vastgehouden. Het is aantwijfel onderhevig, of de kerkorde in dit opzicht wel gelukkig is geweest, aldus het jaarverslag. In 1961 zyn ook de emeritaatsbe- voegdheden aan de orde geweest. Deze kunnen aan een oud-predikant, geen emeritus zijnde, worden toege kend of ontnomen door het breed moderamen van de synode. Vroeger werden aan ex-predikanten-kamer- lid deze rechten verleend, thans is dit niet meer het geval. De bond lingen en diakenen, niet op gang schijnt te kunnen komen. Het heeft de schijn alsof deze pro motie van synodale zijde niet wordt aangemoedigd. De bond eist „fair pay" voor de vrouwelijke kandidaten en vicarissen. De bond telde op 1 januari jl. 1882 leden met een toename per saldo van 34 leden in 1961. Het programma voor 1962 van de bond, zoals dit op de jaarvergadering in Utrecht zal worden voorgesteld, omvat de volgende punten: verho ging van het aanvangstraktement en der anciniteitsuitkeringen op korte termijn; ook eventuele kinderbijslag, waarvoor premie wordt betaald, dient te worden genoten boven het kerke lijk kindergeld; aanzienlijke verrui ming van de toelage voor transport, administratie- en telefoonkosten; aan oudpredikanten die zich aan de politiek gaan wijden door hun lid maatschap van de Tweede Kamer, mogen de bevoegdheden als van een emeritus niet worden onthouden. de stad het koninklijk paar op de heeft hiertegen bezwaar gemaakt. Zij avond van de 30ste anril in het Con- is van oordeel dat misbruik zoveel certgebouw aanbiedt, slechts één pro- 1 nevenfuncties dat het pastoraat er- Dr. G. P. Scheers overleden In de ouderdom van 53 jaar is te Haarlem plotseling overleden dr. G. P. Scheers, in leven predikant van de hervormde gemeente van Schoten (Haarlem-Noord). Zijn stoffelijk overschot zal morgenmiddag om drie uur worden bijgezet op de Noorder begraafplaats te Haarlem, nadat vooraf om half twee in de Juliana- kerk in de Kloosterstraat te Haar lem-Noord een rouwdienst is gehou den. Dr. Scheers werd 9 juli 1933 door ds. J. H. Grolle uit Utrecht beves tigd als predikant van de hervormde gemeente van Kolderveen en Dinx- terveen in de classis Meppel. Op 18 april 1937 verwisselde de thans over ledene deze gemeente met die van Alphen aan den Rijn, vanwaar hij op 24 juni 1945 naar die van Rotter- dam-Delfshaven vertrok. Sinds 31 oktober 1954 diende dr. Scheers de hervormde gemeente van Schoten (Haarlem-Noord) Ds. Scheers heeft in de loop der jaren vele bestuursfuncties vervuld en zitting gehad in tal van colleges en commissies. Kerk en bezitsspreiding De raad van de Duitse Evangelische Kerk heeft een memorandum uitge geven waarin gepleit wordt voor een rechtvaardiger verdeling van de eigendom in de bondsrepubliek, ech ter niet door onteigening. Aanbevolen wordt de loon- en salaristrekkers aandeel te geven in de produktie- middelen. Afwijzing van onteigening sluit niet aan, aldus het memorandum, dat een gedeelte van de winst in de toekomst voor bijzondere maatregelen wordt bestemd waardoor een rechtvaardiger door brede lagen van de bevolking gedragen eigendoms-ordening kan worden ingeleid. Eenzijdige opeenhoping van ver mogen stemt niet overeen met de beginselen van een rechtvaardige verdeling van het maatschappelijk produkt, aldus het memorandum, dat er verder toe aanspoort de arbeiders het sparen en het verkrijgen van aandelen gemakkelijker te maken. Prof. dr. K. Dijk nam alscheid van Unie Tijdens de gisteren in Utrecht ge houden jaarvergadering van de Unie „Een school met den Bijbel" heeft prof. dr. K. Dijk afscheid genomen als voorzitter. Een functie, welke hij 33 jaar bekleedde. Prof. Dijk is toegesproken door de tweede voorzitter van de Unie, prof. dr. G. P. van Itterzon. Deze dankte hem voor het enthousiasme waarmee hij de Unie en het christelijk onder wijs in het algemeen gedurende vele tientallen jaren heeft gediend. Hij zei, dat men prof. Dijk heeft gewaar deerd omdat hij breed-gereformeerd was en daarnaast toch een irenisch gevoel voor samenbinding aan de dag legde, altijd openstond voor nieuwe ideeën en diep principieel was. Prof. Van Itterzon bedankte prof. Dijk er ook voor, dat hij stad en land heeft afgereisd en honderden redevoerin gen heeft gehouden om de gedachten van het christelijk onderwijs te ver spreiden. Prof. Dijk werd daarna door de algemene vergadering bij acclamatie benoemd tot erevoorzitter van de Unie, de tweede in haar 83-jarig bestaan. Het woord werd verder nog gevoerd door de secretaris van de Unie, mr. J. J. Hangelbroek, die gedurende de 33 jaar dat prof. Dijk voorzitter was, met hem heeft samengewerkt. De kwestie-Smits „Verliest men de proporties niet uit het oog?" Naar aanleiding van het feit, dat de Ver. van Vrijz. Hervormden via radio en pers opnieuw een actie heeft ontketend over de „kwestie Smits", is van de hand van de hoofdredac teur van „Hervormd Nederland", dr. F. H. Landsman, in dit blad een ar tikel opgenomen onder de titel „Ver liest men de proporties niet uit het oog?" Zoals bekend gaat het in deze kwestie om de publikatie van de be slissing van de generale commissie voor de behandeling van bezwaren en geschillen, die het beroep van prof. Smits tegen de ontneming van de bevoegdheid als van een emeritus predikant door het breed moderamen van de generale synode ongegrond verklaarde. Deze commisse. aldus ds. Landsman heeft hier echter een zuL ver kerkrechtelijke vraag mee beant woord en hoefde niet op de kwestie zelve in te gaan. Het is een volstrekt onafhankelijke commissie, die in za ken als deze volkomen bevoegd is. Er is dus in het geheel geen reden om nu van „breuk van vertrouwen" te spreken. Er is objectief niets in de situatie veranderd, aldus ds. Lands man. Hij herhaalt dan nog even de gang van zaken. Na enige publika- ties van prof. Smits waren er klach ten binnengekomen. Kerkordelijk heeft het breed moderamen deze be handeld, maar tenslotte heeft prof. Smits zelf geweigerd samen er over te spreken. Toen is de bewuste be slissing genomen. „Men kan zeggen: uit een oogpunt van beleid was het beter geweest toch weer eens te pro. beren de met een smak toegesmeten deur weer open te krijgen! Akkoord! Daarover is te praten. Maar nu het breed moderamen dat niet deed en het vast is komen te staan, dat het daar het recht toe had, kan men nu spreken over „groot gevaar voor de toekomst van de hervormde kerk" en over „ernstige breuk in het vertrou wen, dat de Nederlandse Hervormde Kerk ruimte wil laten voor verschei denheid van geloofsbeleving?!" WAT WIL MEN? Het is te gek om los te lopen! Wat wil men met de aangekondigde actie, met het generaal overleg, met het te rugnemen van de bereidheid met het moderamen van de generale synode en de hervormde predikantenvereni. ging het jubileum van deze vereni ging straks in Utrecht te vieren, ter wijl de gezamenlijke convocaties al de deur uit waren? Wat wil men met de vreemde ver halen over predikanten, die afde lingen van vrijzinnig hervormden dienen en wier bevoegdheden nu in gevaar zouden zijn gekomen? De meesten van deze voorgangers zijn gewoon dienstdoend predikant, „in geschakeld heet dit, voor bijzondere werkzaamheden. Zij vallen dus zelfs niet onder hen die de bevoegdheden „als van een emeritus" hebben en aan wie deze gunst dan ook, langs bestuurlijke weg, weer zou kunnen worden ontnomen." Tenslotte ver wijst ds. Landsman nog naar het Herderlijk Schrijven over de belijde nis der Kerk en haar handhaving. „Daarin staat wat alle modaliteiten in de hervormde kerk ter harte die nen te nemen als het over het be lijden gaat. Wil men daarover een generaal overleg gaan houden, we steken de vlag uit. Dat kan een feestelijke dag worden." Ds H. Mundt met emeritaat Ds. Hï Mondt, hervormd predikant te Haren (Gr), die van 1926 tot 1930 de hervormde gemeente te Leider dorp als predikant diende, gaat 1 mei a.s met, emeritaat. Nadat de heer Mondt in mei 1921 door het provin ciaal kerkbestuur van Zeeland was toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk wer hij op 2 september 1923 door dr. H. Schok king uit 's-Gravenhage bevestigd als predikant, van de hervormde ge meente van Nijega en Elahuizen in de classis Doetinchem 1930 tot 1937; Apeldoorn 1937 tot 1948 en sinds 10 oktober 1948 dient hij de hervormde gemeente van Haren, waar hij werd bevestigd door zijn zwager, wijlen ds. H. W. Lovinik uit Maasdijk. Ds. Mondt, heeft, in de loop der ja ren vele bestuursfuncties vervuld en zitting gehad in tal van colleges en commissies. Zo was hij o.a. te Leider dorp lid van het classicaal bestuur van Leiden ©n quaestor van de ring Alphen aan den Rijn. Ds. Mondt zal zondagmiddag om drie uur afscheid nemen van de her vormde gemeente van Haren. Na zijn emeritaat zal hij zich te Gennep ves tigen, waar hij zondagmiddag 13 mei, na vooraf in diezelfde dienst te zijn ingeleid door ds. W. M. van Reijen- dam uit Grave, intrede doet als bij stand in het pastoraat. ADVERTENTIE OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE r i fKv «m— Hoera! Hier is een, moment om feestelijk de vlaggen uit te stekenfier en vrolijk wappert het dundoek van Neerlands huizen! Maar heeft iedereen zijn vlag terdege nagekeken alvorens hem uit te steken? Is hij niet vuil of ver sleten, gescheurd of sterk ver kleurd? Want dat hoort natuurlijk niet! En nóg een punt: iedereen haalt de vlag natuurlijk vóór zonsondergang "binnen. Dè,t is traditie 1 De vlag in top, 't is feest! Een extra sigaret gepresenteerd, 't is feest! Welk merk? Gladstone vanzelfsprekend. Want Gladstone is - met of zonder Filter - een feestelijke sigaret die iedereen voldoening schenkt. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Hoogeveen (vac. dr. A. van der Endt) P. J. Bos te Sprang. Be roepen te Oldebroek J. van Wler te Putten. GEREF. KERKEN Beroepen te Nljkerk (vac. W. Grif fioen) G. Hengeveld te Schoonebeek. Bedankt voor Roosendaal N. H. Helner te Helnkenszand. Beroepen te Zuld- Beijerland G. Grafe, hulpprediker te Breskens Aangenomen naar Zuidlaren (2de pred.pl.) A. Riddersma te Schet- tens (Fr.). naar Utrecht-Noord (voor de missionaire arbeid ln Brazi lië) K. Kuiper, kand. te Daarle. Ds. G. J. van Reenen. em. missionair pred. en hulppred. te Oostzaan is eveneens als hulpprediker benoemd voor Oostzaan- Zuid. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Edmond-Red Deer (Alta, Canada) (Free Chr. Ref. Church) W. van Heest te Emmen. Tweetal te Zutphen A. W. Drechsler te Vllssingen en J. M. Visser te Dok- kum. De christen-onderwijzer in de openbare school Gisteren heeft de Vereniging van christenonderwijzers in overheids- scholen in ..Ge Oude Tram" te Amersfoort haar 44ste jaarvergade ring gehouden. Deze stond onder voorzitterschap van de heer M. J. Geudeke. In de morgenvergadering sprak ds. M Groenenberg over „De visie der achttien en het openbaar onderwijs". Spreker wees er o.m. op. dat er van gereformeerde zijde in be paalde kringen meer begrip ontstaat voor het christenzijn in de samenle ving. Dit houdt, in. dat men ook de taak van de christen-onderwijzer in de openbare school anders kan gaan zien dan jaren lang het geval is ge weest. In de middagvergadering hield het lid van de vereniging, de heer J. G. J. van Booma een inleiding over het onderwerp: ..Is wijziging van de sta tuten wenselijk of noodzakelijk?" Mej. J. v. d. Mei naar Ghana Over enige weken zal mej J. van der Mei. zendingsarts der Ned. Herv. Kerk. zich naar Agogo in Ghana be geven, om daar als kinderarts te wer ken in het ziekenhuis der Bazelse Zending. Mej. Van der Mei studeerde in Leiden en specialiseerde zich in Amsterdam. Zij volgde een cursus aan de Zendingshogeschool in Oegst- geest en een tropencursus in Liver pool (Engeland). Zij is als hervormde zendingsarbeidster verbonden ana de classis Maasttricht. A.s. zondag zal zij vanuit deze classis worden uitgezon den in een kerkdienst in Heerlen. Zij is ter beschikking gesteld van de Ba zelse Zending waarmee de Raad voor de Zending nauw samenwerkt. Ds. J. G. L. Brouwer gaar met emeritaat Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leefttfd heeft de provinciale kerkvergadering van Zuid-Holland met ingang van 1 mei a.s. emeritaat verleend aan ds, J. G. L. Brouwer, predikant van de her vormde gemeente van De Lier in het Westland. Ds. Brouwer werd 4 juli 1921 door dr. H. Schokking uit 's-Gravenhage bevestigd als predikant van de her vormde gemeente van Rijsoord in de classis Dordrecht. Op 4 oktober 1925 verwisselde ds. Brouwer deze ge meente met die van De Meern in de classis Utrecht, vanwaar hij op 18 november 1928 naar die van Alphen aan den Rijn vertrok. Daarna stond ds. Brouwer nog bijna zestien jaar te Oosterbeek en sinds 9 augustus 1948 dient hij de hervormde gemeen te van De Lier. Ds. Brouwer zal zondagmiddag 29 april om half drie zijn ambtsbedie ning als dienstdoend predikant in de Ned. Herv. Kerk neerleggen en af scheid nemen van de hervormde ge meente van De Lier. Na zijn emeri taat zal ds. Brouwer zich te 's-Gra venhage vestigen, waar hij als gees telijk verzorger van de bejaarden in de particuliere rusthuizen bijstand in het pastoraat zal verlenen. Moderne PANTALONS de. Terlenka, v.a. 18.90 Manchester, v.a. 15.90 Kaki, v.a. 10.90 Spijkerbroeken, 9.75 met smalle of wijde PÜpen - ook voor corpulente figuren. Uw SPECIAALZAAK BROEKEN- SPEC/AUST HAARL.STR. 195—197 J BURGSTEEG 3-5-12 NIEUWSTRAAT 1 Toonkamers met enorme sortering van eigen fabrikaat en de meest vooraanstaande fabrieken. blijvende service. (met druppels gebruiken) en tóch maar chocolade caramels 150 gram voor 25 ct., by aankoop van f 2.50 aan kruidenierswaren. KOFFIE per Mi pond 0.65, 0.98, 1.25 BRUINE BONEN, per kg. 0.75, 0.95 GROENE ERWTEN. per 'A kg. 0.29 WITTE BONEN, p. kg. 0.75 LINZEN, H kg0.75 PRUIMEN, Mi pond 0.49 Stukjes APPELEN, 100 gram 0.59 2 ONTBIJTKOEKEN 0.75 APPELSTROOP, p. beker 0.49 PINDAKAAS, per pot 0.59 JAM, diverse smaken, per pot 0.55 CHOCOLADE HAGEL, Mi pond 0.55 PEPERMUNT BALLEN. Mi pond 0.55 FONDANT, Mi pond 0.50 2 ons DUPLO CHOCOLAADJES 0.89 MARGARINE, per pak 0.25 AZIJN, per fles0.25 SLAVITA, per fles 0.65 SLAOLIE, per fles 1.05 3 pak LUCIFERS0.50 CLOSETPAPIER, 4 rol 0.50 SCHUURPOEDER. grote bus 0.29 Hogewoerd 115 Morsstraat 50

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9